IVeekitod 99 99 KELTUM PLEET V.V.V. BERGEN GEDENK Je Anjercollecte PIET DEKKER, geboren Bergenaar Burgemeester L. J. de Ruiter opende kantoor Boerenleenbank HANDVAARDIGHEIDS DIPLOMA A FOTO DICK VAN BERGE B00RSMA-TEXTIEL SCH00RLSE GEMEENSCHAP BERGEN VRIJDAG 28 JUNI 1963 39c JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef in de gemeente Schoorl op 1, 2 en 3 juli a.s. K. Gerritsen rt/a GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN WATERSTANDEN Burgerlijke Stand BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en administratie: Drukkerij Volkers Leegwater, Laanweg 35, v/h C. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268, giro 552867 Bank Hoornse Bank N.V. Bergen Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Piet Dekker, geboren in het laatst van de vorige eeuw moest evenals al die duizenden kinde ren uit arbeidersgezinnen op het platteland, na hun schooljaren (l.o.) direct al de handen uit de mouwen steken, om als boe renknecht, loonmaaier of grond werker te gaan werken en zo doende de inkomsten bij hem thuis wat te verstevigen. Van verder studeren was er toen voor een arbeiders jongen geen sprake. Velen bleven dan ook boerenknecht of arbeider, of ze trokken er op uit, gewapend met „de stikkezak" om elders op grote grondwerken zoveel moge lijk geld te verdienen. Een van die weerbare knapen was Piet Dekker, geboren te Bergen in het jaar 1882 aan de Natteweg. Als jongen groeide hij op tot een stevige gezonde kerel en en trok al heel gauw naar het grote grondwerk in de Haar- lemmjermeer en vervolgens naar de IJ- en de Anina Paulownapol- der om daar met zijn stoere body kubieke meters grond te verzetten. Op zijn achttienjarige leeftijd ontmoette hij in Amsterdam 'n meisje, Marijke. De verkering bleef aan en ze trouwden in Ber gen waar ze een huis betrokken aan de Dorpsstraat hoek Ooster- weg naast het café ,De Poort van Kleef", waar vroeger de vermoeide reiziger zich even de rust gunde voor een koele dronk. Na zijn huwelijk trad Piet Dekker in dienst bij de firma Zuurbier te Alkmaar die een veetrainsportbedrijf exploiteerde en hem in dienst nam als leider voor hun veetransporten naar het buitenland. Daar verdiende hij een goed stuk brood en kwam na korte reizen van an derhalf, twee of ongeveer drie weken thuis uit België, Frank- rijik, Spanje, Duiitsland, Enge land en Hongarije. Transporten van honderd koeien werden dan per boot en per trein naar de plaats van bestem ming vervoerd, wat voor Piet Dekker als leider van acht man personeel, 'n verantwoordelijke taak was. Ook de afrekeningen en het vele geld dat hij bij zich droeg, waren hem toevertrouwd. Langer dan drie weken bleef hij nooit van huis. Zijn langste reis is zeventien dagen geweest en als vader Dekker dan weer eens van één van zijn vele reizen thuis was en hij vertelde over die vreemde landen, dan moest hij wel eens zijn tien levenslus tige kinderen (zeven zoons en drie dochters) tot de orde roe pen, zodat hij vaak zijn eigen taal vergat en een krachtig „Gougons sols tranquille" door de kamer klonk wat ongeveer betekende, jongens wees stil. Als men Piet Dekker vraagt hoe hij Spanje vond, dan vonken de pretlichtjes in zijn één en tach tigjarige ogen. Al vertelt hij dan niets dan verraden zijn ogen dat het er in dat land van citroenen soms Spaans toeging. Na zo'n handelsovereenkomst in Portu- galette