99 ft Teerstee DE LEDEN VAN BERGENS VVV KIEZEN EEN NIEUW BESTUUR YLAANSE KUNST NAAR BERGEN KELTUM PLEET Jhiders dan elders I BLAUWE WEEK-ACTIE ULO-LEERLINGEN MET BONTE AVOND IN „ELKSH0VE" K. M* Gerritsen U ontvangt Foto Dick van Berge B00RSMA TEXTIEL VRIJDAG 17 MEI 1963 39c JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a, d. Hoef J. Ivangh. Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor GECOMPONEERD VOOR MORGEN Weekttod DE DUINSTREEK Redactie en administratie: Drukkerij Volkers 6 Leegwater, Laanweg 35, v/h C. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268. giro 552867 Bankt Hoornse BankN.V. Bergen Agentschap te Bergen De Haan s Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De tijden veranderen, en daar mee ook de omstandigheden. Ie dere generatie veroudert en moet op het juiste moment weten haar taak aan jongeren over te dra gen. Op de laatste algemene ver gadering van VVV Bergen, - de derde sinds maart 1.1. kwam deze gedachte heel duidelijk naar voren. De groep-Boersma bleek wei nig vertrouwen te bezitten, in het door de Commissie van Goede Diensten aanbevolen nieuwe be stuur. De stemming bewees ech ter dat de grootste meerderheid, nl. 104 van de 166 geldige stem men, er anders over dacht. Zij schaarden zich achter dit jonge bestuur, dat als volgt samenge steld is: mr. J. P. Zomerdijk, voorzitter, mr. A, A. Bouvy, se cretaris, M. F. de Wild, penning meester, J, Duyvis, alg. plaats vervanger, en de leden: mevr. J. SchutteDunk, de heer N. L. Steernberg en mr. A B. Voüte. De vergadering werd ingeleid door de heer P, C. Briefjes, die de leden meedeelde dat de Commis sie van Goede Diensten en 't de missionaire bestuur tot een zeke re overeenstemming waren geko men. Direct daarna gaf hij het woord aan de heer mr. P. J. Zomerdijk, die de leiding van de vergadering overnam. Spreker merkte op dat het overleg tussen de Commissie en het demissionaire bestuur be paald stroef is geweest, en hoop te dat de afwerking van de agen da een rustig verloop zou hebben. Tevens herinnerde hij de verga dering aan een voorstel van de actiegroep van veertig leden om het oude bestuur, met toevoeging van de heer P. Borst (oud-wet houder), in zijn geheel te benoe men. De heer F. Verstegen, lid van de C.v.G.D. kreeg daarna het woord Hij vond het verheugend dat de homogeniteit in beide par tijen was teruggekeerd en sprak zijn dank uit, dat tijdens het over leg tussen de partijen een grote objectiviteit aan de dag is gelegd. Er is de laatste weken door de Commissie-leden in een hoog tempo gewerkt, wij moesten met vele punten rekening houden o.a. met de verscheidenheid van le vensovertuigingen. Als wij een bestuur willen dat openstaat voor de leden, dan moet er een jong bestuur komen. Men verwacht van zo'n vereniging dat er wat volgt dan doet U een goede keus, want met uw belangen zal dan zeer zeker rekening worden ge houden. De heer F. Otten (redacteur van de Badbode) vroeg of de nieuwe kandidaten met deze VVV-zaken op de hoogte waren en er wel voldoende verstand van hadden. De heer J. Broersma (ere-voor- zitter) herinnerde de vergade ring eraan met hoeveel succes er in de achter ons liggende jaren door het oude bestuur was ge werkt, wat men kan constateren uit de goede resultaten die er uit de modder vandaan zijn geko men. De heer J, Swaag merkte op, dat de kandidaten, voorgesteld door de C.v.G.D. nog geen stem recht hebben, omdat ze pas lid zijn van de vereniging. De heer Zomerdijk antwoordde dat dit juist was, maar dat men na over leg met het demissionaire be stuur hierover tot een bevredi gende oplossing is gekomen. De heer H. Jellema kon de vreemde handelingen van de heer Broersma niet begrijpen. Op de vorige ledenvergadering heeft hij duidelijk roerend afscheid geno men van Bergens VVV. Men was tot tranen toe bewogen en nu probeert hij weer in het be stuur te komen. Wij zouden het prettiger gevonden hebben, wan neer hij bij zijn vorig besluit was gebleven. De heer Wittebrood vond het betreurenswaardig, dat de VW zo door de pers is bekriti seerd. Hij vroeg zich af welk be leid het nieuwe bestuur denkt te voeren en meende dat als er