UeikUüd OTTO STERMAN RAM0 BABY- EN KLEUTERKLEDING Huid-handen-lippen KINDERBOEKENFEEST De Iepenziekte Humanistisch Verbond MEVO'nieuws BAZAR U.V.V, Zwitserse Merkhorloges Th. Veldman VOORBEREIDING BOORSM A-TEXTIEL Heropening Bloemenzaak LUCIE SCHOUTEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda WERELDSPAARDAG ww Hrw »Tir*riPW VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 39e JAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef gaf voordrachtavond Veel belangstelling was er ver leden week donderdagavond in het Witte Kerkje aan de Dr. van Peltlaan, waar Otto Sterman een voordrachtavond gaf over de ernst en de humor in het leven van de neger. Nadat Ds Bekius deze interker kelijke dienst voorging in gebed, trad de heer Sterman voor het spreekgestoelte en vertelde over het ontstaan van de spirituals, geboren uit het overstelpende leed dat dit donkergekleurde ras moest ondervinden. Het was in Virgi- nië, dat de Amerikaanse neger zijn leed moest wegzingen en een spiritual ontstond. Terwijl de do minee preekte, moest de neger zich uiten, en de man op de preekstoel wist zo n dienst dan zo te leiden, dat het een indrukwek kende bidstond werd. Voorts gaf de heer Sterman, die bij elke creatie een ander kleed droeg en voor een witte achtergrond in lichtkring stond, twee door hem fascinerend ge brachte bijbelse verhalen van Adam en Eva en de Verloren Zoon. Dictie en expressie waren voortreffelijk en zijn meespelend levend silhouet, gaf reliëf aan de ze prachtige uitbeelding van de fi guren die in deze verhalen voor komen. Vervolgens zegde hij nog Ame rikaanse, Antilliaanse en Suri naamse poëzie en tot slot een paar komische Afrikaanse volksverha len, die op amusante en vlotte wijze werden verteld. (D!s. v. d. Berg sloot deze Hervormings avond. IN DE „ZWARTE SCHUUR" De vorige week woensdagmid dag organiseerde de Eerste Ber gense Boekhandel, in samenwer king met de Volkshogeschool ,,'t Oude Hof" voor alle kinderen van de lagere scholen te Bergen een kinderboekenfeest in de Zwarte Schuur. Honderden kinderen hadden zich verzameld achter de Ruïne en trokken even later gezamen lijk naar de zwarte schuur, voor- opgegaan door de jeugddrum band van „Bergens Harmonie". Daar konden de kinderen aan allerlei attracties deelnemen en kregen ze gelegenheid hun crea tiviteit in het knippen en plak ken, tekenen en schilderen te to nen, waar zoveel belangstelling voor bleek te zijn dat voor het te kenen niet voldoende potloden beschikbaar waren. In de achter zaal maakten de kinderen kennis met een uitgebreide collectie jeugdboeken, die in verschillende stands waren ondergebracht. Er was een levende belangstelling voor het boek bij de kinderen te bespeuren. De Bergense Boek handel is in haar streven om de jeugd de juiste weg te wijzen in de jeugdlectuur, volkomen ge slaagd. Men maakt ons van gemeente wege er op attent, dat er ruim 40 iepebomen, staande langs de we gen van ons dorp, gekapt en ver wijderd zullen worden. Tegen deze bomen die allen aangetast zijn door de gevreesde iepenziekte is geen genezing en bespuiting meer mogelijk. Dit hout( vooral de schors) moet ra dicaal vernietigd worden. Het is strikt noodzakelijk, omdat anders de overblijvende iepenbomen, op de duur aangetast zullen worden en Bergen zijn prachtige bomen zou moeten verliezen. De verwijderde bomen aan de Breelaan worden vervangen door lindebomen. Ook langs de andere wegen zal men de bomen vervan gen door sterkere soorten. Ga dus als natuurvriend niet direct ver ontwaardigd worden, en in de pen klimmen over deze boomkap- perij, maar blij zijn, dat de ge meentelijke plantsoendienst dit gevaar gaat bestrijden. Bijeenkomst in Bergen. Evenals vorige jaren belegt de Gemeenschap Alkmaar en Om streken een van haar bijeenkom sten in Bergen. Het Humanistisch Verbond is de organisatie die de buitenkerkelijke humanisten een trefpunt biedt en hen een moge lijkheid tot gezamenlijk optreden verleent. Zoals voor de Christenen vele taken door de kerken en hun ne ven organisaties worden verricht, zo moet ook het Humanistisch Verbond vele werkzaamheden en opdrachten aanvaarden; voor