WARM AANBEVOLEN! Wat heerlijk BONNETERIE SLAGERIJ H00GV0RST Sotmie tart het geluk confectie KAPSALON HOKKEN Zoekt U een hartig geschenk voor St Nicolaas biedt U ieder weekeinde nieuwe directe voordelen Nieuws van overal Kalenders Agenda's en Kantoor- C. Oldenburg Ruïnelaan 7 tel. 2545 Bergen, INIi Voor iedere dame, jong of oud St. Nicolaas cadeau ofn zo 'h cadeau it Utiytytn. cn als St. Nicolaassurprise te.m. 5 december: Tuinbouw in Bulgarije Prachtige mohair-jas in een gloed vol multicolor dessin. Coupe, af werking, binnenwerk, uit alles blijkt de grote klasse. Het is dan ook een Forfex-mode! en Fortex is altijd een klasse beter I Fortex winterjassen vanaf f. 98,- Een passend en zeer gewaardeerd Een PERMANENT van Nylon nachthemdjes m. bijpassende duster samen 29,75 Modieus flanel nachthemd10,90 Bijpassende duster14,50 Satin-Feutre pyama, beeldig dessin rose/wit bleu/wit 22,50 Bijpassende duster 19,90 Nylon jupon, snoezig met kant overtrokken 9,75 Bijpassend slipje kleuren marine/wit, bleu/wit, rose/wit 2,95 LEUKE FLANEL PYAMA S Setter Set nylons, mooi v. kleur en pasvorm v.a. 1,95 Nylons met of zonder naad1.35 Speciale aanbieding: Nylons met naad 15 d. 66 g. (dus zeer fijn) van 2,95 voor1.48 Speciale aanbieding Maillots, beige-marine-groen 2,95 Draion hemdjes met ronde hals of schouderbanden 6,95 Bijpassend broekje4,95 Zuiver wollen spencers, diverse kleuren 14,95 Helanca pantalons v.a. 22,50 tot en met 49,75 Sporttruien Noors dessin32,50 Mantex truien, uni kleuren, gebreid van zuiver wollen kamgaren 34,50 Mantex ..Cashmirette" pullovers en twinsets een klasse apart. Sturka coats en ski-jackst onovertroffen coupe en dessins. BREELAAN 27 - BERGEN LAAT 167 - ALKMAAR Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 1 liter erwtensoep uit eigen keuken f 1,08 Onze Gelderse rookworst per 100 gram f 0.44 100 gr. rolpens f 0'48 A.S. DINSDAG: 3 tartaar 3 slavinken 500 gr. magere speklappen 500 gr. leverworst WOENSDAG: 500 gr. gehakt en kruiden f 1,35 f 0,98 f 1,38 f 0,50 f 1,48 500 gr. lende of roastbeeff 3,— 500 gr. magere runderlappen f 2,60 500 gr. runderlappen met klein randje f 2,^ 500 gr. doorregen runderlappen f 1,50 150 gr. echte achterham 150 gr. boterhamworst 150 gr. pekelvlees 250 gram metworst samen met 250 gram leverworst voorf 1,25 250 gr. gekookte worst f 0,75 Bakjes vleeswaren in iedere grootte en prijs Leuke hammetjes van i 1 kg Lenderollades per 500 gr. f3, 500 GRAM METWORST r a ca 500 GRAM LEVERWORST J door HENK VAN HEESWIJK „Inderdaad, en daarvoor ben ik je dankbaar. Maar ik kan me toch niet van de gedachten losmaken, dat het geen koek en ei tussen jullie is." „Dat is het ook niet, Jan, en dat zal het ook nooit tussen ons worden. Voor het oog van de wereld zijn we man en vrouw, maarZe bedwong zich. „Kom, laten we het plezier van deze avond nu niet bederven. Overigens, je hebt gezegd, dat je je straf zonder morren zou aanvaarden, wanneer je dit onder werp ter sprake brengt. Welnu, als straf zul je deze wals met me moeten dansen." „Ik houd me aanbevolen voor meer van deze straffen, lachte hij, terwijl hij opstond en volgens de regels van de kunst voor haar boog. Even later zweefden ze over de dansvloer. Het was bijna middernacht, toen Sannie haar vroegere buur jongen voor zijn huis afzette. „Sannie, meid, ik dank je voor deze