(jlditsa BEA wint het pleit J TWEEDE BLAD VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 Ik moet jullie tog nagges ver- telle wat ik fan de zeumer be leefd hep. Op een mooie oggend zait me vrou teugen main: >,Ik wul vemiddag efkes nei stad mit de kindere dus je wille wel zorrege dat nei ut nuuws fan ien uur de wage voorstaat." As gehoorzaam manspersoon gane je den in de houding staan en je zegge: „Jewel skat, aars nag wat fan je dienst?" Dus ik annut poese want je kenne niet mit je femilie in un auto zitte, weer de prut fan twei maande nag anzit. ,,De Duitse gaste die we hew- we, wulle ok mee", zait me vrou nag. No deer was ik wel vlak voor, want dat waifie fan die Duitse kirrel is een snok- ker maidje. Dus teuge hallef twei hewwe we ut hille zakie in de glim mende auto douwt en wai nei Alkmaar. Toene de vroue klaar ware mit jurkies kaike zait die Duitse man datte we beter bin- nedeur weer nei huis gaan kon- de. De klante binne koning vanzelluf en dus hebbe wai over Berrege reden. Je hewwe deer ok een paar herreberrege hai, dat wete je wel, en we zouwe de kindere deer efkes traktere op un aisie. Vroeger krege je ien keer in de veertien dage ien aisie fan drie zente fan je vaar maar dat is nou puur aars. Ze moete nou mooi anzitte en un daalder foor een gewoon aisie is niks bezon- ders. Dus wai uitstapt en op un paar stoele zitte gaan buite, want net skeen ut zonnetje ef- fies. De brakkies woue ais in glaze, plebejers heit zuks gloof ik. of sorbette ken ok wel. Zoas ik al zaid hep, wazze dat Duit se vroutje puur leukig maar ze wazze ok altaid in de weer om een aar te hellepe. Toe dus de kellner kwamme mit un blad vol mit glaze ais, doch ze innut Duits vanzelluf: „Ik zei dat manje wat ruimte geve, den kennie dur beter bai om ze handel neer te zette. Met dat die kellner bai ons tafeltje ankomt skuift ze dus dur stoel efkes agteruit en wat doch je? Jewel oor, precies op de tone fan die man mit ze ais. Die skrikt zunaigen wezeloos en fan de weeromstuit leit ie ut hille blad uit ze handen fal ie. Sommige kelners benne zo beleefd hei, dat was deuze ok eerst maar toen ie dat blad op zunaigen ofkomme zagge was- sie dat niet meer zo. „Grote struul", zaitie teugen dat verskrikte Duitse vrouwtje, ,,je zette net die rotstoel op main pote". Hai en die Dutise meneer zatte onder ut ais, de slagroum en de glassplinters. Die kellner of mit un saggerai- nig smoelwerk en wai lage al legaar dubbel vanut lache. Een deftege huisknecht hep alles weer netjes baimekaar veegt mit un zuiver stoffertje en ef kes later hep diezelfde kelner ons weer nuuw ais brocht. „Gratis" zaitie en hai mok- kerde nag wat over servies fan de zaak enzo. Hai had wel een aar pak antrokkent maar de broek fan die Duitser kojje de aare dag nag regtop in un hoek zette, die sting staif fan de slag roum. Me vrou hep die broek nag uitkookt en ut water verdampe leite; toe hewwe we de hille week nag koffie mit roum drin- ke kenne. Afaiin, zo ziene je maar weer, je kenne ok al te behullepzaam weze en zet asjeblieft nooit un stoel op de tone fan un kellner v/ant den hejje kans dajje ok onder ut ais thuiskomme. PETTEN Harddraverij vergaderde Er was voor de ledenverga dering van de harddraverij ver eniging „Nieuw Begin", welke in het Wapen van Petten werd gehouden, een flinke belangstel ling. Voorzitter de heer J. Ra ven sprak dn zijn openingswoord hierover zijn voldoening uit en hoopte dat de besprekingen zouden leiden tot het houden van een draverij met de ker mis. Het bleek ook dat de vereni ging nog steeds groeit, er zijn nu al meer dan 40 leden die trouw ieder jaar f 5,contri butie op tafel leggen voor één draverij. Natuurlijk is het niet mogelijk om hiervan een dra verij te houden. Maar er zijn zo veel mensen