Bronchi letten Concert Tentoonstelling LC.B. Lezing over Rusland SCHAAKCLUBBERGEN' OPENING R.K. Kleuterschool Schoorl's Gemengd Koor „ALGEMEEN-WELZIJN" Films van week tot week BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. «Het verraad der Tartaren" «Where the Boys Are" 18 jaar. Burgerlijke Stand BERGEN SCHOORL Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor Bond van Siaatspensionering KINDERZEGELS EN KAARTEN VOOR „HET KIND". xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Burgerlijke Stand SCHOORL LOOP DER BEVOLKING Ingekomen- en vertrokken personen. MEDISCH CONSULT De dokter weet niet alles.... GEMEENTE SCHOORL In verband met de momenteel in diverse gedeelten van ons land zich voordoende gevallen van hondsdolheid, heb ik het wenselijk geoordeeld voor de inwoners van deze gemeente de mogelijkheid te bieden om hun hond en/of kat hiertegen terplaatse door een vee arts te laten inenten. De bedoelde gelegenheid tot inenting van honden en katten zal worden gegeven op zaterdag 10 november a.s. en wel van 10-11.15 uur bij de boswaranda van ,De Rode Leeuw' aan de Duinvoetweg te Schoorl en van 11.30-12.30 uur bij het cafe van de hr. Mereboer aan de Heereweg te Groet. Hierbij moge ik er de aandacht voor vragen dat honden zodanig aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden ge houden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. Van de inenting zal een certificaat worden afgegeven, terwijl te vens desverlangd een penning zal worden uitgereikt. De kosten van inenting bedragen f 12,50 per dier. Gaarne wek ik de belanghebbende inwoners op gebruik te maken van deze gelegenheid om hun hond en/of kat terplaatse te doen inenten. SCHOORL, 7 november 1962 De Burgemeester van Schoorl, BERGH Zaterdag 10 november a.s. om 4 uur zal in Huize Kranenburgh een tentoonstelling geopend wor den van werk van 4 jonge Am sterdamse kunstenaars, t.w. Theo Blom, Siet Suyderland, Kees Wolfrat en Alfred Hollenkamp. Het te exposeren werk bestaat uit tekeningen, schilderijen en grafiek. De opening zal worden Verricht door Wim Brusse Gkf„ leraar aan het Instituut voor Kunstnijverheid te Amsterdam- De tentoonstelling is vanaf 10 november, 5 achtereenvolgende weekends geopend. Het laatste weekend is 8/9 december. Maandagavond 19 nov. houden de Wereldfederalisten een open bare bijeenkomst te Bergen. De heer W. v. d. Woff. die veel in Rusland vertoefd zal dan vertel len over zijn vele ervaringen, die hij in Rusland opdeed. We komen volgende week op deze bijeen komst nog terug. Verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit blad. De Schaakclub „Bergen" be haalde in de wedstrijd voor de competitie van de Noord-Hol landse Schaakbond een verras sende overwinning op Wierin- germeer. Dé uitslagen waren als volgt: WieringermeerBergen D. Knibbe-D. Henstra Yi3^2 Va. KnibbeJ. Veis 01 C. v. SlenterC. Henstra 01 A. VosW. Stomps YzVi R. MarseilleG. v. Brenk 10 C. P. HoedB. Prins 01 D. v. d. VeenC. Pielaet YiZl P. Koopman—Jh. Schuld 01 D. de VriesT. Kürten YiZ H. StevensMevr. Veis 10 Van 22 tot 29 oktober 1962: Geboren: Ronald Alfonsus Maria, z. v. J. Oldenburg en M. T. M. Kle verlaan; Suzanna Alida, d. v. H. Kui per en J. C Schouten; Margaretha Jo hanna, d. v. J. G. Bouman en G. T. van der Waal; Johanna Agatha, d. v. J. G. Bouman en G. T. van der Waal. Ondertrouwd: Quarles van Ufford, Jonkheer Yman D. C., 27 jaar en Donkers, Charlotte