leerling-ambtenaar BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN (NH). SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda INGEZONDEN STUKKEN FAMILIEDRUKWERK? „Algemeen Welzijn" GEMEENTE SCHOORL Bevolkingsonderzoek op longafwijkingen enz. Huis voor ontspoorde meisjes xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Uit angst voor de schande Gemeente Bergen N.H. (mnl. of vrl.) BUS-ACTIE ZANGVOORDRACHT Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor VOLKERS LEEGWATER Op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 december a.s. vindt in deze gemeente wederom een bevolkingsonder zoek op longafwijkingen enz. plaats. Aan de inwoners, die 15 jaar of ouder zijn op 1 januari 1964, zijn oproepen verzonden om een röntgenfoto van hun longen te laten maken. Voor een vlot verloop van het onderzoek is het noodzake lijk dat allen zich in de schermbeeldauto aanmelden op de plaats en het tijdstip, welke in de oproep zijn vermeld. Degenen, die aan het onderzoek willen deelnemen doch op het aangegeven tijdstip verhinderd zijn, wordt verzocht zich tijdig in verbinding te stellen met de afd. bevolking etc. ter secretarie dezer gemeente. Ook kinderen, die nog niet 15 jaar oud zijn, kunnen zich desgewenst aan dit onderzoek onderwerpen. Dit dient wel zo spoedig mogelijk aan de afd. bevolking te worden ge meld. Wij doen een dringend beroep op alle ingezetenen om me de te werken aan het welslagen van het vierde bevolkings onderzoek. Schoorl, 5 december 1963. Burgemeester en wethouders van Schoorl Telefonisch plaatsbespreken onder nr. 3762 van 11-12 uur VRIJDAGZONDAGDINSDAGAVOND te 8.00 uur SHIRLEY KNICHT - ANDREW DUCCAN - CONSTANCE FORD in een fel realistisch zedendrama 18 jaar Het leven in een vrouwengevangenis,waar de directeur de mislukking van zijn huwelijk uitleeft in een onmenselijk harde behandeling ZATERDAG- - MAANDAG- - WOENSDAGAVOND te 8.00 uur. ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur CONNIE STEVENS TROY DONAHUE DOROTHY Mc. GUIRE 14 jaar Een romantische, aangrijpende en steeds tot het hart spre kende film Bibliotheek „Algemeen Welzijn" geopend vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek te Catrijp geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bejaardensociëteit woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. Je hewwe mejnse Mit grote of klaine v/ense die kenne raime en dichte je zouwe dur je pet voor lichte. Ik bin wel niet zo bai de taid Op dut gebiedtis gien klainughaid Maar ik wul ut toch perbere Meskien kenne jullie nag wat lere Donderdag is de Sunt weer weest En 't was voor groot en klein 'n feist Ik hep zo hier en deer us hoord Of alle wense benne verhoord. Dur ware nag houpe dinge Die nag op ut laisje stinge Mit un briefie durbai van Sunt ut are jaar miskien me vrund. Op de laist van de burregervader kwam ut Dorpshuis nag niet nader De Skolder raad nam gien kado zomaar an van de ESSO. Ok ut huizeprebleem is nag niet van de baan Op Skoute ze laisie bleve dur nag zo'n 100 staan. Maar meskien komt ur in Groet ut ien en ut aar nag wel goed. Want deer bouwt Min voor de atoomsplitserai en ok voor Skorl benne dur zo'n twuntug huize bai Meneer Bergh had nag veul meer wense voor al zun burregermeinse Ik zou zo zegge, gewoon blaive prate voral teuge Gedeputeerde State Bai de Skorlder V.V.V. was ok niet alius pais en vree. Dur is gien terrain weer je ken parkere want in de laan van Brero kraig je prut an je klere Ok zaide meneer van de Garde Meinse ut is gien harde. Trottware moete we hewwe, subiet aars leit de ellende in ut verskiet. En annut strand kejje pas komme allien per fielesepee