avond. Het was een open baring voor me. Je hebt me gelukkig gemaakt. „Kom, ouwe jongen, niet sentimenteel worden. Slaap maar lekker hoor! Veel succes op je nieuwe fiets en schrik niet al te dikwijls meer voor auto's. Het water blijft latijd nat. Dag!" En weg snorde ze met haar wagen in de richting van haar villa. Jan bleef op de stoep haar nastaren, tot hij alleen nog de rode achterlichten zag, die langzaam in het duister opgelost werden. Toen haalde hij een sleutel uit zijn zak en opende de deur. Wat een vlotte meid. Hoe jammer, dat ze getrouwd is. Wat zouden we goed met elkaar hebben kunnen opschieten." Enkele dagen later passeerde hij haar villa op zijn glanzende fiets. Sannie was bezig in de tuin aanwijzingen te geven voor de te planten bloemen. Het voorjaar was in aantocht. Vrolijk rinkelde hij met z'n bel, zodat ze opkeek. Een blijde trek kwam over haar gelaat, toen ze hem herkende „Hallo, Jan. Stap even af en kom binnen. Drink een kop kof fie." Hij sprong van zijn fiets en kwam het hekje binnen. „Dat kan geen kwaad. Een kop koffie zal smaken. Hoe gaat het? Aan het tuinieren?" „Ja. Ga mee naar binnen. Je bent nog nooit bij me geweest, hoewel je het beloofd hebt." „Ach ja," antwoordde hij, de brede gang binnenstappend, „ik had telkens het plan, maar zoals dat dikwijls gaat: er kwam steeds wat tussen." Weldra zaten ze in de ruime voorkamer lachend tegenover elkaar. „Geen verdere nadelige gevolgen meer gehad van het onvrijwillige bad?" VERKEERS WENKEN HET MOOIE HANDJE door Martie Verdenius Herinnert u zich het nog? Bij de ooms en tantes, bij de meneer van de post, bij oma en de juffrouw van de kleuterklas... ,,Zo, krijg ik een handje van je?" En wat gaf u! Precies, het mooie handje. „Wat een beleefd kind!rie pen de ooms en tantes, de me vrouw van hiernaast, de meneer van de post, oma en de juffrouw van de kleuterklas uit. Zouden ze dat nu ook nog zo uitbundig roepen, als ze ons in het verkeer zagen? Ik ben er niet geheel zeker van. Ik heb haast, u hebt haast, we hebben allemaal haast. En dan zijn er van dieehnou ja, d'r is geen beter woord voor rotzakken langs de weg, die 's ef- fetjes proberen je dwars te zitten. Maar dan zijn ze nog niet geluk kig! Er is altijd baas boven baas. Wat moet je dan nog met je mooie handje. Een dreigende vuist kunnen ze krijgen! Naast de rotzakken heb je de sufferds, de koekebakkers in het verkeer, de weifelaars op de ze brapaden. Dan heb je het mooie handje nodig om op je voorhoofd te wij zen. Degeen, waar het voor bedoeld is, braakt dan enkele verwensin gen uit, die ook niet voor de poes zijn. U hoort het niet maar het blijft in de lucht hangen als een boze wolk. Ons hele wegverkeer heeft een zoldering van boze wolken. Alle haatgedachten, vervloekingen 'en hoon-mimiek van voetganger naar brommer, van brommer naar auto. van auto naar auto, vaniedereen naar iedereen, houden de geboorte van onnodig ongelukken in zich. En alleen om die reden wil den het Verbond voor Veilig Verkeer en ik het mooie handje terug. Met het gebaar van „gaat u eerst", met de hoffelijkheid van „de weg is voor ons allemaal". Door de boze-wolk zoldering flitsen dan warme vonkjes. Sentimentele onzin, dacht u! Lieve mensen, als het dierbaar ste wat je hebt, dood wordt thuis gebracht of misschien al- Hij schudde zijn hoofd. „Praat toch geen