Oefening Bescherming Bevolking lekker en gezond BEA wint het pleit ^kozbsa ^fritsa int ^JlXaaitan Pracht handen TWEEDE BLAD VRIJDAG 7 NOVEMBER 1963 Voor het kind EEN DANKWOORD Herv. Vrouwengroep Tubc16°95Ilamea-Celei STICHTING ^NUTSSPAARBANK Alkmaar de heerlijke drop-bonbon DE DUINSTREEK Nou zelle jullie wel zegge, deer begint die kirrel alweer te dranze over ze autemobiel maar ik hep van de week wat hoord dat ik jul lie efkes rrïoet vertelle. Over vrul- lie achter ut stuur is al veul skre- ven, de ien is dur voor, en de aar is dur teugen. Ik hep wellus erre- gus lezen, dat vroue niet zoveul anraiinge veroorzake as manj es, en datte ze beter reagere zouwe. In Skorl hejje ok houpe vroue die ok puur mansig mit dur auto langs de weg raie, maar ze raie niet allien- dug in auto's maar ok in skelters. Ja, ja, deer hore je van op. Jullie wete toch wel watof skelters aige- luk benne hei? Toe ze dur pas waz- ze, wazze ut un verbeterd soort zeipkissie weer de jonge joontjes wedstraie mee hielde. Maar zag- giesan hewwe ze puur wat van die wagentjes prutst en vandaag an de dag kenne ze puur hard raie. Azze je een beetje bai de taid benne, kejje zelluf ok wel zoo'n reeskar make. Dat docht un joon hier uit Skorl ok, hai zaide teuge ze vaar: „Jai moste voor main efkes zoo'n apperaat in mekaar flanze". Nou is dat manje bar wais in zukke teg- niese dinge en hai hep den ok dein wat ze zeun vroegen hep. Ut was gien dinkie van waaibo- mehout oor, nei, nei, en ok gien verbeterde Vliegende Hollander weer je je aigen rabbug an douwe moste. De kar zat goed in mekaar en dur kwam ok un echte metor in. Toe vader en zeun durmee proef- draaide, liepie as de bliksum en toe ze um nag un verrefie geven had- de, moste ze durmee de streit op. Je moete den wel goed uitkaike dattur gien tute in de buurt benne want je magge dur aigeluk allien- dig op reesbane mee raie. Afain, ze hadde al puur door Skorl skeurt mit dat ding en moeder de vrou had alius zaid dat ze ok wellus de hort op wouw mit de skelter. Ut manvolk hep eerst dat arreme meins nag puur uitlacht maar nei lang teute kreeg ze toch voorme kaar dazze effies mocht op dat stukkie aizer. Ze hewwe eerst voor rrloe nag un nuwe valhellum kocht en achterof is dat ok maar goed weest ok. Ok most moeder nag lere weer of alle knoppe en barrele in de buik van de skelter voor dien de en toe ze dat ienmaal wist kon ze raie. Deuze skelter had gien versnel- lingspokie, je wete wel zoo'n appe raat weer of je altemet mee in de beziene roere moete. Nei dur zatte maar twei pedale op, ientje om vooruit te komme en ientje om ho te houwe. Nagal makkeluk zouwe je zegge. Dat docht die vrou ok, maar toe ze nei veul vaife en zesse ienmal reed en un bocht neme wou, wazze hil- lemaal vergete wattof links en rechts wazze. Deerom geift ze un bonk gas in plaas van te remme, van de alte- rasie leit ze dur stuur ok nag los en ze stuift ut hille katje ut land in. Mit dur hande voor dur ouge vliegt ze dwars deur un greppel en deer slaat de zaak over de kop. De skelter was an gort maar moe der was nag heel. Dur man en zeun hewwe puur teuge dur granst vanzelluf omdat de kar nei de knoppe was. Maar toe moeder weer un beetje op ver haal kommen was, zaide zei toch nag: „As jullie um weer maakt hewwe, gaan ik ut weer perbere." Of dat deurgaat ken ik jullie nag niet zegge, want vader en zeun ben ne elleke eivund annut lasse en sol- dere. Maar ik zei jullie wel op de hougte houwe as moeder weer de valhellum op dur houfd zet oor. De donkere dagen van het na jaar zijn weergekomen. Dat is een aanwijzing, dat ook de feesten, die de winter inluiden aanstaande zijn. Het eerste is dat van Sint Maar ten, waarmee in vele streken van ons land de te vroeg ingevallen winter wordt aangekondigd. Van daar de Limburgse bewering, in het kinderrijm: Sinte Morte is noot wies. Wij hier in Noord-Holland zijn van die ontijdigheid