UeekMad ft ff i VERKWIK" drukwerken DE RAADSCOMMISSIE iirsi DRUKKER IJ OLDENBURG SPECIALE FUNCTIONARIS Y00R TOURISME EN VERKEER KELTUM PLEET K. M* Gerritsen SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aaeuda UITSTEKEND TONEELSPEL VAN ST. JAN VRIJDAG 1 MAART 1963 39e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef ZEGT HAAR MENING OVER DE BEGROTING 1963. Na de bestudering van de be groting 1963 door de Raadscom missie, heeft deze commissie in haar oordeel hierover gezegd, dat zij de exploitatie van het open luchttheater onbevredigend vindt. Ze stelt B. en W. voor de lei ding van dit theater te geven aan de Commissie van Zomerfeesten. Aangezien dit theater wordt geëxploiteerd door de „Stichting Openlucht theater", en de ge meente in deze stichting geen zeggenschap heeft, is het voor haar niet mogelijk de leiding van dit theater in handen te leggen van een of andere commissie. Het onderhoud van het Her tenkamp, en de verzorging van de levende have acht de commis sie onvoldoende. B. en W. ont kennen ten stelligste deze bewe ring. De in het Hertenkamp le vende dieren zijn allen in goede conditie en worden goed ver zorgd, maar men moet nu een maal in verband met de hoge kosten, een sobere exploitatie toepassen. Op de vraag waarom de post onderhoud plantsoenen 20.000,- hoger is geraamd antwoordde het College, dat dit veroorzaakt wordt door de stijging der lonen en de veelheid van de grasber men, in een steeds groter wor dend arbeidsveld, dat door de werklieden van de plantsoenen dienst moet worden onderhou den. Het college van B. en W. merkt op, dat er plannen in voor bereiding zijn, de gemeentewerf aan de Jan-Oldenburglaan, en de gemeenteplantsoenendienst aan de Karei de Grotelaan te ver plaatsen naar de Kerkedijk ach ter de gemeente-boerderij. De be doeling hiervan is, daar een nieuw onderkomen voor de ge meentewerklieden en een opslag en herstelruimte voor de machi nes en gereedschappen voor deze werkgroep te maken. Dan is er de straatbenaming, die volgens de raadscommissie duidelijker dient te zijn. B. en W. zullen in het komende seizoen, bij wijze van proef, overgaan tot een betere oriëntatie ten dienste van de vreemdelingen. Met de afwijzing van het ver zoek door B. en W. van de Open bare leeszaal te Alkmaar om sub sidie-verhoging in verband met de Bergense uitleenpost, zijn een paar leden van de commissie het niet eens. Ook vraagt ze of de mogelijkheid bestaat in eigen dorp, - evenals in Heiloo een bibliotheek op te richten. Voor het laatste voorstel zegde B. en W. een onderzoek toe. Van de uitleenpost in Bergen maken drie honderd-drie-en-zestig Bergena- ren gebruik. Ze lazen in 1961 9100 boeken. De subsidie be draagt 19 cent per boek (Alk maar ruim 16 cent). De totale subsudie bedroeg 1750.—. Thans vraagt men 3050. wat het College niet verantwoord acht. Voorts meende de commissie dat de contributie groot 5,die de sportverenigingen jaarlijks aan de Sportraad verschuldigd de natuurzuivere mm VL?f\,.> - zijn, veel te weinig is. Zij wil de contributie vaststellen naar ver houding van het aantal leden van de aangesloten verenigingen. De commissie vraagt zich af, of een verhoging van subsidie tot 250 wel nodig is. Het College van B. en W. ziet de Sportraad als een overleg-orgaan, zonder an dere financiële uitgaven dan ver- gaderkosten. Van de leden der verenigingen zijn geen belang rijke contributies te verwachten. Het voorstel van de Raadscom missie om een contributie-systeem is de vraag gerezen of de relatie met voormeld instituut voorlopig moet worden voortgezet. Bij de beoordeling hiervan heb ben wij met name overwogen, dat tegen het streekplan in zijn hui dige vorm bij de Kroon opnieuw een bezwaarschrift zal moeten worden ingediend en dat, samen hangende met, en voortvloeiende