m RECREATIE en tecieatie^ebie? Fa. Nifiivvlanil Sfhoorl's lie in. koor J. DER KINDEREN SELANGRUKf i Nieuwe kollektie in: g Links en rechts kijkende Fa. P. Hopman NAJAARSVERGADERING V.V.V. BERGEN SINT NICOLAAS 268 223 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 39e JAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD MET EEN INRICHTING VAN „HET WITTE KRUIS" IN BERGEN Uee&Uod Ml/„ v (SLOT) Wanneer men hetgeen in de twee vorige opstellen is vermeld, nog eens aandachtig overweegt, zou dat de opmerking kunnen ontlok ken: nou, alles goed en wel, maar hoe realiseer je al die opgesomde onderwerpen? Het voorbeeld van de industriële ondernemer, waar bij men dan niet aan zo'n kleintje denkt, gaat voor een plaats of een streek, waar in hoofdzaak kleinere ondernemers gevestigd zijn, niet op. Praktisch geen van hen kan er aan denken aan markt- en opinieon derzoek te doen of uitgebreide pro paganda te voeren. Dit zou niet alleen veel te kostbaar zijn, maar men maakt tevens indirect reclame voor die collega-ondernemer, die voor de genoemde doeleinden geen cent uitgeeft. Zoals ik reeds in mijn vorige ar tikel zei, er komen tenslotte vraag stukken van organisatorische, fi nanciële en bestuurlijke aard om de hoek kijken om een behoorlijk effect van een en ander te ver krijgen. Organisatie Ik geloof niet, dat er een lezer zal zijn die de uitdrukking „een dracht maakt macht" niet verstaat. Op alle mogelijke terreinen van het leven zijn de enkelingen - mis schien nolens volens - bijeen ge dreven om sociale ot economische voordelen te behalen. Soms moest zelfs de overheid regelend optre den. Concurrenten zag men op een goed morpent niet meer als zoda nig, maar men benaderde elkaar als collega's met gelijk gerichte belan gen. Langs deze weg kwamen b.v. ook de kartels tot stand. Zover be hoeven wij in onze streek echter niet te gaan en ook niet te zoe ken. In Horecaf-verbsnd zijn reeds vele bedrijfsgenoten in het hotel-, café-, restaurant- en aanverwante Schoorldam. Telef. 384 bedrijven verenigd. In ander ver band vonden de verhuurders van gemeubileerde woningen elkaar. Een derde vorm was het zich ver enigen in een organisatie, welke het vreemdelingenverkeer beoogt te stimuleren. Dit alles kan zeer goed en zeer nuttig zijn wanneer ieder lid van zo'n organisatie eigen baatzucht in beginsel wil achter stellen bij het algemeen belang. Geschiedt dit niet, dan komt er „haat en nijdt" en het doel wordt beslist niet bereikt. „Eendracht maakt macht; tweedracht breekt kracht!" Behalve in vorenstaand voorbeeld is ook het terzijde blijven staan, het zich niet-organiseren, een vorm van tweedracht met parasitaire as sociaties. Niets is verfoeilijker dan deze houding en daarom hoop ik van harte, dat de oproep van het V.V.V.-bestuur Bergen om lid te worden van een V.V.V.-organisatie in dit recreatiegebied, op zijn minst genomen bij hen, die economisch betrokken zijn bij het vreemdelin genverkeer, weerklank mag vin den. Financiële aspecten Wil men in het economisch be lang van de plaats of streek het vreemdelingenverkeer bevorderen en hiertoe plannen ontwerpen, die beogen de vakantiegangers een ver scheidenheid in ontspanningsmoge lijkheden te bieden, 't recreatiege bied aantrekkelijk te maken, pro paganda te voeren, een verkeers bureau te onderhouden, dan kost dat niet alleen handen vol geld, maar het eist ook een daadwerke lijke aanpak van talrijke vrijwilli gers d.z. mensen, die terwille van een goede zaak belangeloos veel vrije tijd ter beschikking van de gemeenschap stellen. Behalve de zorg, die deze vrijwillig aanvaarde taak hen geeft, hebben zij daarne vens de zorg voor het nakomen van de financiële verplichtingen, die uit hun activiteiten voortvloei en. Al is het een vrijwillige taak, die men aanvaard heeft, het laat ste - de financiële zorg - behoeft er niet bij te behoren. De vraag is alleen: op welke wijze kan deze zorg worden weggenomen? De vreemdelingenorganisaties zijn privaatrechtelijke rechtspersonen, oftewel: particuliere instellingen. Om in stand te kunnen blijven moeten zij gedragen worden' door hun leden. Grote bereidheid om in Voor een SOLEX Oosterweg 7, Bergen. Tel. 3505 ruime mate de gedane uitgaven te bekostigen, is bij hen nauwelijks aanwezig. Met ongezonde kritiek op het gevoerde beleid staat men vaak eerder klaar. Dit verzwaart de taak van die vele vrijwilligers nog meer en kan bij die besturen leiden tot de verkeerde opvatting dat een V.V.V.