TANJA Rijwielhandel H00GV0RST „DIE LUSTIGE WITWE" „DRIE DOLLE TANTES" „BOCCACCIO '70" BEA wint het pleit Jn. H00GV0RST Zn. ZANGAVOND TH. VELDMAN BIOSCOOP .DE RUSTENDE jAGER" BERGEN Nk. In 1813 werd Nederland weer een onafhankelijke natie. Voor een nieuwe FIETS? Foto Mr. Opi. D. W. Pastoor Veilig verkeer WATERSTANDEN xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 150 JAAR GELEDEN (6) GEMEENTE BERGEN Nh. OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Bergen Nh. maken bekend, dait het wekelijkse spreekuur voor huis vestingsaangelegenheden niet gehouden zal worden op maandag 26 augustus 1963. Dan naar Rijwielen vanaf f 146, Wij leveren alle merken BROMMERS Kaptein brommer fiets o' matic 40 f439, Regenponcho's Grote sortering Tassen Alle soorten Batterijen en Zaklantaarns Straalkachels Laanweg 45 - Schoorl Onder auspiciën van de VVV Groet-Camperduin heeft 't Ad- lener St. Johannes knapenkoor uit Schwabisch Gemünd achter café Meereboer te Groet een zangavond verzorgd. Ondanks 't herfstachtige weer en het advies om daarom het concert enkele dagen te verschuiven hebben de Duitse jongens doorgezet. Er was toch nog vrij veel belang stelling: ongeveer 500 mensen waren komen opdagen om naar het 45 leden tellende koor te luisteren. De jongens, wier leef tijd varieerde van 6-13 jaar, brengen momenteel hun vakan tie door in kampbotel Duin- wijk; zij mjaken in hun woon plaats deel uit van het kerk koor. Onder leiding van hun 19- jarige dirigent Fritz Heagle brachten zij a capella een vijf tiental geestelijke en wereldlij ke liederen ten gehore die met grote aandacht door de aanwe zigen werd aangehoord. De voorzitter van de VVV, de heer Sleking, bracht na af loop van het concert, dat een half uur duurde, dank aan de jeugdige zangers en hun diri gent. De secretaris, de heer Vegter bood hen elk een reep chocola aan. De heer Sleking sprak de hoop uit, dat het koor ook het vol gend jaar weer een zangavond zal kunnen verzorgen. VOLKSHOGESCHOOL Bergen Nh. Op vrijdagavond 23 augustus a.s., om 20.00 uur, is er in de hal van de Zwarte Schuur bij de Volkshogeschool in Bergen een tentoonstelling van weef werk en van werk, gemaakt in de cursus Noorse handenar beid" (hout, hoorn, been). Be langstellenden zijn van harte welkom. Op 18 september start een nieuwe weefcursus van drie maanden, waarbij één dag per week (woensdag) wordt gewe ven. In deze cursus zijn nog en kele plaatsen beschikbaar. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de Volkshogeschool in Bergen. voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen TOCH LEKKER WEL door Martie Verdenius Al is het een bekend verschijn sel, dat „doen wat moet" de mens een tevreden geluksgevoel geeft, er schijnt een aan niets kunnende tip pen vervoering te kleven aan „doen wat niet mag". Nog niet zo de moord-diefstal- affaires, maar de kleine, dagelijkse ge- en verbodenheden. „Pietje, nergens aankomen noopt Pietje de lucifers te pakken en de torenflat in de fik te laten gaan. „Ansje, overal afblijven!" dwingt Ansje zich naar het gasfornuis te bewegen, om zodoende de riante bungalow in de lucht te laten vlie gen. En de overlevende Ansjes en Pietjes halen volwassen geworden nou ja, volwassen, enfin. in elk geval halen ze hun schade in door de manier, waarop ze zich door het verkeer goochelen. De journalistiek is ze innig dank baar, want ze zorgen voor front paginanieuws met het woord „ver oorzaken" in de kop. Ze hebben him neus nog niet buiten de deur gestoken of ze zijn aan 't veroor zaken. Ze veroorzaken kettingbot singen, omdat ze tien meter voor of na een zebra oversteken, dode lijke ongevallen omdat ze met ei gengereid initiatief een voorrangs- weg opvliegen en