uit het streekplan, voor onze ge meente zeer binnenkort aan de orde komen de eventuele anne xatiepogingen van een naburige gemeente. B. en W. zijn van me ning dat beide vraagstukken voor Bergen van zo grote betekenis zijn, dat het niet alleen wenselijk maar zelfs noodzakelijk is ons bij het streven naar een voor deze gemeente zo gunstig mogelijke oplossing ook verder te verzeke ren van de medewerking van een deskundige instantie als het Ne derlands Economisch Instituut. Hieruit volgt dat het College van B. en W. de uiteraard aan die medewerking verbonden kos ten alleszins verantwoord acht. Deze kosten worden door het N.E.I. voorlopig op 3500.ge raamd in welk bedrag dan tevens is begrepen hetgeen reeds bij het opstellen van het bezwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan verschuldigd is geworden. in te stellen naar verhouding van het ledental van de verenigingen, zou voor hen veel te zwaar zijn. Het College is van oordeel, gezien de vele activiteiten van de diverse clubs de subsidie te ver hogen. Wat het Parnassiapark te Ber gen aan Zee betreft, waarvoor de gemeente in de loop der jaren een bedrag van 60.000,heeft uit gegeven, vraagt de raadscom missie zich uiteindelijk af, of het niet beter ware, deze begrotings post te schrappen, of de zaken anders te beheren. B. en W. antwoordt dat men hieromtrent binnenkort een ver trouwelijk beraad met de ge meenteraad kan verwachten. Vervolgens is de commissie van oordeel dat de strandafgan- gen te Bergen aan Zee beter on derhouden moeten worden. Ook de middenberm op het Van der Wijckplein zal verbeterd moeten worden en de klok die daar staat zal regelmatig de tijd moeten aanwijzen. Op het Plein te Bergen-Binnen zal door de NHADO een klok aangebracht worden, zodat de reizigers kunnen zien hoe laat het is. De verlichting op het Plein zal volgens de Commissie moeten worden gewijzigd omdat ze niet past in het dorpsbeeld. Het Col lege zal hierover in overleg tre den met de stedebouwkundige. Er zal onderzocht worden, of 's nachts een deel der verlichting uitgeschakeld kan worden. VOORBEREIDEN BEZWAARSCHRIFT TEGEN STREEKPLAN NOORD-KENNEMERLAND. Voor het opstellen van het be zwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan voor Noord-Kenne- merland hebben B. en W. gebruik gemaakt van de adviezen van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Nu dit plan inmid dels in eerste instantie door het Provinciaal bestuur is vastgesteld MIDDENBLOK IN RAAD BERGEN WIL DERDE WETHOUDER OF RAADSCOMMISSIE Mevrouw J. J. R. Zeiler-Kou- wenaar en de heer J. Dinkel- berg, leden van de Bergense ge meenteraad voor het Midden- blok, hebben de vorige week een verzoek aan de voorzitter van de raad (burgemeester L. J. de Rui ter) gericht op de agenda van één der eerstvolgende raadsver gaderingen het onderwerp „Toe risme en Verkeer'' aan de orde te willen stellen. Er zijn, aldus deze raadsleden, tal van argu menten, die voldoende basis bie den om voor dit probleem perma nente aandacht te vragen, hetzij door de benoeming van een spe ciale functionaris, een derde wet houder, of een raadscommissie met een toegevoegd ambtenaar. De Middenblok-raadsleden heb ben hun verzoek als volgt toege licht: In tegenstelling met vorige Altijd gaaf huidje jaren heeft het bevreemding ge wekt, dat bij alle jaarstukken, handelende over 1962, met geen woord over het toerisme gespro ken wordt. Ook zijn daarover geen cijfers kenbaar gemaakt. Dit verbaast te meer, wijl het hier de hoofdbron van het bestaan der burgerij aangaat. Evenmin is iets vernomen over de samenstelling van een Com missie voor Toerisme en Verkeer, waartoe enige jaren geleden een toezegging gedaan werd. Voor zover het dagelijks be stuur der gemeente meent, dat de onderhavige materie dermate be langrijk en omvattend