ff ff JAARVERSLAG rouwen Fa. 1 Nienwland NYLON JACKETS A Folo Dirk van llrrgr Aan de abonnees VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 39c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef D. L. DAALDER ter aarde besteld 26,45 tot 37,95 Dia-show Ton Witmer Automobielshow TRABANT 600 Autorally „Rode Kruis GEVONDEN EN VERLOKEN VOORWERPEN 552867 SCHOORL SE GEMEENSCHAP ^'Projeóóor (^.r ég Lel i' IMeekttod DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale zaken en de Gemeentelijke Instelling voor Sociale zaken te Bergen, over het dienstjaar 1963 Algemeen overzicht In 1962 heeft de langverwachte indiening van het wetsontwerp „Al gemene Bijstandwet" bij de Staten Generaal plaatsgevonden. Zoals iedere ingewijde op het ter rein van de sociale zorg bekend is. is dit wetsontwerp van groot be lang, aangezien het de vervanging betekent van de oude „Armenwet van 1912". Reeds zeer lang bestond er een grote behoefte aan een nieuwe wet telijke regeling, waarin de veran derde omstandigheden en opvattin gen op het gebied van de maat schappelijke bijstand zouden zijn neergelegd. Het feit, dat vele ge meentelijke sociale diensten, ge bruik makende van de ruimte, die de Armenwet hiertoe bood, een vorm van ondersteuning waren gaan opbouwen, die zoveel mogelijk aansloot aan de huidige inzichten, deed aan deze behoefte niets af. De belangrijkste verschillen met de oude Armenwet zijn: 1. De Algemene Bijstandwet geeft recht op bijstand. 2. Het subsidiariteitsbeginsel van de Armenwet vervalt. Particuliere en kerkelijke instellingen behoe ven niet eerst meer om bijstand te worden gevraagd. De overheid heeft een directe, eigen taak. 3. Er is een belangrijk grotere be roepsmogelijkheid gekomen. 4. Het verhaal wordt verder be perkt. 5. De Algemene Bijstandwet regelt alleen de financiële bijstand. Hulp van niet materiele aard zal in een hiervoor nader te ontwer pen wet worden geregeld. Plaatselijk zal de Algemene Bij standwet voorts medebrengen, dat de gemeentelijke instelling voor sociale belangen zal moeten worden opgeheven. De nieuwe wet draagt de uitvoering uitsluitend op aan het College van Burgemeester en Wethouders. De mogelijkheid wordt evenwel geopend, dat de gemeente raad op voorstel van burgemeester en wethouders een college voor de verlening van bijstand instelt. Daarnevens kan de gemeenteraad een commissie van advies instellen van tenminste vijf en ten hoogste vijftien leden. Tenminste drievijfde van het aantal moet worden be noemd uit personen, van wie een bijdrage tot de werkzaamheden van de commissie kan worden ver wacht vanuit hun kennis van het werk der vak- en standsorganisa ties, het maatschappelijk werk en de zorg voor de volksgezondheid, üf van andere vormen van bevor dering van het maatschappelijk welzijn. Zoals wellicht bekend zal zijn werd dit wetsontwerp inmiddels tot wet verheven en zal in werking treden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, tenminste 15 maan den na de datum van uitgifte van het Staatsblad, waarin zij wordt ge plaatst. In de tweede plaats is voor de gemeentelijke sociale zorg van be lang, hetgeen te lezen is in het al gemeen gedeelte van de Rijksbe groting van het Ministerie van Maatschappelijk werk voor het dienstjaar 1963. In het bijzonder verdient paragraaf V van de Me morie van Toelichting onder het hoofd „Structuurbeleid van de la gere overheid" de aandacht van de gemeentebesturen. En niet alleen van hen, doch aangezien hier de samenwerking tussen overheid en particulier initiatief wordt behan deld ook van de besturen van de plaatselijke, kerkelijke en particu liere instellingen. De minister schrijft o.m.: „De geleidelijke ontwikkeling van het beleid gericht op het behartigen van belangen van individu en ge zin, naar