99 99 p in.ksie.ten DE NACHTEGAAL KELTUM PLEET S)töSta/5 x Jkiders dan elders Jeugdpuistjes STOFFEN en de kerkklok VRIJDAG 31 MEI 1963 39e JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d Hoef X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Kom Heilige geest, daal uit de hemel Op onze aarde neêr, Spreek wederom, in vele talen, Zoals weleer. Maar allen waren zij begeestert Voor 't ééne grote doel; Het Woord van Christus uit te strooien, Met geestdrift en gevoel. Laat zo Uw heilig woord weerklinken, Over de ganse aard, Opdat eendrachtig zij het streven, De vrede blijv' bewaard. Beziel ons, zodat onze daden, Begeesterd zijn, dan is gewis, Ons leven, door Uw geest gedragen, Een waar getuigenis. Maartje N. Zwaan X X X X X X X X X X X Nog even en dan zal het midder nachtelijk uur slaan. Het is een bladstille avond in mei. Eén van die zeldzame stille avonden. Vanuit de polders komt een solidair langgerekt kikkerkoor aangeraasd. Ze zijn blij dat ze de strenge winter overleefd hebben Het geraas dringt door tot het bos, krachtig en sterk, maar dan is 't opeens of er ergens iemand fluisterend dit koor naar een fijn pianissimo dirigeert. De bomen in het bos staan roerloos en devoot te luisteren. Zelf blijf je ook staan en luis tert mee in die huiveringwek kende stilte, een wereld die lijkt uitgestorven. Maar dan klinkt er ergens op een bijna niet te bepalen plaats in dit fascineren de woud, de zang van 'n nach tegaal, eerst bescheiden zacht, en dan langzamerhand aanzwel lend tot een juichend lied, een melancholische vraag of een pa relend liefdesgedicht totdat opeens die welluidende vloeien de improvisatie afbreekt en weg valt in de duistere stilte. Ergens heel ver weg komt dan een antwoord en dan begint het werkelijke nachtfeest, wanneer beide grootmeesters der vogel zangkunst, een gesprek gaan voeren 'in droomrige fantasie stijl en alles zwijgt en luistert naar dit nachtegalen-concert, dat door geen zangeres of zan ger, ook al hebben zij dan tien miflijoen grammofoonplaten ver kocht, is te evenaren. Dan val len plotseling twaalf harde, kor te, klankloze, kille slagen uit de toren van de Ruïnelaan, als ru we ongevoelige, schrille disso nanten en maken een einde aan dit goddelijk concert. Als die oude torenklok nu eens niet in de smeltkroes was te rechtgekomen ten behoeve van de Duitse oorlogsindustrie, dan zou zijn donkere ruisende stem, prachtige accoorden gevormd hebben met het nachtegalen- duo. Jam Timmer K. M. Gerritsen DURFINE EDELSTAAL Stichting Roland Holst Fonds VIERDE GEBOORTEDAG VAN DICHTER Zaterdagavond j.l. is in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager" de vijf en zeven tigste verjaardag herdacht van de dichter Roland Holst. Onder de talrijke aanwezigen, leden van het KCB en stichting, be vonden zich de staatssecretaris van O. K. en W., mr. V. Schol ten, de Commissaris van de Ko ningin dr. M. J. Prinsen, burge meester L. J. de Ruiter en de wethouders van Bergen. Als voorzitter van de stich ting heette mr. A. F. Kamp al len hartelijk welkom, in het bij zonder de dichter Roland Holst die hij de eerste astronaut onder de dichters noem|de. Spr. voelde zich gelukkig dat het eerste lus trum van de stichting kon wor den gevierd. Daarna releveerde mr. Kamp de totstandkoming van het fonds dat als doel heeft, steun te verlenen aan kunste naars die in moeilijke omstan digheden verkeren. Het fonds heeft thans een ka pitaal van f30.000,—, zodat er binnenkort een jaarlijkse som van vier a vijfduizend gulden valt uit te keren. Tenslotte sprak mr. Kamp zijn vreugde uit over de vooraanstaande artiesten, die geheel belangeloos het program ma verzorgen. Johan Smith las een aantal gedichten voor van Roland Holst en Elisabeth Lugt, aan de vleu gel begeleid door George van Rennes zong het drama „La voix homaine" van Jean Cocteau, dat door Francis Poulence werd toongezet. Zij gaf aan dit lange voorlopig voor de eerstkomen de twintig jaren en voor de eerstvolgende tien jaar voor de antieke gebruiksvoorwerpen be veiligd is tegen voortwoekering van deze plaag. Voorts heeft dit oude museum, dat dateert uit het jaar 1655 een nieuw toilet en een betere cen trale verwarming gekregen. Dank zij het gemeentebestuur konden deze verbeteringen wor den aangebracht. Door deze zui- veringsaktie zijn al de voorwer pen van hun plaats geweest en heeft de congierge-begeleidster mevr. A. Wielenga-Roos in sa menwerking mét haar zuster grote schoonmaak gehouden. Al die dingen uit een ver verleden zijn stuk voor stuk nagekeken en weer op hun oude plaats ge legd. Bij het binnenkomen van dit museum valt het oog direct op een kaart van een deel van N.