THE MISFITS Houd er rekening mee plm. 70 schoolbankenf prijs f 4,-p. stuk VOORSPOEDIG De schilderachtige dorpsfiguur van Bergen, Bart Hof, de kraaienschieter, is overleden. E- HULSHOFF Moeder worden KINDERFOTO'S Foto Dick van Berge Fraaie Tentoonstelling in „Elkshove". BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „Het offer der maagden" (18 jaar). Films van weck tot week Kollekte GEMEENTE SCHOORL Het Gemeentebestuur van Schoorl biedt te koop aan Aanbiedingen en inlichtingen Bureau Gemeentewerken Schoorl, Laanweg 19, telefoon 0 2209-290. In alle stilte is de vorige week maandag op het r.k. kerkhof aan de Kerkedijk het stoffelijk over schot van de plotseling overleden Bart Hof aan de schoot der aarde toevertrouwd. Hij was zeventig jaar. Bart Hof was één van die, reeds bij zijn leven legendarische dorpsfiguren van Bergen. Afkom stig uit Egmond aan den Hoef werd hij in de oorlogsjaren 40-45 „oppasser' van de levende have in Bergens hertenkamp, een taak welke hij op onnavolgbare wijze vervuld heeft tot aan zijn pen sionnering in mei 1957. Met zijn grote snor, het mooie petje op en de grimmige oogjes, was de klei ne wat gebogen figuur, gekleed in pofbroek, een uitermate schil derachtige dorpsfiguur, vooral wanneer hij op jacht ging, want Bart was de schrik van alle kraai en in Bergen. Bij de dorpsjeugd verwierf hij de bijnaam van Bart de kraaienschieter. In zijn Nieuwjaarsrede, ge houden op 14 januari 1956, me moreerde de toenmalige burge meester dr W. Huygens, Barts activiteiten met de volgende woorden: Bart Hof schoot (in 1955) 235 vogels en leverde 470 pootjes in. Hij schoot twee bok ken, in letterlijke zin, in het Her tenkamp. Ook bij de zomergasten was Bart een bijzonder geziene fi guur. Op zijn zeer persoonlijke manier kon hij de gasten die rond de Hertenkamp hun pantoffel parade hielden, te woord staan. In 1954 was hij één van de hoofd figuren in een radio-programma van de KRO dat aan Bergen ge wijd was. Bij de opname was de grote zaal van ,,De Rustende Ja ger" geheel met Bergenaren ge vuld. Ook de directeur van Ge meentewerken, de heer J. P. Blaauw, was aanwezig. Toen hij plotseling Bart in vol ornaat, compleet met geweer over de schouder zag vroeg hij stomver baasd: „Wat doe jij hier"?, waar op Bart bliksemsnel antwoordde: „De orde bewaere"!! Toen Bart later op het podium verscheen, brak een storm van applaus los. Interviewer Kees Schilperoort zag de letters G.W. op Barts pet, en vroeg hem wat dat betekende. Gerben Wage naar was het onverwachte ant woord van Bart. De zaal daver de, maar het was een uitzending voor de KRO, dus werd het zin netje „eruit geknipt". Voor Bart was het een hele teleurstelling, dat hij praktisch op zijn vijfenzestigste jaar door de gemeente als pluimgraaf aan de dijk werd gezet. Hij had zo ge hoopt dat men hem nog wel een tijdje zou laten aanblijven. Hij bleef nog wel actief als „kraaienschieter" en kreeg daar naast een baantje bij „Hotel Hertenkamp", zodat hij altijd vlak bij zijn beesten was. Door zijn minder goede gezondheid moest hij dit enkele jaren geleden opgeven. Ook het kraaienschie- ten ging niet meer. Gelukkig voor de kraaien, jammer voor Bart, die zo heerlijk kon foete ren over die krengen van kraai en, die „zijn duiventil" leeghaal den. As ik main geweer bai me heb, zien je z in gien velden of wege, maar as ik met een stok net doen of ik skiet, blaive ze rusteg zittel Bart (officieel Bernardus) Hof is niet meer. De Bergenaren zul len hem missen. Dat hij ruste in vrede. kampioen in „Bello-tournooi". Van de twee partijen die de kanshebbers Hulshoff en v. d. Berg moesten spelen, resp. tegen Swaag en De Vries, trachtte v. d. Berg na veel spanning een bar rage-partij te forceren tegen con current