onzin; ik mankeerde niets. Ik ben zo gezond als een vis." „Maar in dat water deed je toch niet, zoals de vissen gewoon lijk doen." Hij gooide het gesprek over een andere boeg. „Hoe maakt je man het?" Onmiddellijk betrok haar gezicht, hetgeen met niet ontging. Onverschillig haalde ze de schouders op. „O, ik vermoed van goed. Ongeveer een maand, nadat hij vertrokken was, schreef hij, dat hij het goed maakte. Daarna heb ik geen brief meer van hem gehad. Dat was trouwens ook niet afgesproken." „Wanneer komt hij weer?" „Dat weet ik niet. Hij zei, dat hij voor onbepaalde tijd weg ging. Vandaag of morgen zal hij wel weer eens boven water komen." Jan zette nadenkend zijn kopje neer op het kleine tafeltje bij het raam. Hij zag haar ernstig aan en schudde zijn hoofd. „San nie, ik vind het echt beroerd voor je, dat het zo met je gegaan is. Ik dacht altijd, dat jullie elkaar nogal graag mochten. Vroe ger, voor hij naar Amerika ging. was hij bijna niet van je van daan te slaan. En ik meende me te herinneren, dat je het leuk vond, op die avond van het verlovingsfeest met Cor Groeneveld, toen hij zo onverwachts binnenkwam." „In het leven kom je vaak voor vreemde dingen te staan, Jan. Als je jong bent, dan heb je nog in de meeste mensen vertrou wen. En als dat vertrouwen eenmaal op ruwe wijze stuk is ge maakt, dan heelt dat niet gauw weer. Je kent me reeds van jongsaf en je weet dus ook, dat ik vroeger dikwijls met Henk meeging. Goed, ik mocht hem indertijd heel graag. En toen hij onverwacht terug kwam. die avond, vond ik dat fijn. Waarom niet? Maar als je nu weet, dat Henk me gedwongen heeft mijn verloving met Cor Groeneveld te verbreken en dat hij me ook gedwongen heeft met hem te trouwen, dan zul je wel kunnen begrijpen, dat ik niets meer voor hem gevoel." „Gedwongen?" De jongeman keek haar, niet begrijpend lange tijd aan. „Maar hoe kon hij je in 's hemelsnaam dwingen? Dat begrijp ik niet." „Er zijn dingen gebeurd, Jan, waarover ik niet kan spreken, niet mag spreken, zelfs niet met jou. Dit is niet omdat ik je niet vertrouw. Integendeel. Maar er zijn nu eenmaal wel eens gebeurtenissen in een mensenleven, waarover men met niemand kan spreken. Ik kon in ieder geval geen kant heen. Weigerde ik met Henk, te trouwen, dan zou dit tengevolge hebben gehad, dat er een groot onheil gebeurd zou zijn in de stad, waarvan zeer vele mensen, onschuldige mensen, de dupe zouden zijn ge worden. En om dat te voorkomen, heb ik maar toegestemd." „Dus als ik het goed begrijp, heb je opgeofferd." „Mezelf niet alleen, Jan, maar ook mijn geluk." Hij dacht een poosje na. „Maar misschien komt alles nog wel in orde, Sannie. Je man heeft geld en misschien houdt hij des ondanks van je. Ik kreeg tenminste die indruk." „Ach Jan, juist dat ellendige geld is er de oorzaak van, dat hij me kon dwingen met hem te trouwen. Doch probeer me maar niet te troosten, jongen, ik weet zelf heel goed, hoe ik er voor sta. Geluk is voor mij niet meer weggelegd." „Nou," meesmuilde Jan, „als ik zo eens om me heen kijk, een pracht van een huis, een zeldzaam mooie tuin, een eigen wagen En een bankrekening met een blanco crediet," vulde de vrouw grimmig aan. „Maar begrijp je dan niet, hoe ik dit alles haat? Snap je dan niet, dat ik veel liever in het kleinste huisje armoe leed en levensgeluk had, dan al