-bedrijf „hun privé-zaak", of „hun heilig huisje" is en iedereen - ook zij, die gegronde kritiek heb ben - laten kletsen. Ook zou men er op een gegeven er toe kunnen komen het bijltje er maar bij neer te gooien, omdat men tot de con clusie is gekomen, dat het spreek woord „ondank is 's werelds loon' maar al te waar is. Dat een op particuliere leest ge schoeide organisatie voos kan zijn of zeer broos en kwetsbaar, wordt hiermede m.i. wel aangetoond. Daarom zal naast de uiterste finan ciële inspanning, die de leden zich hebbpn te getroosten, op ruime fi nanciële steun van de plaatselijke overheid moeten kunnen worden gerekend. Taak der gemeente? Wat is of behoort - zo kan men zich afvragen - de taak te zijn van het bestuur ener gemeente welke in hoofdzaak als recreatiegebied is aan te merken? Het economisch belang van het vreemdelingenverkeer voor de ge meentenaren staat toch wel vast. Wanneer men let op de vaak zeer grote offers die gemeenten zich ge troosten om industrie aan te trek ken en daarvoor kostbare voorzie ningen treffen door 't bouwen van fabriekshallen en het inrichten van industrieterreinen, is ruime finan ciële steun door een gemeente, waar de „vreemdelingenindustrie" het hoofdmiddel van bestaan is, aan de organisaties, welke de hiermede samenhangende economische belan gen bevorderen, zo'n doodgewone zaak, dat men het als eis zou kun nen stellen. Een andere vraag is echter of men de genoemde be- langen-behartiging eigenlijk wel in handen van particuliere organisa ties moet laten? Bevorderen van het vreemdelingenverkeer in Go- rinchem of Alblasserdam b.v. is van gans andere aard als V.V.V.-acti viteiten ontwikkelen in een uitge sproken recreatiegebied. In het eer ste geval is het in meer of min dere mate „spielerei"; in het twee de geval is het een brood-zaak, dus een noodzaak. Is het dan zo gek om de vraag te stellen - gelet op het feit, dat de economische belangenbehartiging gelegd is in handen van een zeer kwetsbare organisatie, of de locale overheid ten deze niet de taak heeft SERVIESGOED KOP EN SCHOTELS BY OUTERIEëN KUNSTNIJVERHEID Doet nu uw St. Nicolaas- inkopen, thans de grootste keus. BERGEN deze zorg aan zich te trekken en daardoor minder kwetsbaar te doen zijn? Het zou hiervoor een gemeen telijk verkeersbureau als „tak van dienst" in 't leven kunnen roepen. De plaatselijke overheid kan dan ook financiële middelen hiervoor langs de weg van belastingheffing verkrijgen. De te verwachten uit breiding van het plaatselijk belas tinggebied opent hiervoor wellicht de mogelijkheid. Gemeenschappelijke regeling Men kan deze aangelegenheid uit sluitend plaatselijk bezien, doch ook het gehele recreatiegebied in zijn beschouwing betrekken. Aan gezien onze duinstreek twee bur gerlijke gemeenten omvat, kan de vraag worden gesteld, of een ge meenschappelijke regeling tussen de gemeenten Bergen en Schoorl hier niet een goede oplossing zou bieden? Problemen, die samenhan gen met markt- en opinieonderzoek inrichten van campings, uitbreiding en kampeerterreinen, verhoging van de aantrekkelijkheid van het gehe le gebied en het instandhouden van informatiebureaus, kunnen dan op een breder vlak worden bezien. Dit is ook voordeliger, want gro tere eenheden werken als regel ef ficiënter. Een gemeenschappelijke regeling zou mogelijkheden kunnen inslui ten tot het uitoefenen van invloed op het bestuursbeleid door alle eco nomisch belanghebbende groepen, terwijl deze publiekrechtelijke or ganisatie bevoegd is tot het invoe ren van heffingen ter bestrijding van de uitgaven. De hier bedoelde figuur zou op dit gebied in Nederland beslist een novum zijn, maar wat zal de be sturen der genoemde gemeenten behoeven te beletten de mogelijk heid van realisatie hiervan eens te onderzoeken? Barend Bergenaar De vorige week hield de V.V.V. Bergen een najaarsvergadering in de dancing van „De Rustende Ja ger". Ruim zeventig leden toonden