WeMkd 99 ft Verkoudheid ASPRO kou gevat? KELTUH PLEET Jaarverslag Museumcommissie K. M* Gerritsen Suksessen van de Sportfokkers URSEM VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 39e JAARGANG No. 5 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Het jaarverslag van de Mu seumcommissie over het afgelo pen jaar, uitgebracht aan de Raad der Gemeente, door de secretaris de heer Rein Valkhoff, wordt ge kenmerkt door twee veranderin gen. De eerste was, dat mevrouw J. M. Kop-Schuurman om ge zondheidsredenen moest bedanken voor haar taak als concierge-ge- leidster, waarvoor als plaatsver vangster werd benoemd mevr. J. Wielinga-Roos, een taak die zij sinds einde April van het vorige jaar waarneemt. De tweede ver andering die het museum zal moe ten ondergaan is, dat er een ge heel nieuwe centrale verwarming zal moeten komen, omdat de oude verwarming niet meer is te her stellen. Ook de houtworm heeft domicilie gekozen in het museum. De commissie is daarom in con tact getreden met B. en W. en de Gemeentearchitect. Het gemeen tebestuur heeft alle medewerking toegezegd, zodat de commissie vertrouwt op een gunstige oplos sing van deze zaak en hoopt dat deze verandering nog voor de maand mei klaar mag komen. Het Museum was in 1962 in juli en augustus ook weer op maandag-, woensdag- en vrijdag avond geopend, op zondag ge sloten. Het aantal museumbezoekers is in vergelijking met het vorige jaar teruggelopen. In 1961 waren er 3347 betalende bezoekers (1960: 2603) en in 1962: 3224. Deze te ruggang wordt beïnvloed doordat in 1962 het museum zondags was gesloten. In 1961 waren er 2610 volwassen bezoekers, in 1962 2615. Zeshonderd en negen kin deren bezochten het afgelopen jaar het museum, 128 kinderen minder dan 1961. De steeds grotere belangstel ling voor het museum uit zich vooral in de toename van het aantal schenkingen door particu lieren en instellingen, die blijk ge ven dat men hoe langer hoe meer het nut inziet van het zorgvuldig bewaard blijven van voorwer pen, speciaal uit Oud-Bergen. Wij ontvingen van de Gemeente in bruikleen 13 potloodtekenin gen van verdwenen en bestaande oude huisjes in Bergen, van de hand van de heer C. Boenderma ker, 3 antieke kinderboekjes van mej. P. J. de Ruiter, prentbrief kaarten van Oud-Bergen. Twee oude sleeën van de heer K. Loots, een wafelijzer van de heer Haak, fraaie kleren, servies, bikkels en oude prentbriefkaarten van mevr. M. Blaauboer te Wieringerwaard, kantwerk, kinderspellen, kaarten en foto's van mevr. Elders-Ol- denburg, een gehaakt geldbuidel- tje van mevr, Brugman-Scholten, van D. Bruin een oude katrol, een hulleplooimachine van mevr. Tr. Houtenbos-Kuiper, v. Zr. Stroot- man te Amsterdam stop- en merk lappen, patroontjes en kant, een kaastobbe (mevr. Glas), een paar oude schaatsen van J. Henneman, van een zomergast te Harderwijk een antiek Bruyloftsliedboeksken, een z.g. Mopsje, van Zr Reidanus plus doopjurk en ondermouwtjes, van de fam. Kee een fraai tinnen kinderservies je, zwarte omslag doek, tabakspot met pijpenroder en kapdoos met spiegel, van mevr. Spruit een brief uit het jaar 1834 van Pieter Otto een zelf gemaakte tekening van een oud Bergerhuisje van mevr. C. Meijer-Vader, van mej. Tr. Meijer een doos griffels, van de heer I. ten Brink te Heiloo 2 prentbriefkaarten van het ,,In- ternierungslager Bergen (1914), een oud portret van de heer W. Snip te Groet, 6 nachtkapjes met gekleurde kralen van mevr. M. v. Lienen-Besse te Alkmaar, plus een houten tabaksdoos van 1890 en een beddekwast, zeven alma nakjes uit het einde vorige en be gin van deze eeuw van de heer D. Zwakman en van de P.E.N. te Bloemendaal de reproductie van een kaart van Hollands Noor derkwartier in het jaar 1288. De Museumcommissie deed zelf ook enige schenkingen aan het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen (dubbele exemplaren) en een reeds half vergane Duitse hoed, een verkoopacte van gronden in de Egmonden aan het Museum van de Regale Abdij van St. Adelbert. Voorts meldt dit boekje een financieel overzicht over 1962 van de penningmeesteresse mevr. M. Th. Brugman-Scholten, dat sluit met een bedrag van 2402,91. VERVANGING BURGE MEESTER EN TAAKVER DELING B. EN W. Bij vervanging van de burge meester bij ongesteldheid, afwe zigheid of ontstentenis treden op: 1. wethouder E. J. van Rees- Vellinga; 2. wethouder H. N. Zonjee. De taakverdeling tussen burge meester en wethouders is als volgt geregeld. 1. de burgemeester neemt kennis van de zaken be treffende gemeentewerken, grondbedrijf, plaatselijke- en strafverordeningen, kunst, sociale kunstop drachten, voorbereiding gemeentebegroting, indus triecommissie, verkeer en toerisme. 2. Wethouder Van Rees-Vel- linga neemt kennis van on derwijs, soc. zaken (voor zitter bestuur instelling so ciale belangen), commissie financiën. 3. Wethouder Zonjee neemt kennis van volkshuisves ting, woningbedrijf, perso neel. ARTHUR VAN SCHAIK WINT 25-DAAGSE REIS NAAR AMERIKA. Eén van de drie hoofdprijzen, vijfentwintig dagen naar de Ver enigde Staten, werd de vorige week gewonnen door Arthur van Schaik, leerling aan de Rijks kweekschool te Alkmaar en wo nende aan de Meerweg 7 te Ber gen. Een opstelwedstrijd over doel en opzet van de actie ,,Open het dorp waaraan hij clandestien deelnam, zonder dat zijn ouders daarvan ook maar iets afwisten en die was uitgeschreven door het Amerikaanse Weekblad ,,The Knickerbockerbezorgde hem een hoofdprijs met zijn opstel „Eén uit de duizend Het was dan ook voor de jury, bestaande uit de dames Mies Bouwman en Miep Diekman en de heren drs B. Wildeboer en H. Broekhuizen, na lezing van het in onberispelijk Engels geschreven opstel, direct al reden deze penne- vrucht bij de prijswinnaars te rangschikken. Een prachtige prestatie, waarmee hij dan ook echt zijn Amerikaanse reis heeft verdiend. VOORDRACHTAVOND De vorige week dinsdagavond droeg de voordrachtskunstenares Aafje Top, voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Bergen, in zaal Nieuwen- dijk, het ietwat onwaarschijnlijke verhaal voor van „Bloemen voor Ada Harris'' door Paul Gallico. Dit verhaal over de Londense werkster Ada Harris, die in een kast van een van haar werkgeef sters een droom van een japon ontdekt en opeens de vurige be geerte in haar voelt opkomen, zo iets te bezitten. Deze wens wordt een obsessie. Ze reist na drie ja ren van sparen en zelfopoffering naar Dior te Parijs, waar zij in de salon belandt tussen markiezin nen, gravinnen en filmsterren. Door haar ongekunstelde een voud en eerlijkheid beginnen vele Franse harten warm voor haar te kloppen, zodat het kopen van de Dior-japon „De Verleiding", fei telijk een ommekeer brengt in het leven van deze