WtMtad 99 99 SKüStC^ M\ Jkiders ZEEHENGELWEDSTRIJDEN KELTUH PLEET Het duin en haar plantengroei K. M* Gerritsen SCHOORtSE GEMEENSCHAP Afytoida BERGEN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 39c JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN De derde geslaagde Wandel-Puzzeltocht WATERSTANDEN DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Met trage wiekslag, zich lang zaam verliezend aan het einder, vliegt een meeuw over de dui nen naar zee, de horizon tege moet. De drang naar de verte, de zucht naar het onbekende jaagt haar op. In gedachten trek ik mee en laat, zittend aan het strand, de zandkorrels - die ik aandachtig bekijk - door mijn vingers glijden en stel de vraag: Waar komt gij vandaan En dan kunnen die zandkor rels vertellen hoe ze eenmaal hebben vastgezeten aan de gra nietrotsen, gneis en zandsteen, als glimmerkorrels, kwartskris tallen, veldspaat of grauwwak- ke. Die korrels zouden een lan ge oude geschiedenis te vertel len hebben, een geschiedenis van eeuwen her, toen zware ijs massa's hen bedekten en dat ijs, later op drift rakend, rotsen scheurde, waarvan de rotsblok ken - allerlei temperaturen meemakend - in de grote zee te- rechtkwamien. Weer andere zandkorrels zou den een andere geschiedenis te vertellen hebben, uit de tijd toen ze in het bergland aan de rotsen gebonden zaten en door Vorst, storm, zonnehitte en re gens, als splinters van de rots sloegen en een wilde stroom in angstwekkende snelheid ze mee naar zee voerden, waar ze, op de bodem heen en weer gerold, tenslotte toch weer door de zee werden prijsgegeven, die ze aaneengeklit op het strand wierp waar de wind en de zon meewerkten aan de bouw van de Noordzee duinen. Zo begon dat. Een handjevol zand tot rust gekomen in de luwte van een plantje of één of ander wrakstuk, vormde zich tot een heuveltje, toegespitst naar de landzijde. Gestadig aan groeien ze door voortdurende bijvoeging van zand tot het zich ontwikkelt tot een miniatuur- duintje, met de karakteristieke zachte glooing naar de zeekant en de steile helling landin waarts. Ze vormt zich tot nieuw land vrij en open liggend, toeganke lijk voor wie het in zijn bezit wil nemen. Maar de planten die op deze ongastvrije kust zullen kunnen groeien en wortel moe ten schieten in de schrale zand grond moeten gehard zijn en bescheiden in hun eisen. De plant die het beste gedijt aan de duinkant is het helm gras, dat aan alle bezwaren van de duingrond het hoofd kan bieden. De bladeren van het helmgras zijn 5-7 cm breed, ze lijken evenwel smaller door dat ze altijd min of meer sa- mengerold zijn. De huidmond jes bevinden zich namelijk aan de bovenzijde der bladeren, in groeven, en worden beschut door er omheen staande haar tjes. Zoals de afzonderlijke huid mondjes zich al naar de graad van vochtigheid kunnen sluiten en openen, kunnen de bladeren zich eenigszins oprollen. Aan de naar buiten gekeerde onderzij de zijn geen huidmondjes aan wezig zodat dit blad prachtig is ingericht om te grote verdam ping tegen te gaan. De wind is een grote kracht in het duin. Hij zorgt niet al leen voor het uitdrogen van het duinzand en de verdamping bij de planten, hij schudt ook de bladeren heen en weer, die wel zeer sterk gebouwd moeten zijn om niet aan flarden gescheurd te worden. De bladeren van het helm gras staan tijdens zo'n storm boogvormig gekromd met de rug naar de wind gekeerd en kunnen aan de zwaarste storm weerstand bieden. Er is nog een ander gevaar dat de plan ten in het duin bedreigt. Dat is het stuifzand dat grotendeels voor de meeste planten de dood betekent, maar juist voor het helmgras een levensvoorwaarde is. Dit