Een zwembad in de tuin Egmonds Expo '63 „DE DUINSTREEK" VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 Tweede blad NIET ALLEEN Vele mensen denken bij een eigen zwembad in de tuin in de eerste plaats aan héél veel geld en aan een land, waar men er dank zij een zacht klimaat een geheel jaar prpfijt van kan heb ben. Het zijn twee onjuiste ge dachten, die de laatste tijd bij meer en meer Nederlanders ge corrigeerd worden, want steeds meer mensen laten een eigen zwembad in de tuin bouwen. Het zwemmen in de open lucht behoort tot de prettigste vormen van recreatie en vrije tijdsbesteding. Echter nog niet de helft van de bijna 1000 ge meenten in ons land hebben zo'n bad. Het is dus begrijpelijk, dat de weinige baden, die er zijn „uitpuilen" zodra het maar even redelijk weer is. Daarom gaan veler gedachten uit naar 't eigen zwembad in de tuin; maar het blijft vreemd dat de meeste mensen er z» weinig van afwe ten. Een man, die er alles vanaf weet, is de heer Lucas Pesie uit Amersfoort, die exploitant van zwembaden is en de enige Ne derlander, die op grote schaal zwembaden voor privé-gebruik fabriceert. De heer Pesie - zelf oud-wed- strijd-'wemmer - zegt: „Tegen woordig kan een privézwembad binnen een week geïnstalleerd worden. Ik bouw nu sinds vier jaar zwembaden en 't zijn heus niet alleen ambassadeurs en in dustriëlen bij wie ik bouw". Er komt geen betonbouw meer bij te pas. Op maandag komt er een groepje specialisten in de tuin kijken en vrijdagavond kan men voor het eerst een duik nemen. Dat is mogelijk dank zij de toepassing van moderne tech nieken en materialen zoals het plastic. De heer Pesie bouwt de zwem baden in enkele standaard-ma ten al naar de persoonlijke wen sen der gegadigden. Acht bij vier meter is bijvoorbeeld een kleine maat; het kan ook twin tig bij tien meter worden. Het zwemmen zit het geslacht Pesie overigens in het bloed. De heer Pesie sr. - ook Lucas geheten - was omstreeks de eeuwwisseling een wedstrijd zwemmer van internationaal formaat. Hij legde de grondslag van het bedrijf door in 1903 in Amersfoort een zwembad te ex ploiteren. Lucas de zoon, die door de vroegtijdige dood van zijn vader niet kon studeren, doch direct na de h.b.s. moest gaan werken trok de lijn door en breidde de aktiviteiten uit. Hij exploiteert thans de zwem baden in Amersfoort, Amstel veen, Spijkenisse en IJsselstein. Daarnaast ging hij zich om streeks 1950 toeleggen op de fa bricage van zwembad-materia len. Aanvankelijk beperkte zich het programma tot kleerhan gers, springtorens, springplan ken en waterpolodoelen. Spoe dig werd ook de bouw van wa terzuiveringsinstallaties met succes ter hand genomen. Inte resse in de vakliteratuur bracht in 1958 een Amerikaans tijd schrift onder zijn aandacht, waarin een artikel over het ge bruik van plasticfolie voor brandvijvers zijn belangstelling trok. Hierin zag Lucas Pesie een mogelijkheid om een reeds lang gekoesterde wens - fabriekmati ge bouw van privé- en school- instruktiebaden - te realiseren. Na intensief contact met het Kunststoffen instituut T. N. O. in Delft werd een bepaalde plas ticfolie voor het doel geschikt geacht en kon met de bouw van een proefbad worden begonnen. De Utrechtse vóórjaarsbeurs 1959 zag dit prototype op haar terrein verschijnen. Daarna werd het eerste bad in officiële maat van 12x6 m bij de heer Pesie in de tuin van zijn bun galow te Baarn gebouwd. Dat de visie van Lucas Pesie juist was valt af te leiden uit het feit dat nu - 4 jaar later reeds