Puzzel-wandeltocht „DE DUINSTREEK" VRIJDAG 28 JUNI 1963 Tweede blad Schoolfeest Openbare Lagere School In 1813 werd Nederland weer een onafhankelijke natie* De eerste puzzel wandeltocht die de V.V.V. Groet-Camjperduin in dit seizoen organiseerde is een groot succes geworden. 93 Tippelaars hadden zich op 24 ju ni bij café Slijkerman verza meld om het parcours dat was uitgezet door de heren Bouw man en Kuiper te wandelen. Uiteraard had men weer te kam pen met veel voetangels en klemmen zodat het met recht 'n puzzeltocht werd. Zoals de heer Schotvanger ook op de avond zelf mededeelde le zen de deelnemers aan de toch ten over het algemeen slecht het wedstrijdreglement dat aan een ieder Wordt uitgereikt. Vandaar ook het grote aantal strafpunten dat het gros van de wandelaars opliep, zelfs de beste tippelaar had niet minder dan 50 straf punten op zijn lijstje staan. De uitslagen waren Gasten 1 de heer de Boer uit Utrecht; 2 de heer van Eldik, Rotterdam; 3. de heer Beeltman uit Hilversum; 4. de heer Bles, Hilversum; 5. de heer v. d. Wilt, Hilversum; 6. de heer Ekstein, Utrecht; 7. de heer van Reenen, 's Graveland; 8. de heer Eyken, Amsterdam; 9. mevr. Siegersma uit Leeuwarden. Schoorlaars: 1. de heer Bake- laar, 2. mej. Beets, 3. mej. Laan, 4. mej. Tamis, 5. mej. de Ruiter. Anjer-collecie Op 1, 2 en 3 juli a.s. zal alhier weder een collecte worden ge houden ten bate van de Anjer- actie, waarbij tevens foto's van de Koninklijke familie zullen worden aangeboden voor de mi nimumprijs van f 0,25 per foto. Zoals bekend stelt het Anjer fonds zich ten doel steun te. ver lenen aan instellingen, die op cultureel terrein werkzaam zijn. Met veel genoegen mag ik hier vermelden dat in de loop der laatste jaren door het Anjer fonds Noordholland aan de Schoorlse Schaakclub een uit kering van f 305.werd toege kend voor de aanschaffing van schaakklokken, aan Schoorls Ge mengd Koor een uitkering van f 500,voor de aanschaffing van een piano en aan de toneel vereniging „Ons Genoegen" een uitkering van f 500,voor de aanschaffing van een bandrecor der. Moge het laatste temeer een stimulans voor U zijn om het Fonds ook thans een bijdrage niet te onthouden. De burgemeester van Schoorl, Voorzitter van het plaatselijk anjercomité, Bergh. ,,<~ÏI)orcaó" uerenicfinc/ TREKKINGSLIJST 1963 Nummer 21 slipover; 48 een ont- bijtlaken; 49 bedsokken; nr. 73 kleedje; 83 spenzertje; 109 kus sen; 121 sokken; 126 kussen; 138 kleedje; 204 kleedje; 214 slabbe tje; 232 schilderijtje; 263 stof- doekzak; 271 comodekleed; 277 overgooiertje; 304 boekomslag; 329 w. lopertje; 342 herensokken 344 ontbijtlaken; 352 truitje met sokjes; 392 doosje zakdoekjes; 394 bedsokken; 413 speelpakje; 430 kussen; 454 kerstkleedje; 467 wandkleedje; 468 baby jasje; 477 geel truitje; 509 zakdoek; 510 spenzertje; 548 kruikenzak; 574 jumpertje; 576 bl. schortje; 578 muts, sokjes, wanten; 608 kussen; 619 kleedje; 634 vestje; 636 onderleggers; 655 sprei; 659 blauw lopertje; 669 blauw rokje 671 tulpenkleed; 694 babypakje; 698 laken en slopen; 704 muts; 715 half schortje; 723 babysok jes; 736 wit jurkje; 744 jongens pakje; 793 kussenslopen. Het getal was 630. Na loting gewonnen door mevr Benit, Damjweg. De prijzen moeten worden af gehaald op Laanweg 10. Burgerlijke Stand SCHOORL over de maand mei 1963 Geboren: Alexandra Afra Maria, d.v. S. Wever en C. M. A. Schilder. Elders geboren: Robertas Jacobus, z.v. J. Hopman en J. W. Bakker; Helene Margriet, d.v. C. Rijkeboer en C. A. B. Sohauikes. Gehuwd; Theodorus