WeeUtad 99 ft Moeder K.J.V1 (Arbeid C^delt KELTUH PLEET T BABYDERM HPS? Grote belangstelling voor V.V.V. vergadering <2 uéèute&e avonè IJSBRAND FEEKE IC M» Gerritsen VRIJDAG 22 MAART 1963 39c JAARGANG No. 11 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bij de driesprong op Sanegeest, waar de Westerweg zich in de Natteweg verliest, even voorbij die kromming, staat een boeren bedrijf met woonhuis en stallen. De stallen zijn aan de buitenkant moe van ouderdom, daarbinnen is het echter weldadig warm en liggen rustig en tevreden zestien koeien te herkauwen, die door Kobus Alderlieste met de meeste zorg worden onderhouden. Hij is geen geboren Bergenaar, maar zag op 1 augustus van het jaar 1883 het levenslicht in de Haarlemmermeer, waar zijn va der een boerderij pachtte met veertig hectare land. Na drie jaar lager schoolonderwijs vond de jeugdige Kobus dat hij meer dan genoeg had geleerd en verlangde te werken voor het bedrijf van zijn vader. Het liefst wilde hij met paarden omgaan, want de zachtglanzende ogen van deze edele dieren hadden zijn voor liefde. Vooruit dan maar!zei zijn vader, terwijl hij zijn zoon eens bekeek. Je bent wel wat jong en te kleinmaar hier heb je een ploeg met twee paardenen als de bliksem aan het werk! Dus werkte de nog piepjonge land arbeider van de vroege ochtend tot de late avond en trok lijnrech te voren in het vette land van de Haarlemmermeerpolder. Acht jaar later verhuisden zijn ouders naar Bergen en kocht zijn vader een boerderij aan de Oud- Burgerweg, waar thans boer Bijl woont. De zestienjarige Kobus ver huurde zich toen als koetsier bij de familie Maschmeijer, voor ze- ven-en-halve-gulden per week. Een andere knecht (Willem Roobeek) verdiende maar 3,75, Kobus wilde daarvoor niet wer ken. Toen zijn werkgever na enige weken de ijver en de nauw keurigheid zag waarmede de nieuwe knecht zijn arbeid ver richtte, kreeg Kobus het gevraag de loon. Twee gelukkige jaren gingen voorbij, totdat de militaire dienst hem opriep als hospitaal soldaat. Een jaar later was hij weer thuis en werkte evenals andere jongens de ganse dag op het land. Wanneer er dan in de omgeving kermis werd gehouden, trokken ze daar op af om eens een keer goed uit de band te springen. Zo kon het gebeuren, dat Kobus op de kermis te Schoorl bij kastelein Rus, in ,,De Rustende Jager", een meisje achter het buffet zag staan dat vijf-en-veertig cent per week verdiende en op wie hij smoorlijk verliefd werd. Zijn aangebedene (Anna Stam), dochter van Theu- nis Stam uit Schoorl, ook wel Teun de Jager genoemd, woonde toen met haar broer en vijf zus jes in een schamel hutje, dat 25 cent per huur moest opbrengen en de ,,hut van Teun de Jager" werd genoemd. Zo leefden de ouders van dat knappe leuke meisje, dat een zwerm aanbidders had, met hun negenen in dat stulpje aan de Duinweg. In dat gezin moest iedere cent eerst tweemaal omgekeerd wor den, voordat het éénmaal werd uitgegeven. Er heerste in die ja ren grote armoede in de arbei dersgezinnen en het was bewon derenswaardig, hoe de vrouw elke dag maar weer voor de etenspot zorgde om de jeukende magen van haar gezinsleden te vreden te stellen. Wanneer het Nieuwjaarsdag was trokken de kinderen Stam er op uit, om de mensen in de omtrek een geluk kig nieuwjaar te wensen. Zo'n wens werd dan hier en daar wel eens met een cent beloond. Als de kinderen dan de hele dag ge sjouwd hadden werden de centen op tafel gelegd en kon moeder Stam weer wat extra's in huis halen. Dat waren ongeveer de jaren tussen 1890'1900. Op de tweede Kerstdag van het jaar 1908 trouwde Kobus met Anna Stam uit Schoorl, Ambtenaar Kouwen- hoven voltrok dit huwelijk. Elf jaren werkte Kobus in de melk fabriek aan de Bergerweg en daarna