II 99 (PIJN M L&J 4 1 7 HALVE prijzen slag 0(tmimikQ$-tesUutUtt GEMEENTERAAD BERGEN r WEET U, KELTUM PLEET Wmm „Salon JACOBS SCH00RLSE GEMEENSCHAP A$mda VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 39c JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De heer H. N. ZON JEE, van pas benoemd raadslid, gekozen tot wethouder van Volks huisvesting, Woningbouw en Personeel. De benoeming van een wet houder, in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer W. C. Ellis, bracht de vorige week in de gemeenteraadsverga dering de gemoederen van ver schillende fractieleiders danig in beroering. Men kon moeilijk spreken van een „joyeuse entree" van de nieuwgekozen wethou der, de heer H. N. Zonjee, die het uitstekende werk zal moeten voortzetten van zijn sympathieke partijgenoot en overleden voor ganger, die in deze materie wel bijzonder goed op de hoogte was. De fractieleiders gingen dan ook van de gedachte uit, of het wel juist was iemand pas van zijn beëdiging als raadslid bekomen en slechts een paar jaar in Ber gen woonachtig, direct maar tot Wethouder van Volkshuisvesting te benoemen. Een meerderheid van stemmen besliste in dit geval. De heer Zonjee kreeg tien van de veertien geldige stemmen en kwam, niettegenstaande de vele bezwaren, op de wethoudersze tel. Toen burgemeester De Rui ter de heer Zonjee verzocht ach ter de college-tafel plaats te ne men en de pasbenoemde wethou der vroeg: Hoe kan ik er komen?, grimlachte de tjokvolle tribune en zocht de heer Zonjee, waar schijnlijk even beduusd door zijn snelle carrière, zijn weg naar de ze verantwoordelijke plaats, ach ter de brede rij van de KVP- ruggen. In verband met zijn voortdu rende afwezigheid op verschil lende vergaderingen, wenste Wethouder E. J. van Rees Vel- linga allereerst een verklaring af te leggen, vanwege de kritiek die in de vorige vergadering op hem is uitgeoefend. Spr. verklaarde, voordat hij aan zijn laatste reis begon, deze reis wel eens langer kon duren, dan hij denken zou. Hij heeft hiervan de burgemeester en wet houder Ellis in kennis gesteld, die beiden bereid waren, zijn werk zolang voor hem waar te nemen. Bij zijn terugkomst had hij ge constateerd. dat zijn zaken zon der stoornis waren verlopen. De door hem voorgestelde overkomst (28 November 1962) was door de burgemeester niet noodzakelijk geacht. De heer Vellinga gaf de verzekering, niet, dan bij hoge uitzondering de ver gaderingen te verzuimen. Mocht de raad toch van oordeel zijn, dat een ander tot wethou der moet worden gekozen, dan zal hij in dit geval Mevrouw mr E. Broekman-Vriesman als zijn plaatsvervangster willen zien. alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 2 '^SPSIO'5 ^7 ctfeek fctf Schromelijke nalatigheid. De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie, de heer N. F. A. de Graan, nam met deze verklaring geen genoegen. Wij hebben wel begrip voor de argumenten van de heer Van Rees Vellinga zei hij, maar dan alleen voor zijn privé-zaken. De heer Van Rees Vellinga wist welke consequen ties aan het wethouderschap ver bonden waren. Het niet nakomen daarvan, is een schromelijke na latigheid. Spr. vraagt zich in ge- moede af, wat de meerderheid van de raad bezielde, de heer Van Rees Vellinga tot wethou der te benoemen. Wij hebben vooruit al geweten wat de resul taten zouden zijn. Alleen in de notulen van de raadsvergaderin gen kan men lezen, dat de wet houder, toen al vele malen als raadslid de vergaderingen niet bijwoonde. Wij hebben dan ook op die bewuste 4 september geen verantwoording voor die benoe ming willen nemen en doen dit thans ook niet. Het is blijkbaar de bedoeling geweest onze fractie er uit te wippen. Ook mr S. D. Sluis (Prot.