aan de Golf van Biskaje, lieten de Spanjaarden de Hol landse jongens zo maar niet gaan. Leverancier en koper wa ren niet eerder tevreden of er moest feest gevierd worden. Vier en dertig jaren achtereen zwierf hij m)et zijn veetranspor ten door Europa en maakte zich in die tijd de Franse, Engelse en Duitse taal eigen. Na die periode van reizen en trekken bleef hij thuis werken in het tuinbedrijf. Vijf jaar later marcheerden de Duitsers ons land binnen en ze zaaiden met hun razzia's en jo denvervolging, fusicatie en ron selen van werkkrachten voor eigen land, schrik en ontzetting. Zoals het een goede Nederlan der betaamde, stond het huis van Piet Dekker aan de Zaken- dijk gastvrij open voor onderdui kers. Aan vele van die „opge- jaagden" verleende hij een vei lig onderdak. Nooit liet hij iets merken van zijn „stil verzet" en leefde voort alsof er niets aan de hand was. Twee koeien ge- confiskeerd door de Duitse weermacht, waren op een nacht plotseling verdwenen. Het Duit se onderzoek leverde niets op, de bezetter taste volkomen in 't duister, maar een gnuivende Dekker, die de hanger-ellende om zich heen niet zien kon, wist er meer van. In het jaar 1955 stierf de moe der van het gezin Dekker. Sinds dien leeft deze vitale 81-jarige Bergenaar, die zijn gehele leven een beste vader is geweest voor zijn kinderen en nog zonder bril de krant leest, alleen in zijn huisje aan de Zakendijk. Hij behoort tot de groep oudst geboren Bergenaren van deze eeuw, een oude generatie die in hun prille jeugd al heel vroeg moesten ondervinden dat er ge werkt moest worden en daar door al heel jong op eigen ini tiatief al werkend en ploeterend zich een weg moesten banen door het leven om een simpel bestaan te kunnen veroveren. Het leven dat hem niet altijd goed gezind was maar dat toch steeds maar weer aanvaard werd met een wonderlijke te vredenheid. Onder grote belangstelling werd de vorige week vrijdagmiddag het nieuwe kantoor van de Co- operatieve Boerenleenbank aan de Dorpsstraat 3 te Bergen, door Bergens burgemeester, de heer L. J. de Ruiter, geopend. Door in dit fraaie met bloem stukken versierde kantoor de brandkast te openen, werd dit kantoor officieel in gebruik ge nomen. Burgemeester de Ruiter merkte hierbij op, dat het ope nen van een brandkast voor ve len toch een genotvolle bezig heid moet zijn. Men kan zeggen dit is van mij, maar 't is ook een stuk van het vertrouwen dat de mensen in een bank stellen. Het is de laatste jaren zo nu en dan een gewoonte geworden dat er in Bergen een bank wordt ge opend. De Boerenleenbank is op gericht in een tijd dat het voor de emancipatie van de landbou wer, een zware strijd was. Ge lukkig is de maatschappij zo ont wikkeld dat de agrarische belan gen niet alleen staan. Ook een ander deel van de bevolking vertrouwt nu ook zijn spaar geld toe aan de Boerenleenbank en burgemeester de Ruiter hoop te dan ook dat het kantoor van de Boerenleenbank een eervolle en waardige plaats onder de be volking mag innemen. De directeur van de bank, de heer N. Kaag, dankte de burge meester voor zijn aanwezigheid en was blij te horen dat hij de agrarische Wereld een goed hart toedraagt. Spr. hoopte dat de bank vruchten mocht afwerpen. Daarna toog het gezelschap naar het gezellige zaaltje van de heer Nieuwendijk waar de heer Kaag nogmaals allen welkom heette, in het bijzonder de he