lichting en steun aan medemensen in moeilijkheden, gelegenheid tot onderling contact met geestver wanten en gelijkgezinden bezin ning op levensvragen, e.d. Zondagmorgen komt dr. D. H. Prins uit Den Haag het onder werp bespreken: „Het Leed in ons Leven". Wanneer we als mensen in het leven staan, zullen we te allen tijde het leed ontmoeten. Is het te ontwijken? Hoe staan we er tegenover als het ons treft? Heeft het een plaats, een functie in ons leven? Hoe denkt een humanist hier over? Dr. Prins die al eerder zijn gehoor in de zaal van „De Oude Prins" merkwaardig samen treffen! -geboeid heeft, zal dit onderwerp op zijn wijze bespre ken. Ieder is welkom, gaarne tot ziens dus. (zie verder de adver tentie) DANSAVOND. Iedere zaterdagavond is er in het T. en O.-gebouw gelegenheid tot dansen voor de rijpere jeugd. Er is echter één voorwaarde aan verbonden. Men mag alleen dan sen op sokken. Dit, i.v.m. het beschadigen van het gladde linoleum, dus is het zgn. een „sokkenbal", dat niette min vele voordelen heeft. Ten eerste danst men geruisloos, ten tweede gemakkelijk/ en ten derde komt de muziek uit de tele-recor- der meer tot zijn recht. De exo tische aankleding van de danszaal maakt deze dansavonden voor de jeugdige deelnemers (sters) tot een sfeervolle belevenis. Er wordt gedanst van 811 uur. Op zaterdag 27 oktober gaf de ze club weer ©en vrije klaverjas- wedstrijd. De opkomst was goed te noe men, de prijzen vielen ook zeer in de smaak, zodat het een gezellige avond werd, vooral voor diege nen die met een gewonnen taart, vlees of een flink stuk kaas, of eieren, naar huis gingen. Dit is dan ook de reden om op zaterdag 10 november weer een onderons drive te houden, want de liefhebbers van een kaartje leggen vragen daar naar. De prijswinnaars waren: le prijs Dhr. de VriesKo Min 5600 p.; 2e prijs Dhr. SpanDhr. Schaper Sr. 5022 p.; 3e prijs Dhr. PijperB. Nieuwendijk 4549 p.; 4e prijs Mw. de VosMw. de Jager 4414 p.; 5e prijs Mw. Veld manP. Schaaper Jr. 4315 p.; 6e prijs Mw. AkseC. Min 4211 p. 7e prijs Dhr. ClementMw. Nieuwendijk 4185 p.; 8e prijs: Mw. v. AlfenMw. Koorn 4132. Op 1 lnov. j.l. hield de U.V.V. een bazar waarvan de baten be stemd worden voor de aankoop van een invalidewagen. De resul taten zijn buitengewoon goed ge bleken. Er kan inderdaad zo'n wagen worden aangeschaft. De U.V.V. wil dan ook op deze wij ze dank brengen aan allen, die aan de verwezenlijking van dit doel hebben meegewerkt. De prijzen die nog niet afge haald zijn: no. 842 (blauw lot), ets; no. 572 (oranje lot) ets. De prijzen zijn af te halen bij mevr. Finkensieper, Kastanjelaan 10. De gelukkige winnares van de pop, waarvan de naam niet is ge raden en bij loting vastgesteld, werd Hanneke Smidt, Prinsessen- laan, Bergen. Wanneer een vereniging op welk gebied dan ook, iets van haar prestaties wil laten zien aan haar leden of belangstellenden, dan is er, voordat men een con cert, opvoering of tentoonstelling gaat houden, vaak een langduri ge voorbereiding en transpiratie aan vooraf gegaan. In die voorbereiding liggen dan vele uren „vrije tijd" besloten, dit door „werkende leden", daar mede bedoel ik leden die met hart en ziel aan hun vereniging ver knocht zijn, opgebracht zijn ge worden. Het is wel typerend, dat het meestal dezelfde mensen zijn, die de kern vormen van hun ver eniging en aan het bestaan daar van blijven werken, terwijl ande re leden goedkeurend toezien. In deze tijd, nu we midden in de herfst staan en over enige we ken het Sint-Nicolaasfeest ge vierd zal worden, een feest waar in vele huisgezinnen, de kinderen vol verwachting „Hoort wie klopt daar kinderen" en „Zou de goede Sint wel komen" zullen gaan zin gen, nu, in deze tijd wordt er hard gewerkt aan de St. Nico- laastentoonstelling van de Buurt vereniging „Tuin en Oostdorp en het is ook alweer de kern van die vereniging (8 dames en 12 heren), die hun vrije tijd aan deze drie maanden durende handar beid geven, voor het vervaardi gen van St. Nicolaasgeschenken voor de T. en O.