99 99 Ruwe purol KAMPEREN r~ vakkundige behandeling modern kapwerk Geslaagd Kleuterfeest Domui IJs- en Sint Nicolaasvreugde permainent „American" kleurspoeling „Special" .J maar bespreek tijdig TOCH kapsalon DOBBEfli SiHOüRlSE GEMEENSCHAP VRIJDAGjH DECEMBER 1962 39c JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef ADVENT. A1 is de wereld vol van dreiging Van oorlog en geweld, Toch is aan al dit mensenwerk Een grens door God gesteld. Te midden van dit aards rumoer Steekt Hij het Licht weer aan In Bethlehem's stal, komt, laten wij Deemoedig daarheen gaan. Daar wordt een Kindeke geboren, Wie heel de aard zal toebehoren, Die dragen zal de hoogste Kroon, Die komt tot ons van verre Troon. Zijn Kracht is Liefde, sterker dan De brute macht der aard, In Hem is vrede, zaligheid, Is ieder welbewaard. Laat ons nu stilkens nad'ren, Het Kindje, teêr en klein, Die eens de Redder dezer wereld De vredevorst zal zijn. Advent! vervul onze gedachten Tot stilte en in blij verwachten, Aanschouwt het Licht en hoort Gods stem, Richt onze blik naar Bethlehem. Advent 1962 MAARTJE N. ZWAAN Naar aanleiding van de wens van enige raadsleden om ook in Bergen gelegenheid tot kamperen open te stellen, heeft B. en W. haar mening schriftelijk kenbaar gemaakt en vindt, dat gezien de structuur en de mogelijkheden tot het scheppen van kampeer-gele- genheden in de seizoenplaats Bergen, dit haar ongewenst voor komt, afgezien nog van de plaats (en) in deze gemeenten. De toeristenaccommodatie be staat hier uit een groot aantal hotels, pensions en gemeubileer de ruimten. Daarnevens zijn aan wezig 7 in overleg met de Neder landse kampeerraad erkende bi- vakkeerinrichtingen en 2 kam- peergelegenheden voor groepen padvinders. Voorts verheugt Bergen zich in de aanwezigheid van een groot gebouw (,,Het Zeehuis") van de Stichting NIVON. Wanneer in het seizoen al deze gelegenheden benut zijn, dan kan men zeggen dat Bergen, vermeerderd met het dagbezoek ,,vol" is. De verkeerswegen en de par keer- en stallinggelegenheden zijn dan vaak niet in staat alles naar behoren te verwerken. Op de z.g. topdagen is dit zelfs on mogelijk. Om dan een rustig plek- je aan het strand te kunnen vin den, behoort eveneens tot de on mogelijkheden, tenzij men het kan opbrengen naar enkele kilo meters ten noorden of ten zuiden van Bergen aan Zee te lopen. Wat betreft de eventuele plaats (en) van een of meer kam- peergelegenheden, is al eens ge noemd het provinciaal duinter rein. Van de zijde van de directie van het provinciaal waterlei dingbedrijf vernamen wij tijdens een bespreking, dat het duinge- gebied bij Bergen in het bijzon der in de Verbrande Pan, door de zeldzame flora van zeer veel waarde is voor de wetenschap. Daarbij komt nog, dat het duin gebied bij Bergen zeer kwetsbaar is en slechts ten koste van grote offers in stand kan worden ge houden (men herinnert zich wel licht de grote moeilijkheden bij het herstel van het gebied achter de Franschman). Daar in de onmiddellijke om geving van Bergen reeds zeer veel kampeergelegenheden zijn, n.l. in Schoorl, de Egmonden, Alkmaar en iets verder Heiloo en Castricum, is het voor het duin gebied bij Bergen een vereiste, dat hier zowel in als buiten het seizoen de rust zoveel mogelijk wordt gehandhaafd en dat men niet verder gaat dan het open stellen der paden voor wande laars en wielrijders met toegangs kaarten- Van deze rust en van de zeld zame flora kunnen ook de kam peerders uit de omgeving genie ten. Ook al zou in deze gemeente een kampeergelegenheid van 500 eenheden of groter, of er zouden zelfs meerdere van dergelijke eenheden worden geschapen, dan geeft dat nog geen verlichting. Daarvoor is in het hoogseizoen de drang, vooral ook voor bui tenlanders, naar het kustgebied te groot en de medewerking aan vacantiespreiding te gering. In het recreatiegebied Noord-Ken- nemerland vervult Bergen een eigen functie en wel van de plaats met zo rustig mogelijke recreatie gelegenheid. In