ren J. A. Bergmans en J. Erke- lens resp. hoofdbestuurslid en hoofdinspecteur van de Centra le bank te Eindhoven. Voorts waren er de heren W. de Vries, gemeentesecretaris van Bergen, de heer Koenot directeur van de Nutsspaarbank Alkmaar en de heer de Ruyter, kassier van de Boerenleenbank te Schoorl. De heer Bergmans die namens het hoofdbestuur sprak, vond het zeer verstandig dat de Boe renleenbank van Schoorl in Ber gen destijds een bijkantoor had geopend. Spr. wenste de voorzit ter succes met zijn gedurfde on derneming, dat tot heil van de agrarische boerenstand tot stand is gekomen en hoopte dat de cre- dietverlening niet alleen in de agrarische sector maar ook voor de woningbouw verleend wordt. De heer Erkelens gaf een over zicht van het werk van de Boe renleenbank die zich aan alle spaarvormen heeft aangepast en zei dat tegenwoordig het spaar overschot zich meer uitstrekt over de bevolking van de steden en plaatsen van het platteland. Elke middenstander kan thans aan de kantoren van de Boeren leenbank terecht. De heer Erke lens was ervan overtuigd dat de Boerenleenbank van Schoorl met de opening van een kantoor te Bergen veel succes zal bele ven. DURFINE FDELSTAAL Op de persconferentie die j.l. maandagavond door het bestuur van de VVV Bergen is gehou den in het bekende café-restau rant „Duinvermaak" aan de Breelaan, heeft de VVV 'n klein tipje van de sluier opgelicht en laten weten wat voor aktivitei- ten er wel dit jaar in het keu rig opgeknapte openluchtthea ter zullen werden georganiseerd. Voor dit vele werk heeft de VW verschillende commissies in het leven geroepen, waarvan voor de Culturele Commissie de heer mr. A. B'. Voute, de Tech nische Commissie de heer N. L. Steernberg en de Evenementen commissie de heer C. Roggeveen de leiding hebben, commissies die ten nauwste verbonden zijn aan de exploitatie van het Open- luchtheater. Voor de mlaand juli staan er n.l. vijf openluchtvoorstellingen op het programma en in augus tus is er eveneens 'n gevarieerd programma gepland voor jong en oud. Om slechts enkele te noemen: Pipo de clown, Circus Variété; Nh. Philharmonisch Or kest, een grote Jazz-show voor de Teenageravond enz. Zij zul len de gasten dit seizoen aange name verstrooiing brengen en kunnen als gast bij leden van de VVV Bergen voor deze aktivitei- ten tegen gereduceerde prijzen aan het VVV informatiebureau evenementskaarten krijgen. Ook de bekende natuurvriend de heer H. JeUema te Bergen zal, zoals hij dit reeds vorige ja ren deed, als leider van de och tend- en avondwandelingen, de gast en natuurliefhebber verge zellen door de prachtige gebie den van de Heerlijkheid Bergen. Opnieuw heeft een groep cur sisten in het kader van de lu- dische vorming een mijlpaal be reikt. Voor de vijfde keer wordt het creatief handvaardigheids diploma A voor jeugdleiders door de Vereniging voor Han denarbeid uitgereikt aan een aantal cursisten. Hiertoe in staat gesteld door de Culturele Raad van Noordholland in samenwer king met de stichting club- en buurthuizen te Alkmaar en de Volkshogeschool te Bergen, hebben deze cursisten hun be kwaamheid voor de handvaar digheid vergroot. Opnieuw is het kader van toekomstige han- denarbeidleiders verstrekt. Op nieuw volgt in het najaar de serie van 10 avonden plus een weekeinde op de Volkshoge school die naar het B-diploma leiden. Groot is onze voldoening