„HONDO CANE Gemeenteraad Bergen DE HOORNSCHE BANK N.V. PAS OP, PIPO DE CLOWN BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. GESLAAGD VUURWERK Woensdagavond j.l. kwam de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester L. J. de Ruiter dn onvoltallige zitting bijeen. Afwezig waren met be richt van kennisgeving mevr. mr. E. Broekman-Vriesman, mevr. Zeiler-Kouwenaar en de heer N. F. A. de Graan. Na het vaststellen van de no tulen van de vergadering van 26 juni j.l. en het besluiten van beide ingekomen stukken, deed burgemeester de Ruiter de me dedeling, dat de benoeming van een plaatsvervangend bestuurs lid van de Industriecommissie, waarvoor de heer J. Valkering reeds gekozen was op de 1.1. vergadering, thans wordt inge trokken, omdat iemand uit het college daarvoor moet gekozen worden. Namens de Commissie van onderzoek, bestaande uit de he ren Dinkelberg, Valkering en Zee, voor het inzien van de ge loofsbrieven van de heer A. J. J. v. d. Rest, inzake toelating als lid van de raad, bracht de commissie een gunstig advies uit. Daarna werden verschillende rechtspositieregelingen en wij ziging in de verplaatsingskos ten vastgesteld. Vervolgens werd besloten tot garantiegeldlening t.b.v. nieuw bouw Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, het verlenen van een aanvullende subsidie van 2300,- inzake 't liquiditeitstekort van de voormalige Stichting School- tandverzorging Kring Bergen. Een verzoek van de heer B. Mirck, vakonderwijzer aan de openbare scholen voor lager on derwijs om zijn indertijd ver strekte hypothecaire geldlening van f 25.500,voor de bouw van een woning voor eigen ge bruik aan het Charlie Toorop- plantsoen, i.v.m. de gestegen bouwkosten te verhogen tot een bedrag van f 32.000,Er werd besloten het raadsbesluit van 28 nov. 1962 te wijzigen en de geld lening te stellen op f 30.000, Voorts werd besloten f 9850, te voteren voor een éénklassige hulpkleuterschool. oor Optiek Foto Mr. Opi. W. Pastoor Hoflaan 2 - Bergen Medewerking werd verleend aan' de Stichting „De Vrije School" voor de aanschaf van één geverniste kaart van Neder land en één geverniste kaart v. Europa t.b.v. het aardrijkskun- deonderwijs aan de 2 hoogste klassen van de school. Het verzoek van de Berger Schoolvereniging voor de aan schaf van zes klassebureaux met bijbehorende stoelen werd inge willigd. Stichting Bejaardencom- plex „Oldenhove". Het bestuur van de bij akte van 19 juli 1963 opgerichte „Alge mene Stichting „Oldenhove" verzoekt financiële medewer king te verlenen bij de totstand koming van een gebouwencom plex, bestaande uit 58 zelfstan dige bejaardenwoningen in prin" cipe bestemd voor Bergenaren boven de zestig jaar, annex een dienstgebouw, waarin onder meer zijn aangebracht de stook- gelegenheid van de centrale ver warming, waarvan eerderbe- doelde woningen zullen worden voorzien en twee woningen voor gezins resp. bejaardenverzorg sters, die aan de stichting zul len worden verbonden. De Stichting heeft reeds het recht verkregen tot aankoop van een voor de realisatie van haar plannen geschikt terrein, gele gen aan de Nesdijk ter grootte van circa 15.000 vierkante meter, welk recht de Stichting heeft overgenomen van de r.k. Stich ting Bejaardencentrum „Olden hove". Voorts heeft de Stichting overgenomen het voorlopige schetsplan en ontwerp van het gebouwencomplex, vervaardigd door de heer Lau Peters, archi tect B.N.A. te Amsterdam. De aan de uitvoering van dit project verbonden kosten, waar onder de kosten van grondaan koop, bouwkosten, kosten v. de centrale verwarmingsinstallatie, architecten honorarium en alle verdere stichtingskosten worden door de Stichting begroot op een bedrag van ongeveer f 900.000,— Het College is van mening aan het streven van de stichting medewerking te verlenen en stelt voor, door middel van het verstrekken van een bouwcre- diet of anderszins de financie ring van de geschetste plannen mogelijk te maken, zodra tege lijk met de aanvraag van een zodanig crediet of dergelijk fa ciliteit, de voor uitvoering vat bare definitieve