stuwzand dwingt de plant zijn wortelstokken te ver takken en waar zo'n verstui ving het hevigst is groeit het helmgras het weligst. Dit alles maakt dat deze plant één der beste helpers is voor de mens door zijn grote betekenis als bindmiddel van het zand. Voorts zijn er nog meerdere planten die meewerken aan vaste duinvorming, o.a. zandha- ver, strandkweek of tarwegras, kruiphennep, of blauwe distel (verboden te plukken). Door deze begroeing komt er meer rust in het duin, maar men kan daar echter niet al te vast op rekenen. Het planten- dek ligt maar los aan de opper vlakte en is vaak niet bestand tegen de krachten van de wind. Nog vele andere planten vinden wortelvasthedd in de zandbo dem al hebben ze die hardheid niet van het helmgras. De open plekken van het duin raken zo langzamerhand begroeid, ze verliest daardoor haar lichte kleur en wordt dan „Grauw duin" genoemd. Ook in dat grauwe duin kan men duidelijk verschillende stadia van ont wikkeling waarnemen. Na de vele soorten mossen, die een hu- muslaag vormen en de voorlo pers zijn voor het bestaan van de hogere planten, komt in dit „begroeide duin" laag boomge was, heidekruid en zandzegge opsteken. Ook de flora van het duin is prachtig met haar sterk- gekleurde bloemen. Op vele plaatsen in het duin komt men bosjes tegen, van de scherpste- kende duindoorn met zijn licht groene bladeren en gele vruch ten. Maar geen enkele plant is zo overheersend in het duinge bied als het helmgras. exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar KELLNERCOSTUUMS volgens Heroea-voorschrift in kamgaren en Terlenka Maandagavond j.l., precies om kwart over zeven startten de 160 merendeels jeugdige deelne mers vanaf het V.V.V.-kantoor voor de derde wandelpuzzel- tocht, georganiseerd door Ber gens V.V.V. De route, die ditmaal uitge stippeld was door de heren Jel- lema en Voute, was volgens de deelnemers nogal gemakkelijk, maar de vragen die voorkwa men op het deelnemersformu lier en beantwoord moesten worden, waren moeilijker dan de vragen van de vorige wan deltochten. Niemand van de deelnemers kon dan ook het maximum aan tal punten behalen. Er waren 3 deelnemers die ver beneden het gemiddelde kwamen en als troostprijs een gratis deelne merskaart voor de volgende tocht kregen, om, zoals mr. A. A. Bouvy (secretaris van de V. V.V.) zei tijdens de prijsuitrei king in het Openluchttheater, wat meer praktijk op te doen in het duingebied. De heer Jellema lichtte daar na verschillende vragen toe en deelde mee dat de organisato ren van deze wandelpuzzeltoch ten de vragen wat moeilijker hadden gesteld dan de vorige keer, toen de helft van de deel nemers de vragen foutloos be antwoordden. De eerste zeven prijzen, die uit waardebonnen bestonden van de Berger win keliers, vielen ten deel aan de dames Lies Sluis, R. E. Statzer, M. v. d. Grijp, A. Schuurman en de heren Giel Jansen, Henk Stroomer en Jan v. d. Grijp. De dri ehoogste prijzen kregen: 1. Mieke Sluis, 2. E. v. d. Grijp, 3. E. Reintjes. Tijdens het binnenkomen van de deelnemers in het openlucht theater, speelde Goslings draai orgel „De Moriaan" van de heer Wieldijk uit Alkmaar vrolijke wijsjes en bracht een gezellige zomeravondsfeer in dit prach tige theater. (Ingezonden mededeling) JUWELIER-HORLOGER KERKsm.6 ra. 2*6S berc en BERGEN AAN ZEE POPULAIRE ZANGAVOND IN HET „ZEEHUIS" Het dames „Moredo-kwintet" en het kwintet van Bergens Mannenkoor, onder leiding van haar dirigente mevr. Corry Mo- rée-Dol gaf in het Zeehuis" v. de leden van het N.I.V.O.N. een populaire zangavond. Niettegenstaande enkele leden van beide ensembles met va kantie waren - het dames kwin tet werd een kwartet, en