u 99 99 H n m ASPRO GEMEENTERAAD BERGEN X X X X X X X X X X X X X X OUD-NIEUWJAAR X X X X X X KERSTFEEST VRIJDAG 29 DECEMBER 1962 39e JAARGANG No. Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1962—1963 d nearrï voor bejaarden BOORSMA-TEXTIEL Ruinelaan 18, tel. 2532, Bergen KERSTFEEST WeMtaa DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per mm. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1 50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Vaarwel Oudjaar, glijdt rustig maar Weer in der tijden schoot. Gij bracht ons weer van allerlei Aan vreugd, verdriet en nood Wij streden weer de levensstrijd Een elk op zijne wijs. Nu zijt ge door dit alles thans Vermoeid en oud en grijs. Het nieuwe jaar staat al reeds klaar, Zo jong, zo nieuw, zo fris, Alsof het tot ons allen zegt: Laat los wat was, nu is Het nieuwe aangebroken En 't heeft ons bij de laatste klank Der klok reeds aangesproken. Vat moed om in het nieuwe jaar Het beste weer te werken En in de liefde voor elkaar, Elkanders hart te sterken. Het Kerstkind onderwijst de baan Die wij hebben te gaan Wees welkom dan o nieuwe jaar Vind' gij ons allen klaar, Het blanco blad weer volgeschreven Met goed- en Godgevallig leven. MAARTjE N. ZWAAN V M De raad kwam de vorige week vrijdagavond voor het laatst in dit jaar, in vergadering bijeen. Beide wethouderszetels stonden leeg. De heer E. J. Van Rees- Vellinga kon wegens vertraging van het vliegtuig dat uit Ameri ka zou vertrekken niet op tijd ter vergadering komen en wet houder Ellis wa.s wegens ziekte verhinderd. Mr. D. Sluis (Prot.- Chr.), die direct al het woord vroeg en kreeg, vond dat de voortdurende afwezigheid van wethouder van Rees-Vellinga op de vergaderingen reeds acht of negen maal voorgekomen, hier door de gemeentebelangen niet gediend werden. Spr. herinnerde de V.V.D. aan de vraag die hen bij de wethou- dersvérkiezing is gesteld, of men wel regelmatig kon rekenen op zijn aanwezigheid. Hij herinnerde mevr. Broekman er aan. dat zij op die vraag heeft geantwoord, dat indien mocht blijken dat de heer Van Rees-Vellinga niet re gelmatig zijn wethoudersbaantje kan vervullen, hij zou aftreden. Mr. Sluis verwacht in de vol gende vergadering, die op 21 januari gehouden wordt, hier over een verklaring van de V.V.D.-fraktie. Ingezonden mededeling v'.# - -• 'Z Een schrijven van enkele ge meenteraadleden uit Haelen (midden Limburg), inzake het be schikbaar stellen van het pre sentiegeld voor één gemeente raadszitting, ten behoeve van de actie „Open het Dorp", werd voor kennisgeving aangenomen en geheel overgelaten aan de le den zelf, op welke manier ze de actie willen steunen. Een verzoek van de VVV te Bergen aan Zee, om het kam- peerverbod te handhaven, werd aangehouden en zal bij de ge meentebegroting worden behan deld. Tot leden van de advies commissie voor lichamelijke op voeding en sport werden be noemd de heren C. Zee (P.v.d.A.), F. J. A. Schouten (KVP) en als toegevoegd schoolarts dr Charbon. Daarna werd besloten tot een kapitaalverstrekking van 104.000,—, aan het Gemeente lijk Grondbedrijf, voor het bouw rijp maken van de tweede fase partieel uitbreidingsplan Nesdijk- Bergerweg. Voorts kocht de ge meente de boerderij van de heer C. Boon te Amsterdam, gelegen aan de Oosterdijk inclusief de gronden, voor de prijs van 110.000, Mevr. Broekman-Vriesman (V.V.D.) vroeg hoe lang het zal duren, voordat de rioolzuive ringsinstallatie op dat terrein klaar is. Ze vreesde dat bij de oplevering