niet mit un auto of brommer Maar de heer Butter wist wel raad en zaide maak je maar niet kwaad want over twei jaar, zait. de ORKAVA hewwe jullie un autostrada. Bai de V.V.V. in Groet gong ut deuze keer ok niet zo goed Op ut laisie van de voorzitter sting gien brandewain of kruiebitter Maar ik hep ut zelluf zien lede-kampeerterrainhouwers, een man of 16 De besture van alle vereniginge wulle ok nag mooie dinge Altaid rippetiesiebezoek gooi de TV maar in de hoek Want as je lid benne van zo'n groep den moet je ok komme met lekkere snoep Op ut laisie van dut blad stond ok nag wat, wat ik vergat Wulle jullie un saintje geve as dur soms wat valt te beleve Den komt ur'wel ientje van de krant De pen al klaar in ze iene hand En later kejje zelluf leze wat of je zaid hewwe (dat is temeste ons streve) Ik stop dur maar mee aars komt de plisie en zou zo zegge tot de are edisie. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken. Het bezit van het ULO-diploma is vereist; h'-l bezit van een type diploma si rekt tot aanbeveling. Salarisgrenzen (exclusief de ver hoging per 1 januari 1964) f242, tot f 355,bruto per maand voor meerderjarigen. Voor minderjari gen geldt een jeugd-aftrek. Sollicitaties met inlichtingen om trent genoten opleiding e.d. bin nen 10 dagen in te zenden aan de Burgemeester van Bergen Nh. SINTERKLAASFEEST OP DE KLEUTERSCHOOL TE SCHOORL Dinsdagmorgen 3 december zaten 40 kleuters met zwierige zwarte Piet baretten op hun hoofd, ge spannen op de komst van Sint Ni- colaas te wachten. Ook een groot aantal ouders woonden dit feest bij en zongen samen met hun kleuters, Sinterklaas en Piet bij hun entree in de school hartelijk toe. Daarna genoot iedereen van de bijzonder aardige prestaties van de kinderen. De kleuterleidster had kans gezien, deze groep van 40 kin deren, variërend in de leeftijd van 4-6 jaar, een afwisselend program ma van liedjes en versjes te laten opvoeren. Met veel plezier luister den Sint, Piet en de ouders naar de spontane reacties van de kleu ters. Zonder angst of verlegenheid, traden zij de goedheiligman tege moet, zodat zich soms grappige ge sprekken tussen beide partijen kon den ontstaan. Natuurlijk was dit al les het resultaat van grondige pae- dagogische voorbereiding door de leidster, die de kleuters volkomen vertrouwd maakte met deze unieke figuren. Ongetwijfeld zal een feest in deze sfeer gevierd, voor de kin deren een heerlijke herinnering blijven. van de Ned. Herv. vereniging „Kinderzorg" in N.-Holland. Ook dit jaar mochten we de busjes weer legen voor „Kinderzorg". Het resultaat was zeer verblijdend. In 1962 mochten we aan de vereniging van de afd. Groet f 71,overma ken, terwijl het bedrag in 1963 op liep tot f 129,54. In Schoorl was het ook in stij gende lijn, was het in 1962 f123,87, in 1963 kwamen we er haast f100,- boven, het eindresultaat was dan ook f222,93. Aan alle gevers en geefsters on ze dank voor uw gaven aan de kin deren uit de Ouderlijke macht ont zegd. Op het ogenblik hebben we in Groet 35 busjes geplaatst en in Schoorl 58 busjes. Het aantal wil len we graag verhogen. Mochten er nog liefhebbers zijn voor een busje dan kunt U op on derstaande adressen terecht. Onze hartelijke dank gaat ook uit naar de dames IJffs en Zuidema, voor hei helpen legen der busjes. Mogen w.