nüüfli PUROL TARZAN's VERBANNING EEN JAN VAN SCOREL-HERDENKING BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Zij begonnen zo jong MEVO- nieuws Schaad's fetneHtyd ICaac INGEZONDEN STUKKEN Oaiu/ft handen xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx v.v» Bergen BERGEN WON VERDIEND VAN BERDOS. SChOORL Telefonisch plaatsbespreken tussen 11 12 uur onder no. 3762 VRIJDAG-, ZONDAG-, DINSDAG-, DONDERDAGAVOND te 8 uur NATALIE WOOD - ROBERT WAGNER in (18 jaar) (ALL THE FINE YOUNG CANNIBALS) met Susan Kohner - George Hamilton - Pearl Baily en Anne Seymour. Het gedurfde verhaal over waanwijze jonge mensen, geslin gerd tussen de nood tot liefhebben en de begeerte tot kwellen. MAANDAG- WOENSDAGAVOND te 8 uur ZONDAGMIDDAG te 2.30 uuri JOHNNY WEISMULLER - MAUREEN O'SULLIVAN in (TARZAN FINDS A SON) met John Sheffield - Ian Hunter - Henry Stephenson en Frieda Inescort, De koning van het oerwoud in zijn grootse film De grote avonturenfilm op verzoek van honderden opnieuw in ons theater. Zaterdag 8 december gesloten. Op zaterdag 1 december was er een vrije St. Nicolaas Drive, uitgeschreven door deze club. Er bestond hiervoor grote belang stelling, gezien de zeer goede op komst. Begonnen werd met veel ani mo, door de vele mooie prijzen, die voor deze avond beschikbaar waren. Het was dan ook de moeite waard daar je best voor te doen. Na afloop gingen er velen met paling, banketletters, mooie bad en theedoeken, sigaren enz., naar huis. De winnaars waren: 1. Dhr. PijperB. Nieuwendijk 5721 pt. 2. Dhr. H. LouweDhr. Lief- ting 4816 pt. 3. Dhr. ClementP. Schaaper 4710 pt. 4. Mevr. NieuwendijkDhr. Koorn Sr. 4616 pt. 5. Dhr. de VriesKo Min 4506 pt. 6. Dhr. KossenDhr. Mijlhof 4485 pt. 7. Mevr. ClementMevr, Pijper 4470 pt. 8. Dhr. v. d. PlasDhr. Span 4467 pt. 9. Mevr. KoornDhr. Koorn Jr. 4305 pt. 10. Mevr. de VosDhr. v. d. Heuvel 4192 pt. POOLSE KUNSTENAAR KOMT EXPOSEREN IN BERGEN. Zaterdagmiddag 15 december a.s., vindt de opening plaats van een expositie, gewijd aan het werk van de Poolse schilder Ber Warzager, momenteel levend en werkend in West Duitsland. De tentoonstelling wordt gehouden in Huize Kranenburgh aan de Hoflaan, en staat onder auspi ciën van het KCB. Het werk omvat schilderijen, tekeningen, houtsneden en goua ches, en geeft een beeld van het totale oeuvre van de kunstenaar. Het werd deels in Polen vervaar digd, deels in Israel en deels in Duitsland. De officiële opening, te ver richten door Anthony van Kam pen, zal om 4 uur n.m. plaats vinden. OPRICHTING JEUGD ORKEST B.A.V. Het bestuur van de Berger Ac cordeon Vereniging, dat begin juli van dit jaar een fusie aanging met haar zustervereniging ,,Con Amore", heeft op haar laatste vergadering besloten tot de op lichting van een jeugdorkest. De heer H. de Jonge, die na de fusie werd aangewezen als contactman onder de ruim veer tig leden, is in zijn pogen, de ka meraadschappelijke geest te sti muleren, bijzonder goed geslaagd, Thans is de gelegenheid daar om zich als jeugdlid, leeftijd minimum 8 jaar, bij het jeugdorkest aan te sluiten, onder leiding van Wim Cornelissen, die onlangs op een concours te Rotterdam met zijn accordeonvereniging ,,Vita No va" naar de superieure afdeling accordeonmuziek promoveerde, met een totaal van 280 punten. Men kan zich opgeven aan de volgende adressen: Mej. L. van 't Sant, Oude Prinsweg 17 en de heren A. Rikkerink, Geestweg 4, H. de Jonge, Sigarenmagazijn Dorpstraat en P. v. d. Oord, He renweg 148, Schoorl. ADVENTSAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Zondagmiddag was in het Dorpshuis de eerste van de 4 Adventsamenkomsten. Volwasse nen en