99 ff Gemeenteraad Bergen besluit tot instelling Commissie Vreemdelingenverkeer PufOlfcrengl /y%y Triumph KELTUM PLEET Jubileum Kennemer Jeugdgroep gironummer jeugdige gratie JAPON - LINNEN AAN DE ABONNEES K. M, Gerritsen v° J*/ Salon .Ursem' elasti CHIC L f26.90 slank afkledende long-line beha. B00RSMA-TEXTIEL VRIJDAG 5 APRIL^1963 39c JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De vorige week woensdag avond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van de loco-burgemeester E. J. van Rees-Vellinga. De wens van de raad om tot een commissie voor „toerisme en verkeer" te komen, i.v.m. de gang van zaken bij de WV Bergen, is thans zover, dat op de vergade ring genoemde commissie van vijf leden werd genoemd, bestaande uit de raadsleden C. Steinz (VVD), J. J. Dinkelberg (Mid- denblok)H. J. N. M. Woudstra (KVP)J. P. Valkering (KVP) en C. Zee (P.v.d.A.). Burge meester De Ruiter, die thans in Amerika verblijft, heeft het voor zitterschap van deze commissie op zich genomen. Ue heer J. J. Dinkelberg gaf een uitvoerige toelichting op dit voorstel. Hij overwoog met het instellen van deze commissie, of het niet wenselijk is na te gaan, of hier niet een taak kan liggen voor een derde wethouder. Wij hebben het laatste jaar een keur van sollicitanten voor deze baan kunnen krijgen, daar over behoeven wij ons geen zor gen te maken. Spr. n am Zandvoort als voor beeld, een gemeente die ongeveer drieduizend inwoners meer telt dan Bergen. Daar hebben ze een derde wethouder. Evenals Zand voort en nog enkele gemeenten in ons land, zou ook Bergen op deze wijze kunnen werken. De voorzitter, loco-burgemees ter Van Rees-Vellinga, geloofde niet, dat van hogerhand aanstel ling van een derde wethouder verwacht kan worden, vooral wanneer zijn taak niet volkomen duidelijk is. De heren Woudstra en Zee vinden de taakomschrijving van de te benoemen commissie be langrijk en waarschuwden tot enige voorzichtigheid, omdat men in Bergen met zelfstandige orga nisaties te doen heeft. De loco-burgemeester v. Rees- Vellinga merkte op, dat dit nog geen reden moet zijn, om een conflict-situatie te doen ontstaan en meende dat deze zaken zich eerst maar eens rustig moeten ontwikkelen. INSECTENPLAAG. De loco-burgemeester deelde voorts mede, dat er een dreigend gevaar van dennensterfte is ge constateerd door het Staatsbos beheer en dat dit een ernstige aantasting van de dennenbossen tengevolge heeft. Een bepaald soort kever „dennenscheerder", heeft een grote ravage veroor zaakt in de naaldhoutbossen langs de kust van Noord- en Zuid-Hol land. Ook de dennen in het Par- nassiapark te Bergen aan Zee hebben geen naalden meer en op een viertal percelen aan de Zee weg zal men tot een gezamenlijk rooien van de aldaar staande dennen moeten komen. De percelen hebben hierover reeds bericht ontvangen. De ge meente zal, indien de tijd daar is, zorgen voor een nieuwe jonge aanplant. De heer Steinz vraagt of deze kever ook in de dennen van Ber- gen-Binnen huist. De loco-burgemeester gaf het geruststellend antwoord, dat voor deze dennen geen ingrijpende maatregelen nodig zijn, omdat die insecten daar in een nog onont wikkeld stadium verkeren en een succesvolle bestrijding hiervan nog mogelijk is. De heer Dinkelberg vraagt of het mogelijk is dit verwijderen van dennen jaarlijks bij gedeelten te doen geschieden en niet direct maar die grote rancune maatregel toe te passen, door het Parnassia- park boomloos te maken. De loco-burgemeester ant woordt dat dit niet mogelijk is, omdat de „dennenscheerder" het laatste jaar in grote mate ernstig optreedt en er thans radicaal moet worden ingegrepen. Over een in de vorige vergade ring genomen besluit, om de ver goeding voor het gebruik van schoollokalen 1,50 per uur te berekenen, inplaats van het oor spronkelijk voorgestelde bedrag van 2,80, werd door de heer Zee de vorige desbetreffende ver ordening aan de raad voorgesteld, om toch het bedrag van 2,80 te handhaven. Het gaat hier om vele