de loop der ja ren is hieraan reeds zoveel af breuk gedaan, dat men moeilijk nog kan spreken van „Familie badplaats", zoals voorheen. Derhalve is er alle aanleiding tot waakzaamheid, om te voor komen dat Bergen „overlopen" wordt. Als kunstenaarsdorp zou dit Bergen op den duur onherstel bare schade toebrengen. In het ontwerp-streekplan voor Noord- Kennemerland is voor recreatie (voorlopig) aangegeven een ge bied ten zuiden van het trefpunt Zuidlaan-Schapenlaan. Voor welke recreatie dit ge bied eventueel zal worden be stemd komt later aan de orde, doch ook gezien de functie die Bergen in het kader van het streekplan heeft te vervullen, komt ons handhaving van het al gemeen kampeerverbod gewenst voor. Ook de stedebouwkundige, de heer Zuiderhoek, is het met de zienswijze van B. en W. eens. De vorige week woensdag middag organiseerde het St. Ni- colaas-comité, o.l.v. mej. Korver een feest voor de Bergense kleuters van alle gezindten in de dancing van „De Rustende Ja ger". Talrijke ouders waren geko men met hun kinderen, om hen kennis te laten maken met Sint Nicolaas in eigen persoon, die echter roerloos op zijn indruk wekkende zetel bleef zitten en op de ouders van de kinderen een matte indruk maakte. Hinke Kroon uit Bergen illus treerde dit kleuterfeest met ac- cordeonmuziek. Onvermoeid speelde zij St. Ni- colaasliedjes, die door allen en- thouiast en vrolijk werden mee gezongen. De zes zwarte Pieten vormden een kleurig en levendig gevolg rond deze oude moede fi guur, die waarschijnlijk door zijn vermoeiende tochten over de da ken, teveel van zijn krachten ge vergd had. Ook de kleuters van Bergen a. Zee werden door hem met een bezoek vereerd, n.l. in het gezel lige café-restaurant „Neptunus", bij de eerste strandafgang. Ter wijl zijn zes knechten direct al een jeugdige activiteit ontplooi den, bleef ook hier Sint Nicolaas, eerst een half uurtje verloren zit ten en kon zich maar niet losma ken van de depressie die over zijn hoofd hing. Het is toch wel moe heid geweest, dat hij een half uur lang daar zo peinzend op zijn stoel heeft gezeten, want daarna stond hij op, maakte een praatje met de ouders, gaf de kleuters elk een cadeautje en bracht dus doende een echte intieme sfeer in het interieur van dit in moderne stijl gebouwde restaurant. Hinke Kroon, die ook hier weer haar muzikale medewerking verleende met haar accordeon, gaf aan dit St. Nicolaasbezoek een feeste lijke glans. Tenslotte dankte mej. Korver de goede Sint voor zijn bezoek aan Bergen aan Zee. verzorgd haar KAPSALON URSEM De Sint Nicolaasperiode is weer voorbij, de Bergense Mid denstand heeft zich weer echt be ijverd om het iedereen naar de zin te maken, en we geloven dan ook wel dat ze daarin volkomen is geslaagd. Een drietal St. Nicolaascomi- té's of commissies in ons dorp had waarschijnlijk geen overleg met elkaar gepleegd, want nu is het gebeurd, dat op 1 december j.l. in drie verschillende gebouwen, n.l. in de dancing van „De Rus tende Jager", het St. Jansgebouw en in het Verenigingsgebouw „Tuin en Oostdorp", gelijktijdig Sint Nicolaasfeest gevierd werd. Je zou zo zeggen, dat is in zo n dorp als Bergen wel een beetje teveel van het goede, maar dat is toch niet zo, want als men de te vreden geluiden hoort van de or- ganisatoren der drie commissies, dan lijkt alles toch wel uitstekend geslaagd te zijn geweest. Twee-en-twintig november jl., toen de sneeuw in dikke vlokken neerdwarrelde over Bergen, dachten we bij ons zelf: zouden we nu eindelijk eens de echte romantiek van een St. Nicolaas feest mogen beleven in een be sneeuwde wereld? Het was he laas ijdele hoop, de sneeuw bleef maar kort. Na een vriesperiode van een paar dagen kwam de dooi en verdween ook onze ro mantische 5 december-illusie. Toen het een paar dagen later weer begon te vriezen en de vorst een poosje aanhield, haalden ve len de schaatsen uit het vet, om zodra het ijs stevig genoeg zou blijken, deze onder te binden. Men ging naar de