- Christ.) vond in deze verklaring geen excuus. Krachtens de gemeentewet kan een wethouder zijn functie ver vallen verklaard zien, wanneer hij zes achtereenvolgende malen de vergaderingen van B. en W. niet bijwoont. De heer Van Rees Vellinga heeft reeds acht maal verzuimd, zodat op hem dit arti kel toegepast kan worden. Dat hij de burgemeester van zijn verzuim heeft verwittigd, was een onjuiste manoeuvre. Men kan niet zo maar de burge meester het wethoudersbaantje laten opknappen. De fractie voorzitters hadden met deze moeilijkheden op de hoogte moe ten gebracht worden. Spr. meent dat de heer Van Rees Vellinga zijn taak had moeten neerleggen. Collegiale sportiviteit. Namens de K.V.P.-fractie werd het woord gevoerd door de heer Woudstra. Spr. constateerde, dat het feit van de afwezigheid gedurende langere tijd van Wethouder Van Rees Vellinga, in de fractie van de K.V.P. grote teleurstelling heeft gewekt, te meer omdat zijn fractie in een grote eensgezind heid de intentie heeft om met een maximum aan inspanning, de goede gang van zaken ten dien ste van het algemeen belang in onze gemeente te helpen bevor deren. Deze afwezigheid heeft in de fractie van de K.V.P. een uitge breid gesprek gaande gemaakt, waarbij de vraag is opgeworpen of deze kwestie aanleiding zou kunnen geven, ten aanzien van wethouder Van Rees Vellinga bepaalde stappen te ondernemen. De bespreking van deze kwestie is wel uitgesteld totdat dit zou kunnen gebeuren in aanwezigheid van de heer Van Rees Vellinga zelf. Zijn verklaring, met alle re denen en feiten hebben ons doen constateren, dat een situatie van overmacht alleszins aanwezig was en dat in deze situatie door hem in ieder geval diverse maat regelen ter regeling zijn voorge steld. Wij willen ook niet nalaten te zeggen, dat wij van mening zijn dat het College B. en W. met dezelfde gedachte de afwezigheid van de heer Van Rees Vellinga met een collegiale sportiviteit heeft willen beoordelen. Onze fractie is dus uiteindelijk van oordeel, dat de argumenten door de heer Van Rees Vellinga naar voren gebracht, voldoende acceptabel zijn. Wij verwachten dan ook dat hij nu zijn taak zal vervullen met al zijn kracht en naar zijn beste vermogen. Tenslotte willen wij nog con stateren dat aan onze zorg voor het algemeen belang van onze ge meente, in voldoende mate wordt voldaan door de uitdrukkelijke garanties van wethouder Van Rees Vellinga, dat door een, ove rigens onverhoopte langdurige afwezigheid, in de toekomst, dit algemeen belang op geen enkele wijze meer in gevaar zal komen. Alhoewel voorts de candidaat- stelling voor het wethouderschap dat koude, of slecht begaanbare wegen geen enkel bezwaar behoeven te vormen een bezoek aan uw kapper te brengen? Even een telefoontje en wij halen u en brengen u thuis BELT U EVEN in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Ellis, in onze fractie nog een probleem heeft gevormd, stelt de fractie van de K.V.P. nu bewust in deze vacature als candidaat de heer Zonjee. Kan de gemeente wel goed bestuurd worden? Ook de heer J. J. Wittebrood (K.V.P.) voelde zich genood zaakt i.v.m. de wethoudersver kiezing een verklaring af te leg gen. Zoals U allen weet, ben ik met 750 voorkeurstemmen in de ge meenteraad gekozen. Deze stem men zijn practisch allen afkom stig van de gewone, man. Deze mensen hebben mij het vertrou wen gegeven, opdat hun belan gen zo goed mogelijk door mij behartigd zouden worden. Na de verkiezingen kon ik mij met de samenstelling van het College verenigen, daar de verkiezing van wethouder Ellis, wiens heen gaan voor ons een zwaar verlies betekent, voldoende waarborgen inhield, dat de belangen van de K* M* Gerritsen DURFINE EDELSTAAL gewone man, volledig in goede handen was. Nu de heer Zonjee voor deze functie wordt voorgedragen, kan ik mij thans moeilijk met de sa menstelling van het College ver enigen, temeer omdat de taak van wethouder van Volkshuisvesting, een zeer belangrijke taak is. Thans wordt er een man voorge dragen die nog geen ervaring in dit moeilijke ambt