begon hij een eigen bedrijf als sleper, loonploeger en loon- maaier. Zijn arbeidsveld strekte zich uit tot in Schoorl, Koedijk, Bergen en het Woud. Drie doch ters brachten zo langzamerhand leven in het gezin van deze hard werkende ouders. Dagelijks trok vader Alderlieste er op uit met de trekker, maaimachine of mestkar, leegde 's nachts de beerputten voor de gemeente en verrichtte allerlei bezigheden die maar voor de hand lagen. Als men Kobus Alderlieste vraagt: Wat was nu wel de mooi ste tijd van uw leven?, dan ant woordt hij prompt: de tijd dat wij met z'n vieren als snorders in de Stationstraat stonden, t.w. Nar dus Min, Willem Moerbeek, Piet Bakker en ik. Dat was de mooiste tijd van mijn leven, de zomergas ten door het mooie Bergen te rij den. 1 Augustus wordt Kobus tach tig jaar, mevrouw Alderlieste vijf-en-zeventig. Op dit boeren bedrijf kwetteren de eenden, waggelen de ganzen en kakelen de kippen. In de stallen staan zes tien stuks hoornvee, die heel wat verzorging eisen. Man en vrouw zijn nu vijf-en-vijftig jaar ge trouwd, en doen hun dagtaak. Ze hebben er geen spijt van, dat ze elkander in Schoorl hebben leren kennen. Ik zou mijn man niet graag wil len missen, zegt moeder Alder lieste. Zover zijn we nog niet, zegt Kobus. Ik ben nog niet van plan dood te gaanMijn werk is nog niet klaar! Voortgaan en altijd maar den ken aan zijn bedrijf, er voor wer ken, dat is het, wat Kobus bezielt en hem fit houdt. Ik verlaat met wat tegenzin de gastvrije woning van moeder Al derlieste aan de Natteweg. De oude klok aan de wand heeft tientallen jaren weggetikt van louter eenvoud en tevredenheid. Ik sta buiten in een reine, stille, witte wereld. De nevel hangt over de wazig-maanverlichte smetteloze landerijen van Sane geest en een dikke sneeuwvacht rust als een verwarmende deken over dit veebedrijf, alsof ze die twee prachtige karaktereigen schappen, eenvoud en tevreden heid van deze beide mensen, angstvallig wil beschermen als een kostbaar kleinood. Jan Timmer. De algemene ledenvergadering van de- V.V.V. Bergen, die ver leden week donderdagavond in het „Oranje-Hotel" werd gehou den, onder voorzitterschap van de heer J. Broersma, mocht zich verheugen in een buitengewone leden-opkomst. Sinds jaren hebben de leden niet zo'n belangstelling getoond voor het vergaderen. Misschien hebben sommigen bij het heen gaan naar het „Oranje-Hotel" een rumoerige vergadering met felle discussies verwacht, dan zijn ze wel bedrogen uitgekomen, want voor deze vergadering, die een bijzonder rustig karakter droeg, hadden de twee demissio naire bestuursleden, de heren J. Broersma en A. Dalloyaux, en de heer P. C. Briefjes nog geen uur nodig, om deze bijeenkomst zon der stoornis te beëindigen. In de zaal zaten de twee andere demis sionaire bestuursleden, de heren A. D. Ursem en C. Zee. Beiden wensten niet samen te werken met de andere bestuursleden. Mevrouw Van Kampen ver langde na voorlezing van het jaarverslag enige verandering daarin. Daarin stond vermeld dat zij haar functie in de zomer van 1962 had neergelegd. Zij had echter in februari van het vorige jaar, nog voor de jaarvergade ring, bedankt. Het commissie-lid voor het na zien van de rekeningen had niets dan lof voor de financiële beschei den van de heer G. Smit. Tot nieuw lid voor het nazien van de rekeningen werd benoemd de heer Keizer. Tijdens de rondvraag legde de heer Briefjes een verklaring af, waarin hij onder meer zei, dat in de volgende vergadering vier be stuursleden hun mandaat ter be schikking dienen te stellen, als gevolg van de arbitrale beslissing van de ANVV-commissie. Spr. merkte op, dat het onderzoek van de commissie totaal onvoldoende is geweest. De heer Briefjes deel de nog mede, dat