ff ft Fa. 1 Nieiiwland lekker en gezond DamP°breekt EEN DIAMANTEN HUWELIJK SCH0CRISE GEMEENSCHAP Afituh Grote Kerstklaverjasdrive 15 VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 39c JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Nederland en België samen naar de Zuidpool ,,Jaar van de kalme zon Algemene Ledenvergadering B.IJ.V. ADVENT de heerlijke drop-bonbon 1 3 januari 1 964 het echtpaar H. Schotten-Klanker, 60 jaar getrouwd de kracht van een verkoudheid ZONDAGSDIENST ARTSEN Ruwe handen Schrale huid KLAVERJASCLUB ,,De Oude Prins" ro}eóóor (^régkei Weeltêtad DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm. Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Veertien barre maanden lang zullen veertien Nederlandse en Bel gische mannen in 1964-1965 door brengen op de vijandige vlakten van de Zuidpool. Hun doel is zo veel mogelijk gegevens te verza melen over ons trouwe hemellicht, de zon. Volgend jaar begint voor de zon een vreemde tijd. Een pe riode, waarin het opervlak van dt zon een min of meer rustig beeld zal geven en de zogenaamde zon nevlekken - uitbarstingen aan het oppervlak van de zon, waarbij wa terstofbommen slechts onschuldige knalkurken zijn - veel minder fre quent zullen voorkomen. Het is een ideale tijd voor onderzoekingen op tal van gebied. Vooral ook door dat nog maar kort geleden - in de jaren 1957-1958 - juist de meest bewogen tijd in het (geregistreer de) leven van de zon werd waar genomen. In deze periode werden de meeste zonnevlekken geteld sinds de mens tweehonderd jaren geleden begon met het systematisch waarnemen van die gigantische gas- bol, die miljoenen lichtjaren van ons verwijderd is. De Zuidpool is een ideale plaats voor het doen van waarnemingen. De lucht is de zuiverste, welke op de gehele aarde te vinden is, vol komen vrij van stofdeeltjes. In het kader van het „Internationale Jaar van de Kalme Zon" zullen op liefst 35 verschillende bases op de Zuid pool een dozijn landen hun beste wetenschapsmensen inzetten voor het bestuderen van de zon. Of de Zuidpool nu ook zo'n ideale plaats voor mensen is? De veertien dap pere Belgen en Nederlanders zijn 8 december jl. vertrokken met de Deense ijsbreker Maga Dan uit de haven van Antwerpen, weten wat hun staat te wachten. Als zij aan komen - eind januari - zal het op de pool zomer zijn met tempera turen, welke best eens boven de 0 graden kunnen komen. Maar ge leidelijk zal het steeds kouder wor den. De Russen, die 700 kilometer van de Belgisch-Nederlandse neder zetting een basis hebben en daar door de naaste buren zijn, hebben in juli zelfs temperaturen van -93,7 gr. meten. Abnormaal zijn in juli, het hartje van de poolwinter, in ieder geval niet de temperaturen van rond -50 graden Celcius. De tien Belgen en vier Neder landers - de natuurkundige inge nieurs J. Rietman en P. Buis - de KNMI-meteoroloog J. van Ameijde en de marine-radiotelegrafist P Verschoor - zullen op de pool een basis oprichten in de nabijheid van het voormalige Belgische Koning- Boudewijn-kampement, dat in 1958 voor het laatst werd gebruikt. Aan boord van de Maga Dan zijn voor raden voor veertien maanden inge scheept: olie, koffie, drie „snow- cats" (sterke sneeuw-rupsvoertui- gen), bergen voedsel in blik en dikke, warme kledingstukken voor de onderzoekers. De mannen zullen hun poolleven vrijwel geheel onder de sneeuw doorbrengen. De erva ringen hebben uitgewezen, dat de ijskoude bikkelharde blizzards, de verschrikkelijke sneeuwstormen, de onderkomens geheel bedekken. Alleen de radiomasten, de waarne mingskoepel en de schoorsteen voor de dieselmotoren steken dan nog hoven de witte wereld uit. De Belgisch-Nederlandse expedi tie zal vooral metingen doen van weersomstandigheden, zonne- en radio-actieve straling, zwaarte kracht, ionosfeer en poollicht. De kosten van de reis worden geschat op bijna twee miljoen gulden. Ne derland zal hiervan zeshonderd duizend gulden voor eigen rekening nemen. De Nederlandse marine heeft bovendien een heel belangrij ke taak: zij zal de ontspanning van de veertien mannen moeten verzor gen. Aan boord van de Maga Dan zijn grote hoeveelheden boeken, ge zelschapsspelen en films gebracht, afkomstig uit de voorraden van de Koninklijke Marine. Ontspanning is een heel belangrijke zaak als je veertien maanden lang op de pool zit. (Nadruk verboden) WIJ VERZORGEN Pt GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN PE NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE AO- PELLEN HEUBELEN Schoorldam. Telef. 