Gemeenteraad Bergen. „THE LION „MACISTE en de TIRANNEN'' „DE RODE KAPERKAPITEIN'' Gemeenteraad van Schoorl BIOSCOOP „DE RUSTENDE )AGER" BERGEN Nh. Na stemming over rondvraag' 7 tegen 7 Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor BERGEN AAN ZEE Wedstrijd op driewielers Burgemeester De Ruiter hees Bergens vlag voor de nieuwe strandpost. iAmS BURT LANCASTER - EVA BARTOK GEMEENTE BERGEN (Nh.) OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Bergen Nh. maken bekend, dat het wekelijkse spreekuur voor huis- vestings-aangelegenheden niet gehouden zal worden op maandag 1 juli 1963. In de woensdagavond j.l. ge meenteraadsvergadering is door verscheidene raadsleden van ge dachten gewisseld over het we derinvoeren van de rondvraag, zodat tenslotte na hoofdelijke stemming, een gelijk aantal voor en tegenstanders, over dit lang durig besproken laatste agenda punt, 7 tegen 7 stemmen, uit de bus kwam en dit verzoek van de drie KVP-leden tot de vol gende vergadering werd aange houden. Een ingekomen schrijven van een aantal ingezetenen van de gemeente Bergen, betreffende de verhuur van zomerverblijven waarop B. en W. antwoordde, dat de bestaande verordening wordt uitgevoerd, een nieuwe in studie is en men overigens van een verkeerde veronderstelling uitgaat t.a.v. de opgemaakte pro cesverbalen. Dit deed mevr. Zeiler-Kouwe- naar (Middenblok) opmerken, dat het College de betreffende verhuurders het mes op de keel zet, waarvan volgens burge meester L. J. de Ruiter geen sprake was. Voorts deelde de burgemees ter miede, dat dr. Steinz als raadslid bedankt heeft i.v.m. de uitbreiding van zijn werkzaam heden. Spr. vond het jammer dat men niet persoonlijk afscheid van de heer Steinz kon nemen, prees zijn ambitie en interesse voor gemeentezaken en begreep dat zijn heengaan een groot ver lies is voor de V.V.D. Tot hoofdleidster van de der de openbare kleuterschool werd benoemd mej. T. de Rijk te Am sterdam. Als afgevaardigde van de Werk plaats werd benoemd de heer J. J. Wittebrood (KVP), als plaats vervangend bestuurslid de heer E. J. van Rees-Vellinga. Voor de Industriecommissie werd als plaatsvervangend be stuurslid de heer J. Valkering gekozen. Tot vierde ambtenaar van de voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen Burgerlijke stand werd de heer L. Houtenbos benoemd. De heer W. de Vries heeft i.v. hiermede zijn ontslag als tweede ambte naar gevraagd. Besloten werd tot aankoop van landerijen aan de Kogendijk van de heer G. Nanne voor de som van f 210.320,en in volle en vrije eigendom over te nemen van de heer J. Akerboom, een brandstoffenloods met onder grond en uitweg naar de Jan Oldenburglaan, voor de som van f 67.500,—. De gemeente zal voor zijn re kening een schuur bouwen ach ter 't bestaande schuurtje gren zend aan verkopers woonhuis tot aan de voorgevel van de loods, waarvan de kosten f 2500,zul len bedragen. Het voorstel om aan de heer Joh. Matser te Hilversum een tweetal terreingedeelten aan en nabij het v. d. Wijckplein te Ber gen aan Zee te verkopen t.b.v. het café-restaurant werd aange nomen, doch de heer Tromp (K. V.P.) hoopte dat er dan wat meer gelet wordt op het uiter lijk van de winkels en er wat minder reklameborden komen, want zoals het nu is. lijkt 't op een rijtje holle kiezen van een oud paard. De voorzitter antwoord dat de koper van plan is het geheel een behoorlijk aanzien te geven. Besloten werd tot verkoop van grond aan de Groeneweg voor de bouw van een transfor matorstation aan het P.E.N. voor de som van f 1900, Het voorstel van 28 februari 1962, waarbij f 1.125,werd ge voteerd voor het geschikt maken van een sportterrein aan de Vin- kenkrochtweide werd ingetrok ken iiv.m. het feit dat de plan nen tot het aanleggen van een sportcomplex aan de GroeneWeg zich in een gevorderd stadium bevinden. Het aanleggen van een sportterrein aan de Vinken- krocht is thans niet opportuum. Vastgesteld werd de 14e en 15e