minder overtuigd; wel weten we van de naderende winter, als we zingen: Sinte Maarten is zo koud, Geef 'm een turfje of een hout, Om zich bij te warmen, Met zijn blote armen. Sint-Maartensvuren kennen we niet meer, zoals ze nog gestookt worden langs de Maasoevers bij Velden, Arcen en Baarlo. Maar wel dragen we nog onze lichtjes, hier en daar nog keuveltj es genoemd, langs de huizen. Alle verhalen over de oorsprong van deze gewoonte ten spijt, hebben we hier niets anders in te zien dan de gedachte dat vuur reinigend werkt en alle boze gees ten, die in de lucht zouden kun nen zwerven er mee worden ver dreven. De christelijke legende verhaalt hoe in de 4e eeuw Sint Martinus, bisschop van het Franse Tours, aan de poort van Amiens zijn rode man tel in tweeën sneed om met de helft een arme bedelaar te dekken. In deze houding vinden wij Sint Maarten meer dan levensgroot af gebeeld boven op de Utrechtse Domtoren. Wil men deze handeling zien herleven, dan moeten we er een reis voor over hebben naar het Brabantse dorp Tongelre waar het St. Martinusgilde nog elk jaar de middeleeuwse gebeurtenis doet her leven. Wij blijven maar dichter bij huis in ons eigen dorp. Op de avond van maandag 11 november kan de jeugd zijn lichtjes weer vertonen op het gemeentehuis, tussen 6 en 7 uur. Enige dames en heren zullen de kinderen er graag hun mooie lantaarns of bieten laten tonen en hun liedje doen zingen. Er zijn enige mooie prijzen be schikbaar voor de beste prestaties. Denk er om: stallantaarns, lampions en zaklantaarns komen niet voor prijzen in aanmerking. Het bestuur der Schoorlse Gemeenschap. De Kinderzegels en kaarten, die door U bij de schoolkinderen wa ren besteld zullen nu zeker al in uw bezit zijn. En nu begint dan 13 november nogmaals de verkoop van de kaarten en zegels op de postkan toren in het gehele land. Komt U op het postkantoor te Schoorl en U ziet daar de stand, dan zal uw eerste gedachte zijn „ik kocht al van de schoolkinderen". Maar het zal U zeker zo gaan als vorige jaren, U kunt er eigenlijk nog best wat gebruiken, er zijn zoveel vrien den en kennissen aan wie U graag een kerst- of nieuwjaarskaart wilt sturen en op zo'n kaart hoort nu eenmaal een kinderzegel. Er is dit jaar weer een prachtige sortering. De zegelkaarten naar oude ontwer pen zijn er nu ook in kleuren. Komt U vooral kijken en kopen. Het komt alles ten goede aan het gees telijk of lichamelijk gebrekkige kind, en daartoe draagt U dan ook uw steentje bij! Comité te Schoorl Enkele weken geleden plaatsten wij de uitslag van de gehouden ac tie ten bate van de vluchtelingen van Griekenland en Turkije. Deze uitslag bereikte ons via de corres pondent. Het was burgemeester Bergh die ons deze week belde en ons verzocht zijn dank over te bren gen aan alle medewerkers die het mogelijk maakten dit mooie bedrag bijeen te brengen en dit doen wij gaarne. (Ingezonden mededeling) 20 cent per rol De Herv. Vrouwengroep begon het nieuwe seizoen weer op de le maandag van oktober. Het leden aantal bedraagt 58. Het jaarlijkse uitstapje is heel prettig verlopen, de tocht was deze keer naar Am sterdam waar de dames een rond vaart door de grachten maakten en tot besluit een kopje thee dronken in het Havengebouw. Lezingen werden o.a. gehouden door ds. de Jong over de eredienst in de Gemeente, mevr. Vunderink uit Zwolle over Rusland en mevr. Visch als zendingsvrouw over Bali. Evenals verleden jaar wordt er op dinsdag 12 en woensdag 13 novem ber een bazar gehouden in de con sistoriekamer van de Herv. kerk in Schoorl. Er zijn verschillende at tracties, zoals sjoelen, grabbelen, etc., zowel voor volwassenen als voor kinderen. Bovendien kunt U er mooie en praktische dingen ko pen. De bazar zal op beide dagen geopend zijn van 10-12 en van 2-5 uur, woensdagavond is er nog een sluitingsavond van 8-10 uur. (Ingezonden mededeling) en nimmer ruw of schraal Tijdens de viering van de Wereld- spaardag op 30 oktober heeft de Alkmaarse Nutsspaarbank opmer kelijke resultaten geboekt. Op deze in 1924 ingestelde jaar lijkse spaardag werd door 1586 per sonen een bedrag van f 166.136,33 op de spaarbankboekjes ingelegd. 