Jlditsa BEA wint het gezondheid' Schoorlse Reddingsbrigade TWEEDE BLAD VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 Ik weet niet hoe laat of jullie altaid tebed gane. Deer hew ik ok aigeluk niks mee nodig. Wai blaive seives wellus veul te lang nei de tillevisie kaike en den moet je ut de are dag weer bezure. Vleden zundag benne we den ders op taid tusse de manne- fakture kropen, me vrou most maandag te warskip nei dur snaartje in Skagen en ze hep dus de hille zundag an de was weest. We ware den ok puur garig, me vrou vannut wasse en ik fan ut kaike. Afain om negen ure lagge we al en ik was net zon beetje annut weg- doezele toe dur op de deur klopt werd- Noja klopt, zeg maar grusti hengst. Ik duruit vanzelf en voor de deur stond de zeun vamme buurman. Die jonge is voor ze nummer in dienst en hai lait erreges in Gelderland. „No mejoon, wat moete jai nag zo laat?" vroege ik. „Buur" zaitie, „ik hew de bus mist, kejje me meskien ef- kes nei stad brenge aars kom ik te laat imme kazerne, en den kraig ik un douw." Nou bin ik vroeger ok in de dienst weest en deer kwam nag bai dat dat knultje main zo no- zeluk ankeek, dat ik zaide: ,,No, dat moet den maar mieknecht." Afain, taid om munaigen an te kleeën hadde we niet dus ben ik maar mit me nachhemp an en me sleipmus op me kop nei Alkmaar tuft mit die mil liter bubberend naast main. Nou weet ik niet of dat jullie wellus autopedale mit je blote voete bediend hewwe, maar ut doet oplest puur zerig. Geluk kig benne we ut knaal langs gaan en d^n kenne je beter op- skiete den datte je binnedeur gane- Onderweg zaide die joon nag „No buurman, as je metor dur nou mee uitskait, den zele je ok puur uitlache worre azze je in je nachhemp over streit achter je auto lope te douwe." Toe ik hum bai ut station af zet hadde en zaggiesan over Berrege trugging, docht ik nag effe an wattie zaid had. Ik wier hillegaar un beetje zemelappig. Ik docht: ,,As nou de bezine op raakt, wat den?" Ja ik had wel (Ingezonden' mededeling) een blikkie mit bezine achter in staan maar as je in je nach hemp uit je auto stappe om je tenk bai te vuile, hewwe je ge- laik een opstootje, want weer de meinse zogouw vandaan komme begraipe je soms niet. „Weet je wat", docht ik, "ik rai efkes een zaistreitje in en gooi efkes die bezine in de tenk." Ik docht dat alle meinse al sliepe maar nei oor, net had ik ien bloot bien buiteboord of de deur van ien van de huize gong ope en deer nwamme zon vaiftien meinse nei buite. ,,Kaik deeris" skriwde ze, „een sleipraier!" Ik skaamde munaigen dood vanzelluf dus as de weerlich in de auto en vort maar weer. Alles gong goed tot ik zowat bai Eistrup was- De metor begon te pruttele, gaf nag un paar naidige klappe en toen was ut dein mit de ouwe so praan- Gelukkig was ut net op dat open stik weetje wel, en gien meins te zien. Afain, ik duruit en kaike. Jewel meneer, bezinetenk leeg en ik annut grutte nei dat blik. Ik skut der- ris an en wat doch je? Leig. Deer staan je den hei. Ut be gon al puur latug te worre en dur zatte niks aars op den te douwe. Toen ik om de bocht bai de Teugelaan al haigend en proestend ankwam benne dur un paar kirrels opkomme da ge, die main hollepen hewwe om de auto de klucht van de Duinweg op te douwe. Ik zal maar niet opnoeme wazze ze allegaar zaie- Ik had zo wel ut duin in vlugte kenne, van de velegenhaid. Bai de Bickers- laan kwam de bus ons achter op en die hep ons ut leste endje op sleeptouw nomen tot an de benzinepomp. Deer hew ik de meinse nag uitter bed hale moete, maar aindeluk konnik weer raie. Toe ik tuis kwam was alius al zwartdonker en me vrou hoorde niks. Ze grommelde wel wat in deur sleip, tok ik mit me aisbiene in bed stapte, maar