Somde tart het geluk Voor uw tuin 90 K.L.M. werkkleding „KOORN'S TEXTIEL" Thomas f 1,25 Te huur KOSTUUMS Atte swcUn J, F, Horstman, JOH, BAKKER Slagerij Hoogvorst Toneelhuis W. M. DAMES, KIES VRIJ UW BOEKEN Rijke geschenken PILASTRO's door HENK VAN HEESWIJK „Oké," antwoordde ze tenslotte. „We zullen ze dus als ge meenschappelijk bezit beschouwen." Dit gaf hem hoop en daarom vervolgde hij: „Ik zou graag willen, dat je even meeging naar de garage." Tot nu toe was de garage leeg geweest. Alleen stonden er de fietsen in van Sannie en het meisje. Verwonderd volgde Sannie haar man en toen deze de deuren open zette, zag ze een prachtige, fonkelnieuwe V.W. staan. „Ik heb dit wagentje gekocht, omdat ik altijd van plan ben geweest een auto te kopen. Voorlopig zal ik er weinig gebruik van maken. De tuinman kan uitstekend chaufferen en is er al mee weg geweest. Wanneer je dus van de auto gebruik wilt maken, dan staat de tuinman steeds tot je beschikking. Desge wenst kan Willem zo heet hij je ook rijden leren." „Het is heel vriendelijk van je," antwoordde ze weer op de zelfde afgemeten toon, „maar ik zal er geen gebruik van ma ken. Je weet, dat ik me op het standpunt stel, dat ik voor mijn eigen uitgaven zelf een bron van inkomsten heb en dat ik daarom geen gebruik wens te maken van jouw geld. Daarom kan ik ook dit geschenk, hoe vorstelijk overigens, niet accep teren. Je had verstandiger gedaan je de moeite te besparen." „O," antwoordde hij luchtig, terwijl er niets in zijn stem verried, hoe haar houding hem weer griefde, „het is geen be zwaar. Zelf zal ik er van tijd tot tijd gebruik van maken en bovendien kan ik er eventuele bezoeken 's avonds mee weg brengen naar de stad." Daarmee was ook dit onderwerp afgedaan en de eerste dagen stond de Volkswagen werkloos in de garage. Die avond, in zijn kantoor, zat Henk te piekeren. Nu was hij bijna drie weken getrouwd en nog was er aan hun verhouding niets veranderd. Weliswaar was hij er op voorbereid, dat hij niet spoedig kans zou zien Sannie te veroveren, maar hij had toch gehoopt, dat hun dagelijkse omgang wat vlotter en aange namer zou worden. In ieder geval enigszins vrijer en ongebon den. Maar daarvan was nog niets te merken. De maaltijden, zowel 's morgens, 's middags als in de avond, werden doorgaans zwijgend gebruikt. Een enkele maal werd iets gezegd over het personeel of over belangrijk nieuws. Behoudens tijdens het eten was men vrijwel niet bij elkaar. Sannie ging haar eigen weg, maakte wandelingen en fietstochten, ging enkele middagen in de week tennissen en een enkele maal naar de stad. 's Avonds zat ze gewoonlijk op het terras te lezen of speelde met de honden. En als het slecht weer was, zat ze bij de radio of keek naar de televisie. Een enkele maal zat Henk 's avonds wel bij haar te roken en las dan zijn kranten. Maar gesproken werd er tussen beiden vrijwel niet. Er heerste een eigenaardige sfeer in het grote huis, want doordat de beide echtelieden vrijwel nooit wat zeiden, durfde het meisje ook haast niet te spreken buiten de keukenmuren. De beide honden brachten nog wat leven in de brouwerij, doch doorgaans was het Willy of de tuinman, die de dieren verzorgde. Op een zondagmiddag ze waren ongeveer twee maanden getrouwd kwam vader Van Loon onverwacht het paar be zoeken. Henk begroette hem op zijn gewone, rustige wijze, maar Van Loon deed joviaal en luidruchtig. „Zo, daar ben ik dan eens. Ik dacht bij mezelf; de witte broodsweken zullen nu toch wel onderhand voorbij zijn en daarom kom ik eens kijken, hoe de zaken er bij jullie voor staan. Drommels zeg, jullie hebben het hier maar uitstekend voor el kaar. Lieve