68 Personen lieten zich als nieu we spaarder inschrijven. Verdeeld over de kantoren van de Stichting Nutsspaarbank Alk maar waren de resultaten als volgt: Aantal aangeboden boekjes hoofd kantoor 1019; kantoor Bergen 161; kantoor Castricum 287; kantoor Hei- loo 119. Totaal 1586. Ingelegd bedrag: hoofdkantoor 93,807,57; kantoor Bergen 33.319,48 kantoor Castricum 24.224,13; kan toor Heiloo 14.785,15. Totaal een be drag van f 166.136,33. Aantal nieuwe spaarders: hoofd kantoor 32; kantoor Bergen 10; kantoor Castricum 13; kantoor Hei loo 13. Totaal 68. Het is verheugend, dat zeer ve len gevolg hebben gegeven aan de oproep van de Nutsspaarbank juist op deze dag iets terzijde te leggen voor te verwachten uitgaven in na bije of verdere toekomst. Dat het bijeenbrengen van klei ne bedragen, waarvoor de Nuts spaarbank de aangewezen instel ling genoerrid mag worden, tot be langrijke resultaten kan leiden, blijkt duidelijk uit het thans aan bijna 40.000 spaarders toebehoren de spaartegoed van bijna 39.000,000,- gulden. Het gemiddelde spaarte goed per spaarder, de schoolspaar- dertjes buiten beschouwing gelaten, bedraagt bij de Nutsspaarbank op het ogenblik ruim f 1.000, Wel een bewijs, dat zeer velen het ook in de huidige tijdsomstan digheden nog bijzonder nuttig vin den enige financieële reserve aan te houden. De leuze voor de Wereldspaardag 1963: „Leg een basis voor Uw per soonlijke welvaart bij de spaar bank" was dan ook voor de mees te bezoekers aande spaarbank slechts een herinnering aan een voor hen bekende aangelegenheid. Tijdens de Wereldspaardag werd aan iedere bezoeker de spaarbank kalender uitgereikt. Ook in de ko mende dagen zal, uiteraard zolang de voorraad strekt, met de uitrei king van kalenders worden door- I gegaan. Door de B. B. is in nauwe sa menwerking met de Schoorlse en Groeter Brandweren, de Rijkspo litie en de EHBO zaterdagmiddag j.l. een uitgebreide oefening gehou den. Hieraan voorafgaande hield burgemeester Bergh in zijn functie van hoofd van de Bescherming Be volking een persconferentie. De heer Bergh zei o.m. dat het wenselijk werd geacht om voor de mensen van de B.B., die de laatste jaren alleen theoretische kennis hadden opgedaan een oefening te creëren om het geleerde in prak tijk te brengen. Tevens zou men door het inschakelen van de brand weer gelegenheid hebben om de tijd tussen het loeien van de si renes en de aankomst bij de brand te registreren om deze tijdsduur zo mogelijk terug te brengen. De heer v. d. Brink, het plaatse lijk hoofd van de B.B. lichtte het een en ander nader toe. Men veronderstelde dat er bij de Voorweg een conventionele bom was gvallen. Door de inslag van de bom werden dan de mensen van de B.B. gealarmeerd die on middellijk naar de plaats vertrok ken waar de bom is terechtgeko men. Hier dient direct het terrein te worden verkend en de omvang FEUILLETON door Henk van Heeswijk 16 Sangelaar deed, wat hij onder de gegeven omstandig heden het beste kon besluiten. „Het voorstel wordt in getrokken," zei hij en sloeg met de hamer op de tafel. „We zullen ons er verder over beraden." Maar dit was Verwoerd toch te gortig. Woedend smeet hij zijn eind sigaar in de asbak en stond op- „Wat is dat voor onzin, Sangelaar? Wie zijn die „we", die er zich over zullen beraden? Zijn wij tezamen het schoolbestuur of niet? Of ben jij het soms alleen. Niks uitstel en niks beraden Je hebt een voorstel ter tafel gebracht en ik eis stemming. Een schriftelijke stem ming. Een motie van vertrouwen of van wantrouwen voor juffrouw van Laar." „Ja, maarr als de voorzitter nu denkt begon Holwerda op schuchtere toon. Maar Ver woerd draaide