WteiMad 99 i Fa. 1 \iiMiwlanil Jeugdpuistjes ^ft\.ansan an fiHantan Belangrijke mededeling Padvinderij Schoorl 19 VRIJDAG 17 JANUARI 1964 39e JAARGANG No. 2 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncUBinnen en Egmond a. d. Hoef KWAUTEITS ARTIKELEN Werkers van het N.V.V. bijeen Cuturele avonden K.J.V.O. Uitslag KLAVERJASDRIVE SCH00RISE GEMEENSCHAP Agenda ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN ^Proleóóor (EVég/tei DUINSTREEK Redaktie en administratie: drij. Volkers en Leegwater Laanweg 35, v.h. Oldenburg Schoorl, tel. (02209) 268 en b.g.g. 223. Giro 55 28 67 Bank: Hoornsche Bank n.v Bergen. Agentschap Bergen De Haan's boekhandel. Telef. 24 52. Abonnementsprijs: f6,85 p. jr. f 1,75 per kwartaal. Advertentieprijs 12 ct. p. mm Vraag en Aanbod 15 ct. mm. met een minimum van fl,50. Woning- en vakantieruil 15 ct per mm. Familieadvertenties 15 cent per mm. Het is winter. Regelmatig en steeds wisselend trekken de jaar getijden voorbij. Vroeger werden die wisselingen dieper beleefd dan thans, omdat die tijden rustiger wa ren, en niet zo veeleisend. Men voelde zich meer tot de natuur aan getrokken. Tegenwoordig is de tijd onrustiger en gecompliceerder. Het levenstempo gaat sneller, zodat men nauwelijks meer weet in welk jaar getijde men leeft. Ook schenkt men meer aandacht aan de materiële dingen, die het leven van de mens veraangenamen, zoals de T.V., die het de mens zo gemakkelijk maakt, dat hij de wereld in zijn woonka mer ontvangt, geconfronteerd wordt met al de voorkomende gebeurte nissen in die wereld, het leven in de natuur, in al zijn geledingen en daardoor weinig behoefte meer heeft om er eens op uit te gaan, een frisse neus te halen, door een wandeling door het bos te maken en een besneeuwde wereld te ver kennen, of de serene stilte van een winterse sterrennacht te onder gaan. De planten, bomen en heesters, die minder goed gewapend zijn te gen hun levensomstandigheden in de winter, maar meer verhard zijn dan de mens, beginnen al heel vroeg voorbereidingen te treffen te gen de koude. Begin augustus voor voelen ze al de komst van de win ter, de sapgroei wordt trager, de nog onvolgroeide bladeren met hun tere groeiende cellen, worden beschermd door knopschubben, die met wollige haartjes deze cellen al vast tegen de winterse kou gaan beschermen. De sapstroom begint dan langzamer te vloeien, waardoor de stoffen o.a. het bladgroen, die het volgend jaar nog gebruikt kun nen worden, uit de bladeren, in de stam terug trekken en zodoende daaraan de herfsttint geven. Tot in het wortelgestel vloeien de stoffen, zodat straks in het ko mende voorjaar deze levensstrooT weer opstijgt in de bomen en het bos weer van een nieuw blader kleed voorziet. Zo gaat het ook bij de heesters. De éénjarige planten sterven ech ter af en laten hun zaad, door de wind of de dieren verspreiden en door de regen begraven, totdat de voorjaarswarmte het zaad, soms op verafgelegen plekken laat ontkie men. De meerderjarige planten hebben een andere eigenschap om door de winter te komen. Zij hebben klaar blijkelijk het vertrouwen in hun zaad verloren, want ze verbergen hun levenssappen in wortels, wor telstokken of knollen, dus eveneens in de aarde, de donkere aarde van het bos, waaronder een dicht bla derdek, het leven van de planten blijft voortduren en de vorst niet kan doordringen. Als dan de voorjaarszon de aar de weer gaat verwarmen, de le venssappen weer fel en onstuimig naar boven korden, kan de verwoe de T.V.