suppletoire begroting 1961. Daarna kwam het verzoek ter sprake van drie leden van de KVP t.w. de heren F. J. Schou ten, Tromp en H. J. Woudstra, tot wederinvoering van de rond vraag. De heer Schouten zou graag willen Weten wat de richtlijnen zijn t.a.v. de rondvraag. Mevr. Broekman is voor de wederinvoering en bracht in herinnering wat burgemeester de Ruiter over de kleine proble men die tijdens een rondvraag worden behandeld, gezegd heeft. Soms zijn zulke problemen heel belangrijk om besproken te wor den alvorens de pers er zich mee bemoeit. Spr. vindt de rond vraag een uiting van gezonde democratie. De heer Tromp meent dat door de invoering van de rondvraag men meer vrijheid krijgt. Het is een vrij logische gedachte dat de rondvraag ten nutte komt aan raadsleden en college. Ik zie niet alleen het nut ervan in, maar het is efficiënter. De heer J. Dinkelberg (Mid denblok), merkt op dat elke Ne derlander het recht heeft op ver gaderingen het woord te doen. De kleuterproblemen kunnen ook belangrijk zijn en bij een rondvraag raakt men ze van al le kanten. De heer N. F. A. de Graan, P. v. d. A., wil zich niet onder de kleuteraars scharen. Hij begrijpt niet dat er raadsleden zijn, die destijds voor de afschaffing wa ren en nu opeens voorstanders van de rondvraag zijn. Zij heb ben meegemaakt waarin zo'n rondvraag kan ontaarden. Spr. is tegen wederinvoering. Mr. Sluis, Prot. Chr., vraagt zich af of het een daad van wijs beleid is om de rondvraag weer in te voeren. Wij hebben nu een- maalt een besluit genomen en daar moeten wij ons bij neer leggen. Dit zijn zaken die per telefoon afgehandeld kunnen worden. Wethouder van Rees-Vellinga achtte dit punt van bespreking van principiële betekenis. Het wederinvoeren van de rond vraag kan ongetwijfeld zijn nut hebben. Er moet echter voorko men worden dat bepaalde vra gen op sommige momenten, de prettige sfeer niet bederven. De leden moeten het gemeentebe lang dienen en omdat wij een voorzitter hebben die de zaak volledig in de hand kan houden, is spr. niet bang voor de weder invoering van de rondvraag. Burgemeester de Ruiter ant woord dat hij zijn mening hier over reeds heeft gezegd en ge looft niet dat men bij niet we derinvoering van de rondvraag, de democratie geweld aandoet. Maar mocht men tot wederin voering besluiten, zult u van mij daar geen hinder van ondervin den. ijj De heer Schouten merkt in tweede instantie nog op, dat we derinvoering niet belangrijk is, maar vindt de rondvraag niet verouderd. De Bonnefaasschouw is ook oud en is thans nog zeer jeugdig en levendig. De heer M. Zee, P. v. d. A., heeft nog nimmer de rondvraag meegemaakt. Hij heeft daar geen behoefte aan omdat de vergaderingen die hij regelma tig meemaakt, een normaal ver loop hebben. Nadat nog verschillende van de raadsleden het woord voer den en wethouder van Rees-Vel linga en de voorzitter hen ant woorden, werd dit verzoek in hoofdelijke stemming gebracht met het reeds gnoemde resul taat. Deze vergadering werd bijge woond door leerlingen van de hoogste klas van de ulo-school aan de Beemsterlaan. Aan het einde van de gemeen teraadszitting dankte een van de leerlingen namens zijn klas de burgemeester voor de gastvrij heid en inzicht, dat ze van de ze vergadering hebben gekregen. Gisteren hield de commissie zomerfeesten te Bergen aan Zee haar openingswedstrijd nl. een wedstrijd voor kinderen van 3 tot 6 jaar op driewieler fietsjes, die belangeloos door de heer de Goede waren afgestaan. Deze wedstrijd was gepland voor woensdag 19 juni maar de deelnemertjes moesten zich te vreden stellen met een zakje vol snoepjes daar de harde regen het feest onmogelijk maakte. Maar gisteren, in heerlijke zonneschijn, al was er dan wat wind, werd de baan op het Plein met vlaggen uitgezet en wisten 40 kinderen, waarvan bijna de helft van 3 tot 4 jaar, gedurende spannende races elkaar te be kampen om de fraaie prijzen die bestonden uit voetballen, puzz