zich met een ruk naar Holwerda en beet hem toe.: „De voorzitter behoeft niet alleen en voor ons te den ken we hebben zelf ook nog een goed stel hersens. En nu wil ik wel eens zien, wie in Elshoven zo flink is om vandaag de dag een onderwijzeres eruit te gooien die een voorbeeld is voor ons allen. Voorbeeld van plichtsbetrachting en vakkennis. En een juffertje met karakter. Die zich niet door zo'm stelletje mensen als wij zijn op de kop laat zitten, als zij in haar recht staat Hoe denken jullie, dat de ouders zullen reageren, als ze op staande voet wordt ontslagen? Want van schor sing komt natuurlijk ontslag, dat kennen we. Wij zijn door de ouders van de kinderen van onze school als bestuursleden gekozen. Niet als dictators- We zijn in dienst van onze leden, de ouders. We hebben hun ver trouwen, anders hadden ze ons niet gekozen. Onze plicht is de belangen van onze leden te behartigen Niet om spijkers op laag water te zoeken en motieven die kant noch wal raken om zodoende een onderwijze res te doen verdwijnen, oimdat ze niet van plan is precies aan onze leiband te lopen. Ik geef dat kind groot gelijk, dat ze op Nieuwjaarsdag weg gebleven is. En ik zal er haar vast niet lelijk om aankijken. In tegendeel, ik wil het best weten: ik heb respect voor juffrouw van Laar en ik wil haar niet kwijt. We weten wel wat wie hebben maar nooit wat we krijgen. En nu stemming. En een beetje gauw, want morgen is het weer vroeg dag en ik wil op tijd naar bed." Sangelaar begreep, dat hij voor het eerst in zijn ne genjarige loopbaan als voorzitter van het schoolbestuur een verliespunt moest incasseren. Elij beheerste zich vol komen en gaf Hoogebodm een zwijgende wenk. Deze vertrok en kwam even later met een paar velletjes pa pier uit een schrift terug, die hij netjes in gelijke stuk ken sneed: de stembriefjes. Het werd een nederlaag voor Sangelaar; zes tegen drie. Juffrouw van Laar kon aan de school verbonden blijven als onderwijzeres. En Sangelaar puzzelde onder weg naar huis, wie de derde voorstemmer was geweest. Hij en Zijp waren er twee. Misschien Van Lagen, de arbeider. Of Holwerda. Maar wat gaf het allemaal? Hij had de strijd verloren. Hij, de machtigste boer van Els- hoven, bestuurslid van vele verenigingen, commissaris van de Coöperatie, wethouder en waarnemend burge meester, Water graaf van het Waterschap, eigenaar van vele bunders bouw- en weiland, tot voor kort min of meer onbeperkt heerser in de kleine dorpsgemeenschap. Nu was hij verliezer tegenover een zes en twintigjarige onderwijzeres uit de stad. Een grietje, een onbenullige hoofdacte-bezitster, een schooljuf had hem, zonder het zelf te weten ,de voet dwars gezet. Met welwillende medewerking van het schoolhoofd en zes van de negen bestuurders- En tot d)iep in de nacht zat Sangelaar te peinzen over de maatregelen, die hij kon nemen tegen zijn zes opstan dige medebestuurders. Maar veel was het niet. De tijden veranderen en de mensen ook. Hij was op zijn hoogte punt van zijn macht geweest. Nu ging die tanen. En dat alleen door een schooljuf. HOOFDSTUK 15 Hoogeboom begreep nog diezelfde avond, dat het pyr- rhus-overwinning was geweest voor zijn vrouwelijke collega, wamt Sangelaar was er de man niet naar om een verliespunt zonder meer te accepteren. Dit zou een har de strijd worden voor het arme kind en Sangelaar ken nende, vreesde hij dat de man rustig een gelegenheid zou afwachten, waarop hij juffrouw van Laar op goede gronden zou kunnen ontslaan. Doch de strijdlust, die al sinds jaren in hem gedoofd was, laaide weer op dank zij de moed en de wilskracht van het onderwijzeresje In ieder geval had Sangelaar deze avond verloren: Van Laar werd niet ontslagen. Althansnog niet. Dat haar een lang leven aan deze school beschoren was betwijfel de hij tenzij Tenzij hij nu niet weer terugviel in zijn oude sleur van de afgelopen jaren. Hij had deze avond op de