99 ff 'ASPRO' GEMEENTERAAD BERGEN lUit DAM Iluïnelaan 6, Bergen Tel. 3708 SCH00RLSE GEMEENSCHAP Afettda VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 39c JAARGANG No. 50 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef IN MEMORIAM WIJLEN H.K.H. PRINSES WILHELMINA Prinses Wïlhelmina, rust in vreê, Uw taak is hier volbracht, God riep U tot zich, vredig, stil, In 't midden van de nacht. Gij hebt op aard' Uw plicht gedaan, Gediend hebt Gij Uw volk, Onz' droefheid en onz' dankbaarheid Zijn daarvan nu de tolk. Gij waart een Koninklijke Vrouw, En bleef de eed getrouw, Die Gij eenmaal hebt afgelegd, In plechtig uur door U gezegd. Moog' God U leiden in Zijn rijk, Vanuit het aardse duister, Tot Zijne Troon vol Majesteit, En Koninklijke luister. God geve troost aan hen die U, Het naast' en dierbaar waren, Tot in een hoge ouderdom Heeft Hij u willen sparen. Wij geven U thans aan de Heer, De Heer van dood en leven, En danken Hem, die ons in U Zijn liefde heeft willen geven. MAARTJE N. ZWAAN Alvorens de raadsvergadering begon van vorige week woens dagavond, herdacht de voorzitter burgemeester L. J. de Ruiter in gevoelvolle woorden het overlij den van prinses Wilhelmina. Hij herinnerde er aan, dat zij een koningin was met liefde voor haar volk en land en dat zij in haar vijftig-jarige regeringsperio de de traditie en stijl van haar vader handhaafde en daardoor menig anarchist tot monarchist maakte. Zij was een halve eeuw, in letterlijke zin de Moeder des Vaderlands. Onder de vele punten tellende agenda, met vele hamerstukken, werden twee punten, n.l. het vaststellen afrekening stichting schooltandverzorging in liquida tie, en het aangaan gemeenschap pelijke regeling beschuttende werkplaats Alkmaar, aan de meeste discussies onderworpen. De beschuttende werkplaats Alkmaar e.o. ,,De Hoef", heeft als doel minder-validen nuttige arbeid te laten verrichten in een algemene afdeling, of in een be- drijfs-paedagogische afdeling. Aangezien met het in stand houden van de werkplaats, die in 1961 in Alkmaar werd gebouwd, niet alleen het belang van Alk maar, maar ook dat van de om liggende gemeenten zijn gemoeid, heeft een commissie van voorbe reiding een concept voor een aan te gane regeling ontworpen. Voor het aangaan van deze re geling is voor het komende jaar, in de begroting van de werk plaats een post van onvoorziene uitgaven, groot 90.000,'ge raamd. Indien mocht blijken dat deze post geheel zou moeten wor den opgebruikt, bedraagt de om slag 50 ct. per inwoner voor Ber gen 5500,— plus het recht streekse bedrag 1300,door de gemeente te betalen, is totaal 6.800, De heer Dinkelberg (Midden- blok) meent dat men wel een beetje eerder met dit voorstel had kunnen komen. Nu wordt de ge meente Bergen plots voor een „Fait a compli" gesteld, alvorens men de mening van de raad hier over kan horen. Gezien de nogal tamelijk grote gevraagde finan ciële medewerking, hoopt spr. dat men straks daar geen spijt van zal krijgen. Mevr. mr. E. Broekman-Vries- man (VVD) merkte op, dat de beschuttende werkplaats in 1961 is gesticht. Nu wordt opeens aan ons gevraagd om mee te doen. Naar haar gevoel doet de ge meente Bergen voor spek en bo nen mee. Het is een onaangena me wijze van optreden, aldus spreekster, die de saamhorigheid niet bevordert in de omgeving. Ook de heer C. Steinz (VVD) vindt deze uitnodiging tot mee doen aan deze gemeenschappe lijke regeling ter elfder ure ko men. Hij voelt zich een beetje gespannen voor het karretje van de buurtgemeenschap Alkmaar, en vroeg of deze inrichting wel voordelig zou zijn voor het ge meente-budget van Sociale Za ken. Toch zou spr. het voorlopig voor een periode van vier jaar willen proberen. Mr S. D. Sluis (Prot.