UeekUod 99 99 rouwen Fa. .1 lieuwland wegens inventarisatie gesloten GEMEENTERAAD BERGEN gironummer AAN DE ABONNEES „j'ir OUD—NIEUWJAAR De drempel over! BOORSM A-TEXTIEL Oud V»V»V»-voorzitter BROERSMA op grootse wijze gehuldigd» 17 A IW MAANDAG 30 DECEMBER 1963 39e JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KERSTFEEST LEGER DES HEILS IN MEMORIAM H. L. Baron Taets van Amerongen 1963-1964 ONS ZEGGEN IS UW DOEN Met BOORSMA-TEXTIEL Met BOORSM A-TEXTIEL <~Pro}eóóor (^.régUel DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 6'/ Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen, Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: 16,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm. Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. In een voltallige vergadering kwamen de leden van de Raad voor de laatste raadszitting in dit jaar bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de Ruiter. De meeste agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Bij het punt: Voorbereiden en uitbreiding en herziening en aanleggen riole ring in Boslaan en Van Reenenpak gekomen, informeerde mevr. Zeiler- Kouwenaar naar de tarieven van de rioleringsbelasting en vroeg of het de voorzitter bekend was, dat bij sommige bouwvergunningen een som vooruit betaald werd. De heer Fioeger vroeg of er reeds contact met het departement is op genomen. Spr. vond dat in het wes telijk deel van Bergen de riolering snel verbeterd dient te worden en merkte op, dat er i.v.m. de te wei nige werkkrachten daarvoor, in de sector wegenbouw enige ontspan ning is waar te nemen. Mevr. mr. E. Broekman-Vriesman zegt dat verbetering aan de rio lering in het dorp uiterst dringend is en acht de uitvoering daarvan op kort^ termijn noodzakelijk. Het speet haar dat de rioleringsstukken zo laat in haar bezit kwamen, zo dat er weinig tijd overbleef voor bestudering daarvan. Op de vraag van mevr. Zeiler kon de burgemeester zo direct geen antwoord geVen. Op de andere vra gen antwoordde hij dat dit soort werken meestal voor minder gun stige tijden achter de hand worden gehouden. Grondaankoop Tegen de aankoop van gronden in plan Noord, opperde de heer J. Wittebrood zijn bezwaar tegen een voorwaarde in de overeenkomst van grondaankoop met de familie Van Reenen, waarin omschreven staat, dat men de beschikking zou houden over acht percelen. Ook mr. S. D. Sluis meent dat men door deze overeenkomst, de familie Van Reenen, volgens zijn berekening ongeveer f 50.000,in de schoot werpt. Hij krijgt de in druk, dat de familie Van Reenen meer krijgt, dan waarop ze recht heeft en vindt het onjuist hier mede akkoord te gaan. Als het nu eer. klein verschil was, dan konden we daar wel overheen stappen. Hij kon echter de houding van de fam. Van Reenen niet kwalijk nemen. Burgemeester de Ruiter zegt dat dit inderdaad een moeilijke zaak is. De verkoop van deze gronden hangt n.l. af van de eisen die de verkoper stelt. Het is evenwel een te belangrijk perceel om aan die voorwaarden niet te voldoen. Er z.it een speculatief element in. Rond „Elkshove" zal meer ver lichting komen. Op de vragen van mevr. Broekman en de heer N. F. A. de Graan welk soort verlichting er zal komen, antwoordde de voor zitter dat er paddestoelverlichting' aangebracht zal worden. Zo'n verlichting zou rond „Me relhof" ook doeltreffender zijn. Woningbouwvereniging „Al gemeen Belang" bouwt 60 huizen aan de Nesdijk. Wethouder Zon jee kon tenslotte aan het einde der vergadering de verheugende mededeling doen, dat er voor de bouw van het „Olden- hove-plan" niets meer in de weg staat. Oorspronkelijk zouden er aan de Nesdijk 18 woning-wetv/oningen en 42 premie-woningen gebouwd wor den. Naderhand is gebleken dat bij een verdere uitwerking van deze plannen, de verwerkelijking hier van met gebruik maken van de bepalingen van de woningwet, niet mogelijk was. De minister heeft nu een toezegging gedaan voor het bouwen van 60 premie-woningen. Er werd dan ook door de raad be sloten f 820.000,te garanderen., die de Woningbouwvereniging „Al gemeen Belang" zal aangaan