kfeeküad ft 99 ASPRO' 4 1 7 NIEUWJAARSREDE WEET U, KELTUM PLEET PUROL in huis! Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl' K* M* Gerritsen „Salon JACOBS SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda ww IflfWVV^fr VRIJDAG 25 JANUARI 1963 39e JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef uitgesproken door Burgemeester L. J. DE RUYTER op de 1.1. Raadsvergadering van 21 januari. WEGEN EN WIKKEN Zoals geen enkel jaar dat zal doen heeft ook 1962 niet aan onze verwachtingen beantwoord. Onze verwachtingen zijn altijd te hoog gespannen, wanneer we met de verwezenlijking bezig zijn kunnen we er dikwijls zelf niet meer bij. Daarenboven worden ze steeds weer overspeeld en doorbroken door de werkelijk heid, die niet van ons persoonlijk en niet van onze gezamenlijke krachtsinspanning afhangt. Het is niet erg zinvol en ook niet wel mogelijk om de vervulde en de onvervulde verwachtingen tegen elkaar af te wegen. Wij willen ons bij de nuchtere cijfers en feiten houden. Wij zijn, naar het uiterlijk al thans, het welvarende dorp ge bleven, dat we reeds jaren wa ren. We hebben de schijn mee. Enerzijds is de toename van het aantal inwoners met 116 in over eenstemming met de gemitigeer de groei, die we voorstaan, maar bij de ontleding van de cijfers be hoeven we er niet verheugd over te zijn. De toename wordt geheel beheerst door het geboorteover schot, het vestigingsoverschot bedraagt slechts 7. Dit laatste nu houdt verband met het geringe aantal woningen, dat kon wor den gebouwd. Slechts 20 wo ningwetwoningen kwamen klaar, terwijl er 33 woningen in de vrije sector werden gebouwd. Wanneer wij in 1963 niet in staat zullen zijn een behoorlijk aantal --van het eerstgenoemde soort wo ningen te realiseren en een langdurige opstopping werkt ac cumulerend ziet het er voor de werkelijke groeikracht der ge meente niet florissant uit. Wij willen niet snel groeien, maar stilstand is achteruitgang en het is absoluut noodzakelijk steeds te onderzoeken waar de groei zit. Reeds in vorige jaren heb ik het voorzichtig aangeduid en het lijkt me goed het nu eens duidelijk te zeggen: We mogen terwille van de leefbaarheid van onze gemeente onze groei niet bepaald zien door het aantal be ter gesitueerde gepensioneerden en renteniers, die hier hun oude dag rustig willen doorbrengen. Uiteraard zijn ze van harte wel kom, maar een goed gemeen schapsleven wordt mede bepaald door een harmonische opbouw der bevolking. Het aantal jonge J: «k'v-v A - "v. W-<- Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: mensen, hier geboren en werkend op pendelafstanden dat zich ook hier kan vestigen is ontstellend klein. In het komende jaar zal er door de woningbouw- en uitgiftepoli- tiek meer op de bloei dan op de groei moeten worden gelet. He laas hangt dat slechts voor een gering deel van onze eigen maat regelen af en zijn we aan twee handen en een voet gebonden aan het rijks- en provinciaal goedkeuringsbeleid. Op de ene overblijvende voet kunnen we een poosje staan, maar niet te lang. De in aanbouw zijnde wonin gen in het Nesdijkplan geven ons wat moed. Het is een droeve zaak voor ons allen geweest te moeten ervaren, dat wethouder Ellis de uitbouw van dit plan niet heeft mogen meemaken. Bij de eerste steenlegging, die over enige maanden zal plaatsvinden zullen we aan zijn initiatief een blijven de herinnering plaatsen. De dood van de heer Ellis maakt het noodzakelijk, dat sinds september '62 wederom een der de van het College wordt ver nieuwd. Ook Uw Raad heeft in grijpende veranderingen onder gaan. Eenmaal per vier jaar is een verandering, indien het niet een totale omkering betekent, in een gemeente van onze grootte en beweeglijkheid zeer gewenst. Vertrek, ziekte en dood verrich ten daarnaast hun onherroepe lijke ingrepen. Het goed bestu ren ener gemeente vraagt een zekere mate van continuïteit in de personen van de bestuurders. Het is alleszins begrijpelijk, dat waar de vaste elementen in het bestuur, de burgemeester en de secretaris, vele jaren nodig heb ben om alle onderdelen van dat bestuur in de vingers te krijgen en eigenlijk, door de steeds ver anderende structuur van een le vende gemeente nimmer uitge studeerd raken, raadsleden in een viertal jaren de gehele stof nog niet