i/dakUêd ff Pu'Ol^engt Fa. A. Nieuwland sterren BroiKtiiletten /\}gton jackets Handelsonderneming ozganisaazt aan show in ^choozH NYLONS SCH00RISE GEMEENSCHAP Agenda VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 39c JAARGANG No. 40 Verschijnt te bergen, Bergen aan Zee, Schoori, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, F.gmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Internationale Conferentie van Wereld- federalisten te Japan en wat onze Nederlanders verder beleefden li GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD MET EEN INRICHTING VAN TEL. 2545 BERGEN m "V DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoori, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. De vrouwenclub van de Japan se wereldfederalisten organiseerde ook een grootse ontvangst. De buitenlanders moesten eik iets over het vredeswerk in hun land vertellen. Daarna ontvingen wij zelfgemaakte Japanse poppen en waaiers. Opvallend is het hoe de Japanse vrouw zich in zo korte tijd (pas na de laatste oorlog) een eigen plaats in de gemeenschap heeft veroverd; zij zijn met alleen ge lijkgerechtigd, doch treden ook of ficieel naar voren en groot is de behoefte der jongeren zich te ont wikkelen en contact met de buiten wereld te krijgen. Hartverwarmend was het de intense energie en le vensdrang van de Japanse jonge ren generatie te beleven. Zij wer ken met de toekomst gedachte hun land niet als militaire grootheid, doch als economische kracht op te bouwen. De technische werken die daar ondernomen worden zijn ver bazingwekkend van omvang. In een groot park te Kyoto was een tuinfeest georganiseerd. Eerst dansten enige Geishas hun gratie volle dansen, waarna door de vrou wen-wereldfederalisten volksdan sen werden uitgevoerd. Onderwijl ontvingen wij, zowel mannen als vrouwen, een Happy Coat (korte kimono), met het verzoek ons bij die dansen aan te sluiten. De mees ten der vertegenwoordigers uit 20 verschillende landen voldeden met animo aan dit verzoek. We genoten van een zo harmonisch beleefde, in ternationale vreugde. De nog steeds door de Japanse gezinnen in ere gehouden theece remonie, maakten wij ook mee. Wanneer men een huis of een tem pel, ja zelfs soms wanneer men een winkel betreedt, dan behoren de schoenen te worden uitgetrokken. Zo ook voor deze theeceremonie. Allen moeten plaats nemen op de grond om een heel laag tafelblad; vaak van kostbaar hout. Het zetten van de thee is een ceremonie op zjch zelf. Het is ook niet de thee zoals wij die drinken. Ze bestaat uit een groene poeder dat door ko kend water in een kopje wordt op gelost. Dat water mag ook alleen op een speciaal daarvoor ingericht stel met hout, gekookt worden. Dat kopje wordt knielend en met een buiging voor je neergezet en men behoort dan met een buiging aan te nemen. Dezelfde rythus herhaalt zich bij alles wat er bij geserveerd wordt. Er gaat iets rustgevends en beschaafds van zo'n ceremonie uit. (Ingezonderii mededeling) in de huid gezondheid en zuiverheid Vele gezinnen doen zulks dagelijks; anderen eens per week en krijgen dan ook vaak gasten er bij. Een ka mer wordt alleen voor deze thee ceremonie gebruikt. De toegang tot die ruimte geschiedt door lage deu ren, opdat men bukkend, dus nede rig en niet hovaardig zal binnen treden. Van grote betekenis voor de pro paganda van ons ideaal is ook de rede geweest die het vroegere En gelse Parlementslid Lord Attlee uit sprak voor een stampvolle zaal. De architectuur van deze zaal was een wonderwerk. De zitplaatsen tegen over het toneel liepen vanaf de eer ste rij trapsgewijze naar boven waardoor spreker en publiek el kander goed konden zien. Enorme Schoorldam. Telef. 