Ueekitod 99 99 Fa. i Nieowland SlföStWb /f\ INTEXA %nêtekk Woningnood Dr. H. Daalder Trage voortgang woningbouw in Nestdijkplan tricot japonnen 37.50 GEMEENTERAAD BERGEN blijft een probleem VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 39c JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Hoogleraar te Leiden Raadslid stelt vragen UITSLAG KLEURWEDSTRIJD Geen benzinnepomp idms SCHOORLSE GEMEENSCHAP Apeuda BERGEN Adverteert in De Duinstreek DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Achttien jaar na afloop van de oorlog is de woningnood nog al tijd niet opgeheven. Nederland spant in dit opzicht de niet zeer trotse kroon ten opzichte van de ons omringende landen. In Duitsland bouwt men al jaren achtereen zo'n 500.000 woningen per jaar, in Nederland kon men het tot 1952 niet verder bren gen dan 40.000 per jaar en slechts zeer geleidelijk werd dit aantal verhoogd. De woning nood geldt voor alle lagen der bevolking en in alle politieke partijen drong men dan ook jaarlijks aan op het bouwen van meer woningen. Natuurlijk poogde iedere regering daar, onder de gegeven omstandighe den, zo goed mogelijk aan te voldoen, maar juist die (politie ke) omstandigheden hielden 'n domper in voor de bouwactivi teit. Verhoog de huren en laat het bouwen vrij, zo riep men ter ene zijde, en de woningen zul len als paddestoelen uit de grond rijzen. Dat lijkt erg mooi, zo zei men aan de andere kant, maar dan komen de duurdere woningen en daarmede de best gesitueerden het eerst aan bod, terwijl de nood juist het hoogst is bij de minder-gesitueerden. Daarom een regeringsbouwpro gramma, dat de bouw verzekert van een- flink aantal goedkope (woningwet) woningen, gesubsi dieerd uit 's rijks middelen en dat de bouw van duurdere wo ningen in de z.g. vrije sector sterk aan banden legt. En om dat dit laatste standpunt de meeste politieke steun verwierf, is men dat systeem blijven vol gen. Misschien is het 't beste, we durven het niet te zeggen, maar het was in elk geval de reme die van zachte heelmeesters en de stinkende wonden zijn dan ook niet uitgebleven. In Duits land heeft men een rigoureuzer standpunt gevolgd, de huren ho ger laten stijgen, waardoor de partuculiere bouw groter arm slag kreeg en metterdaad meer woningen afleverde. In Nederland zitten we nu vastgeroest in een vergunnin genstelsel, dat uitermate traag werkt en de bouwproduktiviteit bepaald niet stimuleert. Door 't centrale vergunningenstelsel wordt bovendien de nieuwbouw niet steeds verdeeld naar de ter plaatse beschikbare bouwcapa citeit, zodat er plaatsen zijn waar aannemers zitten te snak ken naar werk en hun arbei ders, bij gebrek daaraan, zien weglopen, terwijl in andere ste den van heinde en ver bouwers moeten komen om het daar uit gegeven bouwvolume te helpen verwezenlij ken. Bij Koninklijk besluit is dr. H. Daalder benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden om onderwijs te geven in de weten schap der politiek. Dr. Daalder werd geboren te Bergen in het jaar 1928, studeerde aan de uni versiteit van Amsterdam, ge schiedenis en vervolgens van 1947 politieke en sociale weten schappen, waarin hij in 1955 het doctoraal examen met lof af legde. Verder studeerde hij in Engeland en in de Verenigde Staten. Hij promoveerde in 1960 tot doctor in de politieke en so ciale wetenschappen aan de uni versiteit van Amsterdam op een proefschrift over de organisatie van de Britse van 1914 tot 1958. Het gevolg is, dat bouwvak arbeiders en Zelfs aannemers in Duitsland gaan werken, omdat ze in hun eigen omgeving toch geen werkgelegenheid krij gen en de Duitsers bovendien be reid zijn hen beter te betalen. Dit verschijnsel remt de Neder lands bouwcapaciteit dus nog meer. Van de zijde van de Neder landse gemeenten wordt er al jarenlang aangedrongen om de bouwvergunningen voor wonin gen niet door Den Haag te laten verstrekken, doch dit in handen te leggen van de gemeentebe sturen, die beter kunnen be oordelen aan welk soort wonin gen (woningwet, premiebouw of vrije sector) er in hun ge meente het meest behoefte