i een quiz... een prijs... uw stem in de aether lilji Super Mix tournee S. Koning P. BREED K. DE GROOT BELLIS WARENHUIS P. SCHRIEKEN Opruiming WOL „DE DUINSTREEK" VRIJDAG 19 JULI 1963 Tweede blad REDDINGSBRIGADE Nu is het: In 1813 werd Nederland weer een onafhankelijke natie* ftlo-o-it s-adecing. Bakker's IJssalon 10°, KORTING PETTEN had succes in Katwijk De reddingbrigade nam deel aan roeiwedstrijden in Katwijk, die werden gehouden ter gelegen heid van het veertig jarig be staan van de Katwijkse red dingsbrigade. In de voorwed strijden waaraan 12 kustred- dingbrigades met roeiploegen deelnamen maakte Petten de beste tijd. Petten en Heemstede die de beste tijd hadden ge maakt kwamen uit tegen een ploeg uit Katwijk en van de Marine. Deze twee ploegen strij den jaarlijks om een wisselbe ker en nu mochten Petten en Heemskerk meedoen buiten me dedingen. Petten kwam 2 secon den later aan dan Katwijk. Een was dus Katwijk, twee Pet ten, wat een prachtige prestatie is, drie de Marine en vier werd Heemskerk. Petten kreeg een mooie lauwertak mee naar huis. Morgen neemt men deel aan wedstrijden op het Bloemen- daalse strand. Allicht zal dan een grote schare supporters de ploeg begeleiden en aanmoedi gen. Benoeming kleuterleidster Door het bestuur van de Bij zondere Kleuterschool Petten en omgeving is mej. M. Govers uit Den Helder benoemd tot hoofd leidster van de kleuterschool. Mej. Govers heeft voor 't laatst aan een kleuterschool in Enk huizen gewerkt. De school zal definitief wor den geopend op 1 september. Feest bij de B.P.-pomp van de heer Koning Vorige week maakten wij in een bericht bekend dat er bij de B.P. benzinepompen van de heren Meereboer en Koning een prijs viel te verdienen. Nu is het blijkens een advertentie a.s. woensdag 24 juli bij de heer Ko ning in Petten. Evenals andere jaren zal er ook nu wel weer veel belangstelling voor zijn. Schatgraven op het strand A.s. Zaterdag is er op het strand om 2 uur, schatgraven voor de kinderen in twee groepen van 5 t.e.m. 10 jaar en van 11 t.e.m. 13 jaar. De commissie rekent weer op een grote deelname. De deelname hieraan is gratis en er zijn mooie prijzen te win nen. Voetbalwedstrijd Petten-junioren-Unitas Een Duitse voetbalclub uit Wuppertal-Barmen was met haar juniorenelftal op bezoek bij Petten voor een vriendschappe lijke wedstrijd. Deze junioren- ploeg was een der sterkste uit de omgeving van Wuppertal en dat bleek ook wel want de ju nioren van Petten konden het niet in winst omzetten. In een zeer verdienstelijke wedstrijd, waarin men van goed voetbal heeft kunnen genieten, kwam het einde met een 3-1 overwin ning voor de gasten. „De Duinstreek" in Petten huis aan huis U zal beste lezer, wel ge dacht hebben, alweer een krant in huis. De redaktie werd door verschillende inwoners van uw dorp gevraagd of het mogelijk was „De Duinstreek" ook te la ten verschijnen in Petten en om geving. Wij van onze kant wil len dat proberen. Maar „De Duinstreek" is niet zoals voor heen een gratis blad. Per drie maanden kost het f 1,75 en per jaar f 6,85 te voldoen per giro bij vooruitbetaling. Wanneer uw giro of betaling binnen is bent u abonnee. Nu hopen wij dat er velen zich op geven. De bedoeling is om dan in Petten een correspondent aan te stellen voor berichten. Kort om van de krant een lezens waardig blad te maken, evenals hij dat in de andere plaatsen al vele jaren is. iflr In de BP Super Mix Tournee leidt Herman Emmink bij BP servicestations een quiz (iedere maandag, woensdag en vrijdag), Radio Luxemburg, 208 meter, zendt het winnende gesprek steeds de volgende dag uit - dinsdag, donderdag en zaterdag om 12.28 uur en zondag om 10,30 uur. Waag een kans op de prachtige BP-dagprijs! op woensdag 24 juli om half 12 bij BP Benzinestation Ir. van der Banstraat 14 te Petten Ir. van der Banstraat 14 te Petten 150 JAAR GELEDEN (4) Dieptepunt Dit was een grote slag voor de Prins. Hij was zeer gehecht aan zijn grondgebied. Een toe stand van geestelijke inzinking volgde. Pruisen was verslagen, Engeland ver verwijderd. 