384 indruk maakte daardoor die kleine gestalte van de 85 jaar oude Attlee, fel 'belicht, alleen op het toneel tegenover die duizendkoppige me nigte. Lord Attlee bracht o.a. met klem naar voren dat ontwapening onder een wereldrechtsorde de eni ge uitkomst voor de wereld is. Al le regionale verbindingen zullen oorlog niet kunnen voorkomen. Dat zijn woorden ingang vonden bleek later uit het grote aantal Japanners dat zich als lid van de Wereldfe deralisten beweging opgaf. De bom- op Heroshima, die ook door Attlee in herinnering werd gebracht heeft de Japanners de waanzin van een moderne oorlog in zijn volle om vang doen begrijpen. Zouden wij in Europa eerst nog zo'n bom moe ten krijgen voor we tot het inzicht van het Japanse volk komen? Na Attlee's rede stond een grote groep jongeren ons met lampions op te wachten. De bedoeling was dat wij, buitenlanders met hun mensen in één optocht propaganda voor ons ideaal zouden maken. Het werd een dusdanige stoet dat het verkeer er voor geregeld moest worden. Voor een T.V. opname is Attlee enige ogenblikken in de stoet mee geweest. Al deze feestelijkheden en offi ciële ontvangsten werden niet voor het pleizier van de buitenlanders georganiseerd, doch ten bate van de propaganda in het Oosten, pers, T.V. en radio waren dan ook steeds aanwezig, blitzlichten achtervolg den ons waar wij ook kwamen. Het zou te veel plaats van dit blad vragen wanneer wij al de ver schillende ontvangsten in hun ge heel beschreven, zoals de ontvangst van de directeur van een groot wa renhuis, waar wij te zien kregen hoe een Japanse bruid in haar bruidsjapon wordt omkleed. Ook velen van ons werden bij Ja panners in eigen woning geïnvi teerd. Het taalverschil bracht dan vaak vreemde situaties doordat vele ouderen geen vreemde taal kennen. De kennis van Esperanto bleek ook hier noodzakelijk voor goede inter nationale contacten. Op de terugtocht landden wij eerst even in Hongkong ten einde ons vliegtuig te laten tanken; die tijd werd door ons gebruikt om een bustocht door de stad en omgeving te maken. Schreinend is daar het verschil tussen de prachtige omge ving en de hopeloze armoede van de meerderheid der bevolking. De vluchtelingenkampen deden ons weer sterk beseffen dat dit pro* bleem nooit op te lossen zal zijn zo lang macht door geweld wordt be heerst. De volgende uitstap n.l. New Delhi liet ons zien dat de Indiase mentaliteit heeft dan de Japanners Ook daar was de tegenstelling van rijkdom en armoede bijna weerzin wekkend. Verfijnde intellectuelen ziet men lopen naast volkomen on- ontwikkelden, die in lompen langs sjouwen, liggen of- bedelen. Daar de koeien voor hen heilig zijn en als een deel van het gezin worden beschouwd, stappen die ongehin derd door het drukste verkeer. Apen huppelen langs de grote straatweg. Een volkomen tegenstelling daar van was de grootse ontvangst die ons ten deel viel door de president van India. In de ontvangstzaal van het Parlementsgebouw werden alle buitenlanders in één rij opgesteld, waarna de president onder de klan- Eén kant doorgestikt nylotn Eén kant gladde poplin Aan beide kanten te dragen Alle maten voorradig. 6 jaar 10 jaar 14 jaar 23,65 28,25 32,85 Herenmaten, ook de grootste 39.50 De zomer is weer voorbij en we staan weer voor de gezellige lange winteravon den. Avonden waarbij je heerlijk bij de kachel kunt zitten, kijkend naar de t.v. of genietend van een goed boek. In deze periode komen ook onze echte Nederlandse feest dagen in ons midden, zoals Sint Nicolaas en Kerstmis. Het is een typisch feit dat wij na iedere zomer weer bijna allemaal naar deze tijd ver langen, een verlangen naar rust, huiselijkheid en warm te. En op deze avonden wor den de plannen gemaakt voor hetvieren van St. Nicolaas avond en Kerstmis. Ook hier bij kan de voorpret een reu ze gezellige sfeer geven aan het dagelijks, gejaagde leven. Wellicht hebben bovenstaan de overwegingen de heer Dekker geïnspireerd tot het houden van een 3-daagse show in ,,De Rode Leeuw". Bovendien stelt hij zich op het standpunt dat men welis waar overal wasmachines, gasfornuizen, gasverwarming, centrifuges, wasautomaten e. d. kan kopen, maar dat er op het gebied van juiste en ver antwoorde voorlichting wel het een en ander aan ont breekt. Als U besloten hebt een duurzaam huishoudelijk ap paraat aan te schaffen is het van groot belang dat U weet wat U koopt, wat er mee ge daan kan worden en wat niet. Is deze of die machine wel B groot genoeg voor uw gezin of kunt U het met een klei nere doen. Is het in uw geval niet verstandiger om niet de machine te kopen die U gedacht had, maar een andere constructie, die voor U beter is? Heeft de ma chine levensduur, is de service- dienst goed, of liever gezegd best of is het na de koop maar zo zo? Voor verwarming gelden dezelf de argumenten en voor gasfornui zen en cdmforen op stadsgas