WeeJMod 99 ft gemeenteraad mm f\,0r Tri urnpli KELTUM PLEET SlföSte/t? a a Jkiders dan elders Viering Koninginnedag Molenkrocht leidt in competitie Muziekavond DEGELIJK - BETROUWBAAR v Bergens Vrije School K. M. Gerritsen Onderscheidingen llerinneringskruis SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda jeugdige gratie presenteert B00RSMA TEXTIEL VRIJDAG 3 MEI 1963 39c JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef „D.I.O." «,'L DE DUINSTREEK Redactie en administratie: Drukkerij Volkers Leegwater, Laanweg 35, v/h C. Oldenburg Schoorl,tel.(02209) 268, giro 552867 Bankt Hoornse BankN.V. Bergen Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. 4 MEI 1963. Eerbiedig gaat een lange stoet, Weer langs de oorlogsgraven, Stilzwijgend buigen wij het hoofd, Voor wie hun leven gaven. Zij hebben smart en pijn doorstaan Uit innerlijke drang Begaven zij zich in gevaar, En waren nimmer bang. Gesterkt door 't woord der Hoge Vrouw, De Moeder van 't verzet, Die vorig jaar is heengegaan. Heeft niets hun moed belet, Te strijden tegen overmacht Voor de vrijheid van ons volk; Wij danken hen uit 't diepst van 't hart, Onz' hulde is daarvan tolk. Leg bloemen op hun graven neer. Betuig hen dank en geef hen eer, God leide hen na hoge plicht, In 't eeuwig rijk naar 't Grote Licht. Maartje N. Zwaan. De gemeenteraad van Bergen hield de vorige week woensdag avond zijn maandelijkse vergade ring onder voorzitterschap van loco-burgemeester E. J. Van Rees-Vellinga. Het was een bijeenkomst die slechts een half uur duurde met als voornaamste punt van bespre king het indienen van bezwaar schriften tegen het streekplan Noord - Kennemerland bij de Kroon. In dit bezwaarschrift werd nogmaals ernstige bedenkingen tegen het opdringen van de be bouwing van Alkmaar in de rich ting Bergen uiteen gezet. Volgens de gevoelen van de raad zal door dit opdringen tot rijksweg nr. 9 de afstand tussen de bebouwing van de kernen Alkmaar en Ber gen te gering worden. Het zal on afwendbaar blijken, dat het spe cifieke karakter van Bergen door deze aanzienlijke afstandsver kleining teloor zal gaan. Wanneer wordt gesproken over een te geringe afstand tussen bouwingskernen, wordt gedoeld op de bijzondere bebouwing, ge projecteerd ten westen van het Noordhollands kanaal en niet op de afstand tussen Bergen en de noordlob van de Alkmaarse ag glomeratie, zoals in het verslag d.d. 12 september 1962 van de Vaste Commissie van de Provin ciale Planologische Dienst van Noord-Holland aan het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ten onrechte is vermeld. Nauw met deze problematiek verbonden is het ontworpen tracé van rijksweg nr.9 ten westen van Alkmaar. De raad is van oordeel dat zwaarwichtige redenen be staan welke pleiten voor een tracé ten oosten van Alkmaar. Het is bekend dat in de toekomst een Holland. De in Markerwaard en de overige IJsselmeerpolders ont worpen verbindingen sluiten op een vanzelf sprekende wijze aan op bovengeschetste wegenstruc tuur. De raad acht de aftakking van rijksweg nr 9 ten westen van Alk maar ongewenst en overbodig. Ongewenst, omdat deze aftakking aan het specifieke landschap pelijke karakter van het gebied tussen Alkmaar, Heiloo, Egmond en Bergen ernstige afbreuk doet, een landschap, dat bovendien voor het gehele westen des lands met zijn zeer hoge bevolkings dichtheid tot de nog spaarzame en unieke recreatiegebieden zal behoren. Overbodig wijl de in het vastgestelde streekplan ontwor pen aftakking van rijksweg nr. 9 ten oosten van Alkmaar voor het doorgaande verkeer naar Den Helder aansluiting geeft op de hierboven genoemde