99 it ST. - NICOLAAS- AKTIE BERGEN URSEM Söe&ma pijnen Boorsma-Textiel Drukbezochte receptie TONEELGROEP T. en 0. Bergensche Kunsthandel Het Humanistisch Verbond Dames lóapsatan NOVIB KOLLEKTE Uitslag Fotowedstrijd SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 39e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef CONCERT Bergen's Klein Vrouwenkoor K'J'™" neem Si. Nicolaasgeschenken tc Bergen. INTOCHT SINT-NIC0LAAS HET AANGEWEZEN ADRES □□aaaDDaanaDaaaDddDDDDDc tteebUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De gezamenlijke Bergense Middenstand organiseert ook dit jaar weer een grote St. Nikolaas-aktie ten bate van het Prinses Beatrix- poliofonds. Voor deze Bergense aktie zijn 54 hoofdprijzen, ter waarde van duizenden guldens, beschikbaar gesteld, o.a.: Pracht televisietoestel in luxe salonkast, Vaat-afwasmachine, Ijskast (flink formaat, moderne uitvoering), Edy wasmachine met tijdschakelaar, -Rotan ameublement, 4 platenspelers in koffer, 4 timmergereedschapskisten met 35 stuks prima gereed schap, 4 electr. wandklokken, 4 Kodak fototoestellen, verder teenager wandbureaus met verlichting, keukensets, actetassen, straalkachels, keukenklokken, enz. Vanaf zaterdag 17 november ontvangt men bij de deelnemende winkeliers voor iedere bestede gulden een bon. 10 van deze bonnen in een enveloppe geven reeds een kans op één van de vele prachtige prijzen. De benodigde enveloppen zijn bij de deelnemers verkrijgbaar a 5 ct.. (ten bate van het Prinses Beatrix- poliofonds) Dank zij de medewerking van het publiek werd de aktie in 1961 zo n groot succes, dat door de Bergense middenstand 5.500,— aan het Prinses Beatrix-poliofonds kon worden afgedragen. Door alle aankopen in Bergen te doen en door bij iedere aankoop bonnen te verlangen, steunt het publiek deze sympathieke aktie, en men vergroot zijn kansen op één van de vele prijzen. De prijzen zijn geëtaleerd in de winkel Dorpsstraat 3 (v.h. Fa. Kollmer) De enveloppen met bonnen kunnen tot 6 december, 6 uur n.m., worden gedeponeerd in de bussen, die op verschillende punten in het dorp zullen staan. Solisten: Leo Rommerts en Frans Linthorst. Vrijdag 23 november a.s., vindt te 8.15 uur in de schouwburgzaal van ,,De Rustende Jager" te Ber gen een bijzonder concert plaats door ..Bergen s Klein Vrouwen koor" onder leiding van Klaas Venneker. Hoewel het koor, dat door uitermate hard werken kans gezien heeft in opvallend korte tijd een aanzienlijke goodwill te verwerven (en zulks niet alleen in Bergen) en reeds verscheidene malen eerder in Bergen optrad, is dit de eerste „grote" uitvoering. Gezien de reputatie van het koor, behoeft aan belangstelling niet getwijfeld te worden. In dat op zicht is het dan ook aan te beve len zich tijdig van entreebewijzen te voorzien. Het koor zal enkele nieuwe nummers ten gehore brengen, o.a. van Sweelinck en Palestrina. Voorts een Mis, benevens enkele moderne liederen. Twee solisten van het grote podium werken eveneens aan het concert mee. De bas-bariton Leo Rommerts zal een aantal interna tionale volksliederen ten gehore brengen, waarbij hij zichzelf op de guitaar begeleidt. De solist zal een toelichting op de door hem te zingen en spelen werken geven. Frans Linthorst zal enkele nummers van het koor op de vleugel begeleiden, en voorts solistisch optreden, o.m. in werk van Schubert en Rossini. Ongetwijfeld zal het een uit voering worden op hoog vocaal en instumentaal niveau, zowel gezien het programma dat de so listen verzorgen als dat van het koor zelf. Het vijftig-jarig bestaan van het schilders- en behangersbedrijf van de firma W. Beukers en Zoon te Bergen (11 nov.) werd zaterdagmiddag 1.1. (10 nov.), met een drukbezochte receptie in gewijd in de taverne van „De Rustende Jager". Verschillende verenigingen, zoals de KVP, toneelvereniging St. Jan, de voetbalvereniging „Berdos", de schildersvakvereni ging St. Lucas, Bergens Mannen koor en het Nederlandse Insti tuut voor Natuurvrienden, had den hun vertegenwoordigers naar dit bijzondere jubileum gezon den. Het waren resp. de heren Bijl, De