M. C. 23 jaar; Van der Staaij, Thomas W. G. M., 21 jaar en Koopman, Catharina, 21 jr. Gehuwd: Hibbel, Henricus J. en Vrijvogel, Jannetje C.; De Vries Jan J. en Van den Berg, Petronella; Meijerink, Pieter en Janssen, Petro nella W.; Van Orden, Robert P. en Timm, Helga L.Nikkels, Gerrit H. en Harbrink Numan, Hillegonda, V. Overleden: Rickers, Anna M. e. v. T. Roos, 63 jaar. Onder grote belangstelling is op 1 november j.l. de nieuwe kleuterschool te Catrijp officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Deken Kraakman, Pastoor Herzberg, het College van B. en W., de Rijks- inspectrice voor het kleuteronder wijs, mej. Müller, de schoolarts Dr. Sikkema, architect en aanne mers en verder nog vele geno digden van de zijde der gemeen telijke overheid en het Kerkbe stuur. Nadat alle aanwezigen zich in de ruime hal van het nieuwe ge bouw hadden verzameld, sprak Pastoor Herzberg een welkomst woord. Spr. wees erop, dat het vandaag een feestelijke dag was. Eindelijk was het dan zover, dat men na 13 jaar van behelpen in het Verenigingsgebouw, een ech te kleuterschool zag gerealiseerd. Pastoor Herzberg dankte allen die hieraan hadden meegewerkt; hij complimenteerde de kleuter leidster, mej. Kaag, die 13 jaar lang onder de moeilijkste omstan digheden het kleuteronderwijs had geleid. Hij hoopte dan ook, dat zij er nog vele jaren met evenveel plezier zou mogen wer ken als ze voorheen in de oude school had gedaan. Na de toe spraak van pastoor Herzberg werd het gebouw ingezegend door Deken Kraakman. Burge meester Bergh bood vervolgens namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan. Hij achtte de nieuwe school niet alleen een aanwinst op on derwijsgebied, maar was tevens van mening, dat het gebouw het gehele dorp verfraait. Spr. me moreerde de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden nadat het gemeentebestuur op 28 voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen november 1958 haar goedkeuring aan het plan had gegeven. Het bleek vooral moeilijk te zijn om de urgentieverklaring gereali seerd te krijgen. De heer Bergh prees de architect voor het voor treffelijke ontwerp waarvan de resultaten ook ter verfraaiing van de gemeente Schoorl meewerken. Ook bracht hij dank aan mej. Müller voor de medewerking die zij had verleend voor het ver strekken van een vergunning. De burgemeester sprak tenslotte de hoop uit, dat het personeel en de kinderen zich gelukkig zouden voelen in hun nieuwe home, en verklaarde de school officiéél voor geopend. Hierna werd door mej. Kaag de vlag gehesen en kreeg men de gelegenheid de school te bezich tigen. De kleuterschool, die 2 gro te lokalen bevat, mag worden ge rekend tot 't modernste dat er in Noordholland op onderwijsgebied te vinden is. De architect moest met de ruimte woekeren, maar is er desondanks in geslaagd, een kleuterschool te scheppen die in ieder opzicht een kleuterschool is. De moderne en sfeervol uitge voerde werklokalen zijn ruim en licht, terwijl de grote lage ra men een prachtig uitzicht op de duinen geven. Ook de verwar ming is geheel aangepast aan de kleuters, daar men een plintver warming heeft aangebracht; hierdoor wordt de meest effect volle verwarming over de vloer verkregen. De school biedt plaats aan een kleine zestig kinderen die onder de ervaren leiding van mej. Kaag en haar college veel nut tigs zullen leren. Er zijn verder nog grote zandbakken en een speelvijver