ff ff iimis- BOORSMA-TEXTIEL Bergen VERKWIK- KïS-Dampo WINTER 1962 '63 Huid-handen-lippen Wethouder C. W. tLUS herdacht vele koopjes uitsluitend eigen artikelen bekende kwaliteiten VRIJDAG 11 JANUARI 1963 39e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Aanvang verkoop dinsdag 15 jan. v.m. 9 uur. VOOR BETERE TEXTIEL: Met veel moeite heb ik de och tend van de laatste dag van het jaar 1962, mij een weg moeten banen door een zestig centimeter dikke sneeuwlaag, die als een grimmig koud stukje Noordpool de toegang van mijn woning had geblokkeerd. Ik geloof niet, dat we in deze eeuw zo'n karakteris tiek vroeg wintertje meegemaakt hebben. Mocht ik evenwel abuis zijn, dan moet de lezer mij ver ontschuldigen. Twee dagen achtereen, de eer ste Kerstdag en de dag daarna, had de winter met zijn sneeuw en vorst, de wereld omgetoverd in een smetteloos sneeuwparadijs. Een paradijs van fragiele schoon heid. Wie toen de moed heeft kunnen opbrengen een wandeling door die sprookjeswereld te ma ken, zal terugdenkend aan die wandeling, nog genieten van wat aan zijn ogen voorbijging. Elk takje of twijgje was in sneeuw verpakt, en de stammen der bomen tekenden scherp af tegen de witte vacht, die de bo dem verwarmde. Geen zuchtje wind kriezelde door dit droom verloren woud. Plechtig als in een vreemde wereld stonden de bomen roerloos. Dit bos was één grote machtige indrukwekkende tempel vol schoonheid en schit tering, dat in die fascinerende stilte de mens er toe dwong, dit boeiende tafreel in zich op te ne men, om nimmer te vergeten, op dat er respect en bewondering zou blijven voor de Schepper van dit ongeevenaarde brillante na tuurlijke decor. In de nacht stak de storm op en blies en schudde binnen enkele Tijdens een bijzondere raads- vergadering, die de vorige week maandag in het raadhuis werd gehouden, is het verscheiden van wethouder C. W. Ellis herdacht in tegenwoordigheid van de bur gemeester van Alkmaar H. J. Wytema, de oud-wethouder dr J. Hemelrijk en G. Borst, de heer C. J. Verduin commandant der R.P. te Bergen, raadsleden en oud-raadsleden. Burgemeester de Ruiter her dacht de overledene als volgt: Klein was het dorp waar hij werd geboren en opgroeide. Een paar duizend inwoners, wat hui zen rondom de Ruïnekerk, hier en daar een pluk bebouwing in de polders en honderd boerderij en aan slecht begaanbare zand wegen. Aan het einde van een wegje door de duinen zou een 'badplaats worden gesticht. 1905. In de 50 jaar van zijn bewuste leven zag hij het dorp groeien tot een belangrijk vacantie- en re creatieoord, tot een dorp met kunstenaars, tot een dorp, waar in een kloostergemeenschap zich steeds meer zou uitbreiden. In de tuinen van het Retraite huis vond hij zijn levenstaak. Toen hij op de helft van de hem toegemeten jaren was, groei de het dorp onder zijn handen. Hij werd lid van de Raad. Aar zelend en moeilijk was het begin en als hij moest spreken bleven de zinnen hem in de keel steken. De arbeidersjongen met zijn ge ringe schoolopleiding had wel ge dachten over het goed besturen van de gemeente, maar met de formulering lag hij overhoop. Ja ren bleef hij de jongste tussen oudere en geleerder en deftiger mannen. Door de combinatie van een gave en een overheersende ka raktereigenschap kwam hij bo ven zichzelf uit en werd gelijk aan de anderen: een helder ver stand en een groot doorzettings vermogen. Het jonge raadslid wordt een ervaren raadslid, het wethouderschap is geen kroon op zijn werk, maar het gevolg van een logische ontwikkeling. Hij werd geen wethouder omdat hij 20 jaar in de Raad had geze- uren de Ijnberijpte versiering van de boren, die een paar da gen lang tëenriek verlicht wa ren geweet door de straatlan taarns van het dorp en als fraaie witkrijttekaiingen, met een don kere avonchemel als achtergrond hun ragfijie schoonheid expo seerden. Ook d< sparren, dennen en hulst, die als een zuivere copie van de Ierst- en Nieuwjaars kaarten iaar stonden, verloren hun wintekleed door de sneeuw storm dieover het land jakkerde, monsterahtige barricaden op wierp, drpen