hij ook zijn man daat ter beschikking zal stellen, indien het dagelijks bestuur even eens tot dit besluit komt. De heer Schuil, die deze avond Voor hef Tere Ba by-huidje ONTSPANNINGSAVOND. Maandagavond j.l. werd er door twee drogisterijen, n.l. dro gisterij Schuit-Conijn en drogis terij Groeneveld te Bergen, voor hun clientele een ontspannings- en demonstratie-avond gegeven van de Tinnic en Heros-artike- len, in de toneelzaal van „De Rustende Jager". Bernard Ba- rendse en Jopie Bennekes, propa gandisten van deze huishoud- artikelen, brachten met wat con ference, spel en imitaties, een ca baretsfeer aan deze show. Te vens werden er twee prachtige films vertoond over de haring visserij en „De Gouden I.L.S.Y.", voor de Koninklijke Luchtmacht door Bert Haanstra verfilmd. Een aantal Tinnic-artikelen werd onder de bezoekers verloot. Zaterdagavond j.l. gaf de K.J. V.O., afd. Bergen, in de dancing van „De Rustende Jager" één van haar maandelijkse culturele avon den voor leden en belangstellen den. opende, had een grotere opkomst verwacht, maar bracht ondanks zijn teleurstelling, dank aan hen die toch altijd maar weer deze avonden in stand weten te hou den. De heer dr J. C. v. d. Steen uit Utrecht, die als spreker optrad, gaf daarna een lezing over Dene marken, Zweden en Noorwegen, geassisteerd door de heer Basti- aanse, die van deze drie landen bijzonder mooie kleurendia's ver toonde. Op prettige wijze vertelde de heer v. d. Steen hierover verschil lende bijzonderheden en wetens waardigheden, zoals de stad Ko penhagen, die veel overeenkomst heeft met Amsterdam, Odense, de geboortestad van de beroemde sprookjesschrijver Hans Ander sen, de geschiedenis en de vrij making van het Zweedse volk door de grote idealist en vrij heidstrijder Gustaaf Waza en vele interessante bijzonderheden. Na de pauze kreeg de toehoor der door de verteller en de dia vertoner, een machtige indruk van het bizarre, harde rotsachtige Noorse land, met zijn vele legen den, liefelijke houten kerkjes met prachtige interieurs, de fjorden en watervallen in dit land van de middernachtzon en tegenstellin gen van licht en donker, waar de grote componist E. H. Grieg zijn romantisch nationale muziek schreef. Vervolgens voerde de heer v. d. Steen zijn aandachtig gehoor tot aan de Noordkaap, het uiterste puntje van Noorwe gen. De scholieren die op vertoon van hun schoolagenda, een be langrijke reductie konden krijgen om deze leerzame avonden te be zoeken, zouden wel wat meer be langstelling kunnen tonen. Don derdag 11 April viert de afdeling haar 25-jarig bestaan. Ter gele genheid daarvan wordt in de schouwburgzaal van „De Rusten de Jager" een voorstelling gege ven van de opera „Porgy and Bess", opgevoerd door Bert Brug- mans Marionettentheater, dat ge lijktijdig ook z'n zilveren jubileum viert. Nationaal kampioen 2 kl. 38/2 klein biljart gehuldigd. Verleden week donderdag avond vond in hotel-café-restau- rant „De Oude Prinseen bijzon dere biljartgebeurtenis plaats. Niet minder dan drie Bergense biljartkampioenen waren daar vertegenwoordigd. Twee ervan, de heren W. de Vries en Ide Min, hadden reeds een huldiging on dergaan. Eerstgenoemde in Eg mond aan Zee, met het kampioen schap le klas-libre van het dis trict Alkmaar, en de heer Min in Nibbixwoud met het behalen van het kampioenschap 2e klasse-libre. De grootste triumfator van de avond was echter de heer Y. Feeke, die te Zierikzee kampioen van Nederland werd in 2e klasse klein biljart. Hij werd door de voorzitter van de b.v. „De Oude Prins", de heer De Vries hiermede gelukgewenst. Wat u daar gepresteerd heeft, al dus spr., is iets groots geweest. Biljartlievend Bergen mag trots op u zijn. Daarna richtte de voorzitter van het