Goedhart en Theodora M. Hopman; Albertas H. Burgering wonende te Bergen en Cornelia M. T. Dapper; Cornells Tolman, wonen de te Beamster en' Ida Mulder. Overleden: Geertje Jongejan wed. C. Glorie, 85 jaar. Elders overleden: Margare- tha M. Glas, echg. van P. Vis, 70 jaar. Ingekomen personen: Maarten A. Huismans en echtgen. uit Amsterdam; Petronella W. van Sommeren uit Amsterdam; Dirk de Graaf uit Klaedijik; Nicolaas de Geus en gezin uit Berkhout; Teo Bok uit Sijbekairspel; Marinus Ekhart en ge zin uit Goor, Johan A. Ellen bijge naamd Otten en gezin uit Egmond aan Zee; Cornelia J. Zut uit Alk maar; Rosalina V. Paauwe uit Hei- loo; Ludwina Zwart uit Castricum; Gerardus A. Smit en gezin uit Bus- sum; Johannes de Wit en gezin uit Lisse; Marcel Kass uit Paramaribo, Suriname; Afra Meijer uit Hoorn. Vertrokken personen: Jan G. van der Kaaij naar War- menhuizen; Jan N. Pot en gezin n. Rotterdam; Stijntje Schermer, wed. J. G. de Moree naar Appingedam; Willem H. Castricum naar Castri cum; Louis G. van Eldik en echtg. naar Amsterdam; Adrianus van de Kamer en eohtg. naar Heerhugo- waard; Baukje G. de Roos naar Groningen; Lourens Wit en eohtg. naar Z. IJ. Polders; Camelia M- T. Dapper, echtg. A. H. Burgerling n. Bergen; Cornelia W. J. de Groot n. Zwolle; Ida Mulder, echtg. C. Tol man naar Beemster. V.V.V. evenementenlijst Dezer dagen hebben de beide plaatselijke V.V.V.s hun evene mentenlij sten voor het seizoen '63 uitgegeven. De VVV Schoorl opende op 22 juni de rij van attracties door het organiseren van een show die werd gege ven door de Alkmaarse Padvin dersdrumband. Deze uit 25 le den bestaande band bracht eerst een mars ten gehore in het cen trum van ons dorp en marcheer de vervolgens door een gedeel te van Schoorl, gevolgd door tal rijke belangstellenden. Op 13 juli komen de padvin ders ons weer met een bezoek vereren. Verder zijn er puzzel wandeltochten en de schatgra- verij op het speelduin, terwijl ook de lampionoptocht niet is vergeten. De bekende Schager Dansgroep zal in de komende maanden drie maal enkele staal tjes van haar kunnen ten beste geven. Schagen is verder ver tegenwoordigd door het dansor- kest ,De Uienhoop", dat op 20 jii optreedt. In augustus staat een optreden van „De Maro's" uit Haarlem op het programjna en ook orga niseerde men in samenwerking met de VVV Groet-Camperduin en de ORKA VA een tweetal zee- hengel wedstrijden. De eerste werd op 26 juni gehouden en U vindt de namen van de geluk kige prijswinnaars elders in dit blad. De VVV Groet-Camper duin heeft een iets soberder pro gramma opgesteld. Naast o.m. een viertal puzzelwandeltochten en de lampionoptocht en de schatgraverij wordt in augustus een zangavond gehouden. On getwijfeld zullen alle evenemen ten die Jmiet de grootste zorg en met inachtneming van het daar voor beschikbare budget door de VVV's zijn gepland, door de gas ten hogelijk worden gewaar deerd. Zeehengel wedstrijd Ruim 75 sportvissers verza melden zich woensdagavond j.l. op het herfstachtige strand te Camperduin om deel te nemen aan de zeehengelwedstrijd die door de ORKAVA was geor ganiseerd. Was de liefhebberij voor de wedstrijd groot, het aan tal gevangen zeebewoners was daarmee niet in overeenstem ming. Er waren slechts 4 man nen die elk één visje verschalk ten dus moest het lot uitwijzen Wie de eerste prijs in de wacht mocht slepen. Deze prijs bestond uit een fraaie werp- of wel ru- molen die gratis was beschik baar gesteld door de heer J. Bruin uit Catrijp. De heer Aurik