meer dan 200 van deze baden in Nederland, W. Duits land en België door de onderne mende oud-wedstrijdzwemmer werden geplaatst. Niet alleen bij particulieren maar ook hotels, campings en in ternaten telt Lucas Pesie on der zijn afnemers. Zo'n Lucas Pesie-bad word opgebouwd uit een aantal vóór- gefabriceerde wandelementen v. een speciaal uit Afrika geïm porteerde houtsoort z.g. water- bouwhout. Daarbinnen Wordt de fris gekleurde plastic bekle ding aangebracht. Een zwembad is eerst een zwembad - zegt Lucas Pesie met gerechtvaardigde vaktrots - als er een waterzuiveringsinstal latie is, de ervoor zorgt dat het nen. Ondanks deze tegenslag mocht de feestcommissie toch niet mopperen, ruim 300 beta- lenden lieten zich door de re gen niet afschrikken. Die oP tijd waren gekomen vonden in de nieuwe trigune 'n droog plaats je. Gelukkig werd het na een half uur droog. De demonstraties begonnen 20 minuten te laat, doordat enkele heren met hun honden niet op tijd aanwezig waren. We zagen eerst een hond met het certifi caat VH 1 een demonstratie ge ven, daarna volgde het zwaai- water onder alle omstandghe- den bacteriologisch betrouwbaar en glashelder. Daartoe hebben de technici van Lucas Pesie een eenvoudig te bedienen speciaal voor privéba- aen geschikte filterinstallatie ontworpen, welke bij ieder bad wordt meegeleverd. Alleen glashelder water geeft het volle genot van een eigen zwembad. Intussen is ook hier de ontwikkeling voortgeschre den. Met relatief weinig extra kosten kan het bad worden aan gesloten op de centrale verwar ming van het woonhuis. Voor reeds enige honderden privé badbezitters loopt het zwemseizoen op deze wijze reeds van begin april tot eind oktober. Het klinkt allemaal misschien erg Holly woods. Toch ligt ook voor ons Nederlanders de reali teit dichterbij. Voor een bedrag minder dan gemiddeld wordt uitgegeven v. een auto- kan iedere Nederlan der die enkele honderden me ters tuin bij zijn huis heeft de gelukkige bezitter worden van dit gezondste aller recreatie- middelen: een eigen zwembad. Luxe is dit in deze tijd van toenemende spanningen nauwe lijks meer te noemen. De over volle verkeerswegen tijdens het weekeind doet nu reeds velen thuisblijven. En die wegen zul len de komende jaren nog veel voller warden. Lucas Pesie maakt van het thuisblijven inplaats van een obligate zaak - een steeds wederkerend verlan gen. Een verlangen naar spor tief verpozen in gezinsverband rondom het eigen zwembad. PETTEN dere certificaat VH 2, terwijl de heer De Groot met zijn hond het VH 3 had verdiend. Het ver schil tussen deze certificaten was duidelijk merkbaar. De laat ste demonstratie van de heer de Waard, die in het bezit was van een hond met een nog hoger cer- tficaat was prima. Deze hond verrichtte ook het speurders- werk, dat tot ieders verbeel ding sprak. Daarna kregen we nog in de snel vallende duisternis 't spec taculaire werk, waarbij de boef werd opgespoord. Ook deze nummers oogstten bij het pu bliek veel succes. Vermelden we nog dat er bij de vier heren ook een vrouw was, die zeker voor de heren niet onder deed met haar Duitse herder. Mevr. de Smet had met haar hond het certificaat VH 1, maar alle oefe ningen werden goed uitgevoerd. Van de instructeur vernamen wij nog dat het late komen van de honden van invloed is ge weest op hun prestaties. De aan wezigen hebben er echter wei nig van gemerkt. Zijper voetbal kampioenschap op Petten terrein Zondagmiddag zijn er op het sportterrein van de s.v. Petten' drie