•9 ft 1 3 nu RIETVELDs A Fil. 1. Ml'IIU liMtll Snuif en wrij! p t OubtJ\oï(an Wch fïptlmujsic Grote Kerstklaverjasdrivc Als het nu gebeurde SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aftude Vers wild VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 39c JAARGANG No. 50 Verschijnt;' te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD MET EEN INRICHTING VAN ^uwe handen 50 jaar getrouwd BOEIENDE DIA-AVOND over GRENSLANDEN SAHARA Grug tti Bergen atincrbap Saartoos tel. 2 ioö prmsesselaan 22 Algemene ledenvergadering V.V.V. Bergen aan Zee en Wildhandel rmynnoHo IteeWad DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg '35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 61 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van f 1,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. KERSTMIS 1963 Er is een toneelstuk van de Ame rikaan Stuart B. Jackman, waarin de geboorte van Christus in om standigheden van deze tijd gesitu eerd wordt. Denkt u zich dat eens in. Dat Jezus geboren zou worden op dit ogenblik. Zo u wilt weer in Bethlehem maar dan in het moder ne Bethlehem, niet in een stal dus maar dan waarschijnlijk in een ga rage. De gang van het Evange lieverhaal behoeft verder niet zo ver uiteen te lopen met de gang van zaken zoals deze nu zou kun nen zijn. En het behoeft niet eens weer in Bethlehem te gebeuren, men kan het in iedere stad of dorp van de wereld situeren. Misschien in uw eigen woonplaats wellicht in uw eigen garage Veronderstel dat dit geschiedde. W&t zoudt u dan doen? Wat zoudt u er van denken? Hoe zoudt u handelen? We nemen aan, dat u de boodschap krijgt, van mensen waar in u wel moet geloven, dat Gods zoon daar vlak bij u geboren is. Dat als het ware God zelf daar dus is. Dan staat u onmiddellijk voor de vraag: durft u naar Hem toe? Durft u op dit ogenblik de confrontatie met God aan? Zo lang het feit zich niet in wer kelijkheid voordoet, zult u daar vermoedelijk ook geen antwoord op durven geven. Dan kunt u het zich rauwelijks indenken. Twee duizend jaar geleden echter waren er men sen, die voor dit feit stonden en zich er ook bewust van waren. Daarvoor verwijs ik u nu overi gens naar het bijbelverhaal. De geboorte van Christus zou ook op dit ogenblik een werkelijkheid kunnen zijn. Waarom niet? Dat kunt u niet zeggen. Misschien ge looft u er niet in, in God niet, in Christus niet, in niets van die Ho gere geestelijke gedachten. Toch weet u er van. Zo u er al ,niet mee bent opgevoed, dan bent u er toch mee opgegroeid. U leeft in een maatschappij, die gegrondvest Schoorldam. Telef. 384 is op deze gedachten en dagelijks wordt U met de uitingen ervan geconfronteerd. Daardoor wéét U toch dat er zo iets zou kunnen bestaan. Aan dat idee ontkomt u riet. En nu bereikt u de boodschap van het daadwerkelijk aanwezig zijn van de Heiland of van God of hoe men Hem dan noemen zal U wéét waarom het gaat. Vermoedelijk zult u op hetzelf de moment beseffen, dat het er nu om gaat. U kunt die boodschap en dat wéten niet meer ontlopen, ne men wij aan. Er blijven u slechts twee mogelijkheden; vluchten of naar Hem toe gaan. U zoudt op dat (Ingezonden mededeling) Uw -erkoudheid van neus. keel of borst weg met moment beslist niet meer kunnen zeggen: we gaan daar of daar lek ker eten en ons vermaken. De lust daartoe zou u ontbreken, want daarvoor is dat bijzondere gebeu ren te ingrijpend. Ook in uw le ven, gelovig of niet. Er blijven dan slechts twee mogelijkheden: gaan of vluchten. Waarschijnlijk kunt u niet zeg gen wat u doen zou. Het op dit moment eerlijk zeggen, zonder fa rizeïsme, zonder schijnheiligheid, zonder angst en zonder bluf, kunt en durft u vermoedelijk niet. Voor het durven gaan