ruggegraat. Ten aanzien van de kostbaar heid van het project kan zonder meer worden gesteld dat één cen trale „ruggegraatweg" dank zij zijn functionele karakter, altijd de meest economische zal blijken te zijn. De raad van Bergen is zich bewust dat zijn gemeente binnen het kader van het streekplange- bied wat betreft het aantal inwo ners 'n bescheiden plaats inneemt, daartegenover is de recreatieve functie van zijn gemeente echter juist met het oog op de door pla nologen verwachte sterke uitbrei ding der bevolkingscentra (Alk maar) tot vér buiten de streek van Noord-Kennermerland van onvervangbare waarde. Met dit bezwaarschrift weet de raad het foutieve beginsel van het streekplan te hebben aangeroerd, in welke opvatting hij wordt ge steund door de uitspraak van de exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar aantal verkeerstunnels onder het Noordzeekanaal en het IJ tot stand komen, waarvan er reeds twee in uitvoering zijn, n.l. de Coen-en de IJ tunnel. Daarnaast wordt gedacht aan een verkeers- tunnel bij Buitenhuizen. Het be hoeft geen betoog, dat na realise ring van deze oeververbindingen het verkeer noord-zuid v.v. zich aanmerkelijk beter zal kunnen af wikkelen. Zeer duidelijk spreekt dit bij de verbinding via de tunnel Buitenhuizen. Het is de raad evenzeer be kend, dat bij de Provinciale Pla nologische Dienst van Noord- Holland de gedachte leeft van aanleg van een weg noord-zuid v.v. ten oosten van Alkmaar naar Den Helder, welke weg is te be schouwen als een ruggegraat in het geografisch lichaam Noord- Provinciale Planologische Dienst in de „korte toelichting op het Schetsontwerp'' dat een oostelijke ombuiging van de weg om Alk maar in beginsel zou zijn, In een snel tempo werden daar na de zes resterende agendapun ten weggehamerd. Vaststellen in terimregeling ziekte-kosten amb tenaren 1962. Aanschaffen van een sneeuwblazer en takkenhak- machine en inruilen van een trek ker. Wijziging raadbesluit ver koop bouwterrein aan de heer L. Henneman. Vernieuwen van het meubilair, vloerbedekking enz. voor twee lokalen van de Van Reenenschool. Aangaan vaste le ning 300,000,en verhogen maximum kasgeld-crediet 1963. Onder ideale weersomstandig heden, m.m.v. het Oranjezonne tje, die dit feest in een stralend kleed hulde, -vonden de kinder spelen plaats in de Stationstraat, onder voortreffelijke leiding van de Commissie Kinderspelen t.w. de heren J. J. Kroon, D. Bakker, H. K. Finkensieper, P. Dekker, e.a. werkende leden. Het werd een vrolijk feest dat door de kinderen in al hun jeugdige overmoed werd meegevierd. De uitslagen van deze spelen zijn: le klas meisjes (pop in de wieg): 1. Nanda de Groot, 2. An- ja Bellekom; 3. Thea Stadegaard, 4. Margien Hoogeboom. le klas jongens (bal wisselen): I. Ad Bastiaan, 2. Doko Vlugt, 3. Jan Morelissen, 4. Jaap Weij- ers. 2e klas meisjes (blokkenwed- loop): 1. Liesbeth Koning, 2. M. Kroon, 3. Th. Stomer, 4. G. Kos ter. 2e klas jongens (hoedenwed- loop): 1. Wim Rotier, 2. Ronnie Roosendaal, 3. D. Schekkerman, 4. Gertje Krijt. 3e klas meisjes (was ophangen met hindernissen): Marjan Bak ker. 2. Greetje Dekker, 3. Marja v. d. Idsert, 4. Elsje de Ridder. 3e klas jongens (tunnelrace): 1. Paul Duin, 2. M. van Alfen, 3. Cor Hoeben, 4. H. Govers. 4e klas meisjes (busslagrace) Rosina Jansen, 2. Riemke van Schie, 3. Marjan Panbakker. 4e klas jongens (auto met spij ker): 1. Piet Blankendaal, 2. Piet Borst, 3. Wim Bellekom. 5e klas meisjes (bal inhalen): 1. Anneke Pepping, 2. Anneke de Ridder, 3. Joke Hof. 5e klas jongens (zeilkruipen) 1. Wim Jansen, 2. Han Wage naar, 3. Peter Kieft. 