wedstrijden om het kam pioenschap van de Zijpe. Om 13.30 uur treden Oudesluis en Geel Zwart binnen de lijnen en om 15.00 uur Petten en Ves- do. Om 19.00 uur volgt dan de wedstrijd tussen Oudesluis en Vesdo. Op zondag 25 augustus vol gen dan de laatste wedstrijden. Om 13.30 uur komt eerst de wedstrijd Oudesluis-Petten, o'jn 15.00 uur volgt dan Geel Zwart- Vesdo en om 18.30 uur is dan de laatste wedstrijd Geel Zwart -Petten. Waren deze wedstrijden de laatste jaren direct na de com petitie, we geloven dat ze zo dicht tegen de competitie van het nieuwe seizoen veel meer aan betekenis hebben gewonnen Immers deze wedstrijden mogen gelden als een krachtmeting v. de a.s. competitie die op 8 sep tember zal aanvangen. Hanekop knippen Leuke attractie. Het hanekop knippen dat op het Plein 1945 plaatsvond en was georganiseerd door de feest commissie trok veel belangstel ling. Geblinddoekt moest men proberen de kop van een haan er af te knippen. Als dat geluk te mocht men de haan meene men. Er deden uitsluitend da mes mee, die eerst niet ze erg vaardig waren met de schaar, maar later kreeg men door hoe het moest. Aangemoedigd door de vele toeschouwers, die soms ook de dames wel eens hielpen, sneuvelden er spoedig vele ha nen. Toen het spel ruim een uur had geduurd waren de twaalf hanen die de commissie had in geslagen verdwenen en waren er evenzoveel vrouwen blij met de verdiende haan. Goede hondendressuur OP SPORTVELD Zaterdagavond vond op het sportterrein van de s.v. Petten' een demonstratie plaats van hondendressuur. De „Kringgroep Haarlemmer meer" was naar Petten geko men, welke onder leiding stond van de instructeur de heer J. P. Boer. Het was jammer dat het net voor dat deze demonstraties zouden beginnen begon te rege- een groots opgezette interessan te tentoonstelling. Omdat er vooral in de zomer maanden onder de vele badgas ten en toeristen een grote be hoefte bestaat naar verantwoor de culturele recreatie, aldus Bob Denneboom, Cultureel adviseur van de Stichting Cultureel Cen trum Egmonds Slotkapel, in zijn voorwoord van de catalogus van de E. E. 63, hebben wij - en dit zijn de heren organisatoren J. IJkel, Rem en Van der Vloed, gezien de grote belangstelling van de twee vorige tentoonstel lingen te Egmond aan de Hoef, de taak aanvaard, thans voor Egmond aan Zee een expositie in te richten. Dat er voor deze expositie een enorme voorbereiding aan voor af is gegaan, spreekt duidelijk uit de vele facetten, die er op deze groots opgezette tentoon stelling in de Van Speijckschool aan de Pastoor van Kleefstraat is te zien. Hoofdzakelijk is deze tentoon stelling gericht op de zee, het strand en de duinen. Medewer king werd verleend door de Koninklijke Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij, de Eg- mondse Reddingsbrigade, het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, de Visserij- school te IJmuiden en de Prins Hendrikstichting te Egmond a. Zee. Vervolgens is er een flink gedeelte van de expositie gewijd aan de fotokunst terwijl een aantal Egmondse kunstenaars hun werk exposeren. De opening vond plaats vrij dag jl. in de zaal van de Ned. Herv. Gemeente te Egmond a. Zee, waar de genodigden wer den verwelkomd door ds. C. M. Veenhuijsen, die uiteenzette dat de Stichting voortgekomen is uit het restauratiecomité „Slot kapel" en deze tentoonstelling een verantwoorde demonstratie is. De badgast behoeft niet al leen aan het strand zijn ver maak te vinden, hij kan dat nu ook doen door de E.E. 63 te be