uit Amsterdam was de gelukkige. De 3 andere prijzen waren ook door de heer Bruin geleverd en wel tegen de halve kostprijs. Ze bestanden al le drie uit wierphengels en na loting was de tweede prijs voor de heer Konijn uit Egmond en de derde voor de heer Soepboer uit Zaandam. De laatste prijs was voor de wel zeer krasse bijna 86 jaar oude heer Bij ma uit Amsterdam. Al met al een geslaagde wed strijd waarvan de prijsuitrei king in paviljoen Kerkmeer ge schiedde. Men bleef nadien nog enige tijd broederlijk bijeen en uiteraard waren de sterke ver halen niet van de lucht. Ook kwamen sommige vissers arm lengte te kort om het formaat van de haaien en walvissen klein model aan te wijzen die ze in het verleden hadden ge vangen. Binnenkort wordt er weer een dergelijke wedstrijd georganiseerd en we hopen dan maar op iets milder weer. Draaiorgel concerten Niet alleen organiseert de afd. Schoorl van de ORKAVA vis wedstrijden, maar ook brengt zij het muizkale peil van gasten en inwoners omhoog. Het is de heren nalmelijk gelukt om in sa menwerking met enkele midden standers, de hand te leggen op een fraai straatorgel dat wordt geëxploiteerd door de heren Arzbad uit Purmerend en de heer Verhage uit Alkmaar. Dit geschiedt in samenwerking met de Ned. Ver. tot instand houding van het Ned. Orgel en het is de bedoeling, dat het in strument dit zomerseizoen regel matig concert en in onze ge meente gaat geven. Dit gebeurt voor het eerst morgenavond bij café Swart te Hargen en begint ongeveer half acht terwijl tegen negenen het centrum van Schoorl met een bezoek wordt vereerd. Aange zien om half acht dm meeste kleinere kinderen zich reeds in dromenland bevinden, streeft men er naar om ook enkele mid dagconcerten te geven, zodat ook de peuters gelegenheid krijgen het orgel te zien en te horen. De 5e en 6e klas van de ols aan de Molenweg zijn voor 3 dagen naar Texel geweest. Met meester Broersma hadden wij afgesproken om het beste opstel van deze vakantietrip in onze courant >te plaatsen. Wel willen wij dit even aan vullen met een woord van har telijke dank aan al degenen die het mogelijk hebben gemaakt om de kindeen deze mooie da gen aan te bieden. Vooral het afhalen van de boot met de ver schillende luxe auto's was een mooi aanbod. Hieronder dan het opstel van een der leerlingen Schoolfeest op de fiets Al dagen lang hadden we naar 17, 18 en 19 juni verlangd. Nog drie dagen, nog twee, nog één, en eindelijk Was het dan zover. Kwart over acht moest ieder een op school zijn. Half negen vertrokken we. Koffers, fiets tassen, alles zat goed vast. Er werden nog heel wat kussen gegeven. Iedereen was vrolijk, behalve één jongen hij had agi- na. Dat was droevig, dat hij nu niet mee kon. Maar bij Callants- oog viel er nog een meisje ook af. Ze had kramp in haar maag Verder is de tocht goed verlopen Ons brood was al bij CaRantsoog half op. Tijd pl.m. half tien. In Den Helder hebben we Lange Jaap nog bezichtigd. Nou die doet z'n naam eer aan. Wat 'n trappen. Je werd er duizelig van. Toen hebben we de rest van ons brood opgegeten. Toen zijn we met de boot overgeva ren. Texiel was in zicht. We stap ten uit de boot, pakten de fiet sen en daar gingen we op naar De Koog. Eindelijk zagen we „Bos en zee"! We gingen naar binnen, maak ten bedden op en al gauw wa ren we heerlijk aan het ballen. Maar al gauw werd er gebeld want we kregen thee. Die dag is goed verlopen. Maar toen moest de avond nog komen. Na het eten hebben we gewandeld naar het strand. Op de terugweg