lekker en gezond BEA wint het ^bitsa Sint Nicolaas-attraktie te Schoorl FILMAVOND FAMILIEDRUKWERK? TWEEDE BLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 We leve teugeswoordig in de taid van doe-ut-zelluf, en as je de advertensies in de krante glove wulle, kejje nou zowat alius zelluf klaarmake. Mit de vurruf die ze make ken iederien zo kwaste, messele kejje ok in urn mun en timmere is ok een koud kunsie- Je be- graipe niet dat de ambacht- skole nag vol zitte mit jonge joons die dur een paar jaar over doen moete om un vak goed onder de knie te kraige. Maar ja, dur benne taie datte je zelluf wel an de bak moete. Je kenne zowat gien meins meer kraige azze je un piepen de deur heiwwe of un stukkend ruitje. En deer komt nag bai, azze je ut zelluf doen kenne, kejje ok nag een taidje je dizek dichthouwe, want ut arrebaids- loon is nagal hougig. Dat docht main buurman ok, die hep een jaar of wat leden een huisie kocht en dat most nodig buiten om skildert worren. Nou hep ik jullie alius zaid, dat ik toe me auto zo mooi op knapt hadde hei, en dat had buurman vanzelluf ok zien. Hai hep wel bai zunaigen docht: Nou, nou, dat manje ken puur skildere die most main ok ma- rus efkes hellepe." Dus kwammie van de week bai main en zaide: „Buur je moste main ankommende zat- turdag efkes van dienst weze as je wulle." Ik ben vanzelluf eerst kaike gaan mit un geleerd gezicht- No ut was wel taid dattur wat an dat hokkie dein werd, de flarde honge durbai neer en ik zaide den ok teuge buur: „Je moete wel zorrege, datte je un bran- dertje hewwe en un paar skra- pers want we zelle ut hille za- kie ofbrande moete.' Hai verskoot puur en zaide: „Je leugene zeker? Me hille boetje gaat in de fik man."/ „Welnei kirrel", zaide ik, „az ze je un beetje bedreve benne in dat werruik den is ur niks an- nut handje." Afain, toe ik zaterdagsogges kwam, haddie alius al klaar legge, hai had de spulle liend van een skilder zaide die. „Jai moete maar de ladder op buur, zaitie, „ik hep ut niet zo bar op dat houge werruk-" Dus ik bove en hai onder. Nou weet ik niet of jullie wellus op un wiebelug laddertje teuge de nok van un huis opstaan hew we. Je hewwe den in je iene hand een brandertje en in je are hand un skraper en je moe te je aigen den ok nag vasthou- we. Ik had ok nag ut ongeluk dat die brander altemet uitwoei en den staan je puur te prutse in de hougte. Bai ouwe huize laitur wellus rommel onder ut nökhouit hei en dat wul gouw brande. Dat hew ik temeste merrulkt. Me buurman stond de ladder vast te houwe en opiens skriwt ie: „Je steke me huis in de brand!" Jewel oor, ik docht eerst dat dat ding zo stonk maar toe ik mit me hand onder dat daklai- sie wroette kwam deer een hil le zood brandend spul uit van daan dat ik van de alderasie zo nei benede gooide, zowat op buurmans kop. Ik was hillegaar vergete, dattik ok nag un bran der had, maar voordat ik an dat ding denke kon, slaat de vlam persies op me hand en van de Skrik donder ik van dat dak of, bove op buurman. Dut stukkie bep ik den ok op me bed skreven, ik hoop dat jullie ut leze kenne wunt ut valt puur teugen om op je bed te skraive- Me buurman lait in de koffer mit een zwere herses- i skudding en twei stikkendugge 1 arreme. Ik mankere niet veul zait de dokter maar moet wel un taidje rust houwe want ik hep een skok oplopen. No ut skokte puur en we zelle voor- loupig maar niet annut Skilde re gaan docht ik zo. In afwijking met vorige jaren is de traditionele St. Nicolaas- verloting dit jaar aangevraagd door het Comité Bejaarden te Schoorl, waarvoor dit Comité de ministeriële goedkeuring heeft verkregen. Er wordt nu een verloting gehouden in drie series, nl. serie A, B. en C. Reden hiervan is, dat de vorige jaren ge houden verlotingen niet geheel in overeenstemming met de Loterij wet waren. Het comité Bejaarden heeft echter de Com missie St. Nicolaasactie