K eurslagerij MAASEN rj,-4U' drul (werken PÖCRETB OOKS BAKKERIJ BALTUS ..THERMOPANE' Schildersbedrijf W. Beukers zn. DRUKKER IJ OLI E N B U R G PRESBURG GEEN GRIJS HAAR rN\ Liefde op de Hoge Yeluwe „DE DUINSTREEK" VRIJDAG 22 MAART 1963 Tweede blad GEMAKSSCHOENEN Bockhandel C. Oldenburg DE VAKMAN achter de toonbank dus een prima advies Zakenmensen BERGEN BREELAAN 12 TEL. 2123 Ralston, Flexa, Ceta Bever, en Succes produkten m m Draag de zo ELEGANTE LANGESTRMT70,ALKMAAR DE BAKKERIJ A.S. ZATERDAG ALS REKLAME MET ZON 5 Gev. koeken van fl.-v. f 0,90 GROTE 250 gr. Berger Duintjes f 0,95 SORTERING 10 heerlijke Jodekoeken f 0,50 Luxe-, Lunch- en Koffie- broodjes TELEFOON 2595 luchtdichte dubbele beglazing bewezen. FEUILLETON 10 De Keurslager Uw voorkeurslager Denk om Uw spaarlabels 20 Spaarlabels en U heeft 1 gulden verdiend. Bij iedere Gelderse rookworst 1 spaarlabel Wij hebben een grote sortering Groenteconserven, let op, bij ieder blik of pot 1 spaarlabel. 250 gram KOFFIE f 0,98 plus 1 spaarlabel 100 gram THEE f 0,79 plus 1 spaarlabel Extra aanbieding voor hond en kat: 1 blik Chappie 0.55 plus 1 spaarlabel 1 blik Kit - E - Kat 0,47 plus 1 spaarlabel Voordelig Kalfsvlees 500 gram Kalfsfricandeau f 2,75 500 gram Kalfslappen 500 gram Kalfspoulet 500 gram Kalfsgehakt f 2,30 f 2,30 f 2.- Woensdag Gehaktreklame 500 gram Gehakt 1,48 en 1 spaarlabel 250 gram Metworst 0,73 Vrijdag en zaterdag* 150 gram Ham f 0,70 150 gram Pekelvlees f 0,68 150 gram Boterhamworst f 0.52 150 gram Leverworst f 0,39 250 gram Metworst 250 gram Leverworst 1,20 BERGEN - Middenpad 5 - Tel. (02208) 2579-2275 50 soorten BEHANG in voorraad. Machinaal afranden. Wij vervaardigen alle voorkomende mei de meesie spoed in moderne siijl en meerdere kleuren zoals: Ook voor briefpapier nota's kunt u bij ons terecht: geboortekaartjes enveloppen labels folders circulaires visitekaartjes raambiljetten verlovingskaartjes enz. ondertrouwkaarten en -circulaires rouwkaarten/circulaires oot kwa(tiieilsbtukioetk naat enz. SCHOORL LAANWEG 35 TELEFOON (02209) 268 van en het leed is geleden! Crème MARCHAL is watervast maar u kunt het met shampo weer uitwassen, daardoor geen nagroei, BIJ DROGISTERIJ GROENEVELD, J. Oldenburglaan 15, Bergen Laanweg 35 - Schoorl Deze winter heeft afdoende de waarde van Neemt voor het volgende koude jaargetijde tijdig uw maatregelen. 50 Procent minder warmteverlies Geen beslagen ruiten Inlichtingen Middenpad 5. Tel. (02208) 2579 - 2275 Bergen door Henk van Heeswijk Ze knikte gestreeld. „Geduld, Karei. Misschien een kwestie van een paar dagen." Hij wendde zich tot het meisje. „Hoe is het in de Koperen Ketel?" „De Pot, bedoel je," verbeterde ze „Best en druk. Je moet de groeten hebben van Jopie." „Verroest, heb je het haar verteld?" Ze schudde haar hoofd. „Jopie begreep gistermiddag al, dat er met jou wat aan de hand was. Ze dacht, dat je plotseling mazelen had gekregen." „Au. Laat me niet zo lachen want m'n hele gezicht doet pijn. Die Joop. Maar besmettelijk is het wel." „O ja?" Stien keek geïnteresseerd. „Zeker. Jij bent tenminste al een beetje aangestoken, zie je?" „Ik merk er anders nog niet veel van, jongeman." „Dat merk je geleidelijk aan. Let maar op mijn woorden." „We zullen wel zien, als het zover is." Ze keek naar de fruitmand En ze wees naar de heerlijkheden smaakt het?' „Hou op. Ik krijg alles uitgeperst, want ik kan praktisch niet kauwen. Die verwenste kaak... Komt de zuster straks... Zullen we eens een lekker sinaasappeltje voor u uitpersen, meneer Welsenaar... Lollig, he? Moet je nou niet lachen? Ze glimlachte. „Dat doe ik al. Morgen zal ik een flesje pap voor je meebrengen. Met een speen. Kun je zuigen, wanneer je wilt." „Welja, steek er de gek maar mee. Wacht maar, zus, tot ik weer beter ben," Mevrouw Welsenaar had met stijgende verwondering naar het gesprek geluisterd. „Plagen jullie elkaar altijd