district Alkmaar, de heer Van der Schilden, het woord tot de heer Feeke. Spr. vond het pret tig hem te huldigen met zijn suc ces in Zierikzee, roemde zijn prachtig spel en zijn grote dosis vechtlust en hoopte dat hij in de toekomst nog vele successen mag oogsten. Zijn hulde vergezelde hij met het aanbieden van een prach tige groene bloemenvaas. De heer Feeke dankte de beide voorzitters voor hun gelukwensen en merkte op, dat dit kampioen schap nog lang in zijn geheugen zal blijven en hij vervolgde, dat hij niet alleen aan dit succes had meegewerkt, maar dat de mentale voorbereiding hierin een belang rijke factor is en die heb ik aan mijn vrouw te danken. Ze is een enorme steun geweest. Tenslotte zei voorzitter De Vries, dat de basis van dit drie ledig succes gelegd is in „De Oude Prins", waar voor de Ber gense kampioenen steeds prima materiaal beschikbaar was. Hij dankte daarom de heer Hulshoff Sr. voor de goede verzorging. GOED SPEL van toneelgroep .STUDIO' De vorige week woensdag avond gaf de toneelgroep „Stu dio" in de niet geheel bezette schouwburgzaal van „De Rus tende Jager voor de Kunstkring Bergen-Schoorl een opvoering van „Een geboren leugenaar", door Keith Waterhouse en Willie Hall, in de vertaling van Paul Rodenko. De voorzitter van de kring, de heer C. Overman, open de met een kort woord, was niet ontevreden over de opkomst, want had i.v.m. de voetbalwed strijd Feijenoord.Reims, een ge ringer aantal bezoekers verwacht. Er zullen onder de bezoekers geweest zijn, die wel met wat spijt aan hun t.v. gedacht zullen hebben, want deze komedie, waarin een ouderpaar voorkomt, dat zich zorgen maakt over hun zoontje die alles los en vast aan elkaar liegt en door zijn grote fantasie de eerlijkheid met een korreltje zout neemt en de jalou- zie van zijn jeugdige minnaressen weet op te wekken, ruzies ver oorzaakt, zichzelf steeds denkt vrij te pleiten, geen eerbied voor de dood van zijn grootmoeder heeft, dit gehele verhaal, door spekt met kernachtige uitdruk kingen, ziedaar een gegeven over een jongeman, dat voor de nor male bezoeker niet denkbaar is. Als vader speelde Wim van den Brink resoluut en krachtig! Nel Koppen liet voldoende haar moederlijke gevoelens blijken. De zoon (Henk van Ulsen) speelde deze vreemde karakterrol uitste kend. De conservatieve groot, moeder (Els Bouwman) was kos telijk met haar uit-de-tijd-zijnde- gedachten. Ad van Gessel, Cocki Boonstra, Dore Smit en Peter Oosthoek, resp. als Arthur, An- nemarie, Rita en Miep, maakten van hun rollen prachtige jeugdi ge eigengereide typen, Peter Oosthoek had de regie, GYMNASTIEKVEREN. DIO. De uitslagen van de derde ronde in de jeugdcompetitie jon gens van het district west 1 van Bergen werd gehouden, luiden: Jongens 13/14 jaar. Ploegen: 1. DIO a 183,1 pt 2. DW a 176,6 pt 3. DIO b 174.2 pt 4. Vita-Longa 164,9 pt 5. RKEDO 163,5 pt 6. DVV b 161,9 pt Persoonlijk: 1. K, Houtenbos (DIO) 50,3 pt 2. W.v.d.Bosch (DIO) 46,9 pt 3. G. Leyen (DIO) 45,6 pt 4. P. Berhout (DVV) 45,0 pt 5. A. Leeuwrik (DIO) 44,3 pt Jongens 15/16 jaar. Ploegen: 1. DVV 183,9 pt 2. DIO 171,4 pt Persoonlijk: 1. A. Koenis (DVV) 49,2 pt 2. J. Kos (DVV) 47,2 pt 3. Houtenbos (DIO) 44.9 pt Onder leiding van de heer Hakkeling, leider van DIO, had den de wedstrijden een bijzonder vlot verloop. Op 30 maart a.s. gaan de meis- jesploegen van DIO naar TOG (Heerhugowaard) en op 6 april naar Noord-Scharwoude, om DVV te bekampen. De jongens van 12 jaar gaan 6 april naar de Beemster (Vita- Longa) De eerstvolgende wedstrijd voor jongens van 13/14 en 15/16 jaar is gesteld op 27 april te Alk maar. Negende culturele dag Noord-Holland Onder het opschrift „Kunst te keur" van de door de Culturele Raad uitgegeven folder, maakt