slechts levensge vaarlijke gewonden, dank zij hun monter optimisme wat betreft in halen en snijden. Het veroorzaken zit hun in het bloed, zou je geloven? Nee, ik denk dat het in „ner gens aankomen en „overal afblij ven" zit. Te veel ouders menen dat opvoeden verbieden betekent. „Maak je pak niet vuil, kom niet aan de krant, zit niet met je el leboog tegen het behang, druk je neus niet tegen het glas, schuifel niet met je voet over het kleed, blijf met je vingers van de radio af!" De maatschappij heeft het zelf de recept. „Verboden op het gras te lopen, over het hek te klauteren, in het water te zwemmen. Verbo den in de vlam te kijken, bloemen te plukken, in de bomen te klim men". Er zijn kinderen, die hierdoor zo LAAG WATER TE CAMPERDUIN Uitsluitend voor vissers en verkeer langs het strand bestemd. (Hoog water pl.m. 6 uur vroeger) 25 1.30 1.51 20 2.08 2.30 27 2.53 3.20 28 3.52 4.25 29 5.07 5.44 30 6.25 6.15 31 6.57 7.34 nieuw model verlovingsring ontworpen voor moderne jonge mensen Kom deze ring bij ons zien. Jan Oldenburglaan 3, Bergen Telefoon 2778 gekwetst worden, dat ze hun hele groot-mens-zijn er mee moeten vul len om deze jeugdfustratie kwijt te raken. En wat is hiervoor mooi er dan het verkeer. Daar kun je lekker toch doen! Is hier een op- 1 vssing voor? Ik vrees vanniet. Lid tekens blijven lidtekens. Alleen kun je bij de nog op te voeden Ansje of Pietje een beetje minder om het behangetje denken. Het kan mensenlevens schelen, dacht ik zo. Telefonisch plaatsbespreken van 11-12 uur aan de kassa. Vrijdag - zondag - dinsdagavond te 8.30 uur PETER ALEXANDER - KARIN HüBNER - DARIO MORENO in een verfilming van FRANZ LEHAR's beroemde operette alle leeftijden Uw geliefde melodieën in modern gewaad voor U gereserveerd Zaterdag - maandag - woensdagavond te 8.30 uur Zondagmiddag te 2.30 uur GUNTHER PHILIPP - TRUDE HERR - BILL RAMSEY in een lachkuur van anderhalf uur: alle leeftijden De meest dwaze muzikale klucht, die U in jaren gezien hebt XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Donderdag 29 aug. a.s. te 8.30 uur SOPHIA LOREN - ANITA EKBERG - ROMY SCHNEIDER in de meest besproken film der laatste tijd 18 jaar Drie verhalen, geregisseerd door 3 beroemde regisseurs: Vittoro de Sica - Frederico Fellini - Luchino Visconti. Staatsman in dienst van Oranje In Breda viel niet veel te be leven. Het militaire leven was als vanouds: saai en vervelend. Gijsbert Karei schreef opstel len: „Gedachten over de invloed des volks op de regering", waar in hij o.m. schreef: „De invloed aan het volk gegeven, diende het te verkrijgen door verkie zingen..". Een stoutmoedig standpunt. Hij schreef over de vrijheidsrevolutie van Amerika. Voor hem kwam vast te staan, dat "een regering in evenwicht met de publieke opinie, vaster gefundeerd stond, dan de rege ring van welke tiran ook." Uit Engeland nam hij over, dat het Engelse Gemenebest op de kroon alleen steunde. Dit alles werd opgetekend in de nauwe beslotenheid van de studeerka mer. In de partijstrijd, welke in de Republiek heerste, dacht hij neutraal te kunnen blijven Maar telkens als hij zichzelf de vraag stelde: Vóór of tegen de Stadhouder, of, beter geformu leerd: Vóór of tegen Oranje, dan moest de man, die de op positie in het bloed zat, die ge wend was om tegen te spreken, vroeg of laat wel een keuze doen. Een eenzijdig regentenge- zag wantrouwde hij zeer. Uit vele voorbeelden stond voor hem vast: „Altijd waren er fa milies, die - zich alle gezag aan matigend - 't volk verdrukten." Steeds duidelijker werd 't voor hem. Hij leerde uit de geschie denis, „dat het volk, bij het openstaan van het Stadhouder schap altijd gezocht heeft naar de herstelling dier waardigheid en niet