zo?" „Allicht," antwoordde haar zoon, „Dat is toch altijd zo met verliefde mensen?" „Nou, wij deden het heel anders hoor." verzekerde mevrouw Welsenaar „O ja? Hoe? Laat eens horen, mam. Kunnen wij misschien nog wat leren, he mop?" „Morgen brengen," was het antwoord. „Ieder doet het maar op zijn eigen wijze, hoor." „Zo is het," antwoordde Karei enthousiast. „Maar Stien meent er niets van, hoor mam. Ze doet maar alsof. In haar hart is ze smoor op me." „Gut, dat heeft m'n hart nog nooit verteld. Moet ik toch eens op letten," sneerde Stien. Karei keek verheerlijkt naar het meisje. „Jeetje, zus, wat zullen wij een hoop in te halen hebben, als ik straks weer beter ben." Ze keek hem gemaakt verwonderd aan. „O ja? Wat bij voorbeeld?" „Dat zeg ik je straks onder vier ogen wel." „Dus met andere woorden: moeder, hoepel tijdig op," merkte mevrouw Welsenaar op. „Je moeder zal er aan denken, hoor," „Nou, Stien? Heb ik even een verstandige mam?" Tegen het einde van het bezoekuur waren ze met z'n beiden. Hij keek haar innig aan. „Stien, mop, kom eens wat dichterbij. Luister eens, zus, als ik beter ben, gaan we ons verloven, he? En dan trouwen we van 't najaar. Goed?" „Hoor hem 's. Moe 'k nou lachen?" „Stien, in alle ernst: ik meen het serieus." Ze schudde haar hoofd en keek hem geamuseerd aan. „Karei, hoe lang kennen we elkaar? Tel de weken eens op." „Ach, wat doet het er toe. Ik ben dol op je. Dat heb je toch zeker wel gemerkt, of niet?" „Ik heb genoeg gemerkt de laatste weken. Maar ik blijf nuchter en met beide benen op de grond, jongeman. Natuurlijk mag ik je wel, soms. Niet altijd. Houd je mond en laat me uitspreken. Enfin, we praten er later nog wel eens over." „O Stien, wat ben jij een harde. Waarom pijnig je me zo?" „Je pijnigt jezelf, je bent een kwajongen, hoor je?" „Moe k nou lachen?" „Je hoeft mij niet na te apen. Ik zeg het tegenwoordig bijna nooit meer." „Jammer. Ik vind het leuk. Zeg, zwart staat je ontzettend aardig. Mooi kettinkje heb je om je hals. Moet ik straks even van dichtbij bekijken." Ze kleurde. „Blijf je zo?" Hij knikte beslist. „Altijd. Ik bewonder je geheel, zie je? Van je keurige kapsel tot aan je voortreffelijke genylonde benen. En ik prijs me iedere dag gelukkiger, dat ik je heb leren kennen." „O Karei, praat toch alsjeblieft niet zulke onzin." „Maar zus, ik meen het. Eerlijk." „Je maakt me verlegen met al die lof. Moet je me van de winter eens zien in overal en op klompen." „Ik ben er van overtuigd, dat zelfs die kleding je flatteert. Meisje, wat houd ik ontzettend veel van je." „Karei ik kom niet meer, hoor je?" „En niet minder ook. Morgenmiddag twee uur, he?" „Je bent nog net een kind," antwoordde ze lachend, maar toen het bezoekuur voorbij was, boog ze zich over hem heen en gaf hem een lange zoen. „Dag apekop." Hij trok haar heftig tegen zich aan. „Wat klinkt dat leuk uit jouw mond." „Laat me los, lammeling, anders geef ik je nu een tik." „Nog één zoen, moppie, toe, alsjeblieft..." En Stien was niet zo goed, of andermaal drukte ze haar volle lippen op de zijne. Met een blijde zucht keek hij haar na tot ze de zaal uit was. Maandagsmiddags was Stien laat. Het was ontzettend druk in het restaurant en niet nadat ze een complete ruzie had gehad met haar chef kon ze wegrijden, vijf minuten voor twee. Zodat ze pas tegen half drie in het ziekenhuis was. Zijn gezicht klaarde op, toen ze gehaast binnenkwam. Aan zijn bed zat ditmaal vader Welsenaar, die ze een hand gaf, waarna ze zich toch nog lichtelijk blozend over de patiënt boog en hem een zoen gaf. „En? hoe gaat het met de vertegenwoordiger in ruste?" „Best," antwoordde hij grimmig. „En ik hoef me voorlopig ook niet te haasten. Lees maar." Hij reikte haar een brief over en ze zag op het couvert, dat hij aangetekend verzonden was. Ze haalde het vel papier er uit en terwijl ze las, trok het bloed uit haar gezicht