zoeken en zijn geest te verrij ken. Dit organisch totaal, staat midden in het wezen van de Egmonden. Voorts bracht ds. Veenhuijsen dank aan alle me dewerkers aan deze kunsthisto rische tentoonstelling o.a. aan de organisatoren, de aannemers Blauwboer en Schuit die be langeloos medewerking en ma teriaal beschikbaar stelden, de firma A. Belleman die eveneens belangeloos de electriciteiswer- ken aanlegde, de heer Kalf te de derde pr. K. P. W. de Munck uit Haarlem. W. Kraayeveld uit Heemstede, J. Bijwaard, Heiloo en mevr. Scholten te Beverwijk kregen eveneens een prijs. SCHOORL Egmond aan de Hoef voor de timmerwerkzaamheden, de di rectie van het P.W.N., de direc tie van de Prins Hendrikstich ting, de Van Speijckschool, de heer E. P. Mensink voor het be schikbaar stellen van oude pren ten en gravures, de heer Mid delbeek voor het afstaan van de prachtige boot, en andere vele inzenders. Daarna toog het grote aantal genodigden naar de v. Speijck school waar de burgemeester van de beide Egmpnden, de heer A. G. Bakker in zijn openings rede opmerkte dat er voor het organiseren van deze tentoon stelling veel moed nodig is ge weest. Het resultaat vond hij verrassend en de burgemeester was ervan overtuigd, dat Eg monds Expo 63 veel belangstel ling zal trekken. Daarna deelde de burgemees ter mede dat de kunstschilder Geert Jan van Meurs een schil derij had geschonken t.b.v. de Stichting op voorwaarde, dat het schilderij minstens f 200, moet opbrengen. Op deze omvangrijke tentoon stelling heeft het P.W.N. een fraai diorama aangebracht. Het decor werd geschilderd door de leerlingen van de Van Speijck school. Scheepvaart en visserij geven een interessant beeld door oude gravures uit tijden van Tromp en de Ruiter. Ook van 't redden van drenkelingen, de eerste hulp bij het slachtoffer, krijgt men een leerzaam beeld. Het vervaardigen en het boeten van netten wordt aanschouwe lijk voorgesteld. De flora en de fauna van de duinen en boven dien nog heel mooi werk van de Egmondse kunstenaars, vormen Egmonds Expo 63 tot een verbijsterend mooie tentoonstel ling waarvoor men ruimschoots de tijd moet nemen om dit sa mengestelde culturele werk van het actiecomité, waaraan ze zelf maanden achtereen werkten, met aandacht te bezichtigen. Deze tentoonstelling blijft ge opend tot 22 augustus. FOTOWEDSTRIJD Aan de deelnemers van de fotowedstrijd verbonden aan de ze tentoonstelling werden uit de ongeveer honderdzeventig foto's diploma's uitgereikt aan G. Mo raal, Alkmaar, Joh. Mulder, Hei loo, L. C. Stenvers en E. J. van Drunen (beiden uit Bloemen- daal). De eerste prijs kreeg H. Tromp, Haarlem, de tweede pr. Peter Jansen, Bergen aan Zee en Victoria strandfeest Begunstigd door schitterend zomerweer werd op 1 augustus een kinderstrandfeest georgani seerd door de Victoria Biscuit en Chocoladefabrieken te Dord recht. Dit gebeurde op 't strand te Camperduin en wel met me dewerking van de V.V.V. Groet Camperduin e.o. Terwijl ongeveer duizend toe schouwers de diverse spelen gadesloegen werd er door ruim 800 kinderen fel om de fraaie prijzen gestreden. De verschillende spelen wa ren uiteraard aangepast aan de leeftijd van de deelnemertjes en zo moesten de allerkleinsten vlaggetje rapen, terwijl de oudere kinderen hindernis moesten lopen, touwklimmen en temperatuur opnemen door gekleurd water langs een reu zethermometer omhoog pom pen. Ook de volwassenen kwamen aan de beurt. Onder veel hila riteit van de toeschouwers wer den zakloopwedstrijden georga