-er in zijn luie stoel, ge nieten van dit fris ontloken voor jaar op de beeldbuis. Jan Timmer In de geheel bezette schouwburg zaal van „De Rustende Jager" hield het N.V.V. een werkersbijeenkomst voor de gewesten Noordholland- centrum en Westfriesland. De vice-voorzitter van het N.V.V. de heer André Kloos, voerde het woord over het onderwerp Wapen schouw 1963 en Perspectieven 1964. Spr. begon met te zeggen, dat het samengaan van de drie vakvereni gingen v. groot belang is. Hij ver heugde zich over de overeenstem ming die bereikt is met de K.A.B. doch betreurde het dat de C.N.V. niet was meegegaan. Na het overlijden van paus Jo hannes, is aan de beslotenheid, die kenmerkend was voor de rooms— katholieke wereld een einde geko men. Daarna memoreerde spr. dat de laatste maanden van 1963, tijdens de vele conferenties over loons verhoging, waar de leiders van de vakcentrale, geen duimbreed afge weken zijn van hun eisen en op een overwinning van de vakcen trale uitliep. Volgens spr. zou de regering de laatste vier jaar een verkeerd eco nomisch beleid gevoerd hebben. De akvereniging kon hier niet eerder legen optreden maar er was reeds ruim een jaar geleden door voor zitter Roemers, daartegen gewaar schuwd, totdat er een ommekeer kwam door de stijgende spanning op de arbeidsmarkt en de groter wordende vraag naar Nederland se piodukten. De lage Hollandse lonen maakten dat 60.000 Nederlanders hun ar beidsveld in Duitsland zochten. In die tijd beweerde men dat de vakverenigingen een te grote macht bezaten en dat ons land door vak verenigingen geregeerd werd. Van eon andere kant vond men, dat we te gemakkelijk optraden. In een korte beschouwing over de perspektieven voor het jaar '64, waarin hij zijn tevredenheid uitte tussen leiders en leden, richtte de heer Kloos een waarschuwend woord tot de actie-comité's en de zogenaamde belangengroepen. Wij blijven strijdvaardig tegen over werkgever en zonodig tegen over de regering en hopen niet dat we moeten optreden tegen hen, die onrust in eigen gelederen willen zaaien,. Tenslotte deelde spr mede, dat het ledental sinds het vorig jaar gestegen is van 511.000 leden tot 525.226 leden. Hij dankte dan ook de twintig a dertigduizend kader leden, die hij de ruggegraat der vakbeweging noemde, voor hun enorme medewerking. Na een gezamenlijke broodmaal tijd gaf 's avonds het gezelschap „De Spelbrekers" een uitstekend geslaagde cabaretvoorstelling. Zij hebben de werkers van bet N.V.V. een paar vrolijke en prettige uren bezorgd. DE TENTOONSTELLING IN HET STEDELIJK MUSEUM Tot en met zondag 26 januari a.s. bestaat er nog gelegenheid de ten toonstelling van vier leden van het Kunstenaars Centrum Bergen in 't Stedelijk Museum aan de Breedstr. te gaan zien. Hoewel de toeloop van particulieren en schoolklas sen in groepsverband zeer bevre digend is zijn er nog velen die er niet toe gekomen zijn dit werk van kunstenaars uit de eigen omgeving (Bergen, Groet, Stompetoren) te gaan zien. Dat is jammer, want er is veel dat een rustige beschouwing waard is en dan ongetwijfeld be wonderd zal wordem Daar is b.v. het religieus getinte werk van Nico G. Berkhout die op zeer sugges tieve wijze weet duidelijk te ma ken hoe een modern mens (met te lefoon) de verzoeking ondergaat. Op heel ander terrein kan men zien dat de jonge beeldhouwer Ge rard van der Leeden geïnspireerd wordt door opdrachten die hij kreeg van gemeenten en particulieren voornamelijk nog in Noordholland en Overijssel, de provincie waar hij vandaan komt. Het is een boeiende ervaring deze vier kunstenaars die ieder op eigen wijze gestalte ge ven aan de wereld rondom hen, te volgen en zelf ook 't mooie te ont dekken in de dingen of de natuur waardoor zij kennelijk gegrepen waren. Schoorldam. Telef. 