verzocht de uitvoering op zich te willen nemen. Alle deelnemende winkeliers, vermeld in onderstaande lijst, geven wederom bonnen uiit bij aankoop van uw boodschappen Eveneens kan men bij deze winkeliers opplakvellen bekomen waarop 25 zegels geplakt moeten worden, wil men kunnen deelnemen aan de drie trekkingen der verloting, die natuurlijk worden gehouden onder notarieel toezicht. Echter is er dit verschil, dat zich nu aan het opplakvel een strook bevindt, die men zorgvuldig met naam en adres moet invullen, daar deze strook bij de trekking dienst doet als lot- Men denke er dus aan, het gehele, met 25 bonnen volgeplakte opplakvel, ingevuld met naam en adres bij een der winkeliers in te leveren, om deel te kunnen nemen aan de verloting. Alle drie trekkingen vinden plaats ten overstaan van Notaris Th. J. Waltjen te Schoorldam. De verloting van serie A vindt plaats op zaterdag 16 november 's avonds 8 uur in het lokaal van de heer G. Mereboer te Groet. Inleveren der opplakvellen uiterlijk vrijdagavond 15 november n.m. 6 uur. De verlotig van serie B vindt plaats op zaterdag 30 novem ber 's avonds 8 uur in het lokaal van de heer Jb. Beeldman, centrum dorp Schoorl. Inlevering opplakvellen uiterlijk vrijdag 29 november n.m. 6 uur. De verloting van serie C vindt plaats op zaterdag 14 december 's avonds 8 uur in het lokaal van de heer P. Siijkerman te Catrijp, inlevering opplakvellen uiterlijk 9 december n.m. 6 uur Evenals andere jaren zijn er weer vele prachtige prijzen te winnen en er is nog een goede daad door in Schoorl te kopen, want u steunt hiermede het Comité Bejaarden die wel weet wat zij met de opbrengst moet doen. DEELNEMERSLIJST winkeliers C. Rens, Camperduin P. Tuin, Camperduin P. Keuris, Hargen H- J. Swart, Hargen KI. Wiedijk, Groet Mevr. M. J. Schotvanger- Verkerk, Groet K. Krul, Groet J. de Ridder, Groet J. Peperkamp, Groet Jb. Koeten, Groet G. Masteling, Groet „De Groene Lantaarn", Groet S. Laan, Groet A. Kruit, Groet Jb. Krimp, Catrijp A. G- Abbo, Catrijp Jn. Rietveld, Catrijp J. Stam, Catrijp P. Siijkerman, Catrijp J. Pronk, v.h- Louter, Catrijp Th. Pot, Catrijp Jn. de Winter en Zn., Schoorl D. Louter, Voorweg, Schoorl J. Beukers, Schoorl J. Koorn, Schoorl P. Meijer, Schoorl C. Vrouwe, Schoorl B. G. Lammers, Schoorl Jn. Meedendorp, Schoorl J. Wardenaar, Schoorl C- de Leeuw, Schoorl J. Haasbroek, Schoorl K. Roos, Schoorl L. A. Voorberg, Schoorl Fa. Alf. Leysen en zn., Schoorl A. Bekker, Schoorl P- Ens, Schoorl W. H. Manooy, Schoorl P. Beeldman, Schoorl Jb. Beeldman, Schoorl P. de Boer, Schoorl Marinus Slot, Schoorl H- Kok, Schoorl A. P. Raat, Schoorl W. C. Schmalz, Aagtdorp J. Leen, Schoorl B. Stam, Schoorl Joh. Ens, Schoorl J. Hoogvorst, Schoorl P- Roos, Schoorl R. Dekker, Schoorl W. Zoon, Schoorldam M. P. Ens, Schoorldam Fa. A- Nieuwland, Schoorldam S. W. de Leeuw, Schoorldam orgaan, verstandig ouderschap ge heten, het uitgeven en versprei den van voorlichtingslectuur voor jongeren, opgroeiende mensen en voor volwassenen, het leiden van huwelijksscholen en gespreksgroe pen en het stichten en exploiteren van consultatiebureaus voor huwe lijks- en geslachtsleven. Met be trekking tot het organiseren van gespreksgroepen deelde spreker me de in Schoorl op de vrijdagavon den 8 - 15 en 22 november a.s. ge- spreksavonden zullen worden ge houden. Deelnemers hieraan kun nen zich opgeven bij mevr. Wur- kum te Schoorl. Uit vele in het jongste gehou den gespreksgroepavonden is voort gekomen de voorbereiding voor een op 2 en 3 november te houden con gres, waaraan reeds in radiopro gramma's veel aandacht is besteed. Ook in televisieprogramma's ge wijd aan de opvoedingsproblema tiek zijn vertegenwoordigers van de M.V.S.H. veelal ingeschakeld. Na een korte voorfilm in kleu ren over de Mont Blanc werd de hoofdfilm vertoond. Veelal in adem loze spanning, afgewisseld