kre gen we een heerlijk ijsje. Toen moesten we naar bed en daar kwam de grootste pret. Lachen, praten, gillen, maar ein delijk sliepen we toch in. Maar 's morgens waren omstreeks zes uur al weer de meesten wakker. Maar om zeven uur mochten we pas uit bed komen. En toen, merkten we wat een weer het was. Het stormde en het regen de. Jongens, jongens, wat een weer. Er lag een meisje naast mij Cora Wildeboer en die dacht wat is mijn bed toch nat, maar het lekte. Na het eten zijn we naar een museu|m gelweest. Daar was een poort die was gemaakt van wtee onderkaken van een walvis. Daar bij dat m(useum waren een paar robben. Een vrouw was ze aan het voeren, zo leuk. Op de terugweg begon het weer te re genen. Toen hebben we gegeten. In de namiddag was het. weer wat droog. Maar het waaide nog wel, toen we naar de slufter gingen. Heen naar de slufter hadden we voor de wind maar terug tegen wind. En 'dat was geen pretje. Maar we waren toch al weer gauw thuis. We hebben ook nog even geongen. Na het avondeten zijn we thuisgebleven want er werd gegoocheld. Je begreep er niets van,het leek wel toveren. Daarna dronken we thee en toen naar bed. In bed ging het weer hetzelfde als de avond daarvoor. We sliepen toch iets vlugger want we moesten de volgende dag 52 km fietsen. Tenminste dat dachten we. 's Morgens waren we laat wak ker vijf minuten over half acht. En om acht uur moesten we al eten. Maar het werd uitgesteld. Nadat het eten afgelopen was, was het koffers pakken, dekens kloppen, bed recht leggen enz. Daarna zijn we nog een poosje buiten geweest. Toen we weg gingen zwaaiden we allemaal. We gingen eerst nog naar de meeuwenkolonie. Dat was erg leuk. Alleimaal jonge meeuwen. Er waren ook nog wel eieren. Veel kinderen hadden een meeu wensouvenir op hun jas. Zelfs in hun gezicht. Daarna hebben we nog brood gegeten. We moesten nog een poosje wachten op de boot. Toen we onze fietsen neergezet hadden stapten we naar binnen. In Den Helder aangekomen stonden er zoveel vaders dat we iets begonnen te vermoeden. En al rap hoorden we dat we nog ergens naar toe zouden gaan met auto's. Onze fietsen werden bij de Boer opgeladen. We hadden allemaal al gauw een plaatsje in een auto gevonden. En toen gingen wë naar het Zoölogisch instituut. Dat was ook leuk. Een paar inktvissen, een rog enz. Daarna gingen we nog naar de afsluitdijk. En bij 't monument hebben we nog een flesje met een koek erbij gekregen. En toen was de pret weer voorbij. Alle moeders waren weer blij dat ze hun kinderen weer goed en wel terugzagen. Paulien Slikker, 5e klas 150 JAAR GELEDEN (2) Dit alles was - we vervallen in herhaling - tegen de zin van zijn grote broer. De keizer zocht een aanleiding om zijn broer af te zetten. Die aanleiding werd hem bezorgd door de Engelsen, die in 1809 op Walcheren land den met de bedoeling Antwer pen te veroveren. De landing ge lukte, maar de invaller werd la ter toch teruggedreven. Lode wijk Napoleon kreeg nu het ver wijt te horen, dat hij deze lan ding niet had verhinderd. Gene raal Oudinot de hertog van Reg- gio, trok met zijn troepen Am sterdam binnen. Lodewijk Na poleon trad af. Op 9 juli 1810 werd ons land bij Frankrijk in gelijfd. Franse provincie Holland was - zo zei de minis ter van binnenlandse zaken van Frankrijk - het aangespoelde slib van de Rijn de Maas en Schel de, zijnde alle drie Franse rivie ren. In deze uitspraak kwamen twee dingen naar voren, name lijk, dat het Franse rijk een zeer groot rijk was en dat ons grond gebied werd