itsa ■wwwwmgÊmmÊÊSm btA wini hei pleit „DE DUINSTREEK" VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 Tweede blad Ik weet niet of jullie ut merkt hewwe, maar de zeumer is nou toch wel oflopen. Alle automo biele en stoomfietse ben weer vort en Skorl is weer voor de Skorlders. Ut wintersaizoen be gint weer, dut ken je merke an de krante die weer dikker worre, temeste de streekblade, want boi de Telegraaf en zukke grote blade hewwe de drukkers ut nag te druk met dur aige te drukke. (Temeste nou ik dut skraifDe toneelvereniginge beginne weer met repetere, de platte vrouwe hewwe derlui eerste boiienkomst had en de kele van de laisters en nachte gale van ut koor worre elleke dinsdag weer skraapt. De skaak- klub en Algemeen Welzoin zel- le strakkies ok wel weer be ginne en zo hep iederien weer wat om hande. Dur is ien vereniging in Skorl en deer gaat ut niet zo barre best mee. Of dut nou deur de tillevisie komt of zuk of zain weet ik niet, maar ut ledetal is de leste taid zo teruglopen dat ze boi die vereniging nag maar een handjevol ouwe ge trouwe overhouwen hewwe. Wete jullie al wawoor kluppie ik bedoele? Precies, ut fanfare korps „De Vriendskap". Je hew we hier nag mense weune die ut korps in 1922 opricht hewwe en die vinde ut maar bar spoitug datitur vootr de bleiserai gien mens meer te vinde laikt. Vroe- gertaid ging dat puur aars, toen hadde ze nag een pittug kop peltje en op konkoerse hewwe ze puur wat praize wegsleept. Ok boi de optochte van de VV V's was „De Vriendskap" van de pertai en dur hoefde toen hillegaar gien Alkmaarse korp- se te komme. Ze maakte toen ok vaak marse deur ut durrup en brochte serenades boi mense die voiftug jaar trouwt ware en noem maar op. Maar de leste taid is dur wai- nug zin an zuks. De mense vin de ut veul makkelukkur om 's eives voor dur kiekkast te gaan zitte in dur luie stoel den zellef wat te doen. Deerom gane de leste taid zo veul vereniging nei de knoppe en die kant laikt ut ok wel met de fanfare op te gaan. Ze hew we genog toeters en zuk gesnor en ze hewwe main zaid datte ze nag wel zoon dartig nuwe lede gebruike kenne, want met die zeuventien man die ze nou nag over hewwe kejje niet voor de dag komme. Wel met die kirrels zelf hoor, want dat ben- ne puur zukke snokkere manjes maar je hore ze zo slecht as ze bleize. Jullie denke zeker dat ik an- dele hep van de fanfare hei, maar den sla je de plank toch puur mis. Ik wou allien maar zegge mense, we hewwe nou zo wat 4000 inweuners hier in Skorl en ut is gerust niet de be doeling dat ze allegaar lid worre van de Vriendskap, maar dur benne een hoop veul klainere plaassies in ons lieve landje die een korps hewwe weer je mee voor de kraam langs kenne. Met elluk nuuw lid is ut be stuur van de fanfare hardstikke blaid en voor ons allegaar is ut tog ok leuk as we weer met een goed korps voor de dag komme kenne. Over een klain taidje be ginne de repetisies weer en jul lie kenne den in deuze krant leze weer je je aigen anmelde kenne. Ik hoop dattur zoveul nuuwe lede komme dat onze ai- gen „Vriendskap" weer een dug- tug toontje meebleist in Skorl. Plattelandsvrouwen De eerste bijeenkomst die de afd. Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het seizoen 1963-1964 belegde, vond op 19 september j.l. plaats in café Siwart te Hargen. Nadat door de vice-voorzitster, mevr. de Boer, enkele nieuwe leden waren welkom geheten, en het Bondslied was gezongen, werd het woord gegeven aan de spreekster van deze avond, mevr. Broekman-Vriesman uit Bergen. Mevr. Broekman heeft vorig jaar het congres van de wereld bond van Plattelandsvrouwen te Australië bezocht en zij ver telde hiervan veel wetenswaar digs. Samen met een dame die was afgevaardigd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft mevr. Broekman deze verre reis naar Australië geheel per vlieg tuig gemaakt. De dames hebben met 25 verschillende vliegtui gen eerst in 79 dagen een