door gul gelach vanwege de humoristische situaties, volgde het publiek de rol- (Ingezonden mededeling) „Zo begint het leven' Onder grote belangstelling, een geheel gevulde zaal, werd op vrij dagavond 25 oktober j.l. in ,De Rus tende Jager" de film „Zo begint het leven" vertoond. De heer D. Yntema van het da gelijks bestuur van de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. van Sexuele Hervorming heette de aan wezigen hartelijk welkom en hij sprak vervolgens over de doelstel lingen van de organiserende vereni ging. Wij ontlenen aan zijn voor woord het volgende. De ver. wil wetenschappelijk verantwoorde in zichten en opvattingen op het ge bied van de sexualiteit verbreiden en de toepassing van deze inzich ten in het persoonlijk en maat schappelijk leven van een ieder helpen bevorderen. Daartoe orga niseert zij openbare avonden met lezingen en films; het uitgeven van een eigen maandelijks verschijnend FEUILLETON door Henk van Heeswijk pleit 15 Dat is zo zijn manier van doen. Als hij wil, kan hij dat trieste mannetje breken. Er uit smijten. En ieder een, die hem dwars zit, zal hij eruit smijten. Zonder enig voorbehoud. Daarom zegt hij fijntjes. „De heer Hoogeboom heeft zeker niet goed geluisterd, toen ik de wandaden van juffrouw van Laar zoëven opsomde?" Hoogeboom wordt zichzelf steeds meer meester- Wat drommel, wie kan hem wat maken Laat hij zich nu eens een keer niet op z'n kop laten zitten. De loop der jaren in Elshoven heeft hem diplomatiek gemaakt. Dus antwoord hij met zorgvuldig gekozen woorden: „Jawel, meneer de voorzitter. Mijn oren zijn nog steeds bijzonder goed. Dat zoudt U aain de jongens en meisjes van mijn klassen kunnen vragen. U had het over stoken tussen vader en zoon. Ik meen te moeten begrijpen, dat U het geval Maas Zijp bedoelt. De inspec teur zal in dit geval bewijzen vragen. Hoe wilt U, me neer Sangelaar, en u- meneer Zijp, die aanvoeren? Het is alleen maar een vermoeden, meer niet. Punt twee, is er gesproken van revolutionaire idee- en. Wat zijn revolutionaire ideeën? Volgens de encyclo pedie is revolutie een min of meer geslaagde poging van één of meer personen om een wettig tot stand ge komen regering omver te werpen. Doet juffrouw van Laar zulks? In het klein of in het groot? Mijne heren met alle respect voor uw functies als bestuursleden van onze school, die ons allen dierbaar is en aan het hart ligt, maar de inspecteur zal u uitlachen. Punt drie is er gezegd, dat juffrouw van Laar een zoon het hoofd op hol brengt. Ik mag aannemen, dat hiermee Maas Zijp bedoeld wordt- Zelfs al zou dit inder daad het geval zijn, dan is dit op zichzelf geen reden tot schorsing. Dat zou het pas zijn, wanneer juffrouw van Laar er een soort gewoonte van zou maken, om leden van de andere sexe het hoofd op hol te brengen. Maar mij is hiervan tot op heden nog niets gebleken. Ik ver zeker u, mijne heren, dat ik dan als schoolhoofd en als haar superieur opgetreden zou zijin. Zeer beslist. Ook dit punit kunnen we dus gevoegelijk terzijde stellen als niet deugdelijk. Punt vier: ze laat zich met een auto brengen naar het station. Mijne heren bestuursleden, wanneer is dit een onderwijzeres niet toegestaan? De wagen is een huur auto en eigendom van onze ingezetene Piet Hansen, die auto's verhuren als een beroep uitoefent. Het moge be kend zijn, dat Maas Zijp Hansen enkele dagen geassi steerd heeft bij zijn werkzaamheden in en buiten de garage- Op zichzelf ook niets oneervols en dus ook niet laakbaar. Derhalve is punt vier evenmin steekhoudend Punt vijf: de traditie. Tja, wat moet ik daarvan zeg gen? Wij, die jaren in Elshoven wonen, hebben dat als vanzelfsprekend geaccepteerd, dat we op de eerste dag van het nieuwe jaar ons, als schoolpersoneel, gezamen lijk begeven naar de bestuursleden, in volgorde van de rangen, zoals het behoort en daar onze gelukwensen brengen voor