384 SINT NICOLAAS BIJ T. en O. Zaterdagmiddag j.l. bracht St. Ni- colaas een bezoek aan de buurtver eniging „Tuin- en Oostdorp". Hij kwam echter zonder tromgeroffel en hoorngeschal omdat men van ge meentewege het niet wenselijk vond aan deze intocht door het dorp een muzikaal accent te geven. De wnd voorzitter de heer J. van Veen heette hem hartelijk welkom. St. Nicolaas die door zijn rustige gebaren de kinderen direct gerust stelde reikte daarna een de 270 kin deren onvermoeid een stroom van geschenken uit. Het feest verliep op prettige en vlotte wijze. Het bestuur heeft dan ook echt zijn werk beloond ge zien door al die blijde en dankbar^ kindergezichten. Alleen was het jammer voor dit ijverige bestuur dat het in het ge heel geen belangstelling heeft on dervonden uit ambtelijke kringen en andere officiële personen, die toch anders ieder jaar van hun be langstelling blijk gaven. Maandagavond j.l. hield de B. IJ. V. in hotel restaurant „De Oude Prins" haar algemene vergadering. Wegens ziekte van de voorzitter de heer J. Kroon, opende de wnd. voorzitter de heer Van Schaik deze vergadering, sprak zijn spijt uit over de slechte opkomst en deelde voorts mede, dat de vorige strenge winter de vereniging tot grote fi nanciële utigaven heeft gedwon gen en men maar weinig gesteld meer is op zo'n winter. De financiële toestand van de ver eniging is niet rooskleurig, maar toch weer niet zo, dat ze hopeloos is te noemen. Nadat de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag ten gehore was gebracht bleek uit het financieel verslag van de penning meester dat de ontvangsten van hel vorige winterseizoen f 7.092,en de uitgaven f7.708,waren, wat wel een tekort aangeeft maar meer een cijfertekort, omdat hiervoor ver schillende dingen, zoals materialen en gereedschappen zijn aangeschaft en men dus de toestand voor de ko mende winter niet zo donker in ziet. Uit het verslag van de kascontro le commissie bestaande uit de he ren B. Honing en Wittebrood bleek dat alle bescheiden in de beste or de zijn bevonden. In de nieuwe kas- commissie werden benoemd mej. de Waard en de heer Honing. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren Van Schaik en Admiraal, die zich wederom her kiesbaar stelden, herkozen. Uit het bestuur trad mevr. Platt. In haar plaats werd gekozen de heer M. Lau.. Besloten werd de verkiezing van een lid van de wedstrijdcommissie aan het bestuur over te laten. Tijdens de rondvraag kwamen verschillende vragen en wensen uit de vergadering o.a. een betere ac- commandatie, aparte baan voor de schoonrijders(sters) enz. waaraan 't bestuur zijn aandacht zal schenken GESLAAGD Eergisteren slaagde voor het can- didaats-examen Nederlandse Lette ren aan de Amsterdamsche Uni versiteit de heer A. W. M. Ooije- vaar te Bergen Nh. Normaal is er voor dit candidaats vier jaar studie nodig. De heer A. Ooijevaar bereikte deze studie in iets meer dan drie jaar, hetgeen op zichzelf al een knappe prestatie is. Advent: dat is het stil verwachten, In eigen harte ingekeerd. Om plaats te maken voor de 'Heiland, Wij worden met Zijn komst vereerd. Advent: dat is onz' eigen kleinheid Erkennen aan het Heilig Kind, Dat straks in Bethlem wordt geboren, En die ons allen mint. Advent: dat is deemoedig naad'ren Ons voorbereiden tot het feest, Dat aan ons mensen wordt beschoren, Tot aller heil het meest. Advent: wij willen zachtkens komen, Tot 't Kindje in de stal, Die eenmaal aan het eind der tijden, Ons aller Koning wezen zal. Advent 1963 Maartje N. Zwaan (Ingezonden mededeling) 20 cent per rol Toen in het jaar 1904 het nieuwe raadhuis te Bergen in gebruik werd genomen, waren Hendrik Schotten en Kaatje Klanker, het eerste paar van de drie paren, die in dat nieu we raadhuis door wethouder J. Apeldoorn in de echt werden ver bonden. De andere twee paren, die op diezelfde dag trouwden waren Ton Duin en Kee Revers en Dirk Wokke met Trijntje Bruin. Het eerste paar, waarvan