een directeur aangesteld zou worden, dat het met de VVV snel berg afwaarts zou gaan (applaus) De heer K. Schekkerman her innerde nogmaals aan het feit dat de actiegroep wil dat het oude bestuur in zijn geheel wordt ge kozen. Spr. vindt dit te riskant want als dit bestuur wordt her kozen zijn alle relaties met de ge meente stuk, terwijl er bovendien nog een slechte relatie bestaat tussen bestuur en ANVV. De heer C. Peetoom memoreerde eveneens het goede werk, door het oude bestuur gedaan. Wat die commissie betreft, daar heeft hij geen vertrouwen in. De re sultaten van vroeger samenwer ken met commissies in Bergens VVV zijn nooit veel geweest. De heer Henstra kon het alleen maar vreemd vinden, dat er nu alweer bedenkingen worden ge- exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar M voor de leden gedaan wordt. Het bestuur van de VVV heeft tot taak de sociaal-economische doel einden na te streven. Zowel met de boterham van het kleine, als met die van het grote lid dient zij rekening te houden. Wanneer het oude bestuur zoveel heeft on dervonden, dan moeten wij zor gen dat er een jong bestuur komt. Wij moeten de beslissing van ons verstand laten domineren. Prin cipieel is ons standpunt, dat er voor 't oude bestuur geen plaats meer is. Het gehele WV-werk moet een andere basis krijgen. Er zullen meer commissies moeten worden ingeschakeld voor culturele en propaganda-za- ken. Wij moeten met een schone lei beginnen, met jonge actieve mensen die oog hebben voor de belangen van de gemeente Ber gen. Daarna maakte de heer Verstegen het reeds voornoemde bestuur bekend en zei tenslotte: Wanneer U deze aanbeveling Artistieke uitwisseling tussen St. Martens-Latem en Bergen. Sinds enkele jaren bestaat er een kunstzinnig contact tussen de beide kunstenaarsdorpen Bergen (NH) en St. Martens-Latem in België. Het vorige jaar was Ber gen in de gelegenheid een deel van zijn vroegere en eigentijdse kunst in St. Martens-Latem te exposeren, thans zal dit het geval zijn met de Vlamingen uit dit dorp. De tentoonstelling, die ge houden wordt in Huize Kranen- burgh te Bergen, gaf men de naam: ,,Latems Kunstleven 1900 tot heden". Zij geeft werk te zien van Vlaamse schilders uit dit dorp en omgeving. Van de ouderen o.a. Valerius de Soedeleer (1867—1941), Gus- taaf de Smet (18771943), Gus- staaf van de Woestijne (1881 1947) Albert Servaes (geb. 1883) Frits van den Berghe 1883 1939), Constant Permeke (1886 1952). Voorts van de nog steeds in die geest werkende kun stenaars zoals Jules de Sutter, Hubert Malfait en Maurice Schelch. Tenslotte jongeren, ge heel los staande van iedere tradi tie, als Luc Daels en Fons Rog geman. De expositie is geopend van 19 tot 30 mei, dagelijks van 11 17 uur. Het betreft hier een ini tiatief van het gemeentebestuur van Bergen, hetwelk zich uiter aard voorzien heeft van de mede werking van het KCB aldaar. Men hoopt in de gelegenheid te zijn de Vlaamse gasten (zowel de kunstenaars als diegenen die hen begeleiden) enkele aangena me dagen in Bergen te bezorgen. Vrijdagavond vindt een begroe ting ten raadhuize plaats. Zater dag worden de gasten toegespro ken door burgemeester De Ruiter en de heer J. P. Blauw (directeur gemeentewerken), terwijl in de namiddag een rondrit door de ge meente en omgeving plaatsvindt. 's Avonds volgt een gemeen schappelijk diner in het Park Ho tel. Het programma van zondag vermeldt o.m. een orgelconcert in de Ruïnekerk door de heer Jo van Eetvelde, orgelist van de St. Mi- chelskerk te Gent. Voorts een ge meenschappelijke koffiemaaltijd in de De Rustende Jager. Tenslotte zij nog vermeld, dat de officiële opening van de expo sitie plaatsvindt zaterdagmiddag 14.30 uur door Zijne Excellentie H. R. de Vleeschouwer, Gevol machtigd Minister, Consul Gene raal van België. opperd. Hij drong er op aan, het nieuwe bestuur dan voorlopig be stuursrecht te geven, dan pas kan men oordelen of er wat gepres teerd is. De heer Zomerdijk wil een ge zonde atmosfeer scheppen en zegt dat de commissie-leden mensen met ijver en ambitie zich voor dit werk heben beijverd. Het nieu we bestuur zoekt het niet in de richting van het aanstellen