is, als ge volg waarvan tot heden het on derwerp niet op gang kwam, kan daarvoor begrip bestaan. Het komt stellers dezes inderdaad voor, dat de algemene zaken het dagelijks bestuur zodanig belas ten, dat redelijkerwijs ook voor het vreemdelingenverkeer de no dige aandacht verwacht mag worden. Daarom wordt de aanwijzing van een speciale functionaris be pleit. Weliswaar dient op gezette tijden er aan herinnerd, dat al hetgeen ten behoeve van de gas ten geschiedt, geld kost, doch daartegenover staat toch ook een belangrijke bron aan gemeentelij ke inkomsten, rechtstreeks uit het toerisme verkregen. Daarom wordt door het Mid- denblok gesteld, dat voor een doelmatige behartiging van de hoofdbestaansbron der burgerij iemand speciaal belast dient te zijn. Bedoelde functionaris zal „feeling" moeten hebben voor het aan de orde gestelde, door zich allerwege te oriënteren middels de uitgebreide vakliteratuur, het bezoeken van toeristische con gressen en vooral door het be studeren van andere vakantie centra. „Aan het verzoek, dat de vo rige week door het Middenblok bij de burgemeester is ingediend, moet men geen verkeerde conclu sies verbinden," antwoordde ons de heer Dinkelberg, toen wij hem vroegen, of het Middenblok as piraties heeft in de richting van het (derde) wethouderschap. „Er zullen wel lieden zijn, die bewe ren, dat dit er achter zit, maar dat werp ik verre van mij". Het gaat ons er om, dat het vreemde lingenverkeer meer in het brand punt van de gemeentelijke belang stelling komt te staan. Op welke wijze de gemeenteraad meent dit het beste te kunnen doen, laten wij gaarne mede aan het oordeel van de overige fracties over". Zoals men zich zal herinneren, heeft de heer Dinkelberg in de laatste raadsvergadering (21 ja nuari j.l.)toen de benoeming van een nieuwe wethouder ter voor ziening in de vacature Ellis aan de orde kwam, de suggestie ge daan een derde wethouder aan te stellen in verband met de vele ta ken, die het college van B. en W. wachten en tevens met het oog op het drukbezette (particuliere) le ven der beide wethouders E. J. van Rees Vellinga (VVD) en H. N. Zonjee (KVP). Wij tekenen hierbij aan, dat Bergen krachtens zijn inwonertal (11.000 zielen) geen recht op een derde wethouderszetel heeft. Daarvoor is een minimum inwo nertal van 20.000 vereist. Doch in speciale gevallen kan hiervan ontheffing worden verleend. Zo heeft de gemeente Zandvoort (nog geen 15.000 inwoners) vo rig jaar van Ged. Staten toestem ming verkregen een derde wet houder te benoemen in verband met de vele toeristische proble- in deze badplaats. Geconstateerd moet worden, dat het gastenbezoek aan Bergen gedurende het seizoen-1962 op schrikbarende wijze is teruggelo pen, waaruit dus wel blijkt, dat het hier een aangelegenheid be treft, waardoor ook de gemeente schade lijdt. Dat er overigens mogelijkhe den bestaan zonder aan belastin gen te denken uit het vreemdelin genverkeer middelen te verkrij gen, leren ons andere recreatie oorden. Als men bij voorbeeld kennis neemt van de wijze, waar op elders een caravankamp met een enorm bedrag aan netto-winst in exploitatie is gebracht, dan kan men, zonder daarmede direct te willen zeggen of voor een der gelijke soort recreatie in Bergen behoefte bestaat, daaruit toch de lering trekken, dat bij grondige bestudering van het toeristische vraagstuk, toch ook nog wel an dere wegen openstaan, indien het om kostenbestrijding gaat. Een onderzoek naar de terug loop van logé's achten de beide raadsleden volstrekt noodzakelijk. De mogelijkheden daartoe achten zij aanwezig. Of het nog langer verantwoord is, gemeentegelden voor folders in de omvang als thans, beschikbaar te stellen, kan worden betwijfeld, nu gebleken is, dat het netto-revenu van een dergelijke propaganda vrijwel te verwaarlozen