heeft. Ik ben ervan overtuigd dat hij met de beste bedoelingen beginnen zal, doch de gemeente Bergen heeft een zeer gevarieerde bevolking en die bevolking moet men zeer goed kennen, wil men al hun moeilijk heden weten op te vangen. Wethouder Ellis was zo n fi guur, die Bergen en de Bergena- ren door en door kende en ieder recht deed wedervaren. De heer Zonjee is nog maar enkele jaren in Bergen woonachtig en boven dien buiten onze gemeente werk zaam. Het is bekend dat onze tweede wethouder, de heer Van Rees Vellinga veel buiten het dorp en ook vaak buitenslands vertoeft en menigmaal niet de Raads- en B. en W^.-vergaderingen kan bijwo nen. Het lijkt mij zo toe, dat de heer Zonjee, vanwege zijn be roep, ook niet zoveel tijd vrij zal kunnen maken voor huisvestings zaken, zaken die enorm veel tijd vergen. De vraag komt bij mij nu naar voren, of onze gemeente bij deze gang van zaken nog wel goed bestuurd kan worden, voor al wanneer de ene en dan de an dere wethouder, of misschien wel beiden afwezig zullen zijn. Deze bezwaren heb ik in onze fractie naar voren gebracht, doch de meerderheid heeft gemeend, de heer Zonjee toch candidaat te moeten stellen. Om de eenheid in de partij te bewaren zal ik mij dan ook bij de meerderheid neer leggen. Spr. hoopte met deze uit eenzetting, zijn mening voldoen de te hebben weergegeven. Derde wethouder. De heer J. Dinkelberg (Mid- denblok) ging tenslotte op de verkiezing in. De herhaalde afwezigheid van de heer Van Rees Vellinga, al dus de heer Dinkelberg, en ook de vrees dat de heer Zonjee wel eens afwezig kon zijn, deed bij hem de vraag rijzen, of er geen derde wethouder benoemd kon worden, temeer als men denkt aan het enorme plan van de Nes- dijk, aan Plan-Noord, de zuive ringsinstallatie en nog veel meer grote werken. De daaraan ver bonden werkzaamheden zijn wel zo groot en veelomvattend, dat hier beslist mensen aan het roer moeten staan, die handelend kun nen optreden. De heer De Graan vroeg of binnen het raam der gemeente wet, het mogelijk is tot verkiezing van een derde wethouder over te gaan. Mr Sluis betreurt het dat de K.V.P. geen andere candidaat kan leveren. Als de heer Zonjee het wethou derschap aanvaart, zal hij met de daaraan verbonden werkzaam heden degelijk rekening moeten houden. Wij eisen en verwach ten, dat de wethouders op hun post zijn. Burgemeester de Ruiter merkte op, dat er eerst een tweede wet houder benoemd moet worden, alvorens men over een derde kan spreken. Dit zou in een afzonder lijk punt aan de orde moeten wor den gesteld. Commissies. De aftredende (herkiesbare) leden van de gemeentelijke instel ling van sociale belangen, de he ren P. Houter en J. B. Verink, werden herkozen. In de vacature welke in het bestuur dezer instel ling was ontstaan door het over lijden van wethouder Ellis, werd benoemd de heer J. Wittebrood. De uitslag van de stemming over het kiezen van een wethou der luidde: 10 stemmen voor de heer Zonjee, 2 voor de heer Zee (P.v.d.A.), 1 voor mr Sluis, 1 blanco, en 1 voor de heer Witte brood. Burgemeester De Ruiter her opende het geheel hernieuwde confectie-bedrijf „EDIFRA". worden verkocht a.s. ZATERDAG 2 februari, aanvang 9 uur voormiddags. eeeltaapv zUang. de vwccaad stcelct. Ook voor OPRUIMINGSTEXTIEL BERGEN - Ruïnelaan 18 - Tel. 2532 vrouw de Ruiter, de gemeente secretaris, de heer W. de Vries en echtgenote, adjudant Verduin, 't bestuur van T. en O. en vele ge meenteambtenaren. In zijn openingswoord merkte de burgemeester op, dat er ge meenten zijn in ons land, die het met openen van industriële be drijven wel drukker hebben, hoe wel Bergen in het algemeen niet zo gesteld is op vestiging van in dustrie, omdat wij zuinig moeten zijn op ons recreatieoord. Het is het kostbaarste bezit dat wij heb ben. U was er nu eenmaal, aldus de burgemeester tot de heer Arp en wij hebben met het grootste genoegen