beschouwd als Franse bodem. Zeker, het Franse rijk was groot. Tal van Vazalstaten om ringden dit keizerrijk. Bijna ge heel Europa was aan Napoleon onderdanig. Bijna want er wa ren nog twee vijanden: Enge land, dat ondanks plannen in die richting nimmer werd veroverd, en Rusland. Ook had Napoleon nog te kam pen met ondergronds verzet. In Spanje waar Wellington met zijn Engelse troepen was ver jaagd, maar niet verslagen, en waar het Spaanse volk in op stand bleef tegen de Franse in dringer Napoleon besloot echter eerst af te rekenen met Rusland, want Czaar Alexander 1 dreef nog steeds handel op Engeland, ter wijl Napoleon al zijn best deed om Engeland te boycotten. De militaire actie tegen Rus land was degelijk voorbereid. Een groot leger van een half miljoen man was op de been ge bracht. Dit leger bestond voor tweederde uit niet-Fransen, waaronder 15.000 Nederlanders. De inlijving bij Frankrijk had voor ons land veel kwade ge volgen. Van de staatsschuld werd éénderde uitbetaald. Er heerlste hierdoor algemene armoede. Van smokkelhandel op Engeland was geen sprake meer. De Franse taal moest het Neder lands vervangen. Van vrijheid van drukpers was niet veel meer overgebleven. Een strenge cen suur beknotte het vrije woord. De meest ingrijpende maatregel was wel de conscriptie. Hierbij werd bepaald, dat iedere jongen van 20 jaar moest „loten". Van deze „lotelingen" - men werd door het lot aangewezen - werd een groot gedeelte opgeroepen voor mjlitaire dienst in de Fran se legers. Dit betekende, dat de soldaten overal konden worden ingezet waar te vechten viel en dat was onder Napoleon geen uitzondering. Het wegtrekken van de Nederlandse soldaten in het Grande Armee" naar Rus land bracht in menig gezin droef heid en angst, maar ook verbit tering en haat. Oude partijtegen stellingen verdwenen in 't land. Het gezamenlijk te dragen leed bracht ons volk tot elkaar. Een geest van verzet werd geboren, 't verlangen naar Oranje groei de Hier en daar kwamen relletjes voör. O.a. te Alphen en in de Zaanstreek. Deze opstootjes werden echter met kracht on derdrukt. De tocht naar Rusland werd een nederlaag. De geschiedenis is bekend. Moskou brandde en de Russische rivier de Berezina kreeg in ons land een maar al te bekende en beruchte naam. Dit drama bracht echter ook het lang verwachte keerpunt. Ko zakken achtervolgden Napoleon en op 12 februari 1813 richtte Alexander I zich in een procla matie tot de onderdrukte volke ren. Hij wekte de onderworpen naties op om tegen de Franse dwingeland in opstand te ko men. Pruisen, Zweden en Oos tenrijkers gaven in groten getale aan de oproep gehoor. Napoleon zat inmiddels niet stil. Hij bracht - zijn oude leger in de steek latend - nieuwe troe pen op de been. In ons land wa ren het de zoons van de aanzien lijken, die nu moesten opkomen. Zij vormden de „Garde d'Hon- neur". Zij wargn opgeroepen om de leidende figuren in ons land in bedwang te houden. De Gar disten waren dus eigenlijk gij zelaars. Op 16, 18 en 19 oktober 1813 had een treffen plaats tussen Napoleon en de in opstand geko men legers. Bij Leipzig leed Napoleon de nederlaag Spoedig daarna naderden de Russische en Pruisische troe pen ons land. Op hun vlugge paardjes brachten de Kozakken de bevrijding over Europa. Spoedig zou ook ons land weer vrij zijn. Maar voordat dit he lemaal waar was moest er nog heel wat gebeuren „Welkom, Majesteit, in het vaderland". „Wat zal de zesde spruit van zulk een voorbeeld leren?" 