Hulshoff. Het lukte hem niet, want met 3 car. verschil ver loor hij van De Vries. Hulshoff verloor van een onverstoorbaar vasthoudende Swaag. Niettegen staande die nederlaag werd hij als kampioen van dit biljart-drie kamp uitgeroepen. Het was een uitstekend geslaagd tournooi, dat op het éénjarig biljart van de heer Campenhout is gespeeld. Deze gastheer zorgde voor een bijzon der groot aantal prijzen, die de deelnemers aan dit tournooi mochten meenemen. De uitslagen van de laatste partijen waren: car. brt. brt. gem. E. Hulshoff (200) 185 34 56 5.44 Swaag 150 34 27 4.41 W. de Vries 200 43 24 4.65 G. v. d. Berg (200) 197 43 19 4.58! Hulshoff 7 0 2 86 6,29 10 v. d. Berg 7 0 3 41 5,50 8 Dekker 7 0 3 39 5,04 8 Boendermaker 7 0 3 63 6,68 8 Swaag 7 0 3 27 3,93 8 Dingerdis 7 0 4 31 4,23 6 Min 7 0 5 35 4,62 4 De Vries 7 0 5 46 4,43 4 oor Optiek Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor DAMCLUB „BERGEN". Doordat in groep A, Beukers de koploper W. van Hattum zijn eerste nederlaag bezorgde, staan beide spelers met een gelijk aan tal winstpunten aan de kop. In groep B herstelde K. van Hat tum zich na zijn nederlaag van Boot en won van Adebij. De stand in groep A is: 1P. Beukers 5 gesp. 8 pt.; 2. W. van Hattum 58 pt.; 3. H. Kruizinga 57 pt.; 4. E. Stam 4—5 pt.; 5. D. Buisman 45 pt.; 6. J. Stam 44 pt.; 7. C. Tromp 53 pt.; 8. J. de Rover 52 pt.; 9. J. Blie- kendaal 52 pt.; 10. P. Mienes 44 pt. In groep B is de stand: 1. K., van Hatuum 913 pt.; 2. J. de Moor 611 pt.; 3. P. Boot 610 pt.; 4. G. Roosloot 59 pt.; 5. G. Erkamp 68 pt.; 6. P. Fran sen 78 pt.; 7. N. Veld 8—8 pt.; 8. J. Stam 98 pt.; 9. H. Lichtleitner 4 7 pt.; 10. L. Don- gelmans 8'7 pt.; 14. C. Dekker 64 pt.; 15. A. Tromp 5—2 pt. 16. K. Span 62 pt.; 17. J. Ko per Jr. 80 pt. Goede ontspanningsavond van R.K. Vrouwengilde. Het r.k. Vrouwengilde, afd., Bergen, hield vorige week dins dagavond in de gezellige achter zaal van het restaurant Schrama een gevarieerde ontspannings avond. Het werd een bijzondere avond, waaraan het r.k. Vrouwenkoor meewerkte oJ.v. haar bekwame dirigente mevr. Corry Moréé- Dol en de heer W. Koeman uit Schoorl, die een zeer interessante lezing gaf over de beroemde schilder Jan van Scorel. Over deze door God begena digde kunstenaar, die in 1495 in Schoorl werd geboren en niet al leen schilder was, maar ook wa terbouwkundige, dichter en mu sicus, vertelde de heer Koeman op prettige wijze. Van Scorel ont week de primitieve schilderkunst en bracht niet meer die vroomheid op het gelaat van de portretten, maar bracht er karakter en per soonlijkheid in. Voor de toe schouwers waren de mooie dia's van schilderijen van oude mees ters en het luisteen naar de des kundige uiteenzetting van de spreker zeer de moeite waard. Eén wens had de heer Koe man, waarvan hij tijdens zijn le zing herhaaldelijk blijk gaf, n.l. een gedenkteken te stichten voor deze begaafde kunstenaar in het dorp Schoorl, door b.v. een „Jan van Scorelfonds" te stichten en bij voldoende kassterkte, één of ander hedendaags kunstenaar opdacht te geven, een kunstzin nige creatie van de schilder te Sapefi de éjLxe BABY SET ontwerpen en uit te voeren. Een idee, dat in overweging zou kun nen genomen worden. Men zou in het schilderachtige Schoorl een blijvende herinnering hebben aan één van de grootste, in die tijd levende, Schoorlse kunstenaar Jan van Scorel. Het r.k. Vouwenkoor bracht een programma van zestien lie deren ten gehore. De koorleden, die allen een donkerfluwelen ja pon droegen, met daarbij passen de halssnoeren, vormden een ge distingeerd gekleed zangkoor, dat door de mooie zang en het fijn bezielend dirigeren van Corry Moréé-Dol een vocale belevenis werd. Het gevoelig gezongen „Kleine wolkjes varen", het vlot te „Cruising