I a: tJf,, In 1813 werd Nederland weer een onafhankelijke natie* BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nb. OP HET ALTAAR DER LIEFDE DE VEROVERAAR VAN C0RINTHE VERLEDEN JAAR IN MARIëNBAD Burgerlijke Stand BERGEN SPORT oor Optiek Foto Mr. OpL D. W. Pastoor Veilig Verkeer ZEBRA-ACTIE 1963 150 JAAR GELEDEN (9) xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx DONDERDAG 26 SEPTEMBER te 8.00 uur Voor de vrouw Voor de komende winier... van 9 tot 16 september '63 Geboren: Yvonne, d.v. P. A. Bogtman en A. Koel, Breelaan 69; Edith Magdale- na Maria, d.v. L. J. van de Kamer en J. G. Morsch, beiden wonende te Alkmaar; Marjolein Helena, d. v. H- W. Helsdingen en N. Compas, Elzenlaan 12; Alfreda d.v. C. J. W. de Haas en L. Jonker Kerkedijk 86; Carolina Catharina Maria, d.v. J. Kaandorp en N. Butter, Zuid laan 59s. Ondertrouwd: Johannes B. A. M. Nuijens, 24 jaar, onderwijzer, Oudorp, Herenweg 86 en Geertruida A. M. Stam, 23 jaar, zonder beroep, Bergen Nh., Oude Bergerweg 56. Johannes J. R. de Jong, 25 jaar, assistent-atelierchef, 's Gravenhage, Pompstat.weg 62 en Alida Louwe 24 jaar, bandleidster atelier, Ber gen Nh., Kogendijk 48. Gehuwd: Jacobus P. Walter, en Wobbina M. Duivendijk, Alkmaar, Jan van Scorelkade 58. BERGEN WON VAN PURMERLAND (1-0) Btergen herstelde zich thujs op het terrein aan de Kerkedijk van zijn vorige week in Kwa- dijk geleden nederlaag en be haalde - zij het dan bescheiden - een 10 overwinning op Pur- merland, dank zij het uitsteken de doelverdedigen van keeper Vonk, die een groot aandeel had in deze overwinning. Purmerland dat fel van start ging, maakte direct al kennis met de solide achterhoede van zijn gastheren. Pas na een kwar tier spelen, kreeg Bergen wat overwicht op zijn tegenstander en ontstonden er kritieke situa ties voor het Purmerlandsdoel. Tien minuten voor rust scoor de v. d. Poll, na een aanval van rechts, en een afgemeten om haal van Groot, voor de thuis club. Na de rust trokken beide ploe gen regelmatig ten aanval, maar de ongevaarlijke aanval- linies waren onmachtig hun kracht in doelpunten uit te drukken. De laatste vijf minu ten trachtte Purmerland nog tot een gelijk spel te komen, wat zeer zeker de verhouding had weergegeven, maar de hardwerkende achterhoede van Bergen en zijn betrouwbare kee per hielden de stand ongewij zigd. Hoflaan 2 - Bergen w::-..v O... KIND ZIJN Ieder jaar eist het verkeer een zware tol aan jonge mensenle vens. Van de meer dan driehon derd kinderen tot 15 jaar, die in elk van de afgelopen jaren niet meer thuis terugkeerden na het uitgaan van de school, na een boodschap voor moeder of na een uurtje buiten spelen, kwam meer dan de helft als voetgangertjes om hef leven. Niet op het fietsje. Niet in de auto. Maar bij het spel. En vooral: bij het oversteken. Daarom vragen alle in de „Zebra-actie 1963" samenwer kende verkeersorganisaties in ons land deze maand aan alle ouders: Leer uw kind veilig oversteken. Denk daarbij vooral aan de navolgende punten; Oversteken op de zebra als die er is. Niet zo de weg opstappen maar eerst stilstaan. Kijken naar links, naar rechts en nog eens naar links. Kijken naar de bestuurder. Niet treuzelen op de rijbaan maar kordaat doorlopen. Nooit een zebra opstappen als er een auto, motorfiets, scooter of (brom)fiets nadert, maar wachten tot de kust „vrij" is. In groepjes oversteken als dat mogelijk is. Zo nodig vragen of iemand bij het oversteken wil hel pen. Nooit tussen geparkeerde auto's door oversteken. Wie zijn kind deze regels leert heeft al 50% garantie dat het kind in het verkeer van van daag zijn -weg zal vinden en vei lig zal thuiskomen. De andere 50% Het voorbeeld dat wij zelf geven. Laat het een goed voor beeld zijn RINGLING'S BARNUM EN BAILY GREATEST SHOW ON EARTH komt naar Europa. 