help, wat een huis, daar kun je wel met z'n tienen in wonen." Samen lieten Sannie en Henk hun vader het huis en de tuin zien. De oude heer raakte niet uitgekeken. „Drommels, meid,' zei hij enkele malen, „je hebt met Henk toch maar een lot uit de loterij. Zoiets had Cor Groeneveld je nooit kunnen geven. O, pardonvoegde hij er haastig aan toe, bemerkende, dat hij weer eens een blunder gemaakt had en Sannie zich gepi keerd afwendde. „Neem mij niet kwalijk, dat was mijn bedoe ling niet." Om beiden af te leiden, liet Henk zijn schoonvader de nieuwe auto zien. Hij stond stomverbaasd te kijken en betastte de glan zende carosserie aan alle zijden. „Allemachtig, dat is altijd mijn ideaal geweest," zei hij, „maar het is er nooit toe gekomen. Nou, jullie mogen me vanmiddag best inviteren voor een tocht je, hoor. Ik zeg geen nee." Dus gingen ze 's middags pedrieën op weg. Henk had z'n schoonvader naast zich willea itebben, maar dat had de oude heer onder geen voorwaarde gewild. „Je vrouw moet naast jou. Als ik rustig achterin zit, zie ik ook het meeste." Zodoende was Sannie wel verplicht om naast haar man te zitten. Desondanks genoot ze toch van het tochtje, want het was een der warmste julidagen en de autotocht friste hen alle maal op. 's Avonds zaten ze gezamenlijk te dineren. Het woord werd meestal gedaan door Van Loon, die heerlijk zat te genieten van de maaltijd, maar ondanks van alles wist te vertellen. Toen ze daarna in de ruime voorkamer onder het genot van een frisse dronk naar buiten zaten te kijken naar het drukke verkeer, zei Van Loon eensklaps: „Weet je, wat ik van jullie nog nooit gezien heb? Dat jullie elkaar een zoen gaven. Vooruit kinde ren, pakt elkaar eens op een echt hartelijke manier. Vooruit, laat me nu eens zien, dat jullie van elkaar houdt." Geen van beiden maakte aanstalten om zulks te doen. Henk keek tussen zijn oogharen naar zijn vrouw en vermaakte zich inwendig over haar. Hij was nieuwsgierig naar de uitvlucht, die ze ongetwijfeld wel zou bedenken, want dat ze onder geen voorwaarde hem zou kussen, daarvan was hij overtuigd. Eindelijk sprak ze, zonder de geringste emotie te verraden. Ze wist zich voortreffelijk te beheersen. „Henk is van mening, dat kussen bizonder onhygiënisch is en daarom doen we het dan ook niet." Van Loon liet van stomme verbazing bijna zijn glas uit de handen vallen. „Onhybegon hij, „weer wat nieuws! Dat is zeker iets van de moderne tijd, nietwaar? Lieve hemel: onhy giënischNou, daarover hebben wij vroeger nooit gespro ken, laat staan gedacht. We deden het, onhygiënisch of niet. Lieve help, Henk, hoe kom je op dat zotte idee? Is dat soms Amerikaans?" Wat een linke streek, dacht Henk, om mij daarvan de schuld te geven. „Och," antwoordde hij achteloos, „men heeft wel meer van die ideeën. Misschien verzoen ik me er nog wel eens mee. Er is niets veranderlijker dan een mens." „Nou," betoogde Van Loon, „ik snap hoe langer hoe minder van die moderne huwelijken. Lieve hemel, waarom trouwen jul lie eigenlijk? Kinderen zijn zeker ook te ouderwets, he? O, geef me maar geen antwoord, ik weet vooruit wel, hoe dat zijn zal. Nee, dan ben ik toch maar blij, dat ik niet meer jong ben." 