het nieuwe jaar. Ik persoonlijk heb dit altijd een prettige taak gevonden en mijn collega Van Schagen eveneens. Maar, mijne heren, wat wilt U? De tijd blijft niet stilstaan en Nieuwjaarsdag valt in de vakantie- Juffrouw Van Laar is voor Kerstmis vertrok ken en komt morgen weer terug. Dat zij haar vakantie elders wil doorbrengen, is haar goed recht, dat niemand ook u niet, mijne heren bestuursleden, zal kunnen be twisten. Ik persoonlijk betreur het, dat zij eergisteren niet in ons midden was. Maar alle respect voor de oude Elshovense traditie, men kan een jonge onderwijzeres, die uit de stad komt, niet dwingen op Nieuwjaarsdag in Elshoven te zijn om de bestuursleden een gelukkig nieuwjaar te wensen. Zelfs dit zou de inspecteur niet aanvaarden als motief. Alles tezamen genomen, kom /ik tot de conclusie, me neer de voorzitter, mijne heren, dat u moeilijkheden krijgt met de inspecteur van het L. O., als u juffrouw van Laar op deze gronden zou schorsen." Hoogeboom boog en ging weer zitten. Hij haalde een zakdoek uit zijn zak en wiste zich het zweet van het ge zicht. Daar was hij werkelijk warm van geworden en hij had bij al deze escapades niet gemerkt, dat de acht bestuursleden stom verwonderd, maar met een groeiend respect naar hun schoolhoofd hadden geluisterd en dat ze hem nu nog, vol bewondering aankeken. Wat zij met z'n achten niet durfden zeggen dorst Hoogeboom in zijn eentje. Man, man, waar haal je de moed vandaan. Datzelfde dacht ook Sangelaar, maar op een andere wijze. In zichzelf had hij al overwogen, dat Hoogeboom dit ja*r maar met vervroegd pensioen moest gaan- Bru taliteit, om, er nog tegen in te gaan. Het hele relaas van Hoogeboom negerende, keek hij eens naar de leden, nam de hamer in zijn hand en vroeg: „Nog iemand het woord o-ver ons voorstel? Niemand? ,,Ja, wacht nu eens even", viel Nagel, het gepensio neerde schoolhoofd hem in de rede, nog voor hij de ha mer had laten vallen, „wat Hoogeboom daar gezegd heeft, daarin schuilt veel waars. Als oud-schoolhoofd weet ik ook wel zo'n beetje w/at wel kan en wat niet Ik ben het in menig opzicht met Hoogeboom eens. Als we juffrou/w van Laar op deze gronden schorsen, dan slaan we als bestuur een figuur als modder. En daar pas ik toch voor. Met alle respect overigens voor de capaciteiten van onze voorzitter, moet ik toch advise ren: Doe het niet-" Sangelaar wond zich op, maar hij beheerste zich. Al leen het rood op zijn gezicht kwam wat meer naar vo ren. Nog steeds had hij de hamer in zijn hand en op nieuw vroeg hij: „Nog iemand anders het woord?" „Ja", klonk opeens de basstem van Verwoerd, de bak ker, die zich hoe langer hoe meer nijdig had gemaakt Hij had een uitgesproken hekel aan Sangelaar en aan gezien hij ongeveer de enige in het dorp was, die geheel onafhankelijk van hem was, durfde hij in de regel wat meer te zeggen dan de anderen. „Ja", herhaalde Ver woerd en trok heftig aan zijn sigaar. „Leg die vermale dijde hamer nou maar es neer, want dat voorstel van je gaat niet door- Als je dan met alle geweid je zin wilt doordrijven, dan wil ik je herinneren aan ons regle ment en wil ik stemming. En wel schriftelijk, zoals het reglement zegt: Over zaken mondeling en over perso nen schriftelijk. Het gaat hier over een persoon, die ik zelf zeer hoog acht-en ik wil niet, dat we juffrouw van Laar kwijt raken om een paar futuliteiten. „Fuituliteiten?" viel Zijp hem in de rede en draaide zich naar hem toe. „Noem jij dat maar een futuliteit, als je oudste zoon oproer in huis maakt en financiële eisen gaat stellen. En als hij z'n zin niet kan krijgen, de deur uitloopt met een kwaaie kop. Noem jij dat dan een futuliteit?" „Man, had die jongen dan de centen gegeven, waar hij recht op heeft", baste Verwoerd en stak opnieuw zijn sigaar aan. Zijp liep rood aan. „Man ben jijje hoeft bij mij niet meer aan de deur te komen met