ïj het volgend jaar weer op uw bus je rekenen? B. C. Kooge-Westerterp, Molenpad 9, Groet. H. van Doornum-Hoogland Burg. Peecklaan 13, Schoorl Op 28 november j.l. vond in het bejaardentehuis St. Jan ter Duin een zangvoordracht plaats, die ver zorgd werd door mej. Gees van Dijk uit Bergen als sopraan-zange res die aan de piano werd begeleid door mej. Snijders de Vogel. Naast de bewoners waren ook enkele genodigden aanwezig en na dat een ieder door de directrice zr. van Zommeren was welkom gehe ten begon de muziekavond. Voor de pauze werd door de zan geres, die over een warme en volle stem bleek te beschikken, enkele liederen van o.m. Mozart en Schu bert gezongen terwijl mej. van Dijk ook op het klavier haar vaardig heid demonstreerde. Zo speelde zij samen met haar begeleidster een uit 2 delen bestaande sonate van Ludwig von Beethoven en na de koffie een Ronde van Carl Maria von Weber. Mej. van Dijk zong ook enkele opera-aria's, zo hoorden we een gedeelte van- ,,Der Waffen schmied" v. Lorzing en een aria uit „Der Freischütz" van von We ber. Hiertoe gedwongen door het ova tionele applaus bracht de zangeres als toegift het ontroerende Wiege liedje van Brahms ten gehore. Na afloop bood de directrice de dames een bloemstukje aan en merkte in haar dankwoord op, dat de aanwe zigen zeer van de mooie avond had den genoten. Op 29 november j.l. organiseerde de vereniging Algemeen Welzijn weer een van haar leerzame avon den. De zaal van ,De Roode Leeuw' bleek bijna te klein te zijn om alle belangstellenden te herbergen en de voorzitter van de vereniging ds. de Jong was hier dan ook zeer dankbaar voor. Hij prees zich ge lukkig, de heer Duinker, hoofdin specteur van het PWN bereid te hebben gevonden om iets over de Kennemerduinen te vertellen en vet'klaarde dat het duingebied zelfs voor veel Schoorlaars nog onbe kend is. Door de massamotorise- ring trekt men dikwijls tot ver over onze landsgrenzen, zei de voorzitter, maar te veel mensen kennen de schoonheid van hun tigen land nog niet eens. Hierna nam de heer Duinker het woord die vertelde dat het Noord hollands duinreservaat 5000 ha groot is en dat dit gebied voor éénderde uit woeste grond, voor éénderde uit bos en voor éénderde uit cultuurgrond bestaat. Aan de hand van vele fraaie dia's werd vervolgens de schoonheid van het duingebied getoond, en het gepro jecteerde werd vakkundig door de heer Duinker van commentaar voorzien. De helm neemt aan onze kust een belangrijke plaats in, ze legt het duinzand vast en houdt het wegschuiven, ervan tegen, zei de heer Duinker. De z.g. zoutregens die in de herfst onze kust teiste ren tasten zowel het loof- als het naaldhout aan en een goed middel hiertegen is nog niet gevonden. Door het regelmatig uitdunnen van het bos behoedt men het gewas voor uitsterving, merkte de spr. verder op en het hout wordt hoofdzakelijk door de Staatsmijnen en enkele grote aannemers aangekocht. In de Sc'noorlse duinen die van voor Optiek en Hoflaan 2 - Bergen ST. NICOLAAS IN AAGTDORP Zoals u Weet, heeft de Bisschop van Myra met zijn zwarte knech ten reeds op 23 november zijn in trede in onze gemeente gedaan. Hij bezocht hierbij Schoorl en Groet, maar kon aanvankelijk door zeer drukke bezigheden geen bezoek aan Aagtdorp brepjgen. De heren La gendijk en Koeman vonden het spijtig dat de niet schoolgaande kinderen van deze buurtschap wei nig van de aanwezigheid van de Sint hadden gemerkt en na her haald aandringen bleek dat de Sint zich op 30 november een uurtje kon vrijmaken. De heer Beeldman bleek bereid te zijn om voor het feest zijn zaal gratis ter beschik king te stellen, en zo gebeurde het dat zaterdagmiddag een twintigtal kinderen met kloppende hartjes op de Sint wachtten. Toen de grijze Bisschop en zijn knechtje om half vijf de feestzaal binnen schreden, werden zij eerst verwelkomd door de heer Koeman die o.m. opmerkte dat hij het be zoek van het hoge gezelschap zeer op prijs stelde. Terwijl de tradi tionele liedjes werden