beheersen. Daar komt nog bij, dat een raadslid politieke er varing moet opdoen en het dik wijls subtiele spel der politiek moet leren spelen. Het is voor de besturen der politieke groeperingen misschien wel goed deze zaken te overwe gen. Wanneer men eenmaal raadslid is zit men primair voor de belangen van de gehele ge meenschap. En de wetgever heeft dat nog eens willen bena drukken toen hij vaststelde, dat men zonder last of ruggespraak zou stemmen. Een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van onze gemeente werd in 1962 geleverd bij de tot standkoming van het uitbrei dingsplan Bergen-Noord. Hier was van een krachttoer sprake, die dank zij de bekwaamheid van onze planoloog en de arbeidszin van het personeel van de Dienst Gemeentewerken tot een goed einde werd gebracht. In 1963 hopen we enige belangrijke stappen tot verwezenlijking van deze plannen te kunnen doen; nog deze maand verwachten wij van het Departement van Eco nomische Zaken en de Euratom- commissie te Brussel nadere be richten. Dat departementale molens tergend langzaam kunnen wer ken wordt bewezen aan het niet afkomen van de toegezegde ver gunning voor de bouw van een gymnastieklokaal achter de Van Brederodeschool. Wij hopen, dat de Minister be grip zal hebben voor onze ver ontwaardiging. Zoals wij ook begrip hebben voor de moeilijke situatie, waarin het ministeriële bouwprogramma telkens weer verkeert. Maar wij kunnen niet begrijpen, waarom de Minister taal noch teken geeft. Aan de vernieuwing van het materiaal van de vrijwillige brandweer hebben we terecht een klein feest verbonden. De aktiviteit, het plichtsbesef en de goede geest van ons korps stel ik op hoge prijs. Het nieuwe theorie- tevens clublokaal, dat voor een groot deel door de brandweerlieden zelf werd ge bouwd, zal ik een dezer dagen met vreugde openen. Ook de rijkspolitie heeft onder de voortreffelijke leiding van de adjudant Verduijn in 1962 zijn plicht gedaan. Zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, n.l. topverkeersdrukte in de vakan tiemaanden, onderbezetting van de groep en gebrek aan goed ma teriaal, is alles voortreffelijk ver- Voor rentebijschrijving en controle DONDERDAG 31 januari 1963 voor naamletters A t/m G VRIJDAG 1 februari 1963 voor naamletters H t/m O ZATERDAG 2 februari 1963 voor naamletters P t/m Z Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1,administratiekosten in rekening gebracht lopen. Ook hier laat het Rijk na, jaar in jaar uit, voorzieningen te treffen. De kleinste middenstan der heeft heden ten dage een be hoorlijk gemotoriseerd vervoer middel, maar in het drukste van het seizoen, wanneer meer dan dertigduizend mensen onze ge meente bevolken, wordt ons de hulp van een motorrijder van de verkeersgroep toegewezen. Wij streven niet naar perfectionisme, maar t.a.v. deze zaken zou de voorziening bij een korps ge- meente-politie aanmerkelijk be ter zijn. Ten aanzien van een bijzonde re prestatie bij de overgang van 1962 naar 1963 wil ik nog mel ding maken. Wij hebben veel waardering, maar ook veel kritiek ondervon den over de wijze van de sneeuw en ijsbestrijding in deze gemeen te. Nu we er nog midden in zit ten wil ik U enige cijfers noemen over het tijdvak van 30 december tot en met 5 januari, dus precies een week. In onze gemeente ligt 100 km weg. 25 man van het gemeente- personeel hebben 400 overuren gemaakt. 6 aannemers en hun personeelsleden werden daarbij ingeschakeld: totaal 24 personen. Aan materiaal werden ingezet: 3 landbouwtrekkers, 2 draglines, 2 bulldozers, 1 bulldozerblad, 2 sneeuwschuivers en 2 zand- strooiers. Verwerkt werden 24 ton wegenzout en 260 ton scherp en duinzand. Het bedrag, dat op de begroting werd uitgetrokken DURFINE EDELSTAAL zal niet toereikend zijn. Hulde aan de mannen, die dag en nacht er voor zorgen, dat de verbin ding tussen Bergen en de omlig gende gemeenten niet wordt ver broken, een tastbaar bewijs van onze waardering mag hun zeker niet ontgaan. Ik zou U nog een groot aantal cijfers en feiten kunnen noemen, b.v. ten aanzien van het Gemeen telijk Bureau voor Sociale Zaken, dat onder leiding van zijn zeer gewaardeerde Directeur na de totstandkoming van de Alge mene Bijstandswet een geheel nieuwe tijd tegemoet gaat. Ik laat dit na, want wijzer