honder den guldens voor de gemeente kas. De bijzondere scholen wor den nu bevoorrecht boven de openbare scholen. De voorzitter was het hier wel mee eens, maar vond het niet juist op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Het voorstel van de heer Zee (P.v.d.A.) werd na stemming met 11 tegen 3 stem men verworpen. De overige punten van de agen da werden vlot afgewerkt. Een deel van het gemeentepersoneel krijgt een extra uitkering voor het vele werk dat ze tijdens de afge lopen winter hebben verricht. Aangenomen werd zonder hoof delijke stemming, de bezoldiging voor vakonderwijzer, werkzaam I 't WINKELTJE I bij het openbaar lager onderwijs en het openbaar uitgebreid lager onderwijs, ingaande 1 januari '63. Vastgesteld werden de uitbrei dingsplannen Nesdijk-Bergerweg en Oranjelaan en omgeving, plus de daarbij behorende bouwexploi- tatie-verordeningen. Ook het bouwrijp maken van de tweede fase van het uitbreidings plan Nesdijk-Bergerweg werd aanvaard. Het subsidiëren van godsdienst onderwijs werd naar de commis sie van onderwijs verwezen. Op het verzoek van drie KVP- leden om de rondvraag weer in te voeren, deelde de voorzitter me de, dat enkele raadsleden dit voorstel liever in het bijzijn van burgemeester De Ruiter willen behandelen. Het klonk de heer Dinkelberg vreemd in de oren, te horen dat er sommige raadsleden hierover willen besluiten op de volgende vergadering, wanneer burgemees ter De Ruiter weer aanwezig is. Spr. vindt dat het gemeente bestuur zelfstandig moet zijn en vraagt zich af: Waarom te wach ten? De burgemeester heeft dit voorstel al in een uitvoerig schrij ven behandeld. Is het mogelijk dat er mensen zijn, die aan het handje van de burgemeester lo pen? Ik heb de status van groot vader bereikt, zodat ik thans wel zonder de burgemeester kan stem men over het wel of niet invoeren van de rondvraag. Tenslotte deelde de spreker doodkalm en leuk mede, dat hij toch wel akkoord ging met de aanhouding van het voorstel. Ook de heren Schouten, Steinz en Sluis waren het eens met de heer Dinkelbergs slotbetoog. Uitreiking Nieuw Guinea- herinneringskruis Op dinsdagmiddag 2 april j.l. vond ten Gemeentehuize de uit reiking plaats van het Nieuw Gui- nea-herinneringskruis aan de heer H. Slijp, wonende Reigerslaan 1 ls, die als assistent-verkeersleider bij de Burgerluchtvaart te Biak zich in dat gebied in militaire zin ver dienstelijk had gemaakt in verband met de Indonesische infiltraties. De uitreiking vond plaats door de Loco-Burgemeester de heer E. van Rees Vellinga, terwijl van gemeentewege aan Mevr. Slijp een fraai bouquet bloemen werd aangeboden. Kampioenschap hoofdklasse libre in ,De Oude Prins' Adri van Ham en Erik Hulshoff promoveren. De vorige week maandagavond startte in Hotel-restaurant „De Oude Prins", de biljartontmoeting van het kampioenschap hoofd klasse libre, tussen de spelers A. van Ham, E. Hulshoff, O. Gaar- man, J. Aay, S. de Jong, J. Moras en C. Boendermaker. Tijdens deze vierdaagse strijd om de titel van het district Alk maar, kwam heel duidelijk en sterk de jeugd naar voren, n.l. Van Ham en Hulshoff, die in deze spannende dagen, ver boven de andere spelers uitkwamen en de toon aangaven. Beide talentvolle spelers bezit ten de techniek om in een razend in de huid gezondheid en zuiverheid snel tempo, fijn rappelerend langs de band, het l'Americaine-spelle- tje te demonstreren, dat de tegen stander noodzaakt maar eens rus tig ervoor te gaan zitten, totdat er eindelijk eens een keertje wordt gepoedeld. Van Ham, de jeugdige Egmon- der, toonde zich een meester in dit libre-spel en eindigde met een gemiddelde van (17,04) dat hem royaal naar de extra libre-klasse deed promoveren. Met hem ging ook de jeugdige Hulshoff naar deze hogere klasse met een ge middelde van 12,53. S. de Jong heeft die dagen technisch bekwaam biljartspel la ten zien, dat door het talrijke pu bliek ten zeerste werd gewaar deerd. Het was daarom jammer dat hij zijn laatste partij tegen Moras