buiten de school aan gebracht. In café Slijkerman werd de re ceptie gehouden; hier sprak o.m. mej. Müller, de Rijksinspectrice voor het kleuteronderwijs. Zij toonde zich verheugd over de mooie school, en merkte met er kentelijkheid op, dat minister Cals er in 1956 in was geslaagd de wet op het kleuteronderwijs er door te krijgen, iets wat zijn voorgangers in de voorafgaande 100 jaar niet was gelukt. In 1956 moest men woekeren met alle middelen, daar er toen slechts 55,— per jaar en per kleuter beschikbaar was. Dit bedrag is nu bijna verdubbeld. Zij prees mej. Kaag haar volharding door steeds zoveel ambitie voor het onderwijs te tonen onder vaak moeilijke omstandigheden. Ook de schoolarts, dr. Sikkema sprak zijn vreugde uit over dit school gebouw, dat hij het modernste in de omgeving noemde. De tegen stelling met het vorige gebouw noemde spr. wel de meest denk bare. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer de Leeuw en de heer Dekker namens de oudercommissie. Pastoor Herz berg dankte alle sprekers, en sprak nog woorden van waarde ring tot de aannemer, de heer de Bruine, en de aannemer van sa nitair en electriciteitswerk de heer Stet. Ten slotte bracht ar chitect Oosterbaan-Martinus dank aan aannemers en allen die aan de totstandkoming van de school hadden medegewerkt. Hiermede was de realisering van de kleuterschool te Catrijp een feit geworden en we zullen ho pen dat ook de kleuters in Schoorl en Groet spoedig over een dergelijke accommodatie zul len beschikken als de kinderen in Catrijp momenteel tot hun be schikking hebben. Ingezonden mededeling Hoestdrank in fabletvorm.95ct Op dinsdag 27 november a.s., 's avonds 8 uur hoopt Schoorl's Gemengd Koor een concert te geven in „De Rustende Jager". Uitgevoerd zal worden Ps. 42 van Mendelsshon, onder directie van de heer Corn. Jonker en het „Magnificat" van J. C. Bach, onder directie van de heer KL Venneker. Dit is voor de eerst keer dat het koor met haar twee dirigen ten een concert geeft. Als sluitstuk van de avond het „Weigeleidje" van Fred. J. Roeske. Dit werd o.a. bij de eerste uitvoering van Schoorl's Gemengd Koor, 36 jaar geleden, gezongen en het bestuur vond hier aanleiding in, om dit bij het 40-jarig jubileum van de heer Corn. Jonker als toonkunstenaar, nog eens naar voren te brengen. Verdere medewerking verleent: Mej. Aukje Broers, sopraan Mej. Anneke Visser, alt. Aan de vleugelKL Venneker. Na afloop van het concert is er voor belangstellenden gelegen heid om de heer Jonker te felici teren met zijn jubileum. Op 3 november j.l. heeft de Bond voor Staatpensionnering een propaganda-avond georgani seerd in de zaal van ,,De Rus tende Jager" te Schoorl. De zaal was vrijwel vol, toen de heer van de Garde de avond opende. Hij heette een ieder van harte wel kom en gaf vervolgens het woord aan de heer Kuiper, die een pro- pagandatoespraak hield. Spr. achtte het eigenlijk niet nodig, om voor een dergelijk ge zelschap uit de doeken te doen wat de Bond van Staatspension- nering beoogt, maar gaf hiervan een kort overzicht. De Bond is een strijdorganisatie van mensen die streven naar de invoering van een premievrij Staatspensioen voor iedereen. Er zijn in deze tijd weinig mensen bereid, om zich in te zetten voor het lot van hun medemens, aldus de heer Kuiper en de oorzaak hiervoor is veelal onverschilligheid. Rondom 1900 werd meer gestreden voor de in voering van de 8|-urige