's Avonds bood Henk zijn schoonvader aan, hem met de wagen thuis te brengen. Daar hij in een ietwat plagerige bui was, vroeg hij aan zijn vrouw, of ze met hen mee ging en tot zijn verwondering stemde ze dadelijk toe. Op de terugreis zat ze tegen het portier geleund en keek dromerig naar buiten. Hoewel het bizonder deuk op de weg was, kon Henk niet nalaten af en toe eens een blik op zijn vrouw te werpen. En toen ze een rustiger gedeelte bereden, zei hij eensklaps met een olijke glans in zijn gezicht: „Wat zou je er van zeggen, als ik je nü eens een kus gaf?" „Waarschijnlijk niets," antwoordde ze rustig, „maar het zou tevens de laatste maal zijn, dat ik met je meeging in de wagen." Er kwam een tram aan en Henk bepaalde zijn aandacht weer bij het verkeer. Even later vroeg hij: „Nog altijd een hekel aan me?" Prompt volgde het antwoord: „Nog immer." „Waaraan heb ik dat eigenlijk verdiend, Sannie?" „Vraag niet naar de bekende weg. Mij dunkt dat ons onder houd, daags voor ik mijn verloving met Groeneveld verbrak, aan duidelijkheid niets te wensen overliet.' „Inderdaad, daarin heb je gelijk. Maar moet dit nu altijd zo blijven tussen ons?" „Wie gaf de wens te kennenof eigenlijk het bevel tot ons huwelijk?" Hij zuchtte eens, terwijl hij het gaspedaal dieper intrapte. „Ik geloof, dat het 't beste is, als we er maar niet verder over doorgaan. Wat ben je eigenlijk voor een vrouw?" "Ik ben iemand, waarin de beste gevoelens vertrapt en ge dood zijn. Wie dat gedaan heeft, behoef ik je zeker niet te zeggen?" Henk gaf het op. "We zullen het debat maar staken. Het heeft nergens enig nut toe." „Het doet me genoegen, dat je dit inziet." Er werd die avond geen woord meer tussen de beide echte lieden gewisseld. Nadat Henk de wagen in de garage gezet had, verdween hij in zijn kantoor, waar hij tot diep in de nacht zat, de ene sigaret rokend na de ander. Drie maanden waren Sannie en Henk getrouwd, toen een advertentie in de krant haar weer geruime tijd uit haar even wicht bracht. Het was de huwelijksaankondiging tussen Cor Groeneveld en de dochter van een bekende architect uit een naburige gemeente. Sannie kende het meisje, dat voor zeer knap gold en bovendien goed gefortuneerd was. Het was Sannie be kend, dat de ouders van Cor reeds vroeger zinspelingen hadden gemaakt op de wenselijkheid van een huwelijk tussen Cor en de architectsdochter. Maar Cor leerde kort daarop Sannie kennen, waarmee hij thuis kwam. En spoedig waren vader en moeder moeder Groeneveld verzoend met het meisje van hun zoon. En nu, nauwelijks vier maanden nadat hun verkering was uit geraakt, was hij Sannie al vergeten, ja, stond hij reeds op het punt van trouwen met een ander, veel rijker meisje. Woedend smeet Sannie de krant in een hoek en liep met grote passen het vertrek op en neer. Was de liefde van Cor voor haar zó op pervlakkig geweest, dat hij haar nu alweer geheel vergeten was? Of was het een verstandshuwelijk? Ze wist, dat de oude heer Groenveld er dikwijls op aangedrongen had, dat Cor spoedig trouwde, aangezien hij zich uit het werk wilde terug trekken. En dat wilde hij niet doen, alvorens zijn zoon getrouwd was. Het was dus beste mogelijk, dat Cor zich door zijn ouders had laten beïvloeden en tenslotte besloten had met de dochter van de architect te trouwen. Een gevoel van wrevel kon ze niet van zich afzetten, hoewel hij natuurlijk het volste recht had om te huwen, met wie dan ook. Lang duurde deze episode in haar leven evenwel niet, want er gebeurde iets, dat veel dieper in haar gemoedsleven ingreep. Haar vader, die een hartkwaal had, verschillende gerechten niet mocht eten en bepaalde dranken evenmin mocht gebruiken, moest zich in de jaren, dat Sannie nog de teugels van het huis houdelijk bewind in handen hield, vele culinaire genoegens ont zeggen, daar zij er wel voor zorgde dat de voorschriften van de dokter niet werden overtreden. Doch na Sannie's huwelijk kwam er een huishoudster in haar plaats, die het met de in achtneming van de voorschriften niet zo nauw nam. Bovendien ontbrak de leiding in huis, zodat Van Loon buitenshuis wel eens een extra glaasje dronk. Hoe