les, spelen en dergelijken. Een bijzonder aardige geste was, dat ieder kind dat in bezit van een deelnemerskaart was, een gratis ijsje kreeg van de snack bar, wat niemand natuurlijk afsloeg. Het was voor allen, deelne mers, zowel als ouders en de commissie een feest waarvan ze ker iedereen heeft genoten. Bergen aan Zee. Zaterdagmid dag j.l. werd aan het strand te B'ergen aan Zee, onder grote be langstelling, een nieuwe strand post geopend van de Alkmaarse Redding Brigade, door de burge meester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter. Onder de belangstellenden be vonden zich vele leden van Ber gens gemeentehraad en vervol gens Adjudant der Rijks Politie, de heer J. Verduin, de gemeen tesecretaris M. de Vries en de heer J. Blauw, directeur van ge meentewerken. Nadat de voorzitter van de A.R.B. de heer J. Jansen de aan wezigen welkom heette, ver zocht hij burgemeester de Rui ter deze strandpost te openen door Bergens vlag te hijsen. Daarna werd het interieur van de stranpost bezichtigd en toog het gezelschap naar het strand paviljoen „Trianon" aan de bou levard. In zijn daar gehouden toespraak sprak burgemeester de Ruiter zijn voldoening uit over het tot stand komen van deze strandpost en de moeite en inspanning die het heeft gekost, alvorens men zover was als nu. De vrijwilligers, aldus de burge meester, die voor het reddende werk dienen te zorgen, moeten tot een selecte groep zwemmers behoren. Ze moeten heel wat in hun mars hebben en ook met de leeftijdsgrens zal rekening ge houden moeten w.orden, omdat men veelal jonge sterke menslie vende zwemmers daarvoor nodig heeft die hun medemens van 'n wisse dood kunnen redden. Een combinatie van al deze goede eigenschappen zijn voor dit werk nodig. Als voorzitter van „Het Roode Kruis" hoop ik, f dus spr. tot de voorzitter van de Alkmaarse Rëdding Brigade, dat de samenwerking tussen de Bri gade van het Roode Kruis afd. Bergen en uw brigade, steeds goed mag zijn. De gemeente Ber gen heeft de toestemming gege ven al uw verzoeken in overwe ging te nemen, ervan uitgaande dat gij U inzet voor uw mede mens. Ik feliciteer U en uw be stuur mét deze strandpost. Namens het bestuur van de Egmondse Reddingsbigade over handigde de heer Groen het be stuur een pedaalemmer, bestemd voor de E.H.B.O. en sprak de wens uit, dat bij het gebruik van de emmer dikwijls aan de Eg mondse brigade gedacht mag worden. De heer W. Vis secretaris van de N.K.B.R.D. district Nh. feli citeerde de Reddingsbrigade met de opening van de fraaie strand post. Spr. merkte op dat deze post niet alleen voor het redden van drenkelingen is, maar ook voor gevallen van hen die niet in zee gaan, onwel worden of hulp nodig hebben. Mevrouw Bobeldijk overhandig de het bestuur van het stille strand een klok met de woorden dat de leden van de A.R.B. wel bij de tijd zijn, maar toch nog niet genoeg, want anders hadden ze wel aan een klok gedacht. Als laatste spreker memoreer de de heer van der Griend, de pogingen van de heer Van Gel der, die in 1947 reeds een strand post wilde plaatsen. Hiervan kwam echter weinig terecht om dat men toen niet voldoende zwemmers voor de post kon aan trekken. De A.R.B. is toen met zeer sum miere middelen begonnen en hebben nu in samenwerking met de gemeenten Alkmaar en Ber gen 'n goed geoutilleerde strand post gekregen met uitstekend materiaal. De heer Van der Griend felici teerde de Reddingsbrigade met wat bereikt is in die 15 jaren en de altijd goede geest die er heerst onder de leden. VAN WEEK TOT WEEK. Vrijdag, zondag en dinsdag avond wordt ito de bioscoopzaal van „De Rustende Jager" de film vertoond „The Lion". Het is een dramatisch verhaal van een Amerikaans advocaat, die door zijn echtgenote is verlaten en in Kenya met een jager op groot wild is hertrouwd. Haar dochtertje Tina die ze meenam, is echter in die omgeving opge groeid als een natuurkind en heeft onder de wilde dieren die haar vrienden