- Holland en de omgeving van Bergen, daterende uit het jaar 1288 (reproduktie) Ook wordt men bij het binnentreden ter stond geconfronteerd met een stenen doodkist uit de tijd van de Noormannen ongeveer van het jaar 800. Verschillende bij zonderheden zoals Noorse kra len, die toen als betaalmiddel golden, een doopbekken voor het dopen van protestantse kinderen (1595-1920), een oude bedstee, waarop de beddeplank het zin nebeeld van huwelijkstrouw is afgebeeld, n.l. het hart (de lief de en de vruchtbaarheid (vruch tenschaal) met jaartal 1646, het brandmerk (Berger wapen) als straf toegediend aan misdadi gers. Talrijke en vele merkwaardig heden bezit dit oude museum, die hoogst interessant zijn voor de bezoeker, die een moment wil vertoeven in een tijd, waarin de ze oude requisieten werden ge bruikt. Wanneer men beneden is uit gekeken, klimt men de kléine wenteltrap op naar de zolder, waar op smaakvolle wijze een prentenkabinet is ingericht, die de geschiedenis van Bergen weergeeft. Oude gravures uit de woelige dagen van het jaar 1799, de lan ding van de Engelse troepen bij Callantsoog, de slag bij Bergen Slag bij Castricum en Bever wijk, de aftocht van Engelse en Russische troepen, geven een beeld van de verwoedde gevech ten die zich in die contreien heb ben afgespeeld. Oude prentbriefkaarten laten de bezoeker zien hoe de tijd, Bergen, in de laatste zestig jaar deed veranderen. Veel en prach tig werk is daar geëxposeerd van oude Bergense kunstenaars, o.a. Graadt van Roggen, Veld kamp, Bleys en Essers. Mevrouw E. Reitsma-Valenca en Kees Boendermaker zorgden, in op dracht van de gemeente Bergen, dat verschillende oude Berger huisjes voor het nageslacht be waard bleven, op de door hen uiterst fijne tekeningen en aqua rellen. Ook Karei Colnot en mevr. C. Meijer-Vader tekenden Bergen. Onder de oude dakspanten van dit museum ligt een brok geschiedenis van het oude Ber gen te sluimeren, dat zeer zeker, nu haar deuren zijn geopend, de moeite waard is om bezichtigd te worden. mono-drama een fascinerende boeiende vertolking en mocht daarvoor een langdurig applaus in ontvangst nemen. Na de pauze k;wam het luch tige vrolijke programma-gedeel te, dat werd verzorgd door Al- bert Mol en Conny Stuart. Eerstgenoemde gaf op droogko mische wijze 'een auditie van iemjand die toelatingsexamen v. een toneelschool moet doen. Conny Stuart zong een viertal dwaze liedjes op niet te evena ren wijze. Jac. v. d. Ster ver raste allen met zijn geestige tekst in zijn toespraak tot dich ter en toehoorders. Tenslotte dankte de dichter Roland Holst de medewerkers- (sters) aan deze avond en voor de vele bewijzen van medele ven. Ik sta hier als 'n man van 75 jaar, met een kind van 5. We mogen het als een biologisch wonder beschouwen, dat het kind geen moeder heeft aldus spr. Niettemin is het kind mij dierbaar en ben ik ervan over tuigd dat het voorspoedig zal groeien. Voorts dankte hij allen en sprak de wens uit, elkander over een jaar weer in „De Rus tende Jager" te ontmoeten. BERGENS MUSEUM Bergens museum, waarvan het gebouw, en sommige van de al daar tentoongestelde oude ge bruiksvoorwerpen door dé hout worm waren aangetast, is thans tegen deze insecten-larve be handeld en gezuiverd, zodat men RAAD VAN BERGEN KOMT 7 JUNI BIJEEN. De raadsvergadering van Ber gen welke op 30 mei was uitge schreven gaat in verband met de te kleine agenda niet door. De te behandelen punten zullen wor den geplaatst op de vergadering van 7 juni a.s. die om 9 uur 's morgens