die deze draverij een goed hart toe dragen, dat (Ingezonden mededeling) King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet I onmiddellijk geeft. I Neem King, bereid uit het zuivere natuur- l product en ga de dag tegemoet met frisse I moed en frisse mond. De natuurzuivere zij ieder jaar weer opnieuw met gulle hand alle prijzen beschik baar stellen. En dit kan alleen maar in Petten, aldus voorzit ter Raven, dit zal op andere plaatsen vast niet lukken. Overigens waren de leden van mening dat deze vergadering veel te laat was uitgeschreven. Maar het dagelijks bestuur had al veel werk verzet, zodat zij van mening waren dat toch al les nog op tijd klaar zou zijn. De vereniging bestaat dit jaar 15 jaar. Redenen waarom en kelen meenden dat het ook feestelijk moest worden her dacht. Maar het merendeel der aanwezigen was van mening dat een feestje om de tien jaar wel voldoende was. We hebben wel een saldo, aldus penning meester De Waard, maar er komt per jaar maar weinig bij. Alles wordt duurder en daar om is het niet verantwoord om iedere vijf jaar te herdenken. Besloten werd om weer een draverij te houden en de taken werden weer verdeeld. Penningmeester W. de Waard werd weer herkozen. De dra verij die dinsdag 22 oktober wordt gehouden, is uitsluitend voor boerenpaarden uit de ge meente Zijpe, met als kam- pioensprijs een wisselbeker. De ze is thans in het bezit van het paard Unica, eigenaar de heer A. J. v. Rijswijk en berijder de heer J. Klaver. Opgave kan geschieden bij de heren W. Eriks, tel. 02268 239 en bij J. Raven, tel. 02247 238 tot zondag 20 oktober, waarna de loting plaatsvindt in café Bellis. Terreincommissie geïnstal leerd. Tussen het dagelijks bestuur van de Sportvereniging Pet ten" en de terreincommissie, die op de laatst gehouden ver gadering werd benoemd, heeft een bespreking plaatsgehad in „Het Wapen van Petten." Doel van deze bespreking was: Wat is de taak van de terreincom missie. Men was van mening dat in de eerste plaats de taak van deze commissie is, de ac commodatie verbeteren en pro beren de geldmiddelen die hier voor nodig zijn te verkrijgen. En verder toezicht houden tij dens de wedstrijden rond het speelveld en eventueel helpen bij de controle. Besloten werd dat de com missie in het jaar 1964 een ver loting zal organiseren, mits toe stemming wordt verkregen van B. en W. Van de opbrengst zal afhangen welke bestemming de ze gelden zullen krijgen. Naast vele waardevolle prijzen zal de hoofdprijs zijn: Tien dagen naar Parijs. Aantrekkelijk KERMISPROGRAMMA De Pettemer kermis is weer in aantocht en door de verschillen de verenigingen en commissies zijn weer de voorbereidingen gemaakt om een en ander op waardige wijze te vieren. De zondag staat in het teken van de sport. Voor het eerste elftal was in verband met de interlandwedstrijd geen wed strijd vastgesteld. Gelukkig werd St. Boys bereid gevonden om op deze dag tegen ons eer ste te spelen en het Bondsbu- reau had hier geen bezwaar te gen. Het zal dus een competitie wedstrijd worden. Gezien de goede prestaties van beide elf tallen zal het hopelijk op deze middag aan spanning niet ont breken. Om 10 uur speelt het derde elftal tegen Kaagvogels 4 en om 12 uur het tweede elf tal tegen .A.P. 3, daarna nog een handbal wedstrijd Petten se nioren tegen Olympia. Maandagmiddag zijn er op 't schoolplein kinder- en volks spelen waar een ieder vrij aan kan deelnemen. In ,,Het Wapen van Petten" kan men vanaf zondag 3 uur dansen en dit wordt maandag morgen voortgezet met het eer ste deuntje. Maandagavond zal FEUILLETON door Henk van Heeswijk „Wel, dat zal wel moeten, hè? Nieuwjaar wensen en 13 HOOFDSTUK 12 Buiten wachtte haar echter een nieuwe verrassing. Enkele dagen voor de vakantie begon, was