berust heeft totdat de zelve hersteld was." Waarom. Van Hogendorp gaf voor zich zelf het antwoord: „omdat het volk in de Stadhouder zijn be schermer zag tegen de geest der aristocratie." Deze aristocraten. vond Gijsbert Karei, zonderden zich als het ware af van het volk. Zij eigenden zich het ver mogen van het gezamenlijke volk toe, zij bezaten teveel amb ten, zij werden door de rechter bevoordeeld, voerden oorlog en sloten vrede.Omdat zij het onderling, in het geheim, altijd met elkaar eens waren. Een gro tere macht diende dit verderfe lijke eedgenootschap te ontbin den. Daarom, was er altijd de te genstelling: Stadhouder - Re genten. Onwettig was elk ge zag, dat zich met geweld aan het volk opdrong. Dit speelde door het hoofd van Gijsbert Karei, de kapitein van de grenadiers te Breda. Hij predikte zijn ideeën niet van de daken, maar hield deze verbor gen in zijn aantekenboek. Uiter lijk was hij de zwijgzame, enigs zins stugge officier. Gijsbert Karei vroeg studie verlof. Slechts ten dele werd hem dit toegestaan, telkens kreeg hij kort verlof. Die tijd benutte hij voor studie in Lei den. Hij studeerde - een lang gekoesterde wens - rechten en hij deed in 1786 candidaatsexa- men. In september van datzelf de jaar promoveerde hij. Zijn dissertatie was opgedragen aan de veertienjarige Erfprins van Oranje. Gijsbert Karei van Ho gendorp, die boven de partijen had willen staan, deed nu open lijk een duidelijke keuze. In de zelfde maand, waarin de Staten Generaal van Holland de Stad houder schorsten in zijn functie FEUILLETON door Henk van Heeswijk 7 Mevrouw van Schagen haalde haar schouders op. „Wel, die beslist in schoolaangelegenheden over alles. Dat zult U spoedig genoeg merken. Sangelaar, dat is de voorzitter van het schoolbestuur, heeft indertijd be slist, dat ongehuwd schoolpersoneel bij een collega in de kost gaat. En aangezien Hoogeboom weduwnaar is, ligt het voor de hand dat U bij ons komt en bij ons blijft." Bea haalde haar schouders op en glimlachte. „Nu ja, dat zien we te zijner tijd wel. Voorlopig ben ik u dank baar. Apropos, hebt u hier telefoon?" Mevrouw van Schagen schoot in een lach. Telefoon, waarvoor? Nee, dat heeft hier zowat niemand. Nu ja, de burgemeester, en Waterburg, dat is de caféhouder hier. En de dokter. En een paar boeren. Maar voor de rest „Dan ga ik wel even naar dat café. Ik heb het trou wens al gezien." Bea stond op en wilde naar buiten gaan, maar mevr. Van Schagen legde haar hand op de arm van de nieuwe juf. „Dat zou ik niet doen, juffrouw van Laar. Dat zou maar een slechte indruk geven, nog vóór u voor de klas staat." „Maar m'n hemel, in wat voor land ben ik hier ver zeild geraakt? Leven we hier in een vrij dorp, of is het een soort van concentratiekamp?" „Luister, juffrouw, in een dorp is het leven anders dan in de stad. In een dorp let iedereen op ieder en een onderwijzer moet vooral om z'n prestige denken. En een onderwijzer of onderwijzeres van onze school be zoekt niet zonder noodzaak een café.Dat doet men al leen als er een of andere uitvoering wordt gegeven." „Ja, maar mevrouw, ik wil alleen maar even naar het station bellen. Om te informeren, of mijn fiets is aangekomen." „Gaat u dan naar het postkantoor." „Waar is dat?" „Hier het plein af en dan rechts. Midden in de straat. U ziet wel een bord. Maar dat is waar ook. Dat is vandaag alleen maar open van zes tot zeven uur." Bea g^kte weer terug in haar stoel. ,,Wel, dan wach ten we "maar tot zes uur." Op dit ogenblik kwam haar collega binnen. Er kwam een vleugje lach op zijn gezicht en hij drukte haar har telijk de hand. „Leuk, collega, dat u er al bent. Nou, u zult het met de eerste klas gemakkelijk hebben. Er zijn maar zestien