de hille ge- skiedenis hep ze de are dag pas hoord. Maar fan vroeg sleipe is dus niks trecht kommen. Ik wul alüen maar efkes zeg ge meinse, vertrou nooit teveul op je benzinemeter maar skut of en toe us an je auto voor je vertrekke of je nag wat hoor plonze. Een twintigtal leden van de Reddingsbrigade kwam op 21 oktober j.l- in café Slijkerman te Catrijp voor haar najaars vergadering bijeen. De voorzit ter de heer Bredewout opende om 8 uur de bijeenkomst en merkte op dat er in het afgelo pen seizoen weer veel werk door de brigade is verzet. Ver der deelde spr. mede, dat bur gemeester Bergh de brigade had verzocht haar medewerking te verlenen aan de collecte v. de vluchtelingen. Alle aanwezige leden waren bereid mee te doen en ze ver trokken om 9 uur met auto's in de richting Camperduin. Voordien waren de notulen al voorgelezen en was enige dis cussie ontstaan over de onder houdsplicht van de z.g- red dingskastjes op het strand. Ook werd het winterprogram- ma besproken; men besloot om in december een St. Nicolaas- feest en in februari een kien- avond te organiseren. Voorts was er bij de V.V.V. Groet-Camperduin e.o- een brief van een gast binnengekomen die door deze verertiging aan de Reddingsbrigade was door gezonden. Het schrijven behels de o.m. enige ideeën voor de verbetering en aanvulling van het reddingsmateriaal op het strand. Door de voorzitter werd medegedeeld dat de betreffende brief in een vergadering samen FEUILLETON door Henk van Heeswijk pleit 14 HOOFDSTUK 13 Op de vierde januari stond Maas weer bij het sta tion op haar te wachten- Het had gesneeuwd en ze was diep in haar hart blij, dat ze niet een half uur op de bus behoefde te wachten. Ze begroette hem hartelijk, maar onmiddellijk zag ze, dat hij nog stiller was dan gewoonlijk. Hij borg haar koffers weg, keek bewon derend naar haar nieuwe wintermantel en schoof toen achter het stuur. ,,We gaan eerst een kopje thee drinken,zei hij kort, „want ik moet u wat vertellen, voor u naar Elshoven gaat." „Narigheid?" vroeg ze verschrikt en ze dacht met een aan de traditie, die ze doorbroken had. Hij haalde de schouders op. „Je kunt het noemen zoals je wilt. Wacht maar tot straks." Zwijgend reden ze naar het restaurant en eerst nadat ze thee en gebak voor zich hadden staan en de kaste lein vertrokken was, boog hij zich naar haar toe en zei: „Ik ben 't huis uitgelopen." Bea keek hem ontzet aan. „Maar Maas Waarom? „O, heel gewoon: ruzie gehad. De een of ander heeft het thuis overgebriefd, dat ik u met de wagen naar het station heb gebracht „Miep natuurlijk., of Van Schagen zelf," veronder stelde Bea. ,,'t Zal wel," vervolgde hij. „Enfin, toen ik thuis kwam, was de boot aan. Vader was nijdig en noemde het geld verspillen. Ik werd ook nijdig en vertelde kort en bondig, dat ik meer geld wilde hebben. En toen had je de poppen aan het dansen. Van het ene woord kwam het andere en het slot van het liedje was, dat ik m n hebben en houwen heb ingepakt en ik ben diezelfde middag nog het huis uitgegaan.' Bea sloeg een hand voor haar mond. ,,0, Maas, en dat is allemaal mijn schuld." Hij lachte spottend. „Onzin. Het had er vandaag of morgen toch van gekomen." „En wat doe je nu? Waar leef je van? Heb je onder dak? Als je geld nodig hebt, kun je het zo lang van mij krijgen, hoor.." Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb nog wel een paar vrienden in de wereld, juf. Die auto die is van Pie. Hansen. Ik ik hoefde niet zoveel te betalen als een ander- U kent hem wel, hij is bij ons in het dorp de garagehouder. We hebben samen op school gegaan en die heeft me in huis genomen. Gerrie, dat ïs zijn vrouw, zei: Waar twee van eten kunnen, kunnen drie het ook. Ja, dat is een fijne meid. Wel, ik heb Piet een paar da gen geholpen met de wagen. We hebben thuis een trac tor en die repareer ik ook altijd zelf. Dus ik heb wel een beetje verstand van motoren. Nou, na een paar da gen kwam Piet met een krant en daarin stond een ad vertentie van de VAD, dat is de autobusdiens, hier in de streek. Ze vroegen conducteurs en chauffeurs- Piet zei: Daar moet je eens heen gaan, jo. Dat heb ik gedaan. Daags voor Kerstmis. Ik heb rijbewijzen, dus sollici teerde ik voor chauffeur- Na Kerstmis moest is terug komen en toen ben ik aangenomen als conducteur. Met het vooruitzicht, dat ik later chauffeur word, want ze willen overal eenmansbediening van maken. Nu ben ik Nieuwjaarsdag begonnen en het gaat goed. Ik heb de eerste twee dagen een instructeur bij me gehad, maar gister moest ik het alleen doen en het gaat goed. Ik heb deze week vroege dienst, dan ben ik om half 2 klaar. En m'n kas klopte elke dag tot op een cent nauwkeurig." Hij keek haar lachend aan met een gezicht alsof hij zeggen wilde: Wel, juf, wat zeg je daar nu van? Ze knikte. Rustig antwoordde ze: „Ik vind het natuur lijk fijn, dat je al zo gauw geslaagd bent om een baan te vinden. Maar dat je met ruzie van huisbent gegaan, dat is erg jammer, jongen. Dat moet weer goed gemaakt worden." Hij schudde zeer beslist zijn hoofd. ,,Ik denk er niet aan. „Nu ja," antwoordde ze, „daar praten we te zijner tijd nog wel eens over- En de verdiensten? Vallen die mee?" Hij kneep een oog dicht. ,,In ieder geval vijf keer zo veel als thuis." „Dat is een goed begin. Ben je nog bij Hansen in huis?" Hij knikte. „Ja. Voorlopig blijf ik daar. M'n stand plaats is Ermelo en dat is niiet zo heel ver fietsen. In de meeste gevallen kan ik er toch met de bus heen. Ik heb natuurlijk vrij reizen op alle lijnen." Thuis weten ze het natuurlijk." „Ja, dat wordt gauw genoeg overgebriefd. Maar het bevalt me uitstekend en ik weet met m'n vrije tijd haast geen raad. Dat ben ik niet gewend." Ze zaten een poosje zwijgend tegenover elkaar. „Zie je nog wel eens iemand van thuis?" vroeg Bea. ,,Ja. Grada komt elke dag bij Piet. Grada is de enige, die zich van niemand wat aantrekt en net doet, wat ze zelf wil. Maar m'n broers durven natuurlijk niet." Hij stond op. „Juf, het spijt me, maar de wagen moet om half vijf terug zijn. Dan heeft Piet een rit." „Dan gaan we gauw naar huis", zei ze. ,,Naar huis, zei u toch., herhaalde hij spottend. ,,Naar Elshoven, beste jongen, dat is jouw en mijn thuis. Verdraait als het niet waar is, maar bij al hun gebreken ik verlang echt weer naar het dorp, naar de school, naar m'n kinders. Hij nam achter het stuur plaats en startte de motor ,,U bent er een paar weken uit geweest, juf. Dan ga je zoiets anders bezien. U zult nog heel wat moeilijk heden hebben te overwinnen in ons dorp. Let maar op mijn woorden. Maar als ik u ergens mee kan helpen, zeg het dan maar, hoor. Ik ben u dankbaar, dat u me wakker geschud hebt. Ik heb me nog nooit zo vrij en gelukkig gevoeld, sinds ik thuis weg ben. „Ik zal eens met je vader gaan praten. Hij keek haar van terzijde aan. „Dat zou ik maar laten juf. Hij is in staat om u van de boerderij af te schop pen. „Kom, dat zal zo'n vaart niet lopen.' ,,Nu ja, u bent in ieder geval gewaarschuwd." In het dorp reed Maas demonstratief tot vlak voor het huis van Van Schagen. Daarna pakte hij haar kot fers en zette die binnen het hek. Ze drukte zijn hand en hield die even vast. „Harte lijk dank voor alles, Maas. Ik kom je wel eens opzoe ken bij Hansen. Goed?" Zijn blik verhelderde. „Dat dat zou ik geweldig vin den. En Piet en Gerrie natuurlijk ook." „Dat is dan afgesproken. Het beste op de bus.' ,,Dank u." HOOFDSTUK 14 De