eenlreleid dat tevens ge richt is oip het functioneren van de samenleving heeft de ondergete kende er van overtuigd, dat ook de provincies en gemeenten haar be leid terzake meer structureel die nen te accentueren. Op gemeentelijk niveau is de in houd van het overleg tussen de overheid en particulier initiatief tot dusverre nog teveel beperkt geble ven tot een discussie over de sub sidiëring. Het feit dat het depar tementaal beleid aanvankelijk een zijdig gericht is geweest op het sti muleren van het particulier initia tief, zal daaraan niet vreemd zijn. Indien echter een structuurbeleid wil worden gevoerd ten aanzien van het maatschappelijk welzijn van de bevolking en het goed func tioneren van de samenleving, dan zal dit overleg zich moeten gaan uitstrekken tot de inhoud van het werk en de leemten, die zich ter zake op plaatselijk niveau nog voordoen. Een regelmatig overleg tussen plaatselijke overheid en in stellingen van individueel maat schappelijk werk en maatschappe lijk opbouwwerk - in welk overleg zonodig ook andere instellingen dienen te worden betrokken - zal de bezinning op de taakvervulling zowel van overheid als van parti culier initiatief stellig bevorderen." In dit verband is voorts vermel denswaard, hetgeen dr P. C. J. van Loon, directeur- afdelingschef Mi nisterie van Maatschappelijk Werk heeft gezegd in een in 1962 gehou den inleiding voor de Vereniging van Raden van Arbeid: Hij zei hierin o.m.: „Met instituut van maatschappe lijk werk (in zijn moderne ontwik keling) krijgt vorm door inspan ningen van de overheid en van het particulier initiatief. De bevorde ring van de samenwerking en inte gratie op plaatselijk niveau behoort in het bijzonder tot de verantwoor delijkheid van de gemeentelijke overheid, die daartoe een systema tisch maatschappelijk beleid ont wikkelt, dat zich het meer maat schappelijk doen functioneren van de samenleving ten doel stelt." Gemeend wordt, dat de praktijk zoals deze zich plaatselijk in de na oorlogse jaren heeft ontwikkeld, veel meer gevormd zal moeten worden naar de hierboven uiteen gezette gedachten. Alhoewel in onze gemeente niet gesproken kan worden van groepe ringen, die economisch en sociaal achterblijven, zal hieraan deson danks aandacht geschonken moeten worden, in aanmerking nemend het feit, dat de gemeente zich uitbreidt, structureel min of meer verandert en er zich in de toekomst een ten dens tot sociaal achterblijven kan gaan voordden. Hierbij wordt gedacht aan de toe neming van het aantal arbeiders die bij de in de omgeving geves tigde industrieën werkzaam zijn (pendel) en waarbij het lijkt dat toeneming van ihet aantal zwak- sociale gezinnen niet denkbeeldig geacht mag worden. Voorts zal in dit verband in het bijzonder gelet moeten worden op de bejaardengroep, die relatief een aanzienlijk groter deel van het in woneraantal vormt dan elders. Wil het zeker zijn, dat de maat regelen, te nemen in verband met de behoeften van deze groep - en er zijn dringende behoeften -, tijdig en juist genomen worden, dan zal overeenkomstig de hierboven uit eengezette gedachten het contact en overleg tussen overheid en par ticulier initiatief zich moeten gaan uitstrekken tot de inhoud van het werk en de leemten, die zich in de gemeente voordoen; gezien de WIJ VERZORGEN DE. GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. - LEVEREN DE NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE MO DELLEN MEUBELEN Schoorldam. Telef. 