30 November 1813. Op het kou de strand van Scheveningen is het zïwart van. de mensen. Het zijn niet alleen visserslui uit Scheveningen zelf. Geheel Den Haag is uitgelopen. De mensen turen allen naar de zee, waar aan de kim - een schip is ver schenen. Een Engels schip. Een oorlogsschip. Zo nu en dan rolt de donderslag van een kanon schot over het water. Het En gelse fregat komt steeds dich ter bij. Op het strand en op de toppen van de duinen staan reeds meer mensen. Even buiten de branding blijft het schip, H. M. „The Warrior", liggen. Een sloep wordt gestreken, bemand met matrozen in gala-uniorm. De staatsietrap wordt langszij geplaatst. Vanaf 't oorlogsschip daalt langzaam een man de trap af. Onder de mensen op de wal ontstaat grote beroering, want - al zou niemand deze man her kennen - allen weten het. Die éne man kan alleen maar zijn: Willem Frederik van Oranje Nassau Mislukt bewind Koning Willem I was de zoon van Stadhouder Willem V en Prinses Wilhelmina van Pruisen, de zuster van koning Frederik II. Bij zijn geboorte leek het er - zoals uit dit artikel wel zal blijken - in de verste verte niet op, dat hij nog eens een konings kroon zou dragen al was zijn va der Erfstadhouder en hijzelf de oudste zoon. De kinderen van de Stadhouder, de oudste Prinses Louise, en de beide zoons Prins Willem en Prins Frederik, kre gen een grondige opvoeding. Niet dat vader Willem zulk een streng heer was, we zouden haast zeggen: helaas niet, maar omdat moeder „Willemijntje" een - hoe kan het ook anders - echt pruisische manier van le ven en dus ook van opvoeden had. Het woord Pruisisch heeft voor ons een onaangename klank. Daarom moet er wor den vastgesteld, dat Prinses Wil helmina een verstandige, flinke en rechtschapen vrouw was. In tegenstelling tot haar echtgenoot de apatische en besluiteloze Stadhouder was zij actief en ook vastbesloten. Zij was echter be scheiden genoeg om te weten waar haar plaats was. Nimmer stond zij op de voorgrond. Slechts na Goejanverwellesluis, of eigenlijk al door haar onder broken reis naar Den Plaag, liet zij uitkomen, welk een persoon lijkheid zij was. Aan het misluk ken van het bewind van Willeim V droeg zij dan ook allerminst schuld. Erfprins Willem kreeg dus een deugdelijke opleiding. Bekwame lieden werden aange trokken om hem alles te leren wat voor hem nodig werd ge acht. Het studieprogramma was nogal uitgebreid. Veel vrije tijd viel er niet af. Voor Willem niet zo zeer een bezwaar. Hij was leergierig. „Hij wil alles weten", zei zijn moeder niet zonder trots Maar Willem was ook gesloten, bij het stugge af. Maar ver telt niets", voegde moeder Wil helmina er altijd spijtig aan toe. De zoon ging aanvankelijk rechten studeren. Zijn „Leidse tijd" heeft echter maaibeen jaar geduurd. In juni 1790 werd hij gouverneur van de militaire aca demie te Breda. Op 18-jarige leeftijd - 24 augustus van dat zelfde jaar - kreeg hij de rang van generaal bij de Staatse troe pen. Een Erfprins moest nu een maal een militaire loopbaan hebben. Hij werd echter ook lid van de Raad van State. Een jaar later huwde Willem met Prinses Wilhelmina dochter van Frede rik van Pruisen. Uit het huwe lijk werden vier kinderen gebo ren. Een zorgeloze tijd heeft de jonge Willem niet gekend. Hoe ouder hij werd, des te meer be gon hij 'te beseffen, hoe hache lijk de positie van Oranje was in een land, verdeeld in twee partijen en meer en meer onder invloed komend van de geest der Franse revolutie. (Wordt vervolgd)

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5