valt. Waarom kan het prachtige openluchttheater dat in de slechte dertiger jaren „volle za len" trok niet weer op gang komen? Van de 68 openlucht theaters in Nederland behoort Bergen tot de uitzonderingen, die niet aan het doel beantwoorden. Zo is er meer. Waarom kon den in Bergen in de kommervolle jaren wél bloemencorso's gehou den worden en in deze welvaarts periode niet? Het zou de raadsleden voor het Middenblok niet moeilijk vallen nog een aantal punten te noemen, verband houdende met het vreemdelingenverkeer. Zij den ken hierbij aan het verhuurpro- bleem, de strandzaken, parkeer- puzzels, rijwielpaden, natuurbe scherming. Indien het al dan waar is, dat Bergen eveneens als kunstenaars dorp gepousseerd dient te wor den, waaruit kan de vreemdeling dit dan afleiden? Een populair op gezette, open kunstmarkt in het seizoen kan attractief werken. Niet vergeten mag worden, dat in vele provincies moderne re creatieoorden verrijzen, hetgeen slechts ten koste van de histori sche badplaatsen kan gaan. in dien zij niet met haar tijd mee gaan. DURFINE EDELSTAAL Vrijdagavond 7 uur inplaats van half acht Vrouwen-Wereld- Gebedsdag. Zaterdag 2 maart Klaverjasdrive café „De Band", Nic. Jonk, Schoorldam. Zaterdag 9 maart Klaverjasdrive „Honky Tonk" (P. Duin) Schoorl. Verleden week dinsdagavond gaf de r.k. toneelvereniging St. Jan in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" een opvoe ring van de thriller „Valstrik voor man alleen" van Robert Thomas. Het was jammer dat er zo weinig bezoekers waren, want de bijzonder serieus werkende toneelgroep o.l.v. Jos Groenland uit Alkmaar, had beslist veel meer belangstelling verdiend. Het verhaal gaat over een echtgenoot die zijn vrouw heeft vermoord en veronderstelt dat niemand hem daarvan verdenkt. Hem wordt echter een valstrik gespannen door verschillende personen n.l. een commissaris van politie, een pastoor, een vrouw, een zwerver en een verpleegster. Pas in de allerlaatste minuut voordat het doek valt, komt het verrassende slot, de bekentenis van de echtgenoot, een vaak moeilijke rol, die door Wim Vlaar uitstekend werd begrepen en vlot en zonder haperen ver rassend goed werd gespeeld. De vrouw, eveneens een lang niet gemakkelijke rol, werd door me vrouw Aat Frederiks-Kaldenbach gaaf en zuiver getypeerd. Haar taal, dictie en gebaren waren uitmuntend. Zij wist haar vrou welijke charme en haar besluit vaardigheid heel goed te ont plooien. Aat Groot was als com missaris van politie de juiste do minerende figuur in dit stuk. Hij vertoonde de vereiste dosis auto riteit, achter een goedmoedig uiterlijk. Jan van Stralen was als pas toor een markante snel ingrijpen de geestelijke en bemiddelaar tus sen man en vrouw. Ben Tiebie was in zijn creatie als zwerver kostelijk. De verpleegster Dorien de Wit speelde zeer goed, vooral in de scène tegenover de echtge noot waarin zij hem trachtte te chanteren was zij op haar best. Decor en grime waren prima ver zorgd. Hinderlijk was het dom me gelach van een gedeelte van de bezoekers die waarschijnlijk dit prachtig gespeelde stuk niet begrepen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling mm SM Wij vervaardigen alle voorkomende Ook voor kunt u bij ons terecht: geboortekaartjes visitekaartjes verlovingskaartjes ondertrouwkaarten en -circulaires rouwkaarten/circulaires enz. mei de meeste spoed in moderne stijl en meerdere kleuren zoals briefpapier nota's enveloppen labels folders circulaires raambiljetten naat ooi kuoa(iileitsbt.uliioetk SCHOORL LAANWEG 35 TELEFOON (02209) 268 Ingezonden mededeling POEDER - ZALF-OLIE-ZEEP w »iyvT"wii| Ingezonden mededeling BERGEN 3 maart Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 3 maart Dr. BRUST. Telefoon 02209-28

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1