-kinderen. Dit belangeloze en prachtige werk, stond voorheen o.l.v. de heer Noud Essen. Hij moest ech ter enige jaren geleden om ge zondheidsredenen hiervoor be danken. Thans is het de heer J. Wolf, die de verantwoording heeft voor het op tijd klaar ko men van dit werk. Niet minder dan 275 stuks speelgoed moet voor de 24e no vember klaar zijn, want die dag en de daaropvolgende (25 nov.) zal men op die tentoonstelling de resultaten van dit voorbereidende werk kunnen bewonderen, ge maakt door een ijverige T. en O.- groep. Mevr. A. Nieuwland tekent de patronen voor de poppen en die- renkleding. Zeven andere dames weten zo'n ingewikkeld patroon tot een verrassend mooi stuk speelgoed te formeren, wat lang geen gemakkelijke taak is. ID'e twaalf heren zagen, timme ren en schilderen en zijn na hun dagelijkse arbeid, evenals de da mes, avond aan avond bezig dit speelgoed zo fraai mogelijk te creëren. Men kreeg hiervoor van verschillende firma's materiaal, o.a. de firma Bruynzeel (hout), Sickens' lakfabriek (lak) en van de firma Eckman corsettenfabriek te Alkmaar (vulsel). Deze en nog veel meer materialen zijn in drie ver van elkaar liggende schuren opgeslagen en het zou voor de T. en O.-werkers praktischer zijn, als al het materiaal in één schuur was opgeborgen. Het vele tijdver lies, dat thans ontstaat door van de ene naar de andere schuur te gaan zou dan tot het verleden behoren. Straks als de Sint-Nicolaasten- toonstelling van de 275 werkstuk ken haar deuren gaat openen, zal men er goed aan doen, naar het T. en O.-gebouw te gaan, dat dan in een groot speelgoedwaren huis is omgetoverd en bewonde ring moeten hebben voor al dat moois dat daar is tentoongesteld en ook respect voor die voorbe reiding, die duizenden uren vrije tijd vergde, met als doel de T. en O.-kinderen een prettig Sint-Ni colaasfeest te bereiden. KINDERKLEUR WEDSTRIJD In samenwerking met de K.C.V.L. organiseerden de St. Urselaschool en boekhandel Tho mas te Bergen tijdens de kinder boekenweek een kleurwedstrijd. Er was voor deze kinderkleur- wedstrijd grote belangstelling. Een grote schare kinderen ver drong. i; zich maandagmiddag jl. rond de boekhandel in de St. An- thoniusstraat. Veertien tekenin gen van meisjes werden door een jury, die bestond uit drie docen ten van de Ursela-school, be kroond met een prijs. Enkele van die tekeningen zullen in de etala ge van boekhandel Thomas wor den tentoongesteld. De prijswin- naressen waren: Antoinetje Sprenger, Margreet Noort, Marie Schotten, Tineke Staadegaard (allen 6 jaar), Liesbeth Hoedjes, Truus Min, Thea Stroomer (al len 7 jaar); Annie Wittebrood, Ria Monix, Doreen Slot (allen 8 jaar); Anneke Leijen (10), en Cora Leek en Mia Heddes (bei den 11 jaar). ruw of schraal PU ROL De vorige week dinsdag her opende de fa. L. J. ter Berg haar geheel gemoderniseerde bloemen zaak aan de Breelaan. De nieuwe winkelpui, met de royale spiegelruiten geven een kijkje in het radikaal veranderde winkelinterieur, dat door het aan brengen van een gemetseld muur tje van gele baksteen, met een etalage-vlak van donkere tegels, (ook langs de zijwanden), een echt intiem idee geeft van in een tuin te zijn, waar op de etalage borders de prachtigste planten te bloeien staan. Het opstapje langs het kantoor tje naar de eveneens gerestau reerde werkplaats, is met de ver anderde winkel, een knap staaltje van binnenhuisarchitectuur, dat door de firma ter Berg zelf is ont worpen. Voor de verbouwing zorgde de fa. de Wed. Jac. Houtenbos. Als onderaannemers de firma N. Vol kers (schilderwerk), J. Witte brood (elektriciteit) en C. van Eijck (sanitair). De centrale ver warming werd geïnstalleerd door de firma F. Jimmink te Bergen. Het oude interieur is in een wel zeer fraaie bloemenshowruimte herschapen. Talrijke fruitmanden e.a. geschenken getuigden van sympathie bij deze heropening. Culturele avonden N.V.