's Werelds grootste circuson derneming Ringling's Barnum Bpiley komt met de grootste Amerikaanse circus-show The greatest show on Earth voor een tournee van ruim een jaar naar Europa. De tournee begint 18 septem ber in het Noordfranse Lille om vervolgens een serie voorstel lingen in het nieuwe Parijse Sportpaleis te geven. Via Brus sel wordt ook Nederland be zocht en wel het Ahoy gebouw te Rotterdam van 28 januari t. p.m. 9 februari a.s. Ook staan drie maanden tournee door Rus land op het programma, waar op uitwisselingsbasis met het Staatscircus te Moskou in het gebouw van die naam in Mos kou wordt gespeeld terwijl het Staatscircus voorstellingen geeft in het vaste circusgebouw van Ringling in New York het ver maarde Madison Square Gar den De voorbereidingen voor de ze gigantische tournee zijn reeds verleden jaar aangevan gen in Lille en Londen. In Lille zijn thans de 65 wereldattrak- ties aangekomen met hun om vangrijke bagage en materiaal, alsmede de grote kudde olifan ten, de prairiepaarden uit Texas de berengroepen, de chimpan sees, de hogeschoolpaarden, de grote groepen exotische dieren, het grote corps de ballet met wagonladingen kostuums en re- quisieten, de drie grote pistes, de renbaan, de podia, de enorme batterijen schijnwerpers en an dere technische voorzieningen, de duizenden meters rubbermat die het zand en zaagsel vervan gen in de pistes en dit alles gaat onder de bezielende leiding van John Ringling North en zijn general manager Arthur Concel- lo en Pat Valdo het verbluffen de schouwspel The graetest show on earth in Europa vor men. Toen in 1847 de showman Phineas T. Barnum een kom- pagnonschap aanging met de theateragent James A. Bailey werd de basis gelegd voor de Greatest show on Earth. Na enorme tournee's door de USA maakte Bailey na de dood van Barnum in 1891, van 1897-1902 een vijfjaars tournee door Euro pa, waarin ook vele steden in Nederland werden bezocht. Na de dood van Bailey in 1906 werd deze onderneming overgenomen door de Ringling Brothers, die in 1929 nog 8 circussen opkoch ten en deze onderbrachten in één gigantische onderneming Ringling Brothers and Barnum en Bailey Combined show. (SLOT) Met het vormen van een stads regering wil het nog niet erg. Er zijn nog Fransgezinde macht hebbers. Vele vooraanstaanden willen eerst de kat uit de boom kijken. Maar de 17e schijnt het toch zo ver te zijn. Een 15-tal mannen van velerlei richting - behalve Mendes de Leon heeft ook Mr. J. D. Meyer zitting in het bestuur - verklaart zich bereid om de regering op zich te nemen. Het stadsbestuur be gint met orde en rust te schep pen, daar het „grauw" zich met de zaak heeft bemoeid. Job May slaagt er echter in de opstand in goede banen te houden. „De nieuwe regering heeft de Oran je kokarde op de hoed", zo roept hij uit. „U hebt geen recht om de stad, waarin gij geboren zijt, in brand te steken. Wie plundert of brand sticht, zal uit naam van de Oranjeregering worden gestraft." De spreker gaat verder dan de stadsrege ring bedoelt. Vóór Oranje kie zen is er gunstige uitzonde ringen daargelaten nog niet bij. Zo wordt op 17 november besloten om, bij een Franse aan val, zich niet te verdedigen. Falck wil voortgaan. Spoedig zullen de Kozakken komen; daarvoor, zo meent hij en met hem Job May terecht, moet Am sterdam zich ronduit vóór Oran je hebben uitgesproken. Op 21 novemjber komt Vari der Duyn van Maasdam in Amsterdam. Hij vraagt; „Waarom wappert de Oranjevlag niet van de pa- ieistoren?" Falck antwoordt: „De stedelijke overheid durft niet Falck verzoekt nogmaals een onderhoud met de vroedschap. Hij dringt er op aan kleur te be kennen. Van Lennep en Meyer zijn voor, Van Brienen wil wachten en ook de anderen wei felen. Steeds meer druk wordt op Amsterdam uitgeoefend. Vanuit Den Haag worden de commissa rissen-generaal Kemper en Scholten naar de hoofdstad ge stuurd. Inmiddels heeft mr. Bo- reel de afdeling Kozakken van Majoor Marklay via de Leidse poort door de stad geleid. En dan, terwijl Falcks compagnie staat aangetreden en veel volk is samengestroomd, wordt op de Dam de proclamatie voorgele zen, waarin