isoleerde, sneeuw ploegen insneeuwde, trein- en busverker verlamde, auto's langs de weg vastlegde, verkeersroutes verandede, bijeenkomsten en vergadeingen uitstelde en zo- doendeie mens met al zijn tech niek er kunnen door één forse kille zwepslag te vermanen dat er tocl nog altijd een Hogere Macht s, die zelf haar zaken re- gelt. Het gemopper over kwakkel- winter is nu wel verstomd. De hunkejars naar een .echte ouderetse winter" kunnen nu tevredn zijn. Ooi de jongeren kunnen nu hierotr meepraten. Waneer dan vele jaren later deze migeren, als rustig wonen de bjaarden hun kinderen en kleininderen ontvangen, zullen zij, eenals hun voorouders dat dede, oude herinneringen opha len vn vroeger en vertellen over die trre, barre winter van 1962- 1963 Jan Timmer. ten.maar omdat hij in de loop vandie 20 jaar had getoond, dat hij oor dit ambt geschikt was. Ger de resultaten van zijn wei was hij nooit helemaal te- vreen. Soms dacht hij, dat het aar zijn onvoldoende opleiding lag Ten onrechte. Van het te- geileel hebben zijn collega wet- hoder en ik hem trachten te ovituigen en de laatste jaren be- vride hij zich van deze onvol- koenheid in z'n denken. Rustig, zekerzekerd trad hij op. Hij had de hoofdlijn gevonden, waar lap zijn beleid moest verlopen. Vor de buitenstaander leek dat ee strakke lijn, maar binnenska- ms was hij steeds bereid cor- reies aan te brengen. Enige da ge voor Kerstmis spraken we nc over het huisvestingsbeleid ver het komende jaar; de toe- vtging van enkele elementen hl zijn volledige instemming. E wist, dat in iedere zaak, die h behandelde tenminste één in- g;etene teleurgesteld móést wrden. Been voorrangsbehandeling. dij aanvaardde dat. Moeilijk ki hij het soms vileine gepraat e gekuip rondom bepaalde ge- vllen verwerken, waarvan hij vst, dat hij naar recht en billijk- hid iad gehandeld. Steeds weer kndtn wij hem verzekeren, dat h eerlijk en zonder aanzien des prsams zijn bestuurstaak ver- vide Het deel onzer bevolking, cjt Em vele malen tot raadslid k>os,genoot gedurende zijn wet- budrschap, geen enkele voor- nngoehandeling. Hij verrichtte ijn loeilijk werk met de enige coed intentie, die een wethouder ïan iezielen: voor de gehele ge- necrschap. Tldeze zorgen zijn nu van hem genmen en zijn lichaam rust in dalkleinste huis, dat allen zal onuiiten, waar de nood ons brtgt en waar hij wordt opgehe- ve: in grote, onverwachte zorg is ekomen in de woning aan Bgerweg. Meer dan ergens an- de wordt daar het gemis ge- vod van een man en een vader, di< alles wilde zijn voor zijn vrouw en kinderen. Ons medele ven gaat naar hen uit en alleen door woorden en een enkel ge baar kunnen we daar blijk van geven. De waarachtige troost zullen ze elders zoeken. Wij kunnen ons nog niet in denken, hoe het zal zijn zonder hem in deze Raad en in ons Col lege van B W. De voortgang van het maatschappelijk bestel zal het ons leren. Wij zullen hem missen onze medebestuurder en vriend, dat is zeker. Wie door grondt de weg, die het leven met ons gaat? Met het lied over het nieuw geboren leven nog op de lippen maakt de dood alweer wo ning onder ons. Het is de tegen spraak, die ons menselijk bestaan verwart, ja vescheurt; het is de breuk, die de vergankelijkheid mankeert, het is de deling, die steeds weer op ons wordt ge maakt. Maar: De breuken geven ook meteen het grondgetal om te behoren. Want God is groot genoeg om geen grenzen te hebben waar gij buiten zoudt vallen en een plaats bereiken. die Hij niet zou kunnen bestrijken. Gij moet met stukken in Hem sluiten. Maar Hij deelt u voor goed door 1. Dit onverwachte heengaan van Comelis Willem Ellis, wethou der, treft ons diep. Wij kunnen zijn persoon en zijn werk niet be ter eren dan door onvervaard en eendrachtig de arbeid voor het dorp, dat hem zo lief was voort te zetten. Namens de raadsleden sprak mr S. D. Sluis, die opmerkte dat de heer Ellis een invloedrijk raadslid was, die zijn gaven ten nutte van het bestuurlijk en maat schappelijk leven had aange wend. Nimmer was hij een scherpslij per, en ondanks zijn eenvoudige opleiding