99 99 kou gevat 7 K^"?Dampo JAN KEE KELTUM PLEET veertig jaar lid vanBergens Mannenkoor' InlOOO+l gevallen De B.IJ.V. vergaderde Damclub Bergen" Geslaagde culturele avond K.J.V.O. Ontspanningsdag voor bejaarden K. M. Gerritsen Filmavond op „Merelhof" Verkeersongelukken Ned. Kamerkoor VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 39c JAARGANG No. 7 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef waf de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL Burgerlijke Stand SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda iNeekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6,85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Wie veertig jaar onafgebroken lid is van een vereniging en al die jaren door ,,dik en dun'' gegaan is voor zijn vereniging, heeft wel het bewijs geleverd, dat hij met hart en ziel verknocht is aan zijn vereniging. Het zijn de standvas- tigen, die de kern vormen, en de pijlers zijn waarop hun vereniging steunt. Jan Kee is één van die stand- vastigen, die 27 februari a.s. de dag viert, waarop hij veertig jaar geleden lid werd van Bergens Mannenkoor. Wij brachten een bezoek aan de gezellige woning aan de Stroo- merlaan, waar de kamerplanten van de vrouw des huizes reikhal zend hun stengels naar het licht trekken. Terwijl buiten een stren ge winter land en water in zijn ijzige greep houdt, vertelt Jan Kee in zijn heerlijk verwarmde kamer, van vroeger, van zijn werk voor de vakbeweging, van zijn liefde voor de zang, de gezellige repeti ties en de hoogtepunten die zijn koor beleefde op de concoursen te Westzaan, Haarlem, Utrecht, Schiedam en Krommenie, waar vele eerste prijzen werden be haald. Ook van de vele concerten die gegeven werden in ziekenhui zen en sanatoria vertelt hij, vooral de na-oorlogse uitvoeringen en concerten in verschillende bejaar dentehuizen, voor de NIVON, en de Stichting 19401945. Het zijn voor hem allen aangename her inneringen. In die veertig jaren heeft Jan Kee onder vijf dirigenten gezon gen, n.l. Andersen (1921—1923), Cornelis Jonker (19231931), Karei Böhne (1931—1953), Bram Keereweer (19531959) en me vrouw Corry Morée-Dol (1959 tot heden). Allen bekwame diri genten, waraan Bergens Mannen koor zijn goede naam heeft te danken. Het grootste aantal leden dat de vereniging heeft geteld, is honderd-twee-en-dertig geweest. Die grote bloei ontstond na de be zettingsjaren, toen Bergense man nen van alle gezindten behoefte voelden hun vreugde over de her wonnen vrijheid te uiten door zang. Enige jaren later verflauw de dit enthousiasme en zochten zij zo langzamerhand weer het eigen hokje op, waarin ze pasten. Het ledental daalde tot negen-en- veertig en zou met het voorbij gaan der jaren nog minder wor den. Ons oudste lid en bestuurs lid, de heer Van Gulik (de pro pagandist van het koor) en en kele oude getrouwen bleven on danks de wankele positie van de vereniging, hun vereniging bij staan, tot het weldra weer in stij gende lijn ging. Zo vertelt Jan Kee zijn verhaal van Bergens Mannenkoor, de Noord-Hollandse jongen, gebo ren in Nibbixwoud, die later met zijn ouders verhuisde naar Oost woud. waar zijn vader en moeder lid waren van een zangvereni ging. Het is dan ook geen won der dat Jan Kee ook liefde voor de zang ging voelen en het als een echte hobby ging beschouwen. Na zijn leerjaren op de Tech nische school te Alkmaar kwam hij in het bouwvak terecht en ver huisde in het jaar 1921 met zijn jonge vrouw naar Bergen, waar hij nu al twee-en-veertig jaar in hetzelfde huis en