belangstelling voor deze bijeen komst, die een normaal en rustig verloop kreeg. De voorzitter de heer mr. P. J. Zomerdijk gaf een overzicht van de werkzaamheden die het bestuur sinds de maand mei van dit jaar heeft verricht. Het is aldus de voor zitter, in den beginne een beetje moeilijk geweest vanwege de on deskundigheid en de vreemde om geving waarin wij zo plompverlo ren in terecht kwamen, maar we zijn eendrachtig begonnen en heb ben met de diverse commissies bij zonder hartelijk samengewerkt. Wel heeft het lang geduurd i.v.m. de tweedracht in het oude bestuur, een volledig inzicht te krijgen in het huishouden van de V.V.V., maar niettegenstaande dit, hebben we veel waardering voor het werk van het oude bestuur en in het bijzon der voor de oud-secretaris, de heer Dalladyoux, die zijn werk met veel toewijding en ijver heeft verricht. Ook de contactén met verschillen de instanties o.a. de A.N.V.V., de Federaties van de V.V.V.'s, V.V.V. Bergen aan Zee, Commissie van Zomerfeesten en het Gemeen tebestuur zijn volkomen hersteld. De bedoeling van ons bestuur is geweest groepsbelangen uit het be stuur te weren, in de economische commissies kan men ze terugvin den, doch ze hebben slechts een adviserende stem. Over het openluchttheater zei mr. Zomerdijk, dat dit object nog veel meer mogelijkheden biedt. Wat de evenementen betreft, die in het theater en daar buiten door de VVV en zijn commissies zijn georgani seerd, heeft men getracht zo wei nig mogelijk risico's te nemen. Ons dorp is dit jaar bijzonder goed be zocht door toeristen. De financiële situatie van de V.V.V. is gezond. We hebben geen potverteerd. Wel gaan we van het standpunt uit, dat er met liggend geld wat gedaan moet worden. Men kan daar propa ganda mee maken. Wij moeten ech ter de reserve niet al te hoog hou den. De kantoorkosten zijn geste gen en de salarissen van het per soneel moeten straks omhoog wor den getrokken. Spreker bracht dank aan de informatrices voor hun werK dat zij - ondanks de moeilijke in loop die ze dit jaar hadden - met □□UOLi □□□□Ou Neen, St. Nicolaas stevende recht op z'n doel af, het moet BOORSMA-TEXTIEL zijn. EEN GROOTSTE SORTERING DE BESTE KWALITEITEN IN ALLES APART Voor VADER MOEDER en de KINDEREN, slaagt U het beste bij: BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEF. 2532 a a a n D D n n D a Q a u □□annDqanaaDannanpoaannaciannaaaaaoDDnaaaaDanoonaDa een prettige loyaliteit hebben sa mengewerkt. Contributie De V.V.V. Bergen telt thans 837 leden en is met de V.V.V. Texel de grootste afdeling van de Fede ratie V.V.V.'s in Noordholland. Sinds het huidige bestuur haar en tree maakte, is het ledental met 30 gestegen. Toch zijn er nog veel mensen, die profiteren van het toe risme en geen lid zijn van de V.V. V. Er zal een grote ledenwerfactie georganiseerd moeten worden, of er zal tot contributieverhoging moe ten worden overgegaan. Sympathiek tegenover N.S.O. Mr. Zomerdijk deelde nog mede, dat in tegenstelling tot in de pers verschenen berichten het V.V.V.- bestuur sympathiek tegenover het Nederlands Studenten Orkest staat. Daarna werd het nieuwe huishou delijke reglement, waarover ver schillende leden op en aanmerkin gen hadden, akkoord bevonden. De statuten van de vereniging zullen herzien worden en het nieuwe re glement daaraan worden aangepast Tenslotte dankte mr. Zomerdijk de leden voor hun belangstelling voor het bijwonen van deze vergadering. Wintereditie ,,Badbode Als Kerstgroet aan de gasten zal op 12 december een wintereditie van Bergens Badbode verschijnen. Deze editie zal viertalig gedrukt, in een oplaag van 5000 exemplaren verspreid worden. Zij zal dan naar verschillende hotels en pensions ir. het binnen- en buitenland worden gezonden waar ze als Kerst- of Nieuwjaarsgroet door haar prach tige uitvoering een doeltreffend po- pagandablad voor de Heerlijkheid Bergen zal zijn. Zij zal geïllustreerd worden met prachtige foto's van Ton Witmer, een begin maken, voor het verlen gen van het voor- en na-seizoen. Ledenvergadering Bij de opening van deze verga dering in het wijkgebouw aan de Karei de Grotelaan van „Het Witte Kruis" afdeling Bergen, waarvoor tamelijk veel belangstelling be