werkdag en betere arbeidsvoorwaarden. De huidige welvaart is een fa beltje, zo merkte spr. op, de nuchtere cijfers leren ons wel an ders. 60 van het Nederlandse volk heeft een jaarinkomen dat lager ligt dan 5000,terwijl ook het lot van onze bejaarden verre van rooskleurig is. Talloze ouden van dagen hebben alleen hun A.O.W. en dit is volgens spr. ten ene male te kort om van te leven. Vooral op het gebied van de bejaardenzorg is nog heel wat werk te doen en de Bond voor Staatspensionnering ijvert dan ook voor verhoging van de A.O.W. en verlaging van het premiepeil. De kosten moeten dan bestreden worden uit de alge mene middelen. De Bond heeft momenteel 130,000 leden en het zou zeer wenselijk zijn om dit aantal te kunnen verdubbelen. De heer Kuiper riep eenieder op, lid te worden van de afd. Schoorl van de Bond voor Staatspension nering. Na deze toespraak was het woord en de daad aan de welbekende „Flierefluiters" uit Landsmeer, die dit keer hun keus hadden laten vallen op een En gels blijspel. De titel was „Beta lende logés", een blijspel in drie bedrijven van Ivor Novello. Het stuk was vertaald door Tilly Pe- rin-Bouwmeester en speelde te Londen ten huize van Lady Ma ry Crabbe. Over de inhoud kun nen we kort zijn: Lady Mary, die samen met haar zuster Lilian een kasteel van een huis bewoont, heeft geen bron van inkomsten meer. Lady Lilian heeft enige in komsten door het behandelen van een vragenrubriek in een krant. De inkomsten hiervan zijn echter niet toereikend, zodat Lady Ma ry blij is, als Mrs. Pidgeon met haar dochter Una uit Australië als betalend logé enige tijd in haar huis zal verblijven. Zoon Tim kan de ware Eva maar niet vinden en krijgt pas de beschik king over geld als hij in het hu welijk treedt. Na talloze verwik kelingen zijn de lieftallige Austra lisch en hij het eens, terwijl La dy Lilian in de armen valt van Tom, de broer van Mrs. Pidgeon. We hebben wel eens een beter stuk van dit gezelschap gezien, het was een typisch Engels blij spel en daarom nogal aan de langdradige kant. De heer van de Garde dankte na afloop de „Flierefluiters" met enige welge kozen woorden en bood hen een mooie taart aan. Met de traditio nele verloting en een gezellig bal werd deze avond besloten. 11 Op vrijdag 16 november komt Kees Hana voor deze vereniging; in de Roode Leeuw een lezing! houden, geïllustreerd met kleu-l rendia's, over ontmoetingen met mensen, dieren en planten in het bergland van Noord-Spanje. Het bergland van de Picos de Euro pa, zoals hij het noemt. Hana is een groot kenner van de natuur en het landschap en heeft daar over veel gepubliceerd. Het is de eerste maal dat hij in Schoorl over een van zijn reizen komt vertellen. Nu Spanje steeds meer in de belangstelling komt, doet Algemeen Welzijn er goed aan ook in Schoorl meerdere bekend heid aan dit land te geven. 12 november zult U weer op de postkantoren in de meeste plaatsen van ons land een kleine stand zien. Dan begint daar nl. weer de verkoop van postzegels en kaarten „voor het kind". De schoolkinderen, die dit werk met zoveel enthousiasme ieder jaar tot een groot succes maken hebben dan hun bestellin gen bij U afgeleverd. Hierna kunt U dan ook op het postkantoor te Schoorl weer te recht tot begin januari. Er is een smaakvolle sortering Kerst- en Nieuwjaarskaarten, er zijn kleine met de hand bedrukte linnen Kerstgroeten en alleraardigste boekjes voor de kleintjes, die