■r i.,S Eenzaam zijn de ontembaren Afspraakje in september ■■PP m. fek <r>.A ,9: VUILNISOPHAALDIENST M.M.S.-LEERLINGEN 18e eeuws Alkmaar in beeld. Foto Nr. Opi. D. W. Pastoor 111SI 1)11! Jx m DEGELIJK - BETROUWBAAR BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Ft- Overzicht le kwartaal 1963 Het kunstlicht in ons huis bepaalt mede het woongenot. pall 1111» P ^#TT# i KIRK DOUGLAS in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Rock Hudson en Gina Lollobrigida in GEMEENTE BERGEN Nh. De directeur van het Bedrijf Gemeentewerken maakt bekend, dat geen huisvuil zal worden opgehaald op maandag, 15 april (2e Paas dag) en op dinsdag, 30 april (Koninginnedag). Dit geschiedt in de desbetreffende wijken op resp. dinsdag, 16 april, en woensdag, 1 mei. SPEELDEN „EVERYMAN". Zaterdagavond j.l. vond in de aula van de Middelbare Meisjes school de tweede opvoering plaats van Everyman", de Engelse ver sie van het vijftiende-eeuwse Vlaamse stuk „Elckerlyc". De heer A. Dijkstra, directeur van de M.M.S. te Bergen, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, en hoopte dat een ieder zich thuis zou gaan voelen in de aula, die voor dit toneelgebeuren in een fraai middeleeuws kasteel interieur was omgetoverd. Maandenlang hebben honder den leerlingen aan de costumering van de vele medewerkers(sters) en aan de aankleding en beschil dering van dit interieur gewerkt. Hun kunstzinnige creatie voerde ons naar de warme romantiek dei middeleeuwen. Voor men aan de opvoering van „Everyman" begon, stelde het toneel een middeleeuwse raadzaal voor, waarin burchtheer en burcht- vrouwe, in gezelschap van jonk vrouwen en edellieden de tijd zoek brachten met het declameren van ballades en het zingen van stich telijke liederen, gezongen door meisjeskoren met fluitorkestbege- leiding, en allen gekleed naar de mode van die tijd. Ingeleid door passende muziek gingen de gordijnen open voor „Everyman", een stuk dat aan geen tijd is gebonden en altijd ac tueel blijft. Het betekent het lot van iedereen die onbezorgd door het leven gaat tot plotseling de Dood Gods afgezant hem roept. De schrik van Everyman, het verlangen en het smeken om te blijven leven, het trachten met geld de Dood om te kopen, het stuit alles af op het onherroepelijk besluit van de Dood. In zijn wan hoop en angst om alleen de dood in te gaan, doet hij een beroep op Fellowship (Gezelschap) om hem tijdens zijn reis te vergezellen. Als dit niet lukt, tracht hij zijn familie leden (Kindred en Cousine) en ook Goods (Bezit) mee te krijgen. Ook zij laten hem alleen. Schuchter wendt Everyman zich dan tot zijn Good Deeds (Deugd) die door zijn zondig le ven zo erg verwaarloosd en ver zwakt is, dat ze niet verder kan gaan. Wanneer dan haar zuster Knowledge (Inzicht) Everyman met Confession (Biecht) confron teert, en hij boete heeft gedaan, is de Deugd weer gezond en sterk, en zullen Knowledge, Discretion (Wijsheid), Strenght (Kracht), Beauty (Schoonheid) en Five Wits (de vijf zinnen) met hem niet verder dan het graf gaan. Het is dan Good Deeds, die met Everyman onder plechtig gedra gen engelenzang in de hemel wordt opgenomen. Dit suggestieve spel der ver beelding kwam door de fijne wel overwogen regie van mevr. Fre- vel, 'n zeer goed spelende Every man, die de angst, de vertwijfeling en tenslotte de berusting duidelijk in haar spel lag, een fascinerende kille, onverbiddelijke dood knap getypeerd plus het goede spel van de overige actrices, in een sober ernstig decor, volko men tot zijn recht. Deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum mag zich ver heugen in een grote belangstel ling. Ze roept een beeld op van Alkmaar, zoals dat was in de 18e eeuw: een mooie, gave stad nog geheel omgeven door schil derachtige wallen, met daarbuiten de Houten, buitenverblijven, tui nen en ongerept landelijk schoon. De tentoonstelling is geheel samengesteld met prenten, kaar ten en enkele schilderijen uit ei gen, gemeentelijk