gezongen er- de blitzlampen flitsten, ging de Goëdheiligman zitten en werden de kinderen om de beurt bij hem ge roepen. Na een vermanend of een vriendelijk toespraakje kregen de kleintjes een pakje dat eerst na af loop mocht worden opengemaakt. De Sint, die overigens wonderwel op de hoogte bleek van het bestaan van het V.V.V. wezen in onze ge- KIENAVOND VAN DE KONIJNENFOKVERENIGING Ter versterking van de kasmidde len organiseerde de Konijnen- en Pluimveefokvereniging ,,De Duin streek" op 29 november een kien- avond in „De Rustende Jager". Er was vrij veel belangstelling, een dertigtal mensen was komen opdagen om het van ouds bekende kienspel te beoefenen en dit bete kende weer een welkome aanvul ling van de kas van de vereniging. KEUKENBRANDJE Op de eerste werkdag van deze week werd Schoorl reeds om half acht door sirenegeloei gewekt. In het café ,,De Viersprong" van de heer Beeldman was n.l. een keu kenbrand ontstaan doordat bij het vloeibaar maken van boenwas waarschijnlijk de vlam in de pan was geslagen. De brandweer was snel ter plaatse maar behoefde niet in actie te komen, omdat de vrouw des huizes reeds zelf de brand had weten te blussen. Doordat desal niettemin toch praktisch de hele keuken was uitgebrand was de ma teriële schade vrij aanzienlijk. nature kalkarm zijn vindt men uiteraard andere gewassen dan in de kalkrijke duingebieden bij Cas- tricum en Bakkum. Het verschil tussen deze twee duingebieden werd door- het vertonen van de dia's nog eens duidelijk naar vo ren gebracht. Ook het verschil tus sen de den en de spar, waarover nogal eens verschil van mening be staat, werd door de spr. duidelijk uiteengezet; men treft bij de spar korte ronde naalden aan, terwijl de den lange naalden heeft. Het ge mengde bos is verre te verkiezen boven een bos van alleen naald hout. bossen van loofhout zorgen voor de zo noodzakelijke humus- werking in de grond. Veel inte ressants vertelde de heer Duinker verder over de verschillende bo men en heesters die in de duinen groeien en bloeien, terwijl naast onze gevederde vrienden ook vele soorten paddestoelen op het projec tiescherm verschenen. Voor de recreatie zijn de duinen ook zeer belangrijk, niet alleen kunnen de vakantiegangers er on gestoord uren in ronddwalen, maar ook heeft men bij Castricum en Bakkum enkele kampeerterreinen in de duinen aangelegd, die een groot succes blijken te zijn. Na afloop van de causerie was er gelegenheid tot 't stellen van vra gen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ds. de Jong dankte vervolgens de spreker voor zijn helder betoog en fraaie dia's en merkte op, dat de heer Duinker, die ongetwijfeld een groot natuurliefhebber moet zijn, deze avond geheel pro deo had verzorgd. Uit erkentelijkheid voor het gebod ene overhandigde ds. de Jong de heer Duinker een attentie en sloot hierna deze leerzame bij eenkomst. meente riep ook enkele volwasse nen bij zich; een bekend kunste naar werd toegestaan de Bisschop pelijke ring te kussen terwijl de Sint ook niet afkerig bleek te zijn van de kussen van de charmante schoondochter van de zaaleigenaar. Al met al was het een leuk feest, de kindertjes hebben ten volle ge noten en daar ging het toch uitein delijk om. ST NICOLAASFEEST „WF.STERKIMME" Ook de bewoners van ^ester- kimme" hebben op 30 november jl. het feest van Sinterklaas gevierd. De Goedheiligman kon zelf niet aanwezig zijn en daarom werden de presentjes door de directrice, mevr. Doorn rondgedeeld. Het geheel werd omlijst door accordeonmuziek van de heer Schut uit Schoorldam, terwijl de heer Jo de Leeuw en kele sappige Westfriese voordrach ten hield. OPBRENGST