begroeting van de Van Schagens was koel en uitgesproken onhartelijk. Men had natuurlijk gezien, dat de jonge Zijp haar weer opgehaald had. En Maas Zijp stond nu bij de Elshovenaren zwart aangeschre ven. Iemand, die zo te keer gaat tegen zijn ouders en dan het huis uitloopt., neen daar kwam natuurlijk niets meer van terecht. Zag je nu al, werd conducieui op de autobus- Nou, bij de VAD konden ze natuurlijk niet weten, wie ze in dienst genomen hadden Wat Bea niet wist was, dat het schoolbestuur de dag tevoren in spoedvergadering bijeen was gewees. Op die bijeenkomst was ook het schoolhoofd uitgenodigd, want er was een zeer ernstige zaak te bespreken: het geval juffrouw van Laar. Wat moet je daarmee aan? Stookt tussen ouders en zoon van een bestuurslid van de school verkondigt revolutionaire ideeën en brengt een zoon het hoofd op hol. Is de schuld van een breuk tussen Zijp en Maas Jan een laat zich door deze gevallene met de auto brengen naar het station. Lacht smadelijk om oeroude Elshovense tradities en doet haar plicht op Nieuwjaarsdag af met een simpel kaartje uit de hoofd stad. Dit alles zegt Sangelaar en Zijp knikt bevestigend. Ja, de voorzitter begrijpt het allemaal uitstekend. Mensen," zeg de voorzitter op rustige toon, jullie begrijpen, dat deze leerkracht niet meer te handhaven is- Ze wordt met ingang van 5 januari geschorst en we plaatsen een advertentie voor een nieuwe. Van Scha gen moet dan zolang maar de eerste vier klassen onder zijn hoede nemen." De anderen knikken heel voorzichtig en heel bedacht zaam. Nu ja, knikken Sangelaar is er niet zo heel zeker van, dat ze het allemaal met hem eens zijn, maar dat kan hem weinig schelen. Hij kijkt de mannen eens een voor een aan, maar ze ontwijken zijn blik en zwij gen. Zijn oog valt ook op Hoogeboom, die rustig aan zijn gekregen sigaar trekt en die op zijn beurt de be stuursleden eens een voor een aankijkt. Ze durven na tuurlijk niets te zeggen. Maar wat let hem? Wat kan hem nog gebeuren? Hij neemt de sigaar uit zijn mond en als de blik van Sangelaar hem ontmoet, schraapt Hoogeboom zijn keel- Meneer de voorzitter"., begint hij voorzichtig. Sangelaar fronst de wenkbrauwen. „Meneer Hooge boom wat te vertellen?" Hij schudt zijn hoofd. ,,Nee, alleen maar wat te vra gen. U schorst juffrouw van Laar. We nemen eens aan, dat de juf dat niet neemt en zich beklaagt bij de inspec teur. Dat gaat natuurlijk via mij, als schoolhoofd, en ik zal verplicht zijn haar klacht door te zenden. Welk mo tief, mijne heren, denkt u aan te voeren om juffrouw van' Laar te schorsen? Het is de inspecteur, die eind no vember nog op bezoek is geweest, bekend dat- ten eerste: ze een uitstekende leerkracht is, bij uit stek geschikt voor haar taak in de beide laagste klassen; Ten tweede: het is aan te tonen, dat haar methode van onderwijs geven, waarin ik haar als schoolhoofd de vrije hand heb gegeven, omdat dit competeert tot mijn bevoegdheden, superieur is boven de onze- Haar eerste klassertjes zijn op het ogenblik verder, dan de vorige eerste klas verleden jaar omstreeks Pasen- Ten derde: op haar levenswandel is niets, maar dan ook zeer beslist niets aan te merken. Zoals u zelf weet, waren haar getuigschriften uit Amsterdam zelfs zeer goed. Ten vierde: Bij mijn weten hebben wij op onze school nog nimmer zo'n uitstekende leerkracht gehad. Ze bezit veel tact en de kinderen zijn dol op haar. Ten vijfde: Ze is voor ons een prima collega en altijd bereid te helpen, als dat in haar vermogen ligt. Mijne heren, dit alles weet de inspecteur. Wat denkt u, dat zijn reactie zal zijn, als u juffrouw van Laar schorst? Vergeet niet, dat de tijden veranderen en de zeden ook- De onderwijskrachten van vandaag