van een directeur, ze is bereid haar taak na twee jaar neer te leggen. Allen zullen geheel belangeloos werken. Het algemeen belang is er niet mee gediend dat het oude bestuur wordt herkozen. Nadat nog in tweede instantie verschillende sprekers het woord kregen, volgde het stemmen tus sen de groep-Broersma en het aanbevolen nieuwe bestuur. Van de 166 stemmen werden 104 uit gebracht op het nieuwe bestuur, 61 stemmen op groep-Broersma, en 1 ongeldige stem. TE BERGEN Van 20 tot 26 Mei vindt de jaarlijkse collecte plaats van de Blauwe Week comité's in geheel Nederland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek laat zien, hoe het alcoholgebruik in Nederland stijgt. In de laatste 25 jaar is het ver bruik van gedistilleerd, van bier en van wijn per hoofd verdub beld. Er wordt meer alcohol gedron ken door vrouwen, door jongeren en in steeds meer gezinnen. Alcohol wordt gekocht bij de kruidenier en de groenteboer, soms zelfs bij de melkhandel. Alcohol is niet onschuldig Bij 20 Medische Consultatiebu reaus staan ruim 40.000 patiënten ingeschreven. Ieder jaar melden zich bij de bureaus 3.300 nieuwe patiënten. 25 hiervan is jonger dan 30 jaar. Nederland telt echter nog even veel alcoholisten, die niet behan deld worden. In het verkeer is alcoholgebruik levensgevaarlijk. 65% van de overtredingen van de wegenver keerswet was te wijten aan alco holgebruik. Voorlichting en hulp blijven nodig. Dit geld wordt jaarlijks bijeen gebracht door de collectanten die werken met bus ën lijsten van de Blauwe Week Commissie. Geef om te helpen en te voor komen. Blauwe Week Commissie voor Bergen: B. Schuil, voorzitter. G. Dijkstra-Venema, secr. Mevr. Te Pas Mej. Korver. Comité van Aanbeveling: Dokter Hodde Dokter Lugten Dokter Luif Dokter Poot Ds Bekius Ds Visser Ds Van den Berg Pastoor Van Beers de heer Van der Hilst. Een zingende, dansende en musicerende groep leerlingen van de openbare ulo-school te Bergen hebben vorige week donderdag avond de bewoners van „Elks- hove" laten genieten van hun ar tistieke prestaties op het gebied van muziek, dans, zang en voor dracht. Het was een bont programma, dat door deze jongeren met zon nig enthousiasme en blijheid werd gepresenteerd en voor de bejaarden een hartverwarmende avond werd. Engelse, Franse, Russische en Hongaarse liederen met orkest begeleiding, blokfluitsolo's en vioolspel wisselden elkaar af, al les beschaafd aaneengeregen door mej. Hetty Veer, die voor de conférence zorgde. Zonder de andere medewer- kers(sters) ook maar iets te kort te doen noemen we het allereerst het schoolorkest, dat vaak voor een uitstekende begeleiding zorg droeg. Voorts de 13-jarige Arie de Geus, die met zijn vioolspel een goede stijl demonstreerde, en oor Optiek Hoflaan 2 - Bergen blijk gaf van een fijn muzikaal gehoor. Hanneke Buisman zong met haar zuivere, ietwat zachte stem, het Jiddische lied ,,Oj wi fejn wet es sein" en wist de juiste wee moed in haar zang te brengen. Na de pauze kwam er nog meer vaart in het programma Het jongenskwintet zong verras send goed de negro-spiritual Nobody knows". Marjorie Meijer speelde fout loos en zuiver de sonate van Ja mes Hook op haar blofluit, maar boven alles uit klom Coby Ver burg, die opmerkelijk goed van uitspraak en boeiend voorgedra gen een schets van S. Carmiggelt voorlas. De volksdansen, inge studeerd door Wout Meijer, maakten het succes van de avond volkomen. De algehele leiding had de heer M. van Bemmel. Het was mevr. de Graan Groot, die de heer Van Bemmel een envelop met inhoud overhan digde voor het instrumentenfonds van het schoolorkest en hem met zijn artistieke jeugdgroep graag nog een keer terugzag. WEER 7-1 OVERWINNING VOOR DE MOLENKROCHT Met nog 2 wedstrijden te spe len ziet het er nu toch wel naar uit dat het tennisteam van de Molenkrocht in zijn afdeling kampioen gaat worden. Om het volgend seizoen een klasse hoger te spelen moet het team dan eerst nog 2 promotiewedstrijden win nen, een niet gemakkelijke opga ve. In de zondag 12 mei j.l. te Ber gen gespeelde wedstrijd tegen DEM uit Beverwijk bleek toch wel dat het spelpeil in deze klas se zeer matig is, waardoor Mo