gezien, hoe dit confec- tie-atelier tot stand kwam en dit stemde ons tot grote vreugde. Bergen is behalve recreatie-oord ook nog een kunstenaarscentrum en uw bedrijf kan ook onder de kunst gerangschikt worden. Bo vendien hebt U uw kunstenaars- naam mee. Ik hoop, dat uw mede werkers zich prettig in uw be drijf mogen voelen, dat zal hun tot blijdschap en tevredenheid stemmen en dat uw bedrijf nog jaren zal blijven groeien. Daarna drukte burgemeester de Ruiter op een electrische schel en verrichtte de officiële opening. Directeur Louis Arp dankte de burgemeester voor de medewer king en de adviserende hulp, die hij en zijn vrouw tijdens de ver nieuwing van het bedrijf hadden ondervonden. Speciaal bracht de heer Arp dank aan aannemer J. Sietsma te Bergen, die evenals de uitvoerder, de heer G. Buizerd, dit werk op voortreffelijke wijze hebben uitgevoerd. Jammer vond spr. dat de heer Kuitwaard, die het metselwerk heeft verricht, de opening helaas niet heeft kunnen bijwonen. Voor De vorige week vrijdagmiddag werd Louis Arp's Confectie N.V. „Edifra", aan de Achterweg te Bergen, dat door verbouwing een grondige uitbreiding onderging, officieel geopend door burge meester L. J. de Ruiter. Dit ge schiedde in het vestzaktheater van dit bedrijf, dat voor deze ge legenheid geheel bezet was met genodigden en zakenrelaties. Hieronder bevonden zich me de heer Korn (uit Schoorl) was hij vol lof over diens stucadoors- werk. Zijn werk was als een les voorbeeld. Soms voel ik mij als iemand die clandestien in een zo merhuisje woont, omdat ik in Bergen industrie heb gevestigd. Ten slotte dankte hij allen, die aan de totstandkoming van het bedrijf hebben meegewerkt. „Edifra" werd 10 november 1950 zeer bescheiden opgericht in aaaaaaaaDoaDaDaaaaaaanaa Maandag 4 februari Bijeenkomst in de consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk te Schoorl om 2.30 uur, uitg. Ned. Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 8 februari Klaverjasdrive in café Slijker- man te 8 uur, uitgaande van v.v. „Duinranders". Zaterdag 9 en 10 zondag febr. „Meeuwen boven Sorrento", toneelspel door de toneelver. St. Genesius, in het Ver. ge bouw te Catrijp. 8 uur. Bal na. Des vrijdags uitlening der boeken in het Oude Raadhuis van 15.30 uur tot 16.30 uur, uitgaande van „Algemeen Welzijn". QaaaDaQoaDaoaapDQnaaoDDo een perceel in de Jan Vermeer straat. vervolgens verhuisden ze naar de Stationsstraat en daarna naar de Augustijnsteeg te Alk maar. In 1957 verplaatste dit ate lier zich naar Bergen, waar in de voormalige wasserij ,,De Lelie", aan de Achterweg, het bedrijf werd voortgezet, na eerst ten be hoeve van de nieuwe doelstelling grondig gerestaureerd te zijn. In 1960 werd er een directiewoning bijgebouwd, waardoor er meer bedrijfsruimte vrijgemaakt werd. Nu begin 1963 is dit bedrijf onder knappe leiding van de di rectie uitgegroeid tot een bijzon der fraai textielbedrijf, waar ver schillende afdelingen, zoals een toonkamer die tijdens eventueel te geven voorstellingen voor het personeel. direct omgetoverd kan worden in een toneelruimte, directiekamer, archief, plisseer- inrichting. naaizaal, magazijn, ontwerpkamer. snijafdeling, ex peditieruimte, kantoor, hall, toi letten, vestiaire, een goed ver zorgde en smaakvolle indruk ge ven. Alle vloeren zijn belegd met li noleum, de technische installatie heeft een doeltreffend controle systeem. Een bijzondere geluids installatie zorgt voor oproep, tijdsein en muziek. De zaalver- lichting is voorzien van een ver duisteringsweerstand, terwijl het toneel door vele sterke schijn- (vervolg op 2e pagina) ZONDAGSDIENST ARTSEN WeMtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling tt BOORSIKIA-TEHTIEL -v - BERGEN 3 februari Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 3 februari Dr. BRUST. Telefoon 02209-288

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1