bezit. Ze blijft te zien tot en met woensdag 17 april, dus 2 dagen langer dan is aangekondigd. Op le en 2e Paasdag is ze geopend van 2-5 uur. Vrijdag 19 april zal de opening van de laatste tentoonstelling van het seizoen I962-'63 plaatsvinden en wel van de bekroonde inzen dingen voor de Talensprijs. De opening zal geschieden door burgemeester Mr. H. Wijtema, 's avonds om 8 uur. NUTSSPAARBANK - BERGEN In de loop van de maanden januari, februari, maart werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 981.849,02 (v. j. f 788.902,78) en terugbetaald f 652,863,99 (v. j. f 696.291,33), alzo meer inge legd dan terugbetaald f 328.985,03 (v. j. f 92.611,45), Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bij het begin van het jaar f 3 514.309,39, bedraagt thans f 3.843.294,42. Het aantal in de loop van het 1 e kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 168 (v. j. 188). Ingetrokken werden 38 boekjes (v. j. 52). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 3135 bedraagt thans 3265. Het aantal uitgegeven spaar- busjes bedraagt thans 911. Ingezonden mededeling Klassieke I meubelen ZAANWEG 119 WORMERVEER Ims VAN WEEK TOT WEEK. „Eenzaam zijn de ontembaren" is de titel van de film die vrijdag avond, dinsdagavond en zondag avond en -middag (le Paasdag) draait in de bioscoopzaal van ,.De Rustende Jager". Het is een spannend eerlijk ver haal van een eenzame man. Jack Burns, met zijn merrie „Whisky". Om zijn beste vriend Paul Bon- di te helpen uit de gevangenis, waar hij door een wetsovertreding in terecht is gekomen voor twee jaar gevangenisstraf, komt hij naar New Mexico om hem daaruit te bevrijden. Wanneer het mo ment daar is, wenst Paul zijn straf uit te zitten. Jack, die door zijn plan zelf in de gevangenis is ge komen, weet dan te ontvluchten en wordt genadeloos achtervolgt door jeeps, walkie-talkies en heli copter. Als hij dan vlak bij de Me xicaanse grens is, wordt hij zwaar gewond. Een boeiend verhaal van een opwindende mensenjacht. oor Optiek Hoflaan 2 - Bergen Aanvang 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur. Leeftijd 14 jaar. Zaterdag, maandag (2e Paas dag), woensdag en donderdag avond is er de amusante en gees tige film „Come in September' of „Afspraakje in September", waarin Gina Lollobrigida en Rock Hudson in het romantische Italië een uitbarsting van vrolijke wilde avonturen beleven. Een film van liefde en zon in het kleurrijke Ita lië. Een heerlijk zorgeloos verhaal dat de bezoeker enkele uren van aangename verpozing bezorgd. Aanvang 8 uur, 's middags (2e Paasdag) te 2.30 uur. Alle leef tijden. AUTOMOBIEL-SHOW IN GARAGE P. SMIT. Deze week houdt Hoeks Auto mobielindustrie „Ravenstein een automobiel-show in garage P. Smit, van de nieuwe Trabant 600, een produkt van Sachsenring Automobilwerke Zwikau. Deze Trabant 600, die meer biedt dan welke wagen ook in deze prijsklasse, is technisch tot in de perfectie uitgevoerd. Acce- laratie en trekkracht zijn voor treffelijk en opvallend is de grote wendbaarheid met een draaicirkel van 10 meter. Het is een vierpersoons auto, die een verrassend grote ruimte aan vier volwassen personen biedt. Het is tevens een wagen voor beroep en toerisme en kan voor alle doeleinden gebruikt worden. Men kan tijdens het bezoek aan deze automobiel-show in Ga rage Smit allerlei gegevens en in lichtingen verkrijgen over motor, aandrijving, carosserie enz. De show start vanavond om 7 uur en vervolgens zaterdag en zondag resp 6 en 7 april van 2 uur tot half elf. dan ook en breng de verlichtings ornamenten niet te hoog aan, ooghoogte. Er zijn lichtbronnen maar liefst op of iets beneden nodig met een „hoog" vermogen (100 - 200 Watt) en voor de sfeer- of gezelligheidsverlichting met een kleiner vermogen (40 - 75 Watt). Dezelfde methode is bruikbaar voor andere vertrek ken. VERLICHTING NAAR LEEFTIJD. Gebleken is dat de behoefte aan goed licht voor het verrichten van allerlei werkzaamheden