deze rijkdom en een echtgenoot, die ik niet kan achten? Daarom vlieg ik er van tijd tot tijd uit, Jan. Dan wordt het me hier te eng. Ik ga pie keren en verlang soms naar iets geks. Dan ga ik er maar weer opuit met de wagen of ga een avondje gezellig aan de boemel. „Aan de boemel?" herhaalde de jongeman verschrikt." „Kom, kom, schrik maar niet," antwoordde ze lachend. „Ik pik een bioscoopje en ga na afloop soms nog ergens een half uurtje zitten luisteren naar wat muziek. Dat noem ik dan boe melen. Of is dat soms niet geoorloofd?" „Hoor eens, daar heb ik niet over te beslissen. En wanneer ik misschien „nee" zei, dan zou dat weinig geven, want dan deed je toch wat je zelf wilt. Zo was je vroeger ook al en je zult wel niet veel veranderd zijn, veronderstel ik." „Daarin heb je gelijk. Jan. Misschien zou het goed zijn, als je een beetje op me paste." „Ik? Nee, merci. Je bent oud en wijs genoeg om op jezelf te passen, en als je het in je blonde hoofdje mocht krijgen om uit de band te springen, dan zijn er geen tien Jannen Verlaan in staat je er in tegen te houden. Nee, beste meid, doe me een ple zier en bombardeer me niet tot chaperonneur." „Dat was mijn bedoeling ook niet. Jan. Maar ik wil ergens heen, waar ik als vrouw niet alleen kan komen." Hij keek haar wantrouwend aan. „Bijvoorbeeld?" vorste hij. „De opera. Je weet. dat het in de stad geen gewoonte is, dat vrouwen alleen naar de opera gaan. En daarom moet jij eens lief zijn en met mij meegaan morgenavond." „Ik ben anders niet gek op opera's." „Doe het dan om mij een plezier te doen." Daarbij keek ze hem zo lief aan, dat hij tenslotte zei: „Wie zou jou nu iets kunnen weigeren? Vooruit dan maar, doch het is voor één keer tje, hoor!" „Best, tiran. Ik zal me naar je wil voegen." „Goed dan. Maar na afloop inviteer ik jou, inplaats van jij mij. En spreek me niet tegen: ik verdien tegenwoordig een beet- tje meer dan vroeger, zodat ik wel eens een avondje de grote meneer kan spelen. Maarehis avondcostuum ver plicht?" Ze lachte. „Welnee, kom jij maar gerust in een gewoon pak, hoor." (Wordt vervolgd) leen maar een beetje verminkt... Dan kun je alleen nog maar een berustend gebaar maken met het mooie handje. Bijna ongemerkt is Bulgarije bezig een moderne tuinbouw op te bouwen waarvan de invloed spoedig op de Europese markt merkbaar zal zijn. Met een kli maat dat nog beter geschikt is dan dat van Italië voor de teeh van tomaten en bepaalde fruit- soorten, is de potentiële produk- tie enorm. Op het ogenblik is de tuinbouw een merkwaardig mengsel van primitief en modern bedrijf. Zo worden de tomaten per ouderwetse ezelwagen naar het ultra-moderne pakstation ver voerd waar ze via een Italiaanse sorteermachine in kisten van Ne derlands model terecht komen en dan met koelwagens naar Zwe den, West-Duitsland, Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en andere landen worden vervoerd, De oogst van de volle grond tomaten valt in midden juni. Fijngestampte eierschalen zijn een heel goed reinigingsmiddel voor vazen en flessen die een hardnekkige aanslag vertonen. Schudt de vaas, ten dele gevuld met water en fijngemaakte eier schalen, krachtig heen en weer. Bij zeer oude hanslag kan herha ling van de behandeling noodza kelijk zijn. VOOR NAAR Bo-ekkandd Laanweg 35 - Schoorl

De Duinstreek | 1962 | | pagina 3