in dezelfde laan woont. Dat stempelt de familie Kee als Ingezonden mededeling tevreden mensen, met een even wichtig karakter. Mensen waar van men op aan kan, wanneer zij zich ergens voor gaan inspannen en zich geheel geven met al hun verenigingsliefde en de conse quenties aanvaarden, die de ver eniging van hen eist. Donderdagavond 1.1. is in een ledenvergadering van de Berger IJssport-Vereniging besloten de prijs der toegangskaarten te ver hogen. De contributie wordt 4, indien het lid voor 1 dec. aan zijn financiële verplichtingen voldoet. Na die datum zal men het dub bele 8.moeten betalen. Toegangskaarten voor kinde ren tot 12 jaar 1.van 13 tot en met 16 jaar 2.De voorzitter, de heer J. Kroon, die deze geldelijke verhogingen aan kondigde, veroorzaakte hiermede onder de achtentwingtig opgeko men leden levendige discussies. Niettegenstaande de verschillen de meningen werden de voorstel len aangenomen. Tenslotte werd het trouwe en enthousiaste lid van de vereni ging, de heer P. Gootjes, dank gebracht voor zijn belangeloze medewerking, bij het verrichten van de vele werkzaamheden op de baan. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde de voorzitter de heer Gootjes een kist sigaren. In de onderlinge competitie van de damclub Bergen' heeft de heer D. Buisman de leiding ge nomen door zijn overwinning op J. Bliekendaal. W. van Hattum, die met vier minder gespeelde en drie afge broken partijen maar één punt achterstand heeft op de koploper, staat theoretisch er veel beter voor. In groep B geven P. Boot en J. de Moor elkander maar wei nig toe en zijn beiden nog onge slagen met 34 winstpunten. Jan de Moor heeft één partij meer gespeeld. De stand in A is: D. Bisman 16 gesp. 21 pt., W. v. Hattum 12-20, H. Kruizinga 15-17, J. Stam Sr. 15-16, E. Stam 16-16, P. Beukers 11-14, P. Mienes 14- 14, J. de Rover 12-8, J. Blieken- daal 13-6, C. Tromp 14-6. De uitslagen in groep B zijn: P. Boots 18-34 pt, J. de Moor 19-34, K. v. Hattum 19-23, G. Roosloot 13-22, H. Lichtleitner 14-20, J. Stam Sr. 19-16, N. Veld 16-14, G. Erkamp 19-14, A. Tromp 13-12, P. Franzen 16-12, H. van Wonderen 13-8, R. Ade- boy 15-8, C. Dekker 8-7, L. Don- gelmans 16-4, K. Span 11-0. Zaterdagavond hield de KJVO, afdeling Bergen, in de voorzaal van ,,De Rustende Jager" één van haar culturele avonden. Mevrouw Corry Cols-Beute hield een le zing over het Baskenland met stereo-dia projectie. Voor de pauze kreeg men opnamen te zien van de stereo-diapositieven, die een verrassend beeld gaven van het schilderachtige oude Frank rijk met zijn vele bezienswaardig heden, ruime vergezichten, kaste len, kerken enz. Na de pauze verscheen de tweedelige film „Eskial Herria in Baskenland", waarvan op pretti ge en beminnelijke wijze door Corry Cols werd verteld. Als toe gift kreeg het aandachtig gehoor een extra-film te zien over het tij delijk en jaarlijks weerkerend verblijf van Nomadenstammen te Saintes Maries aan de Midde- landse zee, waarheen dit zwer vend volk ter bedevaart gaat. De vorige week zaterdag orga niseerde het Comité Ouden van Dagen „Bergen" een middag- en avondvoorstelling voor de be jaarden van alle gezindten in de bejaardensociëteit aan de Dorps straat. De voorzitter van het Co mité, de heer A. A. Tross, vond het prettige de talrijke bezoekers te kunnen begroeten en heette in het bijzonder welkom de burge meester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter. Voor de pauze werden twee bejaardenfilms 1949 en 1962 ver toond. Van de oudste film waren nog enkele bejaarden