gro ter wordt naarmate de mens in jaren toeneemt Voor het lezen van een goed gedrukt boek of tijdschrift stijgt de behoefte aan licht tussen 20 en 30 jaar al met 40%; tussen 40 en 50 jaar met 82 en tussen 50 en 60 jaar met gemiddeld maar liefst 168%. Bo ven de 60 jaar worden de per centages snel hoger. Uit dit on derzoek is gebleken, dat een zes tigjarige bij het lezen 15 x zoveel licht nodig heeft als een kind van 10 jaar of 5 x zoveel als een veer tigjarige. Niet alleen in bejaar den tehuizen e.d. moet met deze groter wordende behoefte aan licht worden rekening gehouden, maar ook in de woning. EEN RONDGANG DOOR DE WONING. De buitenverlichting moet zo danig zijn dat huisnummer, naam plaatje, brievenbus en sleutelgat te onderscheiden zijn. De licht bron moet niet verblinden en toch voldoende sterk zijn, bijvoorbeeld Koken, wassen, strijken, eten, slapen, kleden, lezen, stofzuigen, spelen, huiswerk maken, televisie kijken, muziek maken of ernaar luisteren, knutselen, borduren, ziek zijn, visite ontvangen enz. enz. zijn facetten van wat wij „wonen" plegen te noemen. Voor dit alles is licht nodig, overdag maar vooral ook 's avonds. Wan neer men een huis 's avonds even prettig bewoonbaar wil maken als overdag betekent dit een veel zijdige taak van het kunstlicht. Er moet een goede verlichting zijn van de kelder- en zoldertrap en de huisvrouw moet in de keu ken een goede werkverlichting hebben. De kleine lettertjes van een pocketboek moeten goed leesbaar zijn, evenals met zwart garen op een zwarte stof moet kunnen worden gewerkt. Voor allerlei taken in huis moet het licht een zekere doelmatigheid hebben, maar bovendien moet het sfeer en gezelligheid in de woning brengen. Bij een juist inzicht van de taak van het licht in huis, zal het goede antwoord op het „hoe" zeker gevonden worden. Nu is de visie op sfeer en gezelligheid een zeer persoonlijke. Maar bij alle dicussies over wat mooi en niet mooi is moet men bij het ko pen van een lampekap of arma tuur in de eerste plaats bedenken dat de dingen gebruiksvoorwer pen zijn en geen kunstvoorwer pen. Zij dienen dus functioneel te zijn, wat niet wil zeggen dat vei lig, goed en mooi niet samen gaan. De Nederlandse industrie maakt op dit gebied goede pro- dukten. Helaas zijn er wanpro- dukten, ook op het gebied van de veiligheid. Laat u bij het kopen van dit voor uw woning zo be langrijke onderdeel dan ook goed voorlichten en bedenkt voor welk soort verlichting uw aankoop moet dienen. Een woonkamer is geen kan toor, daarom vermijde men een egale verlichting en ook de zgn. lichtdouche, d.w.z. één sterk lichtpunt in het midden van de kamer. Een centraal lichtpunt mag er zijn, maar men krijgt pas volop profijt van het medium licht door plaatselijke lichtaccen- ten. De centrale verlichting be hoeft dan meestal geen dienst te doen. Men vrage zich dus af: „Waar moet ik licht hebben en hoeveel?" Een algemene raad men woont in de benedenste re gionen van de kamer, verlicht die met een vermogen van 60 - 75 Watt. Een goede en prettige ver lichting van gangen en trappen betekent niet alleen een telkens weer goede thuiskomst en voor bezoekers een prettig welkom, maar is ook noodzakelijk voor de veiligheid in huis. Vele ongeluk ken gebeuren op slecht verlichte trappen. De algemene verlichtingssterk te van de woonkamer dient te varieëren van ca. 50 - ca 100 lux. Minder licht is onbehaag lijk en maakt de ruimte klein en somber. Lux is een eenheid van verlichtingssterkte op het tafel blad, te meten met een luxmeter. Een lamp van bijv. 100 Watt kan, gemonteerd in verschillende verlichtingsornamenten dan ook andere luxgetallen geven. Voor al die plaatsen waar de oogtaak WTW V- (Ingezonden mededeling) vl 'V - Vy; ..v. V'w :.r -f. 1, -■ - - - .f L- 'tl' - V - 1'. -v. Telefonisch plaatsbespreken tussen 11 12 uur onder no. 3762 Vrijdagavond en dinsdagavond te 8.00 uur, le Paasdag te 2.30 en 8 00 uur Een avonturenfilm vol