ze Maas Zijp tegen gekomen in het dorp en had ze hem ge vraagd, of hij haar met de paard en wagen naar het station wilde brengen. Het hoefde niet voor niets, ze wilde er wel wat voor betalen. Maas had geknikt en gevraagd, met welke trein ze wilde vertrekken. „Met de trein van half twaalf." „Goed. Ik ben er om half elf." En dat was meteen een uitgemaakte zaak. Bea had niet verwacht, dat hij zo vlot bereid zou zijn haar weg te brengen. Spontaan had ze zijn hand gegrepen en gezegd: ,,Dat vind ik aar dig van je, Maas. Dank je wel." „O", had hij rustig geantwoord, „ik heb van m'n zus je al gehoord, hoe fijn het bij u in de klas is. En voor zo'n aardige schooljuffrouw heb ik alles over." En toen had Bea werkelijk even gebloosd. Maar de verrassing. Ze kwam met haar beide koffers om het huis heen, want de voordeur kwam nooit open, ook niet voor juffrouw van Laar, zag naar de straat en inplaats van een paard en een wagen ontdekte ze een vrij behoorlijke auto. Achter het stuur Maas, die nu het portier opendeed en naar haar toe kwam om de koffers over te nemen. Doch Bea was blijven staan. „Maar Maas, hoe kom je aan die auto?" Maas grinnikte een beetje verlegen. ,,Stap maar in, juf, dat vertel ik onderweg wel." Nog steeds een beetje verwonderd, liep Bea naar de wagen en stapte in. Maas had intussen de koffers ach terin geborgen en nam naast haar plaats aan het stuur. Hij schakelde in en reed met een kalme gang het dorp uit. Ze reden een poosje zwijgend over de weg naar het station en toen zei Bea: „Nou, Maas, kom op met je verklaring." Maas schoof zijn pet een beetje opzij en lachte. ,,Kijk eens, het is bij ons zo: Een onbekende schooljuffrouw neem je mee op je boerewagen, als ze een lift vraagt. Maar een bekende schooljuf op een boerewagen dat gaat niet. Dus, kom je met een auto, zoals het hoort." „Ja, maar van wie is deze auto dan?" „O, van een kennis ik mocht 'm lenen Bea keek de jongen van terzijde aan en schudde haar hoofd. ,Weet jij wel, Maas, dat je verschrikkelijk slecht liegen kunt?" De jongen kleurde even. „Daar heb je de schooljuf, hoor, die zien altijd alles. Dat zegt Grada ook altijd. Maar.wat doet het er feitelijk toe? U komt op een confortabele manier op het station. Dat is toch het belangrijkste? En als u me zegt, hoe laat., of liever: hoe vroeg u Nieuwjaarsdag weer terugbent, dan haal ik u ook weer op." Bea haalde een sigaret uit haar tasje en stak die op. „Wie zegt jou, Maas, dat ik op Nieuwjaarsdag terug kom." l „Beste jongen, dat doe ik schriftelijk. Maar je hoeft mie niet op te halen, want ik kom pas 4 januari terug, in de namiddag." De jongen reed opeens langzamer en keek haar ver schrikt aan. „U blijft Nieuwjaarsdag weg? Daar zal vader niet erg over te spreken zijn." Bea haalde haar schouders op. Voor mijn part is het hele dorp daar slecht over te spreken, maar dat ver andert toch niets aan mijn besluit. Ik ben op Nieuw jaarsdag niet in Elshoven. Ik heb op die dag namelijk vakantie, zie je?" „Ja, dat weet ik wel. Maar het is „Een oude traditie," viel Bea hem in de rede. ,,Je hoeft me niets meer te vertellen. En die traditie ga ik nu eens doorbreken. Daar heb ik nu eens zin in zie je?" Ze smeet de half opgerookte sigaret door een kier in het raampje en draaide zich naar de jongen toe. „Wat denken jullie in Elshoven nu eigenlijk van het school- personeel? Dat het lijfeigenen zijn? Slaven? Onderho rigen. Ze kunnen me nog meer vertellen. En wat voor tradities er in de Paas- en grote vakantie zijn, weet ik niet, maar ik vertel je bij voorbaat, dat ik er dan ook niet ben. In mijn vakantie doe ik precies, wat ik zelf wil. En daarmee basta." Binnen een kwartier waren ze al bij het station. Maar Maas reed door. Bea keek hem verschrikt aan. „Zeg, waarom ga je