hebben behoorlijke beroepsmogelijkheden in dergelijke geval len. Ik voorspel u, dat u het zonder meer verliest." (Wordt vervolgd) met de beide V.V.V.'s zal wor den besproken, terwijl ook de opsteller ervan dan zal worden uitgenodigd. Nadat de dames en heren col lectanten waren teruggekeerd werd de vergadering omstreeks tien uur hervat. De heer Prins gaf de wens te kennen als be stuurslid te willen aftreden en na stemming werd de hr Mink in zijn plaats benoemd. Hierop volgde de rondvraag. De heren Mosch en Klok ble ken bereid te zijn de opleiding voor het diplomazwemmen op zich te nemen, terwijl de heer Bredewout gaarne een commis sie zag benoemd die verant woordelijk zou zijn voor het reddingmateriaal. Tevens wilde de voorzitter vaart zetten achter het verkrij gen van de Koninklijke goed keuring voor de brigade. Be sloten werd om met het secre tarie nader contact over deze kwestie op te nemen. Hierna werd de prettige ver gadering gesloten- Wij tekenen hierbij nog aan, dat de Reddingsbrigade in haar bestaan talloze levens heeft ge red, en dat zij ook door kordaat optreden talloze verdrinkings- gevallen heeft voorkomen- Zo als vele verenigingen kamt ook de Reddingsbrigade met een ge brek aan leden, dus aan per sonen die bereid willen zijn om hun medemens van de verdrin kingsdood te redden. Een ieder die de gelederen van de Red dingsbrigade wil vrsterken kan zich met de heer Bredewout te Schoorl of met de heer Koop man Sr. te Camperduin in ver binding stellen, die gaarne be reid zijn om alle inlichtingen te verstrekken. Het bestuur van de brigade zouden wij willen adviseren om als de liquide middelen dit ten minste toelaten een of meerde re voorlichtingsavonden te or ganiseren om zodoende de aan dacht op haar bestaan te vestigen. MOOI SUCCES Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging „De Duinstreek" Op de j-1. gehouden Nationa le tentoonstelling te Berkhout behaalde onze vereniging enke le fraaie resultaten. De volgen de prijswinnaars kwamen er uit de bus: C. Stam 2 x 1 zzg met Kn. gr. VLR. zowel ram als met voedster. H. van Vliet C-klasse VLR Kn- Gr. 1 zzg- D. Spoelstra VLR geel 2 x zg. Joh. de Leeuw KI. Chin. 1 zzg. Voorts werd nog ingezonden door C. Hoogvorst Marter BI. en Rex- P. Vegter Rex- S. de Boer VLR Kn. gr. en C. M. Jon ker VLR wit. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen en vertrokken personen. Jan G. van der Kaaij van Warmen- huizen; Arie Doets van Amsterdam; Emmy van Dijck en kinderen van Edam; Pieter de Jong van Wierin- germeer; Mina Damiaans w.v. S. C. Janssen van 's Hertogenbosch; Ca- tnarina H. Kaandorp van Nyonlo, Uganda; Wilhelm J. Heiers van Zijpe; Martinus van der Ham en gezin van Alkmaar; Bernardus Hoekmeijer en gezin van Egmond- binnen; Martje Kuijper van Delft; Waltraut E. Schmjdt, e.v. W. J. Heiers van Brussel, België; Mar- garetha M. P. Bleeker e.v. P. J. Delis van Warmenhuizen; Meintje Thijsseling e.v. C. P. Mulder en kind van Lemsterland; Aagje Mee- reboer w.v. P. Lengers van Zijpe. Vertrokken personen: Wilhelmina J. Bik naar 's Graven- hage; Willem C. Sukkel naar Drie- bergen-Rijsenburg; Ruth J. Yong naar Amsterdam; Emmerentiana J. J. Dekker naar Amsterdam; Chris tian Frölich en echtg naar Apel doorn; Johanna Gruppelaar w.v. A. W. C. van der Eem naar Bergen Nh.; Afra Meijer naar Velsen; Truusje Pruys van der Hoeven en kinderen naar 's Gravenhage; Gus- taaf A. Thumann en gezin naar Haarlem; Grietje Bruin, w.v. W. Tromp naar Bergen Nh.; Adrianus J. A. Bijl naar 's Hertogenbosch; Lourentius C. Groot en echtg. naar Warmenhuizen; Elisabeth Rus naar Hilversum; Teo Bok naar Sijbekar- spel. DE DUINSTREEK NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5