weg. Nadat ze de brief gelezen had, keek ze naar de jongeman in bed. „Prettig, he?" zpi hij. „Wat een gemene streek, net nu je ziek bent." „Een vervelende samenloop van omstandigheden," meende vader Welsenaar te moeten opmerken. „We wilden net bellen, vanmorgen, om te melden, dat Karei in het ziekenhuis lag, toen de brief kwam. We hebben hem meteen hierheen gebracht. Ik wil mijnheer Ganzevoort de situatie uiteen zetten, maar Karei wil het niet hebben." „Ik rijd er vanavond heen," besliste Stien resoluut. „Dat zul je wel laten," antwoordde de patiënt strak. „Als meneer Ganzevoort soms denkt, dat ik niet buiten hem kan, dan vergist hij zich." „Wat bedoelt hij met die afspraak?" vroeg Stien, nadat ze de brief nog eens gepakt en gelezen had. „O, vrijdagavond zei hij, dat hij iets belangrijks met me te bespreken had. Of ik kon blijven eten. Maar ik wilde naar jou toe en ik zei, dat ik verhinderd was om te blijven, maar dat ik om een uur of negen wel wilde terugkomen. En dat was goed. Maar ja, na dat gijntje van vrijdagavond op de Hoefweg heb ik natuurlijk helemaal niet meer aan die afspraak gedacht." „Ja maar.dit laat je toch niet op je zitten?" vroeg Stien. „Dat hebben mijn vrouw en ik ook al gezegd," voegde Welsenaar er aan toe. Karei knikte resoluut. „Dat laat ik wel op me zitten. Ik heb dit al min of meer zien aankomen. Ik vertel je later wel eens alle bizonderheden. Die doen nu niet terzake. Het is echt de oude Ganzevoort. In een opwelling van drift geschreven en verzonden, toen ik vrijdagavond zonder bericht wegbleef. Als hij even de moeite had genomen om naar huis te bellen, had hij de oorzaak van mijn niet komen kunnen vernemen. Nou, 't zal me een zorg zijn. Werk genoeg. Ik kan zo beginnen bij Spaander en Berg in Amsterdam. Een paar jaar geleden hebben ze al gevraagd, of ik niet voor hem wilde gaan reizen. Ik heb de firma Ganzevoort beslist niet nodig. Werkelijk niet." „Toch vind ik het een minne streek om iemand te ontslaan, alleen omdat hij zich niet aan een gemaakte afspraak heeft ge houden. Nota bene in je vrije tijd." Stien keek verstoord. „Laat hem verroesten met z'n schriftenfabriek. Hij zal me nog wel missen, let maar op mijn woorden. Nu ja dan neem ik een passant vakantie, als ik weer beter ben. Gaat in één moeite door. Hoewel, het is nu net de drukke tijd." „Drukke tijd? In de zomer?" Stien geloofde hem niet. „Natuurlijk, zus. In september beginnen de scholen weer. Hebben de kinderen van alles nodig, voornamelijk schriften, opschrijfboekjes, balpennen, gommetjes, kladblocs, dictaatcahiers, noem maar op. In deze weken verkoop je het meest." „Dan is het wel dubbel sof, dat je nu net in het ziekenhuis ligt." „O, geeft niets," antwoordde Karei luchtig. „Daar maak ik me het minste druk over." Stien dacht na. „Ik heb intussen al heel wat op m'n geweten gekregen." „Wat bedoel je?" „Nou, het is toch uiteindelijk mijn schuld, dat je hier ligt? Als ik vrijdagavond niet zo lelijk tegen je gedaan had zouden mijn broers er niet op gereageerd hebben." „En ik ben machtig blij, dat het zo gelopen is. Want nu heb ik je en ik laat je niet meer los. mop." Ze fronste haar wenkbrauwen. "Ho, ho, jongeman, je zegt dingen, die je heel niet kunt verantwoorden. Wie zegt jou, dat je mij hebt? Ik ben geen artikel uit je collectie!" Welsenaar schoot in een lach en Karei grinnikte appreciërend. ,.Je bent de beste, Stien. Het idee: een artikel uit mijn collec tie. Origineel ben je, dat is een feit." „Maar als je ziek bent, mag hij je toch niet ontslaan? En nog wel op staande voet." „Het kan me allemaal geen fluit schelen, of het mag of niet mag. De sfeer is bedorven en ik heb hem werkelijk niet nodig. Werk genoeg voor een vertegenwoordiger, die verkopen kan. Zal ik me daar druk over maken." „Als ik vanavond nu eens naar Uchelen ga en met je baas praat?" opperde Stien nog eens. „Moppie, als je