lenkrocht ook niet tot haar beste spel kon komen. Een wisselvallig verloop had het nummer heren- dubbel, waarin Van Schaik we derom de man met de drive" was. Na 14 achterstand in de beslissende set werd het toch nog een overwinning voor de Molen krocht. Bij de dames wonnen zowel mej. Ursem als mej. De Jong hun partijen zonder al te veel inspanning. Mej. Lugten speelde samen met De Boer een goed gemengd dubbel. Zondag 19 mei a.s. wordt te Enkhuizen gespeeld, waarna dan de wedstrijd die beslist over het kampioenschap op 26 mei te Ber gen wordt gespeeld. De uitslagen waren: H.E.: Van SchaikHergarden 62, 60: De Boer—Schmidt: 3—6, 2—6. D.E.: mej. Ursem—mej. Schmidt: 63, 64; mej. De Jongmej. Groen: 6-1, 6—0. H.D.: Van Schaik en Schnei- der-Fluitman en Schmidt: 36, 6—2, 7—5. D.D.: mej. Ursem en mej. Lug tenmej. Schmidt en mej. Groen 6—1, 4—6, 6—1. G.D.: mej. Lugten en De Boer mej. Schmidt en Hergarden: 62, 62; mej. De Jong en Schneider,mej. Groen en Fluit- man: 63, 63. BERDOS NA RUST NAAR 2-0 ZEGE Een groot aantal toeschouwers hebben zondagmiddag jl. op het Berdos-terrein aan de Nesdijk ge zien hoe een enthousiast spelend Berdos voor de rust moedig stand hield tegen koploper St. Adelbert die, met wind mee, alle pogingen in het werk stelden een voor sprong te forceren, wat de Eg- monders niet gelukten, want de Berdos-verdediging, met aan het hoofd spil Bleeker, stond dit niet toe. Zo nu en dan ontworstelde Berdos zich uit de druk, en ver oorzaakte dan voor het Egmond- se doel hachelijke situaties. Na de rust die met blanco stand inging is Berdos vanaf de aftrap tot aan het eindsignaal volkomen de meerdere geweest over zijn tegenstander. Aanval op aanval volgde elkander op en de gasten moesten alle zeilen bij- DURFINE EDELSTAAL zetten om onheil te voorkomen. Dat onheil kwam, want de fel- spelende thuisclub drukte door en bracht in de gelederen van St. Adelbert een paniekstemming te weeg. Uit één van die momenten kwam het eerste doelpunt, ver oorzaakt door het te langzaam terugspelen op de keeper, waar door T. Dekker, het leder feilloos in de touwen schoot: 1F. Daar na was het alles Berdos, wat de klok sloeg. Een kwartier later consolideerde midvoor Marque- ring de overwinning, door met een fraai schot, uit een eveneens fraaie corner van T. Dekker, de stand op 2F te brengen. St. Adelbert trachtte nog wel uit de greep van Berdos te komen, maar keeper Kuin en zijn achter hoede hadden daar niet de min ste moeite mee. f 7,50 t.e.m. 6 15,— voor elk oude foto- of filmcamera, bij aankoop van een nieuwe. Breelaan 13 - Bergen - Telef. 2001 Tevens deze week cadeau een leerzaam fotoboekje. ft* Laat Uw kinderen pronken in Ramo. Illüllllllllillllllllllllffj VOOR BETERE TEXTIEL Bergen Ruïnelaan 18 - Tel 2S32 BERGER LUCHTPOST Wedstrijdvlucht vanaf Dil- voorden, afstand 195 km, wind zuid. In concours 200 duiven. Los om 7 uur Aankomst eerste duif om 9:9:12. 1. G. Kooij, 2. N. v. d. Kamer, 3. H. Wijers, 4. P. Schaaper. 5. A. Mink, 6. M. Zuidema, 7. G. Overpelt, 8. Joh. Pluister, 9. C. Pijper, 10. P. Brakenhoff 11. W. Kuin, 12. G. de Waard, 13. Th. Houtenbos, 14. A. Stadegaard, 15. J. Oud, 16. B. Dobben, 17. A. Heukels, 18. D Kok, 19. A. de Klerk, 20. P. Tiebie, 21. J. Dek ker, 22. H. Wellerdieck. MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE Voor het examen in de boven genoemde vakken slaagden vorige week onderstaande leerlingen van Instiuut Burdorf t.w.: Machineschrijven: Mevr. Ans Tromp, Alkmaar, Mej. Pauline Guermonprez, Baps Roos beiden te Bergen. Ria Berk houwer te Dirkshorn, Hr. J. W. Balder te Br. op L.Dijk. Stenografie Ned. Mej. Like Kramer, Thea Mol- kenboer, Truus Prins, Nelleke Zorge allen te Alkmaar. Rina Kamp. Wianda Timmer man, beiden te Bergen, Nellie Dekker te Broek op Lan- gedijk, Nel Breed te Hoogwoud, Ans Hoogland te Hoogwoud. Afra Spronk te Heer Hugo- waard, Cocky Bink te Alkmaar. Stenografie Engels: Dolly Hummeling te Schoorl. Betty Bel te Alkmaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 19 mei Dr. J. J. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 19 mei Dr R1SSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1