je brood, als je dat maar weet „Nou", spotte Verwoerd, ,,daar zal ik vast failliet aan gaan Nu werd het Sangelaar toch te gortig- Hij hamerde krachtig en zei: „Kom, miensen, geen persoonlijkheden alsjebieft. We zijn hier bij elkaar om een ernstige zaak te bespreken en als we dat op het persoonlijk vlak neer halen ,,In ieder geval, dat voorstel gaat er niet zo maar door. Ik eis stemming. En wel schriftelijk."1 Verwoerd keek Sangelaar met half dichtgeknepen ogen aan alsof hij zeggen wilde: „Zo, en nu jij weer." Sangelaar voelde, dat hij terrein verloor- Hij was deze avond naar de vergadering gegaan met het vaste besluit juffrouw van Laar op staande voet te ontslaan. Motieven zouden er wel gevonden kunnen worden. Als je een hond wilt slaan, kun je altijd een stok vinden. Hij had zelfs de advertentie voor een nieuwe onderwijze res al opgesteld: „Driemansschool op een welvarend dorp in Gelderland vraagt wegens teleurstelling.." En nu dit. Alles, wat hij verwacht had, maar tegenstand in de vergadering van het bestuur, dat was wel het allerlaatste. Die verd Hoogeboom ook. Waarom hield hij zijn mond niet? Hij had verstandiger gedaan, als hij de man rustig thuis had gelaten „Een schriftelijke stemming," herhaalde Verwoerd, tergend langzaam, terwijl hij genoegelijk keek naar Sangelaar, die deze wending in de kwestie nog niet ge heel verwerken kon. „En een neutraal iemand om als stembureau te fungeren.ons schoolhoofd. Hij mag toch niet meestemmen en dan krijgt niemand anders de stembriefjes in handen En hij keek de vergadering eens rond, alsof hij zeggen wilde: Jongens, stemmen jul lie maar tegen het voorstel van Sangelaar, want in je hart ben je er allemaal tegen, maar je durft het niet te zeggen, omldat je bang voor hem bent (Wordt vervolgd) prent tot het ontroerende hoogte punt, het begin van net leven. En kele scenes welke enigszins ouder wets aandeden konden aan het to taalbeeld van deze film geen af breuk doen. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van het kopen van lec tuur en werden gratis proefnum mers van verstandig ouderschap verstrekt. Gezien de belangstelling en de kw'aliteilt van het gebodene spreken we de hoop uit de MVSH meer van deze nuttige avonden zal organiseren. AGENDA Schoorlse Gemeenschap Dezer dagen zal aan alle be sturen der plaatselijke vereni gingen een circulaire worden toegezonden, waarin opnieuw gevraagd wordt alle vergaderin gen, uitvoeringen, conferenties e.d. tijdig met het bureau van de Schoorlse Gemeenschap ten Ge meentehuize te bespreken. Het komt nog telkens voor, dat men verzuimt zich op te geven. Hier door ontstaan dan vaak onaan genaamheden, die te vermijden waren geweest- Mogen we nogmaals een ern stig beroep doen U tijdig met het bureau in verbinding te stellen. Het is in het belang van een vlot verloop der activitei ten. Het bestuur der Schoorlse Gemeenschap PETTEN Weer aantrekkelijk programma P.V.V.O. Voor dit jaar heeft men alweer een programma samengesteld- 27 November de film El-Cid, 20 december ,,De Golondrina's" met bal na, 4 februari Lode v. Gent en de slotavond zal weer door eigen krachten worden verzorgd. Zij zullen weer een toneelstuk brengen en de heer J. P. Geensen zal hiervan de re gie op zich nemen Hij stelde zich echter niet meer beschik baar als voorzitter. Als voorzitter werd gekozen de heer D. Manneveld en aan gewezen als tweede voorzitter de heer P. Breed- Het aftredende bestuurslid de heer A. C- de Beurs werd herkozen. Het jaarverslag van de secre taris de heer J. H. Rijs was als altijd weer keurig verzorgd en bracht een warm applaus van de aanwezigen. Penningmeester de heer J. C. Bellis had een klein batig saldo en namens de kascommissie rapporteerde de heer N- Bellis dat alles in orde was. VOLKERS LEEGWATER DE DUINSTREEK 20 cent per rol DRUKKERIJ

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5