oma's zeker graag aan hun klein kinderen zullen willen sturen. Wij nodigen U hier bij graag uit tot kijken en tot kopen! „Het verraad der Tartaren" (The Tartars) is oorzaak, dat er een meedogenloze strijd losbreekt tussen Vikingen en Tartaren (een mongoolse volksstam, ten noorden van de Zwarte Zee)De ze oorlog speelt zich af in de toen nog bevolkte steppen van Rus land, waar beide stammen om de macht en heerschappij streden. Telefonisch plaatsbespreken tussen 11—12 uur onder no. 3762 ZATERDAG-, MAANDAG-, WOENSDAGAVOND te 8 uur; ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur Een ongekende avonturenfilm ORSON WELLES - VICTOR MATURE en LIANA ORFEI In 14 jaar met Arnoldo Foa - Luciano Marin en Bella Cortex Actie, actie en nogmaals actie in deze film over de wilde inval der Tartaren in Europa ZONDAG-, DONDERDAGAVOND te 8 uur Een vrolijke film, die onthuld waarom ouders grijze haren krijgen. - CONNIE FRANCIS - DOLORES HART GEORGE HAMILTON - JIM HUTTON in met Yvette Minieux - Barbara Nichols - Paula Prentiss en Frank Gorshin Een festijn van muziek, humor en romantiek De eerste en lang verwachte film met Connie Francis Dit is een film, die zaterdag-, maandag- en woensdagavond in de bioscoopzaal van „De Rusten de Jager" wordt vertoond, een woeste film van plunderende Tar taarse horden, wilde heftige avonturen, aangrijpend van het begin tot het eind, schaamteloze feesten met heidense rituelen, ge vechten van man tegen man, spe len zich in dit verhaal af. Aan vang 8 uur, zondagmiddag te 2.30 uur, leeftijd 14 jaar. Zondag- en donderdagavond draait er een film van een geheel ander genre met Connie Francis in de hoofdrol. Een verhaal van vakantievreugd, dwaasheid, lief de, romantiek en teleurstellingen. Met Connie brengen Dolores Hart, George Hamilton, Barbara Nichols en vele andere jonge sterren u een vrolijke geschiede nis van uitspattingen, geflirt, dat tenslotte geen voldoening schenkt, maar de diepere beteke nis van de bedoeling van het le ven doet inzien. Aanvang 8 uur. leeftijd 18 jaar. Burgerlijke stand over de maand ok tober 1962: Geboren: Willem, z. v. W. Rens en G. W. C. Stam; Yvonne Laura, d. v. C. Dulnmeijer en M. Suiker; Aagje Anna, d. v. W. Selhorst en A. Klin kenberg; Joke, d. v. J. J. Ivangh en M. Smit. Gehuwd: Jacob Verkoren, wonende te Leiden en Trijntje de Boer; Gerar- dus J. Oldenburg, wonende te Ber gen (N.H.) en Jacoba J. M. Hopman; Hidzer Sietzema, wonende te Wonse- radeel en Wijke N. Rezelman; Petrus J. Kooijman en Clara A. Duineveld, wonende te Nieuwer-Amstel. Overleden: Neeltje Bouwen, wed. v. J. Bouwen, 76 jaar. Ingekomen: Grietje Beunder, w. v. A. Schouten uit Oudendijk; Petrus (Bes en gezin uit Den Helder; Caro lina van der Pol, e. v. E. J. Blogg uit -Rotterdam; Edward J. Blogg uit Nieuwerkerk a. d. IJssel; Gerardus J. 'Oldenburg uit Bergen (NH); Fran- cina Zutt, e. v. A. Stam uit Lange- dijk; Johanna M. Jaspers, e. v. F. Kaandorp uit Harenkarspel; Ferdi nand R Pasché uit Harlingen; Bea trijs M. Sterk uit Tilburg. Vertrokken: Levinus P. (Ie Feijter naar 's-GravenhagePetronella G. M. Meijer naar Bergen (N.H.); Iris Schlesing, e. v. B. A. G. Bieshaar naar Bergen (NH.); Lambertus J. Singer en gezin naar Pijnacker; Ja cob H. Zander naar Amsterdam; Theodoor P. van Zuylen en gezin naar Rotterdam; Af ra Meijer naar Hoorn; Elisabeth Oostindie naar Hoorn; Fennechien Regtop naar Zu rich (Zwitserland); Rudiono A. de Grijs