nieuwelingen." „En hoeveel zittenblijvers?" informeerde ze. Van Schagen glimlachte. „Juffrouw van Laar, wij in Elshoven doen op onze manier ook aan onderwijsver nieuwing. Zitten blijven is er bij ons al een paar jaar niet meer bij. Iedereen gaat ieder jaar automatisch naar een hogere klas." Bea keek geamuseerd naar de man, die tegenover haar was gaan zitten en een pijp stopte. „En als ze nu eens niet mee kunnen komen in een hogere klas?" Hij haalde zijn schouders op en keek aandachtig naar zijn werk. „Och, dat plooien we wel. En wat doet het er overigens toe? Vroeger bleven ze twee jaar in de eerste klas zitten, de domkoppen wel te verstaan en dan nog eens twee jaar in de tweede. Meestal liet je zulke kinderen het vijfde jaar maar naar de derde gaan of het kon of niet en dan deden ze de laatste twee jaren maar zo'n beetje voor spek en bonen mee. Wat er niet in zit, juffrouw van Laar, kun je er toch niet uit halen." „Hoe hoog is het percentagedomkoppen, zoals u dat noemt, hier? „Och, statistieken houdt Hoogeboom er niet op na. U krijgt hier voornamelijk boerenkinderen, die eerder het naadje van de kous weten, hoe een kalf en een big op de wereld komt, dan dat men twee en twee kan op tellen. Het intelligentiepeil is derhalve eenzijdig en dus middelmatig. Er zijn in iedere klas enkele uitblinkers en enkele kinderen, die niet mee kunnen komen. Dat zal wel overal hetzelfde zijn." „In de stad heb je natuurlijk speciale scholen voor minder begaafde leerlingen," merkte Bea op. De man knikte en stak de tabak in zijn pijp aan. Hij zoog een keer of wat behaaglijk en keek toen naar Bea. „Juffrouw van Laar, de meeste boeren beschouwen de school als een noodzakelijk kwaad. Hier in het dorp, wel te verstaan. De kinderen moeten natuurlijk wat le ren. Maar als ze hun naam behoorlijk kunnen schrij ven en het melkboekje van de fabriek kunnen lezen en eenvoudig kunnen rekenen, dan vinden de mensen het hier al heel bar best, zoals ze het noemen. De rest vin den ze flauwekul. Gelukkig maar, dat er een leerplicht wet is, anders kwam er van de Elshovense jeugd niet veel terecht." „De rest vinden ze flauwekul," herhaalde Bea naden kend. „Dus zingen, aardrijkskunde, vaderlandse geschie denis, kennis der natuur en gymnastiek zijn de over bodige vakken?" „Tja, zo zien de meesten dat. En ga er maar niet te gen in, want dat helpt toch niet. Vandaar ook, dat we hier toch nooit iets nieuws voor elkaar krijgen. We laten alles bij het oude, tot vandaag of morgen de in specteur van het L.O. er genoeg van krijgt. Maar dat ziet er voorlopig nog niet naar uit. Die hier komt in specteren, is zelf een halve boer. En wat kun je dan van hem verwachten?" Later op de middag kwam het gesprek op de reis. „O ja, dat is waar ook, mijn fiets is niet gelijk mee ge komen. Kan ik vanavond nog met een bus naar het station?" „O, dat is helemaal niet nodig. Piet, m'n oudste, kan met twee fietsen rijden. Die haalt uw fiets vanavond na het eten wel even op." Aan de etenstafel had Bea meer gelegenheid om ken nis te maken met de negen kinderen van het echtpaar Van Schagen. Acht jongens en een meisje. Die oudste, Piet en zestien jaar oud, zou haar fiets wel even halen. Bea gaf hem het recu en een knipoogje. „Voorzichtig ermee, hoor, want hij is pas nieuw." Na het eten vergezelde Bea haar collega naar school. ,,Ik zal u wat wegwijs maken," zei van Schagen, want Hoogeboom is uit en komt pas vanavond met de laat ste bus thuis. Rustig liep hij het brede lokaal binnen en opende de kast. „Kijk, daar liggen alle boekjes: taal, rekenen, lezen, en de schriften. Voor de eerste maan den gebruiken we in de eerste klas doorgaans losse blaadjes. Enfin, dat zal in de stad ook wel zo