soort reis om de wereld gemaakt voordat zij op de plaats van hun bestemming aankwamen. Eerst ging de tocht per KLM naar New York, waar de dames een paar dagen zijn gebleven en waar zij de bezienswaardighe den van deze wereldstad heb ben bekeken. Nadat men nog een paar familieleden had be zocht in Denver, Colorado, is men verder gereisd om via de Rocky Mountains en San Fran cisco Honolulu te bereiken. Hiervandaan ging de tocht via de Fidzi-eilanden naar Sidney. Australië heeft lü miljoen in woners, vertelde mevr. Broek man en het is 235 x zo groot als Nederland. Uiteraard zijn de afstanden er dan ook, voor onze begrippen althans, enorm. On geveer de helft van de bevol king leeft in de grote steden zodat zo n vijf miljoen mensen op het wel zeer uitgestrekte platteland hun domicilie he fa- Den. Om het contact met de bui tenwereld te kunnen onderhou den bewijst de radio goede dien sten, vooral bij ziekte of een ongeval roept men radio-teleio- rusch medische hulp in, die ter plaatse niet aanwezig is. Voordat het congres van de Bona begon lieert mevrouw Broekman nog een bezoek ge- braent aan iNieuw-Zeeiand en neeit daar, evenais in Austra lië, gesproken met enkele INe- uenanase immigranten. Uver 't algemeen, alaus mvr. .broek man, zijn Ue mensen er wei te- vreaen. Je iroort verschillende reacties op sommige toestanden en het is vooral ae vrouw, die het immigrantenbestaan kan maken en oreken. Het beheer sen van ae Engelse taal is een eerste vereiste, zo zei ae spreek ster, en veei te veei mensen aen- xen nier te gemakkelijk over. ke denken aan in de praktijk wei de nodige kennis te kun nen opaoen, maar üat is oeslist niet mogelijk. Vervolgens vertelde mevrouw Broexman iets over net congres van het AC WW, dat gepresi deerd werd door de Neaeriand- se mevrouw Beekhof. Aan het congres namen 1300 dames deel, n.l. 1000 uit Austraüë en Nieuw Zeeland en 300 v. andere landen. Het congres zelf was nogal ver moeiend, maar daarnaast erg in teressant omdat men in aanra king kwam met buitenlandse zeden en gewoonten. Ook werd een excursie gemaakt en werd een dierenpark bezichtigd. De afdelingen van de Platte landsvrouwen in Australië heb ben het heel wat moeilijker dan wij hier, zei mevrouw Broek man, maar zij hebben heel veel voor het werk over. De dames hebben in iedere stad een eigen tehuis, waar ze hun bijeenkom sten houden en dat tevens een ontmoetings-centrum is voor mensen die afgelegen wonen en die in de stad hun inkopen doen. Na de pauze vertoonde mevr. Broekman enkele tientallen fraaie dia's en deze werden door haar ter zake kundig van het nodige commentaar voorzien. Ondanks het feit dat de spreek ster nog wel uren zou kunnen doorpraten, zoals zij zelf zei, moest ook deze bijeenkomst weer op tijd eindigen. Mevr. de Boer dankte mevr. Broekman hartelijk voor het gebodene en overhandigde haar een klein aandenken. Met het zingen van het Nrd- hoiiands lied werd deze interes sante avond besloten. t.H.b.O. Onder auspiciën van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp bij Onge lukken, afd. Schoorl, wordt a.s. woensdag 2 oktober, des avonds om 8 uur en verder iedere woensdagavond daarna een cur sus Eheo gegeven in het cate van ae heer biiikerman te Cat- riJP- Op het programma staan o.m. het oeoelenen van de nieuwste 1 methode van kunstmatige adem naiing. van groot belang is deze cur sus, die door dokter Hrust wordt gegeven voor hen, die in de nuisnouding ol in bedrijven wer Ken, voor sport oeoelenaars en in het bijzonder voor chauiieurs Aan de betreffende cursus kan een ieder deelnemen die m Scnoori ot naaste omgeving woont. Men kan zich aanmelden op woensdag a.s. in café Shjker- man voor ae aanvang van de cursus. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heren H. Bredewout, Umioop 33 en H. Hossing, Oorsprongweg 12. Kankerbestrijding De collecte ten bate van de kankerbestrijding in de gemeen te Schoorl heeft opgebracht 951,10. Een prachtig resultaat, dat evenzeer te danken is aan de offergezindheid van de bevol king, als aan de vele bereid willige dames en heren collec tanten. Allen hartelijk dank. Schoorle bridgeclub Nu het winterseizoen nadert, begint ook het bridgen weer on ze aandacht te vragen. De Schoorlse Bridgeclub wekt de bridgers in Schoorl en Om streken op, om in clubverband één avond in de week te komen spelen. Ook voor leerlingen, oud en jong, is er gelegenheid om dit mooie spel te leren. De heer A. Yssels is bereid een cursus voor beginners te leiden. Ieder kan zich daarvoor opgeven bij een onzer leden, van de Schoorl se Bridgeclub, of bij de secre taris, de heer A. Nieuwland te Schoorldam, tel. 384. Uit Bergen De Plattelandsvrouwen, afd. Broek in Waterland, bezochten Bergen. De afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft deze maand bezoek gekregen van een vijftigtal dames van de afd. Broek in Waterland. De gastvrouwen hadden voor een programma gezorgd waardoor de dames een idee kregen van wat er wat er in het dorp Ber gen omgaat. Zo werd een be zoek gebracht aan de Volksho geschool ,,'t Oude Hof", waar mej. Geertsema vertelde van 't Volkshogeschoolwerk in de di verse cursussen die daar wor den gegeven. De burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, had zich bereid verklaard de dames op het raadhuis te ontvangen, waar hij hen in het kort een opsom ming gaf van de tegenwoordige groei van Bergen als recreatie gemeente. Daarentegen gaf ds. Bekius een boeiend overzicht v. de geschiedenis van de bekende Ruinekerk, die na de restau ratie met recht de trots van Bergen genoemd kan worden. Nadat bij diverse leden de maaltijd gebruikt was, werd 's middags nog een bezoek ge bracht aan het Bio-vakantie- oord te Bergen aan Zee, waar de directrice, mej. Fontaine, vertelde over de kinderen die dit prachtig gelegen vakantie oord bijna het gehele jaar door bevolken. Na dit bezoek werd nog een wandeling gemaakt langs de boulevard en 't strand, waarna men in restaurant ,Nep- tunus' nog een poosje gezellig bijeen was. Hier werd door de gastvrouwen afscheid genomen van hun gasten. Het werd ech ter geen afscheid voor goed, want het volgend jaar brengen de B'ergense dames een tegen bezoek aan Broek in Water land. Door het bijzonder fraaie weer is dit een zeer geslaagde dag geworden. ms VAN WEEK TOT WEEK. „Een meisje wordt aange rand" is de titel van een van de drie films die deze week in de bioscoopzaal van „De Rus tende Jager" draaien. Deze film, die vrijdag, zondag en dinsdag avond vertoond wordt, is het verhaal van een meisje met veel sexy, dat na een onbevre-. digend samenzijn met een van' haar vriendjes ergens aan een: rivier door vier mannen van 't Amerikaanse bezettingsleger wordt aangerand. Deze mis daad veroorzaakt grote deining in het stadje. Een zekere ma joor, aangewezen als openbare aanklager, eist de doodstraf, maar weer een andere majoor die als verdediger voor de aan randers optreedt, weet hen van de galg te redden, doordat hij tenslotte in zijn betoog sugge reert dat zij opzettelijk, teleur gesteld door de houding van haar vriend, zich aan de man nen heeft getoond en zelf de misdaad aangewakkerd heeft. Het meisje dat zich door deze uitspraak in een zeer slecht dag licht ziet gestjeld, maakt ten slotte een einde aan haar le ven. Aanvang 8 uur, leeftijd 18 jaar. Zaterdag, maandag en woens dagavond is er de film „Gero- nimo" de laatste der Apachen. Een spannend verhaal dat zich afgespeeld heeft na de laatste burgeroorlog, toen Geronimo, de leider van de Apachenstam, door zijn verzet tegen de ter reur van de belangrijke offi cieren van de V,S. die de wapen stilstand die Washington met de Indianen had gesloten, sabo teerden. Een spannende film, waarin Chuck Connors en Ka- mala Devi de hoofdrollen ver vullen. Aanvang 8 uur, leeftijd 14 jaar. Zondagmiddag te 2.30 u. Alleen op donderdagavond 3 oktober wordt