me met alle geweld kwijt wilt, dan moet je dat doen. Dat is de beste en snelste methode om van me af te komen. Dat wilde je immers zo graag? Nou, je hebt nu de kans. Afgezien van het feit dat ik onder geen enkele omstandigheid meer naar de firma Ganzevoort terug wil. Dus alleen daarom al heeft het geen enkele zin, zie je?" „Ja maar, Karei, hoor nou eens. Dan krijg je ook geen zie kengeld." „Dat is even een ramp? Heb jij maar geen medelijden met mijn portemonnaie. Als het moet kan ik het wel een jaartje uitzingen. En langer. Achteraf is het helemaal niet erg. Ik heb wel zin om voor Spaander en Berg te gaan reizen." Ze haalde haar schouders op. „Dan moet je het zelf weten. Maar als ik wat goed kan maken, dan zeg je het maar. Ik wil het met alle liefde voor je doen." ,,Dank je, Stien, dat zal ik onthouden. Maak je alsjeblieft geen verwijten, want dat is niet nodig." Om drie uur sloeg ze haar armen om zijn hals en keek hem vriendelijk knikkend aan. „Kan ik echt niets voor je doen, Karei?" „Zeker. Me een heleboel keren zoenen." „Ach, malle, dat bedoel ik niet." „Ja, maar ik wel. Kun je een beetje medelijden opbrengen voor een arme, mishandelde en werkloze vertegenwoordiger alsjeblieft?" „Ze wreef met haar wang tegen de zijne. „Apekop." Maar haar zoen was lang en gemeend. Verdraaid, als ze niet van dat jong ging houden. HOOFDSTUK 10 Geen nieuw spelletje meer Vier dagen later was er blijdschap in de Boothlaan nummer 33. En bloemen. Want 's morgens bracht Stien hem persoonlijk van het ziekenhuis thuis in zijn eigen wagen. En in de voor kamer, waar een divan voor hem gereed stond, bewonderde hij een kolossale bos bloemen, die de kamer vervolde met zijn geuren. Hij las het kaartje en Stien stond er glunderend bij te kijken. „Welkom thuis wenst u de gehele familie Van Essen". En het woordje „geheel" was dik onderstreept. „Nee maar, dat is... dat is..." constateerde de jongeman, stom verbluft. „Tevreden?" vroeg het meisje. Hij knikte. „Allicht, Dus... ook van je broers?" BEMEST UW TUIN GOED. Hoewel de respectievelijke tui nen nog in een winterse rust zijn gedompeld gaan veel bezitters nu reeds plannen maken voor de ko mende zomer. Eén facet is het bestellen van het zaaizaad, een ander facet is de bemesting. Wat dit laatste betreft, willen wij u aanraden: Bemest uw tuin goed, dat wil zeggen geeft niet te wei nig maar beslist ook niet te veel. Uit de uitkomsten van het grond onderzoek in particuliere tuinen door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek blijkt steeds weer dat de bemestingstoestand in zeer veel tuinen onevenwichtig is. Voorbeelden van een overmaat aan kalk en een schrijnend tekort aan kali en magnesium en ook omgekeerd zijn er te over. Daarom een goede raad: Be mest met oordeel en als u het goed wilt doen laat dan eens een grondmonster nemen. Het bemes tingsadvies dat u daarna krijgt toegezonden blijft ongeveer vijf jaar geldig. GENOEG BROOD VOOR ALLEN. De „Oostenrijkse Bauernbünd- ler" stelt de vraag of er genoeg brood voor ons allen is op deze wereld, vooral met het oog op de snel toenemende wereldbevol king. Het blad komt dan tot de conclusie dat er nog grote onge bruikte mogelijkheden zijn. Voor ieder mens op deze wereld is 1J^ ha cultuurgrond beschikbaar, waarvan slechts één derde wordt benut. Twee derde van de boe ren in de wereld werkt nog met de primitieve houten harkploeg. De opbrengsten zullen in de toe komst niet alleen sterk stijgen door verbetering van de cultuur maatregelen, maar vooral ook als de algehele koopkracht toeneemt. Het analfabetisme is momenteel nog de grootste rem op de ver hoging van de opbrengsten in de minder ontwikkelde gebieden. De overdracht van de kennis, die in ruime mate aanwezig is, wordt daardoor zeer bemoeilijkt. Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I I

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5