Jeugdgenoten van de Eilmstrip en van het gezamen lijk zingen van bekende Kerstlie deren. Meerdere strips en Kerst verhalen zullen de volgende Ad- ventssamenkomsten de aandacht boeien. Iedere zondagmiddag 4 uur is men van harte welkom in het Dorpshuis. ACTIE „OPEN HET DORP" EN DE O.L. v. REENEN- SCHOOL. Dinsdagmorgen hebben de leerlingen van de v. Reenen- school hun spaarpotten geheel of voor een groot gedeelte geledigd en bij elkaar gedaan, waardoor het aanzienlijk bedrag ontstond van 475, Dit moest zeer snel gebeuren, want het dag in de bedoeling dit bedrag aan Mies Bouwman zelf, in Amsterdam te gaan overhan digen. Hoewel verwacht werd dat een en ander door de gewel dige drukte en hoeveelheid aan biedingen niet zou gelukken, werd een delegatie van vier leer lingen samengesteld en deze ver trok onder leiding van het Schoolhoofd, de heer J. Simons, naar Amsterdam. Na enige uren bijna te zijn platgedrukt in een lange rij van goed gevende mensen, gelukte het zowaar deze moedige kinde ren het grote R.A.I.-gebouw bin nen te komen en de prachtige bijdrage van hun v. Reenen- school af te dragen aan de be kende omroepster Ageeth Scherp huis, alles onder de toeziende blik van het schoolhoofd. Vermoeid maar zeer tevreden arriveerde de delegatie tenslotte weer in Ber gen, waar de heer Simons te on geveer half negen de leden van zijn delegatie weer gezond en monter thuis bracht. Een mooi resultaat, maar ook een mooi en goed initiatief!!! CURSUS DECORBOUW VOOR HET AMATEURTONEEL IN NOORD-HOLLAND. Op uitnodiging van de sectie toneel van de Culturele Raad Noordholland (waarin onder meer afgevaardigden van de NATU en het WKA zitting heb ben), is de heer C. J. Dresens, landelijke adviseur van NATU en WKA inzake decor en belich ting, bereid in een cursus van 6 avonden de decorbouwers (en regisseurs) met raden en daden behulpzaam te zijn bij hun op dracht het spel der tonelisten te versterken. De heer Dresens zal bij voor keur werken met ca. 20 deelne mers. De data der cursusavonden zijn: de donderdagavonden 10 januari 1963 (inleiding), 24 ja nuari, 7 februari, 21 februari, 7 maart (met zaag, verf, lijm, board, linnen, karton etc.), en een zesde avond (21 maart) ge wijd aan de belichting en aankle ding. De cursus zal worden afgeslo ten met een avond, in overleg met de deelnemers vast te stellen, ge wijd aan de wetten van het open toneel, het theatre-rond. De cursus wordt gehouden in IJmuiden, in het clubhuis De brul boei, Kanaalstraat 228c, centraal gelegen voor alle delen van onze provincie (met de trein Sant poort-noord IJmuiden, uitstap pen halte Julianakade; met de bus-halte Huygensstraat)telkens van 19.3022.00 uur. De kosten per deelnemer zijn 10,-. Opgaven vóór 20 december 1962 per briefkaart (vermeld naam, adres, beroep en van welke vereniging men lid is aan het bu reau van de Culturele Raad Noordholland, Hoflapn 22 te Bergen N-H. Er was veel belangstelling voor de derby die gistermiddag op het gemeentelijk sportterrein aan de Oud-Burgerweg plaats vond tus sen Bergen en Berdos. Voordat men begon, hield de arbiter, die deze plaatselijke ont moeting in handen had een mi nuut stilte in acht ter nagedach tenis van het overlijden van prin ses Wilhelmina. Voor de Bergense achterhoede was het geen probleem de eerste aanvallen van Berdos af te slaan. In de achterhoede van Berdos moest keeper Kuin nog al eens handelend optreden. Hij kreeg echter het nakijken, toen Raven horst na goed doorzetten en twin tig minuten spelen, backs en kee per passeerde en zijn club de lei ding gaf, 10. Het was voor de spelers een hele opgaaf om op het hardbevroren effectvolle ter rein behoorlijk te plaatsen. Ber gen was dan ook even gelukki ger. Uit een corner van K. v. d. Berg kopte H. Vonk de bal on houdbaar langs Kuin en bracht daardoor de stand op 20. Di rect daarna ging de rust in. Na rust nam Berdos het beste van het spel. Een fout van spil Dijs, door te langzaam op de keeper terug spelen, werd genadeloos door Rinkel afgestraft. 