Wit, Salman, Visser, Waldus en de heer Buwalda uit Alkmaar. Ook wethouder Ellis en de gemeentesecretaris, de heer De Vries, waren gekomen na mens het gemeentebestuur. Het verheugde wethouder El- lis, in rijn toespraak tot de jubi larissen, dat het schildersbedrijf Beukers vijftig jaar bestaat en de oprichter van dat bedrijf in le vende lijve, gezond en wel, voor hem te zien. Hij hoopte dat het bedrijf nog vele jaren mag groei en en bloeien, en dat de oudste firmant met zijn vrouw nog jaren lang hiervan getuigen mogen zijn. De heer Buwalda, die namens de NIVON, als lid van de com missie van bestuur dier vereni ging sprak, bracht de firma zijn gelukwensen met dit jubileum. Hij richtte feitelijk speciaal het woord tot de heer Beukers Jr., die jaren lang lid is van de Stich ting en dankte hem voor het vele en goede werk dat hij verricht heeft voor het organiseren van ontspanningsavonden voor de vrienden van de natuur, in het „Zeehuis" te Bergen aan Zee. Talrijke bloemstukken en ge schenken, van relaties en vrien den, gaven met hun kleurige composities, een feestelijk karak ter aan dit jubileum. Ingezonden mededeling GAF OPVOERING VAN „DE HEILIGE VLAM". De vorige week vrijdagavond gaf de toneelgroep van de Buurt vereniging „Tuin en Oostdorp haar eerste toneelavond van dit seizoen voor een niet geheel be zette schouwburgzaal van „De Rustende Jager". Opgevoerd werd ,,De heilige Vlam", toneelspel in drie bedrij ven van W. Somerset-Vaugham. De buurtvereniging mag zich ge lukkig prijzen zo'n toneelgroep te bezitten, want de wijze waar op de spelers dit sterk spel eisen de stuk ten tonele brachten, dwong bewondering af. De schrijver vertelt in dit stuk over de grote liefde en het ver trouwen, die de oorlogsinvalide (Maurice Tabret) voor zijn vrouw Stella koestert. Er ont staat echter een intieme verhou ding tussen de broer van Mau rice (Collin), die enige tijd gast vrijheid geniet in Maurice's wo ning en Stella. De plotselinge dood van Maurice doet bij de verpleegster (zuster Weyland) vermoedens rijzen, dat dit geen gewoon sterfgeval isj Het onder zoek, dat geleid wordt door ma joor Liconda en dr Harvester en het vernemen van de zwanger schap van Stella, wijst er op dat men haar verdenkt van moord, HET HUIS VOOR FA. P. HOPMAN - BERGEN totdat aan het einde van dit boeiend toneelspel, de moeder van de overledene (mevr. Ta bret) bekent, dat zij uit zuivere moederliefde haar kind, dat ze het leven gaf, weer ontnam. De heer Jan van Veen, als oorlogsinvalide, gaf hiervan een knappe uitbeelding. Dit geldt eveneens voor mevr. Mar Jansen, die zeer goed een wanhopig tegen de verdenking vechtende Stella vertolkte. Theo van Dijk, als Collin, gaf de juiste bedoeling van de schrijver weer, Ans van Dijk, als zuster Weyland. bracht een voelbare spanning teweeg in haar felle beschuldiging tegen Stella. De dokter en de majoor, resp. gespeeld door de heren Maarten de Beurs en Han Wel- lerdieck, waren de juiste domine rende figuren in dit spel. Gretha v. d. Ham, een beschaafde dienstbode en de slotscène, waar in mevr, Tabret (Miep Bult) be kent dat zij schuldig is aan deze verlossende moord, werd door haar op ontroerende wijze ge speeld, waarvoor na het sluiten van het doek, het publiek warm en langdurig applaudisseerde. De cor en grime waren uitstekend verzorgd. De regie van deze voortreffelijke opvoering berustte bij de heer Jaap Ellis. Op de jl. zondag gehouden be zinningsbijeenkomst in De Oude Prins sprak Dr. D. H. Prins uit Den Haag over „Het leed in ons leven". Spr begon met een citaat uit „De Pest" van Albert Camus, waaruit bleek dat de centrale figuur uit het boek, Rieux, tot de overtuiging kwam dat het leed van anderen verzachten meer be tekenen kan dan het opslaan van de ogen naar een zwijgende he mel. Ook de bijbelse Job, die zoveel niet verdiend leed te dragen kreeg, riep tot God (Job 20:30) „Ik roep tot U, maar Gij ant woordt niet; hier sta ik, maar Gij slaat geen acht op mij." De mens is steeds op zoek naar levensvormen, die het leed ver minderen, uitbannen en doen ver dwijnen. Desondanks