met het Burgerlijk Pensioenfonds tegen een rente van 4 met een loop tijd van 30 jaren. Aan het einde van de vergade ring richtte burgemeester de Rui ter zich tot de raadsleden en dank- t-. hen, vcur de wijze waarop het afgelopen jaar is vergaderd. Het is een jaar van planning geweest, waarvan men de ontwikkeling kan zien. Wij hopen dat de andere plan nen spoedig aan de orde komen. Helaas kwamen we naast het rio leringsplan en de woningbouw, niet meer aan het plan voor een nieuw raadhuis toe. Belangrijker is de voortgang van de woningbouw. Steeds meer komen wij te behoren tot de plank, die Randstad Hol land heet. Wij hebben steeds be toogd, dat wij Bergen niet dicht bevolkt zullen maken, doch er moet tenslotte toch ook woon- en leef ruimte zijn. Wij zullen het volgend jaar een duidelijk begin maken met het Plan Noord. Burgemeester de Ruiter merkte op, dat de geest onderling van de raadsleden uitstekend is. Wij staan wel eens bloot aan kritiek, maar daar moet men dan maar aan wen nen. Wij zijn een land met rustige mensen, dat houdt verband met on ze aard en volkskarakter. In onze wereld - waarvan ik het persoon lijk een voorrecht vindt om in te leven in een tijd van revolutionai re veranderingen - moet ons stre ven gericht zijn op deze gedachte, dat wij daarin moeten leven. K- ^vi/fi WIJ VERZORGEN PE. GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN PE NIEUW- 5TE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE AO- PELLEN ttEUBELEN Schoorldam. Telef. 384 In de voorzaal van hotel café restaurant „De Oude Prins" vier den o.l.v. de jeugdsergeant-majoor van het Leger des Heils, de heer H. G. v. d. Hilst, zeventig bejaar den en invaliden van Bergen, een stemmingsvol kerstfeest. De heer v. d. Hilst dankte in zijn openingswoord in de eerste plaats de bewoners van Bergen, die deze kerstmiddag mogelijk gmaakt heb ben door hun gave met gulle hand in de kerstpot van het Leger des Heils te werpen. De opbrengst, al dus spr. is alle verwachtingen te boven gegaan. Wij zouden hele gek ke dingen moeten doen om de kerstpot leeg te krijgen. Wij zouden geen 70 maar vandaag wel 140 mensen hiervan een blijde dag kunnen bezorgen. Nu gaat de rest naar de Bank, bestemd voor het Kerstfeest 1964. Spr. memoreerde het werk van het Leger in het jaar 1928 toen het eerste Kerstfeest werd georgani seerd en de armen met zakken koolrapen, rode kool, suiker, vet en bonen naar huis gingen. Ondanks de sociale instellingen van deze hedendaagse tijd, wordt er nog ontstellende stille armoede ge leden. In sommige woningen in ons dorp, heerst nog echte armoe, bij mensen die bij een koude kachel zitten, geen kleren hebben en de kens nodig hebben. Wij zijn daarom blij, dat we deze zeventig genodigden een heerlijk diner met een kerstgeschenk kun nen aanbieden. Ook de bestellers bij de posterijen van Bergen, de kustvaarders - door dropping per helikopter - hebben van het Leger des Heils, een kerstpakket gekre gen. Daarna ging mevr. v. d. Hilst, voor in het gebed, en trok jeugd- seirgeant-majoor Van der Hilst, in zijn toespraak, een vergelijking met de tegenwoordige geboorte aankon digingen van de ter weield komen den baby's en de aankondiging van de Kerstboodschap, „U is een kind geboren", waarmede spr wilde zeg gen, dat het kindje Jezus, niet voor één enkel jaar, maar voor ons al len - van welk ras ook - op de we reld is gekomen, om vrede te bren gen. Ook burgemeester L. J. de Rui ter, die in de namiddag zijn belang stelling toonde voor dit sfeervolle kerstfeest vond het fijn deze mid dag ook iets te mogen zeggen. Op dit kerstfeest aldus de burgemees ter zijn we in een stemming, waar in, in ons hart vrede komt. Af en toe moeten we in ons bestaan een „schok van herkenning" krijgen, daarom is het zo fijn, dat we nu kerstfeest vieren, dat we opnieuw begrijpen, dat we niet met onszelf, maar ook met anderen in vrede moeten leven. Als we dat niet op kerstfeest kunnen beleven, weten we nergens van, maar God heeft het ons laten zien en dat is de wer kelijke vrede. Ik wens u allen een Zalig kerstfeest en vrede in uw hart. Daarna bleven de talrijke aanwezigen nog enige uren in in tieme kring bijeen. Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze kwartaalabonnees het verschuldigde bedrag a f 1,75, voor het le kwartaal 964, te willen storten op t.n.v. fa. Volkers Leegwater Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank Op 79-jarige leeftijd is'te Berg ambacht Zh., waar hij sinds zijn vertrek in 1952 uit Bergen woonde, nog vrij plotseling overleden H. L. Baron Taets van Amerongen, die ge durende vele jaren een vooraan staand ingezetene van onze gemeen te is geweest. Baron Taets woonde eerst gerui me tijd in Bergen aan Zee, in huize „De Dennen" en sinds 1946 in hui ze „Maesdammerhof" aan de Hof- laan, de vroegere woning van bur gemeester mr. H.' D. A. van Reenen. Hij was o.m. directeur van de Ta- vamer Handel Mij. en van de Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee." Tot in 1949 was Baron Taets be stuurslid van de V.V.V.-Bergen (sa men met o.m. D. A. Klomp, J. H Roggeveen en mr. F. Zeiler) en tot aan zijn vertrek uit Bergen voor zitter van de Oranjevereniging Ber gen. Gezaghebbend raadslid In 1946 werd Baron Taets van Amerongen met voorkeurstemmen voor het Middenblok in de gemeen teraad van Bergen gekozen. In 1949 niet herkozen, kwam hij als kandi daat van de coalitie V.V.D.-Mid denblok toch weer in de raad, dank zij het zich terugtrekken van de lijstaanvoerder mr. Van Hilten. Als nestor vervulde Baron Taets door zijn rustige bezadigde optre den een belangrijke rol in de soms woelige raadszittingen. Bij zijn vertrek in april 1952 werd hem van alle zijden hulde gebracht in de raad. Zijn opvolger was de huidige wethouder E. J. van Rees Vellinga. Velen zullen zich nog het tragi sche gebeuren in 1948 herinneren, toen de echtgenote van Baron Taets M. E. Baronesse Taets van Ameron- gen-van Reenen, overleed na het eten van vergiftigde paddestoelen. Baron Taets, hoewel zelfs ook ern stig ziek, genas evenwel. De bijzetting van het stoffelijk overschot heeft dinsdag j.l. in het familiegraf op de algemene begraaf plaats te Bergen plaatsgehad. Vaarwel oud-jaar, gij gaat nu heen, Gij hebt uw taak volbracht, Gij hebt niet altijd dat gegeven Wat ieder had verwacht. Soms viel het mee, soms viel het tegen, De één gaf 't leed en pijn, De ander blij' gebeurtenissen. Vol hoop en zonneschijn. Maar wat het gaf of nam om 't even Hoe hebben wij 'taanvaard? Was 't met moed en zelfvertrouwen, Een ieder naar z'n aard? Na klokke-twaalf meldt zich alreeds Het jonge, nieuwe jaar, Moog' het ons vinden welbereid, Kloekmoedig fris en klaar, Om wat het in zijn schoot verborgen Ons brengt aan vreugd en pijn, Te dragen door de dagen heen. Wat ook ons lot mag zijn. Eén is er die het al regeert, 't Al' houdt in Zijne Hand, Op Hem vertrouwen geeft ons rust, Zijn Woord houdt eeuwig stand. Wat wisselen moge of vergaan Zijn trouw blijft eeuw'glijk bestaan Al zijn wolken zwart, en dicht Ze wijken eenmaal voor Gods Licht. Maartje N. Zwaan 'n goede jaarwisseling een gelukkig en voorspoedig 1964 Die „drempel over" naar een nieuw textieljaar, waarin we weer klaar staan U van dienst te zijn VOOR BETERE TEXTIEL BERGEN - Ruïnelaan 18 - Telef. 2532 Warenhuis Ijzerhandel BERGEN Nh. DONDERDAG 2 JANUARI 1964 VRIJDAG 3 JANUARI 1964 als de heer Peetoom het uitdrukte, aldus de heer Hemelrijk, die de wind niet door de eiken liet waaien. Hierna werden de heren Broers- ma en Dalloyaux op grootse wijze gehuldigd door de heer J. van Da len, die op treffende en knappe wijze een gedicht voordroeg uit eigen werk, die de grote werk kracht en ijver van deze twee pre tentieloze bestuurders, scherp naar voren liet komen. Daarna bood de heer Hemelrijk in een geestige speech namens het co mité de heer Broersma een tele visietoestel aan en kreeg de heer Dalloyaux een boekenbon, bestemd voor een aantal boeken. Mevrouw Broersma en mevr. Dalloyaux kre gen prachtige boeketten bloemen aangeboden door de V.V.V. Cam perduin en Groet. De heer Peetoom merkte op dat op het toestel een briefje ligt, waar op staat: „Hij gaf alles, wij geven dit." Mevrouw Verwer uit Bergen aan Zee sprak haar bewondering uit over het grote werk dat de voor zitter volbracht door de V.V.V. Ber gen in een veilige haven te lood sen. De heer Zomerdijk vond het jam mer dat deze huldiging niet plaats vond in V.V.V.