2'1. Berdos dat gevaarlijk naar vo ren drong, stond Bergen nog een paar kansen toe, waarvan geen gebruik werd gemaakt. De gast heren die een gelijk spel wilden forceren, kwam hiervoor tijd te kort en moesten hun eerste ne derlaag incasseren tegen hun ge vreesde tegenstander Bergen. Bovengenoemd koor gaf op 27 november j.l. een concert in „De Rustende Jager". Ondanks de pas beëindigde TV-marathon van Mies Bouwman, was de zaal nog aardig vol toen het koor met het eerste werk het concert opende. Dit was Psalm 42 van F. Men delssohn. De sopraanpartij werd gezongen door Aukje Broers, ter wijl de tweede dirigent van het koor, de heer Venneker de piano begeleiding verzorgde. Hierna was de beurt aan de alt Anneke Visser, die twee aria's vertolkte; n.l. één uit het Weihnachtsorato- rium van J. S. Bach en één uit de Messias van Handel. Klaas Ven neker speelde hierna een drietal werkjes uit „Childrens Corner" van Debussy, Na de pauze gaf Aukje Broers enkele soli ten bes te, n.l. het „Abendlied" van R. Stephan, ,,im Abendrot" van Frans Schubert, het „Abendlied" van J. Schutz en „Gottes Grósse in der Natur" van C. Ph. E. Bach. Zij werd hierbij begeleid door Klaas Venneker. Het koor zong vervolgens onder leiding van Klaas Venneker het „Magnifi cat" van Joh. C. Bach, en men besloot met het „Wiegeliedje" van Fred J. Roeske. Het laatste werkje werd onder leiding van de heer Jonker gezongen. Dit werk is het eerste geweest dat het koor onder de directie van Corn Jon ker heeft uitgevoerd. Na de uitvoering was het woord aan de heer C. Hoogvorst, de voorzitter van Schoorls Ge mengd Koor. Spr. bood de heer Jonker een fraaie fruitmand aan; dit ter gelegenheid van het 40-ja- rig jubileum van de dirigent als toonkunstenaar. De voorzitter merkte o.m. op, verheugt te zijn dat men deze avond met de heer Jonker had mogen beleven. De heer Hoogvorst sprak zijn erkentelijkheid uit voor de vaak minder lieflijke wijze, waarop de dirigent het koor tot een dergelijk hoog peil had gebracht. Hij sprak de hoop uit, dat het koor nog ve le jaren onder de leiding van de heer Jonker mocht zingen. De heer Hoogvorst richtte zich ver volgens tot de zaal, met de op wekking lid van Schoorls Ge mengd Koor te worden. Hij vond dat het publiek in Schoorl het koor vaak in de steek laat, dit in tegenstelling tot de ge meentelijke overheid, die steeds veel medewerking geeft. Hij hoopte dat de toekomstige uitvoe ringen van het koor beter bezocht zouden worden en gaf hierna het woord aan burgemeester Bergh. De heer Bergh merkte o.m. op, dat de heer Jonker zijn medemen sen volop van zijn talenten heeft doen profiteren. Zijn kennis is hem niet in de schoot geworpen, zo zei de burgemeester, die ver der de mening was toegedaan dat de uitvoering in een geheel dorp se sfeer had plaats gevonden. Wij hopen, dat wij nog menig jaartje van Uw kwaliteiten mo gen genieten, zo merkte de heer Bergh op, die vervolgens de ju bilaris zijn gelukwensen aanbood. De heer Jonker dankte beide sprekers voor hun woorden, en vond dat van het kwantitatief weinig aanwezige publiek de kwaliteit goed was. Hij was dankbaar, dat zoveel mensen prettig in zijn koren hadden ge zongen, en hoopte in staat te zijn nog vele mooie concerten te ge ven. Schoorls Gemengd Koor is gevormd