99 99 KzM-az<jlstklLau.t<zti IVOROLi^ gpSÉ Irfl® sterren i;]föStj2A Jinders dan elders I Bcrgensche Kunsthandel VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 39c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl» Schoorldamt Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg." Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Geruisloos vallen de bladeren als een trage regen op een stil le oktoberdag en het lijkt alsof de natuur haar adem inhoudt bij het aanschouwen van dit veel kleurig herfstkleed, dat lang zaam haar schoonheid verliest, totdat alleen het bladerloze sil houet grillig strak en scherp af steekt tegen de steeds van kleur wisselende herfsthemel, dan komt de winter. Thans is het nog volop herfst en nu is er in de bossen en dui nen voor de natuurminnaar veel te genieten. Een overweldigend kleurenspel, dat iedere dag van tint verandert, wordt in de om vangrijke bossen en duinen van Kennemerland door de herfst opgevoerd. De zilverpopel heeft zijn blad reeds verloren, alleen aan de toppen der takken wappert nog een enkel blad als een dartele witte vlinder in de zon. De bruingeel wordende eik steekt fel af tegen de diep donker groene kleur van de dennen. De grote helgele vlekken van de botanische rozen treden op dringerig naar voren, daarnaast staat tussen een geelgeworden berkenbosje, brandend oranje rood een vogelkers. Statig en voornaam, roerloos en bijna on genaakbaar, komt de zilver spar te voorschijn, die oe gehele zo mer achter het groene lover verscholen stond. Straks als dat prachtige kleurenkleed van het struikgewas, door- een vroege nachtvorst is neergedwarreld, zal de zilverspar met de vele andere dennen, de toon aange ven en 't duinlandschap warm te en charme brengen. Aan het einde van een laan, komt dan opeens dat grote wij de duinlandschap. Een diorama zo fascinerend in de ochtend, dat het net is, of daar heel in de verte aan het einder, bij die blauwomwaasde horizon, de we reld eindigt. Een ontzaggelijke rust gaat er uit van dit schil derij met dat vreemde licht. Het blonde helmgras lijkt wel wit in dat prille herfstlicht. Vlak voor mijn voeten bloeit hier en daar nog laat de heide. Verderop tegen het duin liggen ae uitgebloeide heidestruiken, als donkere vlekken tegen het duin geplakt. In een duinpan geeft het rode bladerloze wil genhout, naast het zwart van bevroren wilgenstruiken, een eigenaardig droomrig accent aan dit vredig oord. Een prach tig decor voor een romantisch en geheimzinnig openluchtspel voor vreemde boswezens, is het in een diep dal gelegen ver kleurd eikenbos, waardoor de zon vreemd bizarre licht en schaduwvlekken tovert op de bosbodem. Ook de oranje-bruine gloed, onder het dennenbos, op de door de zonbeschenen den nennaalden heeft een aparte be koring. De oranje-gele bessen van de zilveren duindoorn staan als sierlijke ruikers langs de paden. Overal is kleur en nog eens kleur. Herfstkleuren ontstaan door het verkwijnen van het lo ver een jaarlijks weerkerend verschijnsel van de natuur, die op de drempel van de herfstfi- nale, de mensheid nog even van die kleine, schone simpele din gen van het leven wil laten ge nieten. Jan Timmer Contactochtend U.V.V. Op donderdag 24 oktober a.s. des morgens om 10 uur organi seert de U.V.V., afdeling Ber gen Nh., een contactochtend in „De Rustende Jager" te Ber gen. Men wisselt van gedachten over de verschillende werkob- jecten, vragen worden beant woord en ieder wordt wegwijs gemaakt omtrent de U.V.V.- evenementen. Zij, die belang stelling hebben voor het U.V.V. werk en graag iets meer zou den willen horen, zijn van har te welkom. (Ingezonden mededeling) Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r Propaganda-filmavond A.N.W.B. De Koninklijke Toeristen Bond van de ANWB hield voor een middelmatig aantal belang stellenden in de dancing van De Rustende Jager 'n propagande- filmavond, terwijl aan de hand van zeer goede kleurendia's de veelomvattende werkzaamheden van de A.N.W.B. werden toege licht door de heer Don, propa gandist van deze service geven de instellig voor het verkeer langs de weg. Namens de gemeente Bergen opende loco-burgemeester de heer E. J. v. Rees-Vellinga deze avond met een kort woord. Hij hechtte aan deze avond grote waarde, omdat het dorp Bergen met haar uitgebreid recreatie