het ook zij, begin september kreeg hij 's morgens eensklaps een aanval van hartkramp. De huishoudster had de tegenwoordigheid van geest terstond de dokter te bellen, die spoedig aanwezig was. Maar zijn hulp kwam desondanks te laat. De levensgeesten waren reeds gewe ken. Van Loon was overleden. Het toeval wilde, dat Henk juist die morgen met de tram langs de woning van zijn schoonvader reed. Hij zag de dokters auto staan en omdat hij wist, wat zijn schoonvader mankeerde, werd hij ongerust en stapte bij de volgende halte uit. Snel liep hij terug. In de woning gekomen zag hij Van Loon op de divan liggen, waar de dokter en huishoudster hem voorlopig hadden neergelegd. Het laken, dat over zijn gezicht lag, sprak voor de schoonzoon voldoende. De huishoudster legde uit, wat er ge beurd was. Hij stond enige ogenblikken verslagen te kijken op het lijk van de oude, gemoedelijke man, die hij enkele maanden voor zijn dood nog van de schande en oneer had kunnen redden. „Ik zal mijn vrouw halen," besloot hij eindelijk. „Ze dient het zo spoedig mogelijk te weten." Hij belde een taxi op en toen deze even later voorreed, snel den ze in de richting van de woning, waar Sannie, nog onbe wust van het gebeurde, bezig was met een handwerkje. Henk betaalde de chauffeur, en riep zijn tuinman, die hij be val zijn eigen wagen gereed te maken voor onmiddellijk ver trek. Daarna ging hij met een bezwaard gemoed naar binnen. Hoe moest hij het haar vertellen? Ze keek even op, toen hij de kamer binnentrad, knikte hem toe, maar deed verder of ze hem niet zag. „Sanniehet spijt me, dat ik je moet storen, maar je moet je op iets ernstigs voorbereiden." Langzaam kwam ze overeind uit haar fauteuiltje. Het hand werk viel uit haar handen en ze keek hem, nog niet begrijpend, aan. „Iets ernstigs? Wat bedoel je? Ben je je geld kwijt of zoiets?' „Nee, het is veel erger. Je vader Onmiddellijk was ze bij hem, greep hem bij de arm en vroeg met angst in haar stem: „Wat is er met vader? Is hij ziek?" Hij knikte bevestigend. „Helaasbegon hij. Toen begreep ze het. „Dood?" fluisterde ze, haast onhoor baar. Nogmaals knikte hij, terwijl hij het hoofd boog. Wezenloos staarde ze hem aan. „Dood," fluisterde ze nog maalsZacht deed ze een paar passen achteruit en zakte terug in het stoeltje. „Doodvader Langzaam kwam hij naar haar toe en legde zijn arm voor zichtig om haar heen. „Hij heeft niet geleden, Sannie. Hij is zacht en kalm heengegaan. Een hartverlamming „Breng me bij hemo, breng me bij hem! Ik wil hem zien!" Ze gilde het uit. „Blijf kalm, Sannie, dat is beter voor je. De wagen staat al klaar. Ga mee, dan zal ik je bij vader brengen." Enkele minuten later snelde de kleine blauwe auto stadwaarts, bestuurd door een man, die tot in het diepst van zijn ziel mede lijden had met de vrouw, die zachtjes naast hem zat te snikken. In de kamer, waar de dode thans gewassen en gekleed op gebaard lag, trokken de huishoudster en Henk zich terug, Va der en dochter waren voor het laatst alleen. Al het verdriet, dat in haar was, schreide ze aan het doodsbed uit. Doch Van Loon hoorde het niet meer. En hij kwam nooit te weten, welk groot offer zijn dochter had gebracht om zijn eer te redden. Van Loon werd begraven met de pracht en de praal, die ge bruikelijk is bij mensen, die een dergelijke maatschappelijke positie in het leven hebben bekleed. Er waren vooraanstaande mannen uit de geldwereld geweest, die een lofrede op de over ledene hadden gehouden. Er waren collega-directeuren geweest, die hem schetsten als een onkreukbare figuur. Zo ging het im mers altijd: van de doden werd alleen maar goeds gezegd. Van Loon had, voor het