naar 's-Gravenhage; Teunis de Jong en gezin naar Beverwijk; Mar- greet Koning naar Apeldoorn; Roelof Wiersma en echtg., naar Winkel. Maar toch wel heel wat meer dan een kwakzalver. Dé kwakzalverij is zo oud als de mensheid. Ook op de huidige dag mogen we zeggen dat ze nog steeds een bloeiend bestaan leidt. Dat komt omdat het geloof in wondergenezingen, ondanks al die jaren van wetenschappelijke en culturele vooruitgang, bij de massa helemaal niet is veranderd. De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft heden ten dage nog evenveel recht van be staan als ongeveer tachtig jaar geleden, toen zij werd opgericht. Nog volop gelegenheid om zich te laten bedriegen. Kwakzalverij is het wanneer iemand, die de geneeskunde niet beheerst, zieken behandelt. Kwakzalverij is het eveneens wanneer geneesmiddelen, schrif telijk of mondeling, aan een niet ter zake kundig publiek wordt geprezen. Wie deze twee zeer eenvoudi ge feiten in het oog houdt heeft er in het algemeen geen moeite mee uitingen van kwakzalverij te herkennen. En mochten er twij felgevallen overblijven, dan kan iedereen die zegt het kwakzalve- ren te verfoeien, altijd nog de mening van zijn dokter vragen. Wil men zich echter liever la ten bedriegen, dan is daar nog steeds volop gelegenheid voor: de kwade gevolgen die daaruit kunnen voorkomen zijn dan ech ter geheel voor eigen verant woording. Het is verkeerd om te veronderstellen dat het met al die kwade gevolgen zo'n vaart niet loopt. Er kan een werkelijke ziekte in het spel zijn. Bij lichte stoornissen en bij toe passing van „behandelingen" die op zichzelf niet schadelijk zijn, zou men misschien de echte en de ingebeelde zieken hun illussies maar moeten laten. In die gevallen is men geneigd de schouders op te trekken en te zeggen dat de wereld nu eenmaal bedrogen wil zijn maar en hier zit juist de grote moeilijkheid: men weet nooit zeker of de ziek teverschijnselen uiting zijn van iets ernstigs of iets onschuldigs. Wat zit er achter die pijn, die duizeligheid, die benauwdheid, die zenuwen? Natuurlijk, het is mogelijk dat het allemaal niet zo veel te betekenen heeft, maar er kan evengoed een werkelijke ziekte achter zitten! En in dit laatste geval is het altijd schade lijk om een niet bevoegde gene zer te raadplegen of om op gezag van advertenties geneesmiddelen te gebruiken. Anatomie, physiologie, patholo gie, therapie. Door deze handelwijzen wordt de gang naar de dokter steeds weer uitgesteld en juist dat uitstel kan zo noodlottig zijn! Dit is nu hetgeen men moet trachten te voorkomen. Natuurlijk, de huis arts weet niet alles en ook de specialist kan geen ijzer met han den breken. Maar de doktoren hebben een bijzonder lange studie achter de rug. Bovendien zijn de genees kundigen door een eed of door een plechtige belofte gebonden om de mensen die hun gezond heid aan hen toevertrouwen zo kundig en zo onbaatzuchtig mo gelijk te helpen. Ten slotte zijn alle medici mo reel verplicht de vorderingen van de wetenschap bij te houden, door het raadplegen van de vaklitera tuur, door het bijwonen van ver gaderingen of door het bezoeken van geneeskundige kongressen. Gewetenloze profiteurs van el lende en verdriet. En wat stelt nu de kwakzalver tegenover dit alles? In het aller beste geval is hij te goeder trouw,, maar daarmee wordt zijn gebrek aan vakkennis nog helemaal niet

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2