gebied en geen plannen heeft om snel te groeien, nauw moet sa men werken met de ANWB. Overal wordt de mens gecon fronteerd met het snelverkeer en moeten er grotere en betere verkeerswegen komen, daarom moeten wij i.v.m. die verkeers wegen en de steeds stijgende bevolkingsgroei blijven zorgen voor recreatiegebieden. Ook de ANWB streeft naar deze behoef te. Spr. hoopt dan ook dat Ber gen zijn functie zal blijven ver vullen als recreatieoord. Daarna memoreerde de heer Don de tijd dat de eerste fiets (80 jaar geleden en het ontstaan van de ANWB), verscheen en zette daarna uiteen de groei en de ontwikkeling van de bond, met zijn vele middelen zorgend voor een veilig verkeer Hierna werden er nog een paar prachtige films van de schilder achtige kust van Spanje en het romantische Corsica vertoond op deze interessante geslaagde filmavond van de ANWB FILMAVOND Op 11 oktober j.l organiseer de de heer Sleking in de zaal van de heer van 't Hof te Groet een filmavond. Een 70-tal be langstellenden was komen op dagen om deze gratis voorstel ling bij te wonen. De organisa tor heette een ieder van harte welkom en bracht hulde aan de heer van 't Hof die de zaal belangeloos ter beschikking had gesteld. Hierna werden dia's vertoond die de heer Sleking enkele ja ren geleden tijdens een vakan tie had gemaakt. Door hem werd het vertoonde zonodig van een deskundig commentaar voorzien, zodat de aanwezigen veel interessants te zien en te horen kregen van Frankrijk en Spanje. Te koop 2 CRAPEAUDS en DRESSOIR. Te bez. zaterdag 3 uur. Zuidlaan 3, Bergen. Najaarstijd Klompen halen bij J. J. Oudhoff - Centra, Antonius- straat 23, Bergen. Tel. 2575. Te koop T.V. 43 cm. z.g.a.n., prach tig beeld, f250,-. Tel. (070) 725793 NAAIMACHINES. Levering alle topmerken met een speciale ser vice: le volledige garantie; 2e. on beperkt aantal lessen aan huis; 3e. gratis kontaktdagen. Inruil en re paratie van alle merken naaimachi nes. Van Dijck, Alkmaar, Spoor straat 97, tel. (02200) 17375. Sch: gen, Ged. Gracht 30, tel. (0224( 693. li il Mijl 11 cru Na de pauze werd een film vertoond van het bedrijf van de heer Sleking, terwijl ook de afglopen winter nog eens aan de vergetelheid werd ontrukt. Ook de reclametoeht die de bei de V.V.V.'s dit voorjaar hadden georganiseerd was op het cellu loid vastgelegd. Het meeste succes had de heer Sleking wel met zijn laatste film Deze was geheel in de gemeen te Schoorl opgenomen en de aanwezigen waren dus in de ge legenheid om alle bekende plek jes aan hrrn ogen te zien voor bijgaan. Nadat de heer Sleking tot slot beloofd had om deze winter nog eens terug te komen, ging een ieder voldaan huiswaarts. de ouders te weinig aandacht besteden aan hun kinderen en te weinig liefde geven. Het ont breken aan speelgelegenheden in vele steden en dorpen, doet baldadigheid naar voren komen. De schuld van de ontspoorde jeugd ligt grotendeels bij de ouders, omdat ze niet bij mach te zijn, gezelligheid in hun wo ning te brengen. Aan het einde dankte de voorzitster de spreek ster voor haar interessante le zing en het haar dank verge zellen door het aanbieden van een boekenbon. NATIONALE RECLASSERINGSCOLLECTE Het plaatselijk comité maakt met grote dank aan de gevers en aan de dames van de U.V.V. die zich wederom met de in zameling hebben belast bekend, dat de Nationale Reclasserings- collecte dit jaar in Bergen netto heeft opgebracht f 1377,40. Interessante lezing over het werk van de kinderpolitie Dinsdagavond hield de Vrou wenbond van het N-V.V. afde ling Bergen, alvorens ze tot een lezing overgingen, die mej. Zwaan, officier van de vrouwe lijke kinderpolitie van de kop van Noordholland zou geven, 'n korte vergadering voor het af werken van de agenda. Daarna gaf mevr. Bogtman, presidente van de afdeling, het woord aan de spreekster van de avond, die op aangename en in teressante wijze een lezing hield over het werk der kinderpoli tie. Ze memoreerde de vroegere toestanden, de verwaarlozing van de jeugd in verschillende gezinnen, de engeltjesmakerij door pleegouders, het begin van de onderlinge vrouwelijke hulp in 1915 voor toezicht op die pleegouders, het ontstaan van de zedenpolitie, de reeds in 50 gemeenten bestaande kinderpo litie, waar de laatste 12 jaar de vrouwelijke politie aangesteld is bij jeugdzaken. Zij