384 betreffende deze materie van voor lichting willen dienen, door de aandacht hierop te vestigen onder toezending van een conceptveror dening. Plaatselijk heeft dit terecht ge leid tot de bovengenoemde gemeen telijke verordening. In onze gemeente nam en neemt het aantal particuliere tehuizen, dat bejaardenverzorging wil gaan plegen, nog steeds toe. Naast te huizen, waarzij zeker een goede opzet niet ontkend mag worden blijken er tevens tehuizen te ko men waarbij afgevraagd moet wor den, of hier het winstbejag niet prevaleert boven een goede be jaardenverzorging. Inmiddels is begin 1963 in wer king getreden de „Wet op de be jaardenoorden". Deze wet verplicht de provinciale besturen verorde ningen betreffende het toezicht op de verzorging van bejaarden in in richtingen in het leven te roepen. De inspectie en het toezicht wordt eveneens in handen gelegd van de provinciale besturen. Het zal vermoedelijk echter tot het einde van 1963 duren, voordat deze besturen met verordeningen hieromtrent kunnen komen en de wet volledig tot uitvoering kan worden gebracht. Uiteraard zal nader moeten wor den bezien, of in dit verband de gemeentelijke verordening dient te worden aangepast dan wel geheel kan worden ingetrokken. Op sobere plechtige wijze werd de vorige week zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van de op 75-jarige leeftijd overleden pedagoog en auteur de heer D. L. Daalder op het kerkhof aan de Kerkedijk te Bergen ter aar de besteld. Groot was de be langstelling voor deze plechtig heid. Familieleden, vrienden en bekende Bergense persoonlijk heden van onderwijs en opvoe ding volgden de baar. We zagen o.m. de raadsleden mevr. E. P. Broekman-Vriesman, de heer N. F. A. "de Graan, de oud-raads leden dr. J. Hemelrijck en J. Broersma, oudkantonrechter mr F. G. G. Boerrigter, de dichter A. Roland Holst en de Ned. Herv. predikant ds. A. B. Be- kius. Ds. A. v. d. Sluis, doopsgezind predikant leidde de plechtig heid. De wens van de overle dene was dat er niet zou wor den gesproken. Voor de direc trice van de Middelbare Meis jesschool te Bergen, mej. G. J. Scholten werd een uitzondering gemaakt. Zij memoreerde wat de heer Daalder aan opvoeding en onderwijs aan zijn leerlingen heeft gegeven, zij herdenken hem met eerbied en liefde. Ds. van der Sluis besloot de plechtigheid met het „Onze Va der". Een deken van bloemen bedekte het graf. plaatselijke omstandigheden meer concreter gezegd: de plaatselijke centrale commissie voor bejaarden zorg zal een zodanige samenstelling en organisatie-vorm moeten heb ben, dat bereikt wordt, dat èn het gemeentebestuur èn het particulier initiatief uitsluitend aan de hand van het ingewonnen advies van de commissie tot een besluitvorming omtrent en een uitvoering van het werk komen. Gememoreerd behoort hier ten slotte te worden, dat in 1962 de ge meentelijke verordening op 't hou den van verpleeghuizen in het le ven werd geroepen. In de laatste jaren werd meer en meer ingezien, dat voorschriften dienden te worden uitgevaardigd, waarbij eisen zouden worden ge steld aan de verzorging van bejaar de personen in inrichtingen. Een feit is, dat in allerhande te huizen zolnder dat van uitgesproken wantoestanden kan worden gespro ken, zich omstandigheden voor doen, die ver beneden een peil blij ven, dat toch in onze tijd voor een behoorlijke bejaardenzorg als mini mum moet worden geëist. In enkele provincies en gemeen ten was men ook reeds tot de uit vaardiging van verordeningen op dit gebied gekomen. In de eigen omgeving heeft de Districts Sociale Raad te Alkmaar de gemeentebesturen in het rayon Tel. 2545 Bergen 1 kant doorgestikte nylon 1 kant glad nylon 2 kanten draagbaar Alle maten van 6 tot 16 jaar. Prijzen van De dia-show die Ton Witmer, leraar aan de Berger Schoolver eniging, dit zomerseizoen o.l.v. de V.V.V. Bergen reeds heeft gegeven in diverse Berger ho tels en pensions, onder het mot to „Bergen in alle jaargetijden" schijnt de bijzondere belang stelling te hebben bij de hotels en pensionhouders, die deze shows gratis aan hun gasten bie den. Ruim zeshonderd