van dit terrein, er direct geen plaatsvervangende boer voor dit bedrijf zal zijn te vinden en meende dat dit een groot renteverlies zou opleveren. Ook de heer C. Steinz (V.V.D.) was met dezelfde gedachte be zield. Nu de zuiveringsinstallatie er nog niet is en de plaatsver vangende boer evenmin, is er een renteverlies van 4.500.' Spr. zou bij de uitgifte van de gronden in het uitbreidingsplan Noord wensen dat dit rentever lies zal worden verdisconteerd. De heer v. d. Ploeg (P.v.d.A.) acht snelle realisering van deze rioolzuiveringsinstallatie wense lijk! Burgemeester de Ruiter is verheugd, dat de raad zijn in stemming hierover betuigt. In het begin 1963 zal aan de uitvoering van deze rioolzuiveringsinstallatie worden begonnen. Het voorstel tot verkoop van de reeds lang be staande magazijnruimte, voorheen gebruikt door het Gemeentelijk Electrisch bedrijf, en de daarbij behorende grond groot 622 vier kante meter, ten behoeve van de PEN, voor de som van 16.950,— kon bij mevrouw Zeiler (Middenblok) geen goed keuring krijgen. Volgens haar is de gemeente bezig zijn grond op te ruimen. Zij vraagt zich af, waarom de gemeente een stuk grond gaat verkopen voor een prijs die veel te goedkoop is. De voorzitter antwoord haar, dat hier van uitverkoop van grond geen sprake is. Op deze plek is reeds een zaak van de PEN ge legen en dat is wel de geschiktste plaats. Het is niet juist dit de PEN te onthouden. Met de aan tekening dat mevr. Zeiler hier tegen gestemd heeft, werd het voorstel aangenomen. Vervolgens werd met algeme ne stemmen besloten tot stichting van een derde kleuterschool. De St-Adelbertusschool krijgt in zes lokalen nieuwe verlichting. TOESTAND GYMNASTIEKLOKAAL. Het aanvullend voorstel, waar mede de voorzitter als laatste punt van bespreking voor den dag kwam, gaf verschillende le den van de raad, reden tot ver bazing. Het ging over de onhoudbare toestand in het gymnastieklokaal aan de Beemsterlaan, waarvan de Burgemeester zei, dat die ver ontrustend was, en dat het niet langer onder deze omstandighe den verantwoord bleek les te ge ven. Het hoofd der school de vakleraar en de consulent van lichamelijke opvoeding, de inspec teur van het l.o., zijn de mening toegedaan, dat verschillende toe stellen, zoals ringen en rekstok levensgevaarlijk zijn. Ze hebben dan ook onmiddellijk deze toe stellen vastgelegd. De onderwijs inspectie, consulent en sportle raar, hebben op korte termijn op herstel aangedrongen. De voorzitter kwam dus als enige vertegenwoordiger van het college met het voorstel, om het belangrijke bedrag, groot 22.491,30 te voteren voor deze herstellingswerkzaamheden. De heer Dinkelberg (Midden- blok) heeft bij dit ontstellend verhaal zitten huiveren. Spr. vraag zich af, hoe het toch mo gelijk is dat deze verklaring zo plotseling en onverwacht komt. De heer Steinz prijst de ge meente gelukkig dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn. De heer Zee is van mening dat de vorige raad zich al veel eer der met dit dreigend gevaar had moeten bezig houden. De voorzitter anwoordde de heer Dinkelberg, dat hierover wel eens in de raad is gesproken. Men heeft deze zaak echter te lang buiten het goede onderhoud gehouden. Hij is het eens met de leden van de raad, dat deze noodtoestand veel eerder de aan dacht had moeten hebben. Pas toen wij hoorden dat de kalk van het plafond viel en er voor de kinderen gevaar dreigde, zijn wij er direct opgesprongen en heb ben wij zo zorgvuldig mogelijk