oog van de wereld immers een onberispelijk leven geleid, had zich een positie weten te verwerven, een Bank opgericht en uitgebouwd, die een goede naam had gekre gen en nog bezat. Enkele dagen later wees een grote steen zijn graf aan en najaarsbloemen bloeiden vriendelijk aan voe ten- en hoofdeinde. Het verdriet van Sandrien over de plotselinge dood van haar vader, van wie zij zeer veel had gehouden, was kort maar hevig. Een paar dagen na de begrafenis beheerste ze zich weer vol komen. Misschien was ze nog stiller en meer teruggetrokken dan anders. Stil leefde ze in het grote huis, trok zich terug op haar kamer of maakte lange wandelingen. Henk ontzag haar in deze dagen, had het door de plotselinge dood van zijn schoonvader zeer druk en was vrijwel van 's morgens vroeg tot 's avonds laat weg. Het najaar zette vroeg in. Eind september bracht onver wacht storm en regen, zodat Sannie vrijwel de gehele dag in huis doorbracht. Ze hield zich bezig met tijdschriften, boeken, de radio en de televisie. Daarnaast had ze haar huisvrouwelijke plichten, van welke ze zich nauwgezet kweet. Wanneer Henk 's morgens vroeg weg ging en zeide omstreeks half zeven weer thuis te zullen zijn, kan hij er op rekenen, dat prompt om half zeven het eten gereed was. En wanneer hij om een of andere reden niet op tijd thuis kon zijn, zorgde Sannie er wel voor, dat het eten warm bleef, tot hij thuis kwam. Dat deed ze niet uit symphatie, maar alleen omdat ze zulks als haar plicht beschouw de. Dat had ze hem dan ook eens zeer duidelijk gezegd, toen hij haar zijn compliment maakte over haar bezorgdheid. Op een van deze regendagen het was in het begin van oktober kwam het eerste grote konflikt in hun huwelijk. Henk was die dag thuisgebleven en zat, samen met zijn vrouw, in de voorkamer naar het verkeer te kijken. Hij zag duidelijk, dat ze er naar verlangde eens een paar uur de deur uit te gaan, maar het slechte weer weerhield haar. Gewoonlijk ging ze per fiets of met de tram, doch beide vervoermiddelen hadden met dit regenachtige weer zijn bezwaren. Na de eerste maal, dat Henk haar zijn nieuwe wagen had aangeboden, had hij er niet meer op aangedrongen. Zelf maakte hij er ook niet veel gebruik van, zodat de wagen de meeste dagen ongebruikt in de garage stond. Nu kon hij zich niet langer inhouden. „Ik zie aan je gezicht," begon hij op zijn gewone rustige manier van spreken, „dat je er graag eens uit wilt. Heb je zin in een tochtje met me met de wagen? We zouden bijvoorbeeld ergens kunnen gaan lunchen en theedrinken. Het is niet goed voor je om de gehele dag in huis te zitten. Je ziet bepaald bleek." „Ik dank je voor je bezorgheid," antwoordde ze even koel als altijd, „maar je weet mijn standpunt omtrent het gebruik van je wagen. Als ik de deur uit wil, ga ik fietsen of me.t de tram en anders neem ik een taxi. Dat alles kan ik zelf betalen." „Zet dat vooroordeel van je tegen die auto toch eens opzij, Sannie. Wanneer je bezwaar hebt tegen mijn gezelschap, ga dan alleen en neem Willem, de chauffeur mee. Hij is altijd tot je beschikking, dat weet je." „Nee, dank je. Ik heb mijn principes in dit opzicht en daaraan houd ik vast. Van mijn moeder's geld kan ik mijn eigen onkosten betalen." Henk kon zich niet langer inhouden. Had hij daarvoor nu al maanden geduld met haar gehaV Waaraan had hij het ver diend, dat ze hem nog immer met die grenzeloze minachting bejegende? „Wat geld van je moederriep hij uit. „Toen ik uit Amerika terugkwam, stond je vader op het uiterste randje van de financiële afgrond. Geen cent, letterlijk geen cent, kon hij meer zijn bezit noemen! Zelfs met het geld, dat jouw moeder je nagelaten