1806 is een zwarte bladzijde in het jaartallenboek van de latere ko ning Willem I. In dat jaar schreef hij een brief aan Napo leon, waarin hij zijn strijd onder Pruisische vaandels veront schuldigde. Hij stelde deze daad als „noodgedwongen", zijnde af hankelijk van de Koning van Pruisen. Napoleon bleef vijandig. Toen ging de prins nog verder. Er volgden meer brieven. Willem schreef Napoleon zelfs, dat „al zijn hoop voor de toekomst op de keizer der Fransen was ge vestigd." Dat hij door zijn houding zich de toorn van zijn moeder op de hals haalde, behoeft geen be toog. Wilhelmina wilde liever naar Engeland terugkeren.. In Duitsland bleef van enige zelf standigheid niet veel meer over. Al hoewel na het aftreden van William Pitt de stemming in de Engelse regering niet zo erg Oranje-gezind meer was, om welke reden Willem V destijds ook het Britse eiland had ver laten. In Duitsland heerste boven dien grote verwarring. Iedereen vluchtte voor de Franse legers. De echtgenote van de Prins was met haar kinderen naar Silezië uitgeweken. Haar man vond haar terug in Köslin. Nieuwe beproevingen werden het prin selijk gezin niet bespaard. Eerst werd een levenloos kindje ge boren, daarna stierf op 6-jarige leeftijd het dochtertje Pauline. Napoleon bleef Oranje slecht gezind. Toch kon de Prins zich in Oost-Du.itsland min of meer handhaven. Zijn oude geest van verzet herleefde. Willem tracht te de koning van Pruisen te be wegen zich bij Oostenrijk aan te sluiten tot een nieuwe poging om weerstand te bieden aan Frankrijk. Ook Engeland zou steun verlenen. Oostenrijk ging echter te vroeg tot de aanval over. In de slag bij Wagram werden de Oostenrijkers versla gen. De Prins, die meevocht kreeg een beenwond. Willem Frederik werd benoemd tot ge neraal der Artillerie van het Oostenrijkse leger.., dat niet meer bestond.. Leve de Koning Met een variant op een veel gebruikte leuze in de tweede wereldoorlog, zou men kunnen zeggen: Napoleon wint in Euro pa op alle fronten .Minder dan ooit was er kans, dat de titel „Erfprins" voor Willem zou worden gehonoreerd. Inmiddels leefde het Standhouderlijk gezin in betrekkelijke rust. Willem V was reeds in 1806 te Brunswijk overleden. De oude Wilhelmina woonde in Berlijn of - in de zo mer - op het kasteel Schönhau- sen. De gemalin van de Erfprins kreeg op 9 mei 1810 w'eer een dochtertje: Marianne. De oude Prinses Wilhelmina had nimmer afgelaten om de be langstelling van haar oudste zoon voor het vroegere vader land levendig te houden. Zij let te daarbij scherp op de gebeur tenissen in Europa. De mislukte tocht van Napoleon naar Rus land gaf haar, en vele anderen, nieuwe hoop. Opstand in Prui sen, Oostenrijk, Zweden (Ber- nadotte), Silezië, Bohemen en Brandenburg Toen de zoon Willem - het was reeds voorjaar 1813 - nog zei: „Wat Holland betreft, als ik het recht beschouw, vind ik het nog wat te vroeg om ons nu reeds daarmee bezig te hou den", repte zij reeds, aarzelend en uiterst tactvol, over een ko ningschap Leipzig gaf de doorslag. Wil helmina trof maatregelen. Haar zoon ging naar Londen, waar reeds de kleinzoon zich bevond. Uit eigen middelen, juwelen, schilderijen en vaste goederen waren het onderpand, werd geld bijeen geschraapt voor de vor ming van een Nederlands leger. Het ging er nu om: Hoe denkt het Nederlandse volk er zelf over? Het bleek, dat in Hol land het Oranjevuur nimmer was uitgeblust. Altijd had het doorgesmeuld. De wervelwind, welke de Kozakken naar ons land voerde, deed het Oranje- vuur weer hoog oplaaien. Het gewone volk tooide zich met de zo geliefde kleur. Maar ook en kele vooraanstaande lieden be seften, dat Holland zélf een keu ze moest doen vóórdat de grote mogendheden voor het land zou den kiezen. Drie mannen wisten precies wat er moest gebeuren: De Prins van Oranje zoeken Ja, zoeken Want men wist niet eens waar Willem zich be vond. Men trof de Prins in Lon den. Willem reageerde onmid dellijk. Op 26 november 1813 scheepte hij zich in op het oor logsschip „The Warrior". Op 30 november stapte hij over in de sloep welke hem naar het Sche- veningse strand bracht. De eer ste Nederlander, die hem be groette, was schipper Johannes van der Duyn: „Welkom majes teit in het vaderland De Prins werd op een wagen gehesen. Schipper