het mannenkwintet 'n trio - bezorg den ze de vrienden van de na tuur zo'n buitengewoon knap afwisselend programma van zang en solo's van Tiny Punt en Miep Hauber, met zoveel vaart gebracht, dat aan het einde van de avond de talrijke aanwezi gen de beide ensembles een ovatie brachten. Het „Moredo-kwintet" zong verrassend goed van ritme en voordracht >,De Vogels" van Ju les de Korte, en vooral het lang niet gemakkelijke „Slaap kindje slaap", werd door dit kwartet muzikaal fijn en harmonisch vertolkt. Ook het mannentrio was uit stekend op dreef, en oogstte met zijn populaire liedjes een stormachtig applaus. Dit succes was voor een deel te danken aan de sublieme pia nobegeleiding v. Corry Moree- Dol die de dartele arrangemen ten schreef. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de heer H. J. Beijnen, leider van ,,Het Zeehuis", namens alle vakantie gangers de dirigente bloemen aanbood. Ook de huiswacht van de Stichting wxerd niet verge ten. Ze kregen voor het organi seren van deze zangavond elk een boekenbon van de heer Beijnen. Er was tevens nog een kleine tentoonstelling te bezich tigen van aardewerk, belange loos vervaardigd door pottebak- ker B'. Boersma uit Bergen, waarvan de baten ten goede ko men aan de Stichting. CAMPERDUIN De laatste zeehengelwedstrijd die dit seizoen te Camperduin jl. woensdag werd gehouden, werd door redelijk weer begun stigd. 43 Sportvissers hadden zich aangemeld en na afloop bleek dat niemand erin was ge slaagd om ook maar één visje te vangen. Aangezien de vangst bij de deze zomer gehouden vis wedstrijden niet zo best was, zijn wij zo vrij, het actieve be stuur van de ORKAVA enige ideeën aan de hand te doen die de heren wellicht in samen werking met de VYV Groet Camperduin kunnen realiseren. Omstreeks de Paasdagen 1964 wendt men zich tot enige gere nommeerde beroepsvissers in Katwijk en vraagt voor de ko mende zomermaanden enige netten met een gezamenlijke lengte van zo'n 10 kilometer te leen. Bij een bekende aanne mer van heiwerken in Amster dam bestelt men een honderd tal palen die op een gelijke af stand van elkaar in de zeebo dem worden geheid. Hieraan bevestigt men de Katwijkse netten met roestvrije spijkers, die rnjen, om de plaatselijke mid denstand niet te benadelen, in slaat bij een erkende ijzerhandel hier ter plaatse. Men heeft dan de beschikking over een afgeba kend bassin in de Noordzee. Vervolgens begeven de heren Koelewaard en Butter zich naar Rotterdam en charteren daar een van onze oceaanreuzen. Men vaart hiermee naar een van de bekendste visgronden en zaagt de bodem uit het schip zodat de ruimen vollopen met vis. Met de spijkers die men van de net ten heeft overgehouden spijkert men de zaak weer dicht. Mocht men de hoeveelheid vis nog niet genoeg vinden, dan wendt men zich tot de staatsse cretaris van Marine die dan on verwijld een onderzeeboot ter beschikking stelt die, voorzien van de nieuwste snufjes, de zee verder visvrij maakt. Voorafge gaan door de Karei Doorman stoomt men op naar Camper duin en stort de zeebewoners in het bassin. Mocht er een ver dwaalde haai tussen zitten dan moet men wel de tanden van dit dier trekken om vernieling van de netten tegen te gaan. Bij duizenden komen dan na tuurlijk de sportvissers opdagen om aan de wedstrijden deel te nemen; de politie moet verster kingen laten aanrukken, en de heren Minkema en Kerkmeer kunnen de rest van hun leven gaan rentenieren. De heer Clin- ge Doorenbos componeert een speciaal vislied en onder het zingen hiervan en met spandoe ken met de leuze: „Vissen is makkelijker dan u denkt", ma ken de besturen van de V.V.V.'s per luxe tourincar van de