VERKOOPDAGEN De opbrengst van de 2 verkoop dagen georganiseerd door de Herv. Vrouwengroep in de consistorieka mer te Schoorl heeft het mooie be drag opgeleverd van f 570, (Buiten verantwoordelijkheid van redaktie) Betreft beantwoording schrij ven D. Duin Wz. Tja? Reageren of niet reageren? Zo vraagt men zich dan af! Ener zijds is het n.l. zo dat niet reage ren de mogelijkheid tot verdere dis cussie uitsluit, anderzijds moet het onderwerp wettigen er op in te gaan. Welnu. "Als de heer Duin, oud voorzitter en erelid van de V.V.V. Groet-Camperduin en om geving, zich laat leiden tot publica tie van een dergelijk schrijven moet er wel iets fout zitten", is men dan geneigd te zeggen. En van har te kan ik daar dan mee instem men! Er zit namelijk iets fout! Gaarne wil ik dan ook trachten een tip van de sluier op te lichten. Nee, niet iets afschuiven of verbloemen maar de situatie schetsen zoals die zich thans aan ons manifesteert. Graag wil ik voorop stellen dat het onze heer Duin er niet om te doen zal zijn, door te bedanken als lid/, het beialen der verhoogde contri butie te ontgaan. Nee, daar gaat het hem niet om. Hij heeft teveel voor onze vereniging gedaan en draagt haar een te goed hart toe, dat ik dit zonder meer aanvaard. De oorzaak wortelt wel dieper en enkele especten van zijn instel ling ten opzichte hiervan zou ik graag in openbare discussie ge steld zien. Als de heer Duin n.l. het bestuur beschuldigt van het achterhouden van zijn brief, dan wil ik gaarne onder zijn aandacht brengen dat dit een zuiver regle mentaire zaak is welke elk bestuur onder dezelfde omstandigheden handelende genoopt zou hebben dit zo tc doen. Deze brief kwam n.l. te laat binnen om nog door het bestuur behandeld te kunnen wor den, en wel bij de aanvang van de buitengewone ledenvergadering. Daar een zaak als contributiever hoging er geen is van een moment dat rijp is om maar even door te di'.ikken, doch integendeel een zeer grondige voorbereiding vraagt met veel besprekingen, en overwegin gen en het samenstellen van aan vaardbare regelen, gaat het niet aan om een dergelijk schrijven maar als een tijdbom in de vergadering te plaatsen. Nee breng mogelijke be zwaren en zienswijzen persoonlijk naar voren zodat discussie hier over mogelijk wordt. Bovendien wil ik nog wijzen op het feit dat reeds in de najaarsvergadering van 1962 en de voorjaarsvergadering van dit jaar aangekondigd was dat tot een verhoging over gegaan zou moeten worden. Daar ook de agen da, waarop de nieuwe regeling was vermeld, tijdig in het bezit der le den was, gaat het dus niet aan be zwaren op een dergelijk tijdstip en in die vorm te opperen. „Neen, heer Duin, Uw argumen ten zijn niet de uwe." U is er ja renlang zelf overtuigd van geweest dat propaganda noodzakelijk is. Ja u heeft er, toen het geld en de kos ten van veel geringere aard wa ren, als raadslid zelf op aange drongen de V.V.V.'s een hogere subsidie te verlenen om deze pro paganda mogelijk te maken. En waar het u destijds gelukte sub sidie der Gemeente verdubbeld te krijgen, ging het ons niet zo voor de wind en moesten dus de leden aangesproken worden. Want dit geld is nodig! Ook is nodig een reserve te vormen, zoals u zelf stelt. Dit was ook een der argu menten van het bestuur Nee heer Duin. u heeft zich laten leiden door het gekrakeel van anderen, figuren welke trachten onze goed funktionerende vereniging te tor pederen teneinde zelf invloed te kunnen uitoefenen op de gang van zaken. „Hun ophitsen" heer Duin, heeft u misleid en daarom ben ik genegen uw verwijten en beschul digingen als niet gedaan te beschou wen, maar het is over uw hoofd