mensen. Wan neer dan later de japon verbrandt en ze nauwelijks van de ramp is bekomen, vindt zij haar geluk te rug in de grote bloemenhulde, die zij ontvangt van haar Franse vrienden. Aafje Top wist door haar voor treffelijke voordracht, aan de in dit verhaal voorkomende personen de juiste gestalte te geven. Zij had dan ook een groot aandachtig ge hoor, dat de hele avond geboeid luisterde naar dit dwaze, vaak kostelijke verhaal van Gallico. DURFINE EDELSTAAL BRANDWEERKORPS kreeg nieuw theorie-lokaal. De leden van Bergens Vrijwil lig Brandweercorps hebben nu een eigen lokaliteit, waar men na de theoretische lessen nog een ogenblik verpozing kan zoeken. Dit clublokaal, dat door de le den zelf is gebouwd, kenmerkt de goede geest en de saamhorigheid die onder dit corps heerst. Dit waren ook de woorden van bur gemeester De Ruiter, die de vori ge week officieel het clubgebouw overdroeg aan Bergens Brand weer. Hij merkte op dat het corps recht heeft op waardering van gemeentebestuur en burgerij, vooral wanneer men in aanmer king neemt dat deze arbeid geheel vrijwillig wordt verricht. De oor zaak van deze vernieuwing en uitbreiding ligt meer in het feit, dat aan de groep Bergen Rijks politie, een auto in het vooruit zicht was gesteld en daardoor de verbouwing tot stand is geko men. De auto is er nog wel niet, aldus spr., maar U hebt toch in elk geval het clublokaal. De com mandant J. P. Blaauw zei dat hij trots was op zijn corps en dik te vreden met deze prachtige aan winst. Een deputatie van vrouwen KLAVERJASDRIVE. Op 16 januari speelde de Kla- verjasclub „De Oude Prins" te gen de „Zandkorrel" te Bergen aan Zee. „De Oude Prins" bekwam 67781 punten, de „Zandkorrel" 68217. De returnwedstrijd zal plaats vinden op 8 maart a.s. te Bergen aan Zee. Voorkom L- V 'T; ;- 7 Rillerig? Onprettig? Vlua: KLEUTERCURSUS Ook in 1963 komt het Wit- Gele Kruis, Afd. Bergen N.H., uw aandacht vragen voor een kleuter-cursus. Zr. Th. Tendijk, de districts verpleegster voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne in Noord- Holland, die zowel de moeder cursus als de kleutercursus zo uit stekend verzorgt, heeft zich be reid verklaard voor deze kleuter cursus naar Bergen te komen. Zij zal in totaal zes avonden verzor gen. Aanvang: maandag 4 maart a.s. Dames die belangstelling heb ben voor de moderne kleuter-op voeding, kunnen zich aanmelden bij: Zr. C. de Grauw, Beukenlaan 5 s, tel. 3356. b.g.g. 2688. Het cursusgeld bedraagt 3,50 per persoon. Aanmeldingen gaarne zo spoe dig mogelijk i.v.m. de te bespre ken zaalruimte. Nationale Langebaanwedstrijden. Spannende strijd tussen Verkerk en Nottet. Zaterdag 2 februari j.l. werd op de ijsbaan van de B.IJ.V. lange baanwedstrijden gehouden over 500, 1500 en 3000 meter. Onder de deelnemers bevonden zich de twee pas uit Noorwegen terugge keerde leden van de kernploeg, Peter Nottet en Cees Verkerk uit Puttershoek. Zij hebben tijdens de wedstrij den elkaar op leven en dood be- van brandweermannen, de dames Blaauw, Smit en Vasbinder, brachten geschenken, zoals gla zen voor de bar, vaat- en hand doeken, spiegel, schaak- en dam spel, allemaal onmisbare voor werpen voor een clublokaal. De heer C. F. Meijer, erelid van Bergens Brandweer, haalde herinneringen op uit het verleden van de toenmalige brandweer, de tijd toen men les kreeg in het „Berenboetje" en wel eens ver gaderde in een melksalon. Hij deed zijn gelukwensen vergezel len met het aanbieden van een electrische klok. Adjudant Ver duin noemde de brandweer „snel en paraat" en wees op de goede samenwerking tussen brandweer en Rijkspolitie. Namens de brandweer sprak de heer Kroon en memoreerde nog even de prettige samenwer king aan de bouw van het theo rie-lokaal. streden. Verkerk won met een minimum verschil van 0,017 pun ten. De Berger IJssport-Vereniging had voor dit schaatsevenement de ijsbaan enige dagen tevoren on der water gezet, zodat de vele deelnemers de gelegenheid kre gen goede tijden te maken. Op de 500 m. was Nottet twee- tiende sec. sneller (47-47,2), op de 1500 meter nam Verkerk re vanche met 0,6 secj( 2,26.2-22.6,8) en op de 5000 meter gingen beide rijders praktisch gelijk over de finish (5,11-5,11,1). Uitste kende tijden voor Nederlandse banen. Achter dit grote geweld marcheerde de jeugdige Piet Modder naar een welverdiende derde plaats. De jeugdige Willem Beukers uit Bergen werd op de 3000 meter zesde in het algemeen klassement. Een goede prestatie. De baan, die prima in orde was, werkte mee aan die snelle tijden. De wedstrijden verliepen vlot, onderhoudend was het com mentaar van de heer Lau tijdens de wedstrijden, waardoor de toe schouwers steeds een goed over zicht hadden van de ritten. Dat maakt schaatswedstrijden veel aantrekkelijker. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Nottet 47,00: 2. Verkerk 47.2; 3. Modder 47.8. 1500 meter: 1. Verkerk 2.26,2; 2. Nottet 2.26,8: 3. Modder 2,30,8. 3000 meter: 1. Verkerk 5.11,0; 2. Nottet 5.11,1; 3. Modder 5.18.0. Alg. Klassement: 1. Verkerk 147.766; 2. Nottet 147.783; 3. Modder 151,067. Damclub „Bergen'' In de onderlinge competitie van Bergens Damclub staat W. van Hattum onbedreigd aan de kop van de ranglijst. Beukers wissel de zijn tweede plaats met de der de van Buisman, door van hem te verhezen. In groep B stijgt de spanning. Boots en De Moor staan ongesla gen aan de kop, met een gelijk aantal punten, zij het dan dat Boots één partij minder heeft ge speeld. F. van der Heide en Koper hebben zich teruggetrok ken uit de competitie. De uitslagen van groep A lui den: W. van Hattum gesp. 11, 18 pnt., D. Buisman 14-17, E. Stam 14-15, P. Beukers 10-14, H. Kruizinga 13-14, J. Stam 13-13, P. Mienes 12-12, de Rover 11- 8, J. Bliekendaal 11-6, C. Tromp 13-5. Groep B: P. Boots gesp. 16, 30 pnt., J. de Moor 17-30, G. Roo- sloot 14-24, H. Lichtleitner 13-20, K. van Hattum 15-19. N. Veld 15-16, J. Stam 18-14, G. Erkamp 17-14. P. Franzen 14-10, A. Tromp 11-8, R. Adeboy 15-8, C. Dekker 8-7, H. van Wonderen 12-6, L. Dongelmans 14-4, K. Span 12-0. De wedstrijd Bergen 1-Lands- meer 2 is wegens de slechte toe stand van de wegen uitgesteld. JAAR VERGADERING R. K. VROUWENGILDE Verleden week woensdagavond hield het r.k. Vrouwengilde, afd. Bergen, een drukbezochte jaar vergadering in zaal Nieuwendijk. Na opening door de presidente mevr. Diesfeldt-Pieters en goed keuring jaarverslag secretaresse en penningmeesteresse, kwam er verandering in het bestuur, door dat de beide aftredende, niet-her- kiesbare leden, mej. C. Broers en mej. C. de Grauw, werden ver vangen door mevr. E. Molen- kamp-Smit en mevr. A. Heystra- Valkering. De vlot afgewerkte agenda werd met een stichtelijk woord van pastoor Beers