bezoekers ge noten van dit dia-vertoon, dat niet alleen voortreffelijke foto grafiekunst laat zien, maar te vens de zomergast aanspoort deze fraai ontdekte plekjes en natuurgebieden zelf eens te gaan zien. A.s. woensdagavond van 9-10 uur is er een show in hotel „Hertenkamp" en vrijdag 6 sep tember eveneens van 9-10 uur in hotel „De Boshoek". de Dorpsstraat te Bergen werd gehouden. In vier verschillende uitvoe ringen stonden de Trabants daar tentoongesteld: de Trabant (standaard)Trabant (de luxe) Bestelwagen en combi in prij zen van 3.575,tot ƒ4.190, De Trabant is een produkt van een van de grootste automobiel bedrijven van Europa, de Veb Sachsenring Automobielfabrie ken te Zwickau (Z.D.). Allerlei bijzondere eigenschap pen bezit de Trabant 600, per 100 km verbruikt ze 6.8 liter, is licht wendbaar en heeft een car rosserie-beplating van Duro- plast., een stof die bestaat uit textielvezels met phanolharsen. Deze samenstelling maakt dat de carrosserie bij eventuele aan rijding deukloos uit de botsing tevoorschijn komt. Doroplast veert bij de schok terug, is ge luiddempend en warmte-isole- rend, heeft geen koelwater in de radiateur maar luchtkoeling, die voor de juiste bedrijf stempera- tuur zorgt voor de motor. Deze wagen trok grote belangstelling bij de Bergense automobilist. Groot was de belangstelling tijdens het laatste weekend voor de Trabant-shaw, die in de ga rage van de heer P. Smit aan De heer Otter kreeg de poe delprijs met 75 pt. Na de prijsuitreiking richtte mevr. Nieuwendijk een woord van dank aan allen die hun me dewerking aan de raelly hadden verleend en sprak de wens uit dat de volgende Rode Kruis raelley grotere belangstelling mag ondervinden. WEINIG DEELNAME Onder auspiciën van de V.V. V. Bergen, organiseerden de le den van de Rode Kruisbrigade afd. Bergen, zaterdagavond jl. 'n autoraelly waarvan de baten ten goede kwamen aan het „Ro de Kruis". Zij zagen echter het vele voorbereidende werk, dat voor het organiseren van deze raelly voorafgegaan was niet be loond, want slechte weersom standigheden waren oorzaak dat er slechts twaalf deelnemers aan de start verschenen. De route die in en langs de omgeving van het dorp liep, langs twaalf controleposten, was uitgestippeld door de heer D. Smit en is voor het kleine aan tal equipes een genoeglijke en afwisselende ganzenbordraelly geworden. Start en finish waren resp. bij café Min aan de Oude Bergerweg en café Nieuwendijk Dorpsstraat, waar mevr. Nieu wendijk de bijzonder mooie prij zen uitreikte aan: 1. de heer J. de Graaf 225 pt. (tuinstoel); 2. J. Noort 225 pt. (pannalamp)3 C. Mais 210 pt. (reistas). De ove rige deelnemers gingen allen met een prijs naar huis, prijzen die waren geschonken door de Bergense wankeliers. LAMPIONOPTOCHT WAS GESLAAGD KINDERFEEST D.e- vorige week sloot de Com missie van Zomerfeesten „Ber gen a. Zee", onder goede weers omstandigheden het zomersei zoen met een lampionoptocht, waaraan ruim driehonderd kin deren, begeleid door hun ouders deelnamen. Vooropgegaan door het draaiorgel van de heer Meeldijk uit Alkmaar, die on vermoeid de één na de andere populaire melodie door het don ker strooide, was het een fan tastisch en feeëriek schouw spel dié lichtende lampionlint langs wegen en lanen van dit zeedorp te zien voorbijtrekken. Aan hèt einde van de tocht kre gen alle deelnemende kinderen een trakta'ie en is zodoende dit laatste evenement wel bijzonder goed geslaagd. -ff: Breelaan 13, Bergen. Tel. 2001 Mooie grote AFDRUKKEN v. al uw films CAMERA'S Nieuwste modellen in het tijdvak van 19 t.m. 25 aug. Gevonden: een reisbiljet Alkmaar-Keulen t.w. v. 35.6 D.M. - een pr. autohand schoenen - een hoofddoek met een zwarte rand en bonte figuren - een kinderportemonnaie inh. een foto en f 3,05 en 45 pfenning - een knipportemonnaie bruin inh. 2 bil jetten van f 10,plus kleingeld - een kinderportemonnaie zonder inh. - een bruin lederen portemonnaie inh. f 3,85 - een rode parapluie - een bril in bruin etui door Duit ser in apotheek laten liggen - een zwart lederen portemonnaie inh. f 41,68 plus rood mapje met Duit se postzegels - een bruin lederen portemonnaie inh. suikerzakjes en foto - een gele plastic regenjas - bruin nylon jomgensjack. Verloren: een windjack - een gouden arm band - een fototoestel „Agfa". Ter vermijding van de hoge in cassokosten verzoeken wij onze kwartaal- en jaarabonnees het verschuldigde abonnementsgeld voor resp. het vierde kwartaal 1963 en het boekjaar 1963/1964 vóór 1 oktober a.s. te voldoen op gironummer t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Na 1 okt. krijgt U een kwitantie aangeboden, verhoogd met 20 ct. incassokosten. Het gebeurt nog wel eens dat zo'n Kwitantie dan terugkomt met de mededeling „wordt gegireerd". Vaak gireert men dan het oude bedrag, zonder de incassokosten. Hier moet dan weer een navordering over ko men, wat vaak niet begrepen wordt en wat voor ons weer ex. tra administratie met zich mee brengt. Ter vermijding van zulke misver standen is het dus het beste dat U het abonnementsgeld vóór 1 okt. a.s. per giro voldoet. Voor de kwartaalabonnees is dat ƒ1,75 en voor de jaarabonnees ƒ6,85. Indien Uw betaling geschiedt door automatische overschrijving van Uw giro- of bankrekening verzoeken wij U deze instanties mee te delen dat onze giroreke ning het nummer 552867 heeft, voor zover dat nog niet bekend is. Mogen wij op Uw medewerking rekenen Bij voorbaat onze har telijke dank. Dinsdag 10 september uitlening van boeken in het oude raadhuisje te Schoorl, van 7 tot 8 uur 's avonds door de ver. „Algemeen Welzijn". NB. Nu het vakantieseizoen ten einde loopt en wij de wintermaanden weer ingaan, doen wij nogmaals een beroep op de besturen van alle verenigingen, clubs etc. in de gemeente Schoorl om opgave te doen van de te houden bijeen komsten, uitvoeringen, ledenver gaderingen etc. voor plaatsing op de agenda van de Schoorlse Gemeenschap. Dit dient te worden gedaan ten minste 10 dagen vóór de betref fende bijeenkomst, uitvoering etc. door mededeling aan de heer Veldman ter gemeentesecretarie van Schoorl eventueel telefonisch bereikbaar onder no. 641, toestel no. 6. Gaarne hopen wij op Uw mede werking. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ZONDAG 8 SEPTEMBER dr. LUIF, Oude Bergerweg Telef. 3130 SCHOORL ZONDAG 8 SEPTEMBER Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 AAA De postkoets komt Maar deze keer reed de wagen niet voorbij, de oude koetsier op de bok trok de teugels naar zich toe en wist de paarden precies voor de herberg tot stilstand te brengen. Hij klom langzaam van de bok en begon toen de bagage af te laden. Het was nog al veel en dus duurde het wel even voor dat alle pakken naar binnen waren gedragen. „Goede middag saam", zei hij tot Joris en de waard. „Nou koetsier", zei de laatste, „het is me een tijd geleden dat je hier geweest bent." „Ja, ja, dat zal ongeveer een jaartje terug zijn", antwoordde de koetsier, „ik heb alles, wat ik in die tijd hier bezorgen moest be waard totdat het de moeite waard was om een keertje langs te komen het is alleen jammer van de kran ten die ik voor U heb, want die zijn natuurlijk een beetje achter met het nieuws." „Ach, dat geeft toch niets", zei de waard, „dan heb ik tenminste wat te lezen, kom drink eens wat voor mijn rekening", en hij schoof de koetsier een glas bier toe. „Nou dank u wel", zei deze en wilde net het glas aan de lippen brengen, toen er van buiten af een ijselijk lawaai tot in de gelagka mer doordrong

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1