down the river", het kostelijk voorgedragen „In de kleine diligence" en het zuiver gezongen ontroerende „De oude lantaarnopsteker", staken ver boven de andere programma's uit. Aan het einde van de avond dankte de presidente van het gil de, mevr. J. Diesfeldt-Pieters, de heer Koeman en kreeg mevr. de Koning als presidente van dit su blieme koor bloemen. Voor Sint Nicolaas een ruime keuze Horlo_ge*_ INSTRUCTIEVE LEZING OVER AARDAPPELEN. Verleden week woensdagavond organiseerde de staf van het Voorlichtingsbureau voor de Ne derlandse aardappel te Den Haag voor de Bond van Plattelands vrouwen en de Ned. Christelijke vrouwenbond, in de achterzaal van café Nieuwendijk een pro- paganda-avond voor dit land bouwproduct, dat onontbeerlijk is in de hedendaagse voeding. Men luisterde naar de chefkok, de heer J. van Dijk. die in zijn fraaie keuken aan de hand van de ver toonde dia's de vele mogelijkhe den belichtte, die men met aard appelen kan uitvoeren door aller lei feestelijk opgemaakte schotels te creëren, zoals Pommes chips, Pommes parisienne, aardappelsla, vogelnestjes en vele andere kunst zinnig ontworpen aardappelge rechten. Hij werd zo nu en dan afgelost door mevr. Beeking, die eveneens op vlotte en charmante wijze de dames vertelde over het bereiden van deze aardappelge rechten, Zij die denken dat de aardappel betrekkelijk een gerin ge vrucht is, vergissen zich. want wie weinig aardappelen eet, is genoodzaakt zijn voorziening met vitamine C op onnodig dure wij ze aan te vullen. De goede aard appel bevat altijd nog, wanneer de grondsoort goed is en de weersgesteldheid meegewerkt heeft, 84!% vitamine C. Nadat verscheidene dames vragen had den gesteld, die vakkundig be antwoord werden, werd de film „De Gouden Schil" vertoond, die aantoonde hoe onmisbaar de aardappel als voedingsmiddel is. OPENBARE BIJEENKOMST WERELDFEDERALISTEN. Maandag 19 november a.s., om 8 uur, houdt de afdeling Bergen van de Wereld Federalisten Be weging Nederland, een openbare bijeenkomst in de gote zaal van café-restaurant „Het Wapen van Bergen" aan de Breelaan. Op deze samenkomst zal de heer W. van der Hoff een lezing houden over zijn vele reizen en daarbij gepaard gaande familie bezoeken in het Rusland van na de oorlog en heden. Door zijn kennis van de Russische taal was hij in de gelegenheid zich met de gewone Russische mens te onder houden. Bovendien zal de heer Hof zijn causerie verlevendigen met het vertonen van vele dia's, die hij zelf in Rusland maakte. Leden van de WFBN hebben op vertoon van hun lidmaat- schapkaart vrije toegang. Voor niet-leden is de entree 50 cent. Kaarten zijn verkrijgbaar in De Haans Boekhandel, Stationstraat 3 en 's-avonds aan de zaal. BILJARTTOURNOOI IN „DE OUDE PRINS". Vrijdagavond 23 november a.s. organiseert de KNBB een kader- pooltournooi 472, in café-res taurant „De Oude Prins", te Ber gen. Spelers als Brandjes, Foe- ken, v. d. Ham en Feeke zullen dan elkaar op het groene laken partij geven. HILDEBRANDTOURNOOI. Vanaf maandag 19 november t.e.m. 23 november organiseert de b.v. „Bergen" in café Nieu wendijk aan de Dorpstraat het Hildebrandtournooi om de wis selbeker, die dit jaar verdedigd zal moeten worden door de heer Dapper. Aan dit tournooi nemen deel: de heren D. Duin, P. Dekker, H. Span, A. Henneman (b.v. Ber gen). Voor de b.v. „De Oude Prins" zullen de heren J. Schroo- der, W. Akerboom. J. Hollander en D. Dapper aantreden. Aan vang 7 uur. De vorige week woensdag en donderdag werd in het bejaar dencentrum „Elkshove" de jaar lijkse tentoonstelling gehouden van werkstukken, die door de be jaarden van dit huis zelf zijn ver vaardigd. Mevr. N. de Graan-Groot, lid van het stichtingsbestuur, opende deze fraaie tentoonstelling, dank te de talrijke