zijn, een volwas sen leeuw als speelkameraad. Haar moeder wil dat de dochter een andere opvoeding krijgt en raadpleegt haar eerste man, die zich volkomen met dit plan kan verenigen. Dit leidt tot verzoe ning tussen beide gescheiden echtgenoten. Jaloezie en andere bijkomstige omstandigheden brengen vervolgens grote spam ning in de film teweeg als het meisje haar leeuw wil bescher men en hem tegen zijn vijand ophitst, wat de dood van de leeuw tengevolge heeft en her eniging van de gescheiden echt genoten en hun dochter. Aan vang 8.30 uur. Leeftijd 14 jaar. Zaterdag, maandag en woens dag vertoont de filmlens een spannend verhaal vol van harts tochten uit de tijd van de der tiende eeuw van het Chinese keierrijk in strijd met de alles vernietigende stammen der Tar taren. „Maciste en de Tirannen" is een film voor mensen met sterke zenuwen, waarin Maciste, de man met de ongelooflijke li chaamskracht uit de strijd tegen de Groot Khan, als een machtig overwinnaar tevoorschijn treedt. Aanvang 8.30 uur. Leeft. 18 jr. Donderdagavond te 7 uur en 9.30 uur en zondagmiddag 2.30 uur draait de film „The crimson pirate" of de Rode Kaperkapi tein, die in de achttiende eeuw één van Z. M. oorlogsgaljoens in de Caraibische zee veroverde. Een spannend, indrukwekkend en emotioneel verhaal van de tussen al deze lage intriges en heftige explosies door, tenslotte zegeviert. Leeftijd 14 jaar. SUCCES VOOR ROB Rob de Nijs, die precies een jaar geleden op een talenten jacht in Amsterdam de eerste prijs won met zijn ensemble „The Lords", heeft bewezen óók op de plaat een zanger van allure te zijn. Een half jaar ge leden begon Rob's platenster snel te stijgen en momenteel is Rob de Nijs met „Ritme van de regen" en ,,How do you do it" hoog op de vaderlandse hitpa rade. Ook België laat zich niet onbetuigd: „Ritme van de re gen" is er een heel populaire plaat en zoals het Vlaamse zan geresje Jenny Rimini het uit drukte: „Onze teenagers heb ben goesting naar méér!" Telefonisch plaatsbespreken van 11-12 uur onder nr. 3762 Week van 28 juni tot 4 juli: VRIJDAG - ZONDAG - DINSDAGAVOND te 8.30 uur WILLIAM HOLDEN - TREVOR HOWARD CAPUCINE in heit dramatische leven van een vrouw tussen twee mannen; in de helse hitte van het oerwoud 14 jaar „THE LION" geeft de gespannen sfeer weer van de Afri kaanse oerwouden. ZATERDAG - MAANDAG - WOENSDAGAVOND te 8.30 uur GORDON SCOTT als Maciste en YOKO TANI als de schone exotische in 18 jaar Verbluffend, fabelachtig en phenomenaal, dat zult U denken na het zien van deze ontzagwekkenlde film DONDERDAGAVOND te 7.00 en 9.30 uur ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur in een groots avonturenverhaal Een indrukwekkende film vol spanning en actie NICK CRAVAT 14 jaar Gisteravond kreeg de Schoorl- se Gemeenteraad 'n agenda van een dertiental punten te behan delen. Eerst werden de notulen van de vorige raadsvergadering vastgesteld en de ingekomen stukken behandeld. Ingekomen waren o.m. de goed keuring van Gedeputeerde Sta ten tot het verlenen van de sub sidie aan de Schoorlse IJsclub en het aanschaffen van een Landrover voor de Dienst der Gemeentewerken. Bij dit agendapunt stelde B. en W. de Raad ook voor, haar instemming te betuigen met de door G. S. opgestelde regeling voor de bezoldiging vain de Wet houders. Door de Raad werd met het voorstel van B. en W. ingestemd. Voorts had de kring van bur gemeesters van Noordzeekustge meenten aan B. en W. verzocht toe te treden tot een op te rich ten Vereniging Contact Noord zeekustgemeenten a raison van f 50,'s jaars. Hét College was van mening, dat Schoorl bij de ze nieuwe en waarschijnlijk meer efficiënte wijze van sa menwerking niet mag achterblij ven en verzocht de Raad derhal ve op het voostel van de burge meesterskring in te gaan. Ook hiermede ging de Raad zonder meer accoord. De heer Hoogschagen, wonen de aan de Gerbrandslaan te Aagtdorp had vrijstelling van de rioolbelasting verzocht. B. en