uit alle lagen van de be volking en Spr. verklaarde hier trots op te zijn. De avond werd besloten met een gezellig bal, onder de deskun dige leiding van de heren Goris- sen en Hoogvorst. ONGEVAL. Naar wij vernemen is j.l. zater dagmorgen omstreeks half tien een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Op de Hoge Nolweg werd de 18- jarige C. Kroon uit Camperduin, die in de richting Camperduin reed, aangereden door de heer Vriesman die per auto zijn erf wilde verlaten. Vermoedelijk werd door het struikgewas het uitzicht van de heer Vriesman belemmerd, terwijl ook door de berijder van de bromfiets de auto niet werd opgemerkt. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de heer Kroon vermoede lijk een schedelbasisfractuur op liep. Het slachtoffer is overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. AGRARISCHE TENTOONSTELLING TE ALKMAAR. Wat men daar krijgt te zien volgt hieronder in grote lijnen. Allereerst de dames, ook al heeft deze tentoonstelling de landarbeid tot onderwerp. De stand van de dames wordt verzorgd door de Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Het hele podium van de zaal is hiervoor gereserveerd. Er zal een demonstratie „Beter bewegen" worden gegeven. Men zal zien hoe men de planten in de huiska mer kan verzorgen, Natuurlijk is ook het verdere interieur van de huiskamer, de keuken en de prak tische inrichting ervan niet ver geten. Bij de Bedrijfsvereniging Voor het Agrarisch Bedrijf krijgt men te zien wat er allemaal voor land en tuinarbeiders wordt gedaan wanneer zij om de een of andere reden niet gewoon hun werk kun nen doen. De redenen kunnen zijn: invaliditeit, ziekte, ongeval enz. Eigenlijk moet men eerst gaan kijken in de stand van de Ar beidsinspectie om daar zijn licht op te steken over de maatregelen, die worden genomen om hen die in de land- en tuinbouw werk zaam zijn, zo veel mogelijk te be hoeden voor de ongelukken, die in deze bedrijfstak kunnen voor komen. De kans op ongelukken is tegenwoordig heel wat groter dan vroeger, wat onder andere een gevolg is van de geweldige vlucht die de mechanisatie in de land bouw heeft genomen. Niet alleen de boeren zelf werken met deze grote moderne machines, ook de arbeider heeft daarin zijn aan deel. Dat dit vroeger heel anders is geweest zal getoond worden door middel van afbeeldingen die betrekking hebben op de graan oogstmethoden uit de jaren om streeks 1930 en 1962. Dat deze verandering in de werkmethode niet alleen betrekking heeft op de akkerbouw, maar zich ook mani festeert in de veehouderij, zal tot uiting komen in de stand die zal worden verzorgd door de Prak tijkschool voor de Landarbeid te Emmeloord. Hier en daar is maar een greep gedaan. Lang niet alle stands zijn genoemd, maar men heeft nu een globale indruk van wat de ten toonstelling zal bieden. De tentoonstelling wordt ge houden in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar op 23, 24 en 25 januari 1963. (Buiten verantwoordelijkheid der redaktie) Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag in „de Duinstreek" van 30 nov. j.l. van de vergadering van de V.V.V. Kennemerland Schoorl, zij het mij vergund enkele kanttekeningen te plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. M.i. zijn enkele belangrijke pun ten op deze vergadering uw aan dacht ontgaan, of niet geheel juist geïnterpreteerd. In haar verslag over het afgelo pen seizoen, oefende de informa- trice o.a. critiek uit op het feit, dat er na 1 sept. nog aanvragen komen, maar er dan weinig of geen plaat singmogelijkheden zijn, omdat de pensionhouders stoppen of met va- cantie gaan. Deze