Kerkedijk Kerstdiner I HOTEL f,,HERTENKAMP" om te zien of de baan al onder water stond. Inmiddels bond de jeugd de schaatsen onder en nam bezit van de eendenvijver in het herten kamp, waar ze enige dagen ge noten hebben van de ijspret. Zes december werd het ijsclubterrein aan de Kerkedijk onder water ge dompeld en de volgende dag trad de dooi in, zodat de waterplas nu een dorado is voor de „duiven van de burgemeester van Pet ten", die vrijelijk en krijsend over dit overstroomde gebied scheren, en na hun weergaloze acrobatiek in de lucht, statig fladderend neerdalen op dit water, dat tel ken jare maar weer met „op hoop van zegen", over dit land wordt uitgestort. Als de weervoorspel lingen waarheid worden, dan staat de. ijsbaan niet voor niets onder water, want dan kan vol gens deze weerprofeten, iedereen dit jaar nog genieten van de schaatssport. LEGER DES HEILS KERST FEEST VOOR VOLWAS SENEN. Een terugblik en een oproep. Over enkele dagen is het weer Kerstfeest en enkele tientallen mensen uit Bergen zullen met dankbaarheid en vreugde terug denken aan het Kerstfeest van verleden jaar in „De Oude Prins". Het Leger des Heils in Bergen wil ook dit jaar weer een Kerst feest geven aan ouden van da gen en gebrekkigen. Zij die niet kunnen lopen worden van huis gehaald en teruggehaald. Ieder een die het Kerstfeest mee wil vieren wordt verzocht maandag 17 december naam en adres op te geven aan het adres van het Leger des Heils, p.a. v. d. Hilst, Breelaan 5. Plaats en tijd van het Kerst feest zal nader bekend gemaakt meldingen verwacht, worden. Er worden veel aanmel dingen verwacht. LEGER DES HEILS KERST FEEST VOOR DE JEUGD. Een Instuif. Iedere jongen en meisje, die dit Instuifkerstfeest wil meemaken kan gratis een toegangskaartje komen afhalen bij het Leger des Heils p.a. v. d. Hilst, Breelaan 5. Wij kunnen later bekend maken waar de Instuif zal zijn, als wij weten hoeveel jeugd zich heeft aangemeld. Een paar jaren terug waren het er ruim 200 en ook nu wordt een grote aanmelding ver wacht en liefst zo spoedig moge lijk. lm HUIDen HANDEN I ..„„iiiililllllllllllllll POËZIEPRIJS VOOR LUCEBERT. De Bergense kunstenaar Lu- cebert heeft van de gemeente Amsterdam een poëzieprijs, groot 250.toegekend gekregen voor zijn gedicht „Terreur", gepubli ceerd in 1961 in „Tirade". De jury bestond uit mevrouw Elisabeth Eybers en de heren Mi chel van der Plas en Hans Sleu telaar, Er werden nog drie an dere prijzen toegekend. NIEUWJAARGROETEN Minimumprijs f 2,50 (drie regels) elke regel meer 80 cent vooruit bij de opgave te voldoen. V. POOLSE KUNSTENAAR KOMT IN BERGEN EXPOSEREN. In de serie winter-tentoonstel- lingen, door het KCB in Huize Kranenburgh te Bergen georga niseerd, zal de eerstvolgende ge wijd zijn aan het werk van de Pools-Joodse kunstenaar Ber Warzager uit Keulen. De expo sitie wordt officieel geopend za terdag 15 dezer te 4 uur n.m. in Huize Kranenburgh door Antho ny van Kampen, bestuurslid van het KCB. Ber Warzager werd in 1912 geboren te Tomaszow Mazowie- cki in Polen, alwaar hij ook zijn eerste opleiding als schilder-teke naar genoot. Hij deed 2 jaar dienst in het Poolse leger, waar na hij de Kunstschule te War schau bezocht. Deze opleiding werd in 1939 door de inval der Duitsers in Polen onderbroken. In hetzelfde jaar volgde, op grond van zijn ras en politiek, arresta tie en opsluiting in Buchenwald. Hij verbleef daar in een der meest gevreesde afdelingen. In 1942 werd zijn gehele fami lie uitgemoord. Zelf ontkwam hij door een wonder de dood, hoe wel hij gedurende vijf en half jaar de verschrikkingen van het strafkamp aan den lijve onder vond, In april 1945 werd hij door de geallieerden bevrijd. Zonder middelen, zonder rela ties en zonder familie zette hij di rect zijn onderbroken studies voort. Tot eind 1947 bezocht hij de Kunst Academie te Milaan, om vervolgens naar Palestina te vertrekken, waar hij een werk zaam aandeel had aan de bevrij- dingsstrijd. Na nog enige tijd