lijkt het mij U allen een exemplaar van alle jaarstukken te doen toe komen, die dan door U rustig kunnen worden bestudeerd en waarvan ge b.v. bij de begro tingsbehandeling, die zeer tot on ze spijt te laat plaats vindt, ge bruik kunt maken. Deze late behandeling van de begroting komt mede door een onderbezetting van de secreta rie, die op haar beurt weer o.a. wordt veroorzaakt door langdu rige ziekte van ambtenaren. Wij hebben juist besloten om over te gaan tot de aanstelling van een ambtenaar op de afdeling finan ciën en verder tot reorganisatie van de indeling der secretarie. Zeer binnenkort zal aan U een krediet worden gevraagd voor interne verbouwingen. Wanneer alles mee zou lopen kan de bouw van een nieuw Raadhuis over 5 a 7 jaar worden gerealiseerd. Het is niet verantwoord om geduren de die tijd onder deze omstandig heden de administratie te laten werken. Wij spraken U over de behan deling van de begroting, het zijn de voorlopige uitkomsten van die begroting, die ons enige zorgen baart. Een gemeente kan en mag niet worden vergeleken met b.v, het particuliere bedrijf, want in die zin zijn we nooit in het pro ductieproces opgenomen. Wij zijn besturend en dienstverle nend en dit laatste steeds tegen een zeer matige vergoeding. Maar onder de huidige fin. ver houding, waarvan ik me afvraag hoe lang die op deze basis kan werken, moet ons streven er op gericht zijn, dat de begroting sluitend is. Wij gaan, financieel gesproken, de laatste jaren te veel over het scherp van de snede. Het is zaak in een minder ge vaarlijke financiële positie te gaan verkeren. Wij zullen U bin nenkort voorstellen om dit nader te onderzoeken en te doen on derzoeken. Met onze nabuurgemeenten le ven we in een goede verstand houding. En al hebben we niet die bewondering voor het streek plan, die we er graag voor had den opgebracht, dat neemt toch niet weg, dat we bestuurlijke geschillen nimmer in een per soonlijk vlak zouden trekken. Een Alkmaars Statenlid meende bij de behandeling van genoemd plan het gemeentebestuur van Bergen weigerachtigheid tot on derling overleg inzake gemeen schappelijke belangen in de schoenen te moeten schuiven, althans indien het verslag in het Vrije Volk juist is en ik heb dit dagblad altijd voor geloofwaar dig versleten. Het geduld van Alkmaars bur gemeester werd geroemd en spreker kan het weten want hij is jaren wethouder geweest. Maar ook de collega's van Alkmaars burgemeester weten dat en vin den het een voortreffelijke eigen schap. De bestuurders van Noordkennemerland's centrum stad moeten van ons geloven, dat ook wij heel wat geduld op moe ten brengen om de zich periodiek wijzigende inzichten aangaande de toekomst en de uitbreiding van die stad ons eigen te maken. Blijkens de Nieuwjaarsredevoe ring van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Alkmaar en omstreken ligt het knelpunt voor Alkmaar in het gebrek aan gronden voor indus trievestiging. Nu hebben we bij vorige gelegenheden aangedron gen om tot zulke vestigingen te komen, dat is een belang van de eerste orde voor de hele streek en voor onze woongemeente niet in de laatste plaats. Maar ik maak hierbij drie kanttekeningen: Ten eerste kan men ons een in zicht geven in het aantal en de dat koude, of slecht begaanbare wegen geen enkel bezwaar behoeven te vormen een bezoek aan uw kapper te brengen? Even een telefoontje en wij halen u en brengen u thuis BELT U EVEN grootte van de industrieën, die zich te Alkmaar wilden, maar niet konden vestigen? In de tweede plaats is de westzijde van g.e- noemde stad krachtens het streekplan niet voor industrie vestiging bestemd. In de derde plaats ben ik de overtuiging toe gedaan, dat op een redelijke ge- spreksbasis de noordelijk en oos telijk van Alkmaar gelegen ge meenten wel bereid zijn om aan de industrialisatie van de ge meente Alkmaar, d.i. van Noord- Kennemerland mede te werken. Ook de gemeente Bergen is dan, als woonoord bereid om een evenredig deel van de lasten op zich te nemen. Een voorbeeld tot deze bereid heid hebben we reeds getoond bij het ruimte maken voor de Euro pese School en de vestiging van een deel van het Euratomperso- neel, daar trokken we de kring nog wijder dan 't strikte Noord- kennemerland. Ik ben persoonlijk een voor stander van een