het bestuur van deze raad bekend, aan de musea-bezoeker en kunst kenner, maar ook aan de beelden de kunstenaars, functionarissen uit het tentoonstellingswezen, be stuurders van ontwikkelingsorga nisaties, onderwijsspecialisten en vertegenwoordigers van overhe den, dat er in Haarlem de negende culturele dag zal worden gehou den. Daar zullen dan, het stadsbe stuur van Haarlem verleent een grote mate van gastvrijheid, de levende initiatieven met betrek king tot de beeldende kunsten worden geïllustreerd in het Frans Halsmuseum, waar de deelnemers aan deze dag om 11 uur v.m. door het gemeentebestuur zullen wor den ontvangen. Ook in de vishal kan men een overzicht krijgen van de recente aankopen van beeldende kunst door de gemeen te. In het Huis Van Looy is een kunstcollectie te bezichtigen, die geschikt zal gemaakt worden SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aqtuda Zaterdag 23 maart „Hoogheid, uw kameel staat voor", toneeluitv. door de Har- ger Toneel ver. in café Jonk te Schoorldam, 20.00 uur, uitg. van de ver. Nut en Genoegen. Zondag 24 maart 1963 Uitvoering door gymnastiekver. „G.I.M." in het ver. gebouw te Catrijp te 7.30 uur. Bal na Maandag 25 maart Alg. Ledenvergadering van de V.V.V. Groet-Camperduin e.o. in café Swart, 20 00 uur. Dinsdag 26 maart Vergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond in café Mee- reboer te 20.00 uur. voor de reizende tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band". Het hoofd van de educatieve afdeling van het Rijksmuseum te Amsterdam, drs E. R. Meijer, zal die dag een inleiding houden over de motieven voor alle activiteit, die een intensieve uitwisseling tussen de beeldende kunsten en het publiek beoogt. Met name zal hij het verlangen behandelen, dat binnen het kader van de Cultu rele Raad (Nh) een functionaris wordt aangesteld, om het effect van de reizende tentoonstelling te vergroten. Deze dag wordt besloten met een gemeenschappelijke warme maaltijd, en een bezoek aan de stadsschouwburg, waar toneel groep „Centrum" het zo goed ontvangen stuk „Moordkans" van Philip Mackie, zal opvoeren met in de hoofdrollen Luc Lutz en Ann Hasekamp. De bijdrage per deelnemer is 10,—, inclusief maaltijd en schouwburgbezoek. De opgave van deelname kan geschieden tot 28 maart 1963, onder gelijktijdige storting der kosten van deelne ming op girorekening 645568, t.n.v. de Culturele Raad Noord- Holland, Hoflaan 22 te Bergen. DURFINE EDELST AAL SCHOORL Bescherming burgerbevolking Ook in de gemeente Schoorl zijn in het najaar van 1961 huis- aan-huis verspreid de wenken voor de bescherming ingeval van oor logsomstandigheden. Aangezien wellicht deze wen ken bij de inwoners vragen heb ben doen rijzen en de burgemees ter het ook overigens van belang acht de gelegenheid te bieden tot nadere informatie op dit punt, zal een voorlichtingsbijeenkomst van de bescherming bevolking worden gehouden op vrijdag 29 maart a.s., des avonds 8 uur in „De Rode Leeuw", Heereweg 1 te Schoorl. In het bijzonder zal de betref fende bijeenkomst zijn gericht op de beschermingsmogelijkheden in geval van explosies van kernwa penen, waarbij ter toelichting zul len worden vertoond de belang wekkende films; „Atoom'' (aan val met kernwapenen) en „De Onzichtbare Vijand(de moge lijkheid tot bescherming tegen be doelde aanval). De toegang tot de bijeenkomst is geheel vrij, terwijl de gelegen heid zal worden geboden om vra gen te stellen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. FOTO DICK VAN BERGE Breelaan 13. Bergen. Telef. 2001 Alles voor FOTO en FILM FOTOGRAFIE op elk gebied. Ingezonden mededeling BERGEN 24 maart Dr. LUGTEN. Tel. 2700. SCHOORL 24 maart Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1