-Chr.) vraagt of het wel noodzakelijk is hieraan mee te doen. Volgens hem profiteren de Alkmaarders hiervan meer dan de kleine bui tengemeenten. Het is onredelijk dat de kleine gemeenten evenveel moeten bijdragen als Alkmaar. Wethouder C. Ellis erkent, dat men wat laat met deze zaak voor de dag komt, maar dat de ver tegenwoordigers van de gemeen te Bergen op een vergadering met Alkmaar voldoende contact heb ben gehad aangaande deze in richting. Spr. noemde het een nuttige instelling, waar minder- validen productief werk verrich ten. Er zijn reeds een paar men sen uit onze gemeente die in deze werkplaats werken. Hoe meer gemeenten zich bij de beschut tende werkplaats aansluiten, hoe voordeliger het is. De wethouder dringt aan op toetreding, men kan dit desnoods voorlopig voor twee jaar doen. De heer Dinkelberg zou in tweede instantie, deze twee jaar als voorwaarde stellen. Mevrouw Broekman vroeg hoe het gaat met afbetalen van schuld, wan neer blijkt dat er een financiële strop is. De heer Sluis zou liever eerst eens wat meer concrete gegevens willen hebben over deze zaak. De voorzitter willigt dit verzoek in en vindt dat deze inrichting de gelegenheid moet krijgen zich te kunnen ontwikkelen. Het voor stel werd tenslotte aangenomen. Schooltandverzorging. Eveneens besloot de raad tot liquidatie en afrekening van de stichting schooltandverzorging over te gaan. Deze zaak, die en kele jaren geleden veel stof heeft doen opwaaien, zal de gemeente ongeveer 4000,kosten. De heer Dinkelberg merkt op, dat de post groot 11.637,75, buitengewoon hoog is. De heer Steinz antwoordt hem, dat men in deze post de salarissen van de overleden administrateur moet zien. De heer De Graan (P.v.d.A.) acht het verstandig niet te lang bij deze zaak stil te staan. Wat hem meer aangrijpt is dat de kin deren drie jaren de schooltand verzorging hebben moeten mis sen. Mr Sluis betreurt het dat deze affaire zich niet voldoende heeft ontwikkeld, ook vindt hij het jammer dat het ziekenfonds geen bijdrage wilde verstrekken. Hij sloot zich aan bij de heer De Graan, die het jarenlang gemis tandverzorging betreurde bij de kinderen en drong op korte ter mijn aan op een tandcontröle- verwijzingssysteem. Tenslotte voegde burgemeester De Ruijter er aan toe, dat de laatste jaren, de tanden van de kinderen regelmatig worden ge controleerd en zei dat het ge meentebestuur een gesprek heeft gehad met de tandheelkundig hoofdinspecteur, om in samen werking met de tandartsen uit de omgeving tot een behoorlijke tandverzorging te komen. Het voorstel tot verkoop bouw terrein aan een Nederlands Her vormde Stichting tot verpleging van chronische zieken in Noord- Holland, werd door de raad aan genomen. De grootte van dit ter rein, gelegen aan de noordzijde van de Kerkedijk is 3 h.a. De kostprijs 1.50 per vierkante me ter. De heer Zee (PvdA) infor meerde of dit verpleeghuis voor alle gezindten open stond. De voorzitter antwoordde hem dat de toelating tot dit verpleeghuis zo breed mogelijk zou worden gezocht. De heer Sluis vond dat de stichting dit zelf heeft te re gelen. De voorzitter deelde nog mede dat er ruimte voor 144 bed den is en de bouw van dit object laag zal zijn. Voorts werden alle andere voorstellen aangenomen. De he ren E. J. v. Rees Vellinga (Wet houder VVD), die wegens