critiek werd bij de rondvraag ondersteund door de heer Butter, die concludeerde, dat, wanneer wij het seizoen langer wil len maken, pensions en winkels niet op 1 sept. moeten sluiten. Zelf merkte ik op, dat een „Ver eniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer" niet kan volstaan met het alleen verstrekken van, en bemiddelen van kamerver- huur. Wanneer er verder weinig of geen inlichtingen of voorlichting over excursiemogelijkheden worden verstrekt, dan degradeert de V.V.V. zich tot een kamerverhuurverblijf. Het lijkt mij niet verantwoord om gemeentegelden te vragen voor deze beperkte doeleinden. Er is voor de V.V.V. een grotere taak weggelegd, vooral op cultureel gebied. Daarom pleitte ik voor een federatie, met aan het hoofd een directeur, die heus geen f 12.000,hoeft te kos ten, zoals de voorzitter suggereerde en ik met een paar voorbeelden staafde. Dat de heer Dekker deze critiek voor het belangrijkste deel kon on derschrijven en het bestuur in over weging gaf een commissie in het leven te roepen, die oyer één en ander rapport zou kunnen uitbren gen, vindt men niet in het verslag. Dat overigens een federatie van V.V.V.-ers Schoorl-Groet-Camper- duin geen luxe zou zijn, mogen blij ken uit de critiek van de heer He- nink, t.a.v. de subsidieaanvrage en de opmerkingen van de heer van de Garde, over de lampionsoptochten op de vergadering van de V.V.V. Groet-Camperduin. Ondergetekende zou voor „hop- saké-avonden" gepleit hebben. Ik laat deze opmerking graag voor diegeen, die ze gebruikt heeft, on dergetekende in ieder geval niet. U dankend voor de verleende plaatsruimte. J. DUIJNEVELD. 6 december 1962 is het 400 jaar geleden dat Jan van Scorel te Utrecht overleed. Ofschoon zijn laatste levensjaren door ernstige ziekte overschaduwd werden en hij dus weinig meer had kunnen verrichten, werd er kort na zijn dood in de kerk van St. Marie een grafmonument voor hem op gericht. Zijn zeer begaafde leer ling Antonie Mor, die als hof schilder de portretten van konin gen en keizers had geschilderd, vervaardigde ook zijn beeltenis. Het werd boven het praalgraf ge plaatst. Deze feiten geven wel te den ken. Dat Jan van Scorel, van een voudige afkomst en uit een arm dorpje geboortig, een grafmonu ment kreeg, betekent zeker dat zijn tijdgenoten meenden, dat hij het verdiende. Een dergelijk eerbetoon heeft maar zelden een schilder verkre gen. Rembrandt werd „van de Armen" begraven op een plaats je in de Westerkerk te Amster dam. Niemand weet precies waar. Frans Hals, die dit jaar ook met een grote tentoonstelling her dacht werd, is weliswaar niet „uit de armenkas" ter aarde besteld, maar liet zijn vrouw wel in uiterst zorgelijke omstandigheden ach ter. Bij Jan van Scorel ging het juist andersom. In zijn tijd, een der zeer weinigen die geeërd werd. En nu? Kennen we hem nog? Herkennen we zijn groot heid? Roem is blijkbaar een erg wisselvallig iets. Soms heeft ze eeuwen nodig om te groeien, soms eeuwen om te verbleken. Nu zou met beelden en citaten gemakkelijk zijn aan te tonen, dat zijn tijdgenoten hoog tegen hem op zagen, en terecht. Dr. G. J. Hoogewerff, onze grote „Jan van Scorel-kenner" zegt (in 1955) „Hij staat voor ons als een kunstenaar die op het terrein der schilderkunst leiding neemt en leiding geeft op een dergelijke wijze als Erasmus dat deed op het gebied van de geest". - „Dit bestaat in het welbewust kiezen van een nieuwe weg en in de toepassing van een geheel nieuw artistiek beginsel". Van Schoorlse dorpsjongen klom hij, door een voorbeeldige ontplooiing van al zijn vele talen ten en gaven, gestuwd door een ongebroken wilskracht, op