roekeloos gevaar [Lonely are the brave] 1 4 jaar met Gena Rowlands - Michael Kane - Walter Matthau en William Schallert. Hij werd opgejaagd door achtervolgers, die hem bewonderden I 1 Hij trok het gevaar aan als een magneet. Zaterdagavond, woensdagavond en donderdagavond te 8.00 uur 2e Paasdag te 2.30 en 8.00 uur De leukste komedie van het jaar [Come in september] Alle leeftijden met Sandra Dee, Bobby Darin, Walter Slezak, Brenda de Banzie, Rosanna Rory en Ronald Howard. DIT IS EEN AFSPRAAKJE, DAT NIEMAND MAG MISSEN Dit is de film die U zoekt: Een enig verhaal bekende artisten vlot spel en dat alles in kleurrijk Italië - V.*S. w' "T ?T- - - l 4 bepaalde eisen stelt aan het ver lichtingsniveau zijn de aanbevo len waarden 350 - 600 lux. De verlichting moet doelmatig zijn èn sfeer geven en dit moet worden gevonden in een juiste lichtspreiding. Een aparte eet- hoek kan het beste apart worden verlicht. Staat een tafel tegen de wand, dan is met een of meer wandarmaturen een goed resul taat te verkrijgen. Het televisiekijken vormt wat de verlichting betreft een pro bleem apart. Er móét licht in de kamer blijven branden en wel zo, dat het noch weerspiegeld wordt in het glas voor de beeldbuis, noch de kijkers in de ogen schijnt. Zonder verlichting is het con trast tussen het oplichtende beeld scherm en de donkere kamer te groot en op den duur vermoeiend voor de ogen. Bovendien worden alle huisgenoten gedwongen mee te kijken, terwijl bij een goede opstelling van lampen een of meer gezinsleden iets anders kunnen doen. De keuken is de werkplaats van het huis en moet goed wor den verlicht. Voor de algemene verlichting is een centraal licht punt nodig aan het plafond met een lamp van 150 Watt in een plafonnier. Extra licht boven for nuis en aanrecht is dan aan te be velen. Deze „pottenkijkers" moe ten goed schoon gemaakt kunnen worden. Is de keuken te klein voor deze „pottenkijkers" dan kan men thans verlichten met be hulp van een modern wit met geel of rood gekleurd metalen arma- tuurtje waarin een kopspiegel- lamp van 150 of 200 Watt is ge plaatst. Een tweede methode is het toe passen van fluorescentielampen „TL", verkrijgbaar in verschil lende lichtkleuren in vermogens van 20, 40 en 65 Watt. Voor keukengebruik is de enige ge schikte kleur „TL" lamp kleur 32 (warmtint-de-lux). Is de keuken tevens eetkeuken dan hoort er een tafellamp boven de eethoek, met daarnaast plaatselijke ver lichting bij fornuis en aanrecht. Slaapkamers dienen veelal ook voor het verrichten van allerlei huishoudelijke werkjes; soms wordt er door de kinderen huis werk gemaakt en het is de kamer waarin toilet wordt gemaakt. Bij ziekte is het tevens ziekenvertrek en de patiënt moet dan niet in een hinderlijke lamp kijken. Voor de algemene verlichting is overwe gend indirect licht (het meeste tegen het plafond) het beste. Schaalarmaturen (bijv. van po lyester) die zijdelings en bene denwaarts voldoende licht uit stralen zijn aan te bevelen. Voor lezen in bed is een aparte ver lichting nodig, waarbij het licht van achteren en van boven komt. Er zijn daarvoor o.m. spiegelbed- leeslampjes voorzien van een kopspiegellamp. En dan de ver lichting van de spiegels. Niet de spiegel moet worden verlicht, maar de persoon, die ervoor staat of zit. Voor scheren en gezicht- opmaak is zijlicht gewenst, voor haarkammen is bovenlicht beter, de ideale oplossing: aan iedere zijde een Philinea-lamp 50 Watt (lengte 50 cm) verticaal gemon teerd of Colorenta-lampen 40 Watt (lengte 32 cm) en één lichtbron boven de spiegel, bijv. een ballon van opaalglas met een lamp van 40 of 60 Watt. Laat de algemene verlichting in de ruim te waar de spiegel hangt ook branden, anders ondervindt men last van weerspiegeling van de onverlichte ruimte. Heeft men geen centrale ver warming in de bad- of douche ruimte dan komt een warmtestra- ler van pas, een inwèndige ver- asr? -

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2