-K.J.V.O. De anthropologe Lucie Schou ten zal op zaterdag 24 november in de danszaal van de Rustende Jager te Bergen een lezing hou den over Jordanië. Dit land heeft vooral op geestelijk gebied een bepalende rol gespeeld. Drie grote religies, het Jodendom, het Christendom en de Islam vonden hier hun oorsprong. De spreek ster is met een Nederlandse ar cheologische expeditie naar deze streek geweest en heeft daarvan unieke kleurendia's gemaakt. Daarna heeft zij als vrouw alleen het land doorkruist, om het volk te leren kennen. Wie haar vorige lezing over Mexico heeft bijgewoond, zal ook deze lezing zeker niet wil len missen. Bijzondere geluids opnamen verduidelijken het ge sproken woord. De kaartverkoop en plaatsbe spreking is als volgt: S-kaarten op maandag 19 no vember van 9-12 (tel. llJ/j-12), B-kaarten op maandag 19 no vember van 2-4 (tel. van 3J/2-4), C-kaarten op dinsdag 20 novem ber van 9-12 (tel. van 11J^-12), A-kaarten op dinsdag 20 novem ber van 2-4 (tel. van 3J^-4). Daarna is de verkoop van vrije kaarten. Ook aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wilt u als donateurs en leden ervoor, zorgen steeds uw bewijs van lidmaatschap te laten afknip pen, als u plaatsen bespreekt? BILJARTDRIEKAMP IN ,,'t WAPEN VAN BERGEN" De eerste dag van de vorige "week zaterdag gespeelde biljart- driekamp, georganiseerd door de b.v. ,,'t Wapen van Bergen", hebben enkele sterk gespeelde spannende partijen laten zien. De jeugdige Hulshoff stootte de hoogste serie (68i) bij elkaar en verwierf het hoogst gemiddelde (10) van de avond. Min verloor op het nippertje van Boenderma ker, met een goed gem. van 5,96. Swaag won van een niet in vorm zijnde De Vries. De uitslagen waren: car. brt. 250 29 zondag 11 november Sint-Maartenfeest voor de kin deren bij o.l.s. te Groet, van 18.00 tot 20.00 uur; prijzen voor costuums, lampions en de mooiste liedjes, uitg. V. V. V. Groet-Camperuin e. o. woensdag 14 november Ledenvergadering van de Schoorlse afd. der K. V. P. in het R.K. Ver. geb. te Catrijp te 20.00 uur. vrijdag 16 november „Noord-Spanje, ontmoetingen met mensen, dieren en planten in het bergland van de Pyre- neën". Lezing met kleurendia's door Kees Hana in „De Roode Leeuw" te 20.00 uur, uitgaan de „Algem. Welzijn". Klaverjasdrive van de v.v. Duin- randers in café „De bonte Koe" te Catrijp te 20.00 uur. zaterdag 17 november Toneelspel „Een schip vaart dit", door de Harger Toneel vereniging in café Swart te 20.00 uur. □□□□□□□□□□□□aannDDaaDDaD C. Boendermaker hs. gem. 55 8.62 I. Min (175) 173 29 30 5.96 J. Swaag (150) 150 43 17 3.48 W. de Vries (200) 166 43 25 3.86 W. Dekker 175 36 31 4.86 F. Dingerdis (150) 124 36 31 3.44 E. Hulshoff 200 20 68 10 G. v. d. Berg 161 20 29 8.05 Dingerdis (150) 139 36 18 3,86 Hulshoff 200 36 60 5.55 C. Boendermaker 250 41 29 6,09 J. Swaag (150) 140 41 13 3,41 G. v. d. Berg (200) 200 41 23 4.87 Boendermaker (250) 230 41 35 5.60 De uitslagen van de tweede dag waren: Boendermaker (250) 114 23 21 4.95 Hulshoff (200) 200 23 62 8.69 I. Min (175) 101 17 35 5.94 W. de Vries 200 17 46 11,76 Swaag 150 40 15 3.75 Dingerdis 150 40 22 3.72 Hulshoff (200) 144 30 29 4.83 Min (175) 175 30 35 5.83 Goed resultaat Nutsspaarbank Bergen De Wereldspaardag, die dit jaar evenals het vorig jaar we gens de grote drukte werd uit gebreid tot een wereldspaarweek, is wederom een sukses gewor den. Vele inwoners van Bergen hebben van hun spaarzin blijk gegeven door in deze week een bezoek aan de spaarbank te brengen. Door 291 personen werd een bedrag ingelegd van 43.010,54. Dit betekent een gemiddelde in leg van 147,80 per post. Door 9 personen werd een nieuwe rekening geopend 58 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden, waarbij bleek dat 1257,12 was gespaard. Aan alle inleggers werd als attentie de Spaarbankkalender uitgereikt, terwijl de jeugdige in leggers met een aardig boekje werden verrast. Voor de spaarders, die geen gelegenheid hadden de Spaar bank te bezoeken is, zolang de voorraad strekt, nog een kalen der beschikbaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE DUINSTREEK" Ingezonden mededeling J. Oldenburgi. 3, Bergen, tel. 2778 BABY JASJESBABY PAKKEN MANTELS ENMUTSEN JURKJES OVERGOOIERS ROKKENBLOUSES Voor betere Textiel t RUINELAAN 18 - TELEFOON 2532 Ingezonden mededeling Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 11 november Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 SCHOORL 11 november Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1