dat bij dit bescheiden lustrum reeds 65 cursisten het A-diploma en tot nu toe 40 cursisten het B- diploma bereikten. Doorgaan op de ingeslagen weg is ons devies. Graag met meer medewerking van de belanghebbende organi saties, van de belangstellenden en vooral van dit groeiende ka der, aldus schrijft men ons. De namen van de geslaagden zijn: mej. F. van Baar uit Bak- kum, mej. van Beekum uit Alk maar, mej. J. E. Bos uit Castri- cum, mej. T. Briefjes uit Cas- tricum, mej. Josephina uit Hoog- karspel, mej. H. Kokkelink uit Bergen, mej. J. Kuiper uit An- dijk, mej. W. Linde uit Bakkum, mej. C. Swart uit Bakkum, mej. H. J. Vennik uit Alkmaar, mej. W. S. Waleson uit Heiloo, mej. D. C. Zwart uit Alkmaar, de hr. D. Gras uit Alkmaar. OPRICHTING BERGER BRIDGE SOCIëTEIT De B.B.C. (Berger Bridge Club) die jaren achtereen vrijdags des avonds in „De Rustende Jager" haar onderlinge wedstrijden speelde, verhuisde het vorig na jaar naar restaurant Schrama omdat men op vrijdag daar niet terecht kon. Of het nu komt doordat de Berger Bridge Club te weinig ruimte heeft in restau rant Schrama, we weten 't niet, maar een feit is het, dat ver schillende leden van de BBC toch maar liever weer naar „De Rustende Jager" willen. Er bestaan thans plannen voor een nieuw op te richten Berger Bridge Sociëteit. Opgave bij da direktie van „De Rustende Ja ger". Voor keurig verzorgd FOTOWERK Slpeciaalzaak. Breelaan 13. DOCTORAAL BEHAALD Aan de Gemeentelijke univer siteit te Amsterdam heeft onze plaatsgenoot de beer E. K. Groo- tes, het doctoraal behaald in de Nederlandse letteren en wijsbe geerte. Hij is benoemd tot leraar aan het Carthesiuslyceum te Amsterdam. PROMOTIE C. N. PASCHA Aan de Amsterdamse univer siteit prorrioveerde woensdag middag de heer C. N. Pascha tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op 't proef schrift „Een bijdrage tot de zui vering van de antihemoilifilie- factor". Promotor was dr. Van Creveld. Kees Pascha is de zoon van de onderwijzer van de Van Ree- nenschool en heeft zich in Ber gen zeer verdienstelijk gemaakt voor 't gemeentemuseum, waar van hij commissielid is. Na afloop van; de promotie werd een receptie gehouden in het gebouw van de Evangelisch- Lutherse gemeente aan het Spui te Amsterdam dat tijdelijk ge bruikt wordt door de Amster damse universiteit. Gerieflijke girdle uit LYCRA- kant. Verzekert perfecte steun en gracieus silhouet. Licht, luchtig en blijvend elastisch. Art. 4428, wit. Maten M - L f. 19.75 Voor betere Textiel: Ruinelaan 18, Bergen, telef. 2532 Zaterdag 29 jutni Westfriese dan sen door de Schager Dansgroep uitg. van de V.V.V. Schoorl. Bij café „De Rustende Jager" om 8 uur n.m. Dinsdag 2 juli duinwandeling on der deskundige leiding uitg. v. de V.V.V. Schoorl. Vertrek van de Klimwag te Schoorl om 9.30 uur v.m. Bibliotheek „Algemeen Welzijn". Uitlening der boeken elke dins dagavond van 7-8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. EVENEMENTENL1JST GROET CAMPERDUIN 3 Juli duinwandeling uitg. van de V.V.V. Groet, Camperduin e.o. Vertrek van de Kerkbrink olm 2 uur n.m. RECTIFICATIE In het verslag over de excur sie van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging naar de Verbrande Pan dient de volgende zin aldus te worden gelezen: Langs de wegen in, dit moet zijn buiten de Ver brande Pan, klopt de flora niet altijd met het kalkgehalte in het omringende duin, omdat in het verleden compost is opgebracht. Het PWN tracht namelijk als beheerder de Verbrande Pan, botanisch zo zuiver mogelijk te houden, zodat daar geen compost wordt aangevoerd. OPENBARE BIBLIOTHEEK Met ingang van 27 juni j.l. zal de uitleenpost van de openbare bibliotheek in de Van Reenen- school aan het Spaanse Pad, voortaan van 's morgens 11 tot 12 uur geopend zijn. 