ontmoet de mens toch steeds weer het leed. En soms zelfs wordt het na de tweede wereldoorlog weten we dat helaas maar al te goed op zettelijk met haat en wellust be rokkend. Er is ook leed dat we onszelf op de hals halen, waarvoor we zelf verantwoordelijk zijn. Er kan ook door onze onnadenkendheid leed over anderen gekomen zijn. Soms brengen we leed toe, als straf of opvoedingsmiddel, in ver zachte vormen. De Franse dichter Alfred de Musset.zei terecht: „L'ame est un apprenti, la dou- leur est son maïtre." (De mens is een leerling, de smart is zijn leermeester) Veel mensen kunnen in hun ge loof troost vinden, door de ver onderstelling dat alle leed een of andere zin heeft, 's Heren wegen zijn ondoorgrondelijk; Zijn wil geschiede." Maar we kunnen onmogelijk door mensen veroorzaakt leed als van goddelijke oorsprong zien. Dan blijft de mens in verzet tegen het leed en menigmaal is dit de oorzaak van „ongeloof". De humanist zoekt van veel leed de oorzaak te verklaren. Soms uit omstandigheden van maatschappelijke aard. „Betere maatschappelijke omstandighe den, kunnen tot betere mensen leiden." Maar men zal denkend aan de bronnen van het leed, dik wijls tot de conclusie komen, dat veel, maar niet alle leed uit maatschappelijke omstandigheden te verklaren is. En door „verbe tering" niet te verbannen. Leed zal het menselijk leven blijvend begeleiden. Daarom moeten we uitgaande van de werkelijkheid, het onher roepelijke aanvaarden. Maar le ren doorzien en begrijpen wat te veranderen is. Dan de oorzaken van dat leed trachten weg te ne men. Openstaan voor anderen, leven mét en voor anderen. Aldus zul len we de bron van veel verdriet leren zien en kunnen helpen leed te verzachten. Zijn de oorzaken niet te beïnvloeden, dan zullen we in solidariteit en medeleven een middel vinden om het leed te hel pen dragen, Gedeelde smart is halve smart. Ook kinderen moeten dit leren begrijpen. Hulp bieden en troost geven zijn dingen die ze al vroeg leren mogen. En de soort verwen nerij, waarbij de kinderen geen kennis kunnen nemen van het feit dat er leed en verdriet in de wereld zijn, verwierp de spreker nadrukkelijk. Onze tijd van stijgende wel vaart en massa-communicatie werkt oppervlakkigheid en ver eenzaming in de hand. Daarom mogen we juist nu elkaar niet uit het oog verliezen. Gelukkig wordt bij velen ook de blik voor deze zaken gescherpt. Laten we erbij zijn en meewer ken als rechte humanisten. Een talrijk gehoor luisterde met gespannen aandacht naar het be toog. Enkele vragen die van in teresse getuigden gaven Dr. Prins de gelegenheid op een enkel punt nog even in te gaan. Tenslotte was ieder overtuigd, dat er nog meer van dergelijke bijeenkom sten moesten volgen. 'Zaterdagmiddag 1 december om half drie zal St.-Nicolaas met zijn knechten Bergen aandoen. De af te leggen route is reeds vastgesteld, n.l. Oude Bergerweg, Jaap Weyandweg, Kogendijk, Jan Apeldoornweg, Dr van Pelt- laan, Elkshove. Vandaar gaat het na een kort oponthoud naar het centrum van het dorp, naar het gemeentehuis, waar de officiële ontvangst door het gemeentebe stuur zal plaats vinden. Daarna olgt een rijtoer langs het r.k. pensionaat, Boendermakerhof en Merelhof., „SPORTFOKKERS" BOEK TEN SUCCES TE GOUDA. Naar de te Gouda gehouden „Hart van Holland-show", waar niet minder dan 2237 dieren wer den geëxposeerd, zonden ook vier leden van de „Sportfokkers" in. Het succes was buiten verwach ting. Mevr. Beets-Jonker wist met haar Fanse hangoor de vier de plaats te veroveren met pre dikaat ZZG. De heer Urbanus kreeg de prijs voor de mooiste rug van de hele tentoonstelling en had tevens de mooiste borstel- harige Cavia, beiden met predi kaat ZZG. Een zwarte Hollan der van de heer Houwing werd de beste in de jeugdklasse. Hieraan dongen ruim 550 die ren van alle rassen mee, die ge boren waren in april., Mevrouw Schmalz-Vader had zeer veel succes met haar inzending rexen; ze verwierf daarmee het predi kaat ZZG. Een blauwe marter van haar werd de beste rex der tentoonstelling en tevens had zij de beste lux opaal en blauwe voedster. Het succes bij de ca via's was zo mogelijk nog gro ter. Van de 10 ingezonden die ren kregen niet minder dan 9 het predikaat ZZG, waarbij de prijs voor de mooiste grijs-agouttj! Telef. 