99 PANTY'S BOORSMA-Textiel 10°lo r 99 Kijk De-La-Na KORTING A. Wittebrood 35 jaar hooisteker KELTUM PLEET Luxe model BEHA BONNETERIE HENRY DUNANT stichtte „Het Rode Kruis' K. M. Gerritsen FOTO DICK VAN BERGE „DELANA" truien en vesten. Met „DELANA" Betere Textiel KWALITEITS-ARTIKELEN SCHOORLSE GEMEENSCHAP Agenda BERGEN VRIJDAG 19 JULI 1963 39c JAARGANG No. 28 Verschijnt te Bergent Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De slag bij Solferino was gestreden DURFINE EDELSTAAL Wij bedoelen met De-La-Na kijken, uw gardarobe SPECIAAL PRIJZEN UeekStad DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Er zijn zo van die „stilzwij gende" beroepen die de meeste mensen niet kennen, laat staan ooit van gehoord hebben. Een van deze beroepen oefent de heer A. Wittebrood, Oudburger- weg 5 in Bergen uit. Het is het beroep van hooisteker en hij doet dit werk nu 35 jaar lang. Zijn werk bestaat uit niets an ders dan de temperatuur van het verse hooi opnemen en de boer tijdig waarschuwen als er hoodbroei op gaat treden. Ogen schijnlijk een eenvoudig simpel werkje. Hij neemt een stalen staaf die hij kan verlengen tot 4 meter, bevestigd hierop een thermometer, steekt de pen in het hooi en leest de temperatuur af. Zo eenvoudig is het niet. Er zit veel meer aan vast want het hooisteken vereist gedegen vak kennis inzicht en verantwoorde lij kheidsgevoel. Als het verse hooi bij de boer is binnengereden begint 't „sei zoen" voor de heer Wittebrood en zijn metgezel G. Dekker. Iedere dag trekken ze er op uit om elke hooiberg te keuren. Een temperatuur van 50 graden C. betekent een rustige toestand maar loopt de thermometer op tot de rode streep van 70 gra den dan geeft de heer Witte brood de boer opdracht om te gaan „spitten", hetgeen wil zeg gen de bron van het „kwaad", het gedeelte met een hitte van 70 graden er uit te spitten. Laat men dan de hooiberg „rustig zit ten" dan bestaat er meestal geen gevaar meer. Is de boer weiger achtig dan stelt hij volgens po litieverordening de burgemees ter en de politie er van in ken nis. De boer is verantwoorde lijk voor de gevolgen van brand en krijgt tevens niets van de verzekering uitgekeerd. Bij sommigen komt hij een maal bij anderen zelfs meer dan 10 keer, net zo lang als er gevaren dreigen, want de heer Witte brood neemt geen enkel risico. De heren Hoogland en Ivangh wilden 35 jaar geleden dit werk wegens hun leeftijd gelijk beëin digen. De gemeente maakte be zwaren en de heer Hoogland werd verplicht om de heer Wit tebrood 3 jaar lang in te werken in verband met de grote zorg vuldigheid waarmede de contro le moet gebeuren. Hij is voor deze zeer lange periode van in werken nu nog zeer dankbaar. Want het zoeken naar het vuur komt overeen met, het zoeken naar de spreekwoordelijke speld in een hooiberg. Hier speelt de ervaring, routine en het vermogen van het reuk orgaan een geweldige rol. De heer Wittebrood heeft zo'n reuk orgaan. Hier doet hij in de prak tijk meer mee dan met zijn ther mometer, omdat het er om gaat waar de eventuele hittebron zich kan bevinden. Op zijn reuk orgaan af wordt er dan gestoken en met een grote dosis ervaring peilt hij net zo lang tot het ge vonden is. Het zijn gassen die door persing worden veroor zaakt en zeer brandbaar zijn en waarbij zelfs zwavelvorming op treedt. Hij heeft zelfs tempera turen van 93 graden gemeten waarbij zijn jasje met het uit halen schroeide. Hij prijst zich gelukkig dat het in zijn loopbaan nog nimmer is voorgekomen dat het hooi door zelfontbranding in vlammen op ging, want dan is er niets meer te redden. Het zijn juist de vrou wen, beducht voor brandgevaar, die