naar Hem is im mers een volkomen ontluistering van u zelf nodig. Een afstand doen van alle trots en zelfzuchtigheid, van al het verworvene en van alle twijfel en lafheid, zó dat er niets anders overblijft dan het naakte ik, net zoals men geboren werd. En wil men vluchten, dan blijft im mers de wetenschap, dat men toch niet aan Zijn aanwezigheid ont komen kan; dat die overal elders ook merkbaar zal zijn, waarheen men ook gaat of verblijft. Wanneer u zich de hier gestel de vraag diep indenkt, dan zult u, kerks of niet kerks zijnde, voor dezelfde twijfel staan. Voor ieder mens is het o zo moeilijk om al het verworvene, materieel en gees telijk, van zich af te zetten en dan alleen maar te kunnen zeggen: hier ben ik, met niets en met niemand, alleen maar een schepsel. En dat is toch de enige mogelijkheid om zonder angst de Boodschap tege moet te zien en naar Hem toe te gaan. Als het nu gebeurde, zou U dan vluchten voor God, die U aankijkt door de ogen van een kind? En kan niet ieder ogenblik het in de kerstnacht gesitueerde won der opnieuw geschieden en kunt u niet ieder ogenblik geroepen wor den H. v. Wermeskerken (Nadruk verboden) (Ingezonden mededeling) "0-90en50ct Schrale huid Vele vreemdelingen die voor het eerst de kom van het dorp Ber gen betreden, worden getroffen door de schoonheid van dit dorp. De bijzondere intieme sfeer die er rond de Ruïnekerk heerst, de kerk omringd door een lage kerkhof muur, waarover prachtige kastan jebomen hun volle beschermende bladerkruinen spreiden. Jaar in jaar uit, elk jaagetijoe geeft deze kerkebrink 'n beeld van eerbiedige schoonheid en onwille keurig denk ik aan een lied (ik citeer maar één couplet) waarvoor een bekende Bergense dirigente de muziek schreef: Wanneer de zon haar stralend licht speelt langs de oude muren, Wanneer de toren glanzend straalt vergeet ik tijd en uren. Wanneer het hemelblauw zich welft over dit plekje grond. L an ben ik dankbaar dat ik daar geluk en vrede vond. En zo is het met de familie Haits - ma, die vandaag hun gouden hu welijksfeest vieren, ook gegaan. Ook dit jubilerend echtpaar heeft „ge luk en vrede" gevonden in dit dorp met zijn prachtig polderland en zijn onovertroffen recreatiegebied. Jan Haitsma is een Fries van geboorte en bracht een gedeelte van zijn jeugd door in Vogelen zang, op de strandWalgronden aan de Noordzee, waar vele rijke fami lies hun domicilie kozen. Typisch was het ook dat zijn meisje uit Monnikendam kwam en juist aan de andere kant van Noordholland, aan de Zuiderzee woonde. Toen ze dan beiden naar Bergen gingen, vestigden ze zich weer in een zeedorp en installeer den zich in het eerste nieuwe huis je, dat aan de Stroomerlaan uit de grond verrees. Twee jaar later verhuisden ze naar de Hoflaan, hoek Oude Prins- weg naar huize „Dorpszicht", op de plek, waar thans de heer D. W. Pastoor zijn zaak drijft. Na de eer ste wereldoorlog in het jaar 1918 pakten ze hun huisraad bijeen en verhuisden naar de Buerweg in een huisje waar Jan van der Berg (De Boomkat) ongeveer in het laatst van de vorige eeuw zij n jeugdjaren sleet. Het huisje dat ze betrokken da teerde uit de tijd van de val van Napoleon, dus was het wel oud en een beetje bouwvallig, maar de fa milie Haitsma aanvaard dit huisje met vreugde, omdat ze daar temid den van de stilte en rust van het bos woonden en een prachtig uit zicht hadden op de Voert. Bij dit huisje behoorde een tuin derij met 5 hectare bouwgrond en vanaf die tijd werkten ze gezamen lijk aan de opbouw van dit bedrijf waar niet alleen groente, maar ook bloembollen werden gekweekt en ook vee werd gefokt. Zo vielen regelmatig de goede en slechte jaren van het kalen- derblok. Ondanks de crisistijd bleef men op