de film „Lulu" vertoond, waarin Nadja Tiller de hoofdrol speelt en O. E. Has- se, Hillegard Knef, Mario A- dorf, Charles Regnier en Rudolf Forster de andere hoofdrollen vervullen. Men kan deze film een zedenbeeld noemen die haar titel dankt aan de vrouw die sterker leek dan het leven zelf en zijn wetten op gevaarlijke wijze tartte, maar tenslotte juist door de wetmatigheid van het leven zelf, daaraan ten onder ging. Aanvang 8 uur, 18 jaar. •w~;. Zo moei hei niei i EUiLLETON door Henk^van lleeswijk 10 Een nieuw incident deed zien voor, toen ze voor de eerste maal haar salaris ontving. Dat ging heel ge moedereerd in Eishoven. In de stad ontving Eea maan- dehjXs een gesloten envelop met haar geld er in en een afzonder lij Xe rekening betreffende de belasting, A.Ü.W. en sociale lasten, iviaar Hoogeboom telde in het spreexkamertje het geld uit op de tafel en schooi er een bneije bij, waarop stond, dat er zoveel ingehou den was ingevolge de wetten, klaar. Bea telde net geld na en fronste haar wenkbrauwen. Ze keek eens op het briefje en toen naar het hoofd. „Daar mankeert precies Honderd en tien gulden aan, meneer." Hij knikte. „Dat klopt, juffrouw van Laar. Dat is uw kostgeld voor mevrouw van Schagen. Dat geef ik gemakshalve meteen door aan haar man." Bea liep rood aan maar hield zich m. Ze slikte een paar maai en zei toen met gedempte stem: „De volgen de maand krijg ik mii voile salaris, meneer Hooge boom. Ik ben geen onmondig kind en sta evenmin onder curatele. Daarom ben ik mans genoeg om zelf het ver schuldigde kostgeld aan mevrouw van behagen te ge ven." „O ja, dat geloof ik terstond. Maai- met de vorige onderwijzeressen ging dat ook altijd zo en niemand heeft daar ooit aanmerking op gemaakt." „Wel, dan doe ik dat bij deze. U betaalt als hoofd de salarissen uit aan uw personeel. De kwestie van het kostgeld en eventueel andere dingen zijn persoonlijke aangelegenheden, die buiten uw bevoegdheid vallen." Hoogeboom spreidde zijn handen uit elkaar en haalde zijn schouders op. „Nu ja, als u daar op staat...." „Ja meneer Hoogeboom, daar sta ik op." „In orde. Ik zal het Van Schagen meedelen." „Ook dat is niet nodig. Mevrouw van Schagen kan er op rekenen, dat ze prompt op de betaaldag haar geld krijgt, zolang ik nog onder haar dak vertoef." „Tja, en dat zal nog wel een poosje duren, denk ik. Bea kneep een oogje dicht en keek haar baas aan. „Dan denkt u verkeerd. Ik ben van plan hier in het dorp iets te zoeken, waar ik zelfstandig kan zijn". Hoogeboom schoot in een lach. „Dat lukt u nooit. Bovendien, Sangelaar. „Sangelaar heeft gedecreteerd dat de ongehuwde leerkrachten in de kost gaan bij het echtpaar Van Scha gen. Maar Sangelaar kan me nog meer vertellen. Over mijn privéleven heeft hij niets te decreteren." „Nu ja, u probeert het maar. Ik zeg u alleen bij voorbaat, dat u geen schijn van kans hebt. „Prettig vooruitzicht. Maar we zullen wel zien." Die verdere middag en avond was Bea uit haar humeur, iets wat maar zelden gebeurde. Na het eten vertrok ze meteen op de fiets. Ze zou wel eens pools hoogte nemen. Sangelaar zou en flinke kerel wezen als hij haar belette bij Van Schagen weg te gaan. Gedurende enkele weken stak ze haar voelhorens uit en heel voorzichtig informeerde ze hier en daar, of er ook een paar kamers te huur zouden zijn. Maar overal kreeg ze nul op request. Ook in Eishoven bleek wo ningnood te zijn. ,Toen ze op een mooie najaarsavond op haar kamer zat te roken, zei ze tot zichzelf: Bea, je zult geduld moeten oefenen. Tot het voorjaar. Is er dan nog niets, dan koop je een stukje grond en zet er een bungalowtje neer. Een bouwvergunning is er altijd wel te krijgen. Vooral op het platteland." De wintertijd begon met een feestavond ter gelegen heid van het zilveren jubileum van de burgemeester. Er zou een receptie zijn, een aubade van de schoolkin deren en des avonds een concert, waaraan de beide plaatselijke verenigingen