begint. Na afloop zal de jaarlijkse Bon- nefaasschouw worden gehouden. (Ingezonden mededeling) VERKEERSEXAMEN Maandag j.l. hebben 399 leer lingen van de 15 lagere scholen te Bergen en zeven scholen van omliggende gemeenten verkeers- examen afgelegd onder het wa kend oog van de route-commis sarissen, die langs een uitgezet parcours door Bergen, de ver richtingen van de jeugdige weg gebruikers aandachtig contro leerden. Dit alles was georganiseerd door de Commissie van Veilig Verkeer bestaande uit de heren C. J. Verduid adjudant d. Rijks politie en de heren G. A. C. Kooymans en C. de Haas. Orga nisatie en algehele leiding be rustte bij de opperwachtmeester G. F. van Brenk. Opmerkelijk was met hoeveel ernst en oplettendheid de jeug dige examinandi de verkeerste kens eerbiedigde en de regie van de verkeersagent opvolgde. Het goede resultaat van het vak ver keersregels op de scholen, was dan ook duidelijk merkbaar. Van de 399 deelnemers slaag den er 386 (9 waren niet opge komen) en 4 afgewezen. Fout loos reden van de Christelijke nationale school Minke Boors- ma, Janet van Mulligen, Rob Bol, Dik Sluis, Anneke Bruijn, Els Folgers. Vrije school Eddy van Dantzig. St. Adelbertschool Mar tien Veldman, John Min, Edd Duin, Gerard Robeek, Wim Schotten, Eddy Grolman, Jacky Beers, Kees var Wonderen, Fr. Houtenbos, Petro Woudstra, Mi- chiel Spranger, Peter Beukers, Koos Beikers. Van Reenenschool Roelie Pesie, Joke Haman, Guurke Smit, Jacqueline Bijls- ma, Horst Veis, Bennie Rikkers, Peter v. d. Berg. St. Ursela- school Liesbeth Henneman, M. Olbers, Margo Schotten, Saskia v. Langen. O.L.S. Groet: Cor Goed. St.- Petrusschool Schoorl: Anneke Wittebrood, Kariena Meereboer, Jacob Nann. O.L.S. Schoorl: El len Sevenhuizen. Van Brederodeschool Bergen: Hans OlierPeter Bakker, Carla Raams, Gert Jan Borst, Tom Kosmis, Astrid de Vriend, Jacob Ivangh, Olga Delis. Trijnie de Bruin, Peter Kieft, Gretha Wil lig, Ineke Mooy, Enno Grasmeij- meijer, Margriet Daalder, Joke er, Wim Lodewijks, Fred Jost- Tjallinga, Iloinka Filarski. O.L.S. Koedijk: Jenny Visser, Jan Tromp, Andre Dekker. St. Adelbertusschool (Egmond Binnen)Toos Baltus Ans Leu ring, Ewald Levering, Bert Tambach, Tinny Lieftinck, Ma rian Schuyt, Piet Baltus, Win- fried Beerepoot, Nico v. d. Mo len, Martha Admiraal, Piet Ory, Fons Weijers, Rina v. d. Reep, Lideke Baltus. In de grote zaal van „De Rus tende Jager" reikte burgemees ter de Ruiter de speldjes uit aan de foutloze rijders (sters). De prachtige film „De Lage Landen" en een film over het leven van de primitieve bevol king op nog bijna onbetreden gebied werd daarna vertoond, waarop de jeugd met een dank baar applaus reageerde. CONCERT IN RUINEKERK Het bakende Utrechtse Stich terskorps van 't Leger des Heils o.l.v. majoor Lancé, dat op tour nee Zaandam, Bergen en Den Helder gaat bezoeken, komt za terdag 8 juni a.s. in Bergen, waar dit korps 's morgens om half elf door burgemeester L. J de Ruiter ten gemeentehuize zal worden ontvangen. 's Middags kwart voor twee is er een korte rondgang door het dorp, begeleid door de jeugd drumband van Bergens Harmo nie. Twee uur geeft dit muziek korps een korte openluchtuit- voering op het Plein, om daarna in de Ruïnekerk een concert te geven. Toegangsbewijzen voor dit kerkconcert zijn verkrijgbaar Breelaan 5, Bergen. Een bijzonder Jubileum De vorige week vierde de fa milie Dijs, wonende aan de Mat thieu Wiegmanweg een bijzon der jubileum. Zij vierden woens dag hun 25-jarig huwelijksfeest en op diezelfde dag was het 20 jaar geleden dat de heer Dijs bij de familie Diesfeldt in dienst trad en ruim anderhalf deccen- nium geleden dat mevrouw Dijs evi ïeens in dit zo bekende res- tauiunt bedrijf werkzaam is. Het jubilerende echtpaar mocht dan ook vele stoffelijke bewij zen van waardering en vriend schap ontvangen, zowel van hun vrienden en kennissen als van de directie en het personeel van „De Rustende Jager". 't WINKELTJE Hei geschil in hei V.V.V.