verbeteringen aangebracht. De kosten van deze restauratie ko men toch op de begroting 1963, dus daarover behoeven wij ons niet al te veel zorgen te maken. De heer Steinz waarschuwt nog even het college, als hij een ver gelijking trekt over deze onacht zaamheid met de monnikken op de berg Atos, die hun collega s per touw naar de bewoonde we reld laten zakken en als men hun dan vraagt, wanneer ze bemer ken dat het touw versleten is, ze dan zeggen: dat ze dat vanzelf wel aan de weet komen. De heer Dinkelberg vind het toch maar beter dit gebouw te sluiten en vroeg of B. en W. hier ook zo over denken. Aan het einde van deze verga dering wenste burgemeester de Ruiter alle leden van de Raad een paar prettige Kerstdagen en een goed begin in het nieuwe jaar. Spr. hoopt dat allen met vereende krachten dit belang rijke werk in het jaar 1963, voor de gemeente mogen verrichtten. In het jaar dat achter ons ligt, zijn de resultaten niet onbevre digend geweest. Verleden week donderdagmid dag vierde de bejaardensociteit in het geheel gerestaureerde St- Jansgebouw een sfeervol kerst feest. De heer A. Maas hoopte in zijn openingswoord dat het een prettige middag zou worden. Zijn hoop is in vervulling gegaan, want de keurig verzorgde pro gramma's, ontworpen door mevr. Smit, en uitgevoerd door enkele dames, vermeldden een keur van kerstliederen, gezongen door Bergens Brandweervrouwenkoor o.l.v. mevr. Corry Moréé-Dol, een kerstverhaal en solozang. Van de gezongen liederen, om aan de andere koornummers niets te kort te doen, kregen Ere zij God, en Gloria in Excelsis deo een uitzonderlijke vertolking. Mevr. Hauber-Brugman zong een aria uit de Messias van Han del, en gaf daarvan een prachtige weergave, mevr. R. Mooy- Scheltus zong een fijn fragiel kerstliedje, dat met een achter grond van sluierachtige gedemp te stemmen, tot zuiver harmo nische klankvorming kwam. Het kerstverhaal ,,de Postbode", werd op boeiende wijze verteld door mevr. Hauber. Het is een verhaal van postbode Jens, die een brief naar de alleenwonende Venema moet brengen, een man die ver bitterd is over de handelingen van zijn dochter Josina en een zaam zijn leven slijt. Jens neemt zich voor vrede te sluiten tussen vader en dochter. Hij krijgt daar voor echter geen gelegenheid. Pas als de hond aanslaat en even later met een zwervershondje binnenkomt, raakt Venema ver tederd door dit tafereel en gaat de wens van Jens in vervulling. Aan het einde van deze middag overhandigde de heer Dekker bloemen aan mevr. Hauber en mevr. Moréé-Dol. Het was een uitstekend geslaagd, intiem kerst feest. KERSTFEEST OP „MERELHOF". De vorige week zaterdagmid dag j.l. vierden de bewoners van Merelhof" kerstfeest. Bij het binnenkomen in de kleine keu kenzaal, met zijn feestelijk ver sierde kersttafels en de vredige omgeving van dit hofje, is men al direct ge/neigd in een kerst stemming te komen, door de op vallende stilte en rust die rond dit bejaardentehuis valt en wan neer dan mevrouw Panbakker uit Bergen, na eerst ingeleid te zijn door mevrouw Visser-Ven, onder wiens leiding dit feest werd geregeld, een symbolisch verhaal van de Os en de Ezel vertelt, die in hun taal van ge dachten wisselen over dit gebeu ren in de stal van Bethlehem en men luistert naar de prachtige grootse kerstzang voor koor en orkest-orgel, uitgevoerd in de ka pel van het kasteel Versailles, om dan tenslotte te luisteren naar verschillende kerstliederen, ge zongen door een koortje van de