schoolbestuursvergadering a gezegd - iets wat Sangelaar hem zeker nooit zou vergeven - nu was hij ook verplicht b te zeggen. De inspecteur moest van de huidige toestand op de hoogte gebracht worden. Zijn medewerking had hij bij voorbaat want Kleijer was ook niet bepaald een vriend van Sangelaar. En ten tweede moest juffrouw van Laar weten, hoe de toestand van het ogenblik was- Ze was per slot van rekening iemand, die voorzichtig kon zijn als dat nodig was. Ze moest voorlopig maar geen risico's nemen en er voor zorgen, dat Sangelaar noch een ander ook maar op enige wijze vat op haar kon krijgen. Maar het lot was Bea bijzonder gunstig. Twee voor vallen in het dorpsleven waren er oorzaak van dat Bea's ster, die op het punt had gestaan ten onder te gaan, weer ging rijzen. Daar was eerst dat geval met Heintje. Het stuurse kind bleek niet voor de liefde, die Bea voor haar ge voelde, vatbaar. Alles, wat ook maar leek op toenade ring, bezag ze met wantrouwen en loerende blikken. En na de Kerstvakantie bemerkte Bea al dra, dat Hein tje op al haar doen en laten lette. Ze was door Hooge boom van de situatie op de hoogte gesteld en derhalve was ze op haar hoede. En het kind had natuurlijk in structies van haar lieve pa gekregen, dacht ze. Bea, kijk uit, kind. Pa gebruikt zijn oogappel als nieuwsbron van de school. Er was evenwel niet veel over te brieven. De januari maand verliep voor wat de school betreft zo rustig als het maar kon en de vorderingen van de beide klassen waren zeer bevredigend- Iedereen mocht de nieuwe juf nu wel en ze had met geen kind moeilijkheden van betekenis. Straf hoefde ze praktisch nooit te geven, ter wijl Van Schagen iedere week minstens drie stokjes kapot sloeg op de achterwerken der recalcitrante jon gens. Want slaan was, volgens Piet van Schagen, een der meest doelmatige opvoedingsmethoden. Hetgeen Bea bij iedere gelegenheid, als dit ter sprake kwam, in alle toonaarden tegensprak. En dan smaalde Van Scha gen over de zogenaamde Montessori-methoden, die van de kinderen halfzachte dwingelanden maakte, die alles mochten, behalve te worden aangeraakt. Dan wees Bea rustig naar haar lokaal en zei: „Kom maar eens kijken in mijn klassen en zie maar eens, hoe ik het klaarspeel zonder lijfstraf. Wat ik als jong ding van zes en twin tig jaar klaarspeel, moet u als ouwe rot in het vak toch zeker kunnen." „Je moet maar eens een maandje mijn beide klassen nemen, beste collega. Dan ben je aan het einde rijp voor een zenuwinrichting. Het zijn me nogal lieverdjes die derde en vierde klassers. Praat me er niet van.' Weinig vermoedde Van Schagen, dat zijn vrouwelijke collega binnen korte tijd inderdaad zijn beide klassen onder zich zou krijgen. Maar laten we niet afdwalen. Want Heintje, het zure nors-kijkende kind, zou er oorzaaek van worden, dat de verstandhouding tussen Bea en Sangelaar weer in orde kwam- van de calamiteit beoordeeld. Zo wordt er ter plaatse beslist over vragen of de brandweer dient te worden gealarmeerd, of de EHBO moet worden ingezet en of er soms andere B.B. ploegen uit de omlig gende plaatsen moeten worden aangetrokken. In het gemeentehuis is dan een noodbestuurspost ingericht, hier hebben de hoofden van de ver schillende diensten zitting en wordt door hen de actie verder telefonisch en administratief geleid. Na deze uiteenzetting hebben wij ons spoorslags naar de brandweer kazerne begeven waar de heren van de B.B. al klaar stonden. Na een telefoontje van de noodbe stuurspost ijlden zij naar de plaats van de ramp: Door de reeds ge noemde bominslag bleek een felle uitslaande brand te zijn veroor zaakt. Het huisje aan de Voorweg waar de fam. Koortens jarenlang had gewoond was een prooi der vlammen geworden en dus werd de brandweer gealarmeerd die zeer spoedig ter plaatse was. Met veel geestdrift wierpen de brandweer mannen zich op het brandende huisje, maar dit bleek niet