fa. Schalkwijk een wereldtournee om de aandacht te vestigen op Camperduin en haar unieke vis vijver. De gemeenteontvanger vordert van iedere visser een tientje dat overigens graag wordt betaald. Binnen enkele jaren strekken de grenzen van Schoorl zich uit tot Den Helder, Medemblik en Purmerend en wordt burge meester Bergh uitgeroepen tot opperste heerser van het her togdom Scoronlo. Het Neder landse kabinet en de Verenigde Naties komen in spoedzitting bijeen maar niets kan de triomf tocht van de Schoorlaars tegen houden. Zo zou uw verslaggever nog wel een tijdje kunnen door fan taseren maar u betaalt uw abon nementsgeld niet om Jules Ver- ne-achtige verhalen te lezen. Ergens moeten grenzen zijn en dus ter zake. Voor het visfestijn waren weer vele mooie prijzen beschikbaar gesteld, en aangezien er geen prijswinnaars konden worden aangewezen, werden de prijzen uitgeloot. De heer van de Ha ven uit iDen Haag kreeg een steker, twee pierebakjes waren voor resp. de heren Kooge uit IJmuiden en Bakelaar uit Groet. Twee paar nylonkousen waren voor de heer Oldebolhaar uit Amsterdam en Breed uit Heiloo Onze plaatsgenoot Manneveld kreeg een drietal sponzen, ter wijl de heer v. d. Willigen jr. 'n fraaie werphengel kreeg toebe deeld. De 2 rumolens waren voor de heren Butter jr. uit Schoorl en Nossin uit Heiloo. Ten slotte kreeg de heer van Vegten uit Amstelveen een waardebon van f 10, De heer Koelewaard bedank te in zijn afscheidsspeechje al len die hadden meegewerkt om de wedstrijden te doen slagen, vooral de heer Bruijn uit Cat- rijp die de fraaie prijzen telkens beschikbaar stelde kreeg een speciaal woord van dank. Met een „tot volgend jaar" ging hierna ieder zijns weegs. MUZIEK VOOR TROMPET EN ORKEST In een perfecte uitvoering door Roger Voisin, de eerste trom pettist van het Boston Sympho- nie Orchestra en diens leerling en orkestcollega John Rhea, zijn in Amerika enkele albums ge maakt, die geheel gewijd wer den aan muziek voor trompet en orkest uit de Barokperiode. De muren van uw huis zullen er niet van bezwijken gelijk die van Jericho, U zult er daaren tegen alleen maar veel genoe gen aan beleven! Wie zelf trom pet speelt, kent de grote moei lijkheden met trompetmuziek uit de Baroktijd maar al te goed, omdat de instrumenten toen bij na tweemaal zo lang waren als de hedendaagse trompetten. Wat de heren Voisin en Rhea presteren passeert de grens van virtuositeit en technische be heersing, die men bij een ^nor maal" trompettist voor mogelijk houdt! Via het Engelse merk Ace of Clubs komen twee van deze Amerikaanse albums in onze platenwinkels. Er staan werken op van de Italiaan Antonio Vi valdi, Manfredini, Torelli en Giovanni Legrenzi (een sonate voor twee ,cornettos') van de Duitsers Biber, Teleman, Alten burg (concert voor zeven trom petten en slagwerk) en C. P. E. Bich vier werken van Henry Purcell. en een ,,Noël Suisse" v. Daquin. DURFINE EDELSTAAL week 10 t.e.m. 17 augustus Zaterdag 10 augusus demonstratie politiehondendressuur door de Politiehondendressuurveren. O.T. V. te Den Helder, uitg. van de V.V.V. Schoorl, op het terrein van de v.v. „Schoorl" aan de Mo lenweg. Aanvang 7 uur n.m. Maandag 12 augustus bridgeavond voor de gasten en andere lief hebbers, uitg. van de Schoorlse Bridgeclub in café „De Roode Leeuw" om 8 uur n.m. Puzzelwandeltocht, uitg. van de V. V.V. Groet Camperduin e.o. Start 7.30 uur n.m. te Groet. Concert uit te voeren door „The Ardito wind Quintet in de Ned. Herv. kerk te Schoorl. Aanvang 8 uur n.m., uitg. van de Stichting Jeugd en Muziek. Dinsdag 13 augustus kinderspelen met attracties, uitg. van de V.V .V. Schoorl, op het terrein achter de