bouwplannen aan de raad kunnen worden overgelegd en daarvoor een ere diet in rekening-courant te ope nen tot een bedrag van f 2.000,— ter voorlopige financiering van de uit te voeren plannen van de architect en dergelijke, De heer M. Zee bracht wet houder Zonjee hulde voor het verkrijgen van de goedkope bouwgrond aan de Nesdijk. De plaats vond hij echter onge schikt voor bejaarden, omdat het te ver van het centrum van het dorp ligt. Ook de heer J. Dinkelberg waardeert de prestaties van het college, alleen dat boven de zes tig jaar klinkt de heer Dinkel berg niet prettig in de oren, of houdt het college misschien re kening met de bezwarende fi nanciële omstandigheden van de A.O. W.-trekkers en daarom maar de leeftijd op 60 jaar heeft gesteld? Wethouder Zonjee antwoord dat er overal gezocht is naar voordelige en geschikte gronden t.b.v. de bejaarden. Wij hebben over dit probleem veel gedacht en gesproken. Hij gelooft trou wens niet dat het terrein aan de Nesdijk ongeschikt is voor de bejaarden. Spr. had nog nimmer gehoord dat ze niet aan de kant van een polder wilden wonen. Wat die zestigjarigen betreft is rekening gehouden met ver schillende omstandigheden waarin men op zulke leeftijden kan geraken, hetzij dat men hulpbehoevend wordt of alleen komt te staan. Van de enquette die wij organiseerden waren van de 322 die positief antwoord ga ven, 56 bejaarden tussen de 60 en 65 jaar, 65 van hen hebben gezegd het financieel te be zwaarlijk te vinden. Burgemeester de Ruiter merk' te op dat in Bergen een verou derde bevolking woont. Het uit gangspunt van 't college is niet geweest mensen van 60 tot 65 jaar onder te brengen, alleen in bijzondere omstandigheden. Dit bejaardencentrum kan mis schien door 90 of 95 procent door 65 jarigen worden bewoond, er kunnen uitzonderingen voorko men, maar dat is niet de bedoe ling van de enquette. de kans gekreg eneen vis aan de haak te slaan. Overigens was het voor de deelnemers een prettig tijdver drijf, want mocht de vis dan geen belangstelling tonen, de badgasten toonden het wel, zo dat de twee wedstrijduren onge merkt voorbij gingen. Deze zee- hengewedstrijd, waarvoor aan de kant van de gasten veel ani mo bestond, en ook op 't V.V.V. programma voorkwam, verdient van beide V.V.V.'s wat meer aandacht, V.V.V. Bergen aan Zee gaf reeds een kleine bijdra ge, wat meer steun voor het or ganiseren van dergelijke evene menten. Enorme belangstelling voor Het prachtige openluchtthea ter van Bergen, dat normaal 1400 zitplaatsen kan bieden, was woensdagmiddag vanaf het po dium tot aan de nok gevuld met 3000 kinderen en volwassenen, een nog nimpner voorkomend verschijnsel, dat als een kleurig bont kleed het amfitheater dek te. De V.V.V. Bergen had voor deze middag het gezelschap „Pi- po" de gelegenheid gegeven in dit theater het toneelspel „Pipo en de puddingdraak" op te voe ren, een fantastisch verhaal van Gozewijn Grotebrein, een broer van Koning Leeghoofd met zijn gamelin koningin Hollebol, de sluwe onbetrouwbare Kalif Omar, de lieve draak en het slimme werk van Pipo en Mam- meloe. In het laatste bedrijf dat tot een climax komt, klonk een juichend koor van kinderstem men toen Gozewijn de eigenlijke koning en de draak Knabbeitje in ere werden hersteld en Kalif Omjar het hazenpad koos. Een klein regenbuitje dat zich boven de toeschouwers ontlastte bracht in dat kleurig mozaiek, nog meer kleuren, door het ka narie-geel der regenjassen en de veelkleurige geopende para- pluies. GESLAAGD De volgende leerlingen van de openbare school voor ulo alhier slaagden voor 't diploma typen: René de Boer, Alkmaar, Mar- greet de Boer, Hannie de Bruin, Loes de Geus, Hans Morbeek, Martien Zee, Bergen en Els Sle- king. Groet. Zij werden opgeleid door Boot's Rijdende type-school te Wormerveer. vermoeide streven van het Alk- maarse carilloncomité dat 't pu bliek carillon-tfninded tracht te maken, door dit concert zoveel weerklank heeft gevonden, dat dit tot de oprichting van een „eigen" comité in Bergen zal leiden. Wij vernamen nog, dat Ber gen eventueel