is, welke mogelijkheden van bouw capaciteit er zijn en hoe dus de urgentsfe gevallen het eerst ge holpen kunnen worden. Er lijkt voor dit standpunt veel te zeggen al blijft het wel de vraag of het de bouwproduk tiviteit inderdaad zou bevorde ren. Aan het gekozen systeem van huur- en bouwpolitiek met zijn ver doorgevoerde subsidiëring is een centrale regeling van de bouw eigenlijk inhaerent. Als de regering de gelden moet ver strekken zal zij zelf ook willen uitmaken voor wat en in hoe verre ze dat geld uitgeeft. On danks de herhaalde aandrang van de zijde der Vereniging v. Nederlandse Gemeenten heeft tot nu toe geen der achtereen volgende regeringen op dit sy steem van toewijzing willen of kunnen ingaan. Ook deze regering, van wie ook weer een oplossing van het woningbouwprobleem wordt verwacht. Het tot nu toe gevolg de systeem zal ook zij echter niet veranderen. Al zou ze het willen, ze zou er niet de nodige politieke steun voor vinden. Men gaat dus op de oude voet voort. Negentig duizend wo ningen per jaar hebben de vier samenwerkende partijen afge sproken, waarvan 45.000 wo ningwetwoningen. Het streven is schoon en uit politieke over weging moet men die aantallen wel beloven, maar de praktijk zal ook komend jaar wel weer anders uitvallen. Ook voor dit lopende jaar wer den 90.000 woningen toegezegd; het zullen er vermoedelijk nog geen 80.000 worden. Dat kan de regering niet helpen, want het woningbouwprobleem is nu een maal veelomvattender dan al leen het uitgeven van 90.000 ver gunningen. De woningen moe ten ook worden gebouwd en daartoe heeft mlen, uit politieke overwegingen, nu eenmaal niet de gunstigste omstandigheden geschapen. Dat zou een ingreep in ons economisch bestel ver gen, dat de meerderheid van de Kamer beslist niet aandurft. Maar goed, de regering doet weer de toezegging en we zijn erg benieuwd hoe de verwach tingen er volgend jaar om deze tijd voorstaan. H. v. Wermeskerken. Het lid van de gemeenteraad, de heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok), heeft schriftelijke vra gen gesteld aan B. en W. van Bergen: Is het juist dat aan de Aanne mers Maatschappij J. P. A. Ne- lissen te Venray per 28 novem ber 1962 een vergunning is ver strekt voor de bouw van 2 x 18 woningen in opdracht van de Berger Woningbouwvereniging Algemeen Belang" in het z.g. Nesdijkplan? Is het ook juist, dat dit com plex aan het einde van 1963 gereed moet komen, waarbij reeds rekening is gehouden met het 1.1. winterverlet Zoals de aanbouw zich thans ontwikkelt, ziet het er echter na'ar uit dat de oplevering van deze zo broodnodige percelen uitzichtloos is. Kunnen van de zijde der gemeente maatregelen genomen worden waaruit blij ken kan dat met grotere ernst de betreffende bouw ter hand genomen wordt Is het Uw College ook opge vallen dat sedert geruime tijd een opvallende publikatie op hetzelfde terrein aan de Berger- weg verrezen is waarop de heer P. Bakker uit Ursem aankon digt dat hij hier ook bouwt, doch waarvan tot heden niets blijkt Kunt u mededelen wanneer genoemide heer Bakker van plan is te gaan bouwen, wat, voor wie, en hoe daarvoor de opleve ringstermijn geregeld is Schoorldam. Telef. 384 BOERENLEENBANK Ter gelegenheid van de ope ning van de Boerenleenbank te Bergen werd een kleurwedstrijd gehouden voor meisjes en jon gens in verschillende leeftijds groepen. De uitslag hiervan is: Leeftijdsgroep 4-5 jaar: le pr. Ada Bontje, autoped, 2e prijs G. Groot, boetseerdoos. 6-7 jaar: le prijs Spaarbank boekje met f25,Annie van Amersfoort, 2e prijs volleybal, Japie van Baar, 3e prijs trek- poppenspel, Geralda Wagenaar, 4e prijs prik en plakdoos, Gon- ny Dekker, 5e prijs Dobbertje Duik, Stefan Winder. 8-9 jaar: le rijs rolschaatsen, Mariëtte de Zorzi, 2e prijs spaar bankboekje met f 10,-, Evert van der Meulen, 3e prijs figuur- naalddoos, Linda Verink, 4e pr. kinderpost, Trudy Nap, 5e prijs kienspel, Tim Kröger. 10-11 jaar: le prijs, tafelten nisspel, Tineke van de Kroon, 2e prijs, voetbal, Jan Dekker, 3e prijs spaarbankboekje met f5,-, Josje Mulder, 4e prijs Ra- pidospel, Ineke Faase. 