tot ge leerde en artist, tot vertrouwde van bisschoppen en van de paus, tot raadgever van de hoogsten in den lande, ja, van koningen en van de Keizer. Hij was architect, waterbouw kundige, technicus, uitvinder. Hij was bekend als verteller, zanger, musicus, als schrijver van gele genheidsgedichten en toneelspel letjes. Hij was sportman en rei ziger. In ons land een soort even knie van Leonardo da Vinei. En hier vinden we een van de grondslagen van zijn roem in die dagen: hij gaf hierdoor in zijn persoon gestalte aan een der nieuwe, grote ideeën van zijn tijd: Alle menselijke vermogens en ta lenten tot ontwikkeling brengen. Veelzijdigheid en harmonische ontplooiing van ziel, geest en lichaam. Hij toonde daarin een geniale begaafdheid en tevens een prachtige wilskracht. En te recht roemde men hem daarom. Hij groeide uit tot een man die midden in de woeling van zijn tijd stond. Die zijn tijd mede vorm gaf en stuwde. Een medestander van Erasmus en van de vele an dere grote geesten van die eerste helft der zestiende eeuw. Een vernieuwer, een openbreker van nog ongebaande wegen naar een andere tijd, een „wegbereider" en lantaarndrager", een lichtbrenger. De tijd van Jan van Scorel was een periode van geweldige ver andering en beroering. De ontdekking van Amerika en van de zeeweg naar Indië maak te de wereld oneindig veel groter en rijker, dan men ooit had ge dacht. De overzeese handel kreeg geweldige impulsen. De sterrekunde ontdekte de plaats die onze aarde inneemt in zonnestelsel en heelal. „Gods Schepping" bleek voor de mensen van die tijd onvergetelijk veel grootser dan men zich ooit had voorgesteld. De uitvinding van de boek drukkunst begon zijn invloed meer en meer uit te oefenen in het maatschappelijke en culturele le ven. Dit alles en nog veel meer dan ik hier opnoemen kan had na tuurlijk zijn invloed op het den ken en handelen der mensen. Niet dadelijk en direct op allen maar vanzelfsprekend allereerst op diegenen, die hun tijd bewust probeerden mee te beleven. Toen, evenals nu. En Jan van Scorel leefde zijn eigen tijd zeker bewust mede. Wetenschap, techniek, kunst en leven begonnen zich met ont- stuimige drang te ontworstelen aan een keurslijf van verouderde regels en voorschriften, Vernieu wing en ontplooiing braken door traditie en behoudzucht heen. De moderne tijd was aangebroken. De mens herkende zichzelf als „beelddrager Gods". Als redelijk en zedelijk wezen, als persoonlijk heid, als drager van een eigen ge weten. De strijd voor deze ver antwoordelijkheid, als burger, als bewust de deelhebber aan kerk en staat en maatschappij begon. Een strijd die zou uitlopen in demo cratie en wereldburgerschap. „One world or none". In die prachtige opbloei der menselijke cultuur hebben de Ne derlanders een groot, een groots aandeel gehad. Én Jan van Scorel stond in zijn tijd in de voorste rijen. Ingezonden mededeling Zijn tijd was die van de Renaissance en het Humanisme, van Hervorming en Contra-Re formatie. 't Was een tijd die op alle manieren de mensen de Idee inbrandde: geef u rekenschap van uw mening, van uw overtuiging, van uw geloof. De meningen stre den en botsten, helaas vaak op weinig stichtelijke wijze. De strijd voor en tegen de Hervorming kostte zeer veel slachtoffers. Toen zijn historische lijnen uiteen gebogen, die we in onze tijd weer moeizaam dichterbij elkaar probe ren te brengen: Benelux, Ver enigd Europa, Oecumene, Vati caans Concilie 1962, e.d. Karei V, Heer der Nederlan den, bracht onze provincies voor eerst bijeen (1543). Toen is ons land als natie geboren en na

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2