zake lijke besognes enige tijd buiten lands vertoeft, en de heer Woud stra (KVP), hadden bericht van verhindering gezonden. tje", dat gezongen door koor en kwintet een stormachtig applaus kreeg. Daarna bracht Sint Nicolaas, omringd door vijf jeugdige jolige zwarte Pieten, en de drie zusjes Kambier, een bezoek aan de dan cing, waar hij onder vrolijk ge zang een feestelijke entree maak te. De goedheiligman kreeg de in druk dat het in Bergen goed wo nen moet zijn, omdat de bejaar den er zo gezond uitzien. De jeugd vond hij de laatste eeuwen weinig veranderd. In het licht van de eeuwigheid, aldus de Sint, zijn alle dingen betrekkelijk. Terwijl koor en de drie zusjes Kambier, zongen en speelden, onderhield hij zich met verschil lende bejaarden. Bij het afscheid nemen merkte hij nog even op, dat het rijden over de daken moeilijker wordt door het steeds aangroeiend aan tal t.v.-antennes (2000 p. mnd.) en ongezonder door de oliestook- lucht die door de schoorstenen naar buiten trekt. Voorts gaf de heer D. Bakker uit Bergen een lezing over zijn reis naar Spanje. Hij deed dit op prettige en interessante wijze en vertoonde daarbij bijzonder mooie dia's van het Franse landschap, natuurtaferelen langs de rotsach tige kust van de „Costa brava", met zijn oude kastelen en beziens waardigheden van verschillende plaatsen en steden in dit land van tegenstellingen. Tenslotte kregen de leden van de afdeling elk een St. Nicolaasgeschenk en kunnen de organisatoren tevreden zijn over dit uitstekend geslaagd St. Nicolaasfeest. JAARLIJKSE ST. NICOLAAS- MIDDAG IN DE SOCIËTEIT VOOR BEJAARDEN VAN BERGEN op Zaterdag 1 decem ber 1962 n.m. twee uur. In tegenstelling met het vorig jaar, toen St. Nicolaas ontvan gen moest worden in de oude Societeitszaal in de Dorpstraat, kon voor het eerst de St. Nico- laasmiddag worden gegeven in de geheel gerestaureerde zaal (hoewel nog niet geheel gereed). DE ALGEMENE BOND VAN BEJAARDEN VIERT ST. NICOLAASFEEST. Zaterdagmiddag 1 december werd door de Algemene Bond van Bejaarden, afd. Bergen, haar eerste St. Nicolaasfeest gevierd in de dancing van ,,De Rustende Jager". Aan dit feest werkten mee het r.k. Vrouwenkoor, een kwintet van Bergens Mannenkoor, beide o.l.v. mevr. Corry Morée-Dol, en de heer D. Bakker, die geheel be langeloos een korte lezing gaf van zijn reis door Noord- en Zuid- Frankrijk, naar Spanje. De voorzitter van de afdeling, de heer C. H. J. Pappelendam, opende deze feestmiddag en be dankte de talrijk opgekomen le den van de afdeling voor de lan ge tafel met prachtige prijzen, die ze voor de verloting beschik baar gesteld hebben. Een uitgebreid programma van fijne, parelende, zuiver gezongen liederen werden door het r.k. Vrouwenkoor, en haar onvolpre zen dirigente gepresenteerd. Ook het kwintet van Bergens Man nenkoor, dat zich hoe langer hoe beter thuis gaat voelen in het po pulaire genre', oogstte bijzonder veel bijval met het vlotte feeste lijke „Barcelona", het grappige „Marina", en tot sJiOt „O, Karel- Aan de opkomst was niet merk baar, dat op een andere plaats in ons dorp door de Bond van Be jaarden ook een St. Nicolaas- middag gegeven werd. De societeitbezoekers waren hun traditie trouw gebleven aan de echte St. Nicolaas. Het was jammer, dat deze Bond zich over deze middag niet had verstaan met het Comité Ouden van Da gen. Een vijftigtal bezoeksters en bezoekers konden ongeveer half drie door de heer Maasen wor den verwelkomd. Mevr. Hauben en de Wethou der, de heer Ellis, behoorden tot de genodigden. Vervolgens