komt er ook nog bij, of dit of dat kook- toestel straks ook geschikt is voor aardgas in Welke samenstelling dan ook. Weet U dat er maar enkele mer ken zijn die hierop bevestigend kunnen antwoorden. Ook hier is dus goede en verantwoorde voor lichting enorm belangrijk. Misschien heeft U een fornuis met een grill en een thermostaat er in. Weet U hoe U deze kunt gebruiken? Velen niet, komt dus naar deze show en U zult met eigen ogen zien hoe gemakkelijk het is om te grilleren, maar vooral hoe heerlijk het resultaat smaakt. Een wasautomaat is helemaal een hoofdstuk op zich zelf. Koop niet zo maar, maar laat U vooral deskundig voorlichten. Van diverse merken staan de mensen van de fabriek U gaarne ten dienste, zonder enige verplich ting. Het is vandaag de dag zo, dat men in het gezin bijna gedwon gen moet gaan mechaniseren omdat gewone huishoudelijke hulp of niet te krijgen of niet te betalen is. Voor U dit gaat doen adviseren wij U deze show te bezoeken, waar U, naast allerlei huishoudelijke ap paraten, ook een droomkeuken met ingebouwde kook- en bakappara- tuur (zie afb.) kunt bewonde ren, die opgebouwd is uit verschil lende elementen, die allen ook los verkrijgbaar zijn. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij U naar de advertentie elders in dit blad. Voor betere Textiel: BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEF. 2532 ken van het plechtige vaderlandse lied, statig binnentrad. Zodra echter de laatste toon geklonken had en 's lands hoogstgeplaatste persoon ons ieder persoonlijk de hand wilde drukken, verdween alle plechtig heid door het geren van filmers en fotograven. Voor de avond na dat bezoek, organiseerde de „wereldfederalisren Beweging India" een openbare ver gadering waar Pandit Nehroe en Lord Attlee als sprekers optraden. Deze vergadering werd geopend door de voorzitter van W. A. W. B. de Nobelprijswinnaar Prof. Hideki Ykawa. De zaal was tot aan de nok toe gevuld. Men kon aan Neh- roe's vermoeide gezicht zien dat hij voor de grote moeilijkheden waar in zijn volk zich bevindt, geen op lossing kan vinden en dat de be wapening van zijn land doorgevoerd moet worden tegen zijn innerlijke overtuiging in. Ook hij ziet algehele ontwapening onder een wereld rechtsorde als enige mogelijkheid om uit de impasse waarin India en zovele volken am hem heen zitten, te komen. Reeds tien jaar geleden heeft deze grote mens voor dat ideaal gepleit. Lord Attlee bracht dit keer voor al naar voren dat ieder persoonlijk moet mede Werken om tot een rechtsorde te komen. ,,Er is geen vrede mogelijk door regionale ver bonden, noch door neutraliteit" riep hii geëmotioneerd uit. Ons' bezoek aan New Delhi viel gelijk met de nationale Gandhi her denking aan zijn graf. De eenvou dige zwartmarmeren grafsteen lag op een verhoogd stuk gras. Alvo rens dat te betreden moesten wij ook daar onze schoenen uittrekken. Met veel van zijn volgelingen her dachten wij deze zuivere mens die geweldloos gewonnen heeft. Enige van onze bestuursleden legden een krans neer, terwijl de andere be zoekers rozenblaadjes kregen om op het graf te strooien. Dat alles geschiedde in volkomen stilte. De avond van de dag vertrokken wij weer en koersten naar Europa; doch voor wij de eigen grenzen be reikten wachtte ons nog een ont vangst te Calcutta en later te Ka- ratehi, waar wij enkele uren de tija kregen om van een rijk gedek te tafel te genieten en speeches aan te horen die hoofdzakelijk voor de pers bedoeld waren. Toch bleef er nog tijd over om een persoonlijk gesprek met onze gastvrouwen en heren te hebben. De jeugdgroep van de W.A.W.F. hield haar eigen intern, conferentie. Zij eindigden met de volgende wen sen: Contact zoeken met andere intern, jeugdgroepen zoals b.v. de wereld jeugdraad. Daar de eis voor ontwapening uiteindelijk moet uitgaan van de regeringen hopen zij dat de Wereld- federalistische parlementariersgroep zich zal uitbreiden. Verder achten zij contact met de communistische landen van de grootste betekenis. Voor ons, de afgevaardigden uit Europa, die door hun komst de pro paganda voor een wereldrechtsorde i moesten helpen bevorderen, is deze reis succesvol en onvergetelijk ge worden. Succesvol doordat de grote landelijke bladen veel aandacht aan ons hebben geschonken, en