de tuinderij werken, ook al werd de groente op de veiling slecht betaald en draaide veel door en werd naar de mesthoop ge transporteerd. De produkten brachten maar wei nig op. Voor een slof aardbeien van 5 pond kreeg men 28 cent. 100 eieren gingen voor f 1,70 van de hand en voor een beste slacht- kip van 4 pond betaalde men 45 cent. Het was toen alles erg triest in die dertiger jaren en een slechte tijd voor de arbeider en de huls vrouw, die elke cent moest omke ren voordat ze het uitgaf. Vijf en veertig jaar woont de familie Haitsma nu al aan de Buer weg en die jaren zijn voorbijge vlogen op dat romantische plekje van de Heerlijkheid Bergen. Bei den zijn nog vitaal en gezond. Mevrouw Haitsma loopt nog da gelijks op haar 76e jaar in een be hoorlijk tempo naar het dorp om boodschappen te doen en terug. Le zen is haar liefste bezigheid, niet alleen Nederlandse boeken leest ze maar ook met de Engelse en Duitse literatuur is ze op de hoogte. Als ik niet meer lezen kon, zegt me vrouw Haitsma, dan zou ik me doodongelukkig voelen. De heer Haitsma is 75 jaar en onderhoudt nog steeds met opge ruimde geest zijn tuinderij. Op een stoel blijven zitten dat kan ik niet aldus de krasse tuinder. Een mens moet wat om handen hebben, zegt hij. Zo nu en dan komt zijn zoon, die referendaris is van de Centrale Boekhouding te Hengelo, hem met ijn gezin een bezoek brengen. Het is knus en gezellig in de ka mer van dit jubilerende echtpaar. Langs de wanden hangen schilde rijen van Jan Ponstijn en Charlie Toorop, een tekening van Jan Toorop, alle drie grote kunstenaars en buren van de Buerweg, met wie de familie Haitsma op de beste voet leefde en nog leeft. Het is ongeveer vier uur in de namiddag. Een late decemberzon verlicht de warme beslotenheid ''an de gezellige woonkamer van de Haitsma's, met een gouden glans. Het goud van buiten, viel in een brede stralenbundel naar bin nen, als een verrassend teken, van eerbied en hulde, aan dit vijftig jaar samengaan van twee mensen. Jan Timmer. „Daar is uit 's werelds duistre wolken, „Een licht der lichten opgegaan." Kerstmis, feest van licht en leven, Lichtjes overal, In de huizen, in de Kerstboom, Vele kaarsjes zonder tal. Want de Heiland is geboren, Overal is vreugd, Wie het maar wil zien en horen, Ieder is verheugd. Maar somtijds, bij al die lichtjes, En het feestgedruis, Is er innerlijke droefheid, Voelt men zich er niet bij thuis. Droevige gebeurtenissen, Maken ons vaak onbekwaam, In de Kerstmisvreugd te delen, Blij te stamelen Jezus' Naam. Slechts dan als het Kind in 't harte Woning maakt, het duister zwicht, Kan er vreugd zijn ondanks alles, Door het innerlijke licht. Door dat licht, dat straalt van binnen, Krijgt men kracht en levensmoed, Kan men iets voor anderen wezen Dan pas is het leven goed. KERSTMIS 1963 Maartje N. Zwaan Het gemeente personeel plus de vrijwillige brandweer waren bijeen met hun echtgenoten, in tegenwoor digheid van burgemeester en wet houders in zaal Nieuwendijk, waar de bekende kunstschilder Jos van Dijk met zijn vrouw Will van Dijk, geassisteerd door Jaap Terdiek, een dia-vertoon gaf, van Grenslanden van de Sahara. Deze avond werd gepresenteerd door de heer D. W. Pastoor te Ber gen, in samenwerking met de VVV voorzitter van Schoorl, de heer G. v. d. Garde, die de familie van Dijk inleidde. Tijdens een reis van pl.m. drie en een halve maand door Algerië, Mauritenië en Marokko maakte de heer van Dijk een serie kleurendia's welke als documentaire van land en volk kunnen gelden in de ruim ste zin, het was tevens een expe riment met kleur, licht en geluid. In landen met overmatig veel zon licht, zijn ook de schaduwen extra donker en zwart, dat is altijd een van de