werd St. Nicolaas met zijn beide keurig uitgedoste knechten binnengeleid. Hij dank te hartelijk de aanwezige Wet houder, de heer Ellis, voor zijn medewerking wat het nieuwe lokaal betreft. Ook bracht hij dank aan de Burgemeester en de raadsleden. Dat'het hart van St. Nicolaas jong blijft was veroorzaakt door dat hij zo juist van het Consilie uit Rome is teruggekeerd om lei ding aan dit feest te kunnen ge ven. Gezien zijn hoge leeftijd werd hem toegestaan op de voor hem gereserveerde plaats te gaan zit ten. Hij vond het prettig onder de aanwezigen niet alleen de heer Ellis te mogen begroeten, maar ook Mevr. Hauben. Hij had van de Secretaris van het Comité Ouden van Dagen vernomen dat zij op 20 December in deze zaal onze Kerstmiddag weer verzor gen wil. Voorlopig hartelijke dank. Aan de wens, hier twee bil- jards te plaatsen, kan tot nog toe niet voldaan worden, zegt de Sint. Verscheidene leden der Socië teit moesten naast Sint zittende, vermaningen en goedkeuringen van hem in ontvangst nemen, waar, al naar gelang de grootte van hun berispingen of goedkeu ringen een half taaitje tot een handvol moppen van de beide Pieten hun beloning was. De een werd onderhanden genomen over zijn houding gedurende het Kla verjassen, de ander over zijn verkeersfouten op de openbare weg, over een gebroken ruit waar de dader onbekend van gebleven was. De bewoners van Elkshove werden verzocht trouwe bezoe kers te blijven van de sociëteit. Een dameslid zou graag wat an ders in de Sociëteit willen doen dan kaarten of andere spelletjes, anderen hadden weer wenken over het theezetten, dit moet bij na altijd door dezelfden gebeu ren, er zijn te weinig theedoeken enz. Ook enkele comitéleden moes ten voor de zetel van de Sint ko men om te antwoorden op ver schillende vragen. De tijd van vertrek voor Sint naderde, na nog geïnformeerd te hebben hoe het met Voorzitter Bakker gaat. Natuurlijk werd de verzorger van het societeitslokaal niet vergeten. Hem werd dank gebracht voor de manier, waar op hij hier alles verzorgt. Het laatste punt wat op zijn programma stond, was het ver zoek aan allen, een ogenblik stilte in acht te nemen voor wijlen de heer Dingerdis, een der oudste leden van de Sociëteit. Nog ruim een uur na het ver trek van Sint bleef men genoege- lijk bijeen, en werd van deze ge legenheid gebruik gemaakt de ca deautjes uit te reiken. Het was weer een goed ge slaagde middag geweest. ST. NICOLAAS BIJ T. EN O. Omstuwd door juichende en jeugdige Tuin- en Oostdorpers en vooropgegaan door de Ber gens politie, arriveerde Sint Ni colaas met zijn knecht bij het T. en O.-gebouw aan de Kogen- dijk, waar hij door het bestuur van deze buurtvereniging offi cieel werd ontvangen, om even later onder groot enthousiasme van de aanwezige kinderen in het T. en O.-gebouw zijn entree te maken. Daar werd hij door de voorzitter verwelkomd. Zwarte Piet strooide zo nu en dan met royaal gebaar lekkers rond en deed daardoor de jeugd als jonge honden over elkaar en door el kaar grabbelen, om toch maar de grootste buit binnen te krijgen. Evenals andere jaren was ook nu weer St. Nicolaas onvermoeid bezig met de jeugd en toonde zich door zijn tactvolle wijze van om gaan met kinderen een oprechte kindervriend. Tweehonderd vijf- en-zeventig cadeautjes heeft hij uitgereikt en voor ieder kind had handen HAM E A-GELEI lTube95"l hij een goed woord of ernstig vermaan. Van een onbekende gever uit Tuin- en Oostdorp ont ving de Sint een envelop met in houd, dat bestemd is voor het tehuis van minder-valide kinde ren aan de Russenweg. Dankbaar en ontroerd nam hij dit in ontvangst. Over de T. en O.