moest verliezen, met het gevolg, dat hij 23 caramboles te kort verlovingsringen. Speciaal hard goud. TH. VELDMAN kwam om te kunnen promoveren. Van de overige spelers verliet Boendermaker de hoofdklasse en degradeerde. Hij zal er in het ver volg goed aan doen, alleen zijn spel te spelen, zoals hem dat het beste ligt. De eindstand luidt: 1A. van Ham 2. E. Hulshoff 3. O. Gaarman 4. J. Moras 5. S. de Jong 6. J. Aay 12 242 17,04 8 138 12,53 8 71 8.92 6 68 9.93 4 125 10.78 4 67 8.74 7. C. Boendermaker 0 40 6.53 Dit spannend biljartgebeuren met zijn uitzonderlijk mooi spel, is de moeite van het aankijken ten volle waard geweest. Ontspanningsavond op ,De Merelhof' De bewoners van „Merelhof hebben de vorige week donder dagavond echt kunnen genieten van een interessante dia-verto ning over Bergen, van de vorige eeuw en nu, op prettige en sym pathieke wijze verteld door de heer P. Timmerman, bekend door zijn lezingen over de Skandinavi- sche eilanden. Deze unieke verzameling docu mentaire dia's, die de heer Tim merman vervaardigd heeft met het doel de jongeren er op te wij zen, hoe het vroeger was en hoe vaak en gemakkelijk men som mige oude dingen laat verdwij nen en daarmede het intieme dorpskarakter schaadt, vormden bij het vertonen daarvan, scherpe tegenstellingen. Bergen was vroeger een schil derachtig dorp, een oase van rust en natuurlijke schoonheid. Het is thans nog mooi, maar men moet die schoonheid in een andere vorm zien. Na de pauze vertoonde de heer Timmerman enkele films, o.a. de kabeljauwvisserij bij de Lofoten- eilanden in Noorwegen, de hy giënische bereiding van deze vis voor de export, en de fraaie sug gestieve film van de grote bedrij vige stad Amsterdam, boeiend verfilmd door Max de Haas. Een uitstekende ontspanningsavond, waarvoor de concierge van „Me relhof", de heer C. Dijs, namens alle aanwezigen dank bracht aan de spreker en hem tevens een stoffelijk blijk van waardering overhandigde. AGENDA VAN DE MAAND APRIL 1963 van de afd. Bergen en Schoorl v, d. Vereniging v. Huisvrouwen. 3 april: Spaanse cursus. 4 april: Koffie-uur Rustende Ja ger. Tentoonstelling van kettingen en biezenwerk van de Handenarbeid- cursus. Aanvang 10.30. Ingang Karei de Grote laan. 5 april: Bezoek aan atelier van Mevr. Marijcke Visser. Koor. Italiaanse cursus. 10 april: Laatste Spaanse les. 12 april: Koor. 19 april: Koor. Italiaanse cursus. 25 april: Contactgroep „Pilaren". Onderwerp: Wat wil de huisvrouw weten van Belastingen? Aanvang: 10.30 uur. 26 april: Koor. Op donderdag 11 april a.s. viert de Kennemer Jeugdgroep van Onthouders het 25-jarig be staan met een vertoning van PORGY and BESS door Bert Brugmans Marionettentheater. Op 4 april 1938 werd de K.J.V.O. opgericht en al gauw telde deze groep 40 leden, om in de loop van het jaar uit te groei en tot een aantal van 90. De ac tiviteiten waren van het begin af aan niet alleen gericht op het pro pageren van de onthoudersge dachte onder de jeugd, maar de oprichters wilden als positieve factoren bij de opvoeding sport en spel en algemene ontwikke ling zien als onmisbare elementen. Behalve de leider, de heer B. Schuil (Oom Bert) had ook de heer R. Kofman een belangrijk aandeel in het leiden van de hoogte klom. Na de Duitse inval groeide de vereniging, die op dat moment al 125 leden telde, tot een aantal van ruim 200, doordat A.J.C.'ers, padvinders, gereformeerde en rooms-katholieke jongeren een onderdak vonden in de K.J.V.O. Het kampwerk werd steeds veelomvattender en volksdans en natuurhistorisch werk werden belangrijke activiteiten. Atletiek en korfbal werden druk beoefend. Voor honderden jongeren zijn de kampweken, die de hele va kantie van zes weken vulden, in de oorlogstijd een tijd van rust geweest, daar in Doornspijk de eerste drie oorlogsjaren geen Duitser was gezien. Bij de bevrijding nam de K.J.V.O. met 200 leden deel aan de bevrijdingsoptocht naar het Van Reenenpark. Door de oprichting van ver schillende padvindersgroepen daalde een half jaar later het le dental tot 125, om daarna weer te stijgen tot ruim 200. De K.J.V.O. bleef een algemene neu trale jeugdgroep, waarbij ieder een zich kon aansluiten. Een van de leden, de heer K. Kooge (oud A.J.C.