aanwezigen voor hun belangstelling en hoopte dat dit prachtig tentoongestelde hand- en knutselwerk, baby kleertjes, truien en dergelijke artikelen, vlot zouden worden verkocht. Van de opbrengst zal weer nieuw materiaal worden aangeschaft. De jeugd kon zich op deze tentoonstelling bij de ver schillende attracties uitleven. Er heerste een prettige gezellige sfeer in de grote zaal en er was veel koopgraag publiek. Naar mate de dag ouder werd ver drong men zich rond de stands en gingen veel werkstukken in andere handen over. Naar wij vernemen was de belangstelling beide dagen bijzonder groot en raamt men de opbrengst op 1500. Burgerlijke Stand BERGEN xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Vrijdag-, zondag- en donder dagavond, aanvang 8 uur en zon dagmiddag te 2.30 uur, is een gang naar de bioscoopzaal ten volle waard, want dan verschijnt de film „De Ontwrichten" („The Misfits") op het projectiedoek, van John Huston, naar het ver haal van Arthur Miller, met twee van de grootste filmsterren: n.l. Clark Gable en Marilyn Monroe. Verder de uitstekende sterren Montgomery Clift, Thelma Rit- ter en Eli Wallach. Het is het verhaal van ont wrichte mensen, die hun plaats in de gemeenschap niet kunnen vinden, figuren die in het verhaal toevallig bij elkaar zijn gekömen en dat ook blijven ook. Het speelt zich af in het stadje Reno in de staat Nevade, waar Roslyn Tabor (Marilyn Monroe) zich wil laten scheiden. In een bar ontmoet ze dan twee andere avonturiers en trekt met hen naar hun vrijgezellenfarm, waar in de bergen op wilde mustangs ge jaagd wordt. De jacht op deze hartstochtelijk wilde dieren is een filmfragment van adembenemen de schoonheid en wordt boeiend op het doek gebracht. De sex en vrouwelijkheid van Marilyn Monroe begeleiden deze dikwijls ruige film. Leeftijd 14 jaar. Zaterdag-, maandag- en woens dagavond is er het sensationele filmverhaal „Het Offer der Maagden' (Warlord of Crete). Het speelt zich voor het grootste deel af op Kreta, waar koning Minos, beheerst door zijn hof kliek, nog steeds het oude ritueel handhaaft van maagden offeren aan het afschuwelijke monster Minotaurus, dat zetelt in het la byrinth onder de tempel. Zijn wrede dochter Phaedra schept veel genoegen in het rituele ver maak, dat aan een offer vooraf gaat. Hoe Phaedra tenslotte met haar minnaar aan hun einde ko men in dit kleurig mythologisch verhaal en het monster gedood wordt dank zij de draad van Ariadne, moet iedere filmliefheb ber gaan zien. Aanvang 8 uur, leeftijd 18 jaar. FOTO geschenken: FOTO DICK VAN BERGE De kollekte voor de Novib, dezer dagen in Schoorl gehouden heeft f 427,55 opgebracht. Allen die hiertoe hebben bijgedragen hartelijk dank. VERKEERS WENKEN Het rekeninghouden met de ander is niet alleen een van de peilers waarop wellevendheid je gens de medemens is gebouwd, het is ook een grondwet voor veiliger verkeer. De veiligheid op de weg staat of valt immers met onze bereidheid om altijd en overal rekening te houden met wat een medeweggebruiker doet of niet doet, gedaan heeft of zal gaan doen. Dat is geen gemak kelijke opgave. Goed weggebrui ker zijn is niet alleen alles vóór zien en de ander dóórzien, maar bovenal de medemens ontzien... Rekening houden met mogelij ke fouten van anderen is niet al leen een morele maar ook een ju ridische plicht. Er zijn al heel wat weggebruikers in den lande die uit de mond van de rechter hebben moeten horen, dat welis waar de „ander" fout was, maar dat een goed weggebruiker met de mogelijkheid van een derge lijke fout rekening had behoren te houden... Op kruispunten doen zich her haaldelijk situaties voor waarbij het goed is om a priori rekening te houden met de mogelijkheid dat een op de zijweg naderende