controle aanvragen. Het ge vaar voor hooibroei is de laatste tijd meer toegenomen. Vroeger werd het hooi met de hooivork opgenomen en voorzichtig pluk voor pluk op de berg getast. Het hooi bleef luchtig en was veel beter „dood." Nu moet alles veel te haastig gaan. De trekker drukt het op hopen, de Jacobs- ladder brengt het verder en bin nen twee dagen is alles in huis. De persing is te snel tot stand gekomen en te krachtig. Hier brengt sinds enkele jaren de bla zer uitkomst, mits hij 3 weken lang elke dag met een electr. motor gedreven zijn lucht door de berg blaast. Maar de boer denkt vaak dat de berg „koud" is en stopt de motor met alle gevolgen van dien. Verrassingen zijn nooit uitgeslo ten en de jubilaris weet na 35 jaar ervaring, dat elke hooiberg een „hete" verrassing kan be vatten. E. H. Nylon tule-elastiek - Voorpand van Broderie Anglaise - Afwerking met Helanca-elastiek - Afhaakbare jarretels - Nylon-charmeuse kruisje SLECHTS 9.95 IDEM ALS GAIN 9,75 met 3/4 cups - Franse nylonkant - Cups gedeeltelijk voorgevormd - LYCRA elastieken rugpand - Op mieerdere wijzen te dragen (ook strapless) f 11,95 BREELAAN 27 - BERGEN Honderd jaar internationaal „Rode Kruis". Woorden kunnen een begrip uitdrukken. Zo is het met het „Rode Kruis". Wanneer men deze woorden hoort, denkt men aan hulp bieden in welke vorm dan ook. De idee voor een inter nationale hulpbiedende organi satie werd in feite geboren in 1859. Op 24 juni van dat jaar om precies te zijn. Aan de avond van die zonnige zomerdag was een Zwitserse zakenman oogge tuige van het leed op een slag veld met 40.000 doden en gewon den. De slag bij Solferino was gestreden, maar de ellende on beschrijfelijk. Dezelfde zaken man Henry Dunant, besloot han delend op te treden. Met onge schoolde krachten en primitieve middelen organiseerde hij de eerste hulpverlening. En die hulpverlening was zowel voor vriend als vijand. Teruggekeerd in Genève be schreef hij zijn ervaringen, in het Nederlands vertaald onder de titel „Solferino", de stem der mensheid op het slagveld. Hij ontvouwde hierin een plan, op internationaal niveau, geor ganiseerde hulp te verlenen aan oorlogsslachtoffers. Dit trok de aandacht van regeringen en ook van vooraanstaande personen. Het resultaat bleef niet uit. Dunants idee van 1859 werd verwezenlijkt in 1863. Dat jaar werd besloten tot oprichting van een internationale organisatie die ten doel had onpartijdige hulpverlening te bieden aan de oorlogsslachtoffers. Als eresaluut aan Zwitserland waar Dunant Werd geboren, werd indertijd als herken ningsteken gekozen een rood kruis op een witte achtergrond, de Zwitserse vlag heeft een wit kruis op een rode achtergrond. Vele landen sloten zich spoedig aan bij het Internationale Rode Kruis. Later werden ook de strijdkrachten ter zee en de krijgsgevangenen betrokken in die internationale bescherming die van de Rode Kruisvlag en derhalve van het Rode Kruis uit gaat. Sinds 1949, enkele jaren na het einde van de laatste wereld oorlog, vallen ook de burgers onder bescherming van het Ro de Kruis. Ook bij nationale en internationale rampen verschaft het Rode Kruis hulp. Toen Henry Dunant alles op alles zette voor zijn ideaal en de internationale hulpverleningsor ganisatie tot een feit maakte, trok hij zich na voltooing van zijn levenswerk bescheiden in Parijs terug en zou Waarschijn lijk totaal vergeten zijn als niet een zekere dr. Baumberger uit St. Gallen een artikel schreef over de man aan wie de wereld zoveel dank verschuldigd is. De ene huldiging volgde na de an dere en in het jaar 1901 ontving Dunant tezamen met de Frans man Fréderic