- Besiuur ie Bergen. In ,-De Duinstreek" van 8 maart 1963 werd een door ons geschre ven en ondertekend stuk ge plaatst onder bovenstaande titel. in dit stuk hebben wij kritiek uitgeoefend op de wijze waarop de, mede op ons verzoek, door de voorzitter van de A.N.V.V. benoemde commissie van drie, bestaande uit de heren Mr. H. R. Woltjer voorzitter, drs. P. W. Heggen en W. A. van der Palm, haar taak heeft vervuld bij haar beslissing ter zake van 't in het bestuur van de VW-Bergen Nh. gerezen geschil. Achteraf moeten wij erken nen, dat verschillende in dit stuk voorkomende passages niet slechts beledigend waren voor genoemde heren, maar ook voor de A.N.V.V. zelve. Het spijt ons, dat wij gemeend hebben aldus uiting te moeten geven aan onze gevoelens en bieden hiervoor in het openbaar onze verontschuldiging aan, zo wel aan het adres van de A.N. V.V. als aan dat van de heren Woltjer c.s. J. Broersma J. A. Dalloqaux Matilii u Wieqman exposeert De vorige week woensdagmid dag werd onder grote belang stelling in de voorzaal van „De Rustende Jager" een grote ten toonstelling van schilderijen en tekeningen van de 76-jarige kunstenaar Matthieu Wiegman geopend. Een grote verscheidenheid van kunstwerken uit de laatste tien achter ons liggende jaren, getui gen van een grote kunstenaars schap en bewonderenswaardige creatieviteit. Matthieu Wiegman is de schil der van de feestelijke schoon heid in de wlereld, die hij met grote levensvreugde in verras sende kleuren, met een benij denswaardige vitaliteit op het linnen weet te brengen. astma B00RSMA TEXTIEL Portretten, landschappen en stillevens zijn op deze zomer- tentoonstelling te bezichtigen. Ook een prachtig mozaiekwerk, een kunstwerk op zich hangt in de hal naar de „Taverne" de ba dende Suzanna, die de aandacht trekt door zijn monumentale op zet, fris van kleuren, sierlijk van lijn en levendig van compositie. Dat een bezoek aan deze zo- mertentoonstelling in „De Rus tende Jager" de moeite waard is, kunnen wij met stellige ze kerheid zeggen, want wat daar is tentoongesteld, komt in over eenstemming met de kunste naar, het 'is dynamisch en intel lectueel. Prijslijsten liggen ter inzage bij de directie van „De Rustende Jager". Geslaagde slotmiddag van Huisvrouwen. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Bergen— Schoorl, hield de vorige week haar laatste bijeenkomst in de dancing van „De Rustende Ja ger". Groot was de belangstel ling niet bij de leden, maar wel groot het enthousiasme waar mee het koor van de afdeling het programma begon met Dona Nobis Pacem en het fijngevoe lig gezongen „Sanctus". Fijn ver tellend droeg daarna mevr. de Jong Melodie uit de verte" voor van O. de Landell. Door haar innemende voordracht, gaf zij leven en gestalte aan de in 't verhaal voorkomende figuren. Als laatste nurpmer voor de pauze dansten leerlingen van de Bergense openbare ulo-school, m zeer goede stijl verschillende Iraëlische volksdansen met ac cordeonbegeleiding door de hr. J. Wout Meijer. Na de pauze zong het huis vrouwenkoor met pianobegelei ding van mej. Liesbeth Meijer een vijftal liederen die allen een technisch knappe uitvoering kregen. Tenslotte droeg mevr. dc Jong nog een paar schetsen voor van Godfried Bomans. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 2 en 3 Juni Dr. J. J. A. HODDE, Van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL Beide Pinksterdagen Dr. RISSELADA tel. (02209) 360 IVeebttod DE DUINSTREEK Redactie en administratie: Drukkerij Volkers Leegwater, Laanweg 35. v/h C. Oldenburg Schoorl,tel.(02209) 268. giro 552867 Bankt Hoornse Bank N.V. Bergen Aqentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr.. T<*l 2452 Abonnementsprijs f 6 85 per jaar f 175 per kwartaal Advertentieprijs12 ct. per m m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar drogen in met Purolpoeder. fi.60enfl - NORDEMANN Voor mooie Knippatronen naar maat. KI. Dorpsstraat 25 - Bergen Gerieflijke girdle uit LYCRA- kant. Verzekert perfecte steun en gracieus silhouet. Licht, luchtig en blijvend elastisch. Art. 4428, wit. Maten M - L f. 19.75 VOOR BETERE TEXTIEL: Bergen Ruïnelaan 18 - Tel 2532

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1