Plattelandsvrouwen, o.l.v. mevr. v. d. Lans, dan kan men dat echt kerstfeest vieren noemen. Op boeiende wijze, fijn vertel lend en knap gereciteerd, liet mevr. Panbakker haar toehoor ders meeleven met dit prachtig dichterlijk geschreven verhaal van Superveille, vertaald door Maurice Roelands. Het was dan ook de heer C. Dijs, congierge van dit hofje, die de beide dames mevr. Visser- Ven, en mevr. Panbakker en het koortje, hartelijk dankte voor deze mooie kerstmiddag. PLATTELANDSVROUWEN VIERDEN KERSTFEEST. De Bond van Plattelandsvrou wen afd. Bergen hield de vorige week woensdagavond een stem mingsvolle kerstbijeenkomst in de sfeervol versierde zaal Nieuwen- dijk. Mevr. Grootes. presidente van de afdeling, las in haar openings woord een brief van een lid voor, die aan dit feest niet deelnam om principiële redenen. Een to neelgroepje, o.l.v. mevr. ten Ber ge, voerde een tafreel op. geti teld „De Kerstkaart". Het ver haal van een eenzame vrouw, die weinig vertrouwen meer heeft in de mensheid en haar ont vangen kerstkaart wegsmijt op een plek, waar even later een vi sioen verschijnt van Jozef en Maria met het kindeke Jezus. Hierdoor verandert zij ten goede, krijgt een mildere kijk op haar medemens. De speelsters hebben dit tafreel ernstig en serieus ver tolkt en wisten daardoor te toe schouwers te boeien. Een zang koor, o.l.v. mevr. v. d. Lans, eveneens gevormd uit leden van de afdeling, zong zuiver en met veel overgave een zestal kerst liederen, die allen met een warm applaus, werden beloond. Mevr. Schilpzand uit Bergen aan Zee las een verhaal ,voor van een Zweeds Kerstfeest, van mevr. Coemans, waarin de wijze van be yaaiu)isseé.in<£ Hartelijk dank aan allen die ons het vertrouwen in het afgelopen jaar hebben geschonken. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar 1963 vergezellen U en de uwen het vieren van het Kerstfeest werd verteld, een feest dat dagen tevoren wordt voorbereid en 13 januari eindigt wanneer zweedse jongeren de bomen uit de huizen halen en verbranden. STEMMINGVOL R.K. VROUWENGILDE. Gisteravond vierde het Vrou wengilde in de feestelijk versier de en geheel bezette dancing van ,,De Rustende Jager" een stem mingsvol kerstfeest. Mevr. Dies- feidt-Pieters, presidente van de afdeling, sprak haar vreugde uit over de grote opkomst en zette de bedoeling en betekenis uiteen over het kerstfeest vieren in deze eeuw. Het r.k. Vrouwenkoor bracht o.l.v. mevr. Corry Moréé-Dol kerstliederen ten gehore. Het blijft altijd een genot, om naar dit voortreffelijke koor, met haar fijn uitgebalanceerd stemmenma- teriaal te luisteren. Mej. Tini Punt en mevr. Tromp-Jansen zongen verschil lende solo's, die een warm applaus uitlokten. Een groepje kinderen o.l.v. zuster de Grauw zorgde voor een alleraardigst kerstspelletje, waarvan de tekst door mej. de Grauw werd ge zegd. Het kerstspel „Maria zou naar Bethlehem gaan", dat daar na door de ouderen werd opge voerd. werd, ondanks de slechte rolkennis bij enkele speelsters, door spel en gebaren veel goed gemaakt. Mej. A. Oldenburg, die de rol van Maria vervulde, er lag een echt kindje in de kribbe, gaf aan deze figuur een verras send goede uitbeelding. ZWEMDIPLOMA BEHAALD. De volgende leerlingen van de „Bosschool" (lagere school der Berger Schoolvereniging) heb ben in het kader van het school zwemmen in de Overdekte te Alkmaar een diploma behaald: Diploma A: Evita de Bood (Alkmaar) Margriet Donia, Re- née Scheltema, Joke Groet (Schoorl, Hanneke Schmidt en Ria Jonkers (Schoorl); Diploma B: Peter Koster. Jan Haverhals, Gerard Smit, Dick Kruisinga (Alkmaar) en Mar- greet Straasheym. Diploma C: Henny Parriger en Wouter Mundy. NIEUWS VAN DE R.K. GYMNASTIEKVERENI GING DIO. Donderdag 20 december j.l. werden in de zaal van de Open bare ulo-school aan de Beemster laan onderlinge wedstrijden ge houden tussen de jongensgroepen van DIO. De indivudiele uitslage 9, 10 en 11 jaar: 1. Pieter Kamp 2. Karei v. d. Pluim 3. Robby Beukers 4. Frank Houtenbos 5. Eddy Grolman 12 en 13 jaar: 1George Leyen 2. Rein Beukers 3. Maarten Min 4. Arie Leeuwrik 5. Peter v. d. Pluim 14, 15 en 16 jaar: 1. Kees Houtenbos 2. Peter Dekker 3. Wim v. d. Bosch 4. Jaap Houtenbos 5. Gerrit Stroomer n waren 48.6 pt. 46,9 pt. 46,2 pt. 46,2 pt. 44,5 pt. 49,95 pt. 48,80 pt. 47,95 pt. 45,60 pt. 44.85 pt. 50.30 pt. 48.15 pt. 47.25 pt. 46 80 pt. 45.30 pt. Er werd gewerkt aan zes on derdelen, t.w. brug, paardvoltige, rek, ringen, lange mat en kast. Kees Houtenbos kwam voor een jaar in het bezit van een fraaie wisselbeker, die door de vereni ging voor de jonaensgroep 14. 15 en 16 jaar, voor de eerste maal beschikbaar werd gesteld. Alle deelnemers met een gemid delde van 7, zullen een diploma ontvangen. De wedstrijd stond onder bekwame leiding van de heer A. Hakkeling uit Alkmaar. DAMCLUB „BERGEN". De uitslagen van de laatste wedstrijd in de Onderlinge wed strijd in de Onderlinge competi tie luiden: Groep-A: H. Kruizin- gaJ. de Rover 02, W. van HattumE. Stam 2-0, C. Tromp D. Buisman 11, J. Stam P. Mienes 02, P. BeukersJ. Bliekendaal 20, Groep B: P. BootsK. Span 20, K. van HattumC. Dekker 11; F. v. d. Heide-N. Veld L1; J. Stam Jr.H. van Wonderen 20; H. LichtleitnerG. Erkamp 20; G. RooslootR. Adelbij 20; P. FransenJ. de Moor 02. De eerstvolgende clubavonden zijn op donderdagavond 27 dec- cember 1962 en donderdagavond 3 januari 1963. ZIEKEN ONTVINGEN KERSTGESCHENK. Het Roode Kruis, afdeling Bergen, waar önder resorteren Warmenhuizen Schoorl, Schoorldam en Koedijk heeft de zieken uit deze plaatsen in het ziekenhuis of thuis, een bijzonder prettige kerstverrassing gebracht. In deze actie, door het Roode Kruis opgezet en bijgestaan door helpsters van het corps hebben zij voor 121 zieken een bloemen- vaasje gevuld met levende bloe men en een kerstkaars klaar ge maakt. De zieken in de beide ziekenhuizen kregen bovendien elk een schaaltje fruit. De zieken thuis, naast de bloe men een kerstkrans en een zak je met versnaperingen. Burge meester L. J. de Ruiter sprak zijn diepe bewondering uit aan de helpsters voor hun belangloos werk, maar in het bijzonder voor de zorgvuldige opmaak. „MEVO NIEUWS". Op zaterdag 15 december gaf deze club weer een Klaverjas Drive voor koppels, welke heel goed bezet was. Het zijn steeds weer de echte liefhebbers, die aan deze avon den deelnemen, wat gezien de steeds te winnen mooie prijzen wel te begrijpen is. De winnaars op deze avond waren: le B. NieuwendijkC. Pijper 4865 pt. 2e Dhr. Kossen Mijl hof 4732 pt. 3e Mevr. Koorn— D. Koorn Jr. 4666 pt. 4e Dhr. Clement—P. Schaaper Jr. 4584 pt. 5e Mevr. MinDhr. Akse 4315 pt. 6e Dhr. SpanDhr. Schaaper Sr. 4251 pt. 7e Mej. Gré BriefjesDhr. P. Briefjes 4198 pt. 8e Dhr. Koorn Sr. C. Min 4153 pt. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 30 december Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 NIEUWJAARSDAG Dr. LUGTEN. Tel. 2700. SCHOORL 30 december Dr. R1SSELADA. Tel. 02209-360 NIEUWJAARSDAG Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1