Passy, de Nobel prijs voor de vrede. Negen jaar later overleed hij en werd in het dorpje Heiden een stand beeld opgericht te zijner nage dachtenis. Het internationale Rode Kruis bestaat thans een eeuw maar het Nederlandse Rode Kruis is in het jaar 1967 aan dit jubi leum toe. Toen dr. J. H. C Basting in 1863 een streep zette onder de vertaling van Dunants brochure „Un Souvenir de Solferino" en 't werk de uitgeversmaatschap pij M. J. Visser in Den Haag aanbood, dacht hij aanvankelijk dat Nederland onmiddellijk en thousiast zou zijn over Dunants denkbeeld. Basting vergiste zich echter. Er was aanvankelijk weinig belangstelling voor Du nants idee het Rode Kruis, doch op 19 juli 1867 plaatste Koning Willem III zijn handtekening onder het Koninklijk besluit no. 60, waarin Werd bepaald: „Er zal een Nederlandse Vereniging zijn tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslie den in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in be trokken is". Reeds hetzelfde jaar ging men over tot het vormen van plaatse lijke afdelingen. Thans zijn er 446, verspreid over het hele land met een totaal ledenaantal van 775.000. Men hoopt bij het eeuwfeest een miljoen leden te hebben. Meer dan zestig taken heeft het Nederlandse Rode Kruis, te veel om in het kort op te noe men. Een paar voorbeelden wil len we geven. Het vakantieoord „Het Dunanthuis" te Zeist zet 14 dagen per jaar haar deuren open, om midden in de bossen, gehandicapte mensen blijheid en gezelligheid te bieden. Ook daar Voor keurig verzorgd FOTOWERK Sjpeciaalzaak. Breelaan 13. staan de Rode Kruishelpers en -sters steeds belangeloos gereed. Dan is er nog de bloedtransfu siedienst waar duizenden Neder landers hun bloed afstaan. De Moedermelkcentrale, de Trom- bosedienst, de hoornvliesinstan ties, waarvoor vele landgenoten schriftelijk hebben vastgelegd hun hoornvlies beschikbaar te stellen voor hen die nauwelijks meer kunnen zien. SPECIAAL deze week voor 92 gelukkigen een DELANA SPORTTRUI met V-hals of Coll, tegen Leest U maar en ziet hiervoor onze SPECIALE ETALAGE Maat Normale prijs: 5 f 20,75 6 f22,75 7 24,75 8 26,75 28,75 31,75 32,75 34,75 36,75 9 10 11 12 13 SPECIAAL PRIJS f 13,75 14,95 „16,50 17,95 19,25 21,50 22,95 24,95 25,95 't Is fantastisch wat „DELANA" voor U doet. Zorgt er dus voor dat U tot de gelukkigen behoort. tot ziens bij: Ruïnelaan 18, Bergen Telefoon 2532 RODEKRUIS POSTZEGELS Nieuws voor postzegel verzamelaars. Binnenkort in de periode van 20 aug. t.e.m. 30 september geeft de P.T.T. Rode Kruiszegels uit. Niet alleen verzamelaars zullen deze postzegels kopen maar ook zij die er prijs op stellen hun poststukken eens met een spe ciale zegel te frankeren, zullen de Rode Kruiszegels hiervoor gebruiken. En wat belangrijker is, met het gebruik van deze zegels dient men een goed doel. Men steunt daarmee Het Rode Kruis, waarvoor de toeslag op de frankeerwaarde van de zegel bestemd is. Het is niet voor het eerst dat de Nederlandse P.T.T. deze ze gels uitgeeft. Reeds in 1927 is men er mee begonnen en dit jaar zal het voor de vierde maal zijn, dat deze postzegel wordt uitgegeven. Om een goed over zicht te krijgen van de uitgifte van Rode Kruiszegels, waarvan men reeds gebruik maakte in de Frans-Duitse oorlog in 1870 met niet officiële zegels - z.g. vignetten, raadplege men het boekwerkje van M. J. v. Heerdt- Kolff „Het Rode Kruis op post zegels". De afdeling Bergen van het Ned. Rode Kruis zal evenals vele andere afdelingen in den lande trachten, door een ver- koopactie, de omzet van de ze gels op te voeren. Zoals reeds genoemd, worden ze in de pe riode van 20 augustus t.e.m. 30 