te be houden te zijn, ook al door de in het pand aanwezige rubberbanden die een enorme rookontwikkeling teweegbrachten. Men moest zich dus bepalen tot het nathouden van de belendende percelen (lees bo men). Uiteraard had dit spectacu laire gebeuren veel publiek getrok ken en de Rijkspolitie had dan ook handenvol werk om vooral de jeugd van de brand weg te hou den. Bij een terreinverkenning ble ken er nog meer branden te zijn, zodat ook de Groeter brandweer moest worden gewaarschuwd. Deze hoefde slechts pro memorie in ac tie te komen en kon de slangen en zichzelf drooghouden. De mannen van de B.B. hadden het bijzonder druk, men moest ook rekening houden met het ontplof fingsgevaar van een blindganger die nabij het vijvertje was neerge komen. Hierbij moest uiteraard een wachtpost worden neergezet en ook bleek dat er op het kampeerter rein van de heer Zander een huis je was ingestort waarin een gezin van 5 personen had gewoond die nu onder de balken lagen en moes ten worden bevrijd. Hierdoor en ook door andere ongelukken breid de het aantal gewonden zich snel uit, deze mensen moesten worden afgevoerd of zo mogelijk ter plaat se geholpen. Ook op de noodbe stuurspost in het gemeentehuis zat men niet met z'n duimen te draaien want de telefoon rinkelde onop houdelijk en door de daar aanwe zigen werden vele berichten ont vangen, verwerkt en verzonden. Omstreeks half vijf was de oefe ning afgelopen en verzamelden alle deelnemers zich in café „Honky Tonk." Burgerneseter Bergh sprak hier een woord van dank aan allen die aan de oefening hadden meege werkt. Hij was van mening dat hij niet te diep op de zojuist beëin digde oefening in moest gaan om dat men de opgedane ervaringen beter een paar dagen kan laten bezinken. De gehele oefening was door de heer v. d. Brink op papier gezet en in nauwe samenwerking met de Rijkspolitie, de dienst der Gemeentewerken en de brandwe ren uitgewerkt. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, zei de heer Bergh, maar deze zullen de volgende week bij een nabeschouwing ter sprake komen. Ook de heer van Dijk, adviseur van de B.B. uit Alkmaar sprak nog enkele woorden. Ook hij vond het nu niet het juiste moment om het verloop van de oefening te bespre ken en vertelde nog dat er in de komende zomer weer een oefening maar dan in groter verband zal worden gehouden. De heer Bredewout dankte de mensen die als slachtoffer hadden gefungeerd en de heer Koeman bracht hulde aan beide B.B. ploe gen voor hun spontane medewer king. Hierna werd de bijeenkomst door burgemeester Bergh met enkele toepasselijke woorden gesloten en ging een ieder .zijns weegs. VOOR DE VERZAMELAARS VAN KERKINTERIEUR-FOTO'S Er zijn in ons land honderden verzamelaars van kerkinterieur foto's. Zij trekken stad en land af om zelf foto's te maken en schrij ven ook vaak naar week- en kerk bladen met het verzoek om hun begeerte naar steeds meer foto's kenbaar te maken. Dit is ongetwijfeld een interes sante hobby, maar in vele gevallen is het uiterst moeilijk om aan goe de foto's te komien. Meestal zijn de zelfgemaakte foto's trouwens van vrij slechte kwaliteit, omdat het niet meevalt en zelfs goede vak kennis vereist om in een halfdon ker kerkgebouw foto's te maken. Sedert enkele jaren bestaat er een Stichting, die ten behoeve van orgelverzamelaars honderden foto's heeft uitgegeven van kerkorgels uit alle steken van ons land. Daar zijn foto's bij van zeer afgelegen en onbekende kerkjes, waarvan nim mer een ansichtkaart is verschenen maar ook afbeeldingen van grote orgels in overbekende kerkgebou wen. De Stichting Orgelcentrum, post bus 180 te Leiden is in het bezit van enkele duizenden grote foto's, waarop veel meer dan alleen het orgel staat afgebeeld. Het is der halve mogelijk dat deze Stichting ook de kerkinterieur verzamelaars gaat helpen Gratis catalogus op aanvraag.

De Duinstreek | 1963 | | pagina 5