heen dat ik de drijfveer mijn bij zondere minachting keribaar maak over deze praktijken." Deze is han dig genoeg niet aanstonds in open bare discussie te gaan doch spant eerst anderen voor zijn wagen, 't liefst figuren met een eerlijke in borst welke niet direct zijn bedoe lingen doorgronden. „Nee, heer Duin" u bent erin gelopen, net als destijds met de Federatie (waar van wij nog altijd de naweeën proeven), reden waarom u er nu zo tegen gekant is. Het is een groot bedrag dat wij als contributie die nen op te brengen. Dat is zeker. Persoonlijk voel ik dit ook als een zware last op de Vereniging en trachtte reeds bij herhaling hierin matiging te verkrijgen. De regeling hiervoor is echter door een com missie buiten het bestuur der Fe deratie samengesteld en niet ge makkelijk te wijzigen. Als u echter stelt dat er geen baten voor in de plaats komen dan betwist ik dat en wil er o.a. op wijzen dat door deze organisatie algemene propaganda wordt gevoerd in het uitgeven van folders en het geven van inlichtin- gen over en ten behoeve van ons gehele gebied. Daarnaast het co- ordineren van belangen onzer V.V. V. en in dezelfde geest werkzame verenigingen in de omgeving. Voorts het koppelen aan de aktivi- teiten der ANVV om zo maar en kele aspekten te noemen. De be dragen welke door deze beide or ganen aan propaganda worden be steed vormen een veelvoud van de door de V.V.V.'s ingebrachte gel den en zullen er mede de oorzaak van zijn dat de vraag naar va- kantieakkomodatie in ons gebied zo is dat redelijke bedragen be dongen kunnen worden. Gaarne wil ik een uitvoeriger resumé geven van deze werkzaamheden doch meen dit in het bestek van dit schrijven niet te moeten doen ten einde niet t.e wijdlopig te zijn. Geachte heer Duin, als u voorts stelt dat het de bedoeling moet zijn om onze vereniging onder die te Schoorl te brengen en wij daarom, die 50% regeling op de agenda ver melden, zo roep ik in uw herinne ring dat deze regeling reeds lang bestaat en reeds onder uw voorzit terschap vigeerde. Volledigheids halve wil ik er hier op wijzen dat dezelfde regeling geldt voor leden onzer vereniging, die als lid van de V.V.V. te Schoorl willen toetreden. Nee, deze regel diende slechts dis leden te Schoorl (in hoofdzaak middenstanders welke onze vereni ging willen steunen) erop te wij zen dat ook voor hen de nieuv/e regeling geldt. Niet dus om onze vereniging „uit te leveren" aan de V.V.V. Schoorl. Nee, juist het behoud onzer zelf standigheid noopte het bestuur de contributie te verhogen. Het bedrag aan contributie dat wij aan de Fe deratie moeten afstaan zou boven dien nooit wettigen onze vereniging onder te brengen te Schoorl. Dit zou n.l. geen bedrag voor ons be sparen van 700 gulden, zoals men zo vaak hoort zeggen. Neen slechts 50 procent van dit bedrag. En welk lid zou nu terwille van een goede gulden de zelfstandigheid prijs wil len geven? „Nee. Nogmaals nee", heer Duin. Als u alles nog eens overdenkt weet ik zeker dat u zult toegeven dat het bestuur juist die koers volgt welke een zo groot mo gelijke zelfstandigheid garandeert. IJ heeft voldoende levenservaring om te weten dat dit zonder mid delen niet goed mogelijk is. Dat zich momenteel uiterlijk een goede verstandhouding met de V.V.V. te Schoorl manifesteert, is dunkt on dergetekende, wel het thans meest haalbare. Een goede samenwerking kan voor beide verenigingen voor deel brengen. Een goede samenwer king, met behoud onzer zelfstan digheid, met elke zich in ons ge bied bewegende organisatie op het gebied van Vreemdelingenverkeer en toerisme, de wens van F. A. Sleking DRUKKERIJ

De Duinstreek | 1963 | | pagina 2