onver getelijk door de hartelijkheid waar mede wij overal werden ontvangen en de ervaring opgedaan door de kennismaking met zo verschillende volksaarden, doch waar toch uitein delijk bleek dat zij mensen zijn als wij, met veel van dezelfde moeilijk heden en vreugden. Mevr. H. Meyers-Kehrer, Bergen (Ingezonden mededeling) Hoestdrank in tabletvorm.95ct MOOI SUCCES Dezer dagen ontving het hoofd van de r.k. Jongensschool alhier een schrijven van de Rector van het r.k. Lyceum te Alkmaar. Daarin stond vermeld dat de leerlingen van bo venvermelde school voor het toe latingsexamen voor dat Lyceum 0,2 punt boven het gemiddelde lagen van alle jongens en meisjes uit Alk maar en omgeving die dat examen gedaan hebben. Zaterdag 12 oktober klaverjasdrive bij de heer P. Duin, uitg. van de Pluimveevereniging „De Duin streek". Woensdag 16 oktober bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Lezing door Mej. Nass over kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Be langstellenden - niet leden - zijn ook van harte welkom tegen be taling van f0,50. Aanvang 7.45 uur n.m. in café Jonk te Schoorldam. Vrijdag 16 oktober Klaverjasdrive uitg. van de tafeltennisvereniging „Duintreffers" in café Slijkerman te Catrijp des avonds om 8 uur. Vrijdag 18 oktober openstelling bi bliotheek „Algemeen Welzijn" in het Oude Raadhuisje te Schoori van 3.30 tot 4.30 uur n.m. Openbare bibliotheek te Catrijp, ge vestigd Verenigingsgebouw, Hee- reweg 154. Geopend zondag: 10 tot 10.45 en 11.15 tot 11.45 uur. Vrijdag: 7.30 tot 8.30 u. 's avonds Vrijdag 11 oktober in verband met een uitvoering geopend van 7 tot 7.30 uur. FILMS VAN DEZE WEEK Van vrijdag 11 oktober t.e.m. 14 oktober draait in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager" de film „Gone with the wind" - Gejaagd door de wind - naar het beroemde boek van Margaret Mitchell. Deze film heeft weinig aanbeveling no dig. Het verhaal is fascinerend en de film groots van, opzet. Aanvang 7 uur. Leeftijd 14 jaar. Dinsdag 15 en woensdag 16 okto ber is er de eveneens groots opge zette film „De 300 Spartanen", een geweldige strijd tussen Spartanen en machtige grote Perzische legers, een cultuurhistorisch epos, dat door tal van Grieksche dichters is be zongen, een keerpunt in de geschie denis van Griekenland, waardoor dit rijk gespaard bleef voor de over heersing der Perzen die in het jaar 480 voor Christus onder bevel van Koning Xerxes (David Farrar) met een miljoenenleger oprukten naar de noordelijke grenzen van 't Griek se rijk. Aanvang 8 uur. Zondagmid dag te 2.30 uur. Leeftijd 14 jaar. Donderdagavond 17 oktober brengt de directie van „De Rustende Ja ger de film „Verdacht van aanran ding" dat een verhaal vertelt van een bewogen en uitdagend drama van een eerzuchtige man en een schaamteloze vrouw. Wanneer de man na zes jaren dwangarbeid heeft opgeknapt, voor een schuld die de vrouw beging, terugkomt, wordt hij opnieuw het slachtoffer van die vrouw, die tenslotte wordt ontmas kerd, zodat de man bevrijd van al le blaam, naar zijn familie kan te rugkeren. Aanvang 8uur. Leeftijd 18 jaar. V.V. SCHOORL Programma voor zaterdag a.s. R.K. AFC welpen b-Schoorl a. Opstelling: A. IJssels, F. Hilgervoort J. Vet, B. Butter, R. Hooier, F. Bootsma, R. Leen, P. Roos, T. Teeu- wisse, P. Ruis, N. Mooi. Res. G. Waal en H. Hooiveld. Jeugdl. P. IJssels. Con Zelo b-Schoorl asp. b 3 uur. Vertrek 2 uur per auto. Opstelling: Sj. Minkema, M. Snip, O. Spoelstra, H. Koel, H. Volkers, W. Prins, J. Meereboer, R. Bergh, S. Kootstra, B. Medema, H. Hooi veld. Res. H. Hoogvorst. Programma voor zondag a.s. 10 uur Schoori a-Foresters b. Opst.: W. Nieuwland, W. Ruis, S. Breedewoud, G. de Jong, Kl. Mede- ma, W. Half, F. Half, S. Duin, P. Meedendorp H. v. Iwaarden P. Wie- dijk. Res. M. Snip, O. Spoelstra. Jeugdleider de Koning. 2.30 uur KSV jun. I-Schoorl jun. I Opst. W. de Marée, B. de Boer, H. Meereboer, F. Siekman, R. Butter, W. Mundt, H. de Jo>ng, K. Oud, G. Bekker, J. Schotten, J. de Boorder. Jeugdl. Siekman. 12 uur Schoori jun. II-RK. AFC 6 Opst. A. Nieuwland, B. Minkema, W. Niesen, H. Zuidema, K. Hooi veld, Kl. Half, K. de Witte, R. Bak ker, C. Duineveld, T. Meedendorp. P. A. Hooiveld. Jeugdl. Hooiveld.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1