in de zaal, die zichzelf na zoveel jaren in een jongere uitgave konden zien. Na de pauze bracht het Lan- gedijker Cabaret een enigszins veranderd programma, met een drietal schetsen, o.a. Het Snor retje, De Straatzangeres en „Een nieuw behangetje In laatstgenoemde schets gaf Gert Goudsblom een uitstekend droge creatie van het mannetje met het behang. De goede zang van Gerie Burger en Piet Wolfs winkel blijft aangenaam om naar te luisteren. Guus Bloemen, die in DURFINE EDELSTAAL dit gezelschap de plaats vervangt van haar voortreffelijke voor gangster Annie Broersen, past zich uitstekend aan bij dit gezel schap. Klaas Sluis kan met al zijn bravour, ons Theo van Zeist niet doen vergeten. Hij zal er goed aan doen, niet te veel op de voor grond te treden, en vooral niet te vergeten, dat er nog meerdere spelers naast hem staan. Aan het einde gekomen dankte de voorzitter, de heer Tross, na mens de bejaarden de artisten voor hun uitstekend cabaretpro gramma, bracht de dames van het U.V.V. dank voor hun onmisbare medewerking door slechtlopende bejaarden van huis te halen en weer thuis te brengen. Tenslotte merkte spr. op, dat deze geheel opnieuw gerestaureerde Bejaar- densocieteit, binnenkort officieel door burgemeester De Ruiter zal worden geopend. Verleden week donderdag avond werd de bewoners van „Merelhof" een filmavond aan geboden door de heer F. Leijssen uit Schoorl. Een zeer gevarieerd programma van het dorpsleven en de vacantiegeneugten in het met vele logeerkampen bezaaide Schoorl, de besneeuwde duinen met prachtige vergezichten, het berijpte bos, de kolossale sneeuw bergen aan het strand te Schoorl en Camperduin, alles bij elkaar was dit een bijzonder fraaie do cumentaire van de winter 1962— 1963. De opnamen getuigden van een goede smaak. Voorts kregen de Merelhof- bewoners verschillende filmstro ken te zien van de prachtige tui nen van het Vredespaleis, Madu- rodam, de Hunebedden van Rol de, de Grebbeberg, Ouwehands dierenpark, landschappen langs de oude Hollandse IJsel, Artis te Amsterdam enz. Een zoon van de heer Leijssen vertoonde zijn zelf opgenomen vacantiefilms, van fietstochten langs de Rijn in Duitsland, en naar Londen. Op prettige wijze vertelde hij hierover vele bijzon derheden. Na de pauze werden de bezoe kers verrast met een film over Schoorl, een documentaire die ter gelegenheid van het zoveel jarig bestaan van de fanfare te Schoorl en met steun van de midden standszaken langs de duinstrook van Schoorl tot Camperduin werd mogelijk gemaakt. De heer Leijsen gaf een duide lijke uiteenzetting over de oude en nieuwe geschiedenis van deze romantische kuststrook en liet ve le oude en bekende bewoners daarvan de lens passeren. Het was dan ook de concierge van „Merelhof de heer C. Dijs, die namens de bewoners van dit bejaardenhuis, de heer Leijsen hartelijk dankte voor deze interes sante filmavond. AKTIE ZILVERZEGELS Winkeliers in Schoorl en Groet doen nu ook mee aan de permanente aktie „Zilverzegels". Een lijst van de deelne mende winkeliers vindt men in een adv. in dit nummer. De winkels zelf zijn herkenbaar aan hun „Zilverzegeltransfer" op de deur of het etalageraam. De bedoeling van deze aktie is, dat de winkeliers zich aaneen sluiten, omdat zij dezelfde zegels uitgeven en dat de huis vrouw op deze manier sneller en pretti ger kan sparen want zij heeft altijd wel eens extra uitgaven zoals b.v. voor ver jaardagen, feestdagen of een cadeau voor een geslaagd examen enz. (Ingezonden mededeling) 20 cent per rol In de bocht bij het