zwart op wit staat, dat „Nederland zijn nationaal bestaan herneemt." Op de pa leiskoepel wordt de Hollandse vlag met de Oranjewimpel ge hesen. Twee dagen later, op 26 no vember, volgt Rotterdam. Op 28 november rijden 300 Kozakken Utrecht binnen. Engeland hoe goed had prinses Wilhelmina gehandeld, door haar zoon daar naar toe te sturen steunt krachtig de Or anj eregering. Op 30 november landt Willem Frederik van Oranje Nassau op vaderlandse bodem. Maar nog steeds wordt er ge vochten. Andere bondgenoten Inmiddels zijn ook andere bondgenoten ons land binnenge komen. Het zijn de Pruisen on der leiding van Von Bülow. Zij vechten langs de IJssel, gehol pen door Russen en Oranje garde. De Pruisen slaan het be leg voor Arnhem en na veel strijd valt de stad op 30 novem ber in hun handen. Zowel de Pruisen als Russen trekken ver- der westwaarts, Engelse troe pen, ongeveer 1000 man, nemen spoedig aan de strijd deel. Ook Von Bülow rept niet over een regering in zijn proclamaties. Een goede daad van de Engel sen is het zenden van wapens, ammunitie en uniformen. Zo doende kunnen steeds meer Ne derlanders aan het gevecht deel nemen uit naam van Oranje. Bovendien trekt het Oranjele gioen, door Wilhelmina van Pruisen aangeworven in Duits land, ons land binnen. Het dringt door tot Utrecht. In de cember worden de Zuidholland se eilanden gezuiverd. Op 8 de cember bezetten Engelse mari niers Goes. Walcheren blijft ech ter nog lange tijd Frans. Het drama van Woerden Over het algemeen kan wor den gezegd, dat de Fransen zich ordelijk gedragen. Tenminste, in militair verband. De Franse legerleiding treedt niet onmen selijk op, al plunderen Franse soldaten vaak in de omgeving van vele plaatsen, die nog lang tot in 1814 in hun handen blijven; o.m. Delfzijl, Coevorden, Naarden, Deventer, Den Helder en verscheidene steden in het Zuiden van het land. Er is één uitzondering. Kolonel Witte Tulling trekt op 22 november met de Oranje garde van Den Haag naar Lei den. Generaal De Jonge aan vaardt aldaar het bevel over de 250 man, gewapend met twee stukken geschut. Op 23 novem ber rukt De Jonge op naar het plaatsje Woerden. Slechts een 28-tal Franse soldaten vormt de verdediging. Maar in plaats van aan te vallen eist De Jonge de stad op. De Fransen vragen be denktijd en lichten in het ge heim generaal Molitor in. De generaal aarzelt niet. 1600 Man meest straf bataljons trek ken middernacht uit Utrecht weg. Kolonel Falba heeft de lei ding. Hij is kwaad. Hij verdenkt Woerden van woordbreuk. De Nederlandse „troepenmacht" wijkt en de Fransen stormen Woerden binnen. „Rooft, moordt en slaat dood!" zijn de kreten van de Fransen. 26 Burgers worden gedood, een groot aan tal gewond. De stad wordt ge plunderd. Op 25 november ke ren de veroveraars, rijk met buit beladen, Utrecht weer binnen. De strafexpeditie is geslaagd. Maar soms is het moeilijk om vriend en vijand te onderschei den. Zo slaan de Pruisen, na de verovering van Arnhem, prompt aan het plunderen. De Engelse troepen roven te Ber gen op Zoom. En de Kozakken? Overste Rosen te Groningen eist meteen laken vele ellen paarden en geld Verder hing de houding van de Russi sche soldaten af van hun bevel hebber. Maar over het algemeen valt het met de Kozakken wel mee, al mioet menige boer zijn dochters aannmanen zich niet op straat te begeven De Rus sen slapen in de open lucht; in kwartieringsmoeilijkheden zijn er dus niet. Zij lusten graag je never en.vetkaarsen. De boe ren op de Veluwe hebben veel meer te lijden van de Saksers, die na de Pruisen ons land bin nenstromen. Meer en meer echter vervan gen Nederlanders de buiten landse troepen. De organisatie van het leger komt gestadig op gang. De bewapening en kle ding worden beter. De geoefend heid wordt opgevoerd. Nog lang blijven vreemde troepen in ons land. Maar nimmer kunnen de geallieerden Nederland als een bezet gebied beschouwen. Dank zij het optreden van moedige mannen heeft ons land een