6e en 7e klas meisjes (vlagwed- strijd): 7. Irma Govers, 2. Henny van Roekei, 3. Els Burgering. 6e en 7e klas jongens (hinder- nisbaan): 1. Maarten Min, 2. Rein Beukers, 3. Kees Beentjes. Het tennisteam van „de Mo lenkrocht" heeft momenteel na 2 wedstrijden de leiding genomen in haar afdeling. Na het winnen van de eerste wedstrijd op 21 april j.l. te Beverwijk met 71. werd zondag j.l. eveneens met 71 gewonnen, ditmaal te Ber gen van Enkhuizen. Bij de enkelspelen deed zich het merkwaardige feit voor. dat summej. Sybrandy: 61, 61; mej. De Jongmej. Kesselaar: 6-3, 68, 64; H.E.: Hr. Pan bakkerHeer Zijlmans: 75, 60; Hr. SchneiderHr. Roo- der: 16, 16; G. D. Mej. Ur- sem en Heer PanbakkerMej. Kesselaar en Hr. Rooder 46, 64, 60. G.D.: Mej. de Jong en Hr. Schneider—Mej. Sybran dy en Hr. Zijlmans: 60, 5—7, 6—3; H.D.: Van Schaik en De Boer—Rooder en Zijlmans: 6—3, 63: D.D.: Mej. Ursem en Mej. Lugten—Mej. Kesselaar en Sy brandy: 108, 64. GYMNASTIEKVERENIGING De uitslagen van de vierde ronde in de jeugdcompetitie jon gens van het district West 1 van het N.K.G.B. luiden: Jongens 12 jaar, te Obdam. Ploegen: 1. DVVa 181,0 pt. 2. St. Victor a 181,0 pt. 3. DIO 180,3 pt. 4. DVV b 176,0 pt. 5. DWSV 175,5 pt. 6. Vita Longa 168,9 pt. 7. St. Victor b 168,7 pt. 8. RKEDO 159,3 pt. Persoonlijke prestaties: 1. M. Min Jhz., DIO 47,5 pt. 2. J. Wenning, St. Victor 47,3 pt. 3. H. Luitjes, DWSV 47,3 pt. 4. G. Bruin, DVV b 46,5 pt. 5. R. Beukers, DIO 46,1 pt. Jongens 13/14 jaar te Beemster. Ploegen: 1. DIO a 187,0 pt. 2. DVV 179,8 pt. 3. Vita Longa 174,5 pt. 4. DIO b 164,7 pt. 5. RKEDO 162,1 pt. Persoonlijke prestaties: 1. K. Houtenbos, DIO 49,9 pt. 2. D. Kos, DVV 48,9 pt. 3. W. v. d. Bosch, DIO a 47,0 pt. 4. P. Dekker, DIO a 46,5 pt. 5. P. Berkhout, DVV 44,8 pt. Jongens 15/16 jaar te Beemster. Ploegen: 1. DVV 187,0 pt. 2. DIO 163,0 pt. Op zaterdag 4 mei a.s. gaan de meisjes van de DIO a Ploeg van 12 jaar, 13/14 en 15/16 jaar naar Berkhout, om daar uit te komen in een tweekamp tegen RKEDO. Vertrek uit Bergen 6 uur. AANVULLING OP VERBOD LOSLOPENDE HONDEN. De loco-burgemeester van Ber gen maakt bekend, dat in het de vorige week gepubliceerde be richt inzake loslopende honden is uitgevallen, dat alleen het loslo pen zonder geleide is verboden krachtens artikel 12 van de alge mene politieverordening. schilderwerk van de zeven Vrije scholen in ons land. Het andere gedeelte liet de re sultaten zien, van werk van leer lingen verbonden aan deze school. Wanneer men aandachtig dit werk bekijkt, dan komt men tot de slotsom, dat buiten het verstand, ook de wil en het gevoel bij het kind sterk wordt ontwikkeld. Bij dit kunstzinnig lesgeven ko men geen boekjes voor de dag. De leerkrachten bestuderen thuis hun leerstof en maken in hun eigen verteltrant de kinderen met de leerstof bekend. De bedoeling daarvan is het onderwijs levendig te houden. De lessen op de Vrije school worden gegeven in perioden van 3 a 6 weken, zodat de kinderen zich intensief een tijdlang met het zelfde vak kunnen bezighouden. Deze „Vrije school pedagogiek" wil dan ook de eenzijdige encyclo pedische kennisopstapeling door breken en vooral aan het gevoels- en wilsleven aandacht schenken. Hoe langer hoe meer wordt be grepen dat kennis pas gehanteerd kan worden, wanneer gevoel en wil ontwikkeld zijn. De ingezonden voorwerpen ver vaardigd door de kunstnijveraars dezer school, lieten op de tentoon stelling wel heel duidelijk zien hoe door deze arbeid gevoel en wil ontwikkeld kunnen worden. Deze interessante expositie van twaalf jaar „Vrijeschool-onderwijs" sa mengesteld door de leerkrachten van Bergens Vrije-school, gaf