een scherpzinnig en deskundig man, die velen heeft geholpen. Zijn plaats en zijn werk, dat hij met zoveel kennis van zaken deed, zal moeilijk zijn te vervullen. De plaats in zijn ge zin zal altijd leeg bijven. Mogen de nabestaanden ervan overtuigd zijn, dat God een rechter is voor de weduwe en een vader voor de wezen. Tenslotte sprak de gemeente secretaris, de heer W. de Vries, namens het ambtenarencorps. Ook bij ons, aldus spr. laat hij een ledige plaats achter. Er heer ste altijd een prettige sfeer tussen de heer Ellis en de ambtenaren. Hij gaf zich niet gauw gewonnen bij eventuele besprekingen. Zijn advies was altijd degelijk en vol komen verantwoord. Wij moeten ons in het onver mijdelijke schikken, al valt het afscheid zwaar. Na een plechtige uitvaartmis in de parochiekerk werd het stoffelijk overschot on der grote belangstelling graf waarts gedragen. de natuurzuivere KERSTFEEST LEGER DES HEILS AFD. BERGEN. Verleden week donderdag avond organiseerde het Leger des Heils afd. Bergen, onder leiding van de Jeugdsergeant-majoor van het Leger, de heer A. G. v. d. Hilst, een ,,instuifavondin de sfeervolle in kerststemming ge brachte voorzaal van ,,Het Dorpshuis". Er was hiervoor grote belangstelling. Vrijdagmiddag 28 december bereidde de afdeling voor ruim veertig bejaarden een onvergete lijke kerstmiddag, met maaltijd in de voorzaal van café-restaurant ,,de oude Prins". Dat dit kerst feest voor alle gezindten voor treffelijk is geslaagd en menig be jaarde nog lang aan deze middag zal terug denken, is grotendeels te danken aan het niet te stuiten overtuigende en liefdevolle werk dat deze Jeugdsergeant-majoor van het Leger als zijn roeping be schouwt. Het kerstverhaal ,,De kerst klok van Hebron" werd door hem op fijngevoelige wijze ver teld en aanschouwelijk voorge steld. De kerstfilm ,,En het ge schiedde in de dagen" werd door de bejaarden met grote aandacht gevolgd. Bij het heengaan naar huis werden aan vijf-en-dertig gezinnen levensmiddelen-pak ketten uitgereikt en kregen de zieken een fruitschaal. Een kerst feest dat volkomen aan het eigen lijke doel beantwoordde. HET NEDERLANDS STUDENTEN ORKEST WEER IN BERGEN. De vorige week vrijdag arri veerde het Nederlands Studenten Orkest, dat onder leiding staat van dirigent Jan Brussen, in Ber gen, waar de honderd-zes-en tachtig musici, waaronder vier-en dertig vrouwelijke orkestleden, evenals de vorige jaren in het Oranje-hotel" hun intrek na men. Nadat dit gezelschap zijn ba gage had afgeleverd, toog men in optocht naar het gemeentehuis. Bij de start werd dirigent Brus sen, die plaats nam op een slee, voortgetrokken door enige stu denten, terwijl in de stoet ver keersborden werd meegedragen, speciaal bedoeld voor enkele Bergenaren, opdat ze tijdens het verblijf van het NSO in Bergen zich behoorlijk zullen gedragen, omdat, zoals de voorzitter van het NSO, de heer D. Boon in zijn toespraak tot burgemeester de Ruiter zei, het verleden jaar nog al eens voorgekomen is, dat de repetities door bepaalde lieden werden gestoord, daarom deze borden. Spreker verzocht dan ook het gemeentebestuur, dat door de burgemeester, wethouder van Rees-Vellinga en de gemeen- tesecreraris, de heer de Vries, werd vertegenwoordigd, deze borden iri de omgeving van de Ruïne te plaatsen, om het onbe leefde verstoren te vermijden. Burgemeester L. J. de Ruiter gaf de verzekering dat de borden geplaatst zullen worden. Hij prees de orkestleden, die steeds maar weer op gepaste wijze van de Ruïnekerk gebruik maken. Het bord „Tien jaar Jan Brussen" zal een ereplaats krijgen. Daarna be gaf men zich naar de binnenruim te van de kerk, waar de voorzit ter van het NSO onder het reci teren van de regel: ,,Nu neemt de stilte bezit van de stad Ber gen", de burgemeester gelegen heid gaf de onthulling van het jaarlijkse geschenk van de stu denten te verrichten. Er kwam een luidklok tevoor schijn, die aan de muur van de Ruïne was bevestigd, Vervolgens werd door de burgemeester de periode ingeluid. Door de NSO klok, kreeg het Plein weer de naam NSO Plein en werd er