eigen regering. Op 29 maart 1814 wordt door vorst Willem de grondwet het werk van Gijsbert Karei van Hogendorp - bekrachtigd. Op 30 maart legt de Souvereine Vorst in de Nieu we Kerk te Amsterdam de eed op de grondwet af Op 23 mei 1814 is er geen Franse soldaat meer op Neder landse bodem. Napoleon is afge treden. Lodewijk XVIII heeft hem opgevolgd. Langzamerhand keert de rust weer in het land. De Nederlanders ademen rui mer. Handel en scheepvaart bloeien weer op. Koloniale wa ren worden weer verkocht. Telefonisch plaatsbespreken onder nr. 3762 VRIJDAG ZONDAG DINSDAGAVOND te 8.00 UUR Een zedenfilm van een geheel nieuw genre Alle leeftijden Een documentaire die de meest fantastische verwachtingen overtreffen ZATERDAG MAANDAG WOENSDAGAVOND te 8.00 uur ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur JACQUES SERNAS GENEVIEVE GRAD GIANNA MARIA CANALE 14 jaar Een groots opgezette spannende episode uit de tijd van strijd en verzet DELPHINE SEYRIG GEORGIO ALBERTAZZI in het bekroonde filmwerk 18 jaar Een wereldsucces uit de hedendaagse Franse filmproduktie. „Hoe zoet is 't leven in dit land, dat van verdrukking vrij, de Oranjestandaard ziet geplant op 't graf der dwinglandij. Men drinkt zijn flesch weer wel te vreên, En snuift en rookt weer als voorheen Tabak, tabak, tabak (Nadruk verboden) DE IDEES CHOCS Schokkende snufjes? Nu ja, in het Frans klinkt het minder ge laden. Maar er zijn van die nieuwtjes, die het silhouet van 1964 toch weer anders doet zijn. dan dat van vorig jaar. Bijv. ensembles voor de auto bestaan de uit lange sportjasjes van tweed, met bijpassende knicker bocker, grof gebreid^ kousen en sportpetje. En dan héérlijke, 'n tikje ruime mantels met een split je voor de armen, maar dan weer nét geen cape, die de dui delijke naam „manteau-tortue" dragen, schildpad huisje dus. Plus het warme „kasuifeitje", het korte overgooiervormige, mouwloze hesje, dat zélfs over de deux pièces gedragen wordt. Zo te zien, zijn sommige ont werpers bepaald geschrokken van de afgelopen koude winter en wensen ze ons tot iedere prijs te warmen tegen de volgende! Dan zijn er de meloenvormi- ge rokken, hoewel niet ieder daar gelukkig mee zal zijn! Voorts strenge, lange avond robes met tintelende revers: daar zitten glinstersteentjes op! Iets leuks voor iedereen? Clo ches van fluweel met een brede, slappe en golvende rand Voor de overslanken: de ligne jockey, een bloezend lijfje op strakke heup. En die taille dan een tikje hoger of een tikje la ger dan normaal. Brede avond ceintuurs van satijn, al of niet geborduurd of van kant. Man tels met staande sjaalkraag en marinières van zwart suéde op pantalon-cigarette. Lange avondjurken met een split tot aan de knie. Soffen mantels met mouwen van bont. En van bont gesproken: panter en gevlekt kalfsleer zijn dernier cri LAAT U NIET VOORTIJDIG OM HALS BRENGEN! Sinds het grootmoederlijke „guimpje" van kant, dat alle rimpeltjes genadig verstopte on derdeel is geworden van cos- costuummusea, is de hals één van de schoonheidsfactoren waaraan alle aandacht moet worden geschonken. Nonchalan te behandeling kan er de oor zaak van zijn, dat één van onze sterke punten tot een „mis" punt verwordt! Behalve behan deling met crème en massage is vooral op bepaalde leeftijden oefening noodzakelijk. De soepelheid van de huid wordt gestimuleerd als we dagelijks bijgaande oefeningen trouw zo'n 15 maal volbrengen: 1, 2 en 3 beogen dit doel door oefenen in voor- en achterwaartse rich ting, ronddraaiende richting en van links naar rechts. De on derkin krijgt geen kans, als we haar met een in drieën gevou wen en -met oud water gedrenkt doekje een keer of 30 bekloppen door het doekje telkenmale strak te trekken en tegen de kin te slaan. Kleine goede gewoon ten kunnen onze oefeningen on dersteunen: weinig lezen in bed en, zitten we aan tafel te lezen, de onderkin ondertussen zacht jes masseren. w

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2