Hen drik thans 86 en Kaatje 84 jaar is, genieten van een goede gezondheid en leiden de laatste jaren een rus tig bestaan in één van de oudste huisjes van Bergen aan de Grote Dorpsstraat 49, waar nog oude lei bomen voor het huis staan, die in de zomer voor zonnewering dienst doen. De familie Schotten is een van de oudste Bergense families. Al de in Bergen wonende families Schot ten zijn aan elkaar verwant, Hen drik Schotten die in de gemeente Schoorl (Aagtdorp) werd geboren, woonde betrekkelijk dicht bij Ber gen n.l. aan de Teugelaan. Het was dan ook niet vreemd, dat toen hij uit de kinderschoenen was gegroeid in Bergen zijn vertier ging zoeken (Ingezonden, mededeling) bij Vader, Moederen Kind. m en kennis maakte met de knappe, levenslustige goedlachse Kaatje Klanker, die op het Woud woonde even voor het huis van jhr. Bar naart aan de Herenweg aan de zoom van de Voert. Het dorp rondom de Ruïnekerk, met zijn klein wegen net, waarvan de Breelaan, Dorps straat en de Eeuwige Laan de voor naamste verkeersaders waren was toen nog klein behuisd, en telde ongeveer 1000 inwoners. De bebouwing aan de Breelaan eindigde even voorbij de Russen- weg, waar toen het huisje van Jan de Jong de groenteboer en daar naast het huisje van Beeldman stond. Voorts was de Breelaan onbebouwd en alleen aan het einde stond de herberg en stalling van 't Vrouwtje van 't Duin (thans Duin vermaak). De verkeersweg van de Eeuwige Laan eindigde bij „De Ronde Kom" en de Dorpsstraat waarschijnlijk bij de Oosterweg, waar men langs een smalle grintweg Alkmaar kon be reiken. In dat kleine paradijsachtige Ber gen toog Hendrik Schotten dan re gelmatig op vrijersvoeten van Aagt dorp naar 't Woud (5 km) naar het huis zijns aangebedene. Zo'n wandeling was toen heel gewoon, het was toentertijd de populairste sport. Ook wanneer er gewerkt moest worden en de werkgever woonde kilometers ver weg, dan stond de arbeider een paar uur vroeger op en tippelde dan met zijn „stikkezak" op zijn rug, ettelijke kilometers naar veraf gelegen con treien. Onder die Bergense arbeiders waren vier van die krachtige stoere knapen t.w. Hendrik Schotten, Piet Dekker, Kees Roobeek en Toop Duin. Zij waren de favorieten bij de werkgevers en werden in he1" dorp „De Gouden Ploeg" genoemd omdat die kerels bergen werk ver zetten en daarmee een rijksdaalder per dag verdienden. Maar voor dat salaris moest heel lang gewerkt worden, van 's mor gens drie uur tot 's avonds acht uur, zodat er voor het werk voor de eigen bedoening weinig tijd over bleef. Om dit belangrijk thuiswerk op de akker toch gedaan te krij gen, haalde men op maanverlichte cvonden of nachten de schop uit de schuur en werd er dan nog even extra aangepakt om de tuin om ie spitten. Ook Hendrik Schotten zorgde dat zijn tuin niet werd verwaarloosd. Na zijn huwelijk woonde hij de eer ste twee jaren in „De Poort van Kleef" aan de Oosterweg en ver huisde in 1906 naar Sanegeest, waar hij en zijn vrouw de beste jaren van hun leven hebben gewerkt er, geploeterd om hun zeven kinderen, 3 dochters en 4 zonen, die zij hei leven schonken, groot te brengen. Kaatje Schotten was het werken wel gewend. Voor dat zij trouwde verhuurde zij zich regelmatig met de Kerst bij de boer als werkster, verrichtte allerlei werkzaamheden zoals melken, hooien, het huishou - den met een opbeurend opgeruimd humeur en bracht daardoor in het gezin Schotten een intieme pret tige zorgeloze sfeer. Vier en .vijftig jaar heeft dit ge zin op Sanegeest gewoond. Al de kinderen zijn het nest uitgevlogen en hebben een eigen gezin gesticht. Daaruit zijn 35 kleinkinderen voort gekomen en die kleinkinderen heb ben aan 22 achterkleinkinderen het levenslicht doen zien. Hendrik Schotten is nu 86 jaar en Kaatje zijn vrouw 84, met nog al tijd hetzelfde zorgeloze karakter van vroeger. Wanneer men vraagt over haar kinderjaren, uit het Van Reenentijdperk, dan vertelt zij over de familie Van Reenen, voorname lijk over mevrouw Van Reenen- Völter, die in Bergen alles probeer de om de armoede die in vele ar beidersgezinnen heerste, te verzach ten. Dan vertelt mevr. Schotten over het Kerstfeest dat in de oude kolfbaan van „De Rustende Jager" werd gevierd en door de burge- meestersvrouwe was