stond, herdacht de voorzitter van de afdeling, de heer W. de Vries, de overleden penningmeester, de heer Winder die 27 jaar stipt zijn taak voor de afdeling vervulde en zijn grote verdienste prees. De heer G. J. Terwee werd geko zen als penningmeester. Tot secretaris werd benoemd de heer E. Waldus. Hij vervangt dr. Lugten die wegens drukke werk zaamheden voor het secretariaat be dankte. Dr. Lugten treedt echter niet af en blijft in het bestuur zit ting houden in zijn functie als me- disch-deskundige. De heer J. Blaauw werd bij ac clamatie herkozen. Het aantal be stuursleden werd zodoende van 5 op 6 gebracht en bestaat thans uit de heren W. de Vries, voorzitter, E. Waldus, secretaris. J. G. Terwee penningmeester en mevrouw Hod- de van der Wees, dr. Lugten en de heer J. Blaauw, leden. Nadat de notulen, het jaar- en financieel verslag door de vergade ring werden goedgevonden, werden tot kascontrole commissieleden be noemd ide heren v. d. Hagen en Houter. De begroting 1964 werd berekend op een bedrag van f 47.200,met inbegrip van saldo f 15.000,-. De begroting 1964 afdeling T.B.C. werd gesteld op een bedrag van f1590,-. In het begin van 1962 werd n.l. de vorm van de onderafdeling van „Het Witte Kruis" veranderd in eer. Commissie voor Gezinsverzorging van de plaatselijke afdeling. De post bijdrage groot f2.500,- aan de Stichting Gezinsverzorging ontlokte vele discussies. Hieruit bleek welke grote steun de ge meente Bergen voor de afdeling is en hoe laag de contributies (7,50 per jaar), vergeleken bij andere af delingen, wel zijn. Tenslotte werden tot vertegen woordigers van „Het Witte Kruis" in de Stichting Gezinsverzorging benoemd mevrouw Hodde van der Wees en de heer G. Timmerman. Evenals vorige jaren zal St. Nico laas de kleuters en de schoolgaan de kinderen van de Heerlijkheid Bergen, met een bezoek gaan ver eren. A.s. zaterdag 23 november des mid dags te 2 uur, hoppt hij in Tuin- en Oostdorp te arriveren. Daarna zal hij ten gemeentehuize door burge meester L. J. de Ruiter worden ont vangen en vervolgens een rondrit door het dorp maken. De festivitei ten die ter gelegenheid van zijn verjaardag worden georganiseerd, zijn als volgt: woensdag 27 november feest voor niet schoolgaande kleuters (3-5 jr.) van alle gezindten in de dancing van „De Rustende Jager". Aanvang 2 uur. Maandag 2 en dinsdag 3 decem ber bezoek v. St. Nicolaas aan alle lagere scholen en kleuterscholen. Woensdagmiddag 4 december wordt voor de kinderen van de vierde, vijfde en zesde klas van alle scho len in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager", door het Alkm Onderwijzers Gezelschap het to neelstuk „De Beker van Elzenrode opgevoerd. Een beperkt aantal kaarten zijn voor deze opvoering nog beschik baar voor f 1,Verkrijgbaar za terdag 23 nov. van 4-5 uur in het „Dorpshuis". Kindervrienden kun nen hun bijdrage alsnog storten op giro 30887 t.n.v. mej. E. Korver, Kastanjelaan 8, Bergen. Het koor heeft onder leiding van de heer Venneker in juni j.l. deelgenomen aan een zangwedstrijd uitgeschreven door de Kon Bond van zang en oratorium ver. en de Alg. Ver. Radio Omroep in Hil versum. Het succes van dit optreden is voor de A.V.R.O. aanleiding ge weest om contact met het koor op te nemen en na overleg een pro gramma samen te stellen voor een radio uitzending in het voorjaar v. 1964. Dit programma is inmiddels in studie genomen en bevat o.a. wer ken van Scarlatti, Hasler, het vijf stemmig Ave Verum van Orlandi di Lasso en het prachtige werk Christus is opgestanden' van Die- penbroek. Door dergelijke activiteiten wil de directeur en het bestuur het ver enigingswerk stimuleren en ver wacht dan ook de medeweking en trouw repetitiebezoek van al haar leden en zijn nieuwe leden van' harte welkom. Tot voor kort kon U onze drukkerij telefonisch alléén bereiken onder nummer Daar is thans verandering in geko men. Bij geen gehoor belt U (woonhuis P. D. Volkers) Drukkerij Volkers en Leegwater Schoorl - Laanweg 35 Telefoon (02209) 268 en 223. O ZONDAGSDIENST ARTSEN ZONDAG 24 NOVEMBER BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6, tel. 2700 ZONDAG 24 NOVEMBER SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1