merkte op dat nog vele ouders hun kinderen bang maken met poli- tie-dreiging. Het tegendeel is juist, de politie is er om de kin deren te beschermen. Voorts sprak ze over de ver waarlozing van het kind door de ouders, ontzetting en onthef fing uit de ouderlijke macht en onder toezichtstelling, door hulp te bieden aan ouders voor hun kind door een gezinsvoogd. Een uitvoerige lezing gaf ze over de maatregelen die er getroffen worden door de politie om kin deren die van het rechte pad zijn gedwaald, weer gelegen heid te geven zich aan een nor male levenswijze aan te passen. Ook de baldadigheid bij de jeugd, waarvan de oorzaak ge zocht moet worden in het door VAN WEEK TOT WEEK. Lms „Drift en begeerte" is het filmverhaal van een jongen van 19 jaar (Parrisch) die op de tabaksplantage van Sala Post in Connecticut terecht komt met zijn moeder, die als gezel schapsdame voor de moederloze Alison Post gaat optreden. Parrisch neemt zijn intrek bij Sala's voorman, wiens schoon zusje op hem verliefd wordt. Ook de dochter van Post krijgt het te pakken van hem. Zijn onverschilligheid voor haar, doet haar plotseling trouwen met een andere vriend, Par risch moeder treedt dan in het huwelijk met Sala's grootste concurrent Juld Raike, zodat Parrisch bij hem in dienst treedt op de plantage, maar als zijn stiefbroer Edgar de plantage van Raike's concurrent in brand steekt, en Parrisch de brute za- kenmethoden niet langer accep teert loopt hij weg. Na een ver blijf van twee jaar, in dienst bij de Marine, keert hij zelfbewust als man terug naar zijn stiefva der en begint daar een plantage met behulp van zijn jongere stiefzusje Paigz. Als Edgar dan voor de tweede maal tracht het werk van Parrisch door brand- stichting te vernietigen, wordt hij door Parrisch zo murw ge slagen dat hij voorgoed van zijn plantage wegblijft. Dit filmver haal draait vrijdag, zondag en donderdagavond in de bioscoop zaal van ,,De Rustende Jager". Aanvang 8 uur. Leeftijd 14 jaar. Zaterdagavond en woensdag avond is er de opwindende film ,,De stalen klauw". Een span nend avontuur van een Ameri óeroiezen^, kaans officier, die zich in oor logstijd temidden van de Japan ners waagt om een generaal van de mariniers te bevrijden, die door Filipijnse guerilla's ge vangen wordt gehouden. Wan neer hij zich aansluit bij die guerilla's volgt de éne gevaar lijke tocht na de endere en weet hij een Japanse goederen trein te overmeesteren, door de bewakers onschadelijk te ma ken. Vermomd als Japanners zetten ze de reis voort, om daar na na een felle strijd de gene raal te bevrijden. Op de terug tocht naar de kust, waar een Amerikaans vaartuig wacht, worden ze door de vijand hevig onder vuur genomen en na een spannende strijd door list te entsnappen. Aanvang 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur. Leef tijd 14 jaar. NYLONS WINTERPROGRAMMA van de Kunstkring N.V.V. Bergen-Schoorl. De Bestuurdersbond „Bergen- Schoorl" van het N.V.V. heeft haar winterprogramma bekend gemaakt. Maandag 21 oktober a.s. zal in de toneelzaal van „De Rustende Jager" de Radiostad-comedie het blijspel opvoeren getiteld „Als tante komt logeren" door T. Dudley. Hieraan werken mede de arties ten Jetty Cantor, Helia Faasen, So phie Frank, Jeanne Verstraten, Maarten Kapteijn Rie van Nunen en Ed Bauer. Donderdag 7 november brengt de Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond afd. Bergen 's middags om 4 uur een interessante kleuren film voor de kinderen en 's avonds 8 uur voor de ouderen als hoofd film „De mooiste dag van mijn le ven", eveneens in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager." Ook ligt het in de bedoeling van het bestuur een cabaretavond te or ganiseren. Op 20 maart 1964 brengt dan de toneelgroep „Studio" als sluitstuk het bekende toneelspel „De wijze kater" van Herman Heijer- mans. Kaarten voor deze aktivitei- ten zijn verkrijgbaar bij C. Over man, Mathieu Wiegmanweg 9, M. Kroon, Kerkedijk 27 en A. C. Mol, Doorntjes 31 allen te Bergen. In Bergen aan Zee bij mevr. Ra venhorst, Verspeijkweg 9. In Schoorl bij K. Hulshof, Bob- beleweg 2. Ook telefonisch (02208) 3726. Evenals andere jaren wordt het vervoer van de leden uit Cam perduin, Schoorldam en Bergen aan Zee geregeld door de HHADO. SCHOORL „Zo begint het leven'' Onder auspiciën van de afde