384 GYMNASTIEKVER. „D.I.O." Uitslagen van de wedstrijden voor de jeugdcompetitie van het district West I van het NKGB, ge houden op 11 jan. te Obdam. Jongens 12 jaar: 1. St. Victor a 175,6 pt„ 2. St. Victor b 171,6'; 3. Edo 168,8; 4. Dio 168,6; 5. DVV a 168,5; 6. DWSV 168,3; 7. DVV b 158,8; 8. GYM 154,5. Jongens 13-14 jaar: 1. DIO 182,5 2. DVV 171,8; 3. St. Victor 171,4; 4. Tavenu 163,1. Individueel jongens 12 jaar: 1. H. Steltenpool (St. Victor a) 46 1 pt.; 2. P. Weel (Edo) 46,0; 3. A. Leek (St. Victor a) 44,3; 4. M. Min Jdz. (Dio) 44,3; 5 P. Mes (St. Vic tor b) 43,8. Individueel jongens 13-14 jaar: 1 P. Dekker (Dio) 48,5; 2. W. v. d Bosch (Dio) 46,3; 3. Sj. Obdam (St. Victor) 45.4; 4. B. Bruin (DVV) 44,9; 5. G. Houtenbos (Dio) 44,2. Gewerkt werd op 6 onderdelen ter wijl per groep de 4 best geplaatsten in de puntentelling werden opge nomen. Op zaterdagavond 25 januari a.s houdt de heer Wesseling, doceni van de afdeling Public Relations van de Shell, in de dar.cing van „De Rustende Jager", een lezing over „Aardgas en aardolie in Ne derland", met kleurenprojecties en fraaie films o.a. „De Lage Lan den" van George Sluizer, een film die in Berlijn bekroond is met do zilveren Beer. Een buitengewone actuele lezing over een onderwerp dat heden ten dage, in het teken der publieke belangstelling staat. Op 22 februari komen prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy een lezing houden over de beklimming van de Nilgiri in het Himalaya- gebergte. Deze stoutmoedige ex peditie naar de top van 7000 meter hoge Nilgiri door films vertoond, is bijzonder interessant en een gang naar de dancing ten volle waard. Op 26 maart wordt het culturele seizoen van de K.J.V.O. gesloten met de opvoering van opera „Pal jas" door Bert Brugman's mario nettentheater. De kaartverkoop en plaatsbespre king voor zaterdag 25 januari is als volgt: Maandag 20 jan. voor S-kaarten van 9-12 uur, tel. 11.30-12. Maandag 20 jan. voor A-kaarten van 2-4 uur, tel. 3.30-4. Dinsdag 21 jan. voor B-kaarten van 9-12 uur, tel. 11.30-12. Dinsdag 21 jan. voor C-kaarten van 2-4 uur, tel. 3.30-4. Daarna vrije kaartverkoop in de boekhandel de Haan, Bergen. Tele foon 2452. (Ingezonden, mededeling) drogen in met Purolpoeder. fi.60»nfi.- De uitslag van de te Bergen aan Zee gespeelde wedstrijd tussen de klaverjasclubs „De Zandkorrel" uit Bergen aan Zee en ,De Oude Prins' uit Bergen luidt: Persoonlijke uitslagen: mevr. Tim- merman-mevr. Beuning 5243 pt. 5 marsen; Mevr. Veldman-mevr. Schouten 5165 pt. de heer Zimmer- man-mevr. Nijs 5158 pt. 2 marsen; Mevr. Grijspaarde-de heer Kuin 4837 pt. 3 marsen?; Mevr. Slikker- de heer Pijper 4730 pt. 1 mars; de heren H. Schotten-Jansen 4727 pt. 1 mars; Mevr. Veldman-de heer Hoogeboom 4644 pt. de heer C. Kroon-mevr. Boonstra 4602 pt. 1 m. de heren Pielaet-N. Jongejans 4553 pt. de heren Pesie-Schekkerman 4546 pt. 4 marsen; mevr. Pijper- de heer Voorhorst 4427 pt. de heren Schotten-Kater 4378 pt. de heren Schotten-Kleverlaan 4310 pt. 1 m. Fam. Schekkerman 4306 pt. de he ren Schotten-Boorsma 4304 pt. 1 mars; mevr. Zee-mej. Zwakman 4221 pt. 1 mars; mevr. Rasch-de heer Rasch 4121 pt. mevr. Zweek- horst-de heer Zweekhorst 4104 p. mevr. Scholten-de heer Scholten 4103 pt. de heren Verwer-Sloot 4065 pt. mevr. Wokke-de heer Engel 4061 pt.; de heren Noordberger- Visser 3974 pt. mevr. v. Alfen-de heer v. Alfen 3889 pt. 1 mars; mej. Sijpheer-de heer Hart 3874 pt., mevr. Mulder-de heer Mulder 3846 pt. mer. Glorie-mevr. Visser 3721 pt. mevr. Sjoers-de heer Sjoers 3706 pt. mevr. Voorhorst-mevr. Beu ning 3688 pt. mevr. Bommezij-mevr Sijpheer 3571 pt. mevr. Verwer- mevr. v. Wingerden 3494 pt. 1 m. de heer Uden-de heer v. Oene 3277 pt. de heren Veldman-Wokke 2966 pt. De returnwedstrijd wordt de vol gende maand gespeeld in hotel ca fé restaurant „De Oude Prins" te Bergen. De totale uitslag van deze wed strijd is Bergen aan Zee 65254 pt., Bergen 69240 pt. OVERLEDEN. De vorige week zaterdag over leed de oudste vrouw van Bergen, mevrouw Moraal-Eekhout. wonen de aan de Karei