ook met een ca rillon van 27 klokken voldoende aan zijn trek zou komen. Zoals wij reeds eerder schreven, zou een volledig drie-octaafs carillon 35 klokken) ongeveer f35.000,— kosten. Waar kleinere gemeen schappen als Schagen e.d. tot het bijeenbrengen van een der gelijk bedrag in staat zijn geble ken, moet dit toch in het toeris tische centrum Bergen ook mo gelijk zijn De bespeling van de op een vrachtauto opgestelde „reizende beiaard", die van acht uur tot half tien duurde en met 't Lied je van de Bergenaar" besloten werd, trok grote belangstelling. Ilopenlijk zullen enkele ingeze tenen hierin aanleiding zien tot de oprichting van een plaatse lijk carillon-comité over te gaan Telefonisch plaatsbespreken van 11-12 uur onder nr. 3762 Van VRIJDAG 26 JULI tot en met DONDERDAG 1 aug. Elke avond te 8.30 uur. ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur Een authentiek filmverhaal in kleuren Burgerlijke Stand BERGEN van 15 tot 22 juli 1963 Geboren: Catharina Maria Theresia, d.v. C J Kaandorp en C. D. Kager, Gr0e- neweg 42; Marcel Clemens, z.v. J. Jansen en B. Wolters, Margrietlaan 8; Catharina Maria, d.v. C. A Bak ker en M- J. Gutker, Voert 8; Laura Cornelia Catharina, d.v. L. C. Stam en A. M. M. Schouten, beiden wo nende te Oudorp; Petrus Gerard us Maria, z.v. G. A. Zonneveld en G. M. Groot, beiden wonende te Eg- mond-Binnen. Ondertrouwd: Marinus Kutterink, 23 jaar, machi ne-bankwerker, Amsterdam, Scher merstraat 28hs en Barbara Tromp, 23 jaar, zonder beroep, Bergen Nh. Westerweg 50. Gehuwd: Jan K. van der Torrer. en Frouwk- jen van Popta, Alkmaar, Gabriel Metsulaan 28. Overleden, geen. CAMPERDUIN Zeehengel wedstrijd CIRCUSVOORSTELLING IN OPENLUCHTTHEATER Het circus Fantaste en Nan Miller, presenteerden onder aus- picieën van V.V.V. Bergen, een circusvoorstelling die tot in de finesses werd afgewerkt. Het prachtige strandweer was wel de oorzaak van de geringe be langstelling voor dit gezelschap want de verrichtingen zoals po- nydressuur van Bernando, de magische en geheimzinnige kun sten van de koningin van Saba, het correcte trapezewerk van Inga, het sensationele koord dansnummer en niet te verge ten het onverbeterlijke spel van clown Pepine, die de juiste in tonatie in haar stem weet te leg gen en daardoor de kinderen weet te boeien. Het prachtige decor van het circus, de piste, en de uitsteken de muzikale begeleiding, brach ten echt een circussfeer. Hun prestaties verdienden een goed bezet openluchttheater. De vis beet niet Gisterochtend organiseerdee een commissie, gevormd uit de hen- gelhportvereniging „De Karper" te Bergen onder leiding van de heer J. Prins, een zeehengelwed- strijd aan de zuidzijde van het strand te Bergen aan Zee. Niet minder dan vijftig deel nemers wierpen om kwart over negen hun aas in zee, doch het heldere zonnige weer heeft zeer waarschijlijk een slechte invloed gehad op het bijten van de vis in het aas, want niet één van de deelnemers heeft ook maar Het jaarlijkse grote vuurwerk dat de Commissie Zomerfeesten te Bergen woensdagavond op het nog ongebouwde terrein v. de toekomstige tweede katholie ke jongensschool aan de Prins Hendriklaan deed afsteken en dat ongeveer een half uur duur de, mocht zich weer in een zeer grote belangstelling verheugen. De op het open veld nog vrij krachtige wind vermocht geen afbreuk te doen aan de fraaie indruk, die de talrijke vuurpij len, gouden regens e.d. achter lieten. In vele talen, maar toch in hoofdzaak in het Nederlands en Hoogduits, hoorde men be wonderende uitroepen. Een en kele gast legde de meest spec taculaire nummers zelfs (in kleuren?) op de film vast. Slechts de eenden in de wa terpartijen langs de Prins Hen driklaan en bij Elkshove hadden een slechte avond. Bij de eerste knallen vlogen zij verschrikt naar alle kanten heen. Een deel van het publiek deed zich helaas van een minder pret tige kant zien door de pamflet ten, die de V.V.V. liet uitreiken, te versnipperen, zodat de ber men er mee bezaaid lagen. Na het spectaculaire slotstuk „7 augustus verlichtingsavond", schuifelde