Weekglad 99 99 SlföStM) Fa. 1 Niewwland DAMP O „DE VRIENDSCHAP", SCHOORL WORDT „BOERENKAPEL" JOle Jinders dan elders 1 Huidverzorging Ayeuda Bergensche Kunsthandel verkouden Het wordt kouder! SCH00RLSE GEMEENSCHAP 10 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 39c JAARGANG No. 43 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef is er aan de beurt? Contactochtend U.V.V- zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder op zijn beurt geholpen werd was lopende volgnummers opgehan- bij de ingang een bloc met door gen. Ieder, die binnen kwam, pakte een nummertje. Het num mertje werd ingenomen wan neer men aan de beurt was en op een liaspen geprikt, die voor iedereen zichtbaar was opge hangen. Elk personeelslid dat vrij kwam riep het volgende, op de lispen geprikte, nummer af. De klanten konden zelf ook gemakkelijk nagaan hoeveel klanten voor hen nog moesten worden geholpen. Al zou het iets niieuws zijn en de klanten er even aan moe ten wiennen, is het wellicht toch de moeite waard na te gaan of het bedoelde systeem hier is in te voeren. De welwillenden on- BERGEN Boeiende causerie voor plattelandsvrouwen WOLLEN en DRALON Tricotages WOLLEN TRUIEN RHEUMANELLA flanellen lakens WOLLEN DEKENS (100% scheerwol) Verdraagzaamheid óerviezen^ ZONDAGSDIENST ARTSEN ro}eóoor (^régkel DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg. Schoorl, tel. (02209) 268. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v., Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52 Abonnementsprijs: f 6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. m.m. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct. per m.m. Familieadvertenties 15 cent per m.m. Over blad-bedekte paden, Ritselend onder onze voet, Gaan wij voort, wel wat weemoedig, In het diepst van ons gemoed, Om het schone dat vergaat, En dat nu sterven gaat. Maar zelfs in 't sterven is veel schoons, Dat ons in 't bos omringt, Een kleurenpracht als afscheidsweelde, Dat ons tot loven dringt. Doch als ook dit geheel verdwijnt, En 't is of 't al verdort, verdwijnt, Dan weten wij dat in 't verborgen, Gewerkt wordt aan een nieuwe morgen. Na regen, storm en wintertijd, Zal weer de lente komen, Met bloemenweelde en kleurenpracht, En blad-beladen bomen. Val dan maar af gij bloem en blad, Gij hebt ons veel gegeven, Hij die van 't al de Schepper is, Wekt alles tot nieuw leven Herfst 1963 MAARTJE N. ZWAAN Het kan op bepaalde dagen in sommige bediieningszaken in ons dorp (gelukkig) bijzonder druk zijn. De klaniten staan dan rijen dik voor de toonbank, wachtend op hun beurt. Dat is in deze tijd al zo; in het seizoen is dit vaak nog erger. Wachten op zichzelf is al een beetje vervelende bezigheid. Als men wat moeilijk kan nagaan wanneer men aan de beurt is en in de mening komt te verke ren, dat anderen voor hun beurt gaan, irriteert dat wachten soms erg. Door deze geirriteerde stemming zou het dan kunnen voorkomen dat pijnlijke opmer kingen worden gemaakt. Voor het bedienend personeel is dat zeer onaangenaam. Zij willen het liefst ieder op zijn beurt helpen. Door de vraag: „wie is er aan de beurt?", pro beert men dit dan ook te berei ken. Ieder, die op dit punt eni ge ervaring heeft, weet dat het beoogde doel ondanks alles niet altijd wordt bereikt. De vraag zou gesteld kunnen worden of er geen maatregelen kunnen worden genomen in de in bo vengeschetste situatie verbete ring kunnen brengen. In dit verband wil ik gaarne het volgende mededelen. Toen ik enige jaren geleden met mijn gezin in een kleine vakantie plaats in Denemarken was ston den de winkels (er waren daar alleen maar bedieningszaken) zaterdags- en zondagsmorgens vol. Om te bevorderen, dat ieder (Ingezonden mededeling) der de wachtende klanten be hoeven niet meer angstvallig op te letten of te vragen: „ik ben geloof ik na u of u aan de beurt? Misschien is er een bedienings zaak