de Grotelaan. Zij bereikte de leeftijd van ruim hon derd jaar. U.V.V. BERGEN Het bestuur bericht hierbij dat de verkoop van kinderzegels en -kaarten het afgelopen seizoen de ze winter f 4041,bedraagt. Een prachtig resultaat. Allen, die hier op welke wijze ook aan hebben meegewerkt, onze hartelijke dank. GESLAAGD. Ruud Dijs en Piet Vrees uit Ber gen slaagden de vorige week in Schagen en in Amsterdam voor hun examen „hulpmonteur rijwielher steller". Ruud is werkzaam bij de bekende rijwielhandel van der Ki ideren en Piet bij de firma Bus ker, beiden te Bergen. G. Konijnij-F. Schoen 1-0; H. A Dorré-Mej. A. v. d. Woude 1-0; W. Ruis-P. de Boer 0-1; Jn. de Boer-M. Slot 1-0; F. Schoen-H. Diderich 1-0 H. Meedendorp-T. Meedendorp 0-1 M. Slot-A. H. Dorré 0-1; J. v Loo- G. Konijn 1-0; J. Mulder-P. Vlam 1-0; C. den .Das-R. Bekker afgebr. P. Vlam-J. Mulder 1-0. Europa's grootste machineschrijfin- stituut Willy Scheidegger N.V. start opnieuw in BERGEN met zijn CURSUS VOOR MACHINESCIIRIJVEN CORRESPONDENTIE. EN Voor de tweede bijeenkomst die vorige week donderdag in het ge meentehuis werd gehouden om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Ned. Padvinders beweging was jamer genoeg maar weinig belangstelling. Ondanks de publicaties in de pers en het per soonlijk aanschrijven van de oud leden van de Kath. Verkennerij en de Ned. Padvindersverenigng waren slechts een vijftal mensen komen opdagen. Burgemeester Bergh heette naast diegenen die dan wel waren ge komen pastoor Herzberg welkom, en vond het eigenaardig dat er in Schoorl zelf zo weinig liefhebberij voor de Padvinderij bleek te be staan terwijl hem wel reacties van buiten de gemeente hadden bereikt. De heer Bergh stelde vervolgens voor, te beginnen met het zijns in ziens moeilijkste probleem, n.l. de vraag of men in principe een of twee groepen in het leven zou moe ten roepen, dus een katholieke en een andersdenkende. Pastoor Herz berg merkte in dit verband op, dat uit de Ned. Padvindersveren, la ter de Kath. Verkennerij is voort gekomen en hij achtte de laatste een stuk Katholieke vorming die een voortzetting is van datgene wat men op school en in het gezin heeft geleerd. Hij attendeerde op het feit dat ook in Bergen en in Hoorn twee groepen Padvinders broeder lijk naast elkaar leven en was een voorstander van de oprichting van 2 afdelingen. De heer Ram vond dat het moei lijk zou zijn om voor 2 groepen de juiste leiders te vinden en achtte het beter dat men met één groep begon; men kan eerst eens kijken hoe alles reilt en zeilt en later zou men dan tot splitsing kunnen over gaan zo daar behoefte aan bestond De heer v. d. Veer, de adviseur van de Ned Padvindersveren, voel de zowel voor de redeneringen van Pastoor Herzberg als de heer Ram Hij vond echter dat de gemeente Schoorl te klein was om 2 groepen te vormen; principieel is dit prach tig zei hij, maar ook hier zal het wel moeilijk worden om aan goede leiders te komen. Na enige discussie werd besloten enige „nesten" welpen te vormen; hierin kunnen dus jongens van 8 tot 10 jaar een plaatsje vinden. Mevr. en de heer Ram en de heer Sleking stelden zich beschikbaar om samen de plaatselijke commis sie te vormen, die de leiding van de welpen met raad en daad ter zijde staat. Deze leidsters zijn mep Manooy, Heereweg 2 en mej. Sle king, Kerkbrink 8 te Groet. Verder weird besloten een cir culaire te doen uitgaan die op de lagere scholen zal worden verspreid en waarin de mogelijkheid tot aan melding wordt gestipuleerd. De volgende bespreking zal op woensdag 29 jan. a.s. worden ge houden en hopelijk is er dan meer belangstelling. SCHOORLSE SCHAAKCLUB Eerst even een verslagje over de in december gehouden simultaan wedstrijd. 15 Mensen waren geko men om het op te nemen tegen de heer E. Kayser. 