problemen bij fotografie. Om dit op te heffen werd bij zeker negentig procent van de gemaakte foto's een flitslampje gebruikt. Het resultaat bleek wonderlijk mooi Nergens werd de kleur nadelig be ïnvloed, maar steeds de zwarte schaduwen tot een meelevend deel opgeheven. Schaduwen onder poor ten waren nu doorzichtig, onder een donkere hoedrand van een Arabier zag men nu de ogen. Een geheel nieuwe ervaring was ook de toevoeging van het geluid, geen bekend grammofoonmuziekje als achtergrond, maar werkelijk ge luid als in het land zelf. Zingende Bedoeinemesjes, een volledige bijna barbaarse bruiloft in een uitspat ting van kleur en muziek. Terwijl Will van Dijk het geluid van een bulderende zandstorm opnam, ging haar man de kleurendia's opnemen. Zo ontstond door nauwe samen werking tussen deze drie mensen een documentaire over een woes tijn en een volk, wat op de grens van het bestaan tracht te leven en gelukkig te zijn. Aan het slot van deze avond dankt burgemeester L. J. de Ruiter na mens zijn personeel, de kunstenaar van Dijk voor de uitzonderlijk mooie fotografiekunst en bood mevr van Dijk een prachtig boeket bloe men aan. Tevens dankte hij de heer D. W. Pastoor uit Bergen voor de prettige relatie met de gemeente Bergen en ook de heer v. d. Garde voor de goede nabuurschap. BERGENS KLEIN VROUWEN KOOR VOOR DE K.R.O. Naar aanleiding van het succes volle optreden van „Bergens Klein Vrouwenkoor" te Bussum in de concert-cyclus van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst van de afdeling Bussum en omstreken, heeft de Katholieke Radio Omroep dit bekende vrouwenkoor dat on der leiding staat van Klaas Ven- neker, uitgenodigd op zaterdag 21 december a.s. van 13.15 uur-13.40 uur te komen zingen over de zen der Hilversum 2. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal dit koor binnenkort ook voor de AVRO concerteren. JAARVERGADERING „BERGENS MANNENKOOR" Bergens Mannenkoor vergaderde in de voorzaal van hotel cafe res taurant „De Oude Prins". De voor zitter de heer R. Beukers, opende deze vergadering met een hartelijk woord van welkom, en verheugde zich over de grote opkomst. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het aantal leden zo om en nabij de dertig blijft, dat er een prettige en loyale geest in Je vereniging heerst en allen enthou siast trouw blijven aan de samen zang. De boeken en bescheiden van de penningmeester, werden door de heren Van Diepen en Van Dalen in de beste orde bevonden. Tot kascommisieleden voor het jaar 1963-1964 werden benoemd de he ren B. Boorsma en J. van Dalen. Uit het financieel verslag van de penningmeester de heer Wijsma kon men vernemen dat de financiële toe stand van de vereniging in uitste kende conditie is. Een saldo van f 200,sloot de rekening af. De heer R. Beukers, voorzitter en N. Visser, secretaris, die beide pe riodiek moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. In een geanimeerde rondvraag waarin na vele discussies een con tributieverhoging ter sprake kwam, deed de penningmeester de verheu gende mededeling dat de contribu tie voor het komende jaar onver anderd zal blijven. Hierna sloot voorzitter de verga dering. De VVV „Bergen aan Zee" hield haar algemene vergadering in de grote zaal van het artistieke cafe restaurant Trianon" aan de bou levard. De voorzitter de heer I. J J. v. d. Rest opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren H. Vermaas, voorzitter van de VVV -federatie, J. Zomerdijk, voorzitter van de VVV Bergen, wethouder Zonjee en de heer W. de Vries, ge meente-secretaris van Bergen. Daarna bracht de heer Vermaas zijn hartelijke gelukwensen over aan het bestuur i.v.m. het 10-jarig bestaan der vereniging en memo reerde de