niseerd. Ook werd er een quiz gehouden waarvoor vele fraaie prijzen beschikbaar waren ge steld die alle uit Victoriapro- dukten bestonden. Ook alle niet prijswinnaars werden verrast met een troostprijs. De uitslag van de quiz was: 1. J. Dunke, Hamburg, 2. S. van Houten, Breukelen, 3. A. Bergs- ma, Leeuwarden, 4. Thea Wes- tra, Leeuwarden, 5. J. van De len, Amersfoort, 6. Doopsgezind Broederschapshuis, Schoorl, 7. W. Jurgens, Amsterdam, 8. mvr Philipse, Diemen. Het geheel werd opgeluisterd door vrolijke muziek uit de ge luidswagen van de Victoriafa- brieken. Kreeuwenkamp, Amsterdam. Schoorlaars: 1. Albert Gutter, 2. B. Miedema, 3. Wim Mol, 4. P. Heins en echtgenote, 5. K. Kuiper. De prachtige prijzen werden door de voorzitter van de V.V. V., de heer M. W. v. d. Garde, met een toepasselijk woord aan de gelukkige winnaars in café „Honky Tonk" te Schoorl uit gereikt. Hondendressuur Blijkens een advertentie in dit nummer zal er a.s. zaterdag 10 augustus een demonstratie plaatsvinden met politiehonden. Het wordt gehouden op het sportterrein aan de Molenweg en de aanvang is 19.30 uur. Hier kunt u zien wat of er alzo met deze eerste klas beesten kan worden gedaan. Overal in deze omtrek trekt het vele bezoekers en dat zal zaterdagavond ook hier in Schoorl wel het geval zijn. Ardito blaaskwintet geeft concert in de Ned. Herv. kerk Het Ardito kwintet, dat in september a.s. een tournee door de Ver. Staten zal maken en op het ogenblik in Schoorl een 10- daagse repetitiebijeenkomst aan het houden is, zal op maandag 12 augustus om 8 uur een con cert verzorgen in de Ned. Herv. kerk. Het kwintet is samengesteld int vijf leden van 't Nat. Jeugd Orkest n.l. Rob van Acht, fluit; Rob Visser, hobo; Trix Kesse- ler, klarinet; Henk de Wit, fa got en Frits Bezembinder, hoorn. Zij zullen een program ma verzorgen met werken van Andriessen, Haydn, Danzi, Ibert - Stamitz en Hugo de Groot. Belangstellenden kunnen zich voor de voorverkoop wenden tot 't V.V.V. kantoor in Schoorl; de kaartverkoop vindt plaats bij de ingang van de kerk. KEN UW KRACHT 60 cm 32,4km Puzzelwandeltocht Aan de puzzelwandeltocht, die de Schoorlse V.V.V. op 1 augus tus j.l. organiseerde, namen niet minder dan 434 personen deel. De weersomstandigheden waar onder de tocht plaatsvond wa ren ideaal. Voor de gasten wa ren 12 prijzen en v. de Schoorl aars 6 prijzen beschikbaar ge steld. De uitslagen waren: Gasten: 1. Harry Hogenberg, Appelscha, 2. Wil Franse, Breukelen, 3. H. J, Wolfs, Amsterdam, 4. W. H. v. d. Klink, Amsterdam, 5. Le- nie Kleef- Breukelen, 6. Joop SAUVAGE ZINGT LOUIS ARAGON Catherine Sauvage is de laat ste tijd in buitengewone vorm: na haar prachtige Kurt Weill en Léo Ferré albums en haar nog vrij recente Chansons de coeur Chansons de tête, verschijnt andermaal een juweel van een Sauvage-collectie: 12 chansons, geschreven door Louis Aragon. In 30 cm langspeel met een grote kleurenfoto van de arties te. handels- en reklamedrukwerk, maar ook alle soorten familiedrukwerk worden door ons met de meeste spoed geleverd in elke gewenste uitvoering DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER voorheen C. Oldenburg SCHOORL - LAANWEG 35 - TEL. (02209) 268 De sfopofs tanden bij diverse snelheden (terbWIig Verkeer) snelheid 3,6 km v 'jjf— reactietijd r-emweq 72 km 1.40m 2,4 Om I0,8knn 144 km 3.60 m 18 km 6,60m 8,40 m 25,2km 10,40 m 288 km 12,60m 36 km 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 If m

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5