99 Fa. I. \im\lnnil ƒ5,—); «lansen Tilanus VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 39c JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Onder veel publieke belang stelling vond op 25 dezer de eer ste vergadering na het zomer reces van de Schoorlse gemeen teraad plaats. Burgemeester Bergh wenste de heer Kaag geluk met de zo veelste onderscheiding die hij enige tijd geleden had ontvan gen en raadde hem aan, in den vervolge costuums met brede revers aan te schaffen. De notulen van de vorige raadsvergadering werden vast gesteld en de ingekomen stuk ken behandeld. Hierbij was een schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij een verhoogde norm ter beoordeling van het bedrag van de vergoeding voor de raadsleden bekend werd ge maakt. De heer Sleking was het niet eens met deze verhoging. Hij meende dat het niet in het kader van de agenda paste om de verhoging te accepteren. Na stemming werd het voorstel van de heer Sleking aangenomen. Vervolgens werd door de raad accoord gegaan met het voor stel om enkele woonpercelen in Schoorldam aan te kopen. Dit was ook het geval met het voor stel tot aankoop van twee ter reinen aan de Bovenweg voor de bouw van woningwetwonin gen. Verder werd de raad een crediet gevraagd van 3900, voor de bouw van een garage bij de woningwetwoning van de heer v. d. Brink aan de Wagen- makersweg te Groet. Na enige discussie werd hiertoe besloten. Uit een schrijven van de heer de Man bleek dat deze om per soonlijke redenen moest afzien van de aankoop van ca. 1000 m2 grond aan de Wolphert van Bre- deiodelaan en dienaangaande stelden B W de raad voor met het schrijven van de heer de Man in te stemmen. Het college was n.l. van mening dat mag w orden aangenomen dat de ge meente het terrein zo nodig op nog gunstiger condities zal kun nen verkopen. De raad ging hier mee zonder meer accoord. Het volgende agendapunt nam wel bijzonder veel tijd in be slag. Uit de begroting van 1963 was komen vast te staan dat de financiële positie van de ge meente Schoorl wel bijzonder slecht is. De begroting vertoont een tekort van 65.000,en dit achten gedeputeerde Staten met B W zeer verontrustend. De taak van de gemeente beperkt zich niet tot haar aantal inwo ners van 3900 maar moet zich als recreatieoord daarnaast uit gaven getroosten die haar draag kracht ver te boven gaan. Tot op heden is helaas nog steeds te vergeefs een beroep op het Rijk gedaan om een uitkering uit het gemeentefonds te ver krijgen. Om de gemeente zo veel en zo goed mogelijk voor de re creatie open te stellen, zijn en kele voozieningen dringend noodzakelijk. Men noemt hierbij de aanleg van een weg van Ber gen naar Camperduin, de ont sluiting van het strand bij Har gen voor het autoverkeer, de verdere aanleg van de riolering en de bouw van een nieuwe zui veringsinstallatie. Al deze voor zieningen, die in het belang van inwoner en tourist dringend ge realiseerd moeten worden, heb ben tot dusver op het Rijk wei nig indruk gemaakt. Aangezien de nieuwe wet, die de finan ciële verhoudingen tussen Rijk en gemeente regelt voor Schoorl weinig perspectieven biedt, zijn B en W met G. S. van mening dat men niet ontkomt aan het nemen van ingrijpende maatre gelen om 'tot verbetering van de financiële positie te geraken. Men stelde daarom de volgen de verhogingen aan de raad voor: 1. Het per 1 jan. 1963 verhogen van de straatbelasting tot 20 van de belastbare opbrengst der gebouwde, en op 10 van die der ongebouwde eigendommen. Dit zou een meerdere opbrengst betekenen van 20.500, Ingrijpende belastingverhoging noodzakelijk 2. Het eveneens per 1 jan. 1963 verhogen van het minimumta rief van de rioolbelasting van 25,itot 50,per aansluit- baar perceel; dit zou een meer dere opbrengst betekenen van 12.000,—. 