de indruk dat de vrij eschool-peda gogiek", wel één van de beste leerstellingen moet zijn in het schoolwezen, waarvan de kinde ren na hun schooljaren de beste vruchten zullen plukken. IN „ELKSHOVE". De vorige week zaterdagavond gaf het damestrio, Mej. Linda Möhringer (fluit), Mej. Vera van Es (viool) en Mej. Mia Bos (pia no) een concert in de bejaarden stichting „Elkshove". Het programma bestond voor de pauze uit: de Sonate in D gr. t. van J. J. Quanter, sonate in E. kl. t. van W. A. Mozart en Jouers de Flüte. Na de pauze volgden de sonate in D voor viool en piano van G. F. Handel en sonate in C, eveneens van J. M. Leclair. Een aandachtig gehoor gaf door een langdurig applaus, uiting aan dit kennelijk met vreugde uit gevoerde concert. Mevrouw De Graan-Groot dankte namens de Commissie van Tijdsbesteding de drie dames-musici die heel graag nog eens terug wilden ko men voor deze prachtige mu ziekavond. (Ingezonden mededeling) - - 4 t 1 de tweede dame en tweede heer van Enkhuizen sterker bleken dan de eerste dame en heer. Vooral in de partij tussen Simone de Jong (Bergen) en mej. Kesselaar bleek dit. Na een spannende strijd wist mej. De Jong een belangrijk punt te veroveren door te winnen met 6—3, 6—8, 6—4. In de andere dames-single won mej. Ursem overtuigend met 61, 6—1. In het heren-dubbelspel bleek Van Schaik in een uitstekende vorm te verkeren en mede daar door werd dit belangrijke nummer gewonnen. Zondag 5 mei a.s. wordt te Den Helder tegen H.T.C. gespeeld. Deze wedstrijd kan beslissend zijn voor de kansen op het kampioen schap. De uitslagen: D.E.: mej. Ur- TENTOONSTELLING Ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van de eerste Vrije School in Nederland (Den Haag), hield de Bergense Vrije School aan de Hoflaan van vrij dagavond 26 april t/m 28 april j.l. DURFINE EDELSTAAL in enkele van haar leslokalen een tentoonstelling van werkstukken, dat voor een gedeelte bestond uit handenarbeid, boetseer-, teken- en De heer K. Boot Sr., een be kende figuur uit de gymnastiek- wereld, heeft in deze tijd van lintjesregen, eveneens een zilve ren eremedaille gekregen voor zijn prachtige resultaten, die hij tij dens zijn leiderschap van de gym nastiekverenigingen Hercules- Hygiea te Langedijk en „De Hal ter" te Alkmaar bereikt heeft. De heer Boot w'as in het jaar 1928 lid van de Olympische turnploeg en heeft in KNGV-verband zijn sporen ruimschoots verdiend. Loco-burgemeester de heer E. J. van Rees-Vellinga, heeft zater dagmorgen in het gemeentehuis te Bergen het Nieuw Guinea-herin- neringskruis uitgereikt aan de dienstplichtige soldaten G. M. Glorie en M. C. M. Schotten. Zaterdag 4 mei Dodenherdenking van 6-8.1 Ou. n.m„ vlag halfstok. 7.30 uur: herdenking op de begraafplaats. 7.45 uuraanvang stille tocht naar het monument te Zijper- sluis, vertrek van hoek Rijks- weg/Smeerlaan te Zijpersluis. 8 uur in achtneming 2 minuten stilte. Zondag 5 mei Viering van de Bevrijdingsdag. 8 uur: toneelspel „Hoogheid, uw kameel staat voor", door de „Komedianten", zaal R. K. Ver. gebouw te Catrijp. Entree f0.50. Zaterdag 11 mei Cabaretavond, uitgaande van de „Novibten bate van de Anti- Hongeractie, zaal „De Rustende Jager", 8 uur. Triumph elasti geeft elasti BELLA K f35.50 Opvallend slanker door straal vormige „elasti"-versteviging. Géén rits of baleinen. Vlinder licht en heerlijk modieus. VOOR BETERE TEXTIEL Bergen Ruïnelaan 18 - Tel. 2532 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 5 mei Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 SCHOORL 5 mei Dr. BRUST. Telefoon 02209-288

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1