zouden meewerken. Weken van tevoren was er een lied ingestudeerd, dat Van Schagen had gedicht en gecomponeerd. Bea vond het afgrijselijk, maar ze sprak er met geen woord over. Plichtmatig leerde ze het ook haar kinderen en toen de lang verwachte dag was aangebroken, zong de hele school het onder leiding van meester Van Schagen voor het bordes van het gemeentehuis. De burgemeester scheen het geweldig mooi gevonden te hebben, want hij hield een korte toespraak, waarin hij ieder bedankte en in het bijzonder de dichter-componist Van Schagen. Miep stond er bij te glimmen van trots. Nu ja, was dat soms te verwonderen? Voor de receptie was Bea naar de stad getogen en had daar een moderne japon gekocht, die ze voor deze gelegenheid wilden aantrekken. Een kwartier voor men als schoolpersoneel gezamenlijk zou vertrekken, kwam Bea in haar nouveauté beneden. Miep van Schagen viel zowat achterover van schrik. „Mens, wat heb je nou aan je lijf? Wat betekent dat?" Van Schagen, die de uitroep van zijn vrouw hoorde, kwam naar de gang en zag de lange japon met de korte mouwen en uitgesneden hals.. De bijpassende handschoenen tot de ellebogen, het tasje en de hoed. „Nou.dat ziet er toch keurig uit," meende hij te moeten opmerken. „Hou jij je mond," beet zijn vrouw hem toe. „Daar hebben mannen geen verstand van. Vooruit, naar de keuken." En zonder verdere plichtplegingen duwde ze haar man terug, de keuken in, sloot de deur achter hem en wendde zich weer tot Bea, die onderaan de trap was blijven staan. „Wou je dat soms aanhouden? Op de receptie?" Bea schoot in een lach. „Dacht u soms, dat ik die japon daar uittrok?" „Mens, je loopt voor schut, je ben hier niet in Am sterdam Bea deed een paar passen naar voren en antwoordde de vrouw op rustige toon: „Nee, dat weet ik. We zijn hier in Eishoven. Maar dat zal mij niet verhinderen deze japon aan te houden, als ik naar de receptie ga." Miep van Schagen liep rood aan en Bea begreep in eens, dat ze jaloers was. Dodelijk jaloers op de mooie japon. Haar bravour verdween onmiddellijk. Misschien was het niet erg tactisch van haar geweest. Want Miep zou in haar sobere zondagse jurk wel een erg povere indruk maken. En Van Schagen zelf in z'n versleten geklede jas waarschijnlijk zijn trouwpak nog eveneens. Maar daar kon zij tenslotte niets aan doen. Ze had deze jurk speciaal voor deze gelegenheid ge kocht en ze zou hem dragen ook. „Je moet het zelf weten. begon Miep van Scha gen weer, „maar je ligt er uit in Eishoven, als je je zo op straat vertoont. Kind, wees toch wijzer, ze lachen je allemaal uit." Bea kneep haar lippen samen en haalde haar schou ders op. „Dat risico wil ik dan wel eens nemen. Als het blijkt, dat u gelijk hebt, zullen we ook wel weer een andere school vinden. Per slot van rekening ben ik niet met Eishoven getrouwd". „Als je maar weet, dat ik niet met je meeloop. „Dat is uw goed recht, mevrouw van Schagen." Miep snoof nog een keer, keek voor de zoveelste maal verachtelijk naar de japon en verdween toen langs haar heen naar boven om zich te verkleden, terwijl Bea in de voorkamer ging zitten wachten. Wel, als mevrouw van Schagen niet met haar mee wilde gaan, dan ging ze alleen. Alsof ze dat niet durfde. Maar toen enkele ogenblikken later Hoogeboom, ook al uitgedost in het zwart, het plein over zag steken, ging ze vlug naar buiten en liep hem tegemoet. „Wil mijn baas me vanmiddag chaperonneren?" vroeg ze met haar liefste glimlach. Hoogeboom bleef even stil staan, keek met bewonde ring naar haar japon en begon toen te glimlachen. „Juffrouw van Laar, het zal me een bizonder genoegen zijn", antwoordde hij galant. „Hoe vindt u me zo?" vroeg ze, een tikje cocqet. Hij keek haar nog eens van terzijde aan en antwoord de toen op geheimzinnige toon: „Fantastisch. Ik zou het wel weten, als ik vijf en twintig jaar jonger was." (wordt vervolgd) SS

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5