die in het vorenstaande aanleiding vindt met dit sys teem eens een proef te nemen. Zou het voldoen dan werpt het in het volgende seizoen beslist zijn nut af. Barend Bergenaar. De contactochtend van de UW afdeling Bergen werd door een veertigtal dames bezocht. De opzet en de werkzaamheden van de UW werden nog eens uitvoerig belicht. Daarna hield mevrouw Mr. E. P. Broekman-Vriesman een zeer inte ressante voordracht over vouwen- verenigingen in het buitenland. Zij schetste op boeiende wijze de ver schillende gewoonten en gedragin gen van de mensen en liet duide lijk uitkomen, dat iedere vrouw, al naar gelang ontwikkeling en ni veau, altijd weet wat haar te doen staat. Op deze achtend bleek duide lijk, dat niet alle dames op de hoog te waren van het feit, dat men een vrijwillige bijdrage kan geven ten bate van het U.V.V.-werk. De U.V. V. kent n.l. geen leden, wèl mede werksters, heft geen contributie, maar heeft toch geld nodig, b.v. voor aankoop van wol, van stoffen voor de naaikamer, van braille machines etc. Indien U het U.V.V.-werk wilt steunen en dit tot uitdiukking wilt brengen door middel van een gel delijke bijdrage, kunt U deze over maken op postgiro no. 41 23 58 ten name van U.V.V., afdeling Bergen. (Ingezonden mededeling) HANDWERKTENTOONSTELLING KATH. VROUWENGILDE De volgende nummers van de ver loting zijn nog niet afgehaald: 110 112 163 181 237 286 22 24 en 65. De houders van deze nummers kunnen de prijzen afhalen bij mevr Roobeek, Emmalaan 1, Bergen. exclusieve dames- en herenkleding Langestraat 16-18 Alkmaar m Ons plaatselijk fanfarecorps heeft de laatste tijd weinig van zich la ten horen. Men is eind april met de repetities gestopt aangezien er in de zomer voor de leden over het algemeen weinig tijd is om hun partijtje mee te blazen. Maar voor een op 30 oktober j.l. te hou den vergadering had de secretaris van ,,De Vriendschap" 32 uitnodi gingen verstuurd in de hoop dat iedere invitatie met het bezoek van de geadresseerde zou worden be loond. Het heeft helaas niet zo mo gen zijn; wellicht hield de voor ons nationale elftal zo slecht ver lopen voetbalwedstrijd Nederland- Luxemburg veel mensen aan hun radio gekluisterd of hebben zij ge woon de uitnodiging naast zich neergelegd. Hoe dan ook, elf oude getrouwen waren dan wel in „De Rustende Jager" verschenen om on der leiding van de heer Joh. de Leeuw te proberen „De Vriend schap" nieuw leven in te blazen. Nadat men nog enige tijd tever geefs op aanvulling van het elftal had gewacht opende de voorzitter om half negen de vergadering. Hij vond het jammer dat er geen nieuwe leden waren komen opda gen vooral viel het hem tegen dat de jeugd, op één uitzondering na. geen gevolg aan het gestelde in de circulaire had gegeven. Wel erken de hij dat de jongelui tegenwoor dig veel tijd nodig hebben om hun huiswerk te maken aangezien de scholier nog geen 8-urige werk dag kent. Ook trekken veel jon geren uit Schoorl weg om elders hun toekomst op te bouwen. Onze gemeente lijkt wel een duivetil, zei de heer de Leeuw, men verlaat zijn geboorteplaats omdat er mede door het ontbreken van industrie geen emplooi voor de jonge mensen te vinden is. Het maken van muziek is goed voor een mens, het is wel erg eenvoudig om de knop maar om te draaien om naar muziek te luisteren, maar dit schenkt toch op de duur geen bevrediging. Het is wel eigenaardig, dat ondanks de vele vrije tijd waarover men nu beschikt het erop lijkt dat de mens steeds minder tijd heeft voor zaken zoals een doelmatige vrijetijdsbe steding Het bezoeken van de re petities is dringend noodzakelijk, zo ging de heer de Leeuw verder, niet alleen is het een welkome on derbreking van de alledaagse sleur maar ook wordt door het slecht bezoeken van de repetities op de duur de vereniging te veel ver brokkeld en gaat zij langzaam maar zeker ten gronde. Bij ieder dorp hoort een muziek vereniging; deze