-kring. Het is nu voor de tweede maal dat ik tot u spreek door gesprekken met ande ren ben ik aan de weet gekomen, dat u bijzonder veel gedaan heeft voor Bergen. Ik stel het ten zeer ste op prijs dat de samenwerking met u, altijd hartelijk en vriende lijk is geweest. Ook de heer Dalloyaux dankte spreker voor zijn voortreffelijk werk. De voorzitter van de V.V.V. te Schoorl, de heer v. d. Garde, zegt dat hij weet wat het is, het allen naar de zin te maken en vindt het alleen maar jammer, dat een ander niet weet, wat daar allemaal voor moet gebeuren. De heer Vermaas zei dat het hem een genoegen is geweest de heer Broersma te leren kennen. U hebt geen rustige tijd meegemaakt, maar u wist wat u deed, Bergen is een van de prettigste leden geweest voor de federatie. Daarna dankte de oud-voorzitter en de oud secretaris van de V.V.V. Bergen voor de spontane hulde en de waardering, die zij in intieme kring van vrienden mochten ont vangen. In aanwezigheid van V.V.V.- bestuur. T.V. toestel als blijk van waardering. De vorige week werd de oud-voor zitter van Bergens V.V.V., de heer J. Broersma, wegens zijn grote ver diensten en het vele werk dat hij verrichtte voor het welzijn van Ber gen en de vereniging gehuldigd in de grote zaal van het „Oranje ho tel". Ook de eigenaar van het hotel, de heer J. A. Dalloyaux, oud-secre taris, deelde in deze hulde. Velen waren gekomen en betuigden hun sympathie voor deze twee bestuurs leden, die jarenlang eendrachtig hebben saamgewerkt in de V.V.V. Het huldigings-comité bestaande uit mevr. Keizer en de heren C Peetoom en A. S. Seewald hadden aan deze avond een feestelijk ka rakter gegeven, door beslag te leg gen op de Amusenjentsgroep van Bergens Mannenkoor o.l.v. mevr. Corry Moree-Dol, die deze avond met zang van populaire liedjes op luisterden. Oud-wethouder dr. J. Hemelrijk opende deze avond en heette allen welkom, in het bijzonder het be stuur van de federatie, Bergens V.V.V. bestuur en de voorzitter van de V.V.V. Schoorl, de heer v. d. Garde. Spr. verbaasde zichzelf over het feit dat hij in het openbaar op trad., maar hij dééd dit bij uitzon dering, omdat het de heer Broers ma betrof. De leden van het comi té hadden er geen vrede mee, dat de oud-voorzitter, na tien jaar van trouwe dienst, nog nooit echt ge huldigd was, daarom is deze avond georganiseerd, voor de man waar aan de V.V.V. zo enorm veel heeft te danken en een strijder was, zo- EEN OMWEG We hebben natuurlijk wel gezien dat de donkere figuur met de spa de prof. Créghel was. Zonder ver der een blik achter zich te wer pen, verwijderde hij zich snel van de herberg. Dat was jammer, want ais hij even had omgekeken, zou hij het ons welbekende tweetal hebben gezien, dat zich op verdach te wijze in de nabijheid van de herberg ophield. „Ha, ha," zei Kitsch, „het ake lig geleerde Crégheltje gaat op pad er heeft dus onze comedie niet doorzien, nou, ik zal hem een be hoorlijke kooi stoven." „.Ha lekker", zei Knots, „dan moet je bij de waard zijn" en hij hkte zijn lippen af, „die heeft alle soorten Savoye kool en rooie kool en „Man, zeur niet", zei Kitsch boos, ,.je snapt er weer niks van, als je nu de boel maar weer niet in het honderd stuurt, want dan laat ik je op het eilandje achter maar voor uit we staan hier niet om onze tijd te verknoeien, we hebben haast, want we moeten vóór Créghel op het eiland zijn. Ik weet een ander weggetje naar h(i1 meer, kom dus mee." En met deze woorden snelde hij heen, op de voet gevolgd door Fïnots. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN NIEUWJAARSDAG Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telef. 2700 SCHOORL NIEUWJAARSDAG Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 ZONDAG 5 JANUARI Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan 18 Tel. 360

De Duinstreek | 1963 | | pagina 1