verder? We zijn er toch al?" Hij lachte. ,,Nog veel te vroeg voor de trein, juf. We gaan ergens gezellig een kopje koffie drinken. Of heb ik dat niet verdiend?" Bea haalde opgelucht adem. „O ja. dat vind ik na tuurlijk uitstekend". Maas lachte luidkeels. „Ha, ha, die juf! Die dacht minstens, dat ik haar wilde ontvoeren Bea grinnikte een beetje mee. Diep in haar hart was ze inderdaad eventjes bang geweest. Van die Elsho- venaren kon je immers van alles verwachten? Op vijf minuten afstand van het station was een behoorlijk restaurant. Maas scheen er goed bekend te zijn, want hij werd met een stevige handdruk ont vangen. Daarna stelde hij Bea voor als „de nieuwe schooljuffrouw" en Bea drukte op haar beurt de hand van de vriendelijk lachende kastelein. ,,Twee koffie," beval Maas „en voor de juffrouw een paar lekkere koeken." „Komt voor elkaar Maas." „Zeg eens," protesteerde Bea, ,,ik wil niet Maar Maas legde bezwerend zijn brede hand op haar arm en zei: ,,Sssst. Dat is ook een traditie: koffie het lekkere koek. En daar kunt u toch echt geen bezwaar tegen hebben." Bea glimlachte vertederd. ,,Maas, je verwent me. Hij lachte en keek haar goedmoedig aan „En dat is nu juist m'n bedoeling. Vergeet Elshoven nu maar eens een poosje en als u straks op uw plaats van bestem ming bent aangekomen, geniet dan maar eens fijn van uw vakantie." Toen ze even later van de koffie dronken en Bea van haar koek knabbelde, maakte ze in stilte een klei ne berekening en daarna keek ze haar metgezel aan. „Wat kost je die auto, Maas?" er een toneeluitvoering zijn. „Jong Leven" uit Noord-Schar- woude zal een klucht brengen „Drie vrouwen om., een!" Dinsdagmiddag zal er dan de traditionele harddraverij zijn om het kampioenschap van de Zijpe. Deze draverij is alleen voor boerenpaarden. Dinsdagmorgen is er in ,,Het Wapen van Petten" prijsbiljar- ten voor dames en heren en kan men vanaf 3 uur dansen. De muziek zal worden verzorgd door The Mocking Birds. Zeer zeker weer een aantrekkelijk programma en laten we voor de kermisklanten hopen dat het echte ,,Pettemerkermis-weer" verstek zal laten gaan. Hij haalde zijn schouders op. „Wat doet dat er nu toe?" Ze (schudde haar hoofd en zette het kopje neer. Daarna leunde ze achterover en keek hem nadenkend aan. „Beste jongen, je hebt me zelf verteld, dat je maar een karig zakgeld hebt. Ergens zul je dus op moeten bezuinigen, om dit alles te kunnen betalen. Waarom doe je dat?" Hij kleurde en keek haar een beetje verward aan. „Och, juffrouw, u bent altijd zo goed voor onze kleine Grada. Ze is een nakomertje en dus danig verwend. Thuis is er met haar soms geen land te bezeilen. We zijn met ons zessen broers en natuurlijk allemaal even gek op haar. Dus ze is onderhand een kleine tiran ge worden. Maar u bent haar op school de baas en daar over waren we allemaal wat verwonderd. En zeg geen kwaad van juffrouw van Laar, want dan vliegt me dat wicht op en ze zou in staat zijn ons d eogen uit het hoofd te krabben. Ze is gewoon weg van u, juffrouw En daarom mogen we u op de boerderij allemaal graag, ziet u? Ik natuurlijk ook. Dus dacht ik, toen u vroeg of ik u met paard en wagen naar het station wilde brengen: Wel, laat ik de juf nu eens belonen voor alles, wat ze voor Grada doet, vandaar die auto." Ze knikte. „Betalen je broers er aan mee?" „Waaraan mee?" „Wel, aan die auto. Twee keer acht is zestien kilo meter. Misschien wel twintig alles samen. Twee koffie, koek. Dat zal je portemonnaie vandaag wel plat ma ken, Maas." Hij haalde zijn schouders op. „Als ik daar nu plezier in heb Ze glimlachte en legde haar hand op zijn arm. „Je bent een fijne jongen, Maas. Zal ik je eens een goeie raad geven?" Allicht. Daar ben ik altijd open oor voor." „Vraag aan je vader om een