Ned. Herv. kerk te Schoorl. Aanvang 7.30 uur n.m. Duinwandeling onder deskundige leiding uitg. van de V.V.V. te Schoorl. Vertrek van de Klimweg te Schoorl om 9.30 uur v.m. Uitlening van boeken in het Oude Raadhuisje van 7 tot 8 uur n.m. door de vereniging „Algemeen Welzijn". Woensdag 14 augustus duinwande ling onder deskundige leiding uitg. van de V.V.V. Groet Cam perduin e.o. Vertrek v. de Kerk brink te Groet om 2 uur n.m. Puzzelwandeltocht uitg. van de W V Schoorl, start 7.30 uur n.m. vanaf café „Honky Tonk". Aan melding voor de start bij voor noemd café. Donderdag 15 augustus avondduin wandeling met lampions, muziek corps en drumband „Excelsior", uitg. van de V.V.V. Schoorl. Ver trek van de voet van de Klimweg om 8 uur n.m. Vrijdag 16 augustus openbare kla- verjasdrive, uitg. van de V.V.V. Groet Camperduin e.o. in pavil joen Kerkmeer te Camperduin. Aanvang 8 uur n.m. Zaterdag 17 augustus openbare VV V-bridgedrive, georg. door de Nederlandse Bridge Bond, Distr. Noord-Holland Noord. Aanvang 8 uur n.m. in café „De Rustende Jager" te Schoorl. Inschrijving bij A. Nieuwland, tel. 384 en bij P. v. Twuyver, tel. 447. Bibliotheek voor Touristen: in r.k. Verenigingsgebouw te Cat- rijp. Geopend: zondag 10-12 uur; dinsdag 19-20 uur; vrijdag 19-20 uur. Tentoonstellingen: „Kranenburgh". Tot 22 augustus expositie v. Anna van Loo (goua ches) Schoorl; Heieen Hille Ris Lambers en Jeanne Kouwenaar- tekeningen en plastieken) en Erik van der Wal (grafiek), Bergen. „De Rustende Jager" tot eind aug. Matthieu Wiegman, schilderijen en tekeningen. Open bridge-drive: Elke maandag avond in café restaurant „Schra- ma", georganiseerd door de Ber ger Bridgeclub. Zomerfeesten: Zaterdag 10 augustus dauwtrappen o.l.v. H. Jellema, 's morgens 6-8 uur. Kaarten bij de V.V.V. Zaterdag 10 augustus openluchtthe ater, Jazz festival, bij slecht weer in paviljoen „Duinvermaak". Aanvang 8 uur. Zondag 11 augustus zeehengelwed strijd op het strand te Bergen Zee (zuidzijde), georganiseerd door de Berger Hengelsportver eniging „De Karper", aanvang 9 uur 's morgens. Opgave bij de heer W. J. Prins, Oosterweg 9, tel. 3779. Maandag 12 augustus openlucht theater „Pipo de clown". Aan vang 2.30 uur. Kaarten bij V.V.V. Dinsdag 13 augustus dauwtrappen, 's morgens 6-8.30 uur o.l.v. H. Jellema. Kaarten bij de V.V.V. Dinsdag 13 augustus Bergen a. Zee. Duinwandeling o.l.v. de heer Ve- rink van 's morgens 9-11 uur. Kaarten bij het VVV-kantoor te Bergen aan Zee. Woensdag 14 augustus open klaver- jasdrive. Aanvang 's avonds 8 uur in café Nieuwendijk, Grote Dorpsstraat. Woensdag 14 augustus Wijnfeest avond in „De Rustende Jager" Woensdag 14 augustus Dia-verto ning door Ton Witmer. Aanvang 's avonds 9 uur in hotel „Her tenkamp", Van Reenenpark. Donderdag 15 augustus dauwtrap pen van 's morgens 6-8 uur en duinwandelen van 's avonds 7.30 -9.30 uur o.l.v. H. Jellema. Kaar ten bij de V.V.V. Vrijdag 16 augustus autopuzzelrit. Start 's avonds 6.30 uur in het Van Reenenpark. Zaterdag 17 augustus dauwtrappen o.l.v. H. Jellema. Start 's morgens б.30 uur Zaterdag 17 augustus lampionop tocht. Start 8 uur op het Plein. EGMOND AAN ZEE Tentoonstelling E. E. 63. Geopend: zondagsmiddags 2-5 uur. Zondags avonds 7.30-9.30 uur. Alle werk dagen 's morgens 10.30-12.30 uur, 's middags 2.30-5 uur. Tot 22 augustus a.s. LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) 11 12 13 14 15 16 17 1.54 2.46 3.48 5.00 6.25 7.04 8.14 2.22 3.13 4.22 5.32 6.15 7.50 8.46 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 4 AUGUSTUS 1963 Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 SCHOORL dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1