ling Alkmaar van de Neder landse Vereniging voor Suxue- le Hervorming wordt op vrij dag 25 oktober a.s. in „De Rus tende Jager" te Schoorl de Deense film ,,Zo begint het le ven" vertoond. Deze film wordt wel een stan daardwerk genoemd over de in tiemste levensproblemen, dat een ieder eerbied en ontzag zal afdwingen voor het wonder der natuur. Men wordt geconfronteerd met de problemen van de onge huwde moeder en met die van het kinderloze huwelijk, terwijl men tenslotte getuige is van het grootste moment in het leven van een vrouw, de geboorte van haar kind. Wij wekken een ieder op de ze leerzame film te gaan zien. Zie ook de advertentie elders in dit blad. Plattelandsvrouwen Op 16 oktober j.l. belegde de afdeling Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in de zaal van de heer Jonk te Schoorldam. Zoals altijd was ook nu de op komst goed; naast de leden merkteni wij ook enkele leer krachten van de lagere scholen en de kleuterschool op. Gezien het onderwerp van deze avond was dit bgrijpelijk, mevr. Nass, hoofd van de school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden te Alkmaar zou n.l. iets van haar werk vertellen. Nadat mevrouw Bergh de aanwezigen had ver welkomd, kreeg mevr. Nass het woord. Spreekster merkte op dat de scholen voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden ofwel de L.O.M.nog niet zo lang be staan. In 1945 is men met dit soort van onderwijs in Amster dam gestart en in het begin van dit jaar kreeg ook Alkmaar een dergelijke school. De onderwijs instellingen worden bezocht door kinderen die faien in het proces op de Lagere School en a.ie zich moeilijk aan het klasse milieu kunnen aanpassen. Dit kan vele oorzaken heoben, voor ai door huwelijksmoeilijkheden wordt de kinderziel vaak der mate aangepast dat de kinde ren niet (meer) op scnool kun nen meekomen. Op verzoek van ouders, hoof den van andere scholen oi ae schoolartsen kunnen ae kinae ren aan op een L.U.lVi. woraen gepiaacst. net kind wordt eerst gronaig door een toelatings commissie getest waarna het dij een groep wordt geplaatst üie net oeste dij zijn intelligente past. In Ahanaar Ueeit mevr. i\ass oo leerlingen aie in i groepen zijn onaerverueeia. Deze vorm van onderwijs woidt oiKwijis ten onrecme gezien ais een zusje van net uuitengewoon imager unuerwijs oi wei net j=>'. k.O. net u-n.w., aai eigeniijK is oniSiaan uit hol gewone ia- ger onoerwijs geeiL iz verscrin- xenüe soorten onoerricnc, o.a. oat aan aove, bnnue en oeune kinaeren maar ook. aan ae kin aeren van kermisexploitanten en schippers. Klassikaal onderwijs worat er op ae scnooi van mevr. i\ass met gegeven, dn is oaar ook praKtiscn onmogenjK aangezien ieder Kind weer een andere m- lenigentiepuoteit neen. mnueren oeneoen i jaar wor aen met op oe scnooi toegela ten terwijl men kever geen Kin deren Doven oe ïz jaai ziet ge plaatst. in a oe pauze, waarin weer eens wero bewezen dat vrou we tongen zeioen rusten, was er geiegenneiü tot het stellen van vragen- Uit het antwoord dat door mevr. Nass op n gesteiae vraag werd gegeven oieeK wei, dat ae L.U.lvr. wel degeiijK tot taak neeit om oe ieemngen te onoerwijzen; ais ze niervoor ge- scnikt zijn Kunnen de Kinoeien later op een recnmscne oi een lluishoudscnooi worden ge plaatst- Verder merKte de spr. nog op, dat samenwerKing met de ouders dringend nooazake- iijK is zodat net met voorKomt, dat het op scnooi moeizaam bij gebrachte in het gezin weer wordt teniet gedaan. De Kin deren zijn niet op een schooi waarop moet woraen neergeke ken besloot mevr. Nass, die ve ie praktijkervaringen humoris tisch door haar verhaal heen- weefde. Mevr. Bergh dankte de spr. voor haar voordracht en merk te op dat de dames er ongetwij feld veel van hebben geleerd. Nadat nog enige huishoude lijke mededelingen waren ge daan werd de bijeenkomst be sloten. ZONDAGSDIENST ARTSEN ZONDAG 20 OKTOBER BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6, tel. 2700 SCHOORL dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 Ueekêlod DE DUINSTREEK exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar M lti DtJf gtJH. /joiciua^r vuu Aparte collectie in onze speciale afdeling. Voor betere Textiel: BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEF. 2532

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1