verleent zijn me dewerking aan alle mogelijke ge beurtenissen, en al komen we dan niet in de ereafdeling op de concoursen uit, zei de voorzitter, we kunnen node worden gemist. Ook de gasten zien het z.g. „boe- renkorps" graag; de dorpsfanfa re trekt veel mensen ondanks het feit dat de muzikanten niet zo fraai geüniformeerd zijn als hun collega's uit grotere plaatsen of van bedrijven. Als we allemaal beloven om geen enkele repetitie over te slaan, zo besloot de voor zitter zijn toespraak, kunnen we WIJ VERZORGEN DE. GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN DE NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE AO- DELLEN HEUBELEN Schoorldam. Telef. 384 gen hun visie op het voorstel had den kenbaar gemaakt, werd het idee van de heer Meedendorp met algemene stemmen aangenomen. De muziek is al aanwezig, alleen moet nog een dirigent worden ge zocht. Men stelde zich voor de we kelijkse repetities op donderdag avond te stellen en wel in „De Rustende Jager". Hierna werd deze vlot verlopen vergadering rriet enige welgekozen woorden door de voorzitter geslo ten. De vorige week donderdag avond hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Bergen, een bijeenkomst in zaal „Hovenier" aan de Rus- senweg. Nadat de presidente mevrouw Grootes-Stammes de talrijk op gekomen dames, waarvan som migen hun echtgenoten hadden meegenomen, had verwelkomd en verschillende aktiviteiten besproken en bekend gemaakt werden, gaf de spreekster het woord aan de heer W. Broek man jr., die aan de hand van fraaie dia's een lezing gaf over het hedendaagse en het oude Griekenland met zijn vele eilan den in de Egéische zee. Alvo rens hij daarmee begon, gaf hij een korte inleiding over deze reis naar de Griekse eilanden die op initiatief van een Griek se professor in het leven is ge roepen met de bedoeling het toerisme daarheen te stimuleren om economisch dit land - waar veel armoede heerst - vooruit te helpen. Men vindt daar grote contrasten van rijkdom en ar moede. Op het eiland Lesvoz, waar de spr. voornamelijk veel aandacht aan besteedde, regeert een burgemeester die daar vele bedrijven exploiteert en de win sten daarvan in eigen zak steekt, terwijl de mannelijke bevolking, na een week werken aan een verdienste van f 2,50 komen. Ondanks de werkeloos heid en de schaarse levens standaard is de bevolking gast vrij en doet alles om het de vreemdeling naar zijn zin te ma ken. Prachtige dia's passeerden het projektiedoek van de reis, naar de plaats van bestemming. Verschillende Griekse steden en dorpen, schilderachtige eilanden werden vertoond van dit land waar watermeloenen, komkom mers en tomaten worden ver bouwd, en de olijven en drui ven groeien. Op eenvoudige be schaafde wijze vertelde de heer Broekman, allerlei bijzonderhe den over dit land, waarvoor hij een warm applaus kreeg. Voor dag en nacht een WARMTEBRON door goede kleding en dekking (voor het hele gezin) (voor meisjes en jongens) (diverse kleuren en maten) Een verstandig mens koopt het BES TE En voor betere Textiel: BERGEN - RUINELAAN 18 TELEF. 2532 „Wat is verdraagzaamheid? ap uba aijuonbasuoD 0p si 70^1 menselijkheid". Wie van zich zelf weet hoe vaak hij zich kan vergissen en hoe vaak hij kan dwalen die kan geduldig en verdraagzaam zijn jegens ande ren- Wie fanatiek aan „zijn waarheid" vasthoudt en niet durft erkennen zich toch nog wel eens te kunnen vergissen, d.w.z. wie eigenlijk niet vol doende zelfkennis heeft, zal met de verdraagzaamheid moeilijk in het reine komen. De verdraag zaamheid is het moderne ethos, het moderne zedelijke ideaal- Het besef dringt door dat we zullen moeten werken, in leven en denken niet met een sub stantieel, maar met een func tioneel waarheidsbegrip. Zoals de natuurkunde niet meer kan uitgaan vain „waarheden" van 1500, of zelfs van 1850, zo kan ook de wijsbegeerte of het recht niet blijven staan bij opvattin