heeft, en dat je vader onder zijn beheer had, heeft hij gespeculeerd!" Er kwamen twee vuurrode plekken op haar wangen en haar stem klonk hees, toen ze vroeg: „Is dat waar?" „Heb je me er ooit op betrapt, dat ik een onwaarheid sprak"? vroeg hij scherp. Ze zakte terug in haar stoel, waaruit ze was opgestaan. „Dus ik ben armmompelde ze voor zich uit. „Zelfs mijn geld..." Henk kwam overeind en liep naar haar toe. „Vergeef me," zei hij zacht „ik had het niet moeten zeggen. Je vader is er nu niet meer. Ik had beter gedaan het te verzwijgen". „Neen," antwoordde ze met vaste stem, „het is goed, dat ik het nu weet. Dus al het geld, dat ik de laatste maanden van de Bank heb gehaald, was van jou?" „Ach" aarzelde hij, „van mijWat doet het er allemaal toe. Alles wat van mij is, is toch immers ook van jou." „Neen!" Ze schreeuwde het uit. Rechtop stond ze voor hem, bijna zo groot als hij, terwijl ze hem met fonkelende ogen aan keek. „Ik wil niets van je hebben, hoor je? Niets! Geen cent neem ik meer van je aan! Ik walg van al je geld, want daar mee was je in staat mij te kopen! Geen cent haal ik meer van de Bank!" Hij trachtte haar te kalmeren. „Schreeuw niet zo. Denk om het meisje. Ze kan je horen." Sannie's woede was niet meer te stuiten. „Laat ze het horen! tierde ze. „Of dacht jij soms, dat Willy en die tuinman van je het niet wisten, dat ons huwelijk van de eerste dag af een schijnvertoning was? Dacht je misschien, dat ze nog lang niet begrepen hebben, dat ik je door en door haat?" „Nu is het genoeg!" De aderen spanden zich op zijn voor hoofd van in gehouden drift. „Ik verkies niet langer zulke woor den van jou aan te horen. Toen ik met je trouwde, deed ik dat, omdat ik je grenzeloos liefhad. En als ik misschien wat mis bruik van mijn macht door mijn geld gemaakt heb, dan deed ik dit uit liefde tot jou. Geen enkele oneerlijke bedoeling heeft ooit bij mij voorgestaan, toen ik jou als m'n vrouw begeerde. Mij dunkt dat je dit, in de enkele maanden dat we nu getrouwd zijn, wel duidelijk is geworden. Overigens heb ik een behoorlijk offer gebracht en bovendien je vader en de Bank, en zodoende de spaarduitjes van enkele tientallen kleine luiden kunnen redden. Dat betekende voor mij bijna een miljoen gulden, »naar dat had ik er voor over, omdat ik je vader steeds dankbaar oen geweest voor al hetgeen hij voor mij gedaan heeft, toen ik mijn vader had verloren. Ik heb al deze maanden geduld met je gehad, zeer veel geduld en menige man zou in mijn plaats reeds lang dat geduld verloren hebben. Ik heb beloofd, dat je eens van mij zoudt kunnen houden, omdat een heilige belofte, die je eens gegeven hebt, enkele weken voor ik naar Amerika vertrok, door jou niet zonder een diepe grond zou zijn gedaan. En ik geloof nog, dat je eens van me zult houden." „Nooit!" Vol afschuw ging ze een paar passen van hem van daan. „Nooit is een groot woord. Ik geloof er niet aan. Maar zoals de toestand tussen ons thans is, kan hij niet blijven. Daarom zal ik voor enige tijd weggaan. Het wordt zeer noodzakelijk, dat ik mij eens op de hoogte ga stellen van mijn zaken in Amerika. Daarom vertrek ik nog deze week. Morgen gaat er een vlieg tuig naar Amerika. Je zult dus voorlopig van mijn tegenwoor digheid hier in huis verlost worden. Misschien, dat je dan enigs zins anders over mij zult denken. Ik zal morgen voor voldoende geld, zodat het je aan niets zal ontbreken. In de tijd, dat ik weg ben, kun je doen en laten wat je wilt. Je moogt hier blijven en je moogt ook weggaan. Dat is me om 't even." Hij wachtte en wiste zich het zweet van het voorhoofd. Kal mer ging hij verder: „Waarschijnlijk zal ik enkele