-er) werd later kampleider op een jeugdterrein op de Velu- we. Hij en zijn vrouw (Oom DURFINE EDELSTAAL Kees en tante Baukje) staan al tijd voor de kampeerders klaar. Sinds 1959 is de leiding over genomen door de oudere leden zelf, nu de oprichter en zijn vrouw zich niet meer aan het dagelijkse werk kunnen geven. Ondanks vele moeilijkheden we ten zij een aantrekkelijke Koren bloem uit te geven en het werk te activeren. Wij vinden het buitengewoon verheugend, dat de kinderen van onze eerste leden nu ook al weer actief deelnemen aan het vereni gingsleven. We stellen het zeer op prijs, dat we voor alle oudere leden en die van nu nog steeds zijn Oom Bert en Tante Loes. v y groep, speciaal op het gebied van de natuur. Al spoedig breidde zich het werk uit en op toneelgebied heeft wijlen de heer De Haan veel voor de K.J.V.O. gedaan, en de heer Tielrooy en mevr. Corry Morée- Dol hebben hun beste krachten gegeven aan het gemengde koor tje, dat destijds tot een grote BERGEN VERLIEST VAN ST. ADELBERT. Bergen, dat gistermiddag aan de Kerkedijk met een krachtige wind in de rug, na een paar maanden voetbalrust, voor het eerst op eigen terrein van start ging, heeft haar kans om in de kopgroep te blijven verspeeld »lb t Triumph elasti Triumph presenteert door van de Egmonders met 10 te verliezen. In de laatste tien mi nuten, toen Bergen alles op de aanval zette en de gasten terug drong op eigen helft, lukte het de Bergense voorhoede toch niet, dank zij het uitstekende spel van de Egmondse spil, gelijk te ma ken. Na een kwartier spelen, kreeg de linksbinnen van St. Adelbert een prachtige kans te scoren, die hij niet onbenut liet; hij kopte on houdbaar in. Het resolute en doortastende werk van de Bergense keeper C. Vonk kon verdere onheilen voor komen. Na de rust groeide Ber gen naar zijn oude vorm, door een kleine verandering in de voor hoede. Henk Vonk bezorgde in de laatste minuten door zijn tech nisch knap spel, de verdediging van St. Adelberg benauwde ogenblikken. KLEHR WEDSTRIJD SCHOLEN. Aan deze kleurwedstrijd, die door het Nationaal Comité tegen het Alcoholisme (NAC), afde ling onderwijs, elk jaar in febru ari wordt georganiseerd, is in Bergen deelgenomen door elf honderd scholieren. Het vorig jaar ging de landelijke eerste prijs naar een Berger leerling en verschillende anderen behaalden een prijs. NEDERLANDSE MIDDENSTANDS SPAARBANK. Bij de agentschappen Bergen (agent: de hr. S. M. de Lange, Beukenlaan 2) en Schoorl (agent: de hr. J. W. Fakkert, He renweg 46) van de Stichting Ne- derlandsche Middenstands Spaarbank werd in het le kwar taal 1963 in totaal ingelegd 150.153,99 en terug betaald: 66.376,98; dus meer ingelegd dan terug betaald: 83.777,01. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekttad DE DUINSTREEK NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 - Bergen 140 br. in 9 kleuren, p. m. 6,50 Woensdag na 1 uur gesloten. - Ingezonden mededeling Klassieke en moderne HORLOGER- JUWELIER Oldenburgl. 3, tel. 2778, Bergen Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze kwartaaiabonnees het verschuldigde bedrag a f 1,75, voor het 2e kwartaal 1963, te willen storten op t.n.v. fa. Volkers Leegwater Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank 1 als wij het voor U mogen behandelen. Op t Plein - Telefoon 2104 Redactie en administratie: Drukkerij Volkers Leegwater, Laanweg 35, Schoorl, tel. (02209) 268, giro 552867 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GEEFT met de nieuwe V-lijn, die mooi separeert, met elastische, dubbele zijstukken voor volmaakte bewe gingsvrijheid. Bergen - Ruïnelaan 18 - Tel. 2532 BERGEN 7 april Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 7 april Dr RISSELADA. Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1