3. Het verhogen per 1 jan. 1963 van de reinigingsrechten tot de volgende bedragen: a. 12,voor het van gemeen tewege ledigen van de eerste emmer (dit is thans 7, b. 10,— voor het ledigen van iedere volgende emmer (nu c. 0,20 per week per tent of kampeerhuisje voor het van gemeentewege gedurende het tijdvak van 1 juni tot en met 31 augustus twee maal per week ophalen van het huis vuil aan de kampeerterreinen die een exploitatievergunning hebben (dit recht bedraagt thans ƒ0,10). Deze verhogin gen zouden een meerdere op brengst van f 9000,met zich meebrengen. d. Het verhogen met 5,van de hondenbelasting, waarvan de opbrengst wordt geschat op 500, e. het verdubbelen van de be- graafrechten per 1 jan. 1964 met een gulden zodat hiervan een meerdere opbrengst kan worden verkregen van 2000 f. het verhogen van de gemeen telijke opcenten op de hoofd som van de pers, belasting van 150 tot 250, hetgeen een voordeel voor de gemeente kas zou betekenen van 11.400,—. G.S. hadden ook aangedrongen op verlaging van de gemeente lijke subsidies aan de beide VV V's en de Volksmuziekschool, maar het college van B W acht deze instellingen van zoda nig belang dat zij pleiten voor handhaving van deze posten op de begroting. Ten aanzien van de in de be groting genoemde kapitaalsuit gaven v.w.b. de riolering, de aan leg van een voetpad langs de Laanweg en de aanleg van sport velden deelden G.S. mede, dat deze van de begroting dienen te worden afgevoerd. Tot slot merkten B W op, dat als de voorgestelde maatre gelen door de raad worden aan vaard, men het tekort op de be groting kan terugbrengen tot 12.000,—. Vervolg pag. 2 Amsterdam, waar ze in dienst trad bij slager Reehagen en er zestien jaar de huishoudscepter zwaaide. Daarna trouwde zij op haar vier en veertigste jaar met de 35-jarige weduwnaar en ver zekeringsagent de heer D. Mo raal, en voer met het schip „De Volharding" naar Boskoop. Nadat beiden acht en dertig jaren lief en leed samen had den gedeeld en twee wereld oorlogen hadden meegemaakt, liet hun dochter, mevr. D. Kers- Moraal, na de bezettingsjaren in 1945 haar ouders naar Bergen komen, waar ze thans, inwo nend bij hun dochter, al acht tien jaar lang een uitstekende verzorging krijgen Bij de gelukwensen die mevr. Moraal maandag a.s. in ont vangst zal nemen, willen wij vanaf deze plaats ook gaarne de onze voegen. Mevr. Moraal-Eekhout 100 jaar Maandag 30 sept. a.s. wordt mevr. A. Moraal-Eekhout, wo nende aan de Karei de Grote laan 100 jaar. Een leeftijd die door een klein percentage van de op deze wereld levende men sen wordt gehaald. Wanneer de bijna honderdjarige vertelt dat zij de zwakste uit het nest was en heel vaak ziek is geweest, dan heeft ze gelijk als ze zegt dat „krakende wagens 'f langst rijden." Mevrouw Moraal werd gebo ren te Diemien in het jaar 1863. Haar beide broers en zuster heeft ze al jaren overleefd. Op haar veertiende jaar reisde ze met haar kleerkist naar haar oom J. Eekhout, die in Hoek van Holland woonde, voor hulp in de huishouding. Haar oom had daar namelijk een pension voor mensen die toendertijd aan de aanleg van de Nieuwe Wa terweg werkten. Tien jaar bleef ze daar, en verhuurde zich op haar vier en twintigste jaar als huishoudster bij een familie te Groningen. Vier jaar later ver huisde ze als huishoudster naar Schoorldam. Telef. 384 Winterprogramma stichting „Dorpshuis" Een verantwoorde vrijetijdsbe steding met vele activiteiten. Evenals voorgaande jaren be gint het clubwerk met een te kenwedstrijd voor alle kinderen uit Bergen, op woensdagmiddag 25 september, om 2 uur. De jeugdige deelnemers (sters) ko men dan zaterdagmiddag 28 september in het Dorpshuis om 2 uur bijeen, waar de prijzen voor de beste tekeningen uit gereikt zullen worden aan de winnaars en het geheel een fees telijk tintje zal krijgen door en kele leuke films te vertonen. Voor de judo-lessen o.l.v. de heer J. Kuilman uit Alkmaar is grote belanstelling. Negentig leerlingen hebben zich reeds voor deze lessen opgegeven. De lesuren zijn: maandags van 4- 5 uur voor jongens en meisjes van 6-7 jaar, van 5-6 uur voor 7 en 8 jaar, van 6-7 uur vooi leerlingen van 9-10 jaar. Een speciale meisjesgroep van 11 - 14 jaar krijgt les van 7-8 uur. Leerlingen van 12-18 jaar elke maandagavond van 8-10 uur. De handenarbeid lessen wor den