2104 SCHIETVERENIGING DE VRIJHEID De traditionele vijfkamp tus sen de afdelingen Bergen, Eg mond aan Zee, Limmen, Castri- cum en Heiloo, is gestart met 4 van de 40 wedstrijden. Hieraan nemen 130 schutters deel in 4 klassen, n.l. Ereklas 4, klasse A. 39, klasse B 44, klasse C 43. Het maximaal aantal punten per wedstrijd is 120. In de Ereklas schoot A. de Reus 120 pt., P. Duin 120 pt., A. Slotemaker 120 pt. en W. Rond 117 pt. Klasse A: S. Scheerman 119 pt., J. Admiraal 119 pt., A. Zoontjes 119, B. Keuris 117, C. de Goede 117, J. Rietveld 117, J. Brakenhof 117, P. Gauw 116, J. ten Wolde 116, T. Woortman 116 pt. In kl. B.: K. de Goede 118, J. Scheerman 117, Chr. de Goede 117, H. Oudhof 116, T, Vermeu len 116, P. Koelink 116, A. de Waard 115, A. J. Stet 115, N. Duin 114, Hottentot 114. In kl. C: Berkhout 116, J. Louwe 116, Mej. Cedee 115, J. Kuiper 114, Sj. Schilder 113, G. Twisk 112, Schellevis 111, C. Hof 111, J. de Leeuw 100. gesch. gew. gel. pt.tot. Castricum Egm. a. Zee Heiloo Limmen Bergen 2 594 2 584 - 588 - 570 De collecte, die in Bergen voor de Novib in het kader van de Anti-Honger-Actie is gehouden, bracht totaal een bedrag van 2632.98 op. Naast het bedrag, dat reeds verkregen wordt aan periodieke bijdragen van de vas te contribuanten, waarvan het aantal in Bergen niet onaanzien lijk is, moet deze opbengst een zeer behoorlijk resultaat genoemd worden. Dit danken wij wederom aan de samenwerking van de plaat selijke vrouwenverenigingen met enkele andere instellingen, zoals het Comité Ouden van Dagen en de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis en de Algemene Bond voor Bejaarden, die geza menlijk aan de collecte hun me dewerking verleenden. De groot ste dank dient hierbij uit te gaan aan de U.V.V., die het leeuwen deel van de collecte heeft ver zorgd. Zonder de U.V.V. zou deze opbrengst niet bereikt zijn. EEN NUTTIG GESCHENK model i 3731 i i model 6798 Voor betere textiel: Ruïnelaan 18, Bergen Tel. 2532 Voor de fotowedstrijd, uitge schreven door de fotohobbyclub van het „Dorpshuis", o.l.v. de heer Mars, waren vijftien foto's ingezonden, waaronder verschei dene goede opnamen. Het was da-n ook voor de deelnemers, die zelf als jury optraden, een moei lijke opgaaf uit de diverse inzen dingen de twee beste te kiezen. De eerste prijs ging tenslotte naar mej. Rinie van Alphen en de Tweede prijs kreeg Kees Beeld man (beiden te Bergen). 17 november Klaverjasdrive bij Jn. Beelman, Aagtdorp. 19 november Bazar Ned. Herv. Vrouwen groep. Geopend 19 november van 35 uur. 20 november van 1012 en van 3 5 uur. 's Avonds om 8 uur verloting. Donderdag 22 november tot en met zondag 25 novem ber: tentoonstelling van de Konijnenfokvereniging in „De Rustende Jager". Des vrijdags uitlening der boeken in het Oude Raadhuis van 15 30 tot 16.30 uur, uitg. van „Algem. Welzijn". Donderdag 22 november Ledenvergadering van deV.V V. Schoorl in „De Roode Leeuw" te 20.00 uur. Vrijdag 23 november Filmvoorstelling „De Gebroken Melodie", in ,De Roode Leeuw' te 20.00 uur, uitg. afd. Schoorl van Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Des middags te 16,00 uur voor de kinderen. Vertoond wordt o.m. „Met Kalle de lucht in". Ledenvergadering van de V.V.V. Groet, Camperduin e.o. in café Mereboer te 20.00 uur. □□□aaaauannoniscinnD FILMAVOND Op woensdag 21 november des avonds 8 uur, zal het Koningin Wilhelmina Fonds, een filmavond houden in de Dancing van „De Rustende Jager" Vertoond zal worden, de film: „Er is een tijd van komen" betrekking hebbende op de be strijding van kanker. Na de pauze zal ook nog een andere film worden vertoond. De toegang is geheel vrij en voor al le belangstellenden boven de 18 jaar. Mogen wij op uw aller aanwe zigheid rekenen?! ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 18 november Dr. LUGTEN. Tel. 2700. SCHOORL 18 november Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1