zijn." Bea zei niets en dacht aan haar leerschriften voor de eerste klas, waarin de kinderen gedrukte voorbeel den hadden vanaf het oplopende streepje tot aan de laatste letter van het alfabet. Maar zover waren ze hier nauurlijk nog niet. Hier had de klok niet alleen stilgestaan, miaar was zelfs teruggezet. Van Schagen vertelde verder: ,,In de eerste maanden schrijven de eersteklassertjes uitsluitend met potlood. Pas na de Kerstvakantie krijgen ze een penhouder en pen. Anders wordt het toch maar geknoei met vlekken op de kleren en boze moeders aan de school. Daar zijn we dus vanaf gestapt. Onnodig te zeggen, dat ball points taboe zijn voor alle klassen." Toen Bea die avond in het ongemakkelijke ijzeren ledikant lag, wist ze al heel wat meer. Ondermeer, dat er nog rekenboekjes bij waren van voor de oorlog. Veel geld was er blijkbaar niet gespendeerd aan moderni sering van het onderwijs in Elshoven. van kapitein generaal, koos één van de Staatse officieren de zij de van Oranje. Heel het echec van het Stad houderschap maakte Gijsbert Karei mee. Hij had zich aan de kant gesteld van brave lieden, waarvan Willem V een afspie geling was: Eerlijk, maar pover aan ideeën. Het jonge intellect van de Republiek zat bij de Pa triotten: Schimmelpennick, Daendels, Valckenaer hadden meer in hun mars dan de trouwhartige, zij het ook adelij- ke Oranjeklanten. Amsterdam, Dordrecht, Haarlem, deze mach tige steden waren in handen van de Patriotten. Maar Gijs bert Karei bleef trouw aan de Stadhouder en stelde zich nu geheel in dienst van de zaak- Oranje. Hij probeerde de Oran jegezinde krachten te bundelen. Hij maakte de „Nijmeegse pe riode" mee van zeer nabij. Het behoeft gen betoog, dat er een wederzijds begrip bestond tus sen Prinses Wilhelmina en haar trouwe onderdaan Van Hogen dorp. Na de Pruisische interventie scheen de glans van het oude regime te herleven. Maar het was als een zomerse herfstdag. Nog scheen de zon, maar de zo mer zou verdwijnen. Gijsbert Karei werd in 1787 benoemd tot tweede Raadspensionaris van Rotterdam. Waarlijk geen ere baantje. Hadden ook Van Ol- denbarneveld en Hugo de Groot deze functie niet gehad? Ambteloos burger Gijsbert Karei, inmiddels ge trouwd met Hester Clifford, waardoor hij verwant werd aan een der meest vermogende koopmanshuizen in Amsterdam, werd na 1795 ambteloos burger. Na de dood van zijn schoonmoe der nam hij het handelshuis Clifford over onder de naam Firma Gijsbert Karei van Ho gendorp en Co. Hij vermeed elk contact met het Franse bestuur. Meestentijds woonde hij met zijn gezin op het buiten Adri- chem onder Beverwijk. Als han delsman maakte hij reizen naar Duitsland. Hij bezocht daar vooraanstaande personen: de dichter Klopstock, de vrome minstreel uit Wandsbeck, Mat thias Claudius en Prinses Lou- lou, de dochter van Prinses Wil helmina. En natuurlijk de oude Biester De landing van de Engelsen en Russen in 1799 maakte geen indruk op Van Hogendorp. Reeds in 1795 had hij voor zichzelf uitgemaakt, dat de Franse overheerser het toch ze ker een 20-tal jaren zou kun nen volhouden. De Fransen wa ren toch wel bang voor Gijsbert Karei. Hij kreeg bevel om zich in Amsterdam te vestigen. Daar konden zij hem beter in het oog houden. Amièns gaf hem echter toch wat hoop. Hij schreef: „Ik be geerde de natie op te wekken om het Huis van Oranje in te roepen met eene grondwet. Het leek hem onvruchtbaar de na tie een regering op te dringen, welke het niet wenste, en dit was, volgens hem, altijd het ge val indien Oranje werd uitge sloten. Op 3 novmber 1801 bood hij zijn verklaring van 't staats bewind, over de staatsregeling aan. Tot zijn verrassing bleek

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2