goede Verstandhouding die er de laatste jaren bestaat tus sen de Federatie en de VVV Ber gen aan Zee. Vervolgens werden de notulen en jaarverslagen van de secretaris en penningmeester - behoudens en kele opmerkingen - goed bevonden. De heer C. Sijpheer kon namens de kascontrole commissie medede len, dat alle boeken en bescheiden van de penningmeester, in de beste orde waren. Het volgende bestuursvoorstel om n.l. bij het aangaan van het lid maatschap der vereniging, een en tree-bedrag te heffen van f 50, vond bij sommige leden bezwaren. De heer K. Volgers is van mening dat men op deze manier voor toe- Bibliotheek „Algemeen Welzijn" geopend vrijdags van 3.30 tot 4.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl." R.K. Bibliotheek te Catrijp geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bejaardensociëteit woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m. in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. ZATERDAG 21 DECEMBER IN „HONKY TONK", SCHOORL treden van nieuwe leden wel wat moeilijk maakt. Mevr. Klein merkt op, dat men het lidmaatschap moet wijzigen en raadt het bestuur aan, dit voorstei tot de volgende vergadering aan te houden. De secretaris jhr. C. Sandberg zegt, dat dit voorstel enigszins ver band houdt met het bedanken var drie leden, die gezamenlijk 20 hui zen bezitten. Wanneer deze leden weer eens lid wensten te worden moeten ze dit entreegeld betalen. De heer Sijpheer wijst dit met verontwaardiging van de hand en zegt dat men die leden geen vijf tig gulden entreegeld moet laten betalen maar vijfhonderd, want ze hebben zich tenslotte die tijd dat ze geen lid waren, verrijkt ten kos te van het werk van de VVV. Uiteindelijk stelt de heer Verwer voor, dat er een „ballotage" inge steld moet worden, waarover be stuur en leden moeten beslissen, waamede de vergadering akkoord ging. Voorts werd de begroting 1964 berekend op f 18.100,waarvan in begrepen een post van f 2500, voor propaganda. De heer Sijpheer vindt het onre delijk i.v.m. de post op de begro ting voor de Federatie, dat, de klei ne VVV's veel meer betalen dan de grote. In Bergen betalen de leden f 1,en in Bergen aan Zee moet een lid f 3.30 betalen. De heer Sandberg zet uiteen, dat deze contributies gerangschikt wor den naar het aantal leden der ver eniging. De heer Vermaas merkt op dat deze onevenwichtige zaak mettertijd op de helling komt, een commissie is er echter nog niet benoemd. Mevr. Klein zou het wenselijk vinden als er eens iemand van de Federatie kwam, die de leden voor lichting gaf omtrent deze instelling. Met grote meerderheid van stem men werden de periodiek aftreden de bestuursleden de heren D. Bos en jhr. C. Sandbeg herkozen. Tijdens de rondvraag uitte de heer Sijpheer scherpe kritiek over het werk van de Reddingbrigade te Bergen aan Zee. Het is zo dat er de laatste jaren op onverantwoor delijke wijze gewerkt is en dat de ze brigade geen compliment voor onze badplaats is. Spr. vroeg of het niet mogelijk zou zijn, samenwer king te vinden met de goedwillen de leden van de brigade en jonge zwemmers uit Bergen. De heer D. Buizerd stelde voor in het Parnassiapark, bij wijze van attractie - een dierenweide te ex ploiteren t.b.v. de gasten. Ook heeft Bergen aan Zee drin gend riolering nodig, want er heer sen onfrisse toestanden in onze badplaats. Voorts werden er allerlei sugges ties gedaan over het parkeerpro bleem, bezwaren van velerlei aard in dit zeedorp en kritiek geuit over verschillende strandwerkzaamheden zodat tenslotte de voorzitter de dis cussies eindigde. Heereweg 71 W W IL^Wr SCHOORL Telefoon 02209-279 Zaterdag op de markt Hofplein te Alkmaar

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1