nieuwe bestuurs vorm en van oordeel, dat we in dit opzicht in Nederland achter aan komen sukkelen, maar zolang we genoodzaakt zijn binnen de bestaande bestuursvormen met elkander te leven, zuden we re gels daarvoor gesteld, ook nauw lettend in acht hebben te nemen. Een vriendschappelijke verhou ding en een geregeld contact tus sen de colleges van de betrokken gemeenten zal tot een goede en snelle oplossing van gemeen schappelijke problemen veel kun nen bijdragen. Het zal mede afhangen van de besluitvaardigheid van Uw Raad of ook onze gemeente positieve bijdragen tot de streekontwikke- ling kan verlenen. Wij moeten er zorg voor dragen, dat we onze tijd niet verbeuzelen met het uit spinnen van kleine onderlinge verschillen. Wanneer de burge meester van Alkmaar een storm achtige ontwikkeling in dit deel van het gewest Noordholland verwacht, dan komt mij dit als juist voor en kunnen we verschil len over de phaenomenologische interpretatie. Het is mede daar om, dat ik een beroep op U allen doe om in eendrachtige samen werking de belangen van onze gemeente te behartigen en te ver dedigen. Minister Cals merkte een dezer dagen in een interview op. dat de praktische hoofdstukken van de programma's der politieke partijen in Nederland niet zo heel ver uiteen lopen. Wanneer dat waar is, en ik heb persoonijk niet veel argu menten om dit standpunt te be strijden, dan kan juist in de ge meentelijke sfeer, waar de prin cipiële politieke inzichten in min dere mate dan in de landspolitiek aan de orde komen, een goedge zinde samenwerking tussen men sen van uiteenlopende godsdien stige overtuiging en politieke stiuctuur opbloeien. Wanneer men principieel van mening met elkander verschilt,-, dan is een duidelijke omschrijving van het principe geboden en hulle men zich niet in vaagheden en onbe nulligheden. In de Raad, die aan de Uwe vooraf ging bestond de ze gezindheid, ik ben er van over tuigd de nieuwe leden nu ook enigszins kennende dat ook gij deze weg wilt bewandelen. Ik bid U daarbij Gods steun en leiding toe. VAN DE REDACTIE. Tot onze spijt moeten wij de heer P. B. berichten, dat wij zijn artikel, in verband met het zeer persoonlijke element, niet kunnen plaatsen. □□noaDaDDDnoaDaDDDzaaaoo Vrijdag 1 februari, Grote Klaverjasdrive, 8 uur, „Honky Tonk", Schoorl. □□□□□□aaDuaDDDoaDDaaDaoD Bejaardenzorg De Centrale Commissie Bejaar denzorg te Bergen deelt mede, dat bejaarden, die wegens de strenge kou en de sneeuwval bij stand zouden wensen, b.v. voor het doen van boodschappen enz zich om hulp kunnen wenden tot de U.V.V., afd. Bejaardenhulp, p/a Mevr. A. R. Verkerk-Wis- sema, Margrietlaan 9 te Bergen. SCHOOLWEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. Onder ideale weersomstandig heden organiseerde de Openbare school voor ULO te Bergen schaatswedstrijden voor de leer lingen. De uitslagen waren: Kortebaan jongens 15 jaar en ouder: 1. Frits Kruizinga; 2. Ru- die Hartman Kok; 3. Max Straasheijm. Kortebaan jongens tot en met 14 jaar: 1. Koos de Witte, 2. Sietze Louwrink, 3. Bouke de Boer. Meisjes Schoonrijden: 1. Mar- greet de Boer; 2. Hetty Veer. Kortebaan meisjes 15 jaar en ouder: 1. Siepie Schippers, 2. Hannie de Bruin. Kortebaan meisjes tot en met 14 jaar: 1. Liesbeth Barsinger- horn; 2. Ineke de Reus. Afvalwedstrijd le groep: over 5 ronden: 1. Koos Witte. Afvalwedstrijd 2de groep over 5 ronden: 1Bouke de Boer. Afvalwedstrijd 3de groep: 1. Piet de Ruyter. Afvalwedstrijd 4de groep over 7 ronden: 1Harry Peters. Afvalwedstrijd 4de groep over 10 ronden: 1. Frits Kruizinga, 2. Piet Bos Eyssen; 3. Kees Ingwer- sen. Prikslee jongens tot en met 14 jaar: 1. Henk Musch; 2. Piet van Til. Idem jongens 15 jaar en ouder: 1. Onno Jansen; 2. Hans van Merwijk. Idem meisjes alle leeftijden: 1 Francis Hendrikse; 2. Renée Hendrikse. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling :',i> "'Wc-' v'v „V. f!2*' wordt zitting gehouden in het Bankgebouw te Schoorl opt van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Gewone bankzaken worden op genoemde dagen niet behandeld. Het Bestuur tt Ingezonden mededeling Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. BERGEN 27 januari Dr. LUGTEN. Tel. 2700. SCHOORL 27 januari Dr R1SSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1