de menigte voetje voor voetje weer naar de oor den des vermaaks in het dorps centrum. Beiaard-concert trok veel belangstelling Het concert dat de Alkmaar- se stadsbeiaardier, de heer B. J. van der Veen dinsdagavond op de binnen de muren van de Ruï- nekerk opgestelde „reizende bei aard" gaf, heeft eens te meer bewezen, hoe goed een beschei den carillon, maar dan opgehan gen in het torentje van de kerk, het in deze omgeving zou doen. Hét is te hopen, dat het on- Als U .deze regels onder ogen krijgt, is het eind juli. Dat wil zeggen hoogzomer. Dat wil ook zeggen heerlijk zonnig weer. overvolle stranden en tevreden strandexploitanten. In de avond uren drommen mensen in luch tige kledij op straat en minnen de paartjes in de duinen. Edoch, ondanks de optimisti sche voorspellingen van ene kapper Flink laat de zomer ons in de steek. De weersomstandig heden die althans woensdag avond j.l. op het strand te Cam perduin heersten, deden uw ver slaggever meer denken aan ok tober. Toch waren er nog 32 sportvissers die hadden inge schreven voor de derde zeehen- gelwedstrijd die de ORKA VA dit seizoen organiseerde. Met z'n twee en dertigen zagen ze kans om zegge en schrijve één visje te verschalken. Het gelukte al leen aan de heer v d. Brul uit Zaandam om een zeebewoner uit z'n natte element te halen. De prijsuitreiking vond plaats in paviljoen Kerkmeer en er waren weer veel prijzen be schikbaar gesteld, o.m. nylon kousen, hengelsportartikelen en waardebonnen. De prijzen wer den deze keer uitgeloot en het was de heer Keijzer uit Heiloo die de drie delige hengel in de wacht sleepte. Een mooie lan taarn was voor de heer Grevelt uit Amsterdam. Begin volgende maand wordt de laatste hengelwedstrijd ge houden, misschien laat de zomer zich dan eens van zijn gunstige zijde zien. PIA COLOMBO en GUY HEART Dank zij de TV kunnen we in ons land regelmatig de grote Franse zangeressen en zangers in gastpro- gramma's zien optreden. Oude be kenden, maar ook nieuw talent, zo als PIA COLOMBO, tot vóór de TV-uitzending alleen bekend bij wat ingewijden. Van Pia Colombo is via Philips Frankrijk een nieuwe EP verschenen waarop zij twee chansons zingt van Michel Legrand en Claude Nougaro, die hier destijds zo'n voortreffelijke TV-presentatie heeft gegeven. Het zijn „Le Rouge et le Noir" (Enseigne au néon) en „La Chanson". Voortreffelijke uit voeringen, evenals „La vie s'en va" en „Les Noctambules". Van GUY BEART, die voor de VPRO-camera is geweest in het Fred Hoyte-programma, kunnen we melden dat zijn platen sinds lange De mfeest besproken film van deze tijd Nederlands commentaar van WIM POVEL 18 jaar, oor Persoonlijke Service bij al uw bankzaken Vreemd geld; 3^2 pet, rente op bankboekjes Jan Oldenburglaan 14, BERGEN Telefoon 3414 Postrekening 4925 „Victoria" strandfeest voor de jeugd te Camperduin Op donderdag 1 augustus zul len er te Camperduin strand feesten worden gehouden. De gang van zaken bij deze Victo ria strandwedstrijden voor kin deren is als volgt: Alle kinderen van 4 tot 14 jaar kunnen gratis deelnemen tegen inlevering van een wikkel van een pakje Victoria biscuits of wafels, of 3 losse omslagen van Victoria repen. De inlevering van deze wik kels dient te geschieden 's mor gens aan de Victoria demonstra tiewagen, op de dag van de wed strijd. Deze wagen staat als re gel bij het strand. In ruil voor het lege wikkel krijgen de kin deren een „deelnemersbewijs". Tegelijkertijd wordt de kinde ren gevraagd zich om half drie bij de wagen te verzamelen. Om half drie worden de kin deren in 2 rijen opgesteld, meis jes en jongens apart, in volgor de van grootte. Dit om zoveel mogelijk kinderen van gelijke „sterkte" tegen elkaar te laten uitkomen. Telkens 10 kinderen tegelijk komen de door Victoria afgeba kende ruimte op het strand bin nen om daar iets te presteren. Het begint met de kleinsten, die hardlopen om een vlaggetje te halen, dat ze mogen houden. Naarmate de kinderen groter worden, worden de spelletjes wat ingewikkelder; wedloop m. hindernissen, balspel, zaklopen e.d. Alle kinderen krijgen