gen van vroeger. Ons inzicht, ons besef, ons oordeel moet zich verfijnen en - in het recht is dat voor velen al zeer duidelijk - er steeds meer menselijkheid in betrekken. Maar dat geldt ook voor ons oordeel over andere volken en rassen. Was het niet Emile Zola die zei: „De waarheid is op weg en nie mand zal haar tegenhouden." Het citaat waarmee dit arti kel begon (van Voltaire) en het zojuist vermelde zijn niet ge nomen uit de prachtige rede die de heer Spigt j.l. zondagmorgen in „De Oude Prins" hield voor het Humanistisch Verbond. Wel het volgende: „We benaderen de waarheid langs een onein dige weg", d.w.z. we zullen haar altijd door blijven zoeken. Dat is het wezen van ons mens zijn, onze menselijkheid. Helaas waren maar weinig B'ergenaren aanwezig, wel vele anderen. Volgende keer beter Bergenaren? Maandag 4 november bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep in de Consistoriekamer te Schoorl, aan vang 7.45 uur n.m. Spreker is ds. J. J. van der Wall over „Wer ken en zwerven met de Marine." Donderdag 7 november buitenge wone en algemene ledenvergade ring van de V.V.V. Groet Cam perduin e.o., in hotel „Duinoord" te Groet (W. van 't Hof), aan vang 8 uur n.m. Vrijdag 8 november ledenvergade ring Schoorlse IJsclub in café Honky Tonk te Schoorl, aanvang 8.30 uur n.m. Vrijdag 8 november klaverjasdrive uitg. van de v.v. Duinranders in café Slijkerman te Catrijp, aan vang 8 uur. Vrijdag 8 november en voorts iede re vrijdag openstelling biblio theek „Algemeen Wenzijn" in het Oude Raadhuisje te Schoorl van 3.30 tot 4.30 uur n.m. Aparte collectie in onze speciale afdeling. ZONDAG 3 NOVEMBER BERGEN Dr. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL ZONDAG 3 NOVEMBER dr. RISSELADA' Dr. Heringalaan Tel. 360 van onze eigen fanfare weer een goed korps maken. De heer Meedendorp was het over het algemeen wel met de spreker eens, maar zag er toch weinig heil in om met een zo gering aantal mensen een korps te formeren. Hij was bang dat de fanfare binnen afzienbare tijd weer plat zou lig gen en stelde voor het over een ander boeg te gooien. Hij lanceer de het idee een boerenkapel sa men te stellen. Tot het genre mu ziek dat deze kapel ten gehore brengt, zullen veel jongeren wor den aangetrokken. De jeugd houdt niet zo van de klassieke muziek die men in een fanfarekorps speelt zei de heer Meedendorp. Nadat ook de andere aanwezi- z'Jh i*-,ï LEKKERE KLUIFJES Hij stopte de papieren in de kof fer en schoof deze weer voor het bed, waarin professor Créghel de slaap der onschuldigen sliep. „Mag ik hem nog even een klap geven?" vroeg Knots. „Nee, het gaat zonder klappen ook wel." fluisterde Kitsch. Kom mee. Samen slopen ze de zolder af en lieten prof. Créghel en zijn kof fer weer alleen. „We schieten op Knots", zei Kitsch toen ze weer op de gang stonden „hier is het wel een bijzonder, ge makkelijk zaakje", echode Knots, ik heb alleen slaap." „De buitenlucht zal je opfrissen", zei Kitsch, „kom mee en hij daalde zachtjes de trap af. Door de keukendeur bereikte het tweetal het erf achter de herberg. Kitsch rommelde wat in het schuurtje en kwam met een grote zak te voor schijn. „Hier Knots, gooi dat zakje even vol met botten, daar op die hoop afval kun je wel wat vinden." „Ja ik vind wel wat", zei Knots. Hij ging gedwee met de zak naar de mesthoop en grabbelde een boel botten bij elkaar. „Tjonge, wat een lekkere mergpijpjes", mompelde hij „zonde om weg te gooien." Toen de zak bijna vol was, schar relde Kitsch ergens een spade op en stopte die er nog "bij in. „Dat is dat", zei de kleine vol daan „draag jij de spulletjes, Knots dan zal ik je de weg wijzen, het is hoogstens een klein uurtje lopen." „Een klein uurtje?" zei Knots, „dat is niet veel." Hij nam de zwa de zak op zijn schouder en sjouw de achter Kitsch aan die het land weggetje was opgegaan.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1