's Middags is de bibliotheek geopend van 1.30-5.00 uur. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht vanaf St. Denis. Afstand 450 km. Wind west z.w. Los om 7.30 uur. Eerste duif om 12-23-47. 1. G. Kooy, 2. M. Zuidema, 3. H. Wijers, 4. C. Pijper, 5. A. Staadegaard, 6. J. Pluister, 7. P. Schaaper, 8. A. Mink, 9. Th. Houtenbos, 10. P. Brakenhoff, 11 G. de Waard, 12. B. Dekker, 13. N. v. d. Kamer, 14. J. Oud. Donderdag inkorven voor Cha- teroux. van 18 t.e.m. 24 juni 1963 Gevonden: Chroomkleurig dameshorloge m. br. suède bandje - parapluie in grijs etui - bril in etui - goudkleurig potlood - paar (manchetknopen - br mfietstas grijs inh. een elektr. scheerapparaat, een, regenbroek enz. - groene korte jas met handdoek en zwembroek - bankbiljet van f25,- - zilveren gulden - ring met drie autosleutels - beige knipportemon- naie inh. plusm. f 9,50 en een lip penstift. Verloren: Licht bruine leren dames knippor- temonnaie inh. f 24,- - licht grijze portetmonnaie inh. f 10.- - damestas inh. f 25,- - donkere blauwe zijden sjaal - huissleutel - witte porte- monnaie inh. f 25,- - lederen knip- potrtemlonnaie inh. f 20,- - grijze poncho - bruin kinderschoentje - lederen zwarte portemonnaie inh. f 65,- - zonnebril - dameshorloge - vierkant model met stalen, donker bruin bandje - blauw meisjeswind jack - bundeltje bankbiljetten van f 25,- - schooltas bruin leder met inh. - bril in een bl. hoes. 3 Juli wandelpuzzletocht vanaf het VW gebouw om 7.30 uur. Finish openluchttheater. 3 Juli openluchttheater: Concert Bergens Accordeonvereniging. Aanvang 9 uur. 7 Juli openluchttheater: grote Ber ger bomteavond. Aanvang 8 uur 10 Juli Openluchttheater: Noordhol lands Philharmonisch orkest. Aanvang 8 uur. 13 Juli Standwerkersconcours op het Plein van bekende marktkoop lieden'. 17 Juli: Openluchttheater: grote Berger Bonteavond. Aanvang 8 uur. 23 Juli Openluchttheater: Circus Variété. Aanvang 2.30 uur. 24 Juli; Openluchttheater: Pipo de clown. Aanvang 2.30 uur. LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) JUNI v.m. n.m. 30 4.58 5.29 JULI v.m. n.m. 1 6.08 6.15 2 6.37 7.12 3 7.35 8.02 4 8.17 8.44 5 8.56 9.21 6 9.32 9.58 van 17 tot 24 juni 1963 Geboren: Divera Maria, d.v. L. T. Vras- donk en M. A. Krom, Jaap Weij- andweg 21a; Rudolf Jan Willem, z. v. E. C. Swaan en W. van Ammers, Kogen dijk 5. Ondertrouwd: Pieter A. Kroon, 25 jaar, marine officier, Amsterdam, Cruquiusweg 25a en Edith van Eikeren, 24 jaar, zonder beroep, Bergen Nh., Kerke- dijk 50. Peter M. Mulder, 23 jaar, ass. verkoopleider, Amsterdam, Bloem gracht 137 h. en Cilia Boorsma, 20 jaar, Bergen Nh., Ruïnelaan 33. Gehuwd: Andries B. G. van 't Zandt en Elsje Douwenga, Hoflaan 14. Overleden; Gerardus Roosloot, 73 jaar, Mid den; Geestweg 21. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ZONDAG 30 JUNI Dr. J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL Dr. RISSELADA Telefoon (02209) 360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1