maanden wegblijven. Dat zal er van afhangen. Zodra ik terug ben, zul je het wel bemerken. Dan spreken we elkaar nog eens. Nu ga ik en ik hoop, dat je in de tijd, dat ik weg ben, wat verstandi ger zult worden. Adieu!" En met grote stappen beende hij de kamer uit, naar zijn kan toor. Sannie was na deze woordenstroom in een fauteuil neerge vallen en toen hij de deur achter zich gesloten had, slaakte ze een zucht van verlichting. Hij ging dus weg. Ze haalde onver schillig haar schouders op. Dat was tenslotte zijn zaak. Ze joeg hem niet de deur uit. En zelf zou ze ook niet uit deze woning gaan, want dan zou hij een motief hebben om eventu eel te kunnen scheiden. Hij zou dus nimmer kunnen zeggen: mijn vrouw heeft me verlaten. Neen, die overwinning zou ze hem zeker niet gunnen! Hij wilde toch immers met haar trouwen? Hij had er haar immers toe gedwongen? Welnu, ze had het ge daan, maar nu zou hij nooit meer van haar afkomen. Hij had misbruik gemaakt van zijn macht en had haar voor een vol dongen feit gesteld, waaruit voor haar geen enkele weg was om te ontkomen. Best. Nu zou hij er ook voor boeten. Zijn ge hele leven lang. Ze hoorde hem stommelen in zijn kantoor. Na een poosje hoorde ze, dat hij telefoneerde en daarna naar boven ging. Na tuurlijk om zijn koffers te pakken. En dan zou hij de deur uit gaan. Naar het vliegveld wellicht. Best. Hij moest zijn gang maar gaan. Ze joeg hem niet weg, maar ze hield hem evenmin te9en® Toen Henk een goed half uur later beneden kwam en Wil lem verzocht de wagen voor te rijden, ging hij nog even naar de voorkamer, want hij wilde toch niet zonder afscheid te nemen van zijn vrouw weggaan. Maar de kamer was leeg en op zijn vraag antwoordde het meisje, dat mevrouw een kwartier gele den met de tram was vertrokken. Haverveld haalde zijn schouders op en was even later aan zijn tweede reis naar Amerika begonnen. Na het vertrek van de heer des huizes ging het leven zijn ge wone gang in de gerieflijke woning aan de Rijksstraatweg, met dit verschil, dat Sannie een enkele maal 's avonds ergens heen ging. Dan was het naar de schouwburg in de stad, een andere maal naar de bioscoop. (Wordt vervolgd. Kerkstraat 11, Tel. 2028 Bergen aan Zee Zeeweg 32, Tel. 3319 Wij bieden u dit weekeinde 500gr echte Kalfslappen f 3,— 500 gr Lende of Rosbief f 3, 500 gr magere Runderlappen, f 2.60 500 gr Riblappen f 2,50 500 gr Runderlappen met randje f 2,00 500 gr Runderlappen even doorregen f 1.80 500 gr doorregen Runderlappen f 1,50 Ham 100 9r 100 gr Boterhamworst 1 groot blik Knakworst 1 blik Soepballen f 1,50 f 0,59 250 gr Metworst 250 gr Leverworst 150 gram geheel magere Gelderse Achterham f 0,98 150 gr Pekelvlees, mager f 0,75 Braadkuikens per kg. f 3,95 A.s. DINSDAG Gehakte Biefstuk, per stuk f 0,55 3 stuks f 1,35 Slavinken, per stuk f 0,35 3 stuks f 0,95 150 gr Boterhamworst f 0,45 A.s. WOENSDAG 500 gr Gehakt f 1,48 (met kruiden) 250 gram Metworst f 0,75 Rolpens per 100 gram f 0,48 1 liter Erwtensoep, uit eigen keuken f 1,08 Onze echte Gelderse Rookworst per 100 gram f 0.48 SCHOORL - TEL. 640 ST.-MAARTEN ST.-NICOLAAS en PIET KERSTMAN - KERSTSPEL THOMASVAER en PIETERNEL Voor 50-jarige ABRAHAM TONEEL - BALLET VOLKSDANS enz. OMLOOP 10 - TEL. 723 - SCHOORL v/h gevestigd 24 jaar te Haarlem Als u elders niet kunt slagen komt u dan bij ons eens vragen VRUCHT-, LAAN- en GROENBLIJVENDE BOMEN. Ook Heesters en Ligustrum. Doorntjes 62 - Bergen uit onke voor de komende feesten. Boek- en Kantoorboekhandel Antoniusstraat 13 - Bergen wandbureau wandtheetafel wandkastjes boekenplanken lectuurtafel handschoenbakjes enz. Stationsstraat 4, Bergen

De Duinstreek | 1962 | | pagina 6