12 jaar en ouder: le prijs vul penset, Mar ja Verink, 2e prijs spaarbankboekje met f 15,-, Nel lie de Geus, 3e prijs Badmin- tonspel, Erlene Peters, 4e prijs Joke Berkhout. In de maand mei van dit jaar heeft Chempetrol N.V. te Hil versum bij het gemeentebestuur van Bergen een verzoek inge volge de Hinderwet ingediend KELLNERCOSTUUMS volgens Horeca-voorschrift in kamgaren en Terlenka exclusieve lj\ J dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar voor de oprichting van een in richting bestemd voor de opslag en de verkoop van benzine en superbenzine op het perceel ge legen aan de Bergerweg 92 (Ex tase). Begin juli besloot het col lege van B. en W. hierover af wijzend te beschikken. Chem petrol N.V. is hiertegen bij de gemeenteraad in beroep gegaan, overeenkomstig het bepaalde in de plaatselijke „Verordening Benzinepompen. Het argument van B. en W. dat het plaatsen van de inrich ting aan de Bergerweg - hal verwege tussen Alkmaar en Bergen - het aanzien schaadt, meent de Chempetrol N.V. te niet te doen door te wijzen op de twee bestaande benzine pompstations aan de (Nieuwe) Bergerweg op Bergens grondge- g'ebied. Wij attenderen u evenwel op het feit dat beide inrichtingen reeds waren opgericht, voordat de Verordening Benzinepompen dezer gemeente in werking trad, aldus heeft de raad thans doen weten, die deze kwestie woens dag j.i. te behandelen kreeg. Vanaf vrijdag 30 augustus t.e. m,. 5 september kunnen de bios- cooplieihebbers een keuze doen uit drie films, die in deze ko mende week vertoond worden. Vrijdag, zondag en dinsdag avond as er de vrolijke luchtige film „Hochzeitsnacht ïm Para dies" (Eine nacht in Venedig). Deze film brengt een bonte reeks van hartveroverende me lodieën en is met zijn dwaze in houd, waarin Marika Rök, Peter Alexander, Waltraut Haas en andere sterren de hoofdrollen vervullen, bijzonder gemakke lijk te verteren amusement. Zaterdag, maandag en woens dagavond verschijnt op het pro jectiedoek „Muziek kent geen grenzen" (Schlager Revue 1962) waarin o.a. Erika Remberg en Gustave Rojo de hoofdrollen vervullen. Het is het verhaal van een knappe eigenaresse van een Weens hotel, die wegens moeilijkheden van belasting schuld haar hotel moet verko pen. Het komt echter niet zo ver, want haar vroegere ver loofde brengt redding, maar niet eerder alvorens er heel wat verwikkelingen de revue zijn gepasseerd. Een daverende mu ziekfilm vol pittige schlagers. Aanvang 8.30 uur. Zondagmid dag te 2.30 uur. Alle leeftijden. Donderdagavond 5 september geeft de derde film van de week de beelden van Frankrijks korte strijd voor de capitulatie in' 194d met als titel: ,De korporaal gaat aan de haal", waarin een groep je Franse militairen t.w. de held van dit verhaal, korporaal Jac ques Perret, met zijn vier ka meraden, een kelner, boer, gas fitter en electricien, in krijgsge vangenschap in Duitsland, nim mer de moed en de liefde voor hun vaderland verliezen. Her haaldelijk trachten ze te ont snappen en na vele mislukte pogingen weet de korporaal met medewerking van zijn vriend Dédé en hulp van een knappe tandartsassistente te ontvluch ten. Een spannende film, met koddige momenten. Aanvang 8.30 uur. Alle leeftijden. EEN WIJZIGING Naar, zoals de heer Dalloyaux, eigenaar van het Oranje Hotel te Bergen Nh. ons mededeeld, zal het hotel niet meer ter be schikking worden gesteld voor het Nederlandsch Studenten Or kest gedurende de repetitie-pe riode in januari, zoals tot heden gebruikelijk was. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ZONDAG 1 SEPTEMBER Dr. J. J. A. HODDE, Van Reenen- park 2. Tel. 2027 SCHOORL ZONDAG 1 SEPTEMBER dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 Moderne kleuren Fijne Merino wol Sportieve en elegante modellen Gemakkelijke pasvorm Prijzen reeds vanaf Breelaan 27, Bergen. Tel. 2058 Laat 167, Alkmaar Tel. 1 53 81 Week van 1 t.e.m. 7 september Maandag 2 september bridgeavond voor de gasten en andere liefheb bers, uitg. van de Schoorlse Brid geclub in café ,,De Roode Leeuw" Aanvang 8 uur n.m. Dinsdag 3 september duinwandeling onder deskundige leiding, uitg. van de V.V.V. Schoorl. Vertrek van de Klimweg te Schoorl om 9.30 uur v.m. Uitlening van boeken in het Oude Raadhuisje van 7-8 uur n.m. door de vereniging „Algemeen Wel zijn". Woensdag 4 september wandeling door de duinen onder deskundige leiding, uitg. van de V.V.V. Groet Camperduin e.o. Vertrek van de Kerkbrink te Groet om 2 uur n. m. J Zaterdag 7 september openbare kla ver jasdrive in café „De Band" te Schoorldam. Aanvang 8 uur n.m. Bibliotheek voor toeristen: in het r.k. verenigingsgebouw te Catrijp. Geopend: zondag 10-12; dinsdag 19-20 uur; vrijdag 19-20 uur. (Wijzigingen voorbehouden). Vrijdag 30 aug. lampionoptocht, 's avonds in Bergen aan Zee. Zaterdag 31 aug. dauwtrappen o.l. v. H. Jellema, 's morgens 6.30- 8 uur, kaarten bij de V.V.V. Autorally „Rode Kruis". Start 's avonds 7 uur bij café Nieu- wendijk. Nadat burgemeester L. J. de Ruiter de vergadering had ge opend werd de heer ir. A. J. J. van der Rest (VVD) na zijn eedsaflegging toegelaten als lid van de gemeenteraad. Na het vaststellen van de no tulen van de vorige raadsverga dering werd over punt 7 van de agenda: naamgeving wegen uitbreidingsplan Nesdijk, uit voerig gediscuseerd. Over het voorstel van het col lege om de wegen in dit plan natuurbloemennamen te geven, waren verschillende raadsleden het niet eens. Mevr. Zeiler-Kouwenaar is van mening dat er nog wel betere namen zijn dan die van het on kruid. Zij zou de wegen liever namen geven van mensen die zich nuttig gemaakt hebben voor hun dorp, zoals Milten burg, ds. Kieboom, den Das, meester Beets, of de pas over leden pedagoog de heer D. L. Daalder. Van de gekozen namen door het College vindt mevr. mr. E. Broekman-Vriesman de Wikke- weg het meest op zijn plaats, omdat de wegen als rankplan- ten zijn ontworpen. De heer Ploeger merkt op dat namen als Kruiskruidweg, Rei- gersbekweg, Herfsthooiweg enz. voor eenvoudige lieden te lang dradig zijn om uit te spreken. Wegen genoemd naar Dirk Klomp of Jan Roggeveen zou den volgens hem de voorkeur verdienen. Ook de heer Tromp is het vol komen met de heer Ploeger eens. De heer Dinkelberg stelt voor dit voorstel van het College te rug te nemen en opnieuw naar de Commissie van Gemeente werken te verwijzen. Burgemeester de Ruiter zegt dat het College haar best heeft gedaan met het zoeken naar ge schikte namen. Laten wij de weg niet volgen - aldus spreker - van zij die ons zijn voorge gaan, want het noemen van na men van bekende ingezetenen van het dorp blijkt sterk, dat het gras ons kortstondig leven is. Tientallen van die namen ra ken in het vergeetboek. Wij moeten heel voorzichtig zijn met wegen een naam te geven van mensen die in onze herin nering blijven. Met het bouwen van een andere wiik zullen we rekening houden met de verlan gens van de raadsleden. Tenslotte werd het voorstel aangenomen, nadat 2 2straat- namen van naam veranderden. Mevr. Broekman gelooft dat er een tijd zal komen dat deze bijzondere onkruidnamen een aparte klank hebben. Voorts werd het voorstel van B. en W. inzake het verzoek van Chempetrol voor het plaatsen van een benzinepomp, gelegen aan de Bergerweg 92 door de raad afgewezen. Hierna werd er een wijziging gebracht in de uren van het vakonderwijs aan de openbare ulo-school. Besloten werd tot een kapi taalinvestering van f 8000, voor herstelbeplanting van het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Voorts werden de vragen die de heer Dinkelberg stelde aan B. en W. over de woningbouw Nesdijkplan - die in dit nummer zijn opgenomen - door de burge meester beantwoord, waarin hij opmerkte dat het College met de aannemersfirma Nelissen te Venray een overeenkomst is ge maakt waar is afgesproken dat alles op tijd zal gereed komen. Maar, aldus de voorzitter, zal er aan getrokken moeten wor den. Wij mogen niet te pessimis tisch zijn. Mr. S. D. Sluis vraagt of er ook een boete gesteld is op het niet op tijd klaar komen van de woningen, waarop de voorzitter bevestigend antwoord.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1