georganiseerd. Dan werden er warme kledingstuk ken voor de ouderen en speelgoed voor de kinderen uitgereikt. Ook het Paasfeest, het eierenzoeken op „Kranenburgh" zijn beelden uit haar kinderjaren die ze nooit zal vergeten. Vader Schotten denkt altijd nog met een zekere voldoening aan de lijd, dat hij als „koeiendrijver" een behoorlijk stuk brood verdiende. Dan dreef hij een twintigtal koeien van Bergen naar de markten van Hoorn of Purmerend en bracht dit wand elend-voortdrij vend veetrans port voor 75 cent per koe naar de plaats van bestemming. Hendrik was een vrijbuiter, die zelfstandig zijn brood wenste te verdienen, al le; wat in zijn kraam te pas kwam pakte hij aan. Nu hoopt dit echtpaar, die beiden een opgeruimde geest aan het be gin van hun leven hebben meege kregen, op 13 januari hun diaman ten huwelijksfeest te vieren, dat waarschijnlijk in 't St. Jansgebouw zal plaatshebben. Wij wensen hen veel geluk en zegen op deze bijzon dere dag. Jan Timmer. ZONDAG 15 DECEMBER BERGEN Dr. HODDE, Van Reenenpark 2, tel. 2027 ZONDAG 15 DECEMBER SCHOORL dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Vrijdag 13 december Klaverjasdri- ve uitg. van de voetbalver. ,Duin- randers" des avonds 8 uur in café Slijkerman te Catrijp. Maandag 16 december kerstavond Hervormde Vrouwengroep in de Consistoriekamer te Schoorl te 7,45 uur n.m. Dinsdag 17 december kerstavond r.k. Vrouwengilde, waarbij de Weleerw. Zeergel. Heer Drs. H. J M. Kager w.p. te Santpoort dia's vertoont over het Heilig Land met toelichting. Aanvang 8 uur n.m. in het Verenigingsgebouw te Cat rijp. Donderdag 19 december Kerstmid dag voor Bejaarden te 2.30 uur n.m. in de zaal van „De Rusten de Jager" te Schoorl. Donderdag 19 december Kerstbij eenkomst Plattelandsvrouwen des avonds om 7 uur in „De Rusten de Jager" te Schoorl. Bibliotheek „Algemeen Welzijn" geopend vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek te Catrijp geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bejaardensoeiëteit woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. ZATERDAG 21 DECEMBER IN „HONKY TONK", SCHOORL (Ingezonden mededeling) f-1 4Q-90 en 5Qct Tel. 360 Op de laatste Klaverjasdrive was er een grote belangstelling want 60 personen namen deel aan de drive en kregen van St. Nicolaas ieder een verrassing. De uitslagen waren le prijs mevr. Timmerman-mevr. Beunig 5285 2 marsen; 2e prijs de heer Pilait-de heer Jongejans 5275 1 mars; 3e prijs echtpaar Kondel 5212 3 marsen; 4e prijs de heren de Beer-Noordbregen 5109, 3 mar sen; 5e prijs de heren Clement- Schaper 5093, 2 marsen; 6e prijs mevr. van de Meer-mevr. ten Kate 5068, 2 marsen; 7e prijs mevr. v. d. Grijspaarde-de heer Heddes 5002 3 marsen; 8e prijs - mevr. Pijper mevr. Kieft 4965, 2 marsen; 9e prijs de heren Kondel-de Jager 4710, 1 mars; 10e prijs de heren van Weele en C. Vonk 4930 5 marsen. Van Weele-C. Vonk hadden de marsenprijs. Poedelprijs was voor mer. van den Bogaarde en mevr. Mol 3609 pt. LEKKER FRIS Met een ruk draaide prof. Crég- hel zich om en stormde op Knots af. „Zeg brrrr ben je blub helemaal Hou op brr blub- bel!" „Hééé vind je het niet fijn?" vroeg Knots verbaasd. „Het is toch Jekker fris", en hij richtte de spuit nog eens op de aanstormende pro fessor. Maar toen had Créghel hem bereikt en trok de slang met kracht uit de handen van Knots. „Brr blub bah dikhoofd, doe dat maar bij je makker, versta je! maar niet bij. blub. mij, ik zal de politie „Ach professor", suste Kitsch, die het benauwd kreeg toen hij het woord „politie" hoorde, het was en kel maar een grapje van Doctoran dus Knots, maar hij had het beter niet kunnen zeggen, want inplaats van te kalmeren, stoof Créghel nog meer op. „Grapjes blub dat is helemaal fraai hatsjie hatsjie „Proost" zei Knots. „Dank U dank snif blub blub U had humorist moeten worden meneer, maar ik zal het snif in het klachtenboek vermel den met uw namen en komt U niet meer in mijn nabijheid, want dan gebeurt er wat!" En met ge weldige passen liep hij naar de her berg, bij elke stap een grote plas water achter zich latend. „Daar staan we nou", siste Kitsch „sukkel die je bent nu valt mis schien ons hele plan in duigen."

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1