W. stelde zich op het standpunt dat de Gerbrandslaan een openbare weg is en dat daarom de aanslag terecht is opgelegd. Het college gaf de Raad in overweging, het verzoek van de heer Hoogscha gen af te wijzen. De heer Koelewlaard vroeg hoe de voorzieningen aan de Ger brandslaan zijn aangebracht. De burgemeester antwoordde dat de gemeente niet alleen de riolering heeft doen aanleggen, doch dat zij ook septietanks heeft aangebracht. Het aanslui ten op de centrale riolering achtte de heer Bergh noodza- kélijk en dus werd conform het oorstel besloten. Agendapunt nr. 3 behelsde het verzoek van het bestuur van de z.g. Beschutte Werkplaats te Alkmaar, om een afgevaardigde en een plaatsvervangend-afge- vaardigde aan te wijzen voor de vertegenwoordiging van de ge meente in het bestuur van de Werkplaats. B. en W. stelde de Raad voor hiervoor wethouder Meedendorp en Burgemeester Bergh aan te wijzen. De Raad ging hiermee zonder meer accoord. De stichting „St. Jan ter Duin" had een verzoek aan het ge meentebestuur gericht, garant te staan voor de betaling van rente en aflossing van een door ge noemde Stichting op te nemen geldlening van f 150.000,De oorspronkelijk berekende pen- sionprijzen zijn te laag gebleken en werden dan ook per 1 jan. j.l. herzien. Het vorige jaar werd door deze te lage tariefstelling verlies geleden terwijl ook bij de totale investeringskosten een te kort werd bevonden. Een zeer uitgebreide discussie volgde op de aankondiging van de behandeling van dit agenda punt. Mevr. Jansen-B'reevaart vroeg hoe men in 1959 garantie had kunnen verlenen. Het is geble ken dat men onmogelijk kon rondkomen, terwijl hetzelfde accountantsbureau indertijd de becijfering heeft gemaakt. De heer Eecen was van me ning dat de zaak veel te krap was opgezet terwijl de heer Dek ker pleitte voor de instelling van een raad van toezicht uit het gemeentebestuur. Ook de heren Sleking en Koe- lewaard hadden critiek op het gevoerde financiële beleid van de stichting, terwijl de heer de Leeuw opmerkte, weinig ver trouwen meer in 't accountants bureau te hebben. De heer Kaag was van mening dat het tekort in hoofdzaak door de stjchtingskosten werd ver oorzaakt en merkte op dat het accountantsbureau voor bejaar dentehuizen door 't gehele land werkte en een goede naam heeft De heer Eecen verklaarde in tweede instantie dat de opzet te krap is geweest en men ver keerd heeft gecalculeerd, terwijl de heer Koelewaard van mening was dat de prijzen voor ouden van dagen te hoog zijn gesteld. Hij achtte de personeelsbezet ting veel te hoog. Na enige discussie hierover verklaarde de burgemeester dat het tehuis volgens hem te goed van personeël is voorzien. Hij wees erop dat het bestuur ech ter door de kinderziekten heen zou raken en dat in het vervolg wel een beter financieel beleid 7ou worden gevoerd. Hij vroeg de Raad of zij het voorstel van B. en W. kon ac cepteren en deze ging hiermee accoord. Het volgende agendapunt be helsde het verzoek van de ten nisclub Schoorl een voorschot van f 7000,te verlenen voor de bouw van een kleedlokaal. Met het voorstel werd door de Raad accoord gegaan. Ook de verdere aanleg van de riolering sprak in deze raads vergadering een woordje mee. B. en W. stelde in agendapunt 7 voor om de Huismansweg van riolering te voorren, waarmee 'n bedrag zou zijn gemoeid van f 51.000,Ook een gedeelte van de Duinweg moet nog van rio lering worden voorzien en hier voor vroeg B. en W. om beschik baarstelling van f 26.000, Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het streven v. B. en W. blijft er op gericht zo lezen wij in agen dapunt 8, tot verbreding over te gaan van de voor het verkeer veelal te smalle wegen in onze gemeente Schoorl. Het is thans mogelijk gebleken om de Heere- weg te verbreden ter hoogte van het perceel van de heer J. Louwe, terwijl een dergelijke si tuatie zich ook voordoet aan de

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2