13 Clubleden en 2 niet-leden. De heer Kayser nam al le tijd en deed zeer rustig zodat de schakers ruime tijd hadden over hun zetten te denken, dus ze wer den niet overrompeld, maar gelei delijk aan in het nauw gedreven. Waar in het begin nog wel eens achter een bord een noopvol ge zicht was te zien, kwamen ook de schaak-denk-rimpel voorhoofden, tot ook daar de strijd werd ge staakt en de heer Kayser weer een overwinning had behaald. Slechts de heer van Loo en de heer H. Meedendorp bereikten remise, de anderen werden door de heer Kay ser verslagen. Nu wordt er weer gespeeld in de onderlinge competitie en ook heel wat vrije partijen, afgelopen woensdag werd o.a. gespeeld: Met het bekende kleurensysteem, is het tien-vinger-blindtypen, zo wel voor jong en oud eenvoudig te leren-. Succes verzekerd. Reeds na 8 lessen kunt u het instrument blind bedienen. Voorkennis is beslist niet noodza kelijk en bovendien wordt een ideale machine om thuis te oefenen beschikbaar gesteld. De cursus vindt plaats in Parkhotel te Bergen Nh. Een ieder die vrijblijvend infor matie wenst melde zich even bij de heer H. Woudstra, Breelaan 19, Bergen. Tel. (02208) 2223 Europa's grootste machineschrijfin- stituut Willy Scheidegger N.V. Haar geheim: „Prima leraar"; „Moderne onderriehtsmetliode" „Laag cursusgeld"; „Tienduizenden tevreden curs:sten" (Adv. I. M.) Bibliotheek „Algemeen Welzijn" geopend vrijdags van 3 30 tot 1.30 uur n.m. in het oude Raadhuisje te Schoorl. R.K. Bibliotheek te Catrijp geopend zondags van 10 tot 12 uur v.m. vrijdags van 7 tot 8 uur n.m. Bejaardensociëteit woensdags van 2.30 tot 5 uur n.m in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. Woensdag 22 januari jaarvergade ring van de afd. Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in café Swart te Groet, des avonds om 7.45 uur. Op deze avond zal tevens een lezing wor den gehouden door mevrouw G Arpeau-Westers. ZONDAG 19 JANUARI Dr. LUIF Nw. Bergerweg 1 Tel. 3130 SCHOORL ZONDAG 19 JANUARI dr. RISSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 s OP WEG NAAR HET EILAND. Welgemoed wandelde prof. Crég- hel intussen langs het bergmeer. Hij had hier en daar wel een roe: bootje zien liggen, doch hij was er de persoon niet naar, om zomaar ongevraagd iets te lenen. Na eni ge tijd ontdekte hij aan de oever van 't meertje 'n eenvoudige visser hut en daar naar richtte hij zijn schreden. „Ha" zei hij bij zichzelf. „Er brandt nog licht, misschien kunnen de be woners mij aan een vaartuig hel pen." Hij klopte aan en de deur werd geopend door een oude visser, die nadenkend aan een grote pijp zoog. „Hm pff wat moet u nog zo laat pff vroeg de man. „Luister waarde vriend, ik zou graag een bootje van je huren, ik zal je ruimschoots belonen. „Tja pff lurk", zei de visser, „ik heb alleen 'n platboomd schuit je wat U zelf vooruit moet duwen pff mijn zeilboot ligt afgetuigd aan wal." „Nou, dat is mooi" zei Créghel. „Maar er zit niets anders op dan dat ik het maar doe." „Hm pff wat moet U om deze tijd eigenlijk nog op het meer doen?" vroeg de visser. „Dat is /mijn zaak, vriend", zei Créghel verstoord, „jij huurt me jouw vaartuig en daarmee is Je kous af, verstaan „O hem pff ja ja", zei de man, „nou de boot ligt achter het huis, U vindt het wel pff lurk pff goeienavond", en hij deed de deur weer dicht. Na wat heen en weer gescharrel vond prof. Créghel de boot, stapte in en stoot te van wal. In het begin viel het niet mee om de schuit de roede kant op te duwen, maar allengs ging het beter en al gauw was de professor vlak bij het eiland. WIJ VERZORGEN Pt GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN PE NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE AO- PELLEN AEUBELEN

De Duinstreek | 1964 | | pagina 1