vast wekelijks bedrag. Zeg gewoon, dat je als acht en twintigjarige. „Ik ben intussen al negen en twintig, juf." ,,Goed. Dat je als negen en twintigjarige meer geld Wilt hebben. En als je dat niet krijgt, dan ga je ergens anders werk zoeken. Ik weet uit het dorp, dat je het boerenvak in al zijn geledingen onder de knie hebt. Je kunt gemakkelijk een gulden of zestig, zeventig verdienen. Hij keek haar ongelovig aan. „Ja, werkelijk. Hoe is de situatie thuis? Ik bedoel financieel. Misschien is het een onbescheiden vraag, maar dan geef je er maar geen antwoord op. Ik bedoel dit: Kan er een paar tientjes meer in de week voor jullie, broers, af?" Hij keek haar spottend aan. „Wat dacht u?" Na San- gelaar is vader de rijkste boer van het dorp." Ze knikte. ,,En hoe oud is je vader?" „Bijna vijftig." „Wel, als hij gezond blijft, kan hij nog best een jaar of twintig of misschien zelfs langer mee. Maar daarna? Hij kan al zijn geld toch niet meenemen in het graf. Jullie, als zoons, hebben recht op een behoorlijke ver goeding, als jullie elke dag hard meewerken in het bedrijf. Denk daar maar eens over na, Maas." (Wordt vervolgd) Record aantal bezoekers voor klaverjassen Er was voor de klaverjaswed- strijd welke werd georganiseerd door de „Sportvereniging Pet ten" in „Het Wapen van Zijpe" een overweldigende belangstel ling. Ruim 88 deelnemers had den zich laten inschrijven, een aantal dat nog nimmer zo groot was geweest. Nadat voorzitter de heer D. Manneveld een welkomstwoord had gesproken en dank had ge bracht aan de terreincommissie, kon wedstrijdleider de heer G. Rademaker de 44 paren een plaats Wijzen. Voor deze kla ver jas wedstrijd waren 35 prij zen en voor de kleine verloting 30, allen beschikbaar gesteld door de middenstand en be langstellenden. Het resultaat van deze avond kon er weer zijn, n.l. f 198,waarmee het nadelig saldo van de tribune weer een flink stuk naar be neden werd gebracht. De uit slag van deze avond was als volgt: marsenprijs J. de Vries- J. Boskamp met 7 marsen. De poedelprijs was voor de heren D. Groen-J. Coret. De overige 32 prijzen gingen naar de pa ren: 1. K. de Groot-A. v. d Vlies 7680 pnt. 2 S. v. d. Nes-J. Mid- deljans 7191 pnt. 3 N. Haster-J. Haster 6748 pnt. 4 Mevr. Breg- man-mevr. Bakker 6745 pnt. 5 N. Haster-J. Sampimon 6660 pt. 6 H. Jeensma-Landman 6636 pt. 7 W. Boontjes-G. Rademaker 6624 pnt. 8 C. Quak-K. Quak 6551 pnt. 9 D. Verduin-C. En- gelbracht 6540 pnt. 10 G. A. Geensen-T. Watertor 6525 pnt. 11 mevr. Schippers-F. de Graaf 6515 pnt. 12 G. de Vries-v. d. Kamer 6515 pnt 13 D. Koning- C. de Leeuw 6485 pnt. 14 G. Haster-v. d. Berg 6455 pnt. 15 Fam. Plakman 6432 pnt en 16 Woudwij k-Wiemers 6401 pnt. Van de bridgetafels De uitslag van de laatst ge houden onderlinge bridgewed- strijd was als volgt: 1 G. Rademaker-M. Nanne 68V2 pnt. 2 P. Bosman-B. de Groot 6OV2 pnt. 3 A. J. Flink-A. v. d. Vlies 57V2 pnt. 4 Gebr. v. Leeu wen 57V2 pnt. 5 J. P. Geensen- C. van Barneveld 57 pnt. 6 W. Boontjets-K. de Groot 551/2 pnt 7 Dames Geensen-v. Barneveld 50 pnt. 8 J. de Groot-mevr. G. A. Geensen 50 pnt. 9 P. Nanne- J Bregman 45V2 pnt. 10 Fam. Versteeg 38 pnt. BERGEN Handwerktentoonstelling Woensdag 23 oktober a.s. houdt 't r.k. Vrouwengilde haar jaar lijkse Handwerktentoonstelling in de serre van „De Rustende Jager" te Bergen Nh. Tevens bestaat er gelegenheid de ten toongestelde handwerken te ko pen. Met klem wordt er op ge wezen dat deze tentoonstelling niet alleen openstaat voor ka tholieken, maar dat een ieder van harte welkom. Men leze ook de advertentie. A .De Duinstreek" DE DUINSTREEK IWIEi zo. Heel 't gezin heeft belangstelling voor Profiteert van de publiciteits waarde die daarin gelegen is

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5