een begin gemaakt met de repetitie voor het eerste concert, dat op 17 januari a.s. gegeven zal wor den. CULTURELE AVONDEN BERGEN. Het programma voor het twee de gedeelte van het seizoen is nu vastgesteld. Op zaterdag 19 ja nuari wordt een filmavond met toelichting gehouden over vissen, varen, vangen; op 16 februari vertoont Mr. A. L. Hustinx zijn prachtige kleurenfilms over Pa kistan, een land, dat tegenwoor dig in het middelpunt van de be langstelling staat; op 16 maart vertelt Dr. J. C. van der Steen aan de hand van bijzondere fraaie kleurendia's over Frankrijk, Pa rijs, De Provence en omgeving. Op donderdag 12 april komt Bert Brugman met zijn nieuwste pro gramma, ..PORGY and BESS De eerste lezing op 19 januari a.s. is buitengewoon goed. We zien vier kleurenfilms met toelich ting, waaronder een exclusieve over het hospitaalkerkschip De Hoop en als laatste de schitteren de film van Bert Haanstra, „En de zee was niet meer." De plaatsbespreking voor deze lezing is als volgt: maandag 14 januari van 912 voor S-kaarten (tel. van 11J/2 12) maandag 14 januari van 24 voor A-kaarten (tel. van 3J/j>4) dinsdag 15 januari van 912 voor B-kaarten (tel. van W/2— 12) dinsdag 15 januari van 24 voor C-kaarten (tel. 3J^4) Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij boekhandel W. de Haan te Bergen. Deze hebben dan nog recht op 8 reductiekaar- ten in dit seizoen. De besturen van K.J.V.O. en A.N.D.O. In verband met de vele vragen om het nummer van 5 januari, delen wij mede, dat die week geen „Duinstreek" is verschenen in verband met de zondagen en de daardoor zeer korte werkweken. De Uitgever. □□□□aaanaaaoaaaDoaaaaaDn SCH00RLSE GEMEENSCHAP donderdag 17 januari Jaarvergadering in het Vereen, gebouw te Catrijp te 20.00 u. van het Kath. Vrouwen Gilde. vrijdag 18 januari Klaverjasdrive in zaal Slijkerman te Catrijp te 20,00 uur, uitg. v.v.v. Duinranders. Voordracht met kleurendia's over de Surinaamse bevolking in „De Rode Leeuw" te 20.00 uur, uitg. Algemeen Welzijn. □□aDaaaDDDDoanoDocaaDaaD ruw of schraal PU ROL NUTSSPAARBANK BERGEN. Overzicht 4e kwartaal 1962. In de loop van de maanden ok- tober-november-december werd op de spaarbankboekjes ingelegd 763.692,15 (v.j. 552.158,67) en terugbetaald 633.611,13 (v.j. 568.931,16) alzo meer ingelegd dan terugbetaald 130.081,02 (v.j. meer uitbetaald dan inge legd 16.772,49. Voorts werd aan rente over 1962 op de spaarrekeningen bij geschreven 90.997,75 (v.j. 72.620,78). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bij het begin van het jaar 2.796.717,84 bedraagt thans met inbegrip van de bijge schreven rente 3.514.309,39. Het aantal in de loop van het 4e kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 141 (v.j, 99). Ingetrokken werden 23 boekjes (v.j. 32). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 2702 bedraagt thans 3135. Het aantal uitgegeven spaar- busjes bedraagt thans 875. KLACHTEN OVER BEJAARDENVERZORGING. Naar aanleiding van ter ken nis gebrachte klachten over on voldoende verzorging van bejaar den in particuliere verzorgings tehuizen, heeft het bestuur van „Het Witte Kruis" zich tot bur gemeester en wethouders gewend met verzoek op een strenge nale ving te willen toezien van de on langs door de gemeenteraad vast gestelde verordening. De speciale aandacht is daarbij gevestigd op z.g. „pensions" die hulpbehoevende bejaarden opne men, zonder dat voldoende of zelfs maar enige verpleeghulp aanwezig is. G.V. „BE QUICK". In verband met werkzaamhe den in het Gymnastieklokaal aan de Beemsterlaan zal er tot nader aankondiging geen les zijn. Het Bestuur. ZONDAGSDIENST ARTSEN Bijzondere vergadering van de Gemeenteraad WedMod DE DUINSTREEK mmmu 1903 RUINELAAN 18 - TELEFOON 2532 Verkoop a contant. Opruimingsgoederen worden niet geruild* Ingezonden mededeling a II v x' Ingezonden mededeling Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling BERGEN 13 januari Dr. J. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 13 januari Dr. BRUST. Telefoon 02209-288

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1