Pesiebad is zondag j.l. op de Bergerweg een auto uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen met twee inzittenden. De heer T. en mej. R. uit Amsterdam liepen beiden een lichte hersenschudding op en konden naar huis worden ver voerd. Op de kruising Meerweg-Nes- dijk kwamen maandag 1.1. twee auto's met elkaar in botsing, waarbij alleen schade aan beide voertuigen ontstond. De wagens werden bestuurd door de heren J. J. uit Heerhugowaard en C. C. D. uit Bergen. VAN WEEK TOT WEEK. Zondag-, dinsdag- en donder dagavond wordt in de bioscoop zaal van „De Rustende Jager" de machtige en grootse film „Oproer op de Defiant" vertoond. Een verhaal van een Engels oorlog schip, dat in het jaar 1797 uitzeil de onder leiding van de recht vaardige kapitein Crawford en de hardvochtige eerste officier Lt Scott-Padget, die onmenselijk optreedt tegen de bemanningen en door zijn wreedheid bewerk stelligt dat de bemanning aan het muiten slaat. Een zeldzaam spannend avon tuur, met verbitterde gevechten en een uiteindelijk resoluut op tredende kapitein, die het admi raalschip voor ondergang vrij waart. Aanvang 8 uur, zondag middag te 2.30 uur, leeftijd 14 jr. „Zij wilden niet van de zonde leven" is de titel van een Italiaan se film, die zaterdag- en woens dagavond het projectiescherm zal (Ingezonden mededeling) passeren. Een verhaal van vier meisjes die door het opheffen van een bordeel, waarin zij werkten, op straat komen te staan. Zij willen een restaurant buiten de stad beginnen en op de boven verdieping hun oude beroep gaan uitoefenen. De hulp van een za kenman komt er aan te pas om de meisjes een vergunning daarvoor te verlenen. Wanneer zij dan na enige maanden niet hun financiële verplichtingen kunnen nakomen en de bovenverdieping nog onge bruikt hebben gelaten, krijgen ze een aanmaning deze alsnog te gaan exploiteren. Zij weigeren echter en het is de zakenman die hen beschuldigt van het houden van een verdacht huis en hen aan de politie overlevert. Een tragische maar eerlijke film, die vooral ook zeer geestig is. Aanvang 8 uur, leeftijd 18 jr. BERGEN Opgave Burgerlijke Stand der ge meente Bergen Nh van 28 januari tot 4 februari 1963. Geboren: Pieternella Johanna Maria, d. v. A. M. M. Bakkum en M. G. Willem- se; Hendricus Engelbertus, z. v. C. H. van Schalkwijk en A. Mak; Al- bert Jacobus, z. v. A. Butter en M. C. Min; Arend Marius, z. v. A. Ger ritsen en van der Baan; Maria; Ro bert Jacob, z. v. J. H. B. Goossens en G. A. Hurts; Josephina Elisabeth, d. v. J. de Rover en G. P. Vrancken; Immle, d. v. J. Woudt en I. Schoen maker; Guido Alexander, z. v. L. J. Derksen en C. J. van Heugten. Ondertrouwd: Kuiper, Johannes A. A., 22 jaar en Duinmeijer, Catharina E. M., 20 jaar; Schlötz, Johannes L., 50 jaar en Moucha, Rose E., 56 jaar; Rinkel, Jacobus, 24 jaar en de Waard, Maria C. G., 19 jaar. Gehuwd Geen. Overleden Hoogvorst, Gerrit, 82 jaar; van Zoonen, Dirk, 86 jaar; van Gulik, Trijntje, echtgenote van G. J. van Leersum, 88 jaar; Haasert, Geertrui- da wed. van P. Blom, 66 jaar; de Wijn, Pieter, 86 jaar. Van 4 tot 11 februari 1963. Geboren: Monique, d. v. N. van den Berg en W. Oly; Rob, z. v. C. de Jong en L. de Vries; Pietertje Johanna, d. v. A. C. Mol en J. de Vos; Martien Michael z. v. J. I. Hoogenboom en U. A. Renier; Jacqueline Gerardine Maria, d. v. S. E. M. van Son en M. B. P. van Lier; Marjan, d. v. J. Lo- wijs en A. M. Stel. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Bakker, Jacobus H. en Stade- gaard, Margaretha J. M. Overleden: Nennstiehl, Martin G. A., 84 jaar. SCHOORL In het kader van de Jan van Scorelherdenking vond op 15 fe bruari j.l. in de Ned. Hervormde Kerk te Schoorl een uniek con cert plaats. Het bekende Neder lands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel was namelijk bereid gevonden, om enkele wer ken van tijdgenoten van Jan van Scorel ten gehore te brengen. De belangselling voor dit ge beuren was zo groot, dat er in de kerk zelfs stoelen bijgezet moes ten worden en wij schatten het aantal aanwezigen zeker op 200. Het koor bestaat uit een zestien tal zangers en zangeressen en aangezien goede wijn geen krans behoeft, zullen we volstaan met het opnoemen van enkele werken die werden uitgevoerd. De heer De Nobel gaf bij ieder lied een korte explicatie. Begonnen werd met het uitvoeren van „Sanctus" van Jacobus Clemens non Papa, Woensdag 26 februari Carnavalsviering in het R. K. Verenigingsgebouw te Catrijp. Vrijdag 1 maart des avonds half 8 in de Herv. Kerk te Schoorl, „Vrouwen Wereldgebedsdag". In Bergen zal deze gehouden worden in het gebouw Reoboth Dr. v. Peltlaan, 's avond 8 uur. Vrijdag 1 maart Lezing met lichtbeelden door Dr. E. F. Jacobi, directeur Artis te Amsterdam, onderwerp „Dieren met gevoel en ver stand", uitgaande „Algemeen Welzijn", Schoorl. die leefde van 1510—1555. Dit Sanctus beschrijft 5 gebeurtenis sen uit het leven van Maria. Ver volgens bracht men het Ave Ma ria van Josquin des Prés, die leef de van 1450—1521, ten gehore. De componisten uit die tijd, zo vertelde de dirigent, waren óf koorzanger óf koordirigent aan de Italiaanse hoven. Ze waren niet erg honkvast, terwijl de koorzan gers die een goede stem bezaten, wel eens werden ontvoerd om in koren van andere hoven te zin gen. In de tijd van Jan van Sco rel zong men practisch alles a capella, want er waren nog weinig begeleidingsinstrumenten. Nadat het „Ascendit Deus" van Non Papa gezongen was, bracht men van deze componist 2 Franse wereldlijke gedichten ten gehore. Van Servaes van der Muelen en Jan Belle zong men vervolgens resp. „Altijt so moet ic trueren" en „Laat ons nu verblijden", dat gevolgd werd door een lied van Hubert Waelrant. Van een ano nieme componist zong men hierna „Een meysken eens voerbij pas seerde". Het hierna volgende werkje van Clement Jannequin had geen tekst, maar beschreef de veldslag bij Marignan in 1515. Het schrij ven van stukken zonder tekst was omstreeks 1500 wel gebruikelijk; Ingezonden mededeling bij dit werk bootste men met de stem het musket- en kanonvuur na. Van de 16e eeuwse componist Noé Faignient werden na de pau ze 2 nummers uitgevoerd, terwijl ook van de bekende da Palestrina een nummer ten gehore werd ge bracht. Volgens de dirigent was dit „Stabat Mater" een van de mooiste werken van deze compo nist. Tot besluit werden enkele werkjes van Orlando di Lasso, die van 15521594 leefde, ge zongen. Het bekendste hiervan was wel het „Matona mia cara", dat men ook nu nog veelvuldig kan horen uitgevoerd. Resume rende mogen we opmerken, dat de vele aanwezigen, die uiteraard voor het overgrote deel uit mu ziekliefhebbers bestond, 'n prach tige uitvoering hebben beleefd. De vakkundige explicaties van Felix de Nobel droegen natuur lijk veel bij tot het begrijpen van deze 15e eeuwse muziek. Hopenlijk heeft het Nederlands Kamerkoor nog eens gelegenheid een dergelijke uitvoering te ge ven. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 24 februari Dr. LUGTEN. Tel. 2700. SCHOORL 24 februari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1