automobilist een fout zal maken door bijv. geen voorrang te ver lenen. Daarom is het zaak om bij nadering van een kruising van gelijkwaardige wegen niet alle aandacht uitsluitend te concen treren op eventueel van rechts naderend verkeer met de gedach te: links moet mij toch voorrang geven. Dat kan afschuwelijke ge volgen hebben. Nog onlangs heeft een Hof overwogen „dat voorrang hebben niet impliceert dat men die onder alle omstan digheden mag nemen" en dat „de tot voorrang gerechtigde niet ontheven is van de plicht om re kening te houden met mogelijk van links komend verkeer, aan welke plicht allereerst moet wor den voldaan door bij een kruising óók naar links te kijken". In de zelfde procedure noemde Advo caat-Generaal 'van de Hoge Raad het „een voor de veiligheid van het verkeer zeer gewichtige plicht van ieder verkeersdeelne mer" om tot op zekere hoogte rekening te houden met de mo gelijkheid dat een ander geen voorrang verleent. Er zijn in het verkeer talloze omstandigheden waarbij wij moe ten trachten andermans fouten te reduceren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet daarom in het kader van zijn actie voor meer wellevendheid op de weg een beroep op alle weggebruikers om altijd rekening te houden met de ander, óók met zijn fouten. Dat in zijn rijstijl te verdisconte ren getuigt niet alleen van vak manschap achter hét stuur, maar is tevens de meest opvallende manier om „heer in het verkeer" te zijn én te blijven. Hoflaan 2 - Bergen Ingezonden mededeling De kennis hiertoe en juiste Baby verzorging in een JUWELIER - HOR LOG ER KCfKSm.6 TEL. 246$ BERGEN Deelnemer Sint Nicolaas-aktie iiiiiimiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii Geeft Uw man een serie leuke Wij maken ze bij U thuis of in studio Breelaan 13- Bergen - Tel. 2001-3618 luiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiilililliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiitiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii van 29 oktober tot 5 november. Geboren: Jurgen, z. v. W. B. Tamis en G. de Haan; Edith, d. v. W. Tuijn en W. Smit; Harm Feddo, z. v. H. Arndts en C. J. M. van der Grijspaarde. Ondertrouwd: Zonneveld, Jacobus, 29 jaar en Admiraal, Johanna Maria, 24 jaar; de Waard, Gerardus A., 25 jaar en Dekker, Engelina, 27 jaar; Stoel, Willem F. 29 jaar en Tjallema, Cornelia A. 25 jaar; Peters, Mathieu H„ 54 jaar en Kroger, Adriana T. 37 jaar; Lindeijer, Johannes M., 21 jaar en Quik, Henny, 18 jaar; Gaastra, Jan W. 27 jaar en van der Meijden, Margaretha, 20 jaar. Gehuwd: De Wilde, Frits en Dijs, Anna A. J. Overleden: Hof, Bernardus, 70 jaar. Telefonisch plaatsbespreken tussen 11 12 uur onder no. 3762 VRIJDAG-, ZONDAG-, DONDERDAGAVOND te 8 uur ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur: De film, waar de gehele wereld naar uitkeek CLARK GABLE - MARILYN MONROE - MONTGOMERY CLIFT in II (14 jaar). (DE ONTWRICHTEN) met THELMA RITTER en ELI WALLACH Een film van regisseur John Huston, die ook de film Moulin Rouge maakte De laatste film van twee van de grootste sterren van het witte doekMarilyn Monroe en Clark Gable, ZATERDAG-, MAANDAG-, WOENSDAGAVOND te 8 uur De verfilming van de oude Kretenzer legende van de Mino- taurus BOB MATHIAS - ROSANNA SCHIAFFINO in (Warlow of Crete) met Alberto Lupo - Rick Battaglia - Nico Pepe en Carlo Tamerlani Het schokkende verhaal van een monster, de Minotaurus, half man, half beest, waaraan de maagden geofferd werden... Een ontaarde koningin schiep alleen behagen in origiën en wreedheden CAMERA'S v.a. F 16,- FILMCAMERA'S v.a. f 79,- DIA- EN FILM PROJECTOREN Albums, Statieven, Dia opbergdozen, Dia viewers enz. Breelaan 13, Bergen, Telefoon 2001

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2