echter een prijs. In elk groepje van 10 kinderen zijn dus ook 10 prijzen, waarbij de le prijs uiteraard groter is dan de 10e prijs. De eerste 5 kinderen krijgen een nummer in volgorde van aankomst; de laatste 5 'n letter in volgorde van aankomst. Ddt gebeurt om psychologische rede nen. Het is voor een kind niet prettig om zo opvallend nr. 9 of 10 te zijn Met deze kaartjes kunnen de kinderen direct naar de demon stratiewagen gaan om hun prijs in ontvangst te nemen. M.a.w. terwijl een groepje van 10 bezig is in de piste, is de voorgaande groep op weg of reeds in het bezit van de prijzen en wordt de volgende groep alvast op de startlijn klaar gezet. Dit om een vlot verloop van het hele pro gramma te garanderen. Het is niet alleen een leuke middag voor de kinderen, maar evenzeer voor de ouders, die rondom de piste van 't schouw spel kunnen genieten en hun kinderen kunnen aanvuren. Omtrent aanvang en verdere gegevens leze men de adverten tie in dit ndmmer. Aan de Victoriawagen kan niets gekocht worden. Om mee te kunnen doen is men dus op de verkoop via de detailhandel aan gewezen. tijd tot de best verkopende in het chanson-genre behoren. Zoals be kend schrijft Béart praktisch al zijn chansons zelf. Uit de onlangs ver schenen LP, zijn jongste collectie, is nog een EP samengesteld met „Fille d'Aujourd'hui", „Magazines", „Le monsieur et le jeune homme" en „Dans les journaux". (Philips). LES 3 MENESTRELS Bijzonder veel opgang doet in Frankrijk momenteel het ensemble „Les 3 Ménestrels", die met het dwaze „Le tango des employés de bureau" zowaar een hit hadden. De drie „Menestrelen" hebben een zeer gevarieerd repertoire, waaraan Béart, Bécaud en Ferrat (Les No- mades) bijdragen leveren. Ook voor niet zo erg met de Franse taal be kende chanson-liefhebbers een bij zonder goede plaat, pur sang vocaal amusement door één vrouw en twee mannen, steeds gevat in boeiende instrumentale begeleidingen. (Fon- tana-LP). een buiienlander! Net zoals Nederlandse toeris ten in 't buitenland soms moei lijkheden hebben met de daar geldende verkeersregels die van de onze afwijken, worstelen bui tenlanders ook wel eens met de in ons land geldende, van de in hun land afwijkende bepalingen. Zonder nu te willen bevorde ren, dat Nederlandse moeders tegen hun kroost roepen: „Pas op, 'n buitenlander!", vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer wel extra oplettendheid ten aan zien van buitenlandse toeristen. De volgende manoeuvres kun nen worden verwacht: Duitse toeristen nemen op de zgn. verkeerspleinen soms voor rang, als zij rondrijden en voor rang zouden moeten verlenen aan verkeer van rechts. Belgen halen wel eens in waar dat verboden is omdat bij ons niet geldt dat het inhaalverbod ten einde is als het binnen hon derd meter niet wordt herhaald. Fransen kunnen in de bebouw de kom op een voorrangsweg in eens stoppen om voorrang te verlenen: zij zijn gewend dat voorrangswegen binnen de be bouwde kom ophouden om voor rangsweg te zijn. Een uitstekende linker rich tingaanwijzer aan een Italiaan, Zwitser of Belg hoeft niet te betekenen dat hij linksaf gaat; het kan even goed zijn dat hij wil inhalen. In Italië, Zwitser land en - sedert 13 mei jl. - Bel gië is „knipperen" bij het inha len verplicht. Het kan gebeuren dat Duitsers op een zebra overstekende voet ganger geen ongehinderde over steek gunt, want in zijn land geldt voor bepaalde zebra's nog steeds de regeling, zoals die bij ons vóór 1 november 1961 gold (knipperbollen) Bij vrijwel alle buitenlanders moet men erop bedacht zijn, dat zij fietsers en bromfietsers plot seling voorrang gaan verlenen. De regel „snelverkeer gaat voor langzaam verkeer" geldt n.l. al leen in ons land en in Luxem burg. Wees vooral bedacht op aarze lende buitenlanders, die in onze steden niet zo goed de weg we ten en dan soms plompverloren midden op straat een kaart gaan nakijken of onverwachts stop pen om naar de weg te vragen. Voor al deze gevallen dus: ex tra oplettendheid enclemen tie. f»

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2