september uitgegeven. De zegels verschijnen in de waarde van 4- 6-8-12 en 30 cent, resp. met toe slag van 4-4-4-9-9 cent. De en veloppen of omslagen zijn ver krijgbaar bij mevr. Blok van Wachem, Nieuwe Bergerweg 38 te Bergen. RECTIFICATIE In De Duinstreek van vorige week stond een verslag over de zegelverkoop van de V.V.V. Dit had moeten zijn een mooi re- slutaat van U.V.V. BLINDENCOLLECTE 1963 De collecte voor de blinden, gehouden van 8-13 juli in Ber gen en Bergen aan Zee beeft op gebracht f 1893,70. Allen, die hun medewerking hebben verleend, hartelijk dank. week 20 t.e.m. 27 juli Zaterdag 20 juli: Optreden van het dansorkest „De Uienhoop" bij ca fé Roos te Schoorl om 8 uur n.m. Maandag 22 juli: Bridge-avond voor de liefhebbers, uitg. van de Schoorlse Bridgeclub in café „De Roode Leeuw" te Schoorl om 8 uur n.m. Puzzelwandeltocht, uitg. van de V.V.V. Groet-Camperduin e.o. Start 7.30 uur n.m. vanaf pavil joen Kerkmeer. Aanmelding voor de start bij paviljoen Kerkmeer te Camperduin. Dinsdag 23 juli: Duinwandeling on der deskundige leiding, uitg. van de V.V.V. Schoorl. Vertrek van de Klimweg te Schoorl om 9.30 uur v.m. Uitlening van boeken in het Oude Raadhuis van 7 tot 8 uur n.m. door de bibliotheek „Algemeen Welzijn". Woensdag 24 juli: Duinwandeling onder deskundige leiding, uitg. van de V.V.V. Groet-Camperduin e.o. Vertrek van de Kerkbrink te Groet om 2 uur n.m. Hengelwedstrjjden aan het Noord zeestrand bij Camperduin, georg. door de ORKAVA, uitg. van de V.V.V.'s Schoorl en Groet, Cam perduin e.o. Aanv. 7.30 uur n.m. Donderdag 25 juli: Puzzelwandel tocht, uitg. van de V.V.V. Schoorl Start 7.30 uur n.m vanaf café „Honky Tonk". Aanmelding voor de start bij genoemd café. Vrijdag 26 juli: Klaverjasdrive voor een ieder uitg. van de Konijnen- fokvereniging in zaal Slijkerman om 8 uur n.m. Klaverjasdrive, uitg. van de V.V.V. Groet, Camperduin e.o. in pavil joen Kerkmeer te Camperduin om 8 uur n.m. Zaterdag 27 juli: Westfriese dansen door de Schager Dansgroep uitg. van de V.V.V. Schoorl, bij café „De Rustende Jager" om 8 uur n.m. BIBLIOTHEEK VOOR DE TOERISTEN Geopend: zondags tussen 10 en 12 uur; dinsdag tussen 19 en 20 uur en vrijdags tussen 19 en 20 uur in het Verenigingsgebouw te Catrijp. Zaterdag 20 juli: Rolschaatsshow 's middags 3 uur. Speelplaats Van Reenenschool, Spaanse Pad. Vrije toegang. Zondag 21 juli: zeehengelwedstrijd te Bergen aan Zee, 's morgens 9( uur. 21 juli: Bergense muziekweken. Openingsconcert 's avonds 8 uur in de Zwarte Schuur bij het Oude Hof. Maandag 22 juli: Open bridge-drive in café restaurant „Schrama". Wandelpuzzeltocht 's avonds 7.30-9 uur. Start V.V.V. kantoor. Aanvang Internationaal schaaktoer nooi 's avonds 8 uur in de ulo school aan de Beemsterlaan. Dinsdag 23 juli: Dauwtrappen o.l.v. H. Jellema. 6-8.30 uur. Vertrek bij de Oude Linde. Duinwandeling 's morgens 9-11 uur. Vertrek V.V.V. kantoor te Ber gen aan Zee. Openluchttheater: Kindervoorstel ling Circus Variété, 's Middags 2.30 uur. Duinwandeling o.l.v. H. Jellema 's avonds 7.30-9.30 uur. Vertrek bij de Oude Linde. Bergense muziekweken: Solisten concert 's avonds 8 uur in de Zwarte Schuur bij het Oude Hof. Woensdag 24 juli: Openluchttheater, „Pipo de clown", 's middags 2.30 uur. Kaarten bij de V.V.V. Vuurwerk achter „Elkshove", aan vang 's avonds 9.30 uur. Donderdag 25 juli: Dauwtrappen o. I.v. H. Jellema, 's morgens 6-8 uur. Vertrek bij de Oude Linde. Bergense muziekweken: Solisten concert 's avonds 8 uur in de Zwarte Schuur. Duinwandeling o.l.v. H. Jellema 's avonds 7.30-9.30 uur. Kaarten bij de V.V.V.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1