Pronk, de man, die in 1795 van de vader afscheid had genomen, beleefde nu het moment, dat hij de zoon zag terugkeren. Hij zat te paard, een reusachtige oranje sjerp tooide zijn borst. De Schevenin- gers waren niet meer te houden. De wagen werd het strand op geduwd. De paarden behoefden niet te trekken. De Scheveningsche weg werd één triomftocht. Het volk gaf het antwoord op de voorzichtig gestelde vraag van moeder Wil helmina. Het was één kreet: Le ve de Koning In Den Haag aangekomen reed Willem naar de Kneuterdijk. Naar een particulier adres: Kneuterdijk 8. Daar stopte het rijtuig; de Prins stapte uit en ging het huis binnen Binnen zat een man. Reuma tiek had hem aan de stoel ge bonden. De Prins ging op hem toe en drukte de hand van de man, die sinds 1795 maar één wens had: Hoe worden we weer van de Fransen verlost. Die maar één regeringsvorm kende: Een regering onder het Huis van Oranje. Gijsbert Karei van Ho- gendorp. Het is eenvoudig ondenkbaar om over de omwenteling van 1813 te schrijven zonder de na men te noemen van „het Drie manschap". Deze drie mannen verdienen het, dat hun namen voluit wor den neergeschreven in elk ge schrift, dat handelt over de be vrijding van het Franse juk. Want het zijn deze drie man nen, die „dè vlag van de opstand openlijk hebben geplant", die 't volk van Nederland hebben los gerukt van de band, die het - gedwongen, maar toch zo'n lan ge tijd met Frankrijk verbond Zij waren het, die bewust voor Oranje kozen en zodoende ons land weer een onafhankelijke plaats gaven in het nieuwe Eu ropa. Van deze drie mannen is te vens bekend, dat zij nimmer met de Fransen hebben samenge werkt, hetgeen niet van iedere STRANDSPEELGOEDEREN HENGELSPORTARTIKELEN FOTOARTIKELEN GIMBORN PRODUKTEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Plein 1945 nr. 4, Petten. Tel. 271 Voor Uw AARDAPPELEN GROENTEN FRUIT en alle LEVENSMIDDELEN naar Plein 1945 II, Petten Telefoon (02268) 294 Specialiteit in het opmaken van FRUITMANDEN en -BAKJES dafyth. IJSTAART DAGEN I HEERLIJKE IJSJES SORBETS KOFFIE N ASSI-BALLEN SLAATJES CROQUETTEN UW ADRES! Plein, Petten Tel. 489 DAMES voor uw Haarverzorging en uw Toiletartikelen slaagt U zeker bij KAPPER Plein 1945, Petten Tel. 417 enzovoort, OP ALLE ANDERE ARTIKELEN Burgervlotbrug B 96 Telefoon (02268) 333 vooraanstaande Nederlander uit die tijd kan worden gezegd. Zij gaven in 1813 leiding aan het gewone volk, zij gaven ge stalte aan de gevoelens van het Oranjegezinde deel van onze na tie. Zij voorkwamen ook plunde ring en wraakneming. Het optreden van dit drieman" schap was een uitzondering op de houding van de vele notabe len, die - de Fransen waren nog zo dichtbij - niet tot actie durf den overgaan. Hun daad, het proclameren van een opstand uit naam van Oranje, was dan ook een daad van grote persoonlijke moed. Ons volk is aan deze drie man nen zeer veel dank verschul digd. Willen we recht doen aan de geschiedenis van 1813, dan dienen we uitvoerig in te gaan op het leven en werk van deze Nederlanders. Hierbij willen we in de eerste plaats licht werpen op het leven van de aanvoer der van het drietal, van de ini tiatiefnemer: Gijsbert Karei van Hogendorp. Wordt vervolgd STRAWINSKY en MOESSORGSKI Strawinsky's Psalmen Symphonie en zes Liederen van Moessorgski zijn bijeengebracht in een gloed nieuwe Philips-opname, uitgevoerd door een geheel Russische vocale en instrumentale bezetting onder leiding van Igor Markevitch. De Psalmen symphonie beslaat één plaatzijde, in een vertolking door Mannen- en Jongensstemmen van het Russisch Staats Academiekoor en het Philharmonisch Orkest van Moscou. De Liederen van Moes sorgski, w.o. Wiegenlied en de Ek ster, zijn door Markevitch georkes treerd, en worden gezongen door Galina Vishnevskaya, die enkele maanden geleden de Grand Prix Charles Gros ontving voor haar Phi- lipsopname met liederen van Moes sorgski, Prokofjef en Tsjalkofski. Vishnevskaya zingt de liederen in het Russisch; op de hoes wordt ech ter een samenvatting van de inhoud van elk lied gegeven. De zangeres wordt begeleid door 't Staats Sym phonie Orkest.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5