gegeven door mevr. Jan sen op woensdag 2 oktober voor deelnemers van 6-9 jaar vanl.30 -3 uur. Van 9-12 jaar 3-4.30 uur en zaterdag 5 okt. voor 6-9 jaar van 1.30-3 uur en 9-12 jaar van 3-4.30 uur. Lenze Elzinga geeft aan de jongeren les in handenarbeid in De Zwarte Schuur bij de Volks hogeschool „Oude Hof" voor jongens en meisjes met mini mum leeftijd van 15 jaar. De eerste les is woensdagavond van 7-9 uur. Elke woensdagmiddag kan de jeugd van 8-12 jaar van 1.30-3 uur zich oefenen in te kenen, vingerverven, linoleum- snijden, gombatikken stempelen enz. De eerste les is 2 okt. Voor mleisjes van 8-12 jaar geeft mevrouw Breeuwer elke woensdagmiddag les in hand werken van 1.30-3 uur. Ook het stofversieren, de moderne vorm van handwerken, staat onder haar leiding. De eerste les be gint 3 okt. van 7.30-9 uur. Voor balletdansen is grote be langstelling. Reeds vele meisjes hebben zich daarvoor opgege ven. Verschillende groepen krij gen les van mevr. Alberts. De eerste lessen beginnen op don derdag. Voor meisjes van 5-8 jaar van 4.30-5.30 uur, van 9-10 jaar van 5.30-6.30 uur en vrijdag 4 oktober meisjes van 11-14 jaar van 5-6 uur. Meisjes van 16 jr. en ouder, eerste les 4 oktober. De bibliotheek van de Stich ting is weer verrijkt met vele nieuwe boeken. Het lidmaat schap kost één gulden voor de gehele winter. De toegang tot de leeszaal fis gratis, en elke zaterdagmiddag van 2-4 uur ge opend. De eerste boekenruilmid dag is op zaterdag 5 oktober, van 1.30-4 uur. Catalogus vijf tig cent. De foto-hobbyclub staat weer onder leiding van de heer L. Mars en hervat het clubwerk op 2 oktober a.s. Elke woens dagavond van 7.30-9 uur. Wie meer van fotograferen wil le ren, o.a. door zelf te gaan ont wikkelen, afdrukken, vergroten enz. krijgt volop gelegenheid zich in de geheimen van de fo tokunst te verdiepen. Fotowedstrijd Voor liefhebbers van fotogra feren is door de stichting een fotowedstrijd uitgeschreven. Het onderwerp is de zee, b.v. havens schepen, strandleven enz. Maxi maal mag men drie foto's in zenden, minimum afm.: brief kaartformaat. Inleveringster- mijn t.e.m. 30 okt. 1963. Foto's inleveren in de brievenbus van bet Dorpshuis, of bij de heer L. Mars, Kerkedijk 102, Bergen. De prijsuitreiking zal geschie den op woensdagavond 6 nov., uur, in het Dorpshuis. De deel nemers mogen die avond zelf als juryleden optreden. De heer Harms, lid van de Ned. Bond van Dansleraren, geeft elke donderdagavond van 7.00-8.30 uur weer dansles voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder. Bij voldoende deel name dansles voor gevorderden van 8.30-10) uur. Eerste les 3 oktober. De timmerclub staat, evenals voorgaande jaren, weer onder leiding van de heer Vliegendt- hart. Eerste les vrijdagavond 4 okt. van 7-9 uur. Niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen krijgen in het Dorpshuis gelegenheid aan ver schillende aktjiviteiten mee te doen. De Engelse lessen staan on der leiding van mevr. v. d. Berg. De eerste les voor begin ners lis op 30 sept. van 7.30- 8.30 uur, voor gevorderden van 8.30-9.30 uur. De tweede les voor gevorderden begint vrijdag 4 oktober. Op dinsdag 1 okt. be gint mej. Riemersma met de Franse lessen voor gevorderden van 7-8 uur. Conversatie 8.00- 8.30 uur. Gevorderden van 8.30- 9.30 uur en beginners van 9.30- 10.30 uur. aanbieding uoorsi i ia 'icAiici Dinsdag 1 okt. begint de eers te les in de Duitse taal voor gevorderden van 7-8 uur en van 8-9 uur. Voor beginners van 9- 10 uur o.l.v. mevr. Berkhout. Dan overweegt het bestuur van de stichting een nieuwe ak- tiviteit aan haar uitgebreide programma toe te voegen, n.l. de zaterdagavondsociëteit, waar mee men denkt een jeugdgroep te vormen die wel eens wat an ders wil dan danseh, b.v. actu ele onderwerpen te bespreken, iets te organiseren, of wat dan ook. De stichting hoopt voor deze avonden te zorgen voor lei ding, djie bereid is de jonge ren te helpen aan de opbouw van hun sociëteit. Elke jongen of meisje die hiervoor interesse heeft, is zaterdag 19 okt. van harte welkom. De deelnemers (sters) kunnen zich laten in schrijven op donderdag 26 en vrijdag 27 september, beide da gen van 3.30-4.30 uur en 7.30 -8.30 uur. Spreekuur van de directrice van het Dorpshuis elke maan dagavond van 8-9 uur. Ook als donateur kan men zich opgeven voor 2,per jaar. Daarmee steunt men dit werk. SCHOORLSE GEMEENSCHAP Agenda Vanaf 27 september 1963 is de bi bliotheek „Algemeen Welzijn" in het Oude Raadhuis voortaan ge opend op vrijdag van 3.30 tot 4.30 uur n.m. Vrijdag 4 oktober Openstelling bibliotheek „Alge meen Welzijn" in het Oude Raad huisje te Schoorl van 3.30 tot 4.30 uur n.m. Klaverjaswedstrijden, uitg van de voetbalvereniging „Duinranders" in café Slijkerman te Catrijp om 8 uur n.m. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ZONDAG 29 SEPTEMBER Dr. LUGTEN Hof laan 6, tel. 2700 SCHOORL ZONDAG 29 SEPTEMBER dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 Burgerlijke Stand BERGEN van 16 tot 23 september 1963 Geboren Mark Alfred, z.v. A. H. Schulz en E. Mulders, Paulineweg 13; Mark z.v. J. H. H. Hagens, en M. Haars, Waldeck Pyrmontlaan 3; Johanna Maria, d.v. W. M. Bakker en A. Nooij, Bergerweg 102 Ondertrouwd Stephanus C. Camphuis, 20 jaar, stuurman grote handelsvaart, wo nende te Winkel en Elisabeth G. W. Jansen, 21 jaar, zonder beroep, wonende Dr. van Peltlaan 15, Ber gen Nh.; Laurens Snip, 26 jaar, veehandelaar, wonende te Schoorl, Heereweg 225, en Elisabeth Vis, 26 jaar, zonder beroep, wonende Stroo- merlaan 11, Bergen Nh. Gehuwd Cornelis J. Spaans en Berta A. M. Klevelaan, Westerweg 50 s; Simon P. van Nuland en Maria C. Wokke, J. v. d. Veerstraat 10, Den Helder; Jan S. Jansen en Clementina E. van Trappen, Karei de Grotelaan 58 BERGEN GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN in het tijdvak van 16 t.e.m. 22 sept. Gevonden: een groene portemonnee inh. een bedelaarsarmband, twee dameslaarsjes (nieuw), niet bij el kaar passend, een vulpen, een groen suède tas, een paar zwarte dames handschoenen, twee pakjes Omo, een zak hondenbrood, 1 kilo soda, een vouwstoeltje, een goudkleurig damespolshorloge met rekbandje, een portemonnee bruinleder rits en drukknopsluiting, inh. 10,02, een geelvilten ceintuur. Verloren: een blauw damesjack, 'n handle voor bagageklep van een „Wolsely", een kaboutermuts, een vulpen met gouden pen, donkerbl., een portemonnee marokkaans leder inh. 1,25 aan postzegels, een brui ne portemonnee, inh. plm. 6 dub beltjes, een goudkleurig damesvest, een plastic overtrek voor zadel, een gereedschapstas met inhoud, een paar zwarte handschoenen, een jongensjack. <"Pro|eb«5or (^récflxel DE GROOTSTE KAMER „En nu", zei Créghel, terwijl hij opstond, „je grootste kamer. Zo'n klein snert hol kan ik niet gebrui ken, ruimte moet ik hebben, vat je vrind?" De waard aarzelde even. „De ka mers hier zijn niet zo erg groot", zei hij, maar eh „Nou, wat is er?" vroeg professor Créghel. „Wel, zei de waard, "de zolder is groot genoeg". „Accoord", zei Créghel, „voorwaarts mars dan". De waard deed nog een zwakke poging om beleefd te schijnen en wilde de koffer van de professor naar de zolder dragen. „Geen geleuter, versta je?" zei de prof. „Dat ding is mij te kost baar, loop maar naar boven, ik volg je wel". Ze bestegen de oude zoldertrap die bij elke stap kraakte, en kwa men op zolder. „Dit is hem", sprak de waard en probeerde met zijn schort nog gauw een paar spinnewebben weg te ve gen. Maar Créghel lette daar niet eens op. „Machtig meneer!" kraaide hij. „Een geweldige ruimte voor het geraamte". „Pardon wat zei U?" vroeg de waard verwonderd. „Ach niks bijzonders. Verdwijn maar en bedenk wel dat ik niet van pot- tekijkers houd". „Zoals u wilt, professor" zei de waard en slofte weer naar beneden. (Veekêlad DE DUINSTREEK JA, PYAMA'S VAN ZIJN BESLIST BETER Voor groot en klein vjndt u bij ons een unieke sortering Flanellen Pyama's Satijn flanellen Pyama's Tricot Pyama's Brushed nylon pyama's Voor betere Textiel: BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEF. 2532

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1