beslo ten. Na de pauze werd er een po pulair programma gepresenteerd dat klonk als een klok. Hieraan werkten mede het bekende da mes-kwintet „Moredo" o.l.v. me vrouw Corry Moree-Dol. Dit kwintet met haar vijf bijzonder goede stemmen bracht zang, zo verrassend goed van klank expressie en voordracht, dat lie deren als Romantica, The Green leaves of Summer, Non je regret- te rièn en meerdere melodieën, een prachtige uitvoering kregen. Solo's werden gezongen door Tini Punt. mevr. E. Tromp en mevr. Hauber. Zij kregen daar voor een dankbaar applaus. Joke Bakker en Mary Schoen speelden op hun accordeons een drietal dartele melodieën. De jeugdige Truus van de Kroon bracht ern stig en serieus gitaarstukjes ten gehore. Zo werd het tweede deel van de avond nog een avond van kunstgenot. □□nDaDaaaaaoaacicioocmaaac SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda Vrijdag 15 februari Concert door het Ned. Kamer koor in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl om 20 uur, uitg. van het Jan van Scorel comité. Entrée f 1,—. In verband met ziekte uitge steld tot t Zaterdag 16 februari en Zondag 17 februari: „Meeuwen boven Sorrento" toneelspel door de toneelver. St. Genesius in het Ver. geb. te Catrijp te 20 uur. □□□□aDanaasaDUDDDDOQDDBQ Op de Kampioens-tentoonstelling van Noord-Holland gehouden te Purmerend hadden 4 leden dezer vereniging hun dieren geëxposeerd met de volgende schitterende prestaties: Het Kampioenslint kregen: Een bonte Hangoor van mevr. Beets-Jonker, een blauwe Hollander van de heer Pool, een borstelharige Cavia van Fred Urbanus, een Blauw-marter van mevr. Schmalz-Vader, terwijl haar 4 Rexen n.l. wit, blauw, opaal en marter allen het Kampioenschap behaalden. Met haar witte Rex was zij de beste van alle -aanwe zige Rexen. Ook kregen haar 3 cavia's n.l. wit, zwart en grijs- agouti allen het Kampioenschap. Deze tentoonstelling was tevens de laatste in Noord-Holland. nieuwe permanent ongekende fantastische resultaten Burgerlijke Stand BERGEN van 21 tot 28 januari 1963. Geboren: Willem, z. v. W. Smit en van Pel, A. W. H.; Johanna Geertruida Hen- derina, d. v. J. W. P. Bakker en van den Berg, C. T.; Johannes Herma- nus, z. v. J. G. W. der Kinderen en Roosloot, C. A.; Alida Maria, d. v. B. J. Dekker en Kraakman, J.; Ka- rina Maria, d. v. G. J. M. Blanken- daal en Groentjes, A. M.; Bancra- tius Lourentius, z. v. J. J. Koopman en Wit, C. C. Ondertrouwd: Filee, Comelis L., 21 jaar en Prins, Marina A. J. 22 jaar. Gehuwd: Servaas, Gijsbertus en Hutte, Eva R.; Bouman, Johan A. D. en Teile man, Maria W. Overleden: Sergeant, Margareta A. J., wed. van G. C. Guermonprez, 78 jaar; Prins, Weijert J., 55 jaar; Kaan, Diewertje, 82 jaar; Baars, Margaretha, 75 jaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. FOTO DICK VAN BERGE Breelaan 13, Bergen. Telef. 2001 Alles voor FOTO en FILM FOTOGRAFIE op elk gebied. Ingezonden mededeling v luy Ingezonden mededeling 9 9 Wij prijzen ons gelukkig u mee te delen dat wij een 9 gekregen hebben met Wij zijn voor Bergen de enigste salon die hiermede J mag werken. g Dameskapsalon c Op 't Plein - tel. 2104 - Bergen BERGEN 10 februari Dr. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 10 februari Dr. RISSELADA, tel. 0 2209-360 Ingezonden mededeling 20 cent per rol

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1