in de kiboets „Kwuzat Ajanot" ge werkt te hebben, vond in 1952 zijn eerste expositie in de stad Safet plaats, die een groot suc ces werd. Kort daarop volgde zijn aanstelling als assistent in het Museum voor Moderne Kunst te Haifa. Ber Warzager verliet in 1958 Palestina en vestigde zich in Keulen. Hij was daar benoemd tot artistiek adviseur en mede werker bij de opbouw van de grote Keulse synagoge. Hieraan werkte hij enkele jaren. Hij ont wierp onder meer een groot aan tal glas in lood en gebrandschil derde ramen voor de synagoge, evenals de smeedijzeren hekken. Exposities werden van zijn werk gehouden in Polen, Israel, België (Antwerpen, Knocke en Brugge) en Duitsland (Keulen, Essen, Berlijn). Het werk van Warzager is ge deeltelijk abstrakt, gedeeltelijk figuratief, en heeft veelal het lij den der mensheid tot onderwerp. Hij is een schilder van het leed. Zijn werk wordt in Kranen burgh geëxposeerd op 15—16, 22—23, 24-25-26, 29—30—31 december en op 1—5 en 6 januari 1963. Steeds van 25 n.m. ~T TENTOONSTELLING HAAGSE AQUARELLISTEN. Alkmaar. Deze tentoonstel ling, die in het Stedelijk Museum wordt gehouden, geeft een beeld van wat moderne kunstenaars met waterverf willen en kunnen bereiken. Een fraaie expositie in heldere kleuren, die een aan dachtige beschouwing waard is en de belangstelling van het pu bliek verdient, ook al in verband met de voor deze gelegenheid geldende regeling, waarbij het Rijk aan kopers van kunstwer ken toeslagen op de koopsom verstrekt, die 50 percent van het totaal uit kunnen maken. Het Museum is ook geopend op zondagmiddag van 2 5 uur en in verband met het Sinter klaasfeest niet op woensdag maar op vrijdagavond a.s. van 79 uur. In verband met de na tionale rouw zal het Museum ech ter zaterdag a.s. de gehele dag gesloten zijn. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal-abonné's het ver schuldigde bedrag af 1.75, voor het le kwartaal 1963 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriend, lijk dank De Uitgever oonuoaoouanu Qncnnnczanaij Maandag 17 december Kerstavond van de Hervorm ie Vrouwen Groep in de consistorie kamer, n.m. 7.30 uur. Donderdag 20 december Kerstavond met kerstspel en zang, in het Ver. gebouw te Catrijp, 8 uur, uitg. van Kath. Vrouwen Gilde. Kerstmiddag voor de ouderen in onze gemeente, in „De Rus tende Jager", te 14.30 uur, uitg. van de Bond van Plattelands vrouwen. Kerstavond voor de leden in „De Rustende Jager" te 19.45 uur, uitg. van de Bond v. Platte lands Vrouwen. Vrijdag 21 december Grote Kerst-Klaverjasdrive om wild, in „Honky Tonk". Kerst-klaverjasdrive in café Slijkerman te Catrijp te 8 uur, uitg. v.v. „Duinranders". SINTERKLAAS BIJ DE G.V. „BE QUICK". Maandagavond 3 dec, was het feest voor de kinderen tot 8 jaar, in het gymnastieklokaal aan de Beemsterlaan. Na de verwelkoming van Sin terklaas door voorzitter Blokker, werden verschillende kinderen bij de Sint geroepen, hetgeen afge wisseld werd met zang en trac- taties. Tot grote verrassing van de Sint werd voor hem door de kin deren een nummertje gymnastiek gedemonstreerd aan verschillen de toestellen o.l.v. mevr. C. de Moor-Kip. Daarna gingen de Pieten hun kunnen proberen op de even- wichtsbalk, onder luid geschater van de kinderen, want ze ston den er meer naast dan erop. Om 6 uur nam de Sint met z'n gevolg afscheid en gingen de kinderen, blij met hun surprise, huiswaarts. Meektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden3mededeling VOOR EEN VOOR VOOR DE A.S. FEESTDAGEN GOED Dan is uw adres: Op 't Plein - Telefoon 2104 VOOR EEN Wilt U^van een rustig en voortreffelijk y genieten]? Reserveert dan tijdig Uw tafel in ons Restaurant. Telefoon 02208-2482. Bergen Nh. VOOR DE Ingezonden mededeling Het (Nieuwjaarsnummer komt uit op ZATERDAG 29 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers VOOR DE A S. FEESTDAGEN Dorpsstraat 21 - telef. 02203-2266 atiDDDQ aoanaonnoruaanaa

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1