-werkgroep was hij uitermate tevreden en richtte tot hen woor den van dank. Aan het einde van dit kinder Vrijdag, 7 december 1962 te Schoorl, 7.30 uurDienst ter herdenking van Prinses Wil helmina, in de Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 15 december Toneeluitvoering „Het laatste schot" door toneelvereniging „Ons Genoegen", in zaal „De Roode Leeuw" te Schoorl. feest dankte de voorzitter Sint Nicolaas voor zijn komst en mag dit zo langzamerhand traditioneel gebeuren als bijzonder geslaagd beschouwd worden. ALGEMENE VERGADERING „SPORTFOKKERS BERGEN" E.O. Gisteravond hielden de „Sport- fokkers Bergen e.o." in café- restaurant „De Oude Prins" een ledenvergadering. Eerst werden de gebruikelijke punten vlot af gehandeld, waaruit bleek dat de vereniging op een goed jaar kan terug zien; financieel is de toe stand gezond, alle schulden zijn afgelost, plus nog een behoorlijk saldo. Ook het ledental ging dank zij de Jeugdactie flink voor uit. De beide aftredende bestuurs leden, mevr. Schmalz en de heer Dekker, werden bij acclamatie herkozen, terwijl de heer Raams zijn intrede deed als nieuw be stuurslid. Tijdens de vergadering werden ook de gewonnen club- prijzen op de kringtentoonstelling te Schoorl uitgereikt. De grote wisselbeker voor het beste dier der club kwam dit jaar in het bezit van de heer Urbanus, met een zwarte Reus (tevens op twee na het beste dier der gehele tentoonstelling), mevr. Schmalz ontving de herinneringsbeker. De medaille voor het beste dier der Grote rassen was voor mevr. Beets met haar jonge bonte Fran se hangoor! Mevr. Schmalz be haalde met haar blauwe marter de prijs in de middenrassen en bij de kleine rassen was de me daille voor de heer Urbanus met zwarte Reus, terwijl Jac. Zander de beste werd bij de dwergrassen met een Poolse roodoog. De beste cavia's had mevrouw Schmalz, het beste hoen de heer Tromp, en de beste duif Cor Zander. De jeugdprijzen gingen naar Fred Urbanus met een Tan en een cavia en naar Cor Zander met een Duitse schoonheidspost duif. Tenslotte wenste de voor zitter de leden veel succes op de grote Provinciale tentoonstelling te Zaandam, waarvoor grote be langstelling bestaat. BILJARTTOERNOOI „DE BERGENAAR". Maandagavond 10 december en de daarna volgende avonden van woensdag, donderdag en vrijdag, zullen de deelnemende spelers, t.w. De Vet, Swaag, Boendermaker, De Vries, Elzin- ga, Tilstra, Dingerdis en Feld el kaar bekampen in dit handicap- tournooi, in de voorzaal van „De Oude Prins". Henk Elzinga, die verleden jaar op fraaie wijze in het bezit van de wisselbeker kwam, zal zich dit jaar tot het uiterste moe ten concentreren, wil hij voor de tweede maal tot kampioen wor den uitgeroepen. Aanvang van de wedstrijden 's avonds 7.30 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueektkd DE DUINSTREEK Ingezonden mededeling Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Cheffin van VAN DAM's KAPSALON heeft nu een le PRIJS